A reusit Gigi sa depaseasca pragul electoral de 5% cu PNG. Si cum sondajul are marja de eroare de +/- 3%, adica "plus ca minus n-are cum", ar intra in parlament fara emotii.
Mai interesant este faptul ca 31%(!!!) dintre romani au incredere in Gigi Becali. Un articol tare de tot azi in gazeta sporturilor pe aceasta tema semnat de Catalin tolontan:
31% Becali
Unul din trei români are încredere în Gigi Becali. După Traian Băsescu şi Mona Muscă, finanţatorul Stelei ocupă poziţia a treia în clasamentul politic al credibilităţii. N-a prins finala Cupei UEFA de la Eindhoven, dar s-a înfipt în inima electoratului!
Spre Cotroceni, via Ghencea
Sigur că 31% încredere nu se transformă în 31% intenţie de vot. Dovadă că partidul-farsă pe care-l conduce deţine doar 6%. "Doar" e un fel de a zice, în condiţiile în care PNG depăşeşte UDMR, pe ţărănişti şi pe conservatori.
Studiul IMAS confirmă. Becali a intrat pe scena publică prin fotbal, dar acum miza a crescut şi Steaua nu mai e decît un pretext. Omul urcă la corner pe umerii lui Rădoi, e la un pas de Parlament şi se pregăteşte pentru cursa de Cotroceni.
Sălbatic, sincer, abil
Să tragem linie. Cine l-a adus atît de sus pe acest tip inteligent, însă rudimentar, aproape sălbatic în manifestări, dar sincer, duşman al democraţiei şi capabil în acelaşi timp să speculeze beneficiile ei?
Care este vina sportului? Cîte mustrări de conştiinţă trebuie să-şi facă fotbaliştii, plătiţi la negru, din pungă? Sau cei din galeria Stelei, care au cedat în faţa legii pumnului?
Becali a cucerit Steaua cu gura sa mare, a controlat-o cu bani căcălău şi, unde n-a mers, şi-a trimis gorilele. Sub conducerea sa, clubul a ajuns ocolit de sponsori, certat cu Fiscul, suspendat de UEFA pentru discriminare rasială, dar a şi obţinut cele mai mari performanţe sportive din ultimii 15 ani.
Tot el şi la handbal!
Domeniu cu expunere maximă, fotbalul este pretutindeni în lume vizat de personaje suspecte. Care vor să-şi spele banii, să-şi cureţe imaginea sau să ajungă cineva. Becali a ajuns! După propriile mărturisiri, pînă acum 6 ani nu asistase la nici un meci de fotbal.
Astăzi, cînd Steaua cîştigă o cupă europeană, atenţie, la handbal!, cel care dă declaraţii la televizor e tot Becali!
Vina presei
Am ajuns la presă. Ea l-a popularizat de Becali. De fapt, nu ea, ci noi, ca să ne includem şi să nu fugim de răspundere! Evident că diferenţele sînt majore. În timp ce ziarele l-au criticat deseori, televiziunile au rămas cu Becali în zona divertismentului. Orice ştire cu el se transformă în circ.
Toţi, în proporţii diferite, am semnat certificatul său de naştere ca om politic. Aproape că nu mai contează nuanţele. De pildă, are importanţă că mai ales Pro TV, postul care a inventat teledemocraţia, e cel care şi-a gîdilat publicul în tălpi cu Gigi Becali? Dovadă că nu trece o zi fără ca şeful Stelei să nu laude canalul din Pache! Lider mediatic de alienare colectivă, lider strălucit, ce bine ştie să facă asta Pro TV!, această televiziune, dar şi noi toţi, avem acum ceea ce am semănat.
Copos, Nicolai, Becali...
V-aţi plictisit? Staţi că am ajuns şi la greii culpei! Fotbalul l-a acceptat pe Gigi Becali şi presa l-a făcut cunoscut. Chiar şi atacurile i-au crescut notorietatea. Dar forţa i-a dat-o altceva! Corupţia şi starea jalnică a sistemului sportiv şi politic românesc.
Cînd un club patronat de "civilizatul" George Copos intră într-un scandal precum cel al transferului lui Bratu, cînd doar 5% din bani ajung la echipă şi restul la persoane fizice, şi cînd la Steaua se întîmplă exact invers, cum să-i opreşti pe oameni să aibă încredere în Gigi Becali?!
Cînd parlamentara Norica Nicolai scapă cu obrazul nepătat după ce nepoata a votat o lege în locul ei, cînd sistemul îşi bate joc de alegători, cum să nu aibă succes un personaj antisistem, precum Gigi Becali?!
Democraţia rezistă
Să nu dramatizăm! Democraţia e fragilă şi incomodă. Dă dureri de cap. Nu e deloc simplu să trăieşti în ea. Dar societatea liberă are capacitatea de a rezista în faţa ameninţărilor. Poate că Gigi Becali nu e decît o palmă, cam grea, e adevărat!, pe obrazul unui sistem sportiv, politic şi mediatic care îşi luase lumea în cap.
Dialog autentic
- Cu ce echipă ţii?
- Cu Steaua!
- Spune un fotbalist de la Steaua!
- Gigi Becali.
- Şi unde joacă Gigi Becali?
- Pe Pro TV!
Dialogul a fost difuzat de PrimaTV acum doi ani, la emisiunea "Copiii spun lucruri trăsnite"
4 mai 2006