FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Liga Campionilor editia 2007/2008

«15678918»
danimarcu14.08.2007 21:00
La cum a jucat Dinamo in seara asta, n-ar trebui sa aiba pretentii nici la titlul de campioana a Romaniei, nici la accederea in grupele Ligii. Da' hai sa le dam circumstante atenuante, ca totusi au jucat cu Lazio (cucu, sunt departe de ce au fost) si ca au fost stressati de accidentari, inca din prima repriza...

 

Oricum, meci JALNIC, rezultat mere, bulan 100%. Harakiri Rednic cu nici un mijlocas de creatie, remarcati Lobont si Cristea, prima sansa pentru returul de la Bucuresti.

Or sa aiba meci mai greu in retur potaile!

Nu or sa reziste presiunii ...Oricum,daca se califica, ma consolez cu faptul ca vor fi si ei umiliti acasa ,cum am fost noi anul trecut...

1on14.08.2007 21:02

Ei vor fi și mai umiliți pentru cã vor fi în a 4a urnã valoricã. Mai mult de 2 puncte, și alea în ultimele 2 etape, nu iau. Maxim 4 puncte.

fedora14.08.2007 21:05

Dinamo a jucat infect ca in ultima vreme.

Insa ce m-a speriat a fost lipsa de forta si precipitarea din jocul italienilor.

 

Inca o accidentare si Dinamo va fi nevoita sa-si vanda locul in Liga, daca se califica.

malasorte1314.08.2007 21:09

Mie mi-a placut de "Gropotan": era minutul 89, Dinamo avea superioritate de 2 oameni iar catelusul simula la greu in propriul careu... penibila faza !!!

weeezer14.08.2007 21:09

Daca e sa ne luam dupa jocul prestat azi, lasand la o parte mitul cu acasa/deplasare (la urma urmei conteaza jocul, nu?), Lazio are prima sansa la Bucuresti. Insa prin prisma rezultatului, dinamovistii pleaca favoriti.

 

Recunosc ca la inceputul meciului aveam oarecare emotii, am stat si m-am gandit "ce dreaq am emotii pentru javre?" dar ma gandeam cum ar fi fost ca maine dimineata sa vorbeasca toata presa, UEFA.com, etc, despre echipa romaneasca ce a ingenuncheat-o pe Lazio chiar pe Olimpico. Insa in repriza a doua, mai ales dupa prima eliminare, am tinut cu Lazio. E nedrept si impotriva fotbalului ca o echipa ca Dinamo sa se califice dupa un astfel de meci.

bako_alx14.08.2007 21:16

ce jenibili sunt cateii....cum sa te aperi mah cand ai doi oameni in plus?...:)))

malasorte1314.08.2007 21:16

Si ca sa continui un pic off-topic trebuie sa spun ca Lazio a aratat ca o echipa buna spre foarte buna doar intre minutele 86-94, cand a avut 2 oameni in minus !!! In rest a jucat mediocru, slab si chiar penibil pe alocuri... iar un asemenea campionat cum a fost cel de anul trecut in Italia, cu Inter campioana si Lazio in primele 4 nu se va mai repeta prea curand !

 

Sa nu se supere pe mine simpatizantii stelisti ai lui Lazio dar singurul punct forte al acestei echipe o reprezinta fanatismul suporterilor !!!

predatorpulse714.08.2007 21:18

Acum ca s-a terminat meciul lazio-dinamu,o sa comentez si eu. dinamu a jucat penibil,execrabil p alocuri dar maine o sa fie ridicati in slavi ca au luat acest 1-1 fff norocos. Norocos pentru ca:

-Lobont a fost in forma incredibila astazi,a scos cel putin 2 goluri facute ca sa nu mai vb de penalti

-golul lui Danciulescu a fost f norocos l-a dat aproape cu ochii inchisi,la una din cele 2 faze de poarta ale dinamovistilor in cele 90 de minute.

-norocos pentru ca lazialii au fost f nervosi(nu am inteles de ce pentru ca i-au dominat copios pe caini) si au luat prosteste 2 rosii si astfel 2 dintre cei mai buni oameni ai lor vor lipsi in meciul retur.

Per total,rivalii nostri din campionat au jucat penibil,au fost norocosi ca au scapat vii de acolo(ce atmosfera!!!) si ca au scos un 1-1 in loc de 3-1 cat trebuia sa fie. Se vede in continuare ca atunci cand dinamu da de un adversar mai tare da chix pentru ca nu sunt obisnuiti cu meciurile tari(prietenii stiu de ce).

Lazio mi s-a parut o echipa ofensiva dar f rudimentara in aparare,Steaua ar fi facut un joc mai bun cu acesti italieni cotonogari. Desi au fost penibili,eu zic ca dinamu se va califica pentru ca la cat noroc au avut azi in teren,nu se poate ca in retur sa se intoarca totul la 180 grade. Oricum o sa se califice si ei odata in CL,datorita punctelor stranse de Steaua si rapid,asa ca mai bine sa ne obisnuim cu acest gand. Steaua se vede ca a invatat cate ceva din traseul CL si va fi mai bine a 2-a oara in grupele CL,vom gestiona mai bine aceste meciuri si apoi cele din campionat. Dinamo a luat titlul anul trecut pentru ca si-a facut zestre de pc cand noi ne rupeam oasele in CL,jucand cu Real Madrid si Lyon,pe cand ei se duelau cu xanthi,leverkusen si brugge. Daca cainii se califica vor fi mult mai obositi(si accidentati) si noi vom lua titlul. Deja lazio i-a rupt pe zicu(sta sigur vreo 2 luni am auzit la TV),Vali nastase are ruptura de fibra sau asa ceva,Oprita sta si el vreo saptamana ca sa nu mai vb de cate vanatai si-au luat restul javrelor de la laziali,sa vada si ei cum este sa joci cu adversari duri.

Oricum mai bine ne facem griji pentru baietii nostri,deja am intrat in febra meciului cu borisov,sper intr-un 0-2 pentru Steaua.

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

cristian01414.08.2007 21:19

Dinamo a iesit de 5 ori din propria jumatate, a dat un gol cu noroc si a avut parte si de un Rocchi impiedicat. Cred ca italienii i-au cam tratat de sus pe spurcati si s-au trezit in mijlocul meciului condusi cu 1-0 si intr-o situatie delicata, in special dupa ratarea penalty-ului.

Din fericire exista si un meci retur, si cu siguranta ca lazialii vor trata partida cu mult mai multa seriozitate, nu la modul superficial cum probabil au tratat-o pe cea de azi.

endorama14.08.2007 21:19

mda... penibili dinamovistii astia cum trageau de timp cu 2 jucatori in plus... o sa se intoarca asta impotriva lor la Bucuresti...

oricum, sa nu mai zica de Steaua ca s-a calificat cu noroc ca in mod normal la cum a decurs jocul asta, ar fi putut fi lejer 5-1 pentru Lazio

vanfootball14.08.2007 21:26
Si ca sa continui un pic off-topic trebuie sa spun ca Lazio a aratat ca o echipa buna spre foarte buna doar intre minutele 86-94, cand a avut 2 oameni in minus !!! In rest a jucat mediocru, slab si chiar penibil pe alocuri... iar un asemenea campionat cum a fost cel de anul trecut in Italia, cu Inter campioana si Lazio in primele 4 nu se va mai repeta prea curand !

 

Sa nu se supere pe mine simpatizantii stelisti ai lui Lazio dar singurul punct forte al acestei echipe o reprezinta fanatismul suporterilor !!!

 

 

Asa e, Lazio nu se poate compara cu Milan, Inter sau Juventus si, de asemenea, Fiorentina si Roma sunt peste ei. Lazio e echipa de locurile 6-7.

Za Best14.08.2007 21:43
Daca e sa ne luam dupa jocul prestat azi, lasand la o parte mitul cu acasa/deplasare (la urma urmei conteaza jocul, nu?), Lazio are prima sansa la Bucuresti. Insa prin prisma rezultatului, dinamovistii pleaca favoriti.

 

Recunosc ca la inceputul meciului aveam oarecare emotii, am stat si m-am gandit "ce dreaq am emotii pentru javre?" dar ma gandeam cum ar fi fost ca maine dimineata sa vorbeasca toata presa, UEFA.com, etc, despre echipa romaneasca ce a ingenuncheat-o pe Lazio chiar pe Olimpico. Insa in repriza a doua, mai ales dupa prima eliminare, am tinut cu Lazio. E nedrept si impotriva fotbalului ca o echipa ca Dinamo sa se califice dupa un astfel de meci.

Asa am gandit si eu!De fapt,mereu mi-am zis sa tin cu echipele romanesti(inclusiv dinamu) in Europa!Insa jocul si declaratiile rivalilor m-au facut sa ma intorc!Nu merita sa tinem cu ei,mai ales ca ei isi banga unghia extrem de adanc in gat cand facem noi performante in Europa...

malasorte1314.08.2007 21:44

@ RaduTheodor

 

"... Lazio sunt o forta, joaca incredibil de bine, ma uitam cum mangaie mingea, cum merg traseele la ei."

 

Forta ?!? Incredibil de bine ?!? Mangaie ?!?

 

Bun, sa luam ca premisa argumentele astea. Sa mai adaugam ca Dinamo a jucat cu teama si ca n-a prea iesit din propria jumatate... atunci cum se face ca scorul a fost 1-1 ?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?

 

Si sa nu-mi spui ca e din cauza inferioritatii numerice pentru. ca Lazio a avut 70 de minute de 11 contra 11 si oricum a jucat mai bine dupa eliminari. Iar ca au ratat penalty e iarasi o scuza patetica... deoarece penalty-uri se rateaza zilnic iar o echipa ce termina in primele 4 in Italia + ca joaca acasa cu 25.000 de fanatici in spate ar trebui sa nu cada psihic, nu crezi ???

st_194714.08.2007 21:50

doar cu bulan ne au batut cu 2-4 in Ghencea "jigodiile"..:| fara Goian ,Dica si Ghionea..cum s ar descurca cu Steaua fara motzi margaritescu si Niculescu ?? dica10

Lucas14.08.2007 21:54
On-topic:

Mie gazetarii romani nu mi se par manati intr-o anumita directie, ci doar idioti prin definitie. Ei sunt o categorie foarte proasta creata de tranzitia asta. Daca vreti, mie mi se par mai grotesti decat cersetorii si copiii strazii. Sunt infecti si sunt manati doar de foame si de bani.

 

vanfootball, nu poti sa pretinzi ca daca era Steaua ne-ar fi facut praf, adu-ti aminte cum au comentat cei de la Prima TV meciu tur de la Zaglebie ...

 

Off-topic:

Inca nu-mi revin dupa meciul cainilor. Astia au fost pur si simplu cam de 100 de ori mai varza decat am fost noi la Boro. Sa ai doi oameni in plus pe teren si aia sa te calareasca in ultimul hal ... multora poate li se pare acest 1-1 un rezultat mare si cred ca Dinamo are sanse de calificare. Eu cred ca au sanse cam 1% sa se califice. Lazio sunt o forta, joaca incredibil de bine, ma uitam cum mangaie mingea, cum merg traseele la ei. S-au grabit sa bata penalty-ul ala si acolo s-a scris istoria, daca egalau de atunci era cosmar pentru Dinamo.

 

Oricum, echipele italiene te elimina cu clasicul 1-1 si 1-0 ... n-o vad pe Dinamo cu Oprita, Izvoranu si Blay sa reuseasca 0-0 sau sa bata pe Lazio la Bucuresti ...

 

 

Tie ti s-a parut ca Lazio a jucat bine? Mie dimpotriva. Inca de la tragerea la sorti am stiut ca javrele au avut un noroc nesperat si nu m-am inselat. Extrem de slaba aceasta echipa, fara nici macar un jucator mai de Doamne-ajuta! Pai vedeta aia a lor, macedoneanul Pandev, cu indulgenta cred ca ar putea prinde un loc de titular la Buzau langa Litu si Simion. Sarea mingea din el ca din coltul mesei, iar Rocchi ala alt inapt pentru acest sport.

Dinamo n-a jucat nimic. Cu doi oamei in plus, o echipa cat de cat solida nu are de ce sa tremure cum a facut-o Dinamo, care din 5 incursiuni in careul advers a reusit si un gol.

Cu riscul de a-i supara pe fanii stelisti ai italienilor, eu nu vad niciun motiv pentru care aceasta echipa sa fie considerata un mare nume al fotbalului european. Palmaresul intern este minuscul, iar cel european (cu exceptia unei Cupe a Cupelor), aproape inexistent.

Cineva spunea mai sus ca faima lui Lazio sta in fanatismul fanilor, true, true...Cu atat mai mult ca cat ei au castigat meciul lor din seara asta cu 5-0.(sper totusi ca dinamovistii raniti sa fie in afara oricarui pericol).

cristian8614.08.2007 21:59

Lazio nu are meciuri in picioare, de aceea puricosii au reusit o mare remiza. Din pacate pentru ei, va fi si ultimul mare rezultat in acest sezon. Ii vor executa lazialii la Bucuresti la un gol diferenta.

 

Din pacate Lazio e echipa de Cupa UEFA, nicidecum de CL, dar cred ca isi vor da viata in retur, fiindca banii din CL iti pot asigura mare parte din bugetul clubului de fotbal pe un an, in plus nu vor mai avea sansa foarte curand sa joace in competitia nr 1 din Europa, avand in vedere ca Inter,Roma,Milan,Juve si Fiorentina sunt peste ei.

cristian01414.08.2007 22:05

Observ ca multi scriu ca Lazio este o echipa slaba, si le dau dreptate doar intr-o anumita masura. Din punct de vedere al jocului, Lazio s-a ridicat peste Dinamo care s-a inghesuit in prima jumatate si a avut cateva incursiuni, printre care si cea cu golul. De aici rezulta o eficacitate ridicata a javrelor, si cam atat. In rest nimic ! Dinamo = ZERO.

Pe de alta parte Lazio s-a confruntat cu un adversar pe care mai mult ca sigur nu l-a studiat. Nu trebuie sa ne luam dupa declaratiile de complezenta ale italienilor, care afirmau ca romanii sunt puternici, tehnici etc.

La 1-0 pentru 'ai nostri' :biggrin: au intrat in panica, si pana s-au trezit, spurcatii amortizasera jocul prin aglomeratii ca la coada la paine pe vremea lui Ceasca, in fata careului. Apoi mai adauga un Lobont norocos, un Rocchi dezastruos si un Pandev ametit si obtine jocul lui Lazio incalcit, balbait, chiar disperat, dar ineficient.

Cred ca au avut parte lazialii de 6-7 lovituri libere din preajma careului care s-au finalizat cu suturi anemice retinute cu usurinta de betivan. Apoi 6-7 cornere fara rezultat si parca prea multe verticalizari, golul venind chiar dintr-o centrare de pe partea dreapta.

Spre final, datorita celor 2 eliminari si oboselii n-au mai fortat, mizand probabil pe meciul retur.

In nici un caz Lazio nu e o echipa mare, dar cu siguranta e mult peste campioana Romaniei, care n-a aratat practic nimic in meciul de azi.

Lucas14.08.2007 22:11
Spre final, datorita celor 2 eliminari si oboselii n-au mai fortat, mizand probabil pe meciul retur.

In nici un caz Lazio nu e o echipa mare, dar cu siguranta e mult peste campioana Romaniei, care n-a aratat practic nimic in meciul de azi.

 

Ce poti spune, Dinamo e Dinamo!

Stryker14.08.2007 22:48

Lazio a dezamagit, un meci foarte slab, mai ales cei 2 atacanti ai lor Rocchi (mare ratangiu in seara asta, cam in aceeasi forma ca Neaga) si Pandev(aproape inexistent), la care se adauga playmakerul Ledesma(lipsit de viziune si creativitate)...

 

Dinamu a jucat la egal, s-a aparat pe baricade, a inscris cu noroc si a conservat un rezultat favorabil desi avea 2 jucatori in plus...

 

Soarta calificari nu este decisa, insa cainii au prima sansa acum...

 

Oricum, parerea mea sincera dupa meciul din seara asta este ca nici una dintre aceste 2 echipe nu merita sa joace in grupele UCL...

ro_steaua14.08.2007 22:56

Trei fani dinamoviști rãniți la Roma

 

 

Trei suporteri români au fost rãniți la Roma, în timpul ciocnirilor cu fanii italieni, înainte de meci, în afara stadionului. Doi dintre aceștia au fost loviți cu un cuțit în spate și la picioare, iar al treilea are o contuzie la cap.

 

Din cei 50.000 de suporteri care asistã la meci, 3.000 sînt dinamoviști.

 

La încãlzirea echipei Dinamo, fanii laziali au scandat sloganuri rasiste - "Þiganilor,

 

 

 

http://[site din caracatita Gazetei Sporturilor]/index/Trei_fani_...raniti_la_.html

Dragoshel15.08.2007 07:52

Liga Campionilor. Rezultate inregistrate MARTI.

 

FC Valencia (SPA) - Elfsborg (SUE) 3-0 (Vicente, min.7; Silva, min.58; Morientes, min.70);

 

Glasgow Rangers (SCO) - Steaua Rosie Belgrad (SER) 1-0 (Novo, min.90);

 

Benfica Lisabona (POR) - FC Copenhagen (Dan) 2-1 (Rui Costa, min.25 si 86 - Hutchinson, min.35);

 

Lazio Roma (ITA) - Dinamo Bucuresti (ROM) 1-1 (Mutarelli, min.54 - Danciulescu, min.21).

 

Mansele secunde vor avea loc pe 28 sau 29 august.

Virgil15.08.2007 08:27

Lazio e o echipa puternica. Si-a creat foarte multe ocazii de gol, dar a avut nesansa ca in poarta groparilor sa se afle un Lobont in forma de zile mari. Lazio a dominat meciul d'al capo allfine.

 

Nu ma indoiesc ca la Bucuresti Lazio va marca macar cu un gol mai mult decat cainii, ca urmare a faptului ca Dinamo va juca mai ofensiv de cat a facut-o pe Olimpico si va lasa spatii mai mari italienilor. E posibil ca la cat de idioti sunt cainii, sa joace la 0-0. Le-ar fi fatal.

 

Dinamo a jucat cu teama, nu a reusit sa lege trei pase, nu a castigat niciun duel unu la unu, a sutat putin la poarta, si a reusit sa se faca de ras. Niculescu? Nici macar zero nu a fost. A fost cel mult minus noua, numarul lui de pe tricou.

Dragoshel15.08.2007 08:31
Dinamo a jucat cu teama, nu a reusit sa lege trei pase, nu a castigat niciun duel unu la unu, a sutat putin la poarta, si a reusit sa se faca de ras. Niculescu? Nici macar zero nu a fost. A fost cel mult minus noua, numarul lui de pe tricou.

 

In prima repriza nu prea mi-a placut nici de Lazio, era un joc...mingea si gramada, jucau numai pe centru nu deschideau jocul in margini, pierdeau posesia aiurea... etc.

Dinamo nu a jucat cam nimic, 1 ocazie, 1 gol, restul s-au aparat. Niculescu, nu stiu sigur daca a fost pe teren...

 

Later EDIT: am uitat sa le urez comentatorilor cat mai putine meciuri in care sa comenteze. Cum au dat cainii gol astia se gandeau ca(virgula)calificarea este jucata. Sunt | | (paraleli) cu fotbalul si comentatul meciurilor.

forever_STEAUA15.08.2007 08:43

@Dragoshel

 

A fost. E ala de se vãita în jumãtatea adversã când dinamii erau în superioritate numericã.

 

PS: arbitri nemți le doresc la retur :laugh:

vlad_2006_steaua15.08.2007 13:11

Dinamo nu are fata ce CL aseara la cum a jukat lazio Dinamo dak avea curaj putea sa bata abia astept meciul Stelei cu Dinamo FORZA Steaua!!! steagsimplu dica10 spre cl

«15678918»