Bine ai venit pe forum, si felicitari pentru post - unul din cele mai logice si mai argumentate din ultima vreme.
Multumesc.
Mai aduc totusi cateva argumente: sa luam exemplul lui Lobont. Un jucator care a acceptat o reducere substantiala a salariului pentru a se relansa ca fotbalist si pentru a prinde meciuri. Stii totusi de ce a acceptat oferta lui Dinamo? Pentru ca este roman, pentru ca are familia aici, pentru ca stie Bucurestiul, pentru ca stie campionatul romanesc, ce pot arbitrii, pentru ca stie care este tipul de relatie pe care il poate avea cu Borcea si Turcu, pentru ca stie ce inseamna m**e X si Y.
Sa scenarizam un pic: sa fi fost Lobont un francez, foarte bun portar, rezerva la Fiorentina. Cred 99% ca accepta sa ramana rezerva la Fiorentina pe ~1 milion de euro salariu decat sa vina la Dinamo.
Acelasi lucru este si in cazul Stelei. Fotbalul romanesc nu este judecat asa cum il vedem noi, ca romani, din peluza Stelei. El este judecat dupa cazurile Andrey, Elton, Thereau, Saban, Kalanga, Shroj si Abiodun ... daca dai un search in istoric, ca strain, gasesti numai cazuri dubioase, dezamagiri, plecari pe usa din dos, jucatori straini bagati in minutul 50 si scosi in 60 si apoi amendati (Kalanga), jucatori ce au jucat etape la rand si nu au primit nici un ban (Elton), jucatori mutati la echipa a 2-a fara nici o justificare pertinenta si logica (Andrey), jucatori tratati ca sclavii si lasati sa se antreneze prin parcuri (marca inregistrata Iacov de la FC National). Astea sunt lucrurile care tin departe jucatorii straini si nu este vina lui Ilie ca a incercat totusi astfel de transferuri. In lumea de azi, in afaceri, (ca fotbalul si un transfer in particular este o afacere) sa nu fii profesionist nu inseamna sa-i oferi DOAR 300.000 euro lui Kuffour (si in afaceri, daca sunt un negociator bun, pot sa cumpar un obiect evaluat la 1 milion de euro cu doar 200.000 de euro). Lipsa de profesionalism este sa-i oferi 300.000 in contract si la sfarsit sa nu-i dai nici un ban. Sau lipsa de profesionalism este sa-l minti. Sa te astepti ca nu-si citeste bine contractul si sa-i bagi fel de fel de clauze in el. Sa dai afara jucatorul si sa-i ceri banii din salariu inapoi. Sa-i dai salariul in punga ca sa nu platesti taxe. Asta e lipsa de profesionalism. Camus chiar este valoros si chiar este la un pas de Steaua si nu banii oferiti il tin in loc, ci aceasta completa nebuloasa din Romanica. L-a intrebat pe Thereau: cum e? Si Thereau ce i-a spus: pai e unu Gigi Becali, care deodata spune ca cine da 2 milioane pe tine pleci ... apoi cine da 3 milioane si tot asa ...
Haide sa recunoastem totusi o chestie: spre deosebire de anul trecut, cand ni se aruncau in fata chestii de genul "un argentinian cum n-ati mai vazut", "jucatori de mondiale", "atacant cum n-a avut Europa" ... anul acesta am avut NUME CONCRETE si OFERTE CONCRETE: Pulido, Armenteros, Belluschi, Dady, Kuffour, Ivic, Camus ... Jucatorii au fost numiti. Ziarele i-au contactat, iar ei au recunoscut (nu au mai fost cazuri gen "Steaua? Care Steaua, nu m-a cautat nimeni de acolo ..."). Ceea ce este un mare pas inainte.
Iar valva a facut-o presa, nu clubul Steaua. Pentru ca in perioada de doua luni de pauza erau singurele chestii cu care isi puteau vinde ziarul. Si mai e chestia aia pe care o doresc jurnalistii romani, sa faca sa Para ca suntem pe aproape de Spania, Anglia, Italia ... asa ca vehiculeaza transferuri, fac calcule, numesc totul SOC si EXCLUSIV, inventeaza scenarii, au "surse sigure", etc ... atitudinea asta duce apoi si la nemultumiri dupa ce iti da Real Madrid 4-1 in Ghencea. Pai 20 de ani de acum inainte Real o sa ne dea 4-1 in Ghencea pentru ca asta e diferenta de valoare. Se poate intampla ca din 20 de cazuri sa faci o minune, un 1-1 (sau un 1-0 si sa-i bati pe Real). O consideri minune, o iei ca atare si o mai astepti odata la 10 ani. Noi ne-am descurcat onorabil de fiecare data, cu Liverpool, cu Valencia (adica exact minunea de 10 ani
), cu Villareal, mai faceam cate un 0-0 cu Juventus pe vremuri ... dar totusi, campioantul romanescu nu este la valoarea lui Real, Barca, Liverpool si Manchester United. Am de spus doar atat: uitati-va pe sumele incasate din drepturile TV de echipele retrogradate in Anglia. E vorba de 40.000.000 milioane sterline sau ceva asemanator. Si cu asta am spus totul. Daca echipele alea, cu 80.000.000 de euro numai din drepturi TV, retrogradeaza in Anglia, cum poti fi suparat ca te bate Real? Pai Real e estimata la 1 miliard de dolari ...
Numai bine.