Tot ce s-a intamplat in seara asta m-a lasat fara glas.
Suntem foarte aproape de a pierde tot spiritul Stelei.
Era o ocazie excelenta sa cantam, sa incurajam echipa,
sa-i reprimim cum se cuvine pe Rica si Hagi...
Dar nu, ca e greu sa canti, cine sa se mai dea in spectacol,
cine sa-si mai impresioneze tovarasii cu tumbe si glume
puerile?
Oricat am fost anti-Becali (si am fost, se poate verifica),
astazi mi-am propus sa nu strig nimic legat de aceasta
persoana si asa am si facut. Din pacate altii nu au inteles
ca seara trebuie sa fie una speciala. Scandarile impotriva
lui Becali si-ar fi avut loc cel mult in pauza, departe de
urechile lui Hagi si ale jucatorilor. Oamenii astia au fost
stupefiati cand la fluierul de incepere nu se scanda Steaua,
ci M*** Gigi. Din cate am observat insa, multi pe acolo
nu stiau alta scandare.
Am ajuns rau... Dupa ce a intrat tampitul ala pe teren, am
vazut alti suporteri alergand catre acea zona. Ala putea fi
momentul salvarii imaginii suporterului DACA noii sositi
l-ar fi snopit ei pe cretin, inaintea jandarmilor. Aia DA, era
un super gest de stelism. Dar nu, ei au sarit in apararea
creaturii aleia. S-a inceput cu M*** Garda desi de data asta
as fi strigat Rupe-l Garda. Tribuna I a reactionat pe buna
dreptate impotriva scandarilor absurde in favoarea
creaturii si au fost catalogati scalvii lui Gigi. Oile din PN
care au strigat M*** Garda doar pentru ca l-au auzit pe vecinul
din dreapta strigand asta au starnit Tribuna I impotriva lor,
cum era logic. Si uite ca Becali a avut de castigat din toata
asta. Pentru ca in conditiile astea, scuzati-ma, dar nu
abonamente, ci dosare penale ne-ar cam trebui. Nu credeam
sa apuc ziua in care partile stadionului sa scandeze una
impotriva celeilalte. Prost moment si-a ales galeria sa
protesteze impotriva lui Becali... au dovedit ca ura de oier
depasete dragostea pentru Steaua si Hagi. Si totusi domnule
multi nu stiu de ce vin la stadion pentru ca pur si simplu se
vede de la o posta ca nu le place fotbalul.
PS: Soldatino, nu e un subiect de ignorat. Problema nu se
rezolva de la sine neabordand-o. Chiar daca nu te simti
vinovat. Nici eu nu ma simt. Dar ma simt dator sa iau atitudine.
Tacerea augmenteaza situatia grava.