FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Transferuri Vara 2007

«15455565758107»
forever_STEAUA09.07.2007 12:47

Saban și-a gãsit echipã în Israel

 

Managerul Stelei a declarat cã israelianul Klemi Saban va pãrãsi, cel mai probabil, echipa vicecampioanã, urmând sã activeze în țara sa natalã. "Am discutat cu Saban. El și-a gãsit echipa în Israel, dorește sa joace acolo și este posibil sã ne despãrțim, dacã vom ajunge la un acord cu formația care îl vrea", a explicat Adrian Ilie

 

Sursa: Gsp

IONUTZ-CIPRIAN09.07.2007 13:42

Ma bucur totusi ca pleaca Jijel Coman, dupa parintele lui patern! Pacat de Andrey! Merita o sansa in aceste amicale!

Raul198809.07.2007 13:51

@IONUTZ-CIPRIAN:

Problema este ca el nu a fost invitat in cantonamentul din Olanda. :sad2:

Si am citit ca Andrey nu face parte in tactica lui Hagi.

IONUTZ-CIPRIAN09.07.2007 13:53

Eu am vazut la TV aseara ca este dorit de Oli la arabi si ca este primul disponibilizat de la echipa!

c.ronaldo1709.07.2007 14:21

Nationala Poloniei este cu mult superioara celei din Israel. Bine ca am scapat de 3 petarde din fostul sezon: Stancu, Saban si Comaninho... Urmeaza Baciu, si de ce nu.... Lovin, chiar daca uneori a mai facut si meciuri bunicele.

 

Per total, au plecat de la Steaua: Thereau, Elton, Stancu, Coman, Saban, Andrey si Paraschiv. Au venit: Badoi, Emeghara, Vatca, Bicfalvi, Gurita, Neaga, Golanski si, probabil Pulido. Am omis pe cineva, ca parca erau mai multi?!

Raul198809.07.2007 14:44

@c.ronaldo17

 

Esti sigur ca a plecat Coman?

Eu stiu ca el a fost chemat in cantonamentul din Olanda! :unsure:

Khalid09.07.2007 15:55

A facut deplasarea in Olanda cu echipa, insa principala sarcina a lui a fost de a cãra bagajele nu de a juca fotbal.

 

25008gigelcomanwo5.th.jpg

strezahuzum09.07.2007 17:06

O mica analiza a transferurilor Stelei :

 

Printre multe zvonuri, "bombe" si anunturi sforaitoare lansate aproape exclusiv de presa in cautare de subiecte, campania de transferuri a "militarilor" se apropie probabil de final. Greu de crezut ca va mai fi adus vreun jucator dupa cantomentul din Olanda, care incepe foarte curand. Asadar, sa vedem cum stam la ora aceasta.

 

Incepem cu partea mai putin (sau mai mult) placuta a discutiei : plecarile.

 

Cei mai regretati vor fi, fara indoiala Elton si Thereau. In timp ce micutul jucator brazilian a fost inlaturat probabil pentru simplul motiv ca fusese adus de catre noul "dusman" al principelui din Pipera, Thereau a fost vandut de acelasi personaj in Belgia. Speriat ca nu cumva sa se razgandeasca ofertantul, Becali si-a aratat inca o data mentalitatea de bisnitar, cedandu-l in graba pe atacantul francez, bucuros ca a incasat 2 milioane de euro (profit 200%). Am avut ocazia sa admiram in acest caz si logica marelui finantator : Elton = transfer rau (a primit pentru el mai putini bani decat a dat), Thereau = transfer bun (a primit mai mult decat a platit). Despre cat de important era fiecare pentru echipa, pentru jocul Stelei, nici un cuvintel. Trageti concluzia ce se impune referitor la ordinea de prioritati a domnului George Becali.

 

Restul plecarilor au facut se pare parte dintr-o campanie necesara (si in cea mai mare parte corecta) de eliminare a "verigilor slabe" din lot. Stancu a fost trimis la Timisoara, Saban se pare ca-si cauta echipa prin Israel, iar zilele lui Gigel Coman la Steaua par numarate. In toate cele trei cazuri, decizia de a renunta la ei este 100% corecta. Nici unul din ei nu a aratat sezonul trecut ca merita sa joace la Steaua si nici nu avea rost sa se insiste pe o pista gresita inca un sezon. Carcotasii ar putea spune ca ar mai fi nume de trecut pe lista neagra, dar deocamdata sa ne multumim si cu atat. Nu cereti minuni peste noapte.

 

Cealalta jumatate a paharului o reprezinta jucatorii transferati de Steaua. Ei pot fi impartiti in patru categorii : certitudini (jucatori ce pot emite pretentii la primul 11), sperante (tineri ce promit si Hagi pune baza pe ei), necunoscute (jucatori straini pe care nu au fost vazuti "la treaba") si umplutura (din pacate n-am scapat de asa ceva).

 

Sa luam fiecare categorie la cercetare.

 

Certitudinile sunt reprezentate de Neaga, Emegara si Badoi. Prin transferul lui Neaga, atacul Stelei a castigat clar in determinare si tehnica. Desi nu prea se stie ce a jucat Neaga prin Coreea, e clar ca de forma fizica si dorinta de joc nu duce lipsa. Impreuna cu Dica formeaza un cuplu de atacanti redutabil. Emegara, unul din cele mai scumpe transferuri ale Stelei de pana acum, este un fundas stanga bun, post deficitar la Steaua. Fara a fi un jucator extraordinar, prezinta avantajul ca evolueaza constant bine, calitate rara la jucatorii din campionatul intern, putand juca si pe dreapta (desi postul sau de baza e acela de fundas stanga). Badoi a fost adus pentru a rezolva macar o parte din problemele Stelei de pe banda dreapta, unde dupa plecarea lui Ogararu treaba nu a mers deloc bine. Poreclit omul-centrare, poate juca fundas sau mjlocas, dupa cum e nevoie. Ca si Emegara are drept principala calitate (in opinia mea) Constanta, in sensul ca desi nu joaca intotdeauna foarte bine, se poate conta pe el sa-si indeplineasca sarcinile in majoritatea cazurilor. Ceea ce e preferabil, intr-o cursa de uzura cum se anunta urmatorul sezon, unui jucator "de geniu" care sa faca un meci bun, 3 mediocre si 3 slabe.

 

In categoria necunoscutelor intra deocamdata polonezul Golanski. Fundas dreapta, dar si posibil fundas centra, are o carte de vizita promitatoare. Pana cand nu il vom vedea e preferabil insa sa ne abtinem din a da pronosticuri in ceea ce-l priveste. Idem si in cazul spaniolului Ruben, daca acesta va semna cu Steaua.

 

Viitorul Stelei, tinerii, sunt Ochirosii, Bicfalvi, Tudose, Prunesu si Pintili. Deocamdata ultimii 3 nu au reusit sa-l convinga pe Hagi si se pare ca vor fi imprumutati, pentru a putea sa joace. Ochirosii ramane de vazut cat a crescut in joc, el plecand cu sansa a treia in batalia pentru postul de mijlocas stanga, dupa Cristocea si Bostina. Castigul clar al acestei perioade de pregatire este insa Eric Bicfalvi. "Suedezul" vrea si spre deosebire de altii, chiar poate. Desigur, mai are mult de lucru, dar a aratat in meciurile de pregatire calitati reale de mijlocas central. Poate fi o solutie pentru meciurile din Liga lui Mitica, in special contra adversarilor mai slab cotati.

 

La capitolul umplutura intra din pacate atacantul Gurita si portarul Vatca. Impreuna cei doi au costat circa 600.000 de euro, suma deloc neglijabila, chiar si pentru Steaua. Din pacate, marturisesc faptul ca nu inteleg ce plusuri aduc acestia doi echipei. Gurita are 34 de ani, si pana in ziua de azi nu s-a remarcat niciodata ca un mare atacant. Este in cel mai bun caz util ca rezerva pe final de meci. In ceea ce-l priveste pe Vatca, realmente nu inteleg care e rostul aducerii sale la Steaua. A primit sezonul trecut o gramada de goluri, si chiar daca admitem ca apararea din fata sa nu a stralucit, trebuie sa recunoastem si ca nici el n-a facut-o. Mai simplu spus, este un portar ce nu aduce mai nimic in plus fata de Cernea, care era deja la echipa. M-ar bucura mult ca amandoi sa prinda un sezon foarte bun si sa-mi arate ca ma insel, dar ....

 

Per total campania de transferuri este una destul de echilibrata si rationala. Desi nu s-au adus mari vedete, am convingerea ca jucatorii transferati sunt utili, iar plecarile s-au limitat la un nivel rezonabil. Orice sosire de-acum inainte, ar fi chiar un bonus neasteptat, presupunand ca si jucatorul ar fi unul valoros.

 

Alte comentarii si idei, pe blogul meu.

Alex_9109.07.2007 18:05

Steaua a facut cele mai tari transferuri din Divizia A mai bune decat Dinamo sau rapid .

Asta e parerea mea . fularsteaua2

Raul198809.07.2007 18:40

Hagi ii vrea pe paraguayanul Bobadilla si columbianul Zapata!

 

 

Hagi si Adrian Ilie vor sa-si asigure spatele cu noul campion al Americii de Sud. Portarul Bocai Juniors, paraguayanul Bobadilla i-a luat ochii lui Hagi la Copa America, unde a sfarsit rau.

 

La meciul de adio, din sferturi, Bobadilla n-a rezistat decat 3 minute impotriva Mexicului, a fost eliminat si a declansat dezastrul pentru Paraguay, care a fost umilita cu 6-0. Mai ieftin si mai accesibil este insa portarul Columbiei, Robinson Zapata.

 

sursa sport.ro

 

eu sper sa mai transferam un portar bun findca Cernea si vatca nu m-au impresionat pe mine :mellow:

Z3US09.07.2007 18:40
O mica analiza a transferurilor Stelei :

 

Printre multe zvonuri, "bombe" si anunturi sforaitoare lansate aproape exclusiv de presa in cautare de subiecte, campania de transferuri a "militarilor" se apropie probabil de final. Greu de crezut ca va mai fi adus vreun jucator dupa cantomentul din Olanda, care incepe foarte curand. Asadar, sa vedem cum stam la ora aceasta.

 

Incepem cu partea mai putin (sau mai mult) placuta a discutiei : plecarile.

 

Cei mai regretati vor fi, fara indoiala Elton si Thereau. In timp ce micutul jucator brazilian a fost inlaturat probabil pentru simplul motiv ca fusese adus de catre noul "dusman" al principelui din Pipera, Thereau a fost vandut de acelasi personaj in Belgia. Speriat ca nu cumva sa se razgandeasca ofertantul, Becali si-a aratat inca o data mentalitatea de bisnitar, cedandu-l in graba pe atacantul francez, bucuros ca a incasat 2 milioane de euro (profit 200%). Am avut ocazia sa admiram in acest caz si logica marelui finantator : Elton = transfer rau (a primit pentru el mai putini bani decat a dat), Thereau = transfer bun (a primit mai mult decat a platit). Despre cat de important era fiecare pentru echipa, pentru jocul Stelei, nici un cuvintel. Trageti concluzia ce se impune referitor la ordinea de prioritati a domnului George Becali.

 

Restul plecarilor au facut se pare parte dintr-o campanie necesara (si in cea mai mare parte corecta) de eliminare a "verigilor slabe" din lot. Stancu a fost trimis la Timisoara, Saban se pare ca-si cauta echipa prin Israel, iar zilele lui Gigel Coman la Steaua par numarate. In toate cele trei cazuri, decizia de a renunta la ei este 100% corecta. Nici unul din ei nu a aratat sezonul trecut ca merita sa joace la Steaua si nici nu avea rost sa se insiste pe o pista gresita inca un sezon. Carcotasii ar putea spune ca ar mai fi nume de trecut pe lista neagra, dar deocamdata sa ne multumim si cu atat. Nu cereti minuni peste noapte.

 

Cealalta jumatate a paharului o reprezinta jucatorii transferati de Steaua. Ei pot fi impartiti in patru categorii : certitudini (jucatori ce pot emite pretentii la primul 11), sperante (tineri ce promit si Hagi pune baza pe ei), necunoscute (jucatori straini pe care nu au fost vazuti "la treaba") si umplutura (din pacate n-am scapat de asa ceva).

 

Sa luam fiecare categorie la cercetare.

 

Certitudinile sunt reprezentate de Neaga, Emegara si Badoi. Prin transferul lui Neaga, atacul Stelei a castigat clar in determinare si tehnica. Desi nu prea se stie ce a jucat Neaga prin Coreea, e clar ca de forma fizica si dorinta de joc nu duce lipsa. Impreuna cu Dica formeaza un cuplu de atacanti redutabil. Emegara, unul din cele mai scumpe transferuri ale Stelei de pana acum, este un fundas stanga bun, post deficitar la Steaua. Fara a fi un jucator extraordinar, prezinta avantajul ca evolueaza constant bine, calitate rara la jucatorii din campionatul intern, putand juca si pe dreapta (desi postul sau de baza e acela de fundas stanga). Badoi a fost adus pentru a rezolva macar o parte din problemele Stelei de pe banda dreapta, unde dupa plecarea lui Ogararu treaba nu a mers deloc bine. Poreclit omul-centrare, poate juca fundas sau mjlocas, dupa cum e nevoie. Ca si Emegara are drept principala calitate (in opinia mea) Constanta, in sensul ca desi nu joaca intotdeauna foarte bine, se poate conta pe el sa-si indeplineasca sarcinile in majoritatea cazurilor. Ceea ce e preferabil, intr-o cursa de uzura cum se anunta urmatorul sezon, unui jucator "de geniu" care sa faca un meci bun, 3 mediocre si 3 slabe.

 

In categoria necunoscutelor intra deocamdata polonezul Golanski. Fundas dreapta, dar si posibil fundas centra, are o carte de vizita promitatoare. Pana cand nu il vom vedea e preferabil insa sa ne abtinem din a da pronosticuri in ceea ce-l priveste. Idem si in cazul spaniolului Ruben, daca acesta va semna cu Steaua.

 

Viitorul Stelei, tinerii, sunt Ochirosii, Bicfalvi, Tudose, Prunesu si Pintili. Deocamdata ultimii 3 nu au reusit sa-l convinga pe Hagi si se pare ca vor fi imprumutati, pentru a putea sa joace. Ochirosii ramane de vazut cat a crescut in joc, el plecand cu sansa a treia in batalia pentru postul de mijlocas stanga, dupa Cristocea si Bostina. Castigul clar al acestei perioade de pregatire este insa Eric Bicfalvi. "Suedezul" vrea si spre deosebire de altii, chiar poate. Desigur, mai are mult de lucru, dar a aratat in meciurile de pregatire calitati reale de mijlocas central. Poate fi o solutie pentru meciurile din Liga lui Mitica, in special contra adversarilor mai slab cotati.

 

La capitolul umplutura intra din pacate atacantul Gurita si portarul Vatca. Impreuna cei doi au costat circa 600.000 de euro, suma deloc neglijabila, chiar si pentru Steaua. Din pacate, marturisesc faptul ca nu inteleg ce plusuri aduc acestia doi echipei. Gurita are 34 de ani, si pana in ziua de azi nu s-a remarcat niciodata ca un mare atacant. Este in cel mai bun caz util ca rezerva pe final de meci. In ceea ce-l priveste pe Vatca, realmente nu inteleg care e rostul aducerii sale la Steaua. A primit sezonul trecut o gramada de goluri, si chiar daca admitem ca apararea din fata sa nu a stralucit, trebuie sa recunoastem si ca nici el n-a facut-o. Mai simplu spus, este un portar ce nu aduce mai nimic in plus fata de Cernea, care era deja la echipa. M-ar bucura mult ca amandoi sa prinda un sezon foarte bun si sa-mi arate ca ma insel, dar ....

 

Per total campania de transferuri este una destul de echilibrata si rationala. Desi nu s-au adus mari vedete, am convingerea ca jucatorii transferati sunt utili, iar plecarile s-au limitat la un nivel rezonabil. Orice sosire de-acum inainte, ar fi chiar un bonus neasteptat, presupunand ca si jucatorul ar fi unul valoros.

 

Alte comentarii si idei, pe blogul meu.

 

Foarte mica analiza..:|

Alex_9109.07.2007 18:54

Daca Steaua o sa realizeze cele cinci transferuri , o sa fie campioana transferurilor din vara asta ......sper din tot sufletu sa vina Pulido si portarul de la boca juniors Bobadilla :D

Z3US09.07.2007 18:56
Daca Steaua o sa realizeze cele cinci transferuri , o sa fie campioana transferurilor din vara asta ......sper din tot sufletu sa vina Pulido si portarul de la boca juniors Bobadilla :D

 

@Alex_91 dar de ce iti doresti asa de mult ma rog ? Stii macar daca joaca bine sau nu? Daca portaru ala apara bine sau nu? Ma cam indoiesc ca ai stii...

c.ronaldo1709.07.2007 19:04

Nu inteleg de ce multi il contesta pe Vatca, si il apara pe Andrey. Este exact acelasi caz. Andrey a luat 11 in 10 meciuri, Vatca 50 in 38. Nu e un Lobont, nu e un Coman(Dani), insa cred ca ar trebui sprijinit, macar la inceput...

Z3US09.07.2007 19:06
Nu inteleg de ce multi il contesta pe Vatca, si il apara pe Andrey. Este exact acelasi caz. Andrey a luat 11 in 10 meciuri, Vatca 50 in 38. Nu e un Lobont, nu e un Coman(Dani), insa cred ca ar trebui sprijinit, macar la inceput...

 

Da ai dreptate...Sa vedem ce va face Vatca la Steaua ce evolutii va avea si dupa aaceea cu parerile baietii ;)

Alex_9109.07.2007 19:07

Mai Z3US ......daca nu stii nu mai vorbi mai copilasule . Daca chiar vrei sa stii , m-am uitat la toate meciurile din copa america , si Bobadilla e portar titulaar la Paraguai .....deci stiu cum apara , e foarte bun portat , nici macar nu se compara cu Cernea , sau Vatca . Si in privinta lui Pulido , m-am interesat si de el a jucat pana acum la : 2000-2001: Real Madrid C , 2001-2001: UB Conquense , 2002-2003: Getafe CF , 2003-2004: Rayo Vallecano , 2004–2007: Getafe CF . Si m-am uitat si la video cu el , pentru ca eu tin cu adevarat cu Steaua , si hotarasc cu sufletu .

Khalid09.07.2007 19:17

@c.ronaldo17

 

Ce spui tu acolo nu are nici o relevanta si iti spun de ce. La Otelul lucra in defensiva cu Nogo,Semeghin,Craciun si altii, pe cand la Steaua va lucra cu Golanski,Goian,Ghionea si Emeghara. Golurile pe care le primeste un portar pot veni si din cauza unei defensive slabe.

 

P.S: Vatca este unul dintre cei mai buni portari romani, pe langa Dani Coman si Lobont.(punct)

Z3US09.07.2007 19:21
@c.ronaldo17

 

Ce spui tu acolo nu are nici o relevanta si iti spun de ce. La Otelul lucra in defensiva cu Nogo,Semeghin,Craciun si altii, pe cand la Steaua va lucra cu Golanski,Goian,Ghionea si Emeghara. Golurile pe care le primeste un portar pot veni si din cauza unei defensive slabe.

 

P.S: Vatca este unul dintre cei mai buni portari romani, pe langa Dani Coman si Lobont.(punct)

 

@Khalid sa stii ca ai foarte mare dreptate conteazsa foarte, foarte mult si defensiva portarul nu este singur in echipa trebuie sa fie si el aparat la randul lui ! Sper sa faca treaba buna la Steaua .

c.ronaldo1709.07.2007 19:27

@Khalid

 

Exact la ce ai spus tu mai sus ma refeream eu. Sau exact la ce am spus eu (si mai sus) te refereai tu. :sleep:

Khalid09.07.2007 19:38
Andrey a luat 11 in 10 meciuri, Vatca 50 in 38. Lucrul asta nu are relevanta ;). Poate ai vrut sa faci referinta, pentru ca nu prea ai facut.
vlad7509.07.2007 19:50

Offtopic

Se pare ca Steaua este primul club din Romania care lanseaza 3G-ul in aparare.

Goian,Ghionea si Golanski.Sper sa mearga mai bina ca in telefonia mobila.

Z3US09.07.2007 20:21
Offtopic

Se pare ca Steaua este primul club din Romania care lanseaza 3G-ul in aparare.

Goian,Ghionea si Golanski.Sper sa mearga mai bina ca in telefonia mobila.

 

Avem si 3G Si avem si noi N&D :) De ce sa aiba numai dinamovistii ? :)

Dani200510.07.2007 06:58
Nu inteleg de ce multi il contesta pe Vatca, si il apara pe Andrey. Este exact acelasi caz. Andrey a luat 11 in 10 meciuri, Vatca 50 in 38. Nu e un Lobont, nu e un Coman(Dani), insa cred ca ar trebui sprijinit, macar la inceput...

 

@c.ronaldo17...ai perfecta dreptate,si Duckadam a recunoscut ca inainte sa vina la Steaua luase in sezonul precedent o caruta de goluri.Pe Andrey il apara multi deoarece are un caracter deosebit...

cris10.07.2007 08:32

Sper sa mai cumpere ceva jucatori desi cred ca ii cam gata cu transferurile . Portarii aia de la Copa America la fel si spaniolul ala o sa vina la pachet in aceeasi zi cu Belluschi si Vieri . Sper sa ma insel .

_yang10.07.2007 09:23
Nu inteleg de ce multi il contesta pe Vatca, si il apara pe Andrey. Este exact acelasi caz. Andrey a luat 11 in 10 meciuri, Vatca 50 in 38. Nu e un Lobont, nu e un Coman(Dani), insa cred ca ar trebui sprijinit, macar la inceput...

 

 

Probabil pentru ca e brazilian si noi avem o "iubire" ascunsa pentru patria fotbalului.... Oricum Andrey trebuie sa ramana si sa fie chiar titular.

«15455565758107»