FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Transferuri Vara 2007

«14748495051107»
stelista_pe_viata28.06.2007 11:50

Da Para a plecat...din cate am vazut e oficial..:(..imi pare rau ca a plecat..da poate acolo are un salariu mai bun...insa in locul lui nu lasam CL pentru serie B...asta e....aaaaaa cu transferul bomba marele Plesan la Steaua...a pikat cerul p mine...ala nu are ce cauta la noi e varza...catastrofa....am avut dreptate la faza ca Hagi e un fel de Oly..ishi aduce copii la Steaua...toti expiratzii...aiurea

cristi_mold28.06.2007 11:51
@El Nino_9 - Diego a fost lasat sa confirme pe cand Elton nu asta e diferenta reala dintre ei si pe deasupra diego a jucat intai la porto care l-au vandut cu o suma mare la werder. totusi parca diego are ceva in plus fata de Elton e un jucator aproape complet si cu siguranta ca va fi de acum inainte titular in nationala braziliei.

 

@yang - la ce baza de selectie au brazilienii e lucru mare sa fii chemat la lot dar sa mai si intri titular.

chiar daca promovam tineri de la echipa a doua nu inseamna nimic din cauza ca din pacate Romania nu reprezinta mare lucru la nivel de copii si juniori pe plan international deci in concluzie este o lipsa destul de mare de reale valori asa ca pana cand o sa ajunga Romania sa fie numita echipa mare mai e nevoie de cateva performante notabile.

eu unul as merge pe alta idee as aduce tineri de 17-20 ani romani si straini din africa si america de sud si de ce nu si din europa de est adica cu alte cuvinte as face o academie de jucatori care ar produce nu numai pentru Steaua ci si pentru alte cluburi numai sa luam noi crema :)

echipele puternice din rusia si ucraina sunt peste noi la valoarea individuala a jucatorilor insa noi inca suntem tactic peste ei. si eu as paria pe Steaua la orice meci chiar si cu real deoarece de felul meu sunt un optimist dar daca e sa luam pe fiecare jucator in parte atunci o sa reiasa ca ei sunt mai buni.

jucatorii de la cska nu erau necunoscuti inainte de a castiga Cupa UEFA. akinfeev de atunci era selectionat la echipa mare a rusiei dar nu era bagat titular si avea 19 ani, are doi frati fundasi beretzusky sau cam asa ceva titulari si ei in echipa rusiei si cei 3 brazilieni erau in echipa de tineret u20 a brazilei si erau inca la nivelul de mari sperante care au confirmat intre timp. bine acum si noi tre sa recunoastem ca cel putin pentru moment nu ne permitem sa aducem jucatorii de top din america de sud deoarece se cer sume destul de mari pe ei (elano a costat 7 mil euro)

singura sansa e sa gasim si noi un Dani alves de prin Liga a 3-a din brazilia sau un deco care a venit in europa tot din diviziile inferioare braziliene si sa ii crestem noi.

 

 

Echipele din Rusia si Ucrina sunt conduse de magnati ai petrolului sau care au alte afaceri si de aceea isi permit sa platesca salarii de 1-2 mil de euro. De aceea isi permit jucatori ca Wagner Love, Daniel Carvalho sau Elano. In iarna Spartak Moscova l-a cumparat de la Sahtior pe Tymoschuc cu 20 de mil de euro, jucator care dupa mine valoreaza cam 5 mil. Asta este, cand noi o sa ne permitem sa luam un jucator selectionat in nationala Braziliei U21 sa platim vreo 5-7 mil pe el si sa ii oferim un salar de 1 mil de euro, atunci cu siguranta ca acel jucator va creste si cu siguranta il vom vinde cu vreo 20 - 30 de mil.

 

Un alt pont ar fi sa ne orientam catre fotbalul in sala. Ronaldinho, Romario si alti magicieni ai balonului au inceput cu fotbalul in sala. Cred ca si Elton, la cat de bine joaca pe spatii mici a jucat in sala. Este oare asa greu sa luam vreo 3-4 copii de vreo 10-11 ani, le dam cateva mii de euro si ii aducem la grupele de copii si juniori ai Stelei.

 

Cat despre Akinfeev. Sa joci la 19 ani ( varsta la care majoritatea portarilor joaca inca la juniorii sau pe la echipele secunde, se presupune ca varsta optima la care ar trebui sa fie promovat un portar la o echipa mare este de 24-25 de ani) in Champions League si in nationala de seniori a Rusiei este mare lucru.

_yang28.06.2007 11:54
@yang - la ce baza de selectie au brazilienii e lucru mare sa fii chemat la lot dar sa mai si intri titular.

chiar daca promovam tineri de la echipa a doua nu inseamna nimic din cauza ca din pacate Romania nu reprezinta mare lucru la nivel de copii si juniori pe plan international deci in concluzie este o lipsa destul de mare de reale valori asa ca pana cand o sa ajunga Romania sa fie numita echipa mare mai e nevoie de cateva performante notabile.

eu unul as merge pe alta idee as aduce tineri de 17-20 ani romani si straini din africa si america de sud si de ce nu si din europa de est adica cu alte cuvinte as face o academie de jucatori care ar produce nu numai pentru Steaua ci si pentru alte cluburi numai sa luam noi crema :)

echipele puternice din rusia si ucraina sunt peste noi la valoarea individuala a jucatorilor insa noi inca suntem tactic peste ei. si eu as paria pe Steaua la orice meci chiar si cu real deoarece de felul meu sunt un optimist dar daca e sa luam pe fiecare jucator in parte atunci o sa reiasa ca ei sunt mai buni.

jucatorii de la cska nu erau necunoscuti inainte de a castiga Cupa UEFA. akinfeev de atunci era selectionat la echipa mare a rusiei dar nu era bagat titular si avea 19 ani, are doi frati fundasi beretzusky sau cam asa ceva titulari si ei in echipa rusiei si cei 3 brazilieni erau in echipa de tineret u20 a brazilei si erau inca la nivelul de mari sperante care au confirmat intre timp. bine acum si noi tre sa recunoastem ca cel putin pentru moment nu ne permitem sa aducem jucatorii de top din america de sud deoarece se cer sume destul de mari pe ei (elano a costat 7 mil euro)

singura sansa e sa gasim si noi un Dani alves de prin Liga a 3-a din brazilia sau un deco care a venit in europa tot din diviziile inferioare braziliene si sa ii crestem noi.

 

Nu avem banii pentru a cumpara o echipa si atunci pentru a realiza ceva trebuie sa crestem o echipa... Nu cumparand si vanzand ca la targ...

c.ronaldo1728.06.2007 12:40

Facand o analiza a lotului cu noi veniti si cu cei plecati, stam cam prost fata de anul precedent...

 

Portari:

 

Cernea -- Vatca -- Andrey (desi mi'e greu sa cred ca va ramane)

 

Aici cred ca am fi acoperiti daca ar ramane si Andrey. O echipa care se respecta are 3 portari de valori apropiate. Cernea titular, si Vatca cu Andrey rezerve.

 

Fundasi:

 

Dreapta: Badoi -- Marin -- Nicolita -- Emeghara -- Saban

 

Pe partea dreapta putem apela la Vali Badoi ca titular (din ce am vazut, Hagi joaca la antrenamente cu Badoi fundas dreapta, si cred ca pe acel post il vi si specializa).

 

Stanga: Emeghara -- Nesu -- Marin -- Gigel Coman(!oh)

 

Emeghara, Nesu si P.Marin sunt de valori apropiate, ramane la aprecierea antrenorului cel care va fi titular. Comanel Gigel nu cred ca poate emite pretentii la acest post, cum de altfel nu poate emite pretenti sa joace vreun minut in sezonul viitor.

 

Centrali: Goian -- Ghionea -- Baciu -- Radoi

 

Goian si Ghionea probabil vor fi si sezonul acesta titular. In continuare avem o noua buba neagra in lot pe acest post, Baciu, care la fel ca si Coman nu poate fi titular la Steaua. Se aude ca si Goian pleaca... Bravo! Pleaca juma' de lot.

 

Mijloc:

 

Dreapta: Croitoru -- Nicolita -- Badoi

 

Am impresia ca Hagi va juca tot cu Banel. Croitoru mi'a placut in acest retur, insa nu are deloc experienta in Europa.

 

Centrali: Petre -- Radoi -- Lovin

 

Ov. Petre si Lovin sunt in continuare singurii care pot fi titulari in Liga Campionilor, Lovin... poate doar in campionat.

 

Stanga: Cristocea -- Bostina -- Ochirosii

 

Buba mare... Daca Cristocea nu'si revine la forma din startul sezonului trecut. Ochirosii sper sa il "deranjeze" mult pe Cristocea in acest sezon.

 

Atac: Dica -- Badea -- Iacob -- Neaga -- Gurita

 

4 atacanti de valori apropiate. Badea golgheterul editiei trecute, Dica omul de baza al fazelor ofensive, Iacob cel mai bun jucator din finalul sezonului, Neaga ... nu comentez pentru ca nu l'am vazut la treaba.

Gurita cred ca va face un sezon bunicel... Succes lui!

 

 

Cum as vrea sa arate primul 11 al Stelei in sezonul viitor:

 

 

------------------Cernea--------------------------

 

Badoi-------Goian-----Ghionea-------Emeghara

 

Nicolita---------------Radoi-------------Cristocea

 

------------------Dica-------------------------------

 

--------------Neaga-------Badea-------------------

 

Sper ca Nicolita sa isi revina la forma de acum 2 sezoane avand in vedere ca acum are in spate un jucator de profilul lui Ogararu.

 

Transferuri pun pariu ca nu se vor mai face, s'au daca da, atunci doar PLESAN, total nefolositor.

Bafta Gica!

sonic200528.06.2007 13:18

@cristi_mold : sunt intru totul de acord cu tine asta am zis si eu sa luam jucatori foarte tineri si sa-i crestem noi dupa modelul Ajax.

@yang : se pare ca avem opinii diferite. asta e eu nu cred ca putem face fata marilor echipe europene doar cu jucatori romani si de asta cred ca trebuie sa avem o arie de selectie cat mai mare. de exemplu Barcelona l-a luat pe Messi de la 13 ani din cate imi amintesc si l-au crescut in spiritul echipei, la fel si dos santos care o sa fie un mare talent. de ce nu am face si noi la fel. oricum ca sa vina la Steaua de mici trebuie intai sa le asiguram niste conditii, care inca nu le putem asigura. sunt constient ca pentru a-ti face o academie e nevoie de ceva timp dar cred ca in maxim 5 ani ar putea sa o puna pe picioare. nu am fi singura echipa mare care am trai din transferuri asta face sevilla , Lyon , Ajax si altele.

@ c Ronaldo : sunt de acord ca nu aratam inca f bine dar daca raman Goian si Andrey si vine si golanski cred ca aratam destul de bine. eu sper sa mai vina un mijlocas ofensiv in locul lui Paraschiv dar sa nu fie plesan.

 

pentru cei care spuneati ca bicfalvi e mare scula de jucator se pare ca nu prea a convins din moment ce va fi imprumutat sezonul asta, asa ca nu il mai comparati cu Ochirosii. bicfalvi daca demonstreaza anul asta la buzau ca merita sa joace va avea si el sansa lui. oricum mie la cum au evoluat lucrurile bicfalvi imi seamana cu Andrei enescu ca si ala a fost adus ca o mare speranta si dupa primul cantonament n-am mai auzit de el

c.ronaldo1728.06.2007 13:42

@sonic

 

Echipele care le'ai enumerat tu ca se tin doar din propria pepiniera (Sevilla, Ajax si Lyon) vin din tari "cu cascaval". Spania, Olanda si Franta, hmm.. nu e cam mult pentru noi? Traim in Romania, tara tuturor posibilitatilor credibile si incredibile.

vlad7528.06.2007 14:11
Nu'i cam bunicel? O fi mai bun ca Vali Badea? O fi mai bun ca Cristocea? O fi mai bun ca Croitoru? O fi mai bun ca Neaga... Recunosc ca nu l'am urmarit asa de mult pe Herea, dar mi se pare o suma cam maricica pentru un jucator de Liga 1. Consider ca doar Steaua, Dinamo si Rapid au jucatori de peste 2 milioane.... Plus Semedo.

O suma cam maricica pentru un jucator de Liga 2 .National este in divizia a 2-a .

bogd4n28.06.2007 14:25
Ov. Petre si Lovin sunt in continuare singurii care pot fi titulari in Liga Campionilor, Lovin... poate doar in campionat.

te cam contrazici aici :dry:

c.ronaldo1728.06.2007 14:27

Oups, am vrut sa spun Radoi in loc de Lovin...

sonic200528.06.2007 14:37
@sonic

 

Echipele care le'ai enumerat tu ca se tin doar din propria pepiniera (Sevilla, Ajax si Lyon) vin din tari "cu cascaval". Spania, Olanda si Franta, hmm.. nu e cam mult pentru noi? Traim in Romania, tara tuturor posibilitatilor credibile si incredibile.

 

am zis ca eu cred ca se poate realiza asta in aproximativ 5 ani trebuie sa o luam pas cu pas.

sa nu uitam ca Lyon a pornit de mai jos decat noi si in 7-8 ani a ajuns o echipa de temut pentru oricine

_yang28.06.2007 16:39

@sonic2005

 

De ce nu cu jucatori romani... ? Problema nu sunt jucatorii ci echipa caci din punctul meu de vedere nu avem jucatori slabi ci echipa mediocra(ma refer la nivel european).

Daca Hagi va reusi sa creeze o familie ca pe vremea lui Zenga atunci avem sanse chiar sa trecem de grupe in UCL. Apoi trebuie sa-l convinga pe fin sa bage banii aia de pe Thereau la copii si juniori (anual) si poate in 3-4 ani ne vom permite sa aducem jucatori africani sau sud-americani la grupele de copii... E mult de lucru si aici dar relatiile lui Ad.Ilie si Hagi pot ajuta centrul de juniori sa aranjeze amicale in toata lumea... s.a.m.d.

Da' din pacate Gigi vrea sa "cumpere" performanta...

Succesul e o calatorie nu o destinatie dar ciobanii sunt depasiti de astfel de vorbe caci "destinatie" este inca un cuvant pe care nu-l pot explica

sonic200528.06.2007 19:26

@yang - acum te apropii de ce gandesc eu nici eu nu am zis ca direct trebuie sa aducem tineri de afara intai tre sa investim ca sa facem o academie de juniori si apoi o sa vina si straini pentru ca daca nu le oferi conditii normal ca nu vin. asta am zis si eu ca e nevoie de cel putin 5 ani ca sa ajungem sa avem un centru de copii dsi juniori cu adevarat de calitate care sa produca jucatori importanti.

si eu am mare incredere in Adi Ilie dar sper ca pana la urma in viitor sa vina si Popescu pentru ca aceasta ar fi adevarata lovitura. cei 3 ar face o echipa extraordinara.

_yang28.06.2007 19:35
sa vina si Popescu pentru ca aceasta ar fi adevarata lovitura. cei 3 ar face o echipa extraordinara.

 

 

Popescu nu are ce cauta la Steaua... El a fugit din cantonamentul Stelei...

 

 

 

"Am primit o oferta de la Rimini pentru Paraschiv, dar deocamdata nu pleaca nimeni. N-as vrea sa vindem pe nimeni momentan. Este optiunea jucatorului, depinde in primul rand de el, dar eu nu cred, avand in vedere ca ar pleca de la o echipa de Liga Campionilor la una din Serie B. Sa vedem, vom mai discuta", a spus Adrian Ilie. Aici

 

Si se pare ca nici Andrey nu mai pleaca deci se pare ca Ilie si Hagi il mai pot domoli pe oier...

Cristocea_28.06.2007 19:47

Herea e un super jucator. Joaca ca un Argentinian, gen Gago de la Madrid. Sper sa vina la noi.

_yang28.06.2007 19:49

"Paraschiv ramane la Steaua! Avem nevoie de toti jucatorii pentru ca sunt accidentati si urmeaza o vara grea, pe bani multi", a declarat Hagi, care nu este dispus sã renunțe la Paraschiv. Aici]

 

Iata si asigurarea ca nu va pleca... :biggrin:

sonic200528.06.2007 20:05

oricumm cred ca daca pleca Paraschiv nu era o mare problema dar din pacate s-a accidentat Ghionea si iar suntem in pom cu apararea asa ca bine ca macar l-au pastrat pe Baciu ca asa cum o fi el ce faceam acum decat cu Radoi si Goian pe centru. sper sa vina un fundas central ca e clar nevoie.

oricum ma bucur f mult ca ramane Andrey pacat ca nu a luat si Elton aceeasi pozitie ca eu cred ca Hagi nu il lasa la ehipa a 2-a. cu ocazia asta daca il tinem si pe Andrey cred ca la portari stam bine.

@Cristocea fortezi un pic nota cand il compari cu gago dar stiu cum e ca acum ceva timp dupa meciul cu rapid fortam si eu o comparatie intre Ochirosii si Messi ca evolutie bazandu-ma pe faptul ca amandoi au intrat la inceput pe finalkuri de meci si amandoi marcau goluri importante cand intrau. totusi e o diferenta mare intre Messi si Ochirosii, dar daca ochi o sa continue asa in 2 ani il vad titular si la nationala nu numai la Steaua.

Cristocea_28.06.2007 20:20

sonic2005.

 

Nu neaparat compar eu valoarea lui cu Gago, dar stilul lui ca fotbalist joaca ca Gago. El porneste toate atacurile la National. Si sta si bine la partea defensiv. Poate sa ajunga un fotbalist mai bun decat Radoi. Si Radoi in ochii mei cind e in maxim forma e unul dintre cei mai buni fotbalisti din lume pa postul lui.

 

Asa ca. Sper sa vina Herea la noi.

 

Si Ochirosii, e probabil cel mai mare talent din europa de est, asa ca poate sa devina ca Messi. Trebuie sa avem rabdare.

KoSmIn0728.06.2007 20:29

ce sa zic io:-< sa aduca Adrian Ilie jucatori jucatori.....nu batraniii de fapt batranii au fost adus de Becali...portati avem dar nu prea imi place vatca vedem noi...LOL ne mai trebuie jucatoriiiiiiii...:)

forza Steaua

Cristocea_28.06.2007 20:31

Bogdan Stancu Si Ovidiu Herea, perfect. Ah si Iacob de la Corvinul. Super talent. Si daca nu. Gabi Torje?

fansteaua4628.06.2007 21:19

nu stiu ce sa mai zic...ciobanul asta ne minte pe fatza...sa morrr....anuntza transferuri de 30 mil de euro!!!!...ce prost eram!!! chiar l-am crezut...n`or fi 30...dar 20 tot e bine...macar 10..ioc....super transfer -rica Neaga-...defapt revenirea unui stelist care a scazut din banii lui 800.000 + c.vatca 400.000 portar + Valentin badoi 500.000 un fundas -ce naiba o cauta asta la Steaua- + m.Gurita moka + emegara 1.200.000 fundas bunicel = 2.900.000

sa vedem vanzarile :

Elton adulat de tribune 500.000

Thereau la fel iubit de tribune 2.900.000-900.000 charleroi +200.000 Stelian Stancu offf bine ca am scapat de el!!! deci rezultat final ciobanul bogatan care cumpara pe toata lumea a investit fabuloasa suma de...300.000!!!!

 

 

ciobane ...iar ai impresia ca ne-ai sjmecherit...ai impresia ca dk-ti cumperi o casa ...ai si camin!!! chiar crezi ca dk-ti cumperi pat ai si somn!!! ciobaneeee dk-ti cumperi carte sau dk-ti subliniaza pavelescu tu crezi ca ai si stiintza!!! nu ciobane ...ti-ai cumparat o functie , dar nu si respectul nostru!!! si sa-ti mai spun ceva...poate se va gasi vreun nepot sa-ti citeasca ...potzi cumpara o inima dar nu si iubirea din ea!!!

 

iti scriu in fraze scurte ca sa intzelegi:

noi ,suntem multi..dar nu si prosti!!! si...poate mai credinciosi ca tine. si...mai educatzi ca tine!!! si...mai STELISTI ca tine!!! si...mai saraci ca tine!!! si ... mai dezinteresatzi de putere ca tine!!!

poate tu ai acte Jiji!!! nimeni nu ti le contesta!!! dar noi am creat ce reprezinta Steaua!!! pe ploaie...pe zapada...

 

vorbesti de Steaua ca de o familie.familie in care tu si rudele tale suntetzi de grd.1 iar noi ,suporterii...rude vitrege!!! vorbesti de religie, ca si km noi suntem necredinciosi. dar toate au un sfarsit nu uita asta!!!! si tare mi-e ca va veni timpul in care nici zmarandescu nu te va mai putea apara in fatza noastra!!!

asta a fost norocul vietzii tale!!! nu-i da cu piciorul!!!

axl2329.06.2007 07:54

N-as pune mana in foc ca Para ramane la Steaua. Pe de alta parte, n-as pune mana in foc nici ca pleaca.

_yang29.06.2007 08:23
Bogdan Stancu Si Ovidiu Herea, perfect. Ah si Iacob de la Corvinul. Super talent. Si daca nu. Gabi Torje?

 

 

Nu cred ca-l da porcul pe Torje pe 1-2 milioane cat am fi noi dispusi sa cheltuim...

sonic200529.06.2007 09:05
Nu cred ca-l da porcul pe Torje pe 1-2 milioane cat am fi noi dispusi sa cheltuim...

 

asa e nu il da dar mie mi se pare cel mai talentat tanar jucator din Romania alaturi de Ochirosii, si cred ca ar fi o mutare reusita. totusi Steaua il poate lua daca tinem cont de cati jucatori am luat pana acum de la ei

 

1.7 Citatele (Quote): Este voie sa citati in intregime orice post, cu exceptia celui imediat anterior. Exista totusi si exceptii. Puteti cita din postul anterior in cazul in care nu il citati complet, c i numai o idee, o fraza, o expresie etc. Daca vreti sa evitati un citat, folositi cu incredere numele userilor carora va adresati in mod punctual (ex: Pentru Gigel, @Gigi, Gigele, Vasile! etc). In rest, daca postul nu este imediat anterior, puteti cita fara nici o restrictie.

sonic200529.06.2007 12:57

se pare ca gata il luam pe plesan. inca un ratat in Ghencea ce-i drept scapam de altul.

plesan= 1mil euro +Lovin

 

exorbitant pretul tinand cont de valoarea jucatorului

AmuntBoy29.06.2007 13:25

numai oierul e in stare sa faca astfel de afaceri de 2 lei

 

pai Lovin face mai mult ca plesan si ca valoare si ca experienta

 

Dar totusi este scris in fanatik care este un mare kkt de presa ;)

«14748495051107»