FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Transferuri Vara 2007

«13637383940107»
ktalyn15.06.2007 21:13

Va avea si Nesu un cuvant de spus. Plus ca are experienta meciurilor din Champions League. P.Marin e peste Emeghara... Cristocea e intr-o scadere de forma dar e mai valoros ca Munteanu de la Dinamo..

 

Sa nu uitam ca mai e si Victoras... Cernea e in primii 3-4 portari din tara, e destul de sigur cu mici exceptii, sa nu uitam ca si Lobont le comite!

Daca Oli ar avea putin curaj sa joace mai ofensiv am fi redutabili... sa nu uitam ca noi suntem cap de serie, noi am jucat in Ch. League tot cu Oli antrenor... eu sper totusi la o revenire din partea noastra! ;)

ultras_andrei_i15.06.2007 21:55

Cum ar fi aratat Steaua daca juca in formula:

 

Cernea

 

Nicolita Goian Ghionea Emeghara

 

Radoi

 

Badoi Elton

 

Dica

 

 

Thereau Neaga

MadFroG15.06.2007 22:06

Formula ideala este :

 

Cernea - Marin, Ghionea, Goian, EMEGHARA - BADOI, Radoi, Croitoru - Dica - Neaga, Badea

Bogdan4Steaua16.06.2007 00:18

Da, scotandu-i din calcul pe Elton si Thereau, cam asta ar fi formula ideala. Dar evident ca vom juca tot cu Banel, Lovin, Ov. Petre sau Gigel Coman.

alpopa16.06.2007 00:25
Fundasi:

stanga: Clar, Emeghara este cel mai bun din Romania pe acest post. Si aici ii mai avem si pe Nesu si P.Marin.

L-ai uitat pe Pulhac la capitolul asta! :D

 

Mijlocasi:

-centrali: Aici stam destul de bine, cu 4 mijlocasi centrali. 2 dintre ei sunt si titularii nationalei, deci nu avem de ce sa ne facem probleme. Radoi si Ov.Petre sunt parerea mea cei mai buni pe acest post din Romania, iar Paraschiv si Lovin ii pot acoperii oricand sunt probleme.

 

Uiti ca dintre cei 4 pe care-i amintesti nu avem un mijlocas ceva mai ofensiv, capabil sa coordoneze o actiune de atac, sa dea o pasa exacta, sa faca un dribling si sa fie si util pe partea de aparare. La cum arata lotul nu ma astept la schimbari tactice din partea lui Oli... adica ma astept sa avem 7 jucatori de aparare (portarul + 4 fundasi + 2 inchizatori) si inca 4 care sa participe mai intens la faza ofensiva... Mult prea puzin! Avem nevoie de un mijlocas care sa pistoneze intre aparare si atac, capabil sa aduca superioritate in joc!

martanu16.06.2007 01:23

Sistemul asta cu 2 inchizatori (deci 7 defensivi) este unul perdant. Eu i-as sugera lui Olitza sa arunce o privire pe rezultatele Frantei la CM 2006 din Germania. Au avut doua egaluri (oare intamplator 0-0?) si o victorie mai degraba chinuita cu 2-0(cu golurile in repriza a doua). Si printre cei 4 jucatori ramasi "de atac" erau de exemplu Zidane, Henry, Ribery(scuze daca nu se scrie asa). Cum spunea cineva mai sus, ar trebui sa scapam de acest pseudo-antrenor.

weeezer16.06.2007 06:13

@martanu

Cred ca pe asta se si bazeaza Oli, pe faptul ca vede ca exista eficienta in sistemul asta. Franta, cu tot cu egalurile si victoriile chinuite, a ajuns in finala campionatului. La fel Grecia, la europene, cand daca ma insel juca doar cu Charisteas in atac, 3 mijlocasi ofensivi si restul jucatori cu profil defensiv.

 

Pe de alta parte, mi se pare putin parsiv Mirel Radoi... declara in presa ca Elton este un jucator care ar trebui sa ramana la Steaua, si totusi nu se intampla asa. Si ma mira asta, pentru ca stim cu totii ce influenta are finul asupra lui Becali.

DanStan16.06.2007 07:44

Pana in cest moment se poate spune ca:

 

1. NU avem o echipa capabila sa faca fata in Champions League. Lotul per ansamblu si valoarea individuala a jucatorilor ne dau cel mult dreptul de a spera la o calificare in primavara europeana din grupele UEFA.

2. NU avem o echipa capabila sa se impuna net in campionat. Sansa noastra de a castiga titlul depinde mai mult de o scadere a potentialului contracandidatelor. Daca acest lucru nu se va intampla atunci ne putem clasa bine-mersi pe locurile 3-4.

vlad7516.06.2007 08:55

Ma intreb cum ar fi fost Dinamo cu Becali patron?

 

Becali din Razboinicul Luminii, ar fi devenit dupa filmul "300", Ciobans cu 300 de oi.

 

Problema cu actualul lot nu cred ca va fi in campionatul nostru ci in Europa. Ar trebui jucatori straini. Uitati-va la Thereau. Un jucator pe care Oli nu l-a dorit. Tinta lui Oli era Camus, un jucator care era mai bun decat Thereau conform managerului nostru de atunci. Ideea ca niste straini sunt mai buni acum la Steaua decat orice exista in campionatul nostru acum. Poate, mai sunt 2 jucatori pe care i-as dori la Steaua din campionatul nostru: Semedo de la CFR si Szekeley de la Otelul. Am uitat pe cineva?

c.ronaldo1716.06.2007 09:10

@Bogdan4Steaua

 

Cernea <-> Lobont - dinamovistul este cu trei clase peste portarul nostru

 

Cu siguranta noi avem doar 3 lucruri comune in viata: Steaua, sexul masculin si prenumele. Pareri avem cu totul diferite cel putin in materie de fotbal. Revenind la idee, Cernea a parut in acest campionat un om de baza al echipei, dand multa siguranta echipei.

 

Goian - Ghionea <-> R.Stefan - V. Nastase - greu de spus, ai nostri sunt mai buni la plasament si joc aerian, dinamovistii au un plus la viteza de reactie

 

Goian si Ghionea sunt cu mult peste cei de la Dinamo. Parerea mea!

Emeghara <-> Pulhac - dinamovistul este mai bun in opinia mea

 

Sa nu crezi ca o fac intentionat, dar eu cred ca e mai bun noul jucator al Stelei.

 

Ov. Petre/Lovin <-> Zicu - plusuri din toate punctele de vedere pentru jucatorul dinamovist - cel mai important, acesta este mult mai ofensiv

 

Aici ai uitat un mic, mare element de baza. Mijlocasii, si de obicei cei din centru, trebuie sa aiba un sut puternic si bun de la distanta, iar eu nu il vad pe Zicu sa inscrie din afara careului. Nu cred ca Zicu a dat vreun gol din afara careului de cand joaca la profesionisti. S-ar putea sa ma insel. Si in plus nu il vad pe Lovin sau Petre ratand de 2 ori pe campionat cu poarta goala.

 

Badea <-> Niculescu - plus de experienta pentru dinamovist; executarea loviturilor libere este un alt atu al lui Niculescu

 

Total adevarat. Insa cei doi sunt jucatori care au stil diferit. Badea e genul de jucator care sa dribleze, sa se bage si la constructie, iar Claudiu mai mult sta la poarta adversa si finalizeaza 80% din ce prinde. Mai degraba l-as compara cu Iacob.

Per ansamblu, rivalii stau mai bine.

Ramanem aceeasi echipa previzibila, iar prin plecarea lui Elton adancim criza.

Problema principala este reprezentata de acest pseudo-antrenor.

 

 

Acest pseudo-antrenor a calificat Steaua in Liga Campionilor unde a facut o participare foarte reusita, avand in vedere cu cine am cazut in grupe, si totodata ne-a dus pana in semifinala Cupei UEFA. Am castigat un titlu de campion cu el, si, spre deosebire de ceilalti de dinainte, nu a iesit inca din prima faza a Cupei Romaniei. Un lucru pe care voi nu l-ati luat in seama este cel ca Olaroiu a facut aceste performante la Steaua fara Radoi, Dica, Ghionea, Nesu, Iacob, Thereau, ei fiind acidentati. Acum te intreb, cum ar fi aratat Dinamo fara Niculescu, Ganea, Margaritescu, R.Stefan, Blay si Lobont? Crezi ca Rednic facea mai multe cu lotul pe care l-am avut in aceste sezoane cu Oli la carma echipei?

 

 

@Broasca

Formula ideala este :

 

Cernea - Marin, Ghionea, Goian, EMEGHARA - BADOI, Radoi, Croitoru - Dica - Neaga,

Badea

 

Nu vreau sa ma gandesc la ce-i mai rau, dar daca Neaga nu da nici un gol in perioada de pregatire, ar mai fi in echipa de baza?

 

 

@alpopa

 

Esti exagerat. Eu nu am vazut nici o echipa in lume care sa joace fara portar. Sunt 6 oameni de defensiva si 4 de atac. Atentie: Si cu Zenga, si cu Protasov, si cu Piturca am jucat cu 2 inchizatori..

 

Avem nevoie de un mijlocas care sa pistoneze intre aparare si atac, capabil sa aduca superioritate in joc !

Daca exista, atunci sigur e la Manchester sau Barcelona. Ma indoiesc ca ar veni in Romania. (Pirlo-Milan)

 

 

Hai sa nu comparam lotul Stelei cu cel ar Frantei!

weeezer16.06.2007 09:52

Lobont e peste Cernea mai ales prin prisma formei aratate in sezonul recent incheiat. Sa nu uitam ca inainte de meciul cu Olanda, se facuse un poll pe gsp.ro, "pe cine ati prefera in poarta nationalei", iar Coman era preferat in fata lui Lobont. Lobont a prins o perioada super buna. V-aduceti aminte cand a fost data trecuta la Dinamo ce le lua?

 

Apoi, @c.ronaldo17,

Cum puii mei sa rateze Lovin si Ov. Petre cu poarta goala de 2 ori intr-un campionat, cand ei NU AJUNG acolo...

Adu-ti doar aminte de Lovin, in meciul cu Dinamo, pe la 10 m, ii vine mingea perfect, si el in loc sa rupa poarta, trage plasat, prada usoara pentru Lobont, care are viteza de deplasare pe linia portii drept unul din principalele avantaje. Faza aia mi se pare acelasi lucru cu a rata cu poarta goala. Il sustin pe Bogdan cand zice ca Zicu e peste Ov. Petre si Lovin din aproape orice punct de vedere. A, evident, cu exceptia sarcinilor defensive. Si, poate, a faptului ca Zicu e putin cam egoist. Dar intr-o echipa mare e nevoie si de personalitati puternice, nu?

 

Dar problema cea mare nu e ca ar fi Zicu peste Lovin sau Pulhac peste Emeghara si-asa mai departe. La urma urmei, individualitatile reprezinta momente. Baza e ca Dinamo are un ax central fantastic, si ma refer la Margaritescu + (mai ales) Catalin Munteanu, care le face tot jocul. La noi axul asta este format din Radoi (+/- Para/ Lovin/ Petre, nu conteaza), si-atat. Adica lipseste mijlocasul ala care sa filtreze, mintea limpede de la mijloc. Croitoru mi se pare cel mai potrivit, din actualul lot, daca il excludem pe Elton, pentru acest lucru.

c.ronaldo1716.06.2007 09:56

Nu inteleg cum compari tu 10 metri cu 2 jucatori in fata si portarul in poarta cu 2 metri si poarta goala. Si a fost un sut destul de in forta. A prins-o Lobont, dar cand Elton a ratat 1 vs 1 cu Lobont aici nu se pune? Tot vina lui Oli a fost si atunci.

bodanelu16.06.2007 10:09

VfB Stuttgart ar da 3,8 milioane de euro pentru Goian
2007-06-16 11:24:00

Dup? Bosussia Dortmund, o alt? echip? din Germania este interesat? de transferul funda?ului Stelei Dorin Goian. Oficialii lui VfB Stuttgart au fost impresiona?i de presta?ia lui Goian în partida na?ionalei cu Olanda ?i au avut cîteva discu?ii pentru un eventual transfer cu oficialii din Ghencea.

Nem?ii oscileaz? între a-l transfera pe Goian sau un alt funda? central. Dac? se va hot?rî pentru Goian, campioana Germaniei este dispus? s? ofere 3,8 milioane de euro.

[site din caracatita Gazetei Sporturilor]

weeezer16.06.2007 11:02
Nu inteleg cum compari tu 10 metri cu 2 jucatori in fata si portarul in poarta cu 2 metri si poarta goala. Si a fost un sut destul de in forta. A prins-o Lobont, dar cand Elton a ratat 1 vs 1 cu Lobont aici nu se pune? Tot vina lui Oli a fost si atunci.

 

Un sut destul de in forta scos de Lobont de langa bara... e ceva, al dracu' Lobont asta...

Dar oricum ti-am mai vazut comentarii de genu "Sa coste > 500.000 un jucator care rateaza de 2 ori intr-un an cu poarta goala, e ceva putred la mijloc". Esti copil daca asta ti-a ramas tie in minte referitor la fotbalistul Zicu.

Dani200516.06.2007 11:11

Oricum nu venea Zicu la Steaua si eu unu nici nu vreau sa-l vad la Steaua. Daca era asa mare fotbalist cum il lauda toti din conducerea cateilor se impunea la nationala... in ultimele 2 meciuri ale nationalei nu a aratat absolut nimic, atata tot ca a incercat calcaiuri acolo unde nu se impunea... trateaza meciurile cu prea multa lejeritate...

c.ronaldo1716.06.2007 11:55

Ne apucam sa facem discriminari intre oamenii cu diferite pareri?! Nu. Cand vezi ca il dribleaza si pe portar si mai este si cu poarta goala, nu stiu cum sa iti spun, dar mi-e mi se pare absurd sa ratezi. Esti platit cu sute de mii de euro si tu ai astfel de ratari... Si daca era odata nu comentam, dar o data, de doua, de trei ori. Si la echipa nationala... este exagerat de acum.

Bogdan4Steaua16.06.2007 12:40
@Bogdan4Steaua

Cu siguranta noi avem doar 3 lucruri comune in viata: Steaua, sexul masculin si prenumele. Pareri avem cu totul diferite cel putin in materie de fotbal. Revenind la idee, Cernea a parut in acest campionat un om de baza al echipei, dand multa siguranta echipei.

 

Goian si Ghionea sunt cu mult peste cei de la Dinamo. Parerea mea!

 

Sa nu crezi ca o fac intentionat, dar eu cred ca e mai bun noul jucator al Stelei.

 

Aici ai uitat un mic, mare element de baza. Mijlocasii, si de obicei cei din centru, trebuie sa aiba un sut puternic si bun de la distanta, iar eu nu il vad pe Zicu sa inscrie din afara careului. Nu cred ca Zicu a dat vreun gol din afara careului de cand joaca la profesionisti. S-ar putea sa ma insel. Si in plus nu il vad pe Lovin sau Petre ratand de 2 ori pe campionat cu poarta goala.

 

Total adevarat. Insa cei doi sunt jucatori care au stil diferit. Badea e genul de jucator care sa dribleze, sa se bage si la constructie, iar Claudiu mai mult sta la poarta adversa si finalizeaza 80% din ce prinde. Mai degraba l-as compara cu Iacob.

 

Acest pseudo-antrenor a calificat Steaua in Liga Campionilor unde a facut o participare foarte reusita, avand in vedere cu cine am cazut in grupe, si totodata ne-a dus pana in semifinala Cupei UEFA. Am castigat un titlu de campion cu el, si, spre deosebire de ceilalti de dinainte, nu a iesit inca din prima faza a Cupei Romaniei. Un lucru pe care voi nu l-ati luat in seama este cel ca Olaroiu a facut aceste performante la Steaua fara Radoi, Dica, Ghionea, Nesu, Iacob, Thereau, ei fiind acidentati. Acum te intreb, cum ar fi aratat Dinamo fara Niculescu, Ganea, Margaritescu, R.Stefan, Blay si Lobont? Crezi ca Rednic facea mai multe cu lotul pe care l-am avut in aceste sezoane cu Oli la carma echipei?

@Broasca

 

Nu vreau sa ma gandesc la ce-i mai rau, dar daca Neaga nu da nici un gol in perioada de pregatire, ar mai fi in echipa de baza?

@alpopa

 

Esti exagerat. Eu nu am vazut nici o echipa in lume care sa joace fara portar. Sunt 6 oameni de defensiva si 4 de atac. Atentie: Si cu Zenga, si cu Protasov, si cu Piturca am jucat cu 2 inchizatori..

Daca exista, atunci sigur e la Manchester sau Barcelona. Ma indoiesc ca ar veni in Romania. (Pirlo-Milan)

Hai sa nu comparam lotul Stelei cu cel ar Frantei!

 

Evident ca nu avem aceleasi pareri, pentru ca altfel nu am mai polemiza pe acest subiect. ;)

 

Hai sa le luam pe rand:

 

1. "Duelul portarilor" - in meciul cu noi, Lobont a aratat ca este portar de valoare. A scos enorm de multe mingi, in conditiile in care Elton a creat peste 10 situatii de gol, din care numai doua s-au materializat. La dubla cu Benfica, idem. La echipa nationala, idem. Cernea este un portar bun, dar nu face diferenta. O dovada a diferentei de valoare este reprezentata si de cota de piata a jucatorului. Pentru Lobont exista oferte de 3-4 milioane de euro, iar pentru Cernea in primul rand ca nu am auzit sa existe o echipa din vest cat de cat puternica interesata de el iar in al doilea rand nici nu cred ca ar oferi cineva mai mult de jumatate de milion de euro pe el. Mai pune la socoteala si experienta internationala a lui Lobont. Daca e sa vorbim de gafe, putem sa ne legam si de Cernea - iti aduc aminte meciul cu Sevilla, cand de la iesirile hazardate din careu ale lui Cornel(doua astfel de iesiri, doar una fiind sanctionata) a venit primul gol al spaniolilor.

 

2. Sa ne referim la fundasii centrali. Am spus-o: Goian si Ghionea sunt superiori la plasament si jocul aerian. Insa cei doi sufera la capitolul mobilitate. Nu cred ca e nevoie sa iti reamintesc de cate ori au fost depasiti Goe si Ghionea, unul din ei faultand de obicei pentru a evita un gol. Cuplul de anul trecut de la Dinamo - Stefan - Moti a parut unul destul de solid, veriga slaba fiind ex-craioveanul Moti in opinia mea. De aceea cred ca a fost adus Vali Nastase, pentru a-i face concurenta lui Moti. "Italianul" are experienta meciurilor tari din Serie A, deci in mod normal va reprezenta un plus pentru caini. Inca un aspect: se tot vehiculeaza si despartirea de Goian. Jucatorul vrea sa plece, clubul este dispus sa il dea. Colac peste pupaza, suspect sau nu, Goian nu a plecat inca in cantonament, el fiind inca "in vacanta". Nu stiu de ce, dar mie asta imi miroase a stand-by pentru un eventual transfer apropiat. Sper sa ma insel. In cazul acesta, chiar avem o problema. Bun, vor spune unii; vine altul sa il inlocuiasca. Dar avem noi garantia ca posibilul inlocuitor se va ridica la nivelul lui Goian? Proverbul care ni se potriveste este "dam vrabia din mana pentru cioara de pe gard". Sa nu fie un nou caz Ogararu, cand am dat un jucator extraordinar si am luat doi jucatori incapabili sa il inlocuiasca(un Saban mediocru si un Stancu penibil).

 

3. Referitor la duelul Pulhac-Emeghara - din nou putem sa ne ghidam si dupa cota de piata a jucatorului. Pulhac este cotat la 3-4 milioane, pe Emeghara am dat noi 1.2 milioane, si te asigur ca daca Iancu ar fi primit o oferta mai substantiala de afara, ar fi ales acea varianta, primind si mai multi bani si evitand sa intareasca Steaua. Nigerianul m-a impresionat la inceput, dar a facut si unele meciuri slabe(iti amintesc de meciul din retur, cand a fost jalon pentru noi la unele faze). In plus, asa cum am mai spus, il scoate din schema pe P. Marin, jucator mult mai experimentat si mai valoros decat el(cel putin momentan). Daca Oli ar avea tupeu si l-ar scoate pe Nicolita din echipa, atunci benzile laterale cu Marin pe dreapta si Emeghara pe stanga ar arata mult mai bine.

 

4. Faza cu sutul de la distanta este irelevanta. Filosofia este cat se poate de simpla. Nu putem avea doar mijlocasi defensivi. Echipa are nevoie de goluri, si aici intervin mijlocasii centrali, care au doua sarcini ofensive: sa furnizeze atacantilor baloane utile si sa marcheze chiar ei goluri. Vin si intreb? Cate goluri a marcat Lovin? Dar Paraschiv? Dar Ovidiu Petre? Dar Radoi? Cate pase decisive de gol au dat cei patru? Iti spun eu: foarte putine, mult prea putine. Daca ai dubii in aceasta privinta, analizeaza meciurile. Jocul nostru se rezuma la lansari disperate pe varfuri, sortite de cele mai multe ori esecului. Mijlocasii centrali nu creaza faze, nu paseaza pe pozitia urmatoare, nu surprind defensiva adversa. Dam goluri din faze fixe, sau din penalty-uri trase de par. Rar mai reusim goluri spectaculoase, faze de efect. Un-doi-urile lipsesc cu desavarisire(vorbesc aici despre cum arata echipa fara Elton, pentru ca brazilianul a adus aceste plusuri la echipa dar a fost imediat mazilit, pentru ca daca driblezi, pasezi din prima sau incerci un-doi-uri, esti considerat circar de catre marele specialist Becali si carpa lui ordinara numita Olaroiu).

 

Hai sa facem un exercitiu de imaginatie: exceptand golurile din derby-uri, pe care le tii minte datorita incarcaturii emotionale, inchide ochii si incearca sa rememorezi golurile pe care le-am marcat in acest campionat. Incearca sa rememorezi faze frumoase in jocul Stelei. Eu unul nu am prea multe amintiri de acest gen. De ce? Pentru ca jocul este anost, plictisitor, spectacolul lipseste.

 

Referitor la atacanti: Iacob este un varf de careu, iar Niculescu nu se potriveste profilului. De aceea l-am comparat cu Badea. In plus, Vali va prinde cu siguranta prima echipa, pentru ca este intre cei patru netransferabili.

 

 

Hai sa ne referim putin si la Oli. Spui ca i-au lipsit multi jucatori. Vin eu cu observatiile: in tur nu i-a lipsit Dica. Nici in Liga Campionilor nu i-a lipsit Dica. La cate puncte de noi a terminat Dinamo turul campionatului? Cumva la 13 puncte? Ce ar fi reusit Steaua in Liga fara Dica? Oare ar fi fost posibila victoria la Kiev fara Dica? Oare am fi luat un punct la Lyon fara Dica(desi acolo francezii erau relaxati, si sa supraevaluezi acel egal mi se pare nerealist). In meciul retur cu Dinamo Kiev cine a dat gol? Asadar, problema Dica nu sta in picioare.

Sa ne referim la Radoi. Da, ne-a lipsit. Dar oare aveam nevoie de un Radoi care ia cartonas rosu aiurea la Arad, care mai putea lua unul cu FC Vaslui? Avem nevoie de acel Radoi care a gresit decisiv in derby-ul cu Dinamo tocmai cand incepeam sa speram(a cata oara greseste intr-un meci decisiv)?

Da, Ghionea ne-a lipsit. Il vedeam pe Oli plangandu-se la Fanatik pentru faptul ca ii mai are disponibili doar pe Goian si Baciu? Dar cine naiba l-a dat cu usurinta pe Panait(care, apropo, a avut evolutii excelente in retur la FC Vaslui, dovedind forma buna pe care o avea si inainte de a fi adus la noi pentru a freca banca de rezerve). Tu, antrenor responsabil, cu coloana vertebrala, esti dispus sa abordezi un retur cu doar 3 fundasi centrali(Ghionea s-a accidentat la meciul cu UTA)?

Sa fim seriosi: Nesu nu este om de baza la Steaua. Este un jucator bun, dar nu este de baza. Acelasi lucru se poate spune si despre Iacob, care ne-a exasperat in multe meciuri.

 

Atunci cand il compari pe "marele" Oli cu Zenga sau Protasov, gandeste-te ce loturi aveau acestia la dispozitie. Aminteste-ti cat s-a cheltuit pe transferuri in acea perioada si cat se cheltuie acum. Protasov juca cu doi inchizatori pentru ca nu avea solutii. In ciuda acestui fapt, a reusit sa dezvolte anumite scheme de joc extrem de utile si spectaculoase, destabilizand multe aparari. Lui Oli i-a fost adus Elton, dar acesta il prefera pe Lovin. Ce mai este de comentat?

 

Problema este ca dinamovistii au abordat returul in regim de vacanta, si tot au iesit campioni, umilindu-ne la noi acasa.

 

Daca nu tragem un semnal de alarma, riscam sa ramanem si in afara UCL. La campionat eu nu prea trag sperante. Poate oi fi eu pesimist. :)

c.ronaldo1716.06.2007 13:16

Pai si sa iti spun de ce il prefera pe Lovin. In primul rand ca Radoi si Ovidiu erau accidentati atunci cand Lovin era titular, si, revin, cu riscul de a fin injurat si huiduit de 90% dintre cei care sunt pe forum, Elton nu a dat nici o pasa de gol, si nu a dat decat un gol in 7, 8 meciuri, putin pentru un mijlocas ofensiv, nu? Sau poate la el se iarta acest lucru pentru ca stie sa dea cu calcaiul. Astfel spun din nou ca Elton a fost eficient 1/3 din cat a jucat. As putea sa primesc apoi raspunsuri ca el era introdus pe final de meci. Bun, asa e. Insa in meciurile care le-am jucat la Bistrita, cu Fulgeru' cand aveam nevoie de acea sclipire de care se tot vorbeste, de acel dribling care sa-l puna pe Badea 1 vs. 1 cu portarul, unde a fost? (fac o paranteza si spun ca pana la urma acea sclipire a venit de la Badea care l-a pus pe Iacob in situatie perfecta de gol, pana la urma ea ramanand fara rezultat) A ratat singur cu Lobont, insa normal ca si aici inchidem ochii, desi atunci el il avea pe Cyril singur cu poarta goala.

 

Bun, daca Elton era asa de bun, de ce nu da nimeni 500 de mii de euro pe el?

 

Atunci cand il compari pe "marele" Oli cu Zenga sau Protasov, gandeste-te ce loturi aveau acestia la dispozitie.

 

Cei 2 fosti i-au avut pe toti in primul 11. Aminteste-ti cu ce echipa juca Protasov in fiecare meci, echipa care nu am sa o uit cred ca niciodata, deoarece era in orice meci aceiasi timp de vreo 5 luni. Hamu(portar care ne lipseste)-Ogararu(astfel nu poti sa-l compari cu ce avem acum), Goian, Ghionea(care ne-a lipsit in acest retur), Nesu, Banel (care era omul cu pasa de gol mere), Radoi, Para, Bostina (tehnica era cuvantul de baza la el) - Dica si Iacob (meci de meci o baga in poarta). De Mirel iti amintesti doar din meciurile cu UTA, Vaslui... atunci e grav. Ce interventii a avut Radoi cu Rapid, Boro sau Poli in Cupa (singurul care a jucat la adevarata valoare).

 

Referitor la Panait. Acesta a si declarat dupa ce a plecat de la Steaua ca e dinamovist. De aici trag concluzia ca daca il titularizam in Steaua-Dinamo, scorul ar fi fost vreo 2-6,7 ... Ce pretentii ai fi vrut sa avem de la el?

 

Ai spus ca Dica a fost decisiv in atatea meciuri. Dar vad ca pe Steaua o critici rau de tot, iar Dinamo ti-e draga. Daca ei nu l-ar fi avut pe Niculescu cu Lever, Besiktas, Bruges.... rau era de ei... Nu? Sau poate acolo iar, sau din nou inchidem ochii?

 

Pentru ca jocul este anost, plictisitor, spectacolul lipseste.

Nu am vazut in nici o echipa din Romania spectacol. Daca vrei asa ceva te duci la circ sau teatru. Nimanui nu-i mai convine sa de-a cu calcaiu' un meci intreg si apoi sa i-a 2 goluri in minutele 91 si 93 (vezi finala memorabila de Liga Campionilor din 99, Bayarn-Man.Utd). Vorba lui Oli: daca vreiti spectacol o sa intre el si Gigi in teren, si atunci ai sa razi...

 

Si tot ca un joc, ca am vazut ca iti place, du-te la 10 antrenori de fotbal din oras de la tine, si ai sa vezi ceea ce le place si ce nu le place. Si iti garantez ca 9 din ei ar alege pase precise decat un calcai.

 

Faza cu 2 inchizatori e cat se poate de normala in fotbalul modern. Real castiga titlul cu 2 inchizatori (lasati-o cum ca e Capello acolo ca nu merge, tot echipa e si aia), Chelsea se bazeaza pe Mikel si Essien, Liverpool nu-i mai scoate pe Gerrard si Alonso de acolo, iar lista poate continua. Cu 2 inchizatori avem cel mai buna atac din tara dupa Dinamo, 3 goluri diferenta parca.

 

Goluri spectaculoase.... Bogdane, nu stiu la cate meciuri te-ai uitat tu sezonul acesta, dar stiu ca sunt putine. Thereau cu Jiul in tur, Iacob cu National in retur, Badea cu Jiul in retur, Ochirosii cu Galatiul, Dica cu Kiew, Goian cu CFR, Dica la Lyon... si cate sunt... . Bine, nu am dat nici un calcai de la mijlocul terenului, sau o foarfeca din jumatea nostra direct in vinclu' portii, dar se iarta...

 

Daca si dupa 8 meciuri consecutive castigate mai faceti figuri atunci e clar ca scopul vostru e sa fie SCANDAL, mult SCANDAL la echipa.

weeezer16.06.2007 13:46

Eu zic ca Elton in ultimele meciuri si-a facut un fel de harakiri. In sensul ca s-a vazut ca a incercat sa joace doar la misto, din fente, si driblinguri. Cu alte cuvinte, mi s-a parut ca a incercat sa joace doar pentru public, mai exact ca sa-si atraga publicul de partea lui, cand a vazut ca:

- nu mai este dorit de conducere

- este iubit de suporteri

 

Dar ce NU a realizat Elton a fost ca, prin atitudinea, sau "strategia" asta a lui:

- a adancit si mai mare ura (as putea sa-i zic asa, nu?) dintre suporteri si Becali + Olaroiu

- si-a semnat condamnarea la moarte, in sensul ca a "sarit" si mai mult peste sarcinile tactice pe care probabil ca le avea de indeplinit.

 

Un mijlocas pe profilul lui Gerrard mi-ar placea... Nu zic de valoarea lui, pentru ca e clar ca astia sunt luati (fetele bune si jucatorii valorosi sunt luate/luati :P), ci ma refer la cat de complet e omul, fotbalistul... si facut (fizic), si rapid, si cu dribling, si cu sut, si cu lovitura de cap, clarviziune, face ambele faze, are si personalitate... Din pacate la noi nu prea gasim asa ceva. Aia care-s inalti, nu le au cu driblingul. Sau daca au dribling, n-au viteza. Iar cine are viteza (gen Banel), ori sunt haotici, ori n-au tehnica. Si cercul continua..

Danny16.06.2007 13:49
----------------- Cernea ---------------------

 

- Nicolita - Goian - Ghionea - Emeghara -

 

-------- Badoi - Radoi - Ov. Petre ---------

 

------------------ Dica -----------------------

 

-------------- Neaga - Badea ---------------

 

 

 

Problema principala este reprezentata de acest pseudo-antrenor.

 

 

 

Mie nu imi place deloc formatia ta . Eu tias sugera sa il pui pe Nicolita in lucu lui Ov. Petre , ca Nicolita e mijlocas din nastere.......Si sa pui fundas dreapta pe Petre Mari , ca are foarte multa experienta ca fundas , lan vazut si io cum joaca , cand a venit Steaua la valcea . Astfel lotu va arata asa :

 

---------------------- Cernea ---------------------

-Petre Marin - Goian - Ghionea - Emegara -

----------- Badoi - Radoi - Nicolita -------------

------------------------ Dica -----------------------

---------------- Neaga - Badea ------------------

weeezer16.06.2007 14:00

Io am mai zis-o si o repet, desi probabil ca iar multi vor rade. Pe Banel nu l-as juca decat varf.

MadFroG16.06.2007 14:22

 

Pe Elton il doresc majoritatea echipelor din prima Liga, dar agentul sau a spus ca in Romania Elton va juca doar la Steaua. Mi-e lene sa-ti raspund acum la toate tampeniile pe care le-ai scris, dar sunt trei mari idei pe care tu probabil nu le intelegi <sau nu vrei sa le intelegi>:

 

1. Oli are cel mai bun lot din ultimii ani si cu toate astea a terminat campionatul la 6 puncte de Dinamo, si daca nu intervenea Gigi sa umble la butoane cred ca termina la 16 puncte!

 

2. Elton e cel mai tehnic jucator din lot si pe partea stanga era indicat sa fie jucat. Iti reamintesc meciul cu Dinamo cand amicul tau a initiat 38 din cele 40 de actiuni pe care le-a avut Steaua. Eu iti sugerez sa te uiti pe statistici daca nu ma crezi.

3. In Romania, Dinamo si Rapid au reusit sa faca spectacol in ultimii doi ani, in timp ce noi ne-am chinuit sa obtinem puncte pe afara. Cred ca iti amintesti cu placere de meciurile din tur cu Pandurii, Craiova, Poli Iasi sau Ceahlaul.

 

De asemenea, Steaua pe vremea lui Protasov a facut spectacol aproape meci de meci. Iti amintesc egalul de pe Ghencea cu Vaslui 2-2 care ne-a deposedat de primul loc la finalul turului, dar care ne-a adus bucuria pe chipuri, pentru ca Steaua practica un joc spectaculos, ofensiv asa cum le sta bine campionilor. De asemenea, Zenga a facut minuni cu un lot de doi bani si nu marca pentru ca avea urmatorii jucatori pe post de varfuri: Cristea, Dinita, Litu si Simion. Oprita era accidentat, iar Dica nu ajunsese la forma lui maxima.

 

Si Steaua lui Piturca facea spectacol, chiar daca nu era o forta ofensiva.

 

Cu lotul actual Oli e OBLIGAT sa ia campionatul, altfel poate sa-si dea demisia.

 

Cat despre lotul lui Dinamo pentru sezonul viitor, pot spune ca in privinta portarului si a mijlocasilor de banda stau mai bine decat noi, ca in rest...

 

Nu uitati ca valoarea se probeaza la nationala si as vrea sa stiu si eu cati internationali are Dinamo in lot? Lobont, R.Stefan, Zicu, Niculescu... iar Steaua are: Goian, Ghionea, Radoi, Dica, P.Marin, Badoi, Nicolita.

Bogdan4Steaua16.06.2007 15:07

c.Ronaldo17, cum poti sa vorbesti de pase precise in cazul lui Lovin, Para sau Radoi? Care pase precise? Acelea date inapoi? Intamplarea face ca am facut statistica de joc pentru unele meciuri, si te asigur ca stam execrabil la capitolul pase de gol in ceea ce priveste axul central. Unul din acele meciuri de trista amintire este cel cu UTA, si te asigur ca ai ramane stupefiat vazand ce ineficienta crasa a aratat Steaua in acel meci, cu toate ca ne-a fost anulat un gol(poate doua, nu se stie exact).

 

In contrast, Elton a jucat chiar sclipitor in primele meciuri. In derby-ul cu Dinamo, doar in prima repriza a pasat de 4 ori decisiv, dar nu are nici o vina ca atacantii nostri au ratat(Thereau a nimerit bara, Badea a dat pe langa minge, Lovin a sutat in plop, iar Radu Stefan a scos de pe linia portii). Golurile noastre din cea de-a doua repriza au pornit tot de la Elton. Putem vorbi si de meciul cu Rapid. Primul gol a venit dintr-un corner obtinut tot dintr-o sclipire a lui Elton. In meciul cu FC Arges a fost "one man show". Da, a prins si meciuri mai slabe, in conditiile in care toata echipa a jucat lamentabil(cu Poli si Bistrita). Nu poti sa vorbesti de 7-8 meciuri, pentru ca dupa plecarea lui Meme, brazilianul a fost mai mult rezerva.

 

In cazul brazilianului, statistica vorbeste, nu rahaturile induse de Olaroiu sau alti oameni din presa care dadeau in Meme prin intermediul lui Elton(din pacate multi chiar au crezut acele aiureli). Si statistica spune ca in meciurile importante, Elton a fost eficient(Andrei Vochin are un sistem de monitorizare a statisticii extrem de exact si iti poate confirma acest lucru). Se vorbeste de faza defensiva. Messi face faza defensiva la Barcelona? Dar Ronaldinho? Hai sa analizam eficienta in cazul lui Lovin. In derby-ul cu Dinamo, marele inchizator Lovin a fost eficient? Este suficient sa iti spun ca il avea la marcaj pe Catalin Munteanu. Ce a facut "cap de zmeu"? Gol si pasa de gol. Ambele de langa un Lovin venit parca de pe alta planeta.

 

Vorbesti de performante la echipe cu doi inchizatori: Real nu a mai cucerit un trofeu important de vreo 4 ani. Anul acesta pot sa o faca pentru ca Barcelona a calcat de prea multe ori stramb. Vorbesti de Gerrard, Essien sau Alonso... avem noi un astfel de jucator? Cei trei au si tehnica, fac si faza ofensiva. Nu exista termeni de comparatie.

 

Nu imi aduc aminte de Mirel doar din meciurile cu UTA sau Dinamo, apreciez spiritul lui de sacrificiu, daruirea, dar in retur chiar nu a fost in forma. Imi aduc aminte cu drag de perioada Protasov, cand Mirel dadea si goluri. Cate goluri a dat de cand e antrenat de Oli? Unul din penalty?

 

Vad ca te legi de Panait. Este jucator profesionist, si e absurd sa crezi ca s-ar fi dat la o parte in meciul cu Dinamo. Acestea sunt motive puerile. Si Catalin Munteanu este stelist dar asta nu l-a impiedicat sa ne ingroape in meciul retur cu Dinamo. Si Dennis Serban e stelist dar asta nu l-a impiedicat sa ne ia 2 puncte in ultimul minut in meciul tur cu Dinamo. Normal ca Panait s-a simtit frustrat pentru ca nu i s-a dat nici macar o sansa. Daca e sa mergem pe aceasta idee, am auzit ca si Croitoru e dinamovist. Ti se pare ca nu joaca cu ambitie?

 

Nu mi-e draga Dinamo deloc, dar judec realist. Cert este ca ei nu au avut accidentari, si aici poate vina ii apartine preparatorului fizic, adus de Oli, si care a facut victime peste tot pe unde a profesat.

 

Anul acesta Dinamo si Rapid au facut spectacol in destule meciuri. Daca nu ai urmarit acele meciuri, treaba ta. Unul este chiar derby-ul cu noi.

 

Anul acesta am vazut absolut toate meciurile Stelei si nu cred ca ti-au venit in minte pe loc toate acele goluri enumerate de tine.

 

Nu mai repet cum am castigat unele din cele 8 meciuri consecutive, pentru ca am mai explicat rationamentul.

The_Foxes16.06.2007 15:29

Legat de lot(strict transferurile facute + Neaga), se nasc 2 intrebari: P.Marin va fi fundas dreapta si Emeghara stanga... Badoi mijlocas dreapta(adica Banel rezerva)?

 

Neaga langa Badea, sau jucam iar doar cu un varf? Cert e ca Oli nu e genul de antrenor care sa schimbe 4 jucatori titulari fata de campionatul trecut si P.Marin sigur va fi titular chiar daca are o varsta, la fel si Banel. Eu cred ca echipa va arata astfel (nu cea dorita de mine):

 

Cernea - P. Marin Goian Ghionea Emeghara - Banel Radoi Ov.Petre/Paraschiv Dica Badea Neaga, adica mijloc foarte slab, atac de vis!

c.ronaldo1716.06.2007 15:42

@Broasca

 

Ma, eu nu stiu de ce raspunzi fara sa citesti. Raspunsul e acelasi care i l-am dat si lui Bogdan cu un post in urma. "Dinamo si Rapid au facut spectacol", unde dracu' au facut ei spectacol, ca pe teren nu s-a vazut deloc.

 

De asemenea, Steaua pe vremea lui Protasov a facut spectacol aproape meci de meci . Iti amintesc egalul de pe Ghencea cu Vaslui 2-2 care ne-a deposedat de primul loc la finalul turului ,dar care ne-a adus bucuria pe chipuri

Aha, pun pariu ca toti suporterii erau fericiti dupa acel 2-2. Toata lumea canta si dansa... "Asa le sta bine la campioni", care campioni? Le sta bine dupa un 2-2 acasa cu cine? Cu Vaslui? Fratioare, daca vrei spectacol ineficient iti recomand Sportul Studentesc.

 

@Bogdan4Steaua

 

In contrast, Elton a jucat chiar sclipitor in primele meciuri.

 

Sclipitor, chiar foarte. Insa cu echipe de ultimul nivel al Ligii 1, si vorba "in meciuri in care noi am facut blaturi". Chiar voi ati spus-o.

 

Da, a prins si meciuri mai slabe, in conditiile in care toata echipa a jucat lamentabil(cu Poli si Bistrita)

 

De aici rezulta ca nu e cu nimic mai bun decat ceialalti.

 

Vorbesti de Gerrard, Essien sau Alonso... avem noi un astfel de jucator? Cei trei au si tehnica, fac si faza ofensiva. Nu exista termeni de comparatie.

 

Pastreaza proportiile. Ei joaca in fiecare saptamana cu Blackburn si Newcastle, iar noi cu Craiova si Ceahlaul.

 

Nu imi aduc aminte de Mirel doar din meciurile cu UTA sau Dinamo, apreciez spiritul lui de sacrificiu, daruirea, dar in retur chiar nu a fost in forma. Imi aduc aminte cu drag de perioada Protasov, cand Mirel dadea si goluri. Cate goluri a dat de cand e antrenat de Oli? Unul din penalty?

 

Pai la voi se rezuma totul la a face faza ofensiva? Pana si ca Radoi nu da goluri va nemultumeste. Pentru asta este la echipa un Dica, un Thereau, un Badea, un Iacob sau un Elton. Ei trebuie sa de-a goluri, nu Radoi.

 

Nu mi-e draga Dinamo deloc, dar judec realist. Cert este ca ei nu au avut accidentari, si aici poate vina ii apartine preparatorului fizic, adus de Oli, si care a facut victime peste tot pe unde a profesat.

 

Acelasi preparator era si inainte de venirea lui Oli.... Si chiar daca ar fi adus de Oli, pun pariu ca el o facea intentionat ca sa se accidenteze jucatorii proprii... Zici ca suntem in desene animate.

 

Anul acesta Dinamo si Rapid au facut spectacol in destule meciuri. Daca nu ai urmarit acele meciuri, treaba ta. Unul este chiar derby-ul cu noi.

 

Sincer, inafara de meciul cu noi, care naiba sa mai fi fost meciurile celelalte. Bun, la Dinamo a mai fost cu Rapid si poate unul, doua acasa. Dar Steaua, e nu a invins 6-0 National, 3-0 National, 3-0 Unirea, 3-0 UTA, 4-2 Cluj, 3-0 Craiova, 3-1 Poli.

«13637383940107»