@Bogdan4Steaua
Cu siguranta noi avem doar 3 lucruri comune in viata: Steaua, sexul masculin si prenumele. Pareri avem cu totul diferite cel putin in materie de fotbal. Revenind la idee, Cernea a parut in acest campionat un om de baza al echipei, dand multa siguranta echipei.
Goian si Ghionea sunt cu mult peste cei de la Dinamo. Parerea mea!
Sa nu crezi ca o fac intentionat, dar eu cred ca e mai bun noul jucator al Stelei.
Aici ai uitat un mic, mare element de baza. Mijlocasii, si de obicei cei din centru, trebuie sa aiba un sut puternic si bun de la distanta, iar eu nu il vad pe Zicu sa inscrie din afara careului. Nu cred ca Zicu a dat vreun gol din afara careului de cand joaca la profesionisti. S-ar putea sa ma insel. Si in plus nu il vad pe Lovin sau Petre ratand de 2 ori pe campionat cu poarta goala.
Total adevarat. Insa cei doi sunt jucatori care au stil diferit. Badea e genul de jucator care sa dribleze, sa se bage si la constructie, iar Claudiu mai mult sta la poarta adversa si finalizeaza 80% din ce prinde. Mai degraba l-as compara cu Iacob.
Acest pseudo-antrenor a calificat Steaua in Liga Campionilor unde a facut o participare foarte reusita, avand in vedere cu cine am cazut in grupe, si totodata ne-a dus pana in semifinala Cupei UEFA. Am castigat un titlu de campion cu el, si, spre deosebire de ceilalti de dinainte, nu a iesit inca din prima faza a Cupei Romaniei. Un lucru pe care voi nu l-ati luat in seama este cel ca Olaroiu a facut aceste performante la Steaua fara Radoi, Dica, Ghionea, Nesu, Iacob, Thereau, ei fiind acidentati. Acum te intreb, cum ar fi aratat Dinamo fara Niculescu, Ganea, Margaritescu, R.Stefan, Blay si Lobont? Crezi ca Rednic facea mai multe cu lotul pe care l-am avut in aceste sezoane cu Oli la carma echipei?
@Broasca
Nu vreau sa ma gandesc la ce-i mai rau, dar daca Neaga nu da nici un gol in perioada de pregatire, ar mai fi in echipa de baza?
@alpopa
Esti exagerat. Eu nu am vazut nici o echipa in lume care sa joace fara portar. Sunt 6 oameni de defensiva si 4 de atac. Atentie: Si cu Zenga, si cu Protasov, si cu Piturca am jucat cu 2 inchizatori..
Daca exista, atunci sigur e la Manchester sau Barcelona. Ma indoiesc ca ar veni in Romania. (Pirlo-Milan)
Hai sa nu comparam lotul Stelei cu cel ar Frantei!
Evident ca nu avem aceleasi pareri, pentru ca altfel nu am mai polemiza pe acest subiect. 
Hai sa le luam pe rand:
1. "Duelul portarilor" - in meciul cu noi, Lobont a aratat ca este portar de valoare. A scos enorm de multe mingi, in conditiile in care Elton a creat peste 10 situatii de gol, din care numai doua s-au materializat. La dubla cu Benfica, idem. La echipa nationala, idem. Cernea este un portar bun, dar nu face diferenta. O dovada a diferentei de valoare este reprezentata si de cota de piata a jucatorului. Pentru Lobont exista oferte de 3-4 milioane de euro, iar pentru Cernea in primul rand ca nu am auzit sa existe o echipa din vest cat de cat puternica interesata de el iar in al doilea rand nici nu cred ca ar oferi cineva mai mult de jumatate de milion de euro pe el. Mai pune la socoteala si experienta internationala a lui Lobont. Daca e sa vorbim de gafe, putem sa ne legam si de Cernea - iti aduc aminte meciul cu Sevilla, cand de la iesirile hazardate din careu ale lui Cornel(doua astfel de iesiri, doar una fiind sanctionata) a venit primul gol al spaniolilor.
2. Sa ne referim la fundasii centrali. Am spus-o: Goian si Ghionea sunt superiori la plasament si jocul aerian. Insa cei doi sufera la capitolul mobilitate. Nu cred ca e nevoie sa iti reamintesc de cate ori au fost depasiti Goe si Ghionea, unul din ei faultand de obicei pentru a evita un gol. Cuplul de anul trecut de la Dinamo - Stefan - Moti a parut unul destul de solid, veriga slaba fiind ex-craioveanul Moti in opinia mea. De aceea cred ca a fost adus Vali Nastase, pentru a-i face concurenta lui Moti. "Italianul" are experienta meciurilor tari din Serie A, deci in mod normal va reprezenta un plus pentru caini. Inca un aspect: se tot vehiculeaza si despartirea de Goian. Jucatorul vrea sa plece, clubul este dispus sa il dea. Colac peste pupaza, suspect sau nu, Goian nu a plecat inca in cantonament, el fiind inca "in vacanta". Nu stiu de ce, dar mie asta imi miroase a stand-by pentru un eventual transfer apropiat. Sper sa ma insel. In cazul acesta, chiar avem o problema. Bun, vor spune unii; vine altul sa il inlocuiasca. Dar avem noi garantia ca posibilul inlocuitor se va ridica la nivelul lui Goian? Proverbul care ni se potriveste este "dam vrabia din mana pentru cioara de pe gard". Sa nu fie un nou caz Ogararu, cand am dat un jucator extraordinar si am luat doi jucatori incapabili sa il inlocuiasca(un Saban mediocru si un Stancu penibil).
3. Referitor la duelul Pulhac-Emeghara - din nou putem sa ne ghidam si dupa cota de piata a jucatorului. Pulhac este cotat la 3-4 milioane, pe Emeghara am dat noi 1.2 milioane, si te asigur ca daca Iancu ar fi primit o oferta mai substantiala de afara, ar fi ales acea varianta, primind si mai multi bani si evitand sa intareasca Steaua. Nigerianul m-a impresionat la inceput, dar a facut si unele meciuri slabe(iti amintesc de meciul din retur, cand a fost jalon pentru noi la unele faze). In plus, asa cum am mai spus, il scoate din schema pe P. Marin, jucator mult mai experimentat si mai valoros decat el(cel putin momentan). Daca Oli ar avea tupeu si l-ar scoate pe Nicolita din echipa, atunci benzile laterale cu Marin pe dreapta si Emeghara pe stanga ar arata mult mai bine.
4. Faza cu sutul de la distanta este irelevanta. Filosofia este cat se poate de simpla. Nu putem avea doar mijlocasi defensivi. Echipa are nevoie de goluri, si aici intervin mijlocasii centrali, care au doua sarcini ofensive: sa furnizeze atacantilor baloane utile si sa marcheze chiar ei goluri. Vin si intreb? Cate goluri a marcat Lovin? Dar Paraschiv? Dar Ovidiu Petre? Dar Radoi? Cate pase decisive de gol au dat cei patru? Iti spun eu: foarte putine, mult prea putine. Daca ai dubii in aceasta privinta, analizeaza meciurile. Jocul nostru se rezuma la lansari disperate pe varfuri, sortite de cele mai multe ori esecului. Mijlocasii centrali nu creaza faze, nu paseaza pe pozitia urmatoare, nu surprind defensiva adversa. Dam goluri din faze fixe, sau din penalty-uri trase de par. Rar mai reusim goluri spectaculoase, faze de efect. Un-doi-urile lipsesc cu desavarisire(vorbesc aici despre cum arata echipa fara Elton, pentru ca brazilianul a adus aceste plusuri la echipa dar a fost imediat mazilit, pentru ca daca driblezi, pasezi din prima sau incerci un-doi-uri, esti considerat circar de catre marele specialist Becali si carpa lui ordinara numita Olaroiu).
Hai sa facem un exercitiu de imaginatie: exceptand golurile din derby-uri, pe care le tii minte datorita incarcaturii emotionale, inchide ochii si incearca sa rememorezi golurile pe care le-am marcat in acest campionat. Incearca sa rememorezi faze frumoase in jocul Stelei. Eu unul nu am prea multe amintiri de acest gen. De ce? Pentru ca jocul este anost, plictisitor, spectacolul lipseste.
Referitor la atacanti: Iacob este un varf de careu, iar Niculescu nu se potriveste profilului. De aceea l-am comparat cu Badea. In plus, Vali va prinde cu siguranta prima echipa, pentru ca este intre cei patru netransferabili.
Hai sa ne referim putin si la Oli. Spui ca i-au lipsit multi jucatori. Vin eu cu observatiile: in tur nu i-a lipsit Dica. Nici in Liga Campionilor nu i-a lipsit Dica. La cate puncte de noi a terminat Dinamo turul campionatului? Cumva la 13 puncte? Ce ar fi reusit Steaua in Liga fara Dica? Oare ar fi fost posibila victoria la Kiev fara Dica? Oare am fi luat un punct la Lyon fara Dica(desi acolo francezii erau relaxati, si sa supraevaluezi acel egal mi se pare nerealist). In meciul retur cu Dinamo Kiev cine a dat gol? Asadar, problema Dica nu sta in picioare.
Sa ne referim la Radoi. Da, ne-a lipsit. Dar oare aveam nevoie de un Radoi care ia cartonas rosu aiurea la Arad, care mai putea lua unul cu FC Vaslui? Avem nevoie de acel Radoi care a gresit decisiv in derby-ul cu Dinamo tocmai cand incepeam sa speram(a cata oara greseste intr-un meci decisiv)?
Da, Ghionea ne-a lipsit. Il vedeam pe Oli plangandu-se la Fanatik pentru faptul ca ii mai are disponibili doar pe Goian si Baciu? Dar cine naiba l-a dat cu usurinta pe Panait(care, apropo, a avut evolutii excelente in retur la FC Vaslui, dovedind forma buna pe care o avea si inainte de a fi adus la noi pentru a freca banca de rezerve). Tu, antrenor responsabil, cu coloana vertebrala, esti dispus sa abordezi un retur cu doar 3 fundasi centrali(Ghionea s-a accidentat la meciul cu UTA)?
Sa fim seriosi: Nesu nu este om de baza la Steaua. Este un jucator bun, dar nu este de baza. Acelasi lucru se poate spune si despre Iacob, care ne-a exasperat in multe meciuri.
Atunci cand il compari pe "marele" Oli cu Zenga sau Protasov, gandeste-te ce loturi aveau acestia la dispozitie. Aminteste-ti cat s-a cheltuit pe transferuri in acea perioada si cat se cheltuie acum. Protasov juca cu doi inchizatori pentru ca nu avea solutii. In ciuda acestui fapt, a reusit sa dezvolte anumite scheme de joc extrem de utile si spectaculoase, destabilizand multe aparari. Lui Oli i-a fost adus Elton, dar acesta il prefera pe Lovin. Ce mai este de comentat?
Problema este ca dinamovistii au abordat returul in regim de vacanta, si tot au iesit campioni, umilindu-ne la noi acasa.
Daca nu tragem un semnal de alarma, riscam sa ramanem si in afara UCL. La campionat eu nu prea trag sperante. Poate oi fi eu pesimist. 