@lucvald
Sunt curios ce parere o sa-ti faca Omul recent, eu unul am invatat super multe din cartea aia.
@Recoba
Despre legionari e foarte greu sa citesti carti - ca si despre evrei - pentru ca gasesti extrem de greu autori obiectivi. Eu am citit 2 carti despre Istoria Garzii, una de un spaniol (Francisco Veiga parca...) - clar anti legiune, si una de un tanar istoric roman Adrian Lepadatu - clar pro Legiune. Mult mai de bun simt mi se par putinele randuri despre Legiune ale lui Neagu Djuvara in recenta lui carte "Istoria romanilor povestita celor tineri".