FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Ce carti am mai citit

«13456718»
yo_marius_xxx02.09.2007 20:43

as vrea sa mai avem un topic "ce muzica mai ascultam".......

 

.....cine vrea sa inceapa il/o rog frumos.......eu n-am tupeul asta (sunt prea nou aici)

 

..totusi ar fi misto sa mai vb si de muzica,de mel nu foarte cunoscute dar super,etc.....asa ca sa inceapa cineva..:))

axl2302.09.2007 20:47

@yo Marius

Exista acest topic, la "Discutii libere".

yo_marius_xxx02.09.2007 22:29

m-am uitat prin mica mea biblioteca si mi-am adus aminte ca am mai citit:"codul bunelor maniere" si "legile lui murphy"......

 

.....in plus am citit o parte din "levantul"-Mircea cartarescu,care nu mi-a placut asa ca am lasat-o de-o parte...

SSK03.09.2007 08:08

Radu Paraschivescu scrie marfa, are un umor de buna calitate si un vocabular foarte bogat (fiind traducator de fel). Ti-l recomand cu caldura

 

@lucvald

"Celei care minte" parca...nu?..."eu stiu c-ai sa ma inseli chiar maine..."

axl2326.09.2007 10:52

"Cuceritorii intunericului" - Marcian Bleahu

O recomand cu MARE placere celor ce vor sa se familiarizeze cu speologia.

La fel si "Pesteri scufundate" - Cristian Lascu.

Recoba26.09.2007 12:46

grigore traian pop "Miscarea Legionara" e super cartea....chiar daca are 500 de pagini...dar se merita...istoria de la A la Z a miscarii legionare din Romania...viata lui Corneliu Zelea Codreanu...realatiile legionarilor cu Antonescu...daca vreti sa aflati mai multe...cititi-o...

lucvald-190226.09.2007 13:19

@SSk

 

Abia am inceput OMUL RECENT....

Se pare ca ai ceva bagaj dupa tine...... felicitationes ;)

SSK27.09.2007 11:23

@lucvald

 

Sunt curios ce parere o sa-ti faca Omul recent, eu unul am invatat super multe din cartea aia.

 

@Recoba

 

Despre legionari e foarte greu sa citesti carti - ca si despre evrei - pentru ca gasesti extrem de greu autori obiectivi. Eu am citit 2 carti despre Istoria Garzii, una de un spaniol (Francisco Veiga parca...) - clar anti legiune, si una de un tanar istoric roman Adrian Lepadatu - clar pro Legiune. Mult mai de bun simt mi se par putinele randuri despre Legiune ale lui Neagu Djuvara in recenta lui carte "Istoria romanilor povestita celor tineri".

Recoba28.09.2007 06:11

@ssk

 

pana acum e destul de obiectiva cartea...astept sa primesc fenomenul legionar de Nae Ionescu ...direct de la Noua Dreapta si atunci o sa fac o comparatie...

cRiss4Steaua28.09.2007 14:39

eu citesc Mara de Ioan Slavici si Homo Ludens .. tre :))))))

SSK30.09.2007 21:06

@recoba

 

Nici Nae Ionescu nu poate fi obiectiv, din moment ce a fost mentorul miscarii legionare, in mod fatis. Dar macar sunt convins ca (,) cartea lui merita citita!

 

@crriss - sa intelegem ca esti clasa a 9-a? :)

Recoba30.09.2007 22:49

@SSK

 

pai de asta ziceam ca astept sa citesc cartea lui nae ionescu sa vad cum ar fi o carte subiectiva..dat fiind ca...cea scrisa de grigore traian pop e destul de obiectiva...el nefiind un membru ND sau un simpatizant...stiu din surse foarte sigure...:D...in fine...ms pentru sfaturi...

Acum alta recomandare...ar fi...bine le am citit cam acum 2 ani asa....seria Sven Hassel....absolut de vis...

cRiss4Steaua01.10.2007 20:28

SSK says : @crriss - sa intelegem ca esti clasa a 9-a? :)

 

ye' .. sunt boboc :))

-=Danny=-06.10.2007 13:10

Dupa o perioada lunga de pauza ..... am citit si io in sfarsit o carte : MARA ......adica rezumatu pe capitole ..... si tre sa mai citesc si ciulini baraganului , da cred ca ma multumesc tot cu un rezumat ....... :biggrin:

dee06.10.2007 15:32
Dupa o perioada lunga de pauza ..... am citit si io in sfarsit o carte : MARA

 

ai de capu' meu ce te 'cultivi' ....

Danny te-ai pus pe "realismul poporal" ? :)

axl2306.10.2007 15:38

Mara nu era femeia aia care avea un cal Bator? Din "La vulturi"?

dee06.10.2007 15:42

Danny , vezi ca axl te testeaza :)

si eu am citit Mara, nu se compara cu Fefeleaga

-=Danny=-06.10.2007 15:43
ai de capu' meu ce te 'cultivi' ....

Danny te-ai pus pe "realismul poporal" ? :)

 

 

@dee "realismul poporal" = ?? :unsure:

dee06.10.2007 15:47

ai citit Mara si nu stii ce e "realismul poporal" ?

- trasatura dominanta a scrierilor lui Ioan Slavici, observator lucid al realitatii.

-=Danny=-06.10.2007 15:56

@dee Pai am citit doar rezumatu pe capitole si ATAT !!! :laugh:

 

@axl Mara e baba aia de avea un baiat si o fata , si care stangea bani pentruu copii ei , dar in realitate , ea stangeaa bani pentru reputatia care o aduceau in societate ....... sunt bun nu ??:>:>:> :happy:

dee06.10.2007 16:04

chiar ca esti bun , ce spirit de sinteza ai :)

dar nu mai citi rezumatele, eu intotdeauna citeam prefata cartilor, alea erau si rezumate si comentarii si eseuri .... merg pe principiul 3 in 1 :)

-=Danny=-06.10.2007 16:11

Pai nici macar nu m-am casnit sa fac rost de carte ..... mai bun rezumatu :D

JDERUL06.10.2007 17:05

Un sfat bun din partea lui DEE pentru toti cei care nu au ,,timp"sa citeasca.Urmati-l si nu veti regreta!

-=Danny=-07.10.2007 10:07

Nici macar nu auzisem de asa ceva :-?? .... dar cred ca , cartile cele mai ieftine din librarie ( 5 lei mara ) nu cred ca au asa ceva .... :unsure:

SSK08.10.2007 18:06

Danny, esti (un) trist.

«13456718»