FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Ce carti am mai citit

«1234518»
axl2310.08.2007 17:05

Recitesc acum, si rad tinandu-ma cu mainile de burta, superbele carti ale lui Ilf si Petrov, "Vitelul de aur" si "Douasprezece scaune". As vrea sa gasesc si filmul facut dupa "Vitelul de aur", e o mare capodopera a cinematografiei rusesti.

milovan djilas10.08.2007 17:37
observ o tendinta generala de a citi carti depsre cel de-al treilea razboi mondial, holocaust,ororile acestui razboi. tocmai am terminat "limbajul *****- birkenau auschwit" si ma apuc de " am fost medic la auschwit". cea mai buna carte pe care am citit-o..." ziua cea mare-16 iulie 1944". nu mai retin autorul.

 

Cred ca e vorba despre "Ziua cea mare - 06 iunie 1944" de Gilles Perrault, o carte referitoare la debarcarea aliatilor in Normandia. Intr-adevar, o carte buna. In ultimele 2 luni am citit "Olteni in cetatea de scaun" de Marian Vasile, un roman istoric referitor la ultima parte a domniei lui Matei Basarab si "O calatorie in India" de Edward Morgan Forster, despre India din perioada anilor `30, in plina dominatie britanica.

Salutare!

1on10.08.2007 17:45

Cã tot am fost în București cu meciu, am trecut pe la Universitate și am luat de la un anticariat "Steaua - Campioana Europei" (Horia Alexandrescu). Golani ai dracu ãștia. 100.000 m-a costat. Îmi pare rãu cã n-am încercat sã negociez.

MadFroG10.08.2007 19:13
Cã tot am fost în București cu meciu, am trecut pe la Universitate și am luat de la un anticariat "Steaua - Campioana Europei" (Horia Alexandrescu). Golani ai dracu ãștia. 100.000 m-a costat. Îmi pare rãu cã n-am încercat sã negociez.

 

Am si eu cartea aia . Am citit-o de vreo 4 ori . Singura de altfel pe care o citesc cu placere . Cartea aia e nepretuita ,asa ca nu inteleg de ce esti suparat ca ai dat 100000 pe ea.

Ar trebui sa fii mandru ca ai asa ceva in biblioteca .

sergiu_titan10.08.2007 19:43
Salutare:)...sa lasam un pic fotbalu'..oricum e vacanta..sunt curios ce carti ati mai citit ...sau ce carte v-a impresionat mai recent

Care vi s-a parut cea mai interesanta sau cu un subiect care merita dezvoltat..Ultima carte citita de mine a fost " O chestiune de onoare" de jeffrey archer..spionak...kgb...nebuneli..astept parerile si sugestiile voastre

 

"Asul de trefla" a lui ca.Poker editura "Pas" 2005

Quetzalcoatl11.08.2007 04:48
Recitesc acum, si rad tinandu-ma cu mainile de burta, superbele carti ale lui Ilf si Petrov, "Vitelul de aur" si "Douasprezece scaune". As vrea sa gasesc si filmul facut dupa "Vitelul de aur", e o mare capodopera a cinematografiei rusesti.

 

 

Doamne, ce-am mai ras la cartile astea. De regula citesc si-n metrou, da' pe cele doua am evitat a le citi acolo dupa o potie zdravana de ras pe care nu-l puteam strunii. M-ar fi luat aia de nebun :))))))))) Numai cand ma gandeam la Ostap Bender si .... :)))))))) .Sunt geniale!

axl2311.08.2007 07:36
Singura pe care o citesc cu placere .

Nu suna prea bine propozitia asta, nu crezi?

 

@sarpele cu pene

Eu le recitesc pe plaja si cand imi vine prea tare sa rad bag capul in nisip.

 

 

Aaa, si-am mai citit autobiografia lui Mark Twain, scrisa chiar de el. Un om extraordinar.

1on11.08.2007 10:31
Am si eu cartea aia . Am citit-o de vreo 4 ori . Singura de altfel pe care o citesc cu placere . Cartea aia e nepretuita ,asa ca nu inteleg de ce esti suparat ca ai dat 100000 pe ea.

Ar trebui sa fii mandru ca ai asa ceva in biblioteca .

Bineînțele cã sunt mândru. Dar este un preț prea mare pentru o carte luatã de la anticariat.

Am mai vãzut o carte nu prea groasã și nici de o calitate fantasticã a hârtiei și tiparului despre gramatica meglenoromânei. Era 500.000 lei. ªi nu era mai veche de 10 ani. Nici dacã o ia cineva nouã acuma nu cred cã e atât. Altã carte care la anticariatele (2 la numãr) din Focșani e 25.000, în București era 80.000.

cRiss4Steaua22.08.2007 21:41

Bonu` de la magazin =))))))

Wally22.08.2007 21:49

Cartea de...credit :laugh:

axl2322.08.2007 22:19

"Relieful carstic" - Marcian Bleahu

superanaconda22.08.2007 22:46

Eu am citit sexul si pozitiile e super cartea care o vrea

 

Renunta la limbajul gen MiRC. Pune mana pe o carte.

poatepoate23.08.2007 02:12
eliade asta era cam diliu.(o spun cu afectiune)

 

daa.. tare tare!; i-am citit cred ca aproape toata proza, memoriile, vreo doua mici tratate, acum am terminat Dialoguri Intrerupte (Corespondenta Mircea Eliade - Ioan Petru Culianu) si ma gandesc serios sa cumpar si "Jurnal". :biggrin:

alexynho23.08.2007 06:27

Ultimele carti pe care le-am citit au fost : Popa , Dama , As , Valet , si de la 2 pana la 10 :) .. in uimitorul timp de ... 5 secunde ? :P

carminastan23.08.2007 10:31

Frederic Beigbeder - 199 900 si Dragostea dureaza 3 ani . Sunt foarte usor de citit, mai ales pe metrou. Prima ofera o imagine a lumii publicitatii si publicitarilor, vazuta din interior, iar a doua...e prea misto. E bine de vazut spectacolul. Era in Laptarie intr-o vreme, acum s-ar putea sa fie pe terasa la motoare

-=Danny=-26.08.2007 09:53

Pe langa voi , io sunt cam incult ..... ca am citit doar doua carti pana acum ( robinson crusoe si colt alb ) , si astea le-am citit ca ma punea mama , ca zicea sa imi imbogatesc vocabularu ...... da m-am lasat de sportu asta :P .

lucvald-190226.08.2007 10:08
Frederic Beigbeder - 199 900 si Dragostea dureaza 3 ani . Sunt foarte usor de citit, mai ales pe metrou. Prima ofera o imagine a lumii publicitatii si publicitarilor, vazuta din interior, iar a doua...e prea misto. E bine de vazut spectacolul. Era in Laptarie intr-o vreme, acum s-ar putea sa fie pe terasa la motoare

 

 

aia cu dragostea e stil gazetaresc...intradevar cu un succes real..e comestibila ...iti recomand Milan Kundera - Gluma sau Wiliam Faulkner - Lumina de august...asta din urma o ciugulesc pe plaja..tocmai pentru a-mi educa un pic spiritul de dreapta cam prea emancipat...iar aseara cineva mi-a blocat tastele cu o intrebare simpla dar complexa... "Cum poti fi rasist cand tu nu ai trait printre negrii?"

 

astept de la cunoscatori ..pentru un diletant ca mine..recomandarea unei carti pe profilul de mai sus !

Multumim anticipat ;)

dee26.08.2007 15:45

de curand l-am descoperit pe publicistul Radu Pavel Gheo si cu toate ca nu sunt intodeauna de acord cu el, n-are cum sa nu-mi placa. Cititi-l, e amuzant: "Adio, adio, patria mea cu î din i, cu â din a" , "Romanii e destepti", "DEX-ul si sexul" :)

Dragoshel26.08.2007 15:46

cea mai noua carte: Noul Cod Rutier +chestionare :)

-=Danny=-26.08.2007 16:04

Da ... peste 3 ani trebuie sa ma apuc io sa il invat ..... e mare ??? :unsure:

carminastan27.08.2007 07:21
aia cu dragostea e stil gazetaresc...intradevar cu un succes real..e comestibila ...iti recomand Milan Kundera - Gluma sau Wiliam Faulkner - Lumina de august...

Kundera am citit. Foarte mult cam acu 3 ani. din cand in cand mai iau cate una noua sau le mai recitesc.

Faulkner, in schimb, nu am citi niciodata. Dar o sa tin minte. Acum am revenit la colectia Cotidianul

Wally27.08.2007 10:59
astept de la cunoscatori ..pentru un diletant ca mine..recomandarea unei carti pe profilul de mai sus !

Iti recomand Hittler - Mein Kampf :biggrin:

sadeyes27.08.2007 11:05

Ultima carte citita a fost "Napoleon", de Andre Castelot iar in prezent citesc "Diplomatia" lui Malita

Bodanel28.08.2007 14:32

Dispun de biblioteca de carti in format electronic.Vreo 500 de titluri (e o aproximare insa aceasta biblioteca creste in fiecare saptamana). Daca o doriti pm.

 

PS Marea majoritate sunt in limba romana insa am si carti in engleza.

SSK28.08.2007 15:56

lucvald, ca sa fii de dreapta (sau daca esti de dreapta), nu trebuie sa fii si rasist. Dreapta, spre deosebire de stanga, pleaca de la premisa ca oamenii nu sunt egali, ca ei sunt diferiti si asa trebuie sa ramana (inclusiv in interiorul unei rase). Oricum, discutia in termeni de rase este rasuflata.

 

Daca vrei sa citesti o carte cu adevarat desteapta, iti recomand "Omul recent" a lui Horia-Roman Patapievici. Nu e de plaja, dar s-ar putea sa-ti revolutioneze putin gandurile.

«1234518»