"Anii au trecut, si am sfarsit prin a-mi asuma identitatea: nu sunt decat un cersetor de fotbal de calitate. Strabat lumea cu palaria in mana, iar pe stadioane implor: Un joc frumos, fie-va mila! ". Celor carora le-a placut aceasta fraza, le recomand toata cartea: Fotbalul - lumini si umbre, de Eduardo Galeano.
Veti descoperi in paginile ei o emotionanta si totodata cuprinzatoare monografie a fotbalului. Probabil unul dintre cele mai interesante aspecte ale acestei carti este plasarea diferitelor relatari in contextul istorico-socio-politic al vremurilor respective.
O carte pentru cei care cred in Zeul Fotbal, in nemurirea si in puterea sa de a uni inimi printr-o pasiune comuna. Iar ceilalti, cu siguranta vor crede si ei, dupa ce-o vor citi...