FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Transferuri Iarna 2006/2007

«1101112131448»
razvan198313.12.2006 14:45

Bai frate ce atata Vranjikovic in sus Vranjikovic in jos, nu vedeti ca Mitica Dragomir i-a crescut cota si prostii pun botul la el. Ce atata valoare ati vazut voi la el? Ce a facut contra lui Dinamo, contra noastra sau contra Rapidului? Ce se compara cu Badea care a dat goluri tuturor? Are marcate 4 amarate de goluri si din alea vreo 2 din penalty si din lovitura libera. Eu unul nici nu vreau sa aud de Vranjikovic, n-are nici pe departe fata de Steaua, plus ca nu este mijlocas central ofensiv si nu este nici foarte tehnic. Este un simplu mijlocas central, putin mai avansat decat mijlocasii centrali pe care ii avem noi. Oricum eu unul nu as cumpara niciun mijlocas central ofensiv ci as juca in sistem 4-3-1-2(Radoi, Paraschiv, Ov.Petre si cu Dica in spatele varfurilor si cu o mare libertate la centrul terenului pentru el, Thereau, Badea sau Iacob, modulul asta il foloseste Chelsea). Iar in cazul in care, Doamne ajuta, isi vor reveni Nicolita sau Cristocea se poate reveni la 4-4-2, 4-2-3-1, se gasesc formule, totul este ca antrenorul s-o gaseasca pe cea mai buna. Eu spun ca avem nevoie de un portar, daca este acest brazilian foarte bine vom vedea ce da din el, exista si Cernea, deci teoretic avem 2 portari, practic vom vedea. Apoi daca va pleca vreun fundas central ne-ar mai trebui unul, daca nu nu. Pe stanga stam bine, ii avem pe Nesu si P.Marin. Pe dreapta fie se va merge pe cei 2(Stancu si Saban, iar daca se va juca in sistem 4-3-1-2 se poate folosi si Nicolita fundas dreapta ca sa nu fie scos din schema de tot pentru ca sincer mie imi place de el, cu toata criza de forma in care se afla, de revenit nu-si poate reveni daca sta pe banca ci tot jucand), fie se va renunta la Saban si se va mai cumpara un alt fundas dreapta(eu cu Saban nu am nimic, dar sincer nu se compara cu Ogararu, nu am pretentia sa fie exact ca el, ca juca la Ajax daca era nu la noi dar Saban nu are gabarit pentru fotbalul modern, nu are nici valoarea lui P. Marin, deci nu are in opinia mea gabarit pentru fundas dreapta, eu unul as renunta la el). Mijlocasi centrali in opinia mea avem nu ar mai fi nevoie de cineva, ar mai fi nevoie de un mijlocas de banda care sa poate juca atat pe stanga cat si pe dreapta, in functie de absenta fie a lui Cristocea, fie a lui Nicolita, plus sa nu uitam ca-l avem si pe Ochirosii. In atac iar nu cred ca am mai avea nevoie de cineva. De renuntat eu as renunta la Carlos, G. Coman si Bostina(cu mentiunea daca nu-si baga mintile in cap odata, daca nu la revedere).

***alex***13.12.2006 14:55

Impresarul Dumitru Tudor a spus cã a avut o ofertã pentru Nicolae Dicã din Anglia. "Chiar în timpul meciului cu Lyon o echipã din Anglia mi-a fãcut o ofertã concretã de 4,5 milioane de euro pentru Dicã. I-am refuzat pentru cã nu pot sã mã duc cu banii ãștia la Gigi Becali", a spus Dumitru Tudor la TV Sport.

Impresarul a spus cã interesate de transferul lui Dicã sînt Celtic Glasgow, Glasgow Rangers și Betis Sevilla.

 

Impresarul Dumitru Tudor spune cã Mirel Rãdoi a refuzat o ofertã din prima ligã din Rusia, conform TV Sport. Prin intermediul lui Gigi Becali, mijlocașul Stelei a refuzat transferul la o echipã mare din Rusia care era dispusã sã ofere 10 milioane de euro. Dumitru Tudor susține cã echipa abia și-a schimbat antrenorul și cã este vorba de un tehnician celebru. Zenit Sankt Petersburg l-a numit antrenor în aceastã perioadã pe Dick Advocaat. "Pe lista lor, Rãdoi a fost o prioritate. Nu Steaua a refuzat oferta, ci Rãdoi, care a spus cã vrea sã stea pînã la varã la Steaua", a declarat Dumitru Tudor.

 

stelisti.ro

 

Cât despre portarul brazilian din ceea ce am vazut pare nesigur la centrari si i-a goluri usoare pe coltul sau. :?

pippo13.12.2006 15:19
Jocul Barcelonei nu-l face Ronaldinho.Brazilianul este jucatorul care cu actiunile sale poate destabiliza apararea adversa, insa nu este prezent constant in joc. Cei care conduc jocul la Barcelona sunt Xavi si Deco;dupa mine ei sunt jucatorii esentiali si ei il pun pe Dintos in valoare.

Am studia statistica paselor la Barcelona si inclin sa-ti dau dreptate.Pe la Xavi si Deco trec mai multe pase.Ronaldinho este cam al treile la numarul de mingi jucate si eu oricum il consider un coordonator in faza decisiva al atacului.Cred ca este primul la pasele decisive.

Important este ca Deco joaca mijlocas lateral si asta nu-l impiedica sa fie si coordonator de joc. Asta vroiam sa zic: ca un coordonator poate juca si mijlocas lateral,dar prin tehnicitatea inspiratie si stiinta jocului sa organize fazele ofensive ale echipei sale.Nu trebuie sa avem neaparat mijlocas central ofensiv ca sa putem zice ca avem un coordonator.

vlad7513.12.2006 15:25

Azi dimineata cand m-am trezit am pus mana pe telefon cu intentia de-ai cumpara pe Kaka si pe Adriano.Am fost de acord sa le dau cati bani mi-au cerut pt salariu,dar cand mi-au cerut bonuri de masa si legitimatii pe toate liniile m-am enervat,asa ca tranzactia a cazut.Am vrut si eu sa va fac un cadou de Craciun pe acesti 2 jucatori.

Nu stiu cum a ajuns acest lucru la urechile lui Jiji pt ca s-a enervat f. tare ca bag eu mai multi bani ca el in transferuri si "pac"(vorba lui) a vrut sa-l ia pe Marica.I-au venit inima si portofelul la locul lor cand a auzit ca am renuntat eu la Kaka si Adriano.

Dedicatia lui Nea Jiji pt suporterii Stelei de Sarbatori:

"Lecanoci detzat,lecanoci detzat!"(scuzati-mi limba bulgara sau slava)

mircea_zion13.12.2006 15:37

De la Steaua pleaka : Carlos, Saban , Coman(l`a enervat la culme pe Olaroiu asa zice el) , Bostina(Nu se stie sigur),Panait...

***alex***13.12.2006 15:38

Iata si profilul noului portar:

 

Full name : Andrey Nazário Afonso

Birth Date : 09.11.1983

Place of birth : Porto Alegre

Height : 195 cm

Weight : 86 kg

 

Career

Clubs:

2003-16/03/2005: Gremio-RS

17/03/2005-19/12/2005: Atlético-PR

20/12/2005: Figueirense-SC

 

Club titles:

World Cup (U 20): 2003

Paraná State League: 2005

Santa Catarina State League: 2006

 

http://www.sambafoot.com/en/players/734_Andrey.html

mircea_zion13.12.2006 15:42
Iata si profilul noului portar:

 

Full name : Andrey Nazário Afonso

Birth Date : 09.11.1983

Place of birth : Porto Alegre

Height : 195 cm

Weight : 86 kg

 

Career

Clubs:

2003-16/03/2005: Gremio-RS

17/03/2005-19/12/2005: Atlético-PR

20/12/2005: Figueirense-SC

 

Club titles:

World Cup (U 20): 2003

Paraná State League: 2005

Santa Catarina State League: 2006

 

Nu este mare vedeta dar merge steagcruce2

Rossoblu13.12.2006 15:48

pare un nou Carlos, mai bine il pastram pe Cernea

forever_STEAUA13.12.2006 16:24

@Rossoblu

 

Dar cine a zis ca pleaca Cernea? :roll:

Mister_00713.12.2006 16:42

Nu cred ca Ganea va pleca de la noi,asa este temperamentul lui,ii place sa faca scandal.Atata timp cat da goluri e ok.In plus nu ar avea de ce sa plece,are un salariu foarte bun si nu se poate plange ca nu este introdus in echipa.Te-as ruga sa vb civilizat,fara apelative gen "javra".Oricum,vom vedea ce va fi,gasim solutii si daca pleaca Ganea.Sper sa facem cateva transferuri bune in iarna,cum ar fi achizitionarea dreptului de a nu vinde jucatori.

MadFroG13.12.2006 17:09

In filmuletele de pe gsp sunt prezentate doar golurile primite de acest portar.E normal sa vi se para petarda.

Insa,eu cred ca am dat lovitura.MM nu are cum sa se insele a doua oara.Daca baiatul va duce viata sportiva si se va pregati serios ,e imposibil sa calce pe urmele lui Carlitos.

Eu am incredere in MM si cred ca acest portar se va dovedi un transfer inspirat.

Legat de Vranjkovic,e un jucator bun insa nu valoareaza 1,5 milioane.Maxim 500.000 de euro as oferi pe el si poate un jucator la schimb Lovin sau Gigel Coman. Sper ca o sa scapam de Lovin,Gigel Coman si Oprita si vom aduce 2 mijlocasi tehnici(Pe Vranjkovic central in locul lui Lovin si un mijlocas dreapta tehnic in locul lui Oprita) acest portar si poate un fundas lateral cica se zvoneste ca vine unu din Brazilia.

raul-2313.12.2006 18:22

Ba, fratilor fie ca unii va supartai fie ca nu , parerea mea ca Olaroiu a adus Steaua unde e , cu bune si rele, oricum "fata" de Staua nu are!Cu 2 fundasi de banda dreapta il pune pe Nicolita fundas dreapta!!!! Gigel Coman se crede in divizia C ,Ovidiu Petre e prietenul lui Olaroiu´ , iar Bostina si Oprita ar trebui sa joace in divizia B si asa a ajuns Steaua la 13 puncte de Dinamo.

Parerea mea : ei sunt vinovatii pentru situatia in care e Steaua la momentul de fata.

El Nino_913.12.2006 18:24

@ pippo

Nu stiu unde ai vazut tu ca joaca Deco mijlocas lateral, inseamna ca Giuly joaca in centru langa Xavi sau Iniesta. :evil: ..din cate stiu eu la Barca mijlocasi laterali sunt Ronaldinho si Messi (Giuly) :wink:

raul-2313.12.2006 18:24

Mai devreme sau mai tarziu o sa imi dati dreptate!

O sa vedeti ca daca ei nu mai apar in meciurile Stelei , situatia se va imbunatatii, atata timp cat Olaroiu nu mai baga altii mai rai,alti "prieteni".

cristian01413.12.2006 18:27
Bai frate ce atata Vranjikovic in sus Vranjikovic in jos, nu vedeti ca Mitica Dragomir i-a crescut cota si prostii pun botul la el. Are marcate 4 amarate de goluri si din alea vreo 2 din penalty si din lovitura libera.

 

Bosniacul are 4 goluri, dintre care : 3 din lovitura libera (1 la Iasi, 2 la Craiova) si un gol foarte frumos din actiune la Petrosani.

c.ronaldo1713.12.2006 18:34

Vranjikovic ce a facut cu Steaua, Dinamo sau Rapid, s-a kkt pe el(pe romaneste).... a ajuns 1vs1 cu Gaev si a tras prin tribuna....

Bogdan4Steaua13.12.2006 18:50

A fost singurul care a miscat in meciul contra lui Dinamo. Cativa dintre jucatorii de la Pandurii au jucat "pe burta". A reusit cateva pase de exceptie, dintre care o pasa lobata peste intreaga aparare a cainilor care a dus la o ocazie importanta de gol pentru Pandurii.

 

Nu stiu daca bosniacul este jucatorul de care avem nevoie, dar este cert mult mai creativ la mijlocul terenului decat Ov. Petre, Radoi sau Paraschiv, toti jucatori cu profil defensiv.

cristian01413.12.2006 19:04

Intr-adevar, a avut o pasa de exceptie, de pe la vreo 20 de metri, dribling scurt, si lob frumos,..pacat de cizma din atac. Are o tehnica buna pentru nivelul campionatului nostru, si tinand cont ca are doar 23 de ani, putem spera ca si-o va imbunatati ajungand in Ghencea, unde pregatirea este mult mai buna ca la Pandurii.

Dano13.12.2006 19:22

Cica a vrut Becali sa dea 12 mil de euro pe Marica :lol: :lol: :lol: .....mai da-l incolo de mincinos si pe asta....

cristian01413.12.2006 19:37

Mai exact 15, dar nu avea posibilitatea sa-i ofere 1 milion de euro salariul/sezon. :roll:

 

Într-un ziar naţional, ieri a apărut informaţia cum că Vranjkovic a fost cedat de gorjeni steliştilor. Condescu a reacţionat şi a dezminţit. "E o minciună, cu Steaua nu am purtat nici un fel de discuţii. Mai degrabă Dinamo ne-a înaintat o ofertă şi cu ei am discutat, dar până acum nu e nimic concret", a afirmat Condescu. Acesta nu se hotărâse nici ieri ce va face în cazul bosniacului, fiind mai mult tentat să-l păstreze pe jucător până la vară. "Am discutat cu el şi mi-a spus că nu vrea să plece, crede că dacă mai rămâne şi prinde iarăşi un retur bun, atunci ofertele de la vară ar fi mult mai bune", mai spune Condescu.

 

Gigi Becali a precizat că nici nu a fost vorba despre achiziţionarea mijlocaşului bosniac Vojislav Vranjkovic de la Pandurii Târgu Jiu. "Probabil Condescu vrea să-l păcălească pe Copos, cum l-au mai păcălit şi alţii astă vară. Mai pune botul şi Copos încă o dată, că pe ei, pe comunişti, poţi să-i păcăleşti repede, în trei secunde. Sunt cei mai fraieri", a râs Becali.

Piece of Mind13.12.2006 21:06

Nazaro are intr-adevar un profil interesant, dar din pacate nu apara profilul. :lol:

 

Legat de Vranjkovici, ar fi pacat sa-l pierdem, certamente e un jucator de perspectiva.

 

Referitor la Marica, e tot atat de adevarata stirea precum a fost aia cu Radoi la Real.

c0nVicT13.12.2006 22:16

sper ca acuma cu accidentarea lui Oprita sa fie adus si un mijlocas dreapta. Mai important ar fi sa aiba si valoare. Nu mai avem nevoiede jucatorii medii. Sunt de parere ca atunci cand se face un transfer, jucatorul transferat trebuie sa fie automat mai bun decat ceea ce ai in echipa.

 

Nu cred ca in campionatul nostru gasim asa ceva, deci va trebui sa ne orientam spre strainatate. Sper ca MM a urmarit si cativa brazilieni care ar putea sa joace pe acest post.

 

Sper ca inceputul campionatului sa nu-l mai prinda pe Banel titular...

c.ronaldo1714.12.2006 05:31

Eu cred ca un antrnor ne-ar trebui, dar sunt sigur ca MM si Gigi nu-l vor da afaar pe Oli. Uitatz-va la Rednic ce a reusit sa faca cu Ze Kalanga, Blay, Margaritescu, Ganea, Radu Stefan... sunt pe primul loc fara nici un transfer de clasa....

vlad7514.12.2006 06:21
Ai un topic dedicat la dispozitie. Moderatorii
DanStan14.12.2006 07:28

Apropo de brazilieni. Aruncati-va un ochi pe filmuletele astea :

http://www.figueirense.com.br/multimidia/index.php

 

Nu-s prea convins ca un brazilian s-ar adapta prea usor modului in care se joaca fotbal in in Romania.

p.s : portarii se plaseaza cam aiurea.

«1101112131448»