Ca si tine si multi altii , avem prieteni , care vizioneaza filme bune , toti au ras de acest Machete , toti au criticat si n-au inteles ce naiba cauta porcaria asta pe ecrane (??) si zau ca asa este , de era vreun film bun nu mai eram atat de critic.
Exista in istoria cinematografiei o chestie numita exploitation, (de altfel foarte apreciata de unii) cu mai multe ramuri, carploitation, sexploitation,zombploitation, blackploitation,etc. Acestea sunt filme de categorie B (cu buget minim) ce se axeaza pe o anumita idee: masini, sex, zombie, ciori, etc.
Proiectul Grindehouse,din care face parte si susnumitul Machete este un exploitation care face misto de exploitations.
Multi mari regizori au inceput cu exploitation-uri, un exemplu fiind Peter Jackson care-a facut zombploiatation-ul Dead Alive prin 92, un film stupid dar foarte apreciat de unii. La fel e si Machete, Planet Terror, etc., prind la un anumit tip de public, deci nu e nevoie sa aruncam cu rahat in el. O dovada de cata apreciere se bucura genul este distributia.
