FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Filme

«1878889»
Lorimer08.07.2013 14:17

M-a apucat nostalgia miniseriilor vazute la TV la inceputul anilor 90...Daca va gasi cineva vreun torrent pentru "Tanamera - Lion of Singapore" il rog sa-l faca public, desi e foarte greu de gasit...pacat, miniseria e una extraordinara.

 

 

 

"Enter Nowhere"...foarte bun.

axl20.07.2013 05:05

Buna dimineata.

O veste buna.

Adrian20.07.2013 06:28

Axle da' esti in urma cu stirile:

 

http://screenrant.com/sherlock-season-4-bb...ct-cumberbatch/

 

In alta ordine de idei, am vazut World War Z:

 

Lorimer20.07.2013 08:14

Am revazut serialul "The Tudors"...foarte bine realizat desi am observat cateva erori istorice. Ca de exemplu:

 

- Charles Brandon trebuia sa fie deja mort, nu sa siste la slujba Craciunului din 1545...

 

- Ambasadorul imparatului Carol Quintul, Eustace Chapuys, a fost "ingropat" in serial inainte de moartea regelui (1547), desi el va trai pana in 1556...

 

- Henry Howard, Lordul Surrey este executat la 30 de ani in realitate, insa rolul sau este jucat de un actor de 45 de ani...

 

Una peste alta, serialul e foarte bun.

 

 

axl23.07.2013 16:43
Am revazut serialul "The Tudors"

Apropo de The Tudors, urmaresc The White Queen, un serial ok despre Platageneti, Yorksi si Lancasteri, axat in mare pe partea muierească a perioadei. Au aparut vreo 5 episoade, m-a prins.

Lorimer23.07.2013 16:49

Eu am citit cartile autoarei. Inca nu m-am apucat de serial, dar il am in plan. Sper sa continue apoi cu partea a doua, poate sezonul 2, cu "The Red Queen".

vlad23.07.2013 19:50

Am vazut un film beton zilele astea. Trance in regia lui Danny Boyle, britanic cunoscut pentru foarte multe filme bune.

Fara prea multa cafteala sau cadrele obositoare din filmele romanesti acest film ne umfla putin circumvolutiunile dupa ce creierul a ramas perfect neted dupa un G.I. Joe: Retaliation (nenica!) sau Oblivion. Iar pasarica de pe tort este imaginea lui Rosario Dawson in ciresica goala . Cum sa nu-ti placa cand se joaca cu mintile barbatilor pe toata durata filmului???

vlad04.08.2013 07:24

Am fost la cinema zilele acestea dupa ce am urmarit programul ferm convins ca nu exista nimic care sa-mi lase o impresie buna. Multe desene, continuari , comedii proaste. Zic " hai sa incerc The Wolverine". Lume putina, cred ca era prea devreme pentru un film. Filmul a fost ok, altfel decat ce ne-a obisnuit seria cu mutanti .

 

Dar surpiza a venit de la Pacific Rim . Ma asteptam la ceva in genul lui Transformers fiind convins ca ma voi plictisi de moarte. Dar a fost exact pe invers. Asta inseamna un regizor cu alte viziuni iar geniul lui Guillermo del Toro isi pune amprenta pe acest blockbuster al lui 2013. Indiscutabil este filmul de referinta al lui 2013. Am vazut Man of Steel, Iron Man 3, The Lone Ranger, World War Z, Oblivion, After Earth si ce a mai aparut anul acesta dar niciunul nu atinge impactul lui Pacific Rim. Vorbesc despre impactul vizual pe care l-a avut acest film. Un fel de Avatar la vremea lui. Efectele pot fi amplificate doar de o vizionare la cinema in format 3D pentru ca altfel vei pierde frumusetea unor astfel de productii. Ma refer la toate filmele dar mai ales la cele cu efecte speciale. Acest film iti ramane intiparit pe creier. Festin de efecte acustice si vizuale.

Nu trebuie ratat!

 

 

 

axl20.08.2013 17:07

Under the Dome, un serial prost, nu stiu de ce continui sa ma uit la el.

 

rtj20.08.2013 17:41
Under the Dome, un serial prost, nu stiu de ce continui sa ma uit la el.

 

Aceeasi parere am si eu. Singurul lucru care ma atrage este ideea in sine si ca este o creatie a lui Stephen King. In rest, actorii joaca execrabil ( se comporta prea normal, avand in vedere situatia lor) si sunt greseli de regie ( in episodul cu bomba, toata zona din jurul domului este distrusa, iar in episodul urmator se vad copaci, iarba etc.).

axl20.08.2013 17:50
greseli de regie

Da, am observat si eu. Intr-un episod domul lasa sa treaca apa, putina dar trece, in altul nu lasa sa treaca ploaia. Apoi, daca este intradevar un dom si nu o sfera, atunci inseamna ca legatura cu exteriorul se poate rezolva fie si macar sapand la lopata, daca masinariile nu functioneaza in apropierea domului. Cu un efort colectiv sustinut, si se pare ca sunt o multime de oameni in interiorul domului pentru ca tot mor in fiecare episod, atat in interior cat si in exterior, s-ar putea sapa un tunel.

rtj20.08.2013 18:46

Defapt, desi se numeste Under the dome, aia sunt prinsi intr-o sfera, deci nu prea au cum sa sape un tunel :))

gio_stgloria27.08.2013 17:45

Tocmai ce am terminat de urmarit The Great Gatsby. L-am urmarit pana la final pentru ca joaca DiCaprio in rol principal, fiind unul dintre actorii mei preferati, dar nu m-a dat pe spate. Unii ar considera ca sunt doua ore jumatate pierdute aiurea.

 

Chiar sunt curios, l-a mai vazut careva ? Ce parere aveti despre el ?

Azzido27.08.2013 19:45

Si eu l-am vazut, nici pe mine nu m-a impresionat. A fost un film decent, nimic mai mult.

choli27.08.2013 23:58

nu am urmarit tot topicul asa ca nu stiu daca ati adus in discutie urmatoarele seriale:

- Person of Interest - este excelent si in plus, nu stiu cum a nimerit poveste ca este si de actualitate (spionajul NSA)

- Last Resort

- Continuum (e cam tras de par dar mie imi place)

- Falling Skies (super serial SF)

- Graceland (la inceput era destul de plictisitor, acum parca e mai animat si are ceva suspans)

- Homeland - marfa serialul (tre'' sa vina sesonul 3 acum in septembrie)

- Revolution - SF cu o idee interesanta - cum o fi lumea noastra fara electricitate? - merita vazut

 

 

Intrebare..

Are cineva idee de unde iau Star trek - DS9? stie cineva pe ce site de profil il gasesc? - site romanesc ma intereseaza sa am o viteza de down buna.

 

Azzido30.08.2013 01:14

VIDEO (documentar): THE WINTER WAR, cum micutul popor nordic a tinut piept colosului sovietic in timpul razboiului sovieto " finlandez.

 

http://saccsiv.wordpress.com/2013/08/27/vi...ieto-finlandez/

Azzido31.08.2013 01:53

 

o petarda de film, se vrea a fi un fel de men in black /varianta de comedie proasta cu buget mai mic.

daca nu ai altceva mai bun de facut... :crazy:

«1878889»