FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Filme

«1575859606189»
strezahuzum23.07.2010 13:48

Am comis greseala sa risipesc 90 de minute din viata mea ca sa ma uit la Defiance ( detalii pe imdb).

 

In esenta, poveste cu evrei partizani in Bielorusia, in anii celui de-al doilea razboi mondial. Acuma, fiind vorba de Hollywood, nu ma astept la cine stie ce acuratete sau o poveste nepartinitoare. Stiam ca filmul va fi extrem de subiectiv, partinitor, samd. Dar chiar si asa se sare calul. Desi povestea in sine porneste de la un fapt autentic ( 3 frati evrei din familia Bielski ) se refugiaza in padure in 1941 dupa invazia germanilor si aduna langa ei un numar de alti evrei refugiati, cam aici se termina relatia cu realitatea. Pe seama bravilor nostri eroi se pun actiuni pe care in viata reala NU le-au infaptuit niciodata (atacuri asupra trupelor germane), iar finalul (un atac aerian combinat cu o batalie contra a vreo 20 de soldati germani sprijiniti de un tanc Pz. Mk. III) e fantezie pura.

 

Vrand-nevrand filmul admite ca mini-colonia de evrei supravietuieste "rechizitionand" mancare de la taranii ucraineni din satele apropiate. O fi de vina mentalitatea mea antisemit-xenofoba, dar nu reusesc sa inteleg cum a lua mancare de la cineva sub amenintarea armei poate fi numit altfel decat "jaf cu mana Armata". Basca asasinate ale unora dintre tarani pentru "colaborare cu nazistii". Personajele nu au nici urma de profunzime, sunt papusi de carton care recita replici stereotipe, plicticoase si previzibile cu 10 minute inainte de a deschide gura. Scenele de lupta sunt OK, fiiind printre putinele momente cand nu te plictisesti. Actorii vorbesc engleza cu accent rusesc, minus cateva momente in care "scapa de sub control" si revin la accentul natal (englez sau american).

 

Evitati-l, sau sariti direct la scenele cu impuscaturi :D . Sunt unicele care merita.

axl23.07.2010 14:34
Awaydays - Uite eu asta nu inteleg: ai un subiect bunicel, huliganismele englezesti din '79, niste actori cvasi-necunoscuti dar talentati, un leading-actor enervant la culme si un Stephen Graham din ce in ce mai bun intr-un rol secundar, ai, adica, reteta succesului eclectic, si faci rahat. Ideea casualului care asculta muzica buna, priveste frecvent rasaritul la malul marii, filosofeaza, nu se simte legat de taranismele din grup si e atat de obviuosly gay e atat de neinspirata incat mi-a facut scarba.
Dragos_G24.07.2010 12:17

A vazut cineva Inception ?

Astept o varianta mai buna pe torente, avand in vedere ca nu am cinematograf in oras.

razvan2824.07.2010 18:54

Nu l-am vazut inca dar pe imdb in 1 saptamana , caci acum o saptamana parca s-a lansat are 9,3 ca medie si e in top 250 pe locul 3 :o

...deci pare foarte bun

 

 

Aseara am vazut "The usual suspects".Foarte bun filmul , subiectul bine tratat , actorii foarte bine au jucat iar povestea una deosebita :D

Dragos_G24.07.2010 20:15

Uita-te si la American Beauty, tot cu Kevin Spacey

cristian01424.07.2010 20:59
Uita-te si la American Beauty, tot cu Kevin Spacey

 

Si la Se7en. Alaturi de Morgan Freeman si Brad Pitt. :)

razvan2824.07.2010 22:32
Si la Se7en. Alaturi de Morgan Freeman si Brad Pitt. :)

 

 

Se7en l-am vazut...superb film. Morgan Freeman mie imi place foarte mult , dar nici Brad Pitt si mai ales Kevin Spacey nu s-au lasat mai jos in acest film.Au jucat fantastic.Super film , unul din filmele mele preferate pot spune chiar.

 

 

American Beauty e unul din filmele pe care vreau sa le vad... :D

David24.07.2010 23:07
Omul chiar a trait cu halucinatii 2 ani. Se credea in continuare serif. Si-a gasit omorati de catre tampita de nevasta copiii. A luat-o razna,evident. I se propune un tratament medicamentos in detrimentul unei lobotomii ,probabil facuta cu bormasina. Constientizeaza in final ce s-a intamplat. Acesta a fost punctul de vindecare. Dar nu a mai putut trai cu cele intamplate pe constiinta. Alege surubelnita in creier la final dar arunca o ultima replica catre Chuck,probabil se gandeste la viitorii pacientii care urmau la ciocan si dalta in Farul de la malul oceanului.

 

Cred ca nimeni in situatia lui nu ar fi recunoscut ca s-a vindecat si sa traiasca restul vietii cu imaginea celor 3 copiii inecati in lac. A preferat sa moara ca un om cumsecade.

 

Mi-a adus aminte de filmul The Machinist acest film.

 

PS Impuscatul nevestii nu-l mai pune constiinta la socoteala. Ea chiar merita omorata. :)

 

Si Dolores era nebuna.Era vina lui ca nu a duso la un spital de boli mentale.Nu poate fi acuzata de nimic.Iar el era alcoolic.

David25.07.2010 13:14

Trillogia "GOAL!".Tricoul pustiului cu Steaua din partea a 3-a face tot filmul.

razvan2825.07.2010 20:20

Foarte bune cele trei filme Goal

 

 

Eu am inceput sa ma uit mai mult da Doctor House...:D

KuzMaN25.07.2010 23:10
Trillogia "GOAL!".Tricoul pustiului cu Steaua din partea a 3-a face tot filmul.

 

gol_steaua.jpg

Maye03.08.2010 22:05

Padre nuestro (Sangre de mi sangre)

10/10

 

Un final superb.

razvan2804.08.2010 15:00

The Ghost Writer . Marioneta

 

 

Foarte bun filmul , foarte captivant . 10/10

blindica04.08.2010 16:24

Inception

 

Cu : Leonardo di Caprio si Marion Cotillard.

 

Captivant,fara greseala.

Cum sa te pierzi intr-o lume ideala,creata in vis.

 

Merci,Marion!

 

Marion_Cotillard_marion_cotillard_838346_1600_1200.jpg

razvan2804.08.2010 19:31

Am vazut si eu Inception

 

E genial , nu este nimic in film care sa nu-ti placa.Totul de la poveste si pana la efecte speciale este facut perfect.Daca nu ia cel putin 3 Oscaruri inseamna ca astia care dau Oscarurile sunt poponari

blindica04.08.2010 20:09

Cica ar fi in top 3 cele mai bune filme facute vreodata,conform celor ce l-au vazut.Sau e vorba de un voting all time pe imdb.com,nu stiu exact,doar mi s-a spus.Totusi,o ascensiune fulminanta,pe deplin meritata.L-am vazut astazi la unul din cinema-urile clasice din Bucuresti,Patria,dar parca l-as vedea si la o calitate mai buna.

razvan2805.08.2010 00:53

Da e in top 250 imdb , adica cele mai bune 250 filme din istorie.Totusi e un top nu foarte corect sa zicem , filme precum Toy Story 3 sau Wall-E sunt in fata unor filme precum Inglorious Basterds sau The Curious Cage of Benjamin Button

Ronnie08.08.2010 20:22

Bun filmul. O idee interesanta, noua. Pot spune ca mi-a placut si ca-si merita cei 13 lei.

axl10.08.2010 18:59
Notorious - un film finantat de Puff Daddy despre viata lui B.I.G., conflictul cu 2Pac, un film in care Puff Daddy se pupa singur in coor in fiecare scena in care apare. Mi-e greata.
se7en24.08.2010 19:26
Heat - cu Robert De Niro, Al Pacino, Val Kilmer, Tom Sizemore, Jon Voight, etc.; fenomenal, un clasic al filmelor despre jafuri.
Maye24.08.2010 20:09

Salt

 

Cheap spy.

blindica24.08.2010 20:42

L-am vazut si eu acum 3 zile.Nu mai e Angelina ce-a fost odata.35 de ani,dar totusi si-a pierdut sexualitatea de la gat in jos.Mi s-a parut ok filmul,nici senzational,nici de duzina. Nu m-asteptam sa-l impuste cu venin pe Presedintele Rusiei,desi vazusem cand a fabricat ''incarcatura''.

 

Am vazut Grown Ups . Adam Sandler & Chris Rock are ruling :D

MikStelista24.08.2010 20:51

Cam 2 sapt mi-a luat sa le vad :D

123.jpg

Bogdan24.08.2010 21:02

sa ma laud si eu cu colectia mea de filme dar pacat ca nu reusesc sa le vad :(

Capture.PNG

MikStelista24.08.2010 21:05

Marea majoritate de acolo le-am vazut, eu am postat ce am vazut in ultimele 2 sapt - 3 :D

«1575859606189»