Apropo, vad ca presa lauda acel "protest" al timisorenilor. Haideti sa va spun cum au inteles fanii lui Poli Timisoara sa fie solidari cu echipa: au format un convoi, iar un tip cu portavoce injura de mama focului Steaua, in timp ce restul repetau foarte incantati injuriile.
Halal suporteri! La asa patron asa suporteri. De altfel au si afisat la meci un banner "Marian Iancu-Ni te-ai alăturat în acest război, ai devenit unul dintre noi". Puscariasul le-a intunecat mintile, le-a insuflat ura impotriva Stelei desi nu au un motiv anume. Nu ca nu as fi deacord cu rivalitatea, dar deja timisorenii intrec orice masura.
Pe de alta parte, ma distreaza unele aspecte:
Banatenii se declara anti-Bucuresti(personal aceste sintagme mi se par puerile), dar au devenit sclavii giulestenilor. O fi "Ghiulestiul" zona autonoma, neasociata cu Bucurestiul si noi nu stim? Sclavismul a culminat anul trecut cand la meciul Poli - Rapid, suporterii banateni scandau "Rapid bate pe Steaua" in loc sa isi incurajeze propria echipa, care era condusa cu 2-0. Penibilul a atins cote maxime in acele momente.
In aceeasi ordine de idei, actuala echipa este un hibrid ce isi are originea in echipa AEK Bucuresti. Are un capitan fost mare dinamovist(caine pana la moarte - Alexa), si o gramada de jucatori de la FC National(alta reprezentanta a Bucurestiului - Caramarin, Popa, Abiodun, McKain, Olah, Shroj); ar mai fi alti jucatori de acelasi gen: Plesan(craioveanul venit de la Dinamo), Cristea(venit de la noi), Grigorie venit de la Dinamo, Gigel Bucur de la Sportul, etc.
Il acuza pe Zambon, dar au un patron al carui loc este evident dupa gratii.
Ii acuza pe altii de aranjamente, iar echipa lor face blaturi ordinare cu Poli Iasi.
Poli ramane o echipa care nu emite pretentii, iar frustrarile se aduna.