FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Barclays Premier League

«1192021222324»
Alexandru H.13.05.2013 18:15

Pai ar trebui sa fii mai informat cu privire la PL. Se cheama PL Player of the Year si e un premiu votat de catre ceilalti fotbalisti din campionat. L-a castigat Bale, Suarez a iesit pe 2 si RvP pe 3. Se pare ca majoritatea jucatorilor din PL nu considera ca RvP a avut un sezon atat de extraordinar.

Lorimer13.05.2013 18:16
Suarez si Falcao sunt 2 clase peste Van Persie.

 

Suarez la ce anume? Ca daca scapa singur cu portarul din 10 faze da maxim 3 goluri pentru ca gaseste el sa dribleze vreun fir de iarba... E mult prea indisciplinat cu tot talentul pe care il are.

Ronnie13.05.2013 18:17

@cheloo98

 

Eu am o fixatie, zic despre un fotbalist ca bun abia atunci cand obtine performanta la un club de prim rang. Cu toata antipatia pe care o am, Liverpool la ora actuala un club de mijloc spre top in Anglia, in niciun caz o echipa care se bate la trofee. Suarez arata excelent acolo, dar gandeste-te cum a fost Torres acolo si cum e la Chelsea, la o echipa de titlu. Ce diferenta uriasa.

 

La fel si Falcao. Si la fel zic si despre Lewandowski si Cavani. Stai sa-i vedem jucand la o echipa mare si infruntand echipe care doar se apara cu ei, sa vedem atunci. Daca vor avea acelasi randament atunci da, sunt mari fotbalisti.

 

In opinia mea cei mai mari fotbalisti la ora actuala joaca la Bayern, Real, United, Barcelona, City, Juventus, Chelsea sau PSG. Cam singurele echipe de top care se impun in tara lor.

blindius13.05.2013 18:18
Voi va dati seama ca Ferguson a anuntat ieri ca Rooney vrea sa plece? Ca a inaintat o cerere de transfer, nu?

 

Nu stiam, dar merci pentru informatie. Acu' ramane de vazut si ce superputere in fotbal l-ar mai lua, nu ca nu ar fi inca bun... A avut cam multe accidentari micute in acest sezon, insa la cat a jucat, de parere sunt si eu ca la mai multe minute ar fi fost mai aproape de RvP la numarul de goluri.

Rooney, in sezonul trecut cand Man United a ratat titlul, marcase mai multe goluri ca RvP in acest an. Da' nu cred ca se poate pune la indoiala ca RvP este un factor foarte important pentru castigarea titlului, a avut un sezon de exceptie, aceste doua ultime sezoane probabil ca vor ramane climax-ul sau sportiv.

 

Aia cu Fellaini la United am aruncat-o eu, e o dorinta personala, nu am citit pe nicaieri.

 

Sunt curios cum se va trezi Moyes cu minim trei super atacanti dupa ce i-a distribuit pe Jelavic si Mirallas.

 

Ronnie13.05.2013 18:40

@blindius

 

Am vazut eu pe nu mai stiu ce ziar din Anglia ca Fellaini si Baines sunt tintele lui Moyes de la Everton. Personal, nu-mi plac in mod special niciunul. Evra mai joaca lejer 2-3 ani si Carrick nu are nevoie de inca un om la sprijin pe plan defensiv.

cheloo9813.05.2013 19:28

Suarez ar arata mult mai bine cu Pirlo in spate ,Nani si Valencia pe benzi .Luis imi lasa senzatia de foarte multe ori ca ii este mult mai usor sa marcheze din lovitura libera decat singur cu portarul.Eu nu vreau sa par Gica contra dar ce performante a obtinut RVP pana la 30 de ani (inafara de titlul din acest sezon)?

Ronnie13.05.2013 19:39

Ma gandesc ca nu a fost intr-un mediu care cere trofee la Arsenal. Fabregas a plecat de la Arsenal a luat campionatul in Spania, Nasri a plecat de la Arsenal a luat campionatul cu City, RvP a plecat de la Arsenal a luat campionatul cu United.

 

+ o finala de mondial.

 

Atentie, eu n-am zis ca RvP e unul dintre cei mai mari atacanti din istoria. Am spus ca strict pe sezonul 12/13 RvP e cel mai bun jucator din lume dupa Messi si Ronaldo. Doar Lewa ii poate face concurenta, Falcao nu a avut un an la fel de bun ca precendul.

Ronnie13.05.2013 20:15

Ca sa fac o aroganta, uite de-asta consider eu ca-i cel mai bun din Anglia in acest sezon :D

 

914173_10151468384327746_541482382_o.jpg

Arsenal1886Steaua194713.05.2013 23:14

El a devenit jucator top class la 28 ani... pana atunci jumatate de cariera a stat accidentat. Cred ca Wenger era singurul destept din lume care sa il tina atatia ani doar ca sa il vanda dupa un sezon jumate bun la o rivala.

 

Personal mi s-a parut mai bun van Perise de sezonul trecut fata de cel de sezonul asta.

iNsTiGaToR14.05.2013 04:57
Ca sa fac o aroganta, uite de-asta consider eu ca-i cel mai bun din Anglia in acest sezon :D

 

914173_10151468384327746_541482382_o.jpg

Si zice lumea de C.Ronaldo ca se da cu gel.

Danut0914.05.2013 05:40

Rooney o sa vina la Chelsea :D:)))

cheloo9814.05.2013 16:11

Voua nu vi se pare incredibil ca Van Persie are par alb in cap?

drvladyk14.05.2013 16:29
Voua nu vi se pare incredibil ca Van Persie are par alb in cap?

 

Ajea ma...nu ne-am gandit sa ne uitam la PL ca la Capatos :))

drvladyk14.05.2013 16:37
Adrian14.05.2013 17:21
Atentie, eu n-am zis ca RvP e unul dintre cei mai mari atacanti din istoria. Am spus ca strict pe sezonul 12/13 RvP e cel mai bun jucator din lume dupa Messi si Ronaldo. Doar Lewa ii poate face concurenta, Falcao nu a avut un an la fel de bun ca precendul.

 

 

Si Michu de ce n-ar putea? La echipa mica, noua, a depasit toate asteptarile.

Suarez de ce n-ar putea? Are doar cu vreo 2 sau 3 goluri mai putin ca Van Persie si are mult mai putine meciuri. MULT MULT MULT MAI PUTINE!

Bale e mijlocas si are vreo 20 de goluri plus pase de gol.

Cu Hazard care-i problema? Ce nu merge la el?

 

Doar pentru ca a castigat campionatul, de aia e al treilea cel mai bun din lume?

Atunci de ce nu e Giggs al treilea cel mai bun? Ca doar si el a castigat acelasi trofeu ca Van Persie. Daca vrei sa fii subiectiv, poti sa fii subiectiv, nu-i nici o problema. Dar nu inseamna ca ai si dreptate.

 

Fraierul ala de Ibrahimovic are Franta la picioare. A castigat titlul si a dat mai multe goluri ca Van Persie. De Thomas Muller ce sa mai zic? Ca e motorul lui Bayern. Falcao are si el mai multe goluri ca Van Persie.

 

Van Persie, stand la pomene, a dat un numar, zic eu, modest de goluri pentru un atacant de-al lui United. Cu ajutorul pe care l-a avut Van Persie, si Nikolic dadea vreo 10 goluri.

Nu poti sa il lauzi pe asta in asa hal cand Van Nistelrooy avea la United tot sezoane cu peste 30 de goluri.

iNsTiGaToR14.05.2013 17:39
Voua nu vi se pare incredibil ca Van Persie are par alb in cap?

De la prea mult gel. Sau stres.

Care stres nu stiu, cand ai cateva sute de mii de euro pe luna.

Adrian14.05.2013 17:50

iNsTiGaToR

 

 

Voi nu ati observat ca unii fotbalisti incep sa albeasca doar dupa ce se lasa de fotbal? Si unii nici atunci. Exemplul cel mai bun e Piti. Pai eu sunt alb in cap in comparatie cu el. Peste 50 de ani eu o sa fiu mort iar ala tot negru in cap o sa fie. Si cu mai multi bastarzi.

 

 

Ronnie14.05.2013 20:30

@Adrian

 

E vorba despre diferenta de nivel. Daca merg dupa logica care ai zis-o atunci si Chiriches e indreptatit sa castige titlul de cel mai bun fundas din lume, pentru ca in acest sezon a fost de departe cel mai bun, a facut maxim din ce putea. Dar el a facut maxim la un nivel inferior unui T.Silva, unui Hummels, unui Dante.

 

Suarez a avut un sezon exceptional la o echipa medie din Anglia. Bale a avut un sezon exceptional la o echipa care nu se stie daca prinde Liga. In schimb, Van Persie a avut un sezon exceptional la echipa care a castigat titlul. Vei zice ca daca era Suarez in locul lui RvP facea si el la fel. Dar asta inseamna cel mai bun jucator, cel care e deja la un nivel inalt, RvP a jucat la United impotriva unor echipe care se inchideau, el era marcat de 2 jucatori adversi de-odata, in schimb, Suarez si Bale au avut mult mai multe spatii.

 

Am inteles ce vrei sa zici cu Michu, Suarez, Bale etc. Dar ei joaca la un nivel inferior lui RvP. Olandezul a castigat Premier League, poate cel mai greu campionat de castigat din lume avand in vedere calitatea echipelor din competitie. Hai sa ajunga Michu si Suarez sa castige campionate si atunci vor fi ei in top.

 

Referitor la nr. de meciuri jucate, RvP castiga duelul cu Suarez. Si faptul ca a jucat mai multe meciuri nu reprezinta un minus, arata cat de puternic este olandezul fata de uruguayan. Degeaba esti tu mare scula de jucator daca nu poti tine ritmul din 3 in 3 zile. Degeaba esti mare jucator daca ai apucaturi ca ale lui Suarez din meciul cu Chelsea. Aici nu se face o medie de goluri per minut, altfel sunt o groaza de jucatori care joaca intr-un sezon 100 de minute si au doua goluri marcate.

 

Exemplul cu Giggs nu merge. Van Persie a fost de departe cel mai important om al nostru in acest sezon, a avut o contributie decisiva la castigarea titlului.

 

Balonul de Aur cand se acorda un amanunt foarte important pentru candidati este numarul de trofee castigat in sezonul respectiv. Sau cel putin acest amanunt era valabil pana sa fie dominatia Messi & Ronaldo, care sunt din alta galaxie.

 

Eu tot astept sa-mi spuna cineva un jucator care merita "locul 3" in Europa pentru sezonul 12/13 in locul lui RvP. Plus argumente.

 

PS: Van Persie - 25 goluri + 8 asisturi

Suarez - 20g + 5a

Bale - 20g + 4a

 

 

Adrian14.05.2013 21:14
E vorba despre diferenta de nivel. Daca merg dupa logica care ai zis-o atunci si Chiriches e indreptatit sa castige titlul de cel mai bun fundas din lume, pentru ca in acest sezon a fost de departe cel mai bun, a facut maxim din ce putea. Dar el a facut maxim la un nivel inferior unui T.Silva, unui Hummels, unui Dante.

 

Suarez a avut un sezon exceptional la o echipa medie din Anglia. Bale a avut un sezon exceptional la o echipa care nu se stie daca prinde Liga. In schimb, Van Persie a avut un sezon exceptional la echipa care a castigat titlul

 

Te contrazici. Daca e sa luam drept corect ce ai spus in primul paragraf. Atunci Bale si Suarez sunt mai buni ca Van Persie, pentru ca ei joaca la echipe de nivel mediu si au facut aproape cam ce a facut Van Persie.

 

 

, in schimb, Suarez si Bale au avut mult mai multe spatii.

 

Astea-s deja povesti de Liga 1, prietene. Hai sa fim seriosi ca nu il trateaza nimeni pe Suarez ca pe un atacant de mana a doua. Daca bagi 4 fundasi sa il tina doar pe Van Persie, la fel de multi bagi sa il tina si pe Suarez, la fel de multi pui si pe Bale. Scuza asta nu merge.

 

Si nu zic ca, daca era Suarez in locul lui Van Persie, facea la fel. Nu. Suarez facea mai multe daca era in locul lui Van Persie. Suarez e un marcator pur-sange. Ceea ce Van Persie nu e. A ajuns si el mare marcator doar in ultimii 2-3 ani. Pana atunci era mediocru(intre astia mari ma refer). Suarez a fost golgheter toata cariera. Ca nu degeaba a dat Ajax o gramada de bani pe el. Asta, la Ajax, cand il hraneai, marca. De fapt el de asta are nevoie, de mingi. Daca are cine sa-i dea, el marcheaza. Ca se desprinde foarte usor de aparatori.

 

Si nu trebuie sa ma credeti, puteti sa si verificati si voi. Omul, intr-un sezon la Ajax, a dat mai multe goluri decat meciuri. Deci stiu ce vorbesc. Nu degeaba e acum pe lista Realului, pe lista lu'City, etc.

 

Intre Suarez si Falcao nu e nici o diferenta. Sunt exact acelasi tip de jucator. Pune-l sa joace cu oameni ca Rooney, Kagawa, etc. langa el. Sa vezi ce face atunci.

 

Eu stiu de ce v-a fermecat olandezul. E genul ala de transfer care a lovit din prima, ala care te unge pe suflet, care te face sa te simti tare doar pentru ca l-ai luat, ca stii ca altii nu-l pot lua. Dar aia e fix 0.

 

El a avut bulan ca Rooney s-a tot rupt sezonul asta. Daca Rooney era sanatos, daca nu avea ghinionul asta teribil, acum avea mai multe goluri ca Van Persie, chiar daca juca mai putin.

 

Rooney are 12 goluri si 10 pase de gol desi a jucat 2014 minute. N-a fost tot timpul titular si nici nu a terminat in teren toate meciurile. El nu a jucat deloc in 10 meciuri din acest sezon pana acum.

Van Persie are 25 de goluri si 15 pase de gol in 3033 de minute. A jucat in toate meciurile de pana acum. De cele mai multe ori cate 90 de minte.

 

Datele sunt luate de pe Fantasy league, ca nu stiam altundeva unde gasesc o statistica mai buna.

 

Deci zi-mi si mie unde e marea diferenta, ca eu nu o vad.

 

Chiar si Chicharito are 9 goluri si 4 pase de gol in 860 de minute. Deci cam un gol pe meci, o statistica mai buna ca a olandezului. Asta arata clar cam cat de usor e sa marchezi pentru United.

 

 

Olandezul a castigat Premier League, poate cel mai greu campionat de castigat din lume avand in vedere calitatea echipelor din competitie.

 

L-a castigat cu echipa, nu de unul singur. Daca era asa de tare incat sa castige cu oricine, ar fi castigat si cu Arsenal anu' trecut. Da' n-a facut-o. A venit la United, a avut oameni care sa-i dea pase, a dat goluri. Din nou, un numar modest de goluri. Ar fi trebuit pana acum sa fi avut cel putin 30.

 

 

Degeaba esti tu mare scula de jucator daca nu poti tine ritmul din 3 in 3 zile.

 

Prietene, da' la Suarez nu e vorba de lipsa de conditie fizica. E vorba de rasism si prostie. Ala a fost rasist, a fost suspendat. L-a muscat pe Ivanovic, a fost suspendat. Asta e treaba cu el. Daca nu era suspendat, acum avea mai multe goluri ca olandezul.

 

Iti atrag atentia ca Sturridge a rupt norii la Liverpool. 10 goluri si 5 pase de gol in vreo 1000 de minute jucate. Daca echipa joaca pentru tine....

 

Ce-ar fi facut oare Suarez in meciul castigat de Liverpool fara el cu 6-0 in fata celor de la Newcastle sau in meciul cu Fulham, unde Sturridge a dat 3?! Dadea si el 2-3. Corect? Si atunci se ducea dracului recordul Olandezului.

 

 

Van Persie a fost de departe cel mai important om al nostru in acest sezon

 

Pentru ca i-o sugea Ferguson sau poate el i-o sugea lu' Ferguson si ala nu a vrut sa inceapa cu Hernandez fiecare meci. Ca, daca incepea cu Hernandez, acum erai pe aici cu declaratii de genul "Chicharito e cel mai bun dupa Messi si Ronaldo."

 

Ti-am aratat mai sus eficienta atacantilor lui United. Te rog zi-mi ca asta n-ar fi reusit sa dea macar 25 de goluri daca ar fi jucat tot sezonul titular.

 

 

un jucator care merita "locul 3" in Europa pentru sezonul 12/13 in locul lui RvP

 

Cel mai probabil Bale il va castiga. Desi eu nu sunt de acord. Dar nah, e important sa scoti si Premier League in fata.

 

Ibrahimovic si Falcao sunt tot acolo sus, Suarez la fel. Din pacate pt Bayern ei nu si-au scos in fata niciun jucator, ca sigur ar fi reusit unu' de la ei sa castige. Dar si aia au jucat ca echipa si au dat toti goluri, toti pase de gol, etc.

 

Ar fi o sansa pentru Muller daca alege lumea sa se uite la performanta. Dar nu cred.

Lorimer14.05.2013 22:11

Conteaza foarte mult ce stil anume iti place... Eu de ex. vad o mare diferenta de stil intre Falcao si Suarez.

Ronnie14.05.2013 22:23

Incep cu o clarificare de la inceput ca sa nu mai intelegi gresit: N-am zis ca RvP ar fi un atacant mai mare decat Suarez, Falcao sau oricine, am spus ca in sezonul 12/13 a fost mai bun, cel mai bun din Europa dupa Messi si Ronaldo. Strict in acest sezon.

 

Mi-ai gasit simplu un exemplu foarte bun ca sa-ti demonstrez cat de bun a fost RvP. Sturridge!! Sturridge la Chelsea, o echipa de titlu, nu facea nicio branza. Rar prindea echipa. La Liverpool rupe. De ce? Pentru ca este la un nivel mai scazut, se poate afirma mai usor.

 

D-aia bat cu dejtele in tastatura, repet a mia oara, RvP e cel mai bun dintre Suarez, Bale, Michu si cine mai vrei tu pentru ca a jucat la echipa campioana, echipa de pe locul 1. Nu zice nimeni ca aia nu-s buni, da' un clasament obiectiv asa se face, au prioritate jucatorii care au obtinut trofee, pentru ca trofeul se da celor mai buni.

 

Bale si Suarez sunt 2 jucatori formidabili, vor pleca cu siguranta la echipe mai bune si in cativa ani vor fi si ei cei mai buni. Dar nu poti spune despre niste jucatori cu cifre mai slabe decat Van Persie ca au fost mai buni decat el. Si diferenta de valoare o fac numarul de meciuri jucate, nu toti jucatorii sunt in stare sa joace meci de meci, Van Persie a fost un fotbalist fenomenal pentru ca a reusit sa joace un sezon intreg fara aproape nicio accidentare. Rar gasesti jucatori care sa joace meci de meci intr-un sezon.

 

Inca ceva, renunta la acest "daca". Nu exista niciun daca. Daca Rooney juca, daca Chicharito primea mai multe sanse. Nu analizam aici preferintele lui Sir Alex. Discutia a pornit referitor la cel mai bun jucator din lume dupa Messi si Ronaldo.

 

Intre Suarez si Falcao nu e nici o diferenta. Sunt exact acelasi tip de jucator. Pune-l sa joace cu oameni ca Rooney, Kagawa, etc. langa el. Sa vezi ce face atunci.

 

Diferenta dintre Van Persie si cei 2: Olandezul joace la o echipa de top, cei 2 nu. Hai sa-i vedem pe Suarez si pe Falcao jucand la o echipa care e obligata an de an de traditie sa castige trofee, sa-i vedem jucand sub presiune.

 

Suarez facea mai multe daca era in locul lui Van Persie. Suarez e un marcator pur-sange.

 

Momentan Suarez nu a atins nivelul maxim in fotbal spre deosebire de Van Persie. Sa-l vedem pe Suarez jucand la Real sau Barca si marcand la fel de multe goluri si atunci jos palaria. Sunt o groaza de jucatori care la echipe de mijloc rupeau norii si cand ajungeau la echipe de top se pierdeau. De ce? Ca acolo-i alta presiune, acolo esti obligat sa castigi meci de meci, tratezi in alt mod actiunile, o gramda de factori se schimba.

 

Hai sa-l vedem pe Suarez jucand la o astfel de echipa, ca asa zic si eu de Torres care rupea la Liverpool si acum e rupt la Chelsea.

 

Din nou, un numar modest de goluri. Ar fi trebuit pana acum sa fi avut cel putin 30.

 

Stai usor, prietene, ca-i abia primul lui sezon la United. Are si omul nevoie sa se integreze in echipa. Pentru un prim an e un numar impresionant de goluri.

 

Ibrahimovic sau Falcao zici? Cu ce au fost mai presus de Van Persie in acest an? Ibra 27 de goluri intr-un campionat modest cu exceptia a 7-8 echipe, Falcao 28 in Spania dar atat, niciun trofeu, nici macar locul 2. Faptul ca Madrid e in finala Cupei nu prea i se datoreaza lui, nici nu stiu daca a jucat vreun meci in aceasta competitie.

 

PS: A marcat Aaron Ramsey. Oare cine moare acum? :D

Adrian15.05.2013 00:09
Mi-ai gasit simplu un exemplu foarte bun ca sa-ti demonstrez cat de bun a fost RvP. Sturridge!! Sturridge la Chelsea, o echipa de titlu, nu facea nicio branza.

 

 

Pentru ca nu a jucat! Sturridge a fost pe picior de plecare de la Chelsea inca din prima etapa. El a marcat un gol pentru ei. Si nu cred ca a jucat in total 90 de minute. Dar l-au dat pentru ca voiau sa faca loc vedetelor. Visau la Falcao, la nu stiu ce.

 

Nu i-a interesat pe ei Sturridge. De aia nu prindea el echipa. Nu ca ar fi penal, ci pentru ca aia voiau vedete.

 

 

pentru ca a jucat la echipa campioana, echipa de pe locul 1.

 

Asta nu e criteriu. Si Nikolic joaca la Steaua dar asta nu il face cel mai tare atacant din campionat.

 

au prioritate jucatorii care au obtinut trofee,

 

De cand? A devenit fotbalul un sport individual si nu stiu eu?

 

Ce plm facea Van Persie fara echipa din spatele lui? Ce plm a facut la Arsenal atata timp cat nu a fost folosit la pomene? NIMIC!

 

Acum e cel mai tare pentru ca a castigat un titlu... pfff... Pai ce? Nasri era cel mai tare mijlocas pentru ca a castigat anu' trecut titlul cu city? Nu cred.

 

Dar nu poti spune despre niste jucatori cu cifre mai slabe decat Van Persie ca au fost mai buni decat el.

 

Bale e mijlocas si a dat cu 5 goluri mai putin. Esti pe bune? Asta are cifre mai proaste ca RvP?

 

De cand esti cel mai tare doar pentru ca stai la pomene?!

 

 

Nu analizam aici preferintele lui Sir Alex.

 

Pai ba analizam clar preferintele lui Sir Alex. Pentru ca Sir Alex a demonstrat ca are un caracter de rahat si ca si-a batut joc de unu' din oamenii care i-a dus echipa in spate in ultimii ani doar pentru ca lui ii e drag van persie.

 

Din moment ce chicharito si rooney dau goluri multe desi joaca putin, asta imi zice mie ca echipa joaca bine.

Cand echipa joaca bine, e usor sa dai gol. Van Persie a dat 25. Sunt putine!

 

Ibrahimovic are vreo 28, Falcao la fel. Kiessling are tot 25, Lewandowski 24. In serie A, campionatul cel mai defensiv, Cavani a dat 28 de goluri. Cu di Natale pe 2 cu 22 de goluri.

 

Dar Van Persie e peste astia doar pentru ca a luat Man Utd campionatul? Chiar nu pricep cum vine asta.

 

 

Diferenta dintre Van Persie si cei 2: Olandezul joace la o echipa de top, cei 2 nu.

 

Asta e bullshit din ala becalian. Un fel de strugure acru varianta moderna.

 

sa-i vedem jucand sub presiune.

 

Vorbesti de parca Falcao si Suarez n-au castigat niciodata nimic. Hai ma! Pe cine incerci sa minti? Crezi ca noi nu stim pe ce lume ne aflam? Crezi ca ai aflat doar tu de fotbalul de la TV sau de google?

 

Hai sa-l vedem pe Suarez jucand la o astfel de echipa, ca asa zic si eu de Torres care rupea la Liverpool si acum e rupt la Chelsea.

 

Oooooo Da! Pe Torres presiunea l-a invins. Fix pe el. Campion mondial, european, castigator de CL. L-a dat gata fix pe asta presiunea. A facut pe el cand s-a vazut in vestiar cu Lampard si Terry.

 

Stai usor, prietene, ca-i abia primul lui sezon la United. Are si omul nevoie sa se integreze in echipa. Pentru un prim an e un numar impresionant de goluri.

 

Asta-i deja alta scuza. Nu vrei sa le lasam? Michu a venit dintr-un campionat in altu' si a facut mai multe. Da' probabil ca s-ar fi pierdut daca juca la Man Utd. Asa-i? Presiunea asta...

 

Ibrahimovic sau Falcao zici? Cu ce au fost mai presus de Van Persie in acest an? Ibra 27 de goluri intr-un campionat modest cu exceptia a 7-8 echipe, Falcao 28 in Spania dar atat, niciun trofeu, nici macar locul 2. Faptul ca Madrid e in finala Cupei nu prea i se datoreaza lui, nici nu stiu daca a jucat vreun meci in aceasta competitie.

 

Apai orice ar face oamenii aia, ei vor avea intotdeauna un handicap in ochii tai. De fapt 2.

1. Ca nu joaca la Man Utd.

2. Ca nu joaca in Anglia.

 

Cel mai bun atacant din puternicul campionat englezesc e un om despre care nu a vorbit nimeni pe aici: Edin Dzeko. Din pacate pentru el, a dat peste un ferguson mai mic si mai rau si mult mai prost: Mancini. Da' macar acum a scapat. La anu', daca urmatorul antrenor e destept, Dzeko va ajunge usor cel mai bun marcator. Anglia e un campionat foarte usor pentru el.

Anfield15.05.2013 03:05

Constat cu stupoare că acest forum e plin de suporteri de rezultat.

 

În primul rand, pană in 23 aprilie situația a fost așa:

 

Robin van Persie - 24 goals (it includes 6 offside goals and 2 penalties)

 

Luis Suárez - 23 goals (No offsides, no penalties)

 

+ Suárez had a goal against Everton disallowed because apparently it was offside... when it wasn't.

 

Cred că se vede diferența dintre Suárez și Van Pepsi.

 

pentru ca a jucat la echipa campioana, echipa de pe locul 1.

 

Good one, tipic "suporterilor" uniților.

 

În al doilea rand, am observat că Suárez a fost facut rasist, tot aici. Ei bine, povestea nu e chiar așa cum a spus-o presa de la noi, ci Evra a fost facut de uruguayan negrito, cuvant obișnuit in țara sa natală și ce nu reprezintă nicidecum vreun strop de rasism. A fost suspendat 8 etape pentru așa ceva, pe cand John Terry doar 4 etape pentru un caz similar, care a avut loc tot atunci, dar care nu a fost atat de mult mediatizat!

 

Evra, pe langă faptul că este un țăran, mai e și nesimțit, deoarece s-a mediatizat și faptul că Suarez nu a dorit să ii intindă mana la urmatoarea intalnire. Nimic mai fals. Pe imagini se poate observa că uruguayanul a intins mana, dar francezul a fost cel care a așteptat și apoi a facut-o pe victima pentru a doua oara

 

Poate să imi spună cineva cate etape a primit Evra pentru chestia din filmulețul asta:

? Nu? Vă zic eu: n-a primit nimic și asta deoarece federația suspendă jucatori doar preferențial.

 

La fel, cand Defoe l-a mușcat pe Mascherano, FA nici macar nu l-a suspendat. E incredibil cum federația favorizează jucatorii britanici și ii marginalizează pe straini, in mod special pe cel puțin al doilea cel mai bun jucator din Premier League, dacă nu cumva cel mai bun! Dacă nu ar fi intervenit incidentul Ivanovic, ar fi câștigat cu siguranță premiul de golgheter și premiul de cel mai bun jucator din Premier League. Dar să nu uitam că Manchester United are 3 membri la federație și chiar dacă s-a retras boșorogul mă aștept să domine campionatul in Anglia cu ajutorul arbitrilor și cu ajutor de la FA și in urmatorul sezon, așa cum ne-au obișnuit.

 

Suarez-Bite-vs-Defoe-Bite.jpg

 

Printre altele, United ramane cu suporterii sai de rezultat, pe cand Liverpool FC cu fanii care se strang la meciuri in puburi in diferite colțuri ale lumii (și ale țării noastre, ba chiar

).
Adrian15.05.2013 06:34

Din pacate pentru Suarez, el e si cam prostut si se expune.

Ronnie15.05.2013 09:18

@Adrian

 

Pentru ca nu a jucat! Sturridge a fost pe picior de plecare de la Chelsea inca din prima etapa. El a marcat un gol pentru ei. Si nu cred ca a jucat in total 90 de minute. Dar l-au dat pentru ca voiau sa faca loc vedetelor. Visau la Falcao, la nu stiu ce.

 

Nu i-a interesat pe ei Sturridge. De aia nu prindea el echipa. Nu ca ar fi penal, ci pentru ca aia voiau vedete.

 

Sturridge a prins 7 aparente pentru Chelsea in sezonul 12/13 si a marcat un singur gol. In 11/12 a prin 30 (28 titular) si a marcat 11. E un atacant la valoarea lui Welbeck. La echipe care se bat la campionat nu face fata, la echipe de mijloc ies in evidenta.

 

Asta nu e criteriu. Si Nikolic joaca la Steaua dar asta nu il face cel mai tare atacant din campionat.

 

Ba e un criteriu, si unul foarte important. Cand se alege balonul de aur se aleg in primul rand jucatorii de la echipele care au castigat Champions League si Mondialul/Europeanul. Ei au prioritate. Asta pana s-a nascut generatia Messi/Ronaldo.

 

De ce crezi ca a luat Fabio Cannavaro in 2004? In acel an a mai luat Buffon locul 2 si Henry 3. De ce? Ca finala de la WC a fost Italia-Franta.

 

Acum e cel mai tare pentru ca a castigat un titlu... pfff... Pai ce? Nasri era cel mai tare mijlocas pentru ca a castigat anu' trecut titlul cu city? Nu cred.

 

Nasri nu a fost atat de decisiv pentru City cum a fost Van Persie. Nasri imi pare ca nu-i nici foarte bine integrat la City. Nu e cu siguranta un titular de baza.

 

De cand esti cel mai tare doar pentru ca stai la pomene?!

 

Faptul ca a jucat atacant de careu in acest sezon nu inseamna ca sta la pomene, e genul de jucator care oricum coboara foarte mult. Dar cand ii ai in spate pe Rooney, Kagawa, Young sau Giggs de ce?

 

A dat multe goluri stand la pomene dar cu executii care nu le vezi prea des.

 

Pai ba analizam clar preferintele lui Sir Alex. Pentru ca Sir Alex a demonstrat ca are un caracter de rahat si ca si-a batut joc de unu' din oamenii care i-a dus echipa in spate in ultimii ani doar pentru ca lui ii e drag van persie.

 

Din moment ce chicharito si rooney dau goluri multe desi joaca putin, asta imi zice mie ca echipa joaca bine.

 

Se vede ca nu urmaresti meci de meci pe Manchester United.

 

Hernandez a jucat sezonul trecut 28 de meciuri si a marcat 10 goluri. Anul asta are 21 si 9 goluri. Mexicanul e un jucator mort in afara careului, nu are tehnica, nu are pase, el are doar finalizarea. O finalizare foarte buna, dar atat.

 

Rooney nu este un marcator. De cand joaca in Premier League, doar in 2 sezoane a depasit barierea de 20 de goluri. Coboara foarte mult, isi ajuta echipa. Din aceasta cauza a si fost adus Van Persie. Rooney poate cobori acum fara probleme la mijloc avand in om de baza si in atac.

 

Asta e bullshit din ala becalian. Un fel de strugure acru varianta moderna.

 

Nu-i niciun bullshit. Asta e adevarul. Van Persie joaca la o echipa campioana spre deosebire de Bale, Suarez, Di Natale, Cavani.

 

Si campioni inseamna cei mai buni. Iar Van Persie a fost anul asta cel mai bun dintre cei mai buni. Simplu.

 

Vorbesti de parca Falcao si Suarez n-au castigat niciodata nimic. Hai ma! Pe cine incerci sa minti? Crezi ca noi nu stim pe ce lume ne aflam? Crezi ca ai aflat doar tu de fotbalul de la TV sau de google?

 

Ohhooho, intr-un fotbal in care avem Cupa Mondiala, Liga Campionilor si alte 4 trofee importante (Primera, Serie A, Premier, Bundesliga) tu imi zici ca Suarez si Falcao au castigat la cariera lor. Unul a luat niste trofee in Olanda, unde nivelul este infinit mic fata de restul Europei si altul a castigat niste trofee in Portugalia (nu stiu care-i mai slaba, O sau P) si 2 Europa League, trofeu unde te bati cu Rubin Kazan si Frankfurt.

 

Eu vorbesc aici despre cel mai inalt nivel din fotbal. Suarez si Falcao au nevoie sa castige trofee majore.

 

Revin, eu vorbesc strict de sezonul 12/13, in care Falcao si Suarez au fost sub RvP.

 

Oooooo Da! Pe Torres presiunea l-a invins. Fix pe el. Campion mondial, european, castigator de CL. L-a dat gata fix pe asta presiunea. A facut pe el cand s-a vazut in vestiar cu Lampard si Terry.

 

Da' unde am scris eu amice pe Torres presiunea l-a invins? Am scris clar ca au fost mai multi factori. Cand cresti nivelul e posibil ca randamentul sa nu ramana acelasi. D-asta zic ca astept sa-i vedem pe Falcao, Suarez, Cavani, Lewa la Real, Barca, United, Juve, Bayern si abia apoi sa zicem despre ei ca sunt cei mai buni atacanti din lume. Nu cand joci la Napoli sau Liverpool. Ei au timp sa fie cei mai buni, acum cei mai buni sunt cei care joaca la aceste echipe si obtin performante. Respectiv Messi, Ronaldo, Van Persie, Robben, Ribery, Pirlo.

 

Asta-i deja alta scuza. Nu vrei sa le lasam? Michu a venit dintr-un campionat in altu' si a facut mai multe. Da' probabil ca s-ar fi pierdut daca juca la Man Utd. Asa-i? Presiunea asta...

 

Pe bune? Te-ai molipsit de la Becali. "Cine vine la Steaua face treaba, altfel afara". Nu, in fotbalul profesionist ai nevoie de adaptare. Cum a aratat Cristiano Ronaldo in primul sezon la Real si cum arata acum?! Cum a aratat Berbatov in primul an la United? Dupa a luat titlul de golgheter in PL. Cum a fost cu Mata in primul an si cum e acum la Chelsea?

 

Cel mai bun atacant din puternicul campionat englezesc e un om despre care nu a vorbit nimeni pe aici: Edin Dzeko. Din pacate pentru el, a dat peste un ferguson mai mic si mai rau si mult mai prost: Mancini. Da' macar acum a scapat. La anu', daca urmatorul antrenor e destept, Dzeko va ajunge usor cel mai bun marcator. Anglia e un campionat foarte usor pentru el.

 

Poate ca si calitati, dar nu poti spune ca e cel mai bun. A jucat totusi 31 de meciuri anul asta si a marcat 14. Daca era atat de bun atunci isi obliga antrenorul prin joc sa-l titularizeze meci de meci.

 

@Anfield

 

Nu te cunosc, dar mi-am dat seama ca esti de o ipocrizie groaznica inca din primul post. Chiar din inceputul primului post.

 

Scrii ca Van Persie a marcat din offside si lui Suarez i-a fost refuzat un gol, dar nu pui si invers. Doar ce-am citit si mi-am adus aminte de un gol marcat de RvP, care a trecut de linia portii, cu Reading si arbitrii n-au acordat nimic.

 

PS: Suarez e un prostalau, eu zic ca n-o sa ajunga niciodata la o echipa de top. Si gesturile sale, faptul ca e mereu suspendat, ii aduc un mare minus. Spre deosebire de olandez care in toata cariera sa a luat doar un singur cartonas rosu in PL, si asta acum 4 ani.

 

Ptuu, ce am uitat, trebuia sa plec la facultate de 20m. Tu-va-n gat cu premier leaguu vostru..

«1192021222324»