Frații "Beton"
Undeva în Bucovina
Într-un sat numit Costâna
Locuiesc de mii de ani
Vrednici și cinstiți țãrani.
Satul are o toloacã
Pe care copii se joacã
ªi în vãzul tuturora
Tot pe ea se-nvîrte hora.
Pe o laturã sînt case
Toate mîndre și frumoase
Dar la douã ce-s vecine
S-a-ntîmplat ceva de bine.
Doi tineri cînd mari erau
Ce de mici se cunoșteau
Se iubeau dintotdeauna
ªi pe cap și-au pus cununa.
Vremuri grele au apucat
ªi din sat ei au plecat
Au muncit pe șantiere
ªi la bune și la grele.
Pentru muncã adevãratã
Au primit și o rãsplatã
Un apartament la bloc
Ce nu le-a stricat deloc.
Fiind familie curatã
Pentru munã antrenatã
În ãst spirit și-au crescut
Toți copiii ce-au avut.
ªapte la numãr au fost
ªi toți și-au croit un rost
Trei fete, patru feciori
Mîndria pãrinților.
Liviu, fratele cel mare
Le-a fost lor mentorul care
Fiind sportiv din intuiție
Le-a format la frați tradiție
Ei de mici se antrenau
Mingea de garaj bãteau
Pe vecini îi deranjau
ªi nu toți îi admirau.
În vacanțe era mai bine
Chiar se bucurau vecinii
Cînd plecau cu toți la joacã
La Costâna, pe toloacã.
Timpul s-a scurs cam grãbit
Ei sportivi au devenit
ªi nu sînt ca orișicare
Ei joacã pe mizã mare.
Li s-a spus frații "Beton"
Ei nu au pretins pardon
Munca, cinstea și credința
Lor le-a betonat credința.
Liviu, Gigi, Dori, Luci
Sînt beton oriund s-ar duce
Ei au înger pãzitor
Sus în cer, pe mama lor.
Frații Goian:
Dorin Goian – Steaua București
Lucian Goian – Dinamo București
De la George Moscal - Suceava
........pe stelisti.ro....sectiunea suporteri...mijto