Preluat din PROSPORT...
"FIFA a stabilit noi sanctiuni pentru rasism
FIFA a decis sã aducã îmbunãtãtiri codului sãu disciplinar, astfel încât acesta sã prevadã "sanctiuni foarte severe pentru cazurile de rasism sau discriminare"
Sancțiunile prevãzute în aceste cazuri sunt suspendarea, depunctarea (trei puncte pentru o primã penalizare, sase pentru a doua penalizare si retrogradarea în cazul în care faptele se repetã) sau descalificarea echipei", a anuntat FIFA, al cãrei Comitet Executiv s-a reunit, ieri, la Zurich.
Forul mondial a precizat cã fiecare confederatie si federatie membrã a FIFA va trebui sã includã aceste mãsuri în propriul regulament. "Federatiile care încalcã aceste prevederi ar putea fi private de participarea la competitiile internationale timp de doi ani", a mentionat FIFA.
Invitat sã îsi exprime opina în fata Comitetului Executiv, internationalul francez Lilian Thuram a sustinut initiativa FIFA. "Acum, când cluburile si federațiile sunt obligate sã gãseascã o solutie, ele vor gãsi metode pentru a pune capãt acestui flagel", a afirmat Thuram.
În urmã cu câteva sãptãmâni, atacantul camerunez al echipei FC Barcelona, Samuel Eto'o, a fost tinta manifestãrilor rasiste ale suporterilor formatiei Real Zaragoza si a vrut sã pãrãseascã terenul, însã a fost convins sã nu o facã. Un alt fotbalist vizat de manifestãrile rasiste ale spectatorilor este ivorianul Marc Zoro (Messina), care a vrut, de asemenea, sã iasã de pe teren la un meci din campionatul Italiei, cu Internazionale Milano."
ce-i drept aceste sanctiuni sunt date de FIFA... noi jucam in UEFA dar eu zic ca suntem luati si noi in vizor... Asa ca grija mare...