Jandarmeria Română mulţumeşte suporterilor echipelor de fotbal Rapid şi Steaua pentru modul în care s-au comportat, joi seara, la acest eveniment sportiv pe care l-au transformat într-un veritabil spectacol fotbalistic.
Direcţia Generală de Jandarmi a Municipiului Bucureşti atrage atenţia însă asupra faptului că, în meciul retur (din 6 aprilie - n.r.), UEFA poate suspenda cinci etape terenul pe care joacă echipa ai cărei suporteri s-au manifestat nesportiv, iar clubul de fotbal în cauză poate fi amendat cu 30.000 de franci elveţieni.
Pentru a preveni această situaţie, UEFA a desemnat doi observatori internaţionali pentru a monitoriza toate acţiunile celor două grupuri de suporteri şi manifestările acestora, care ar putea degenera în acte sau fapte de violenţă fizică şi verbală. Totodată, spectatorii sunt obligaţi să păstreze pe tot parcursul meciului de fotbal documentele de acces în stadion şi tichetele care le-au fost înmânate la intrarea în arena sportivă şi pe care au fost expres specificate locul, sectorul şi tribuna, respectiv peluza, cu obligativitatea de a-şi respecta întocmai locurile de pe acest tichet. De asemenea, spectatorii sunt obligaţi, sub sancţiunea evacuării din stadion, să nu intre în conflicte sau altercaţii fizice sau verbale de nici un fel cu suporterii echipei adverse şi să nu afişeze un comportament ostentativ la adresa acestora.
Pe de altă parte, purtătorul de cuvânt al Poliţiei Capitalei, Christian Ciocan, a declarat, Agenţiei Rompres, că la meciul de fotbal Rapid-Steaua, contând pentru sferturile de finală ale Cupei UEFA, forţele Poliţieneşti aflate în misiune nu au înregistrat nici un fel de eveniment neplăcut în zonele în care au acţionat, respectiv în cele învecinate cu stadionul din Giuleşti. El a precizat au fost angrenaţi în misiune aproximativ 400 de Poliţişti şi mai multe echipaje din cadrul Serviciului Poliţie de Intervenţie Rapidă şi al Serviciului de Intervenţie la Acţiuni Speciale al Inspectoratului General al Poliţiei Române.