Nu orice cantec este imn, ce nu intelegeti? Nu mai cautati inspirate in muzica usoara romaneasca. In nici un acz imnul Stelei nu trebuie sa fie pe linia melodica de la "marseilleza", trebuie sa fie ceva original. Imnul alora de la bere gratis este o rusine.
Vad ca fiecare de aici are cu totul alta idee despre ce se vrea de la imn.
Cred ca cel ce a inceput discutia vrea ceva cum are Liverpool:
1. ceea ce inseamna ca vrea un imn, nu un cantec oarecare. nu orice cantec poate fi imn.
2. linia melodica trebuie sa fie originala, sau daca nu, macar trebuie sa fie atat de rara incat practic sa nu fi auzit nimeni de ea.
3. nu trebuie sa aibe un cantaret sau insrumental, nu va fi cantata din difuzoarele stadionului, ci o vom canta noi, cu fularele deasupra capului.
4. versurile trebuie sa fie cu adevarat bune, sa aibe inteles si in nici un caz sa nu contina scandari, urlete, tipete gen: forza Steaua, trebuie sa fie un cantec.
5. autorul trebuie sa fie din randul celor care se duc constant la stadion si sa ramana anonim, compozitorul este tribuna.
Careva deacord cu mine?
