FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Propunere pentru un nou imn...

«1234514»
Legionaru05.03.2006 23:22

Mult mai usor si mai rapid de pus in practica ar fi sa "imprumutam" o linie melodica deja cunoscuta,cu rezonanta pt Steaua,si sa adaptam versuri pt ea.As veni aici cu o idee.Sa se initieze pe site un link special unde sa se propuna piese iar apoi dupa ce perioada de propuneri s-a incheiat sa trecem la vot urmand ca pt piesa castigatoare sa mergem mai departe si sa gasim si versurile.Am auzit aici propuneri ca versurile sa fie facute de poeti.Nu va suparati dar ce suporteri suntem noi daca nu suntem in stare sa punem in versuri ce simtim pt echipa.Hai sa facem noi suporterii imnul si sa ne mandrim cu asta.Chiar cred ca nu e de competenta conducerii ci e responsabilitatea noastra sa ne dedicam "trup si suflet pt culori".Ar fi timpul sa trecem de la vorbe la fapte si vorbe.

 

PS:In timp ce scriam ascultam imnul lui Liverpool.Desi pe stadion se aude incredibil are o linie melodica infernala....f foarte grea.E de admirat imnul lor si mai ales interpretarea lui.Imaginati-va ca peste un an ceva de genu ar fi si pe Ghencea.....Sta numai in puterea noastra!!!!!

weber_p06.03.2006 00:50

Pentru a nu stiu cata oara va rog sa ascultati varianta de imn pe care a propus-o trupa BERE GRATIS!! sincer sunt destul de multumit de ea!! si inca o chestie un imn trebui sa fie melodios ca de aia e imn!! ceea ce cer unii oameni de pe acest site (mai agresiv, mai nu stiu cum) nu se mai poate numii imn!

Vreti ceva mai agresiv?? bine atunci incercati sa luati linia melodica de la Rammstein-> Fauer Frei!!(nu stiu dak e scris corect si nu am nici chef nici timp sa verific) si incercati voi sa compuneti un imn pe asa ceva!!

 

Voi vreti o melodie rock, hardcore, sau trash!! ala nu e imn!! repet!!

Echipa Steaua Bucuresti are un imn neoficial in melodia celor de la BERE GRATIS!!!!!

gianini07.03.2006 03:53

as face ceva in genul imnului nationalei de la cupa mondiala din franta '98.

iancu dragosh07.03.2006 04:27

Am mai scris asta o data dar ma vad nevoit sa o repet. Un imn este un gen muzical, ca si simfonia daca vreti. Acesta nu poate fi o simpla melodie, ci trebuie sa indeplineasca anumite conditii din punct de vedere al masurii si al liniei muzicale, incepe intotdeauna cu a cvarta, trebuie sa aiba un anumit ritm si sa urmareasca un anumit tip de linie melodica. tocmai de aceea este necesar ca muzica pentru acest imn sa fie o opera consacrata, iar cuvintele raman in sarcina suporterilor Stelei.

sorin_77707.03.2006 11:21
...  

Echipa Steaua Bucuresti are un imn neoficial in melodia celor de la BERE GRATIS!!!!!

 

E prea mult pentru acea melodie sa fie numita chiar si imn neoficial...

Nu are nici cea mai mica legatura cu un imn... trebuie o linie melodica usoara si mladioasa, care sa poata fi interpretata de suporterul Stelei. Astfel cantata de un stadion intreg poate sa se transforme intr-un vuiet muzical placut si plin de vibratii basiste care sa-ti faca pielea de gaina asa cum remarcau unii partenerii la discutie... gen Barca, Real, Liverpool si exemplele ar putea continua... Pentru asta trebuie un compozitor adevarat... noi suporterii putem doar sa ne prezentam compozitia versurilor dar nu si versurile in sine pentru ca nici aici nu cred ca o sa avem sanse de izbanda...

duducsteaua07.03.2006 13:50
Pentru a nu stiu cata oara va rog sa ascultati varianta de imn pe care a propus-o trupa BERE GRATIS!!  sincer sunt destul de multumit de ea!! [...]

Echipa Steaua Bucuresti are un imn neoficial in melodia celor de la BERE GRATIS!!!!!

 

daca stam sa o luam asa...mai bine suna varianta celor de la gaz pe foc decat cea de la bere gratis.

duducsteaua07.03.2006 13:51
as face ceva in genul imnului nationalei de la cupa mondiala din franta '98.

 

foarte buna ideea. are o linie melodica foarte placuta si foarte "de peluza", "de stadion"

ultrared_blue07.03.2006 17:38

orice imn e bine venit dar sa nu fie cu manelisti ca ne facem dracu de ras in toata lumea

AGRESSIVO198+107.03.2006 18:29

eu as propune sa fie dezvoltat cantecul acela al suporterilor:"Glorie Stelei,victorie ei..."

motive:

1)are linie melodica usor de adaptat peluzei(multi deja o stiu)

2)in acest refren(ca asta poate ramane refrenul)este chiar vorba de clubul nostru si performantele sale

3)ar putea fi compus chiar de noi,cei care ne dam viata pt Steaua(nu de mai stiu eu ce compozitori platiti)

 

ROG PE CEI CARE CUNOSC CANTECUL SA-SI DEA CU PAREREA :wink:

sorin_77708.03.2006 00:06

@ AGRESSIVO198+1

 

Pentru cei ce nu cunosc versurile in totalitate si linia melodica unde se pot informa?

AGRESSIVO198+108.03.2006 00:06

linia melodica poate fi prinsa la un meci si versurile tot acolo pot fi invatate.

ne_faci_un_gol08.03.2006 00:06

salut, sper sa se uite cineva pe aici, sa nu ramana toate astea la stadiul de mesaje pe un forum. poate sa organizam o noua intalnire a suporterilor, cu ajutorul vreunui site admin.

 

In fine, m-am gandit si eu azi la o varianta de cantec nou (sau cel putin versuri noi). Am pornit de la niste versuri pe care a incercat Mustata sa le cante cu noi in peluza la meciul cu Herenven. Le-am modificat putin si am mai adaugat niste strofe.. astept parerea voastra:

 

E tot stadionul ros-albastru,

Doua culori ce le purtam in sange... Steaua!

Nimic nu poate sta in drumul nostru

Si orice adversar, si orice adversar, si orice adversar putem invinge!!!

 

 

E toata Romania ros-albastra,

Si-n inimele noastre este scris: Steaua!

Acum este de datoria voastra,

Sa ne-aratati si voi, sa ne-aratati si voi, sa ne-aratati si voi cat ne iubiti!!!!

 

 

Cu totii am ales un singur nume,

De zeci de ani iubit si respectat: Steaua!

El reprezinta faima noastra-n lume

Sa se auda-acum, sa se auda-acum, sa se auda-acum de toti strigat!!!! Steaua!!!

 

 

 

melodia ramane aceeasi din cantecelul original.. pentru cine l-a auzit, iar strigatul "Steaua!" zic eu ca s-ar auzi frumos

 

Numai bine! :wink:

andrei_8708.03.2006 00:06

cele mai bune idei de pe forum mi se par:

1.Liverpool

2.haka

3.ceva lent si sa intindem fularele si sa ne balanganim cu ele

fie ne hotarim la una dintre ele sau le incercam pe toate. vedem care prinde sau facem ceva mixt.

ceva cu muzica copiata dar cu versurile noastre. adik muzica unui cantec nu ale unui alt imn.

 

personal am o sugestie:

un imn de inceput exact ca Barcelona:

 

Fooooooorza Steaua

batut din palme

inviiiingem toti dusma-a-aniii

siii dupa ce trec anii

noi mereu, mereu o sa strigam:

forza!

forza!

Steaua!

 

melodia sa fie exact aia a barcelonei si iese super.

duducsteaua08.03.2006 00:06
linia melodica poate fi prinsa la un meci si versurile tot acolo pot fi invatate.

 

se invatza mai greu la meci.. pt ca nu se intelege prea bine...si ce pot sa fac? sa-l intreb pe tovarasul de langa mine ce anume zice cantecul respectiv? pt cei ce nu cunosc versurile, nu cred ca e o pierdere de vreme sa fie postate aici.. sau pe un alt topic...

1on08.03.2006 08:32

Io am mai spus ca pe imnul Frantei ar merge adaptate de minune "Trup si suflet". Poate fi cantat de peluza si nici nu e lung (are 1 minut si ceva; acum depinde daca se repeta sau nu melodia, pe versuri diferite). Atata doar ca trebuie adaptate si alte versuri, preferabil de un poet/cantaret/cineva care se pricepe, ca sa nu sune a manea. Linia melodica, pentru cei care nu o stiu o gasiti la www.national-anthems.net.

sorin_77708.03.2006 08:51
linia melodica poate fi prinsa la un meci si versurile tot acolo pot fi invatate.

 

o sa incerc sa fiu mai atent chiar incepanda cu meciul din aceasta seara cu Betis, dar daca era bine stiut era si bine cantat si eu intelegeam ceva... :wink:

ne_faci_un_gol08.03.2006 11:48
Pentru cel mai frumos cantec al nostru m-am gandit sa mai adaug cateva versuri si sa-l facem mai lung putin. Deasemnea am inlocuit ultimul vers din cantecul original pentru ca nu rima cu un vers care rimeaza dar are acelasi sens.

 

Iata originalul:

 

"Trup si suflet pentru culori / O echipa ce face furori / Daruiti-va ca noi / Vrem sa fim mandrii de voi (Vrem sa fim invingatori) / Pentru Steaua ne dam viata"

 

Iata varianta scrisa de mine:

 

Trup si suflet pentru culori / O echipa ce face furori / Daruiti-va ca noi / Vrem sa fim fim invingatori/ Nu uitaaati ca va iubiiim/Ca e ploaaaaie ca-i seniiiin/Ne dam viaaaaata pentru vooooi/ Sa fim iaaaaarasi campioooni/Dintr-o iiiiiinima albaaaaastra/ Stadioooonul sa vuieaaaaasca(sau racneaaaasca):FORZA Steaua ! batem din palme FORZA Steaua batem iar din palme! si reluam cantecul.

 

Florin Simion

 

eu as zice asa:

 

trup si suflet pentru culooori..

o echipa ce face furooori...

daruiiiiiti-va ca noooooi..

vrem sa fiiiiim invingatoooori..

 

nu uitaaaaati ca va iubiiiim..

ca e ploaaaaaie, ca-i senin...

totdeauuuna langa vooooi..

sa fim iaaaaarasi campioni...

 

Pentru, Steaua, ne dam viata!

dicutza08.03.2006 13:05

E f. greu sa fasim un imn pe placul tuturor! Si e si mult de munca la un imn, daca vrem sa iasa klumea!

Tre sa organizeze careva o grupa, preferabil ´cineva cu cunostiinte muzicale!!

:twisted: Sa facem al mai cool imn din lume!

duducsteaua08.03.2006 14:07

parerea mea, e ca, cel mai bine, cei care intr-adevar se pricep mai bine sa faca niste versuri cu rima, sens si tot ce trebuie ca sa se auda frumos, sa se concentreze pe niste versuri care sa fie cantate pe linia melodica de la Imnul National Al Frantei (aceeasi linie melodica de la cantecul "trup si suflet pt culori")

linia melodica se gaseste aici www.national-anthems.net.

mi se pare cea mai ritmata si frumoasa..si chiar a prins prin celalalt cantec :wink:

malone08.03.2006 15:26

si eu cred ca ar trebui sa se faca unimn in care sa cante si jucatorii si chiar presedintele Stelei Marius [color:red]LA[/color][color:blue]CA[/color][color:red]TUS[/color] si sa fie in genu melodiei de la SCOOTER maria .asa mai ritmata cea de la gaz pe fon nu e chiar asa de reusita .ar fi bine sa fie si un videoclip care sa se faca pe stadion si la care sa participe si galeria

ne_faci_un_gol08.03.2006 15:49
parerea mea, e ca, cel mai bine, cei care intr-adevar se pricep mai bine sa faca niste versuri cu rima, sens si tot ce trebuie ca sa se auda frumos, sa se concentreze pe niste versuri care sa fie cantate pe linia melodica de la Imnul National Al Frantei (aceeasi linie melodica de la cantecul "trup si suflet pt culori")

linia melodica se gaseste aici www.national-anthems.net.

mi se pare cea mai ritmata si frumoasa..si chiar a prins prin celalalt cantec  :wink:

 

bine... de asta ce ziceti atunci? :)

 

Trup si suflet pentru culooori..

O echipa ce face furooori...

Daruiiiiiti-va ca noooooi..

vrem sa fiiiiim invingatoooori..

 

Pentruuu, STEAUAAA, ne daaaam viataaaa!!!

 

 

E-o mandrie sa fii ros-albastruuuu..

O echipa cu nume de astruuu...

Nu uitaaaaati ca va iubiiiim..

Ca e ploaaaaaie, ca-i senin...

 

Pentruuu, STEAUAAA, ne daaaam viataaaa!!!

 

 

Mai presus de orice furtunaaaa..

Mii de inimi ce canta-mpreunaaaa....

Totdeauuuna langa vooooi..

Sa fim iaaaaarasi campioooni...

 

Pentruuu, STEAUAAA, ne daaaam viataaaa!!!

 

ps: am plecat de la ideea lui Florin, sper ca nu se supara

1on09.03.2006 09:30

excelente versurile, nu le-am ascultat impreuna cu melodia, dar cred ca pe ultimile acorduri ar trebui puse "Daruiti-va ca noi/Vrem sa fim mandri de voi"

 

PS: Ideea a fost a mea; citeste mai sus si in pagina 1

1on09.03.2006 11:43

Am ascultat mai devreme melodia si nu prea merg exact cu versurile alea. Am incercat sa le modific un pic astfel incat sa se imbine mai bine:

 

Trup si suflet pentru culori

O echipa ce face furori

Dauriti-va ca noi

Vrem sa fim mandri de voi

 

Pentru Steaua ne dam viata

 

E-o mandrie sa fii ros-albastru

O echipa cu nume de astru

Nu uitati ca va iubim

Ca e ploaie, ca-i senin

 

Daruiiti-va ca noi

Vrem sa fim mandri de voi

 

Pentru Steaua ne dam viata

Noi toti, FORZA Steaua

hattrick09.03.2006 17:31

putem lua ca inspiratie o melodie gen 'blind guardian'

si daca va apucati sa cautati pe dc++ cautati "the bard's song" varianta din concert si sa-mi spuneti daca nu simtiti fiori cand canta un stadion intreg ...

helena_steaua09.03.2006 19:18

poate il rugam si noi pe viorel Paunescu sa ne compuna si noua un imn cum i-a compus si rapidului...de ce sa nu recunoastem cel mai frumos la ora actuala.. :(:(:(

«1234514»