FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Box

«1131415161731»
Marius07.11.2011 09:13
De ce nu zic astia de la ESPN si de faptul ca batranelul Glen a fost batut in iarna anului trecut de guralivul Froch in semifinalele Super Six printr-o decizie in care doi arbitrii l-au dat castigator pe englez iar unul a dat egalitate?

 

 

Multi dintre Super Six-isitii astia au boxat cu multi dintre adversarii lui Bute. Sa inteleg ca atunci cand boxau ei erau super-adversari iar cand boxeaza Bute cu ei devin slabi?

 

- in primul paragraf, asta e ideea - batranelul i-a dezamagit pe multi cu prestatia lui din meciul cu Bute dupa ce ii daduse o super-replica lui Froch. si cum sunt ei asa rai si ne-nationalisti si necunoscatori, zic ca nu valoarea exceptionala a lui Lucian l-a facut pe batranel sa dea doar 2-3 pumni mai seriosi la Quebec. 'uameni' rai.

 

- in al doilea paragraf, ideea e alta. baietii din supersix si-au inceput cariera batand oameni mai slabi, pe care i-a batut si Bute, dupa care si-au facut cariera batandu-se intre ei. Lucian, in schimb, o arde casual din diverse motive. el zice ca vrea sa se bata cu toti "aia mari" deodata chiar, altii, mai rai, zic ca el zice asta pentru ca stie ca nu se poate fiindca inca nu s-a terminat supersixu'. ce-o fi pe viitor, ramane de vazut, insa eu unul, ca un rau-voitor ce sunt, anticipez o noua "neintelegere" in momentul in care se va discuta despre lupta cu invingatorul supersix.

f234567k07.11.2011 10:29
batranelul i-a dezamagit pe multi cu prestatia lui din meciul cu Bute dupa ce ii daduse o super-replica lui Froch. si cum sunt ei asa rai si ne-nationalisti si necunoscatori, zic ca nu valoarea exceptionala a lui Lucian l-a facut pe batranel sa dea doar 2-3 pumni mai seriosi la Quebec. 'uameni' rai.

Poate Bute e un boxeor mai valoros si d-aia l-a invins pe Johnson mai clar decat a facut-o Froch. Nu avem de unde sa stim asta.

Pana la urma, daca imi aduc bine aminte, meciul cu Johnson s-a disputat din cauza faptului ca alcoolica fantoma Pavlik, care era considerat peste Bute, s-a accidentat. Normal, vina lui Bute. Romanul e campion la teoria conspiratiei.

 

- in al doilea paragraf, ideea e alta. baietii din supersix si-au inceput cariera batand oameni mai slabi, pe care i-a batut si Bute, dupa care si-au facut cariera batandu-se intre ei.

 

Sunt multi boxeori comuni batuti de Bute si astia buni de care spui tu, unii mai la inceputul carierei, altii mai recent: Magee, Tatevosyan, Zuniga, Bika, Johnson, etc.

 

Lucian, in schimb, o arde casual din diverse motive. el zice ca vrea sa se bata cu toti "aia mari" deodata chiar, altii, mai rai, zic ca el zice asta pentru ca stie ca nu se poate fiindca inca nu s-a terminat supersixu'.

Atunci de ce trebuie criticat Lucian cand datorita acelui show de televiziune Super Six el nu i-a putut intalni pe grei?

 

Nu pot sa spun ca am fost vreodata un mare fan Bute, raman in continuare la preferatul meu Doroftei. Probabil ca sa fie apreciat in Romania, Bute ar fi trebuit aruncat direct in focul luptei grele de la inceputul carierei de catre Interbox, care a facut asa cu Mosul datorita faptului ca atunci erau abia la inceput si nu aveau experienta in a avea grija de boxeorii lor. Probabil pentru ca luptele lui nu sunt asa pline de sange il fac sa scada in ochii oamenilor. Bute are 31 de ani, are tot timpul din lume sa demonstreze celor care se indoiesc de ce e in stare.

Marius07.11.2011 11:21
Poate Bute e un boxeor mai valoros si d-aia l-a invins pe Johnson mai clar decat a facut-o Froch. Nu avem de unde sa stim asta.

 

Poate. Unii zic ca e, altii ca nu e. Acum ce vrei, sa ne dam unul altuia in cap sa vedem cine are dreptate?

 

Atunci de ce trebuie criticat Lucian cand datorita acelui show de televiziune Super Six el nu i-a putut intalni pe grei?

 

Pentru ca o arde hooligan anuntand ca se lupta el cu toti aia, stiind clar ca nu are cum. Pentru ca nicio lupta puternica nu s-a "materializat". Ba chiar a ajuns sa afirme ca unul cum e Kessler se teme de el! Kessler care s-a batut cu alde Calzaghe, Ward, Froch... Ce-i putea face Bute incat sa sperie in asa hal un boxer cu experienta? Plus ca e hazliu cum Kessler se pisa pe el de frica, dar Magee, Mendy sau Brinkley sunt curajosi nevoie-mare :)

 

f234567k07.11.2011 11:45

Acum il faci zmeu pe Kessler.

Mult asteptata dispută intre Lucian Bute si Mikkel Kessler nu va mai avea loc după ce stafful danezului a refuzat oferta Interbox. În urmă cu două saptamani, Interbox a facut o ofertă oficială pentru un meci Bute-Kessler. Oferta a fost una de mai multe milioane de dolari, cea mai mare din istoria Interbox pentru adversarul unui pugilist aflat sub contract cu gruparea canadiana

Din pacate pentru iubitorii boxului mondial, stafful lui Kessler nu a raspuns la ofertă considerand-o "prea mică". Danezii nu au cerut insă mai multi bani, cum ar fi fost normal, in cazul in care Kessler ar fi vrut cu adevarat să se bată cu Lucian Bute. Kessler, 43 victorii (32 KO) -2 infrangeri, a preferat să se indrepte spre versiunea IBO, unde campion mondial este sud-africanul Thomas Oosthuizen. Peste cateva luni, Kessler se va bate cu Oosthuizen pentru titlul mondial IBO.

Mai toate meciurile lui Kessler au fost in Danemarca, ca tot o tine lumea ca Bute nu iese din Canada. Cand a iesit din tara a pierdut la Calzaghe in Tara Galilor si la Ward in America. L-a batut pe Froch in Danemarca.

Sa asteptam finala Super Six si sa-l judecam pe Bute dupa ce o sa lupte cu invinsul sau castigatorul din finala.

Marius07.11.2011 12:09
Mai toate meciurile lui Kessler au fost in Danemarca, ca tot o tine lumea ca Bute nu iese din Canada. Cand a iesit din tara a pierdut la Calzaghe in Tara Galilor si la Ward in America. L-a batut pe Froch in Danemarca.

Sa asteptam finala Super Six si sa-l judecam pe Bute dupa ce o sa lupte cu invinsul sau castigatorul din finala.

 

Nu il fac zmeu, spun doar ca nu avea nimic de pierdut.

 

Bun, staff-ul lui a refuzat oferta lui Bute. De aici si pana ca Bute sa iasa si sa spuna ca ala se teme de el si de aia a refuzat e cale luuuunga.

 

Din nou intreb, ce avea Kessler de pierdut? Palmares? Il baga Bute in spital?

 

Daca eu zic ca danezul a refuzat pentru ca staff-ul lui Bute nu i-a facut o oferta demna de un fost dublu campion mondial, nu sunt specialist. Daca zic ca ala se pisa de frica, sunt cel mai mare cunoscator.

 

Un lucru e sigur insa, daca-l iei pe Mendy si ii dai 150.000 pe un meci, ala de 150.000 se bate, ca aia e valoarea lui. Daca refuzi sa-i dai 2-3-4 milioane lui Kessler inseamna ca fie te multumesti sa bati popandai d-astia si sa faci bani, fie ca ti-e frica.

 

Sa asteptam. Doar ca asteptam de vreo 4 ani. Si tot asteptam.

f234567k07.11.2011 12:24

Daca nu a fost o oferta corecta pentru un fost dublu campion mondial, de ce nu a cerut mai multi bani? Mendy a fost challenger obligatoriu. Si-a castigat dreptul de a lupta pentru centura cu Bute.

Iti respect parerea si ma opresc aici. Sa vedem ce o sa fie prin primavara:)

Marius07.11.2011 12:31

Pai a cerut, dar Interboxul a considerat ca a facut o oferta avantajoasa. In fine, pe mine nu ma deranjeaza ca nu s-au inteles, ma deranjeaza atitudinea lui Bute de dupa, cand a spus ca aluia i-a fost frica. Iar ideea asta au adoptat-o multi.

 

Mendy a avut cam acelasi "tarif" pe care i-au avut Brinkley sau Magee. Adversarii buni sunt scumpi.

 

Daca suntem oarecum in contradictie aici, sa nu intelegi ca nu iti respect opinia in ceea ce-l priveste pe Bute. Sa vedem ce-o fi in primavara, anticipez un nou "esec al negocierilor". Sper sa ma insel si sa scriu tot aici ca am gresit :)

vlad07.11.2011 13:49
Sub semnatura lui Michael Woods de la ESPN, ......

 

3. La naiba cu Vegas, toate luptele sa fie de acum in Canada

Natiunea asta e indragostita de lupte. Se simte energia de langa ring la fiecare lupta. Bute, Jean Pascal - trebuie sa aiba mereu avantajul terenului propriu, sa simta fanii alaturi. Deci, sa se joace toate meciurile in Canada, si poate unul, doua meciuri pe an, la Madison Square Garden...

Extraordinari si americanii astia. Stiam eu ca sunt mai inceti la minte. Prosti si fudului.

 

Memorie scurta !

 

 

Maestre de peste Ocean, ai uitat cumva meciul dintre Spadafora si DOroftei, disputat in State?

 

Ai uitat deciziile penibile pe care le-au dat acei arbitriii? Penibili ca tine !

 

 

joseph07.11.2011 15:16
Pai a cerut, dar Interboxul a considerat ca a facut o oferta avantajoasa.

 

 

daca poti, te-as ruga sa citezi declaratia lui Bute la care faci referire mai sus, pentru ca dintre toti cei care s-au gasit sa comenteze, mie mi s-a parut ca are de departe cel mai normal discurs si nu l-am auzit sa atace pe cineva direct(cum a fost el atacat de nenumarate ori)

 

din cate am mai citit pe subiectul asta, am inteles ca impresarul lui Kessler nici nu a raspuns primei oferte, deci nu stiu cum/cand au cerut mai multi bani. daca isi doreau atat de mult centura lui Bute... ii puteau face si ei o contra-oferta, dar au preferat sa mearga dupa Stieglitz si sa lupte pentru jumatate din banii pe care ii aveau garantati in meciul cu Bute... asa ca mai degraba cred scenariul urmator: pentru Kessler era mai usor si mai avantajos sa il provoace pe Stieglitz, sa-i ia centura si sa incerce astfel sa intre in carti pentru o lupta cu castigatorul Super6, inaintea lui Bute(manevra prin care ar recupera si diferenta de bani pierduta la alegerea lui Stieglitz ca adversar).

 

Marius07.11.2011 20:41

"sunt gata să boxez cu oricine pentru a arata că am valoare, că sunt cel mai bun la categoria mea. Pină la urmă voi regla si aceste lucruri, nu o să poată să mă refuze la infinit" (Lucian Bute, campion mondial IBF) - 18.08.2011, gsp.ro

 

"Lui Kessler i-a fost, pur si simplu, frică să lupte cu Lucian. A fost la Montreal, a vazut cum l-a batut Lucian pe Magee si n-a mai vrut să se bata desi a spus că este pregatit pentru un asemenea meci. Sunt convins că Lucian se va orienta spre un meci de unificare a titlurilor cu Carl Froch. Bute trebuie să-i inchidă gura englezului, pentru că a fost singurul care a facut niste declaratii murdare", a declarat Rudel Obreja, presedintele FRB, potrivit siteului lucian-bute.ro. - 16.06.2011, evz.ro

 

"Ce declaratii mai dadea Kessler dupa meciul meu cu Magee, iar cand a fost vorba sa perfectam meciul..." - 16.08.2011, ziare.com

 

 

si, in contrapartida, un mincinos notoriu:

 

"Oferta pe care am primit-o din partea lui Bute a fost o modalitate de a spune ca nu vrea sa boxeze cu mine. A fost ca si cum eu i-as fi oferit o coroana pentru a veni sa boxeze cu mine in Danemarca. Imi place foarte mult de Bute, dar trebuie sa fie rezonabil.", a declarat Kessler, intr-o conferinta de presa.

 

 

f234567k07.11.2011 22:56

Adrian Fetecau, comentatorul de box de la Radio Romania Actualități, crede că Bute nu va avea rival la supermijlocie si că in curind va creste in categorie

 

 

Comentează box din 1993. Spune că s-a indragostit de nobila artă după ce l-a vazut in ring pe Francisc Vastag. "Am fost un norocos. După 2000, Leonard Doroftei, Adrian Diaconu, Lucian Bute si JoJo Dan, boxerii nostri reprezentativi care au trecut la profesionism, mi-au oferit o sansă profesională extraordinara Am putut comenta la Radio Romania Actualități meciurile lor de titlu mondial", spune Fetecau. "Multe din ele nefiind transmise la TV, m-am simtit citeodată ca in anii 1950, cind televiziunea era la inceput si cind se transmiteau vestitele dispute dintre Rocky Graziano si Tony Zale".

 

- Adrian, tu ai vazut ultimele 11 meciuri ale lui Lucian, toate de cind a devenit campion mondial. Cum l-ai caracteriza ca boxer?

- Ultimul meci, cel cu Glen Johnson, m-a convins o dată in plus că pot spune despre Lucian că e un boxer senzational. Meciul cu jamaicanul a fost la prima vedere unul nu foarte spectaculos, asta pentru neinitiati, dar pot spune că Bute a facut un meci "aproape perfect", asa cum l-a catalogat si antrenorul sau, Stephane Larouche.

 

- Au fost si acum voci care au spus că Johnson are 42 de ani, că e prea batrin, că vremea lui s-a dus.

- Circotasi sunt si vor fi intotdeauna. Să-ți spun ceva. Știi cit suferă Lucian pentru asta? Se framintă foarte mult, e deranjat. Dar nu e corect. Glen Johnson e un nume mare al boxului. Are o dreaptă legendară cu care i-a pus jos pe Antonio Tarver sau Ray Jones jr. A fost desemnat in 2004 boxerul anului de Ring Magazin, Biblia boxului. Nu a fost pus niciodată jos, niciodată! Hopkins e campion mondial la 46 de ani, fratii Kliciko au peste 40. Noi, romanii, trebuie să ne mindrim! Ucrainenii ii au pe Vladimir si Vitali Kliciko, noi il avem pe Lucian Bute.

 

Și dusmanii il laudă

 

- Cum a fost percepută victoria in Canada?

- Extraordinar. Și dusmanii Interboxului au aplaudat-o in picioare. Uite, spre exemplu, Yvon Michel, cel care a plecat din Interbox si care acum il manageriază pe Jean Pascal. A spus că meciul lui Bute a fost cel mai bun al sau din cariera Ottis Grant, fostul campion mondial, antrenorul lui Andrade, a declarat că tactica aleasă de Bute a fost cea nimerita "Dacă ar fi stat cu el la bataie, nu avea sanse!"

 

- Faptul că Lucian e un boxer precaut, care nu stă la bataie, care nu risca e un impediment in planul spectacolului?

- Ști cum e cu spectacolul asta? E cerut de public, multimea vrea meciuri de genul Arturo Gatti-Miky Ward. Dar oamenii nu stiu că cei doi stateau după un astfel de meci internati prin spitale. Ward acum e un bilbiit si tremură tot, iar Gatti s-a dus, saracul! Bute pregateste un meci ca să cîștige, chiar dacă spectacolul are de suferit. Și eu cred că oricine gindeste ar alege o astfel de strategie.

 

- Are sanse să ajungă să boxeze in America, la Madison Square Garden, spre exemplu?

- Eu zic că da, dar nu am sperante că se va intimpla prea curind. Îți explic si de ce. Bute se vinde foarte bine in Canada, atit la Montreal, cit si la Quebec. Eu am fost la meciuri, e isterie generala La Quebec se construieste un nou stadion de vreo 30.000 de locuri si canadienii vor să-l inaugureze cu un meci al lui Bute. Totul e legat de bani. Dacă in America se fac bani, Bute merge acolo.

 

Un meci cu Jean Pascal

 

- În aceste conditii, pe cine vezi viitorul adversar?

- Eu sunt convins că va mai bate doi-trei la supermijlocie. Poate pe Carl Froch, pe Kessler. Ramine de vazut dacă se inteleg la bani pentru că stiu sigur că Kelly Pavlik si Mikkel Kessler au refuzat să boxeze cu Lucian, desi au primit aproape un milion si jumatate de dolari bursa Eu cred că le e si frica Cer prea multi bani, să nu li se poată da, si apoi spun că Bute ii refuza Dar el a declarat intotdeauna că se bate cu oricine.

 

- Și in aceste conditii, ce e de facut?

- Cred că Bute va trece la semigrea. Acolo il asteaptă Jean Pascal, Chad Dawson. Un meci cu Jean Pascal cred că ar umple stadionul Olimpic din Montreal. E o rivalitate senzationala Pascal e si el cu gura mare, are si el fanii lui. Ar fi, asa, ca o dispută Mayweather-Pacquiao.

 

- Cum a petrecut Bute după meci?

- A stat la masă cu toată lumea, s-a pozat cu fanii. A baut un pahar de vin rosu si a stat cu gheață pe mina stinga Îmi spunea că are Johnson un cap foarte tare, că asa s-a si lovit, in capul jamaicanului. La 3 dimineata, ora Candei, a plecat la somn că in ziua urmatoare la ora 11:00 avea conferință de presa Apoi, in ziua urmatoare, si-a invitat toti prietenii la un gratar la vila lui din Laval.

 

- Dă un top al primilor trei pugilisti intilniti de Bute.

- Primul e, indiscutabil, Glen Johnson, al doilea l-aș pune pe Andrade. Pentru al treilea loc, stai să mă gindesc, eu il vad pe Sakio Bika.

 

gsp.ro

joseph08.11.2011 07:37
"sunt gata să boxez cu oricine pentru a arata că am valoare, că sunt cel mai bun la categoria mea. Pină la urmă voi regla si aceste lucruri, nu o să poată să mă refuze la infinit" (Lucian Bute, campion mondial IBF) - 18.08.2011, gsp.ro

 

"Lui Kessler i-a fost, pur si simplu, frică să lupte cu Lucian. A fost la Montreal, a vazut cum l-a batut Lucian pe Magee si n-a mai vrut să se bata desi a spus că este pregatit pentru un asemenea meci. Sunt convins că Lucian se va orienta spre un meci de unificare a titlurilor cu Carl Froch. Bute trebuie să-i inchidă gura englezului, pentru că a fost singurul care a facut niste declaratii murdare", a declarat Rudel Obreja, presedintele FRB, potrivit siteului lucian-bute.ro. - 16.06.2011, evz.ro

 

"Ce declaratii mai dadea Kessler dupa meciul meu cu Magee, iar cand a fost vorba sa perfectam meciul..." - 16.08.2011, ziare.com

 

 

si, in contrapartida, un mincinos notoriu:

 

"Oferta pe care am primit-o din partea lui Bute a fost o modalitate de a spune ca nu vrea sa boxeze cu mine. A fost ca si cum eu i-as fi oferit o coroana pentru a veni sa boxeze cu mine in Danemarca. Imi place foarte mult de Bute, dar trebuie sa fie rezonabil.", a declarat Kessler, intr-o conferinta de presa.

 

 

Adica pana la urma Bute n-a spus mare lucru, pentru ca ce zice Strudel Obreja nu ma intereseaza...

 

Uite mai jos niste declaratii mult mai agresive:

 

Kessler has little respect for the highly rated IBF champion canadian Lucian Bute: "Bute is a Showtime hypejob", Kessler says to danish TV2.

 

Mikkel Kessler has noted that a lot of people has asked him to fight IBF champion Lucian Bute in Canada but says: - "The offers received from Bute was the same as him saying that he did not want to fight me. It would be the equivalent of us offering him one Danish krone to come to Denmark. I'd very much like to fight Bute, but it has to be reasonable"

 

"Carl Froch may have collected too many hits in sparring, if he thinks a Super Six match will be canceled just because his Ryanair flight has been canceled," said Kalle Sauerland in a press release.

 

 

Marius08.11.2011 09:21
ce zice Strudel Obreja nu ma intereseaza...

 

Pai ar trebui sa te intereseze, ca e omul care l-a dus pe Bute la Interbox si care vorbeste pe site-ul oficial al lui Bute, asta insemnand ca Lucica a fost de acord cu ce-a zis ala.

Lays08.11.2011 10:46
prosti astia de la ESPN, ce stiu ei de box?

de fapt, chiar sunt prosti ! de unde crezi ca s-au inspirat astia de la sport.ro? :)

red&blue_boy08.11.2011 12:24

Fostul campion mondial la box a vorbit despre victoria obtinută duminică de Lucian Bute, cel care si-a aparat pentru a noua oară centura, la Quebec, invingandu-l la puncte pe jamaicanul Glen Johnson.

 

Desi pană acum a fost unul dintre cei mai aprigi contestatari ai rezultatelor obtinute de Lucian Bute, Leonard Doroftei a purtat pentru prima oară o conversatie telefonică cu acesta, discutie moderată in direct la Europa FM de catre Ovidiu Ioanitoaia:

 

"Felicitari Luciane! Este pentru prima dată cand te-am vazut la televizor si mi-am pus intrebarea: ce-ar trebui să fac in clipa asta? Cand am vazut cum ai abordat lupta, cum te-ai pregatit nu pot decat să te felicit! Și dacă o tii asa (Bute: Multumesc frumos Dorine!), nu două ci trei centuri vei aduce acasă dacă vei continua să te pregatesti asa cum ai facut-o pană acum, si sunt sigur de asta fiindca vă cunosc si pe tine si pe antrenorul Stephane Larouche. Credeti-mă că aici este prima mea convorbire cu Lucian de 7 ani de cand am plecat din Canada. Totul a pornit de cand am spus că are nevoie de niste meciuri mai bune pentru a intra in America și de aici s-au dat alte interpretari, am devenit si eu mai nesimtit, au fost si altii care au impins .Luciane, eu nu am nimic cu tine, iți doresc doar fericire!"

 

europafm.ro

joseph08.11.2011 13:02
Pai ar trebui sa te intereseze, ca e omul care l-a dus pe Bute la Interbox si care vorbeste pe site-ul oficial al lui Bute, asta insemnand ca Lucica a fost de acord cu ce-a zis ala.

 

pe site-ul lui nu intru, iar povestea cu interbox-ul o stiu... dar asta nu ma face sa iau declaratiile lui Obreja ca niste declaratii venite din partea lui Bute... si o sa prefer in continuare sa citesc interviuri si reactii venite de la el direct sau de la antrenorul lui...

 

"Am ales sa merg in Canada si pentru ca Leonard Dorin Doroftei era la vremea respectiva la Clubul Interbox, la fel si Diaconu, cu care am fost si coleg, si a contat foarte mult si faptul ca cei din Canada aveau experienta cu romanii. Asta chiar daca am avut si alte oferte, chiar si din SUA, iar domnul Obreja a fost alaturi de mine si a intermediat negocierile. Chiar vreau sa-i multumesc inca o data pentru ca multi nu stiu acest lucru. Cu dansul am negociat pentru a ajunge sa boxez la Interbox. A fost alaturi de mine si in cariera de amatori, dar si la profesionisti".

RedScorpyON08.11.2011 22:39

Bute e coios,inteligent si cel mai bun la categoria sa! Din lume! Eu zic ca-i pisa pe toti. Parere de om care a dat pumni doar in sac si nu a facut cate 25 de ani de box profesionist ca toti "cunoscatorii" care se iau de unul dintre cei mai mari sportivi romani din ultimii ani!

Marius09.11.2011 07:50
nu a facut cate 25 de ani de box profesionist ca toti "cunoscatorii" care se iau de unul dintre cei mai mari sportivi romani din ultimii ani!

 

Replica imbecila din mai multe puncte de vedere.

 

Nu vad cine "se ia" de Bute, iar daca tu pui semnul egal intre a contesta valoarea estimata, nici macar dovedita, a unui sportiv cu "luatul" de el, e clar de pe ce pozitii discutam.

 

Apoi, boxul, ca orice alt sport care se adreseaza maselor, este supus judecatii acestora si nu iti cere nimeni un certificat de excelenta in box pentru a avea dreptul de a emite pareri despre acest sport sau despre un sportiv sau altul. Asa ca nu inteleg tonul asta iritat-superior. Puteai sa spui simplu ca tu il consideri pe Lucica "unul dintre cei mai mari sportivi romani" si gata. Puteai sa aduci si argumente serioase, nu dume de coltul blocului cu datul cu pumnii in sac.

 

Ca o concluzie, tu imi pari suporterul-tip al lui Bute, multa pasiune, putine argumente iar toti cei care nu sunt de aceeasi parere cu tine sunt, automat, imbecili.

 

@joseph

 

Nu-i nimic, am citit de dimineata ca "predictiile" mele incep sa se adevereasca:

 

- Lucian, meciul cu Johnson a trecut, acum toţi se întreabă care va fi viitorul adversar?

- Greu de spus. Trebuie să aşteptăm meciul din 17 decembrie, de la Atlantic City, dintre Andre Ward şi Carl Froch. O să fiu acolo, am fost invitat de cei de la Show Time. Cine cîştigă sper să accepte o întîlnire cu mine.

 

- Tu ce simţi, nu vor accepta?

- Îţi spun sincer, părerea mea, din ce am văzut, americanul Ward nu va vrea să boxeze cu mine. Cel puţin nu acum. O să spună că mai vrea un meci pregătitor, probabil, că vrea să se odihnească. Repet, asta simt eu, nu e neapărat să fie aşa.

 

- Ar fi mai mari şanse deci cu Carl Froch.

- Da, aşa se pare. Dacă va şi pierde meciul cu Ward, şansele cresc şi mai mult pentru un meci cu el. Ar fi o partidă importantă, o şansă să revină în prim-plan.

 

 

 

Bine ca e Bute ala coios care s-ar bate si cu Klitschko. Dar probabil ca si aluia i-ar fi frica de masina de lupta care e Lucica... Chiar nimeni nu sesizeaza penibilitatea declaratiilor in conditiile in care toata lumea stie cu cine s-a batut el pana acum?

joseph09.11.2011 08:33
@joseph

 

Nu-i nimic, am citit de dimineata ca "predictiile" mele incep sa se adevereasca:

 

- Lucian, meciul cu Johnson a trecut, acum toti se �ntreabă care va fi viitorul adversar?

- Greu de spus. Trebuie să asteptam meciul din 17 decembrie, de la Atlantic City, dintre Andre Ward si Carl Froch. O să fiu acolo, am fost invitat de cei de la Show Time. Cine c�știgă sper să accepte o �nt�lnire cu mine.

 

- Tu ce simti, nu vor accepta?

- �ți spun sincer, parerea mea, din ce am vazut, americanul Ward nu va vrea să boxeze cu mine. Cel putin nu acum. O să spună că mai vrea un meci pregatitor, probabil, că vrea să se odihneasca Repet, asta simt eu, nu e neaparat să fie asa.

 

- Ar fi mai mari sanse deci cu Carl Froch.

- Da, asa se pare. Dacă va si pierde meciul cu Ward, sansele cresc si mai mult pentru un meci cu el. Ar fi o partidă importanta o sansă să revină �n prim-plan.

 

 

 

Bine ca e Bute ala coios care s-ar bate si cu Klitschko. Dar probabil ca si aluia i-ar fi frica de masina de lupta care e Lucica... Chiar nimeni nu sesizeaza penibilitatea declaratiilor in conditiile in care toata lumea stie cu cine s-a batut el pana acum?

 

pai tocmai, ca mie mi se pare ca lumea habar n-are cu cine s-a batut si se ia dupa declaratiile unor oameni care au diverse interese in box si nu prezinta situatia intr-un mod corect.

 

mi se pare cel putin la fel de deplasat sa-l critici, pe cat de penibile ti se par si tie declaratiile lui Bute... care doar de curand a inceput sa raspunda unor atacuri insistente si nu s-a trezit el sa comenteze prestatiile celorlalti(treaba care vad ca tie ti se pare normala).

 

oricum, daca tot zici ca nu a demonstrat nimic pana acum, nu inteleg de ce nu ii dai ocazia sa o faca in urmatorii ani si te lansezi in tot felul de supozitii si teorii, bazate mai mult pe imaginatie decat pe argumente. asta mi se pare hater-eala, asa ca nu o sa mai intru in discutii de genul asta... si o sa vedem in 2-3 ani cine a avut sau nu dreptate

Marius09.11.2011 08:42

Pai nu-l las eu sa se bata? Tot astept lupta aia adevarata care, din pacate, nu se mai "materializeaza" pentru ca toti adversarii fug de el. Si sunt nevoit sa ma repet, noroc ca se gaseste cate un Mendy curajos. Ba chiar am auzit ca se pune de un al treilea meci cu Andrade, omul o sa fie challenger obligatoriu al super-versiunii IBF.

 

"Hater-eala" nu e, n-am nicio legatura cu Bute sau cu adversarii lui, asa n-as avea de unde. Pur si simplu nu ma raliez corului de laudatori, si cum ei isi exprima parerile, asa fac si eu. Daca nu e deplasat sa-l lauzi dupa o victorie, nu vad de ce ar fi deplasat sa-l critici din cauza adversarilor de mana a doua...

joseph09.11.2011 08:59
Pai nu-l las eu sa se bata? Tot astept lupta aia adevarata care, din pacate, nu se mai "materializeaza" pentru ca toti adversarii fug de el. Si sunt nevoit sa ma repet, noroc ca se gaseste cate un Mendy curajos. Ba chiar am auzit ca se pune de un al treilea meci cu Andrade, omul o sa fie challenger obligatoriu al super-versiunii IBF.

 

"Hater-eala" nu e, n-am nicio legatura cu Bute sau cu adversarii lui, asa n-as avea de unde. Pur si simplu nu ma raliez corului de laudatori, si cum ei isi exprima parerile, asa fac si eu. Daca nu e deplasat sa-l lauzi dupa o victorie, nu vad de ce ar fi deplasat sa-l critici din cauza adversarilor de mana a doua...

 

presupun ca ignori contextul in care se intampla chestiile astea, asa ca te rog sa-mi spui cu cine te-ai fi batut tu daca erai in locul lui... pentru a nu mai lasa loc de discutii.

 

mai departe, constat ca nu ai citit pana la capat articolul pe care l-ai citat ceva mai sus. daca nu esti hater si intelegi cum functioneaza lumea boxului, are destul de mult sens ce spune el in pasajul asta ignorat de tine :))

 

"- Mai ai pentru un singur meci contract cu Show Time, nu? Ce vei face dupa aceea?

- Ma pistoneaza sa mai semnez pe inca un an cei de la Show Time, dar nu ma grabesc. Reprezentantii HBO m-au contactat si ei. Astept. Am mai boxat doua meciuri la HBO, ii cunosc, stiu ce cer. Voi vedea ce ofera fiecare si voi semna cu televiziunea cu care voi considera eu ca am mai multe oportunitati de expunere.

 

- Legat tot de viitorul meci, stii ca Librado Andrade si americanul Don George vor boxa pe 17 decembrie pentru a deveni challenger la titlul IBF. Ce zici de un al treilea meci cu Andrade?

- Zic doar atat: pe cine crezi ca ar mai interesa? Pe mine, unul, nu! L-am batut de doua ori pe Andrade, a doua oara prin knock-out, nu mai am ce sa arat. Oricum, mai e mult pana atunci. Sunt noua luni dupa ce unul dintre ei devine challenger in care trebuie sa-ți aperi titlul, se mai poate lungi daca ai un alt meci intre timp. Nu ma gandesc la un astfel de meci.

 

- Presa canadiana a anuntat ca ai deja o data fixata in august 2012 pe stadionul din Quebec pentru un meci cu 25.000 de spectatori. Stii ceva de asta?

- Da, cei de la Quebec m-au anuntat ca exista interes pentru o astfel de disputa Acum, in Pepsi Coliseum, cele 15.000 de bilete s-au vandut in 45 de minute. Nu cred ca e vreo problema sa se vanda zece mii in plus.

 

- In aceste conditii e greu sa boxezi in America, nu?

- Nu, nu e greu, dar ti-am spus, depinde de multi factori. Nu plec in America de dragul de a boxa. Visul meu e sa ajung in Madison Square Garden si, mai devreme sau mai tarziu, mi-l voi implini."

 

PS: te rog sa-mi zici ce adversari respectabili a avut Ward pana sa ajunga in Super6, pentru ca mi se pare curios ca unul ca el a scapat de ochiu tau vigilent :)

Marius09.11.2011 09:26

Pot sa-ti zic ca Ward s-a batut cu Kessler si Abraham. Ca a facut-o in SuperSix, pentru mine e mai putin important pentru ca nu eu l-am tinut pe Bute in afara turneului.

Daca tot vorbim de context, eu cumva l-am pus pe Bute sa se bata in super-versiunea IBF?

 

Interviul l-am citit tot, Lucica imi place la nivel declarativ, mai putin cand se refera la adversarii pe care vrea sa-i bata, dar toti fug de ele. Pentru mine astea sunt semn de frustrare, semn ca si el e constient ca s-a luptat cu niste dubiosi si ca, daca mai amana mult meciurile tari, o sa devina subiect de gluma.

 

Eu nu-s ipocrit sa sustin ca, daca as fi fost Bute, m-as fi dus in America dupa Ward, in Anglia dupa Froch sau in Danemarca dupa Kessler, sa fac si sa dreg. Nu, as fi facut fix acelasi lucru ca si el, insa mi-as fi asumat criticile din acest punct de vedere. N-as fi iesit sa spun cat sunt de tare si cum toti fug de mine, pentru ca daca ma consideram atat de tare incepeam cu WBC sau WBA, nu cu IBF pentru ca dupa 4 ani sa iau in considerare posibilitatea unificarii centurilor.

 

Sa lasam ipocrizia deoparte, SuperSixul i-a fost mai mult de ajutor lui Bute decat l-a defavorizat, pentru ca a strans marea majoritate a valorilor intr-un circuit, lui ramanandu-i semi-profesionistii gen Mendy, fapt ce a favorizat pastrarea centurii mondiale. Acum ca el vine si spune ca n-a avut optiuni e de porc, nu cred ca daca insista sa intre in SuperSix, fie la inceput, fie dupa iesirile lui Dirrell sau Kessler, ii dadeau aia jet. Turneul asta e mai mult un alibi decat o nesansa pentru el si asta e singura parte din discursul lui care nu imi place.

 

In loc sa isi asume alegerile pe care le-a facut si pe care le face, el da vina pe providenta. Sa fim seriosi.

joseph09.11.2011 10:23
Pot sa-ti zic ca Ward s-a batut cu Kessler si Abraham. Ca a facut-o in SuperSix, pentru mine e mai putin important pentru ca nu eu l-am tinut pe Bute in afara turneului.

Daca tot vorbim de context, eu cumva l-am pus pe Bute sa se bata in super-versiunea IBF?

 

Interviul l-am citit tot, Lucica imi place la nivel declarativ, mai putin cand se refera la adversarii pe care vrea sa-i bata, dar toti fug de ele. Pentru mine astea sunt semn de frustrare, semn ca si el e constient ca s-a luptat cu niste dubiosi si ca, daca mai amana mult meciurile tari, o sa devina subiect de gluma.

 

Eu nu-s ipocrit sa sustin ca, daca as fi fost Bute, m-as fi dus in America dupa Ward, in Anglia dupa Froch sau in Danemarca dupa Kessler, sa fac si sa dreg. Nu, as fi facut fix acelasi lucru ca si el, insa mi-as fi asumat criticile din acest punct de vedere. N-as fi iesit sa spun cat sunt de tare si cum toti fug de mine, pentru ca daca ma consideram atat de tare incepeam cu WBC sau WBA, nu cu IBF pentru ca dupa 4 ani sa iau in considerare posibilitatea unificarii centurilor.

 

Sa lasam ipocrizia deoparte, SuperSixul i-a fost mai mult de ajutor lui Bute decat l-a defavorizat, pentru ca a strans marea majoritate a valorilor intr-un circuit, lui ramanandu-i semi-profesionistii gen Mendy, fapt ce a favorizat pastrarea centurii mondiale. Acum ca el vine si spune ca n-a avut optiuni e de porc, nu cred ca daca insista sa intre in SuperSix, fie la inceput, fie dupa iesirile lui Dirrell sau Kessler, ii dadeau aia jet. Turneul asta e mai mult un alibi decat o nesansa pentru el si asta e singura parte din discursul lui care nu imi place.

 

In loc sa isi asume alegerile pe care le-a facut si pe care le face, el da vina pe providenta. Sa fim seriosi.

 

asta deja incepe sa semene a critica constructiva si n-am nimic cu genul asta de comentarii.

si eu consider ca mai are multe de demonstrat, dar sunt dispus sa mai astept putin, pentru ca am impresia ca ne apropiem de meciurile pe care ni le dorim. contextul pare sa se schimbe in favoarea lui si sper sa nu fim dezamagiti, pentru ca tot timpul trebuie tinut cont si de faptul ca nu este de ajuns sa isi doreasca Lucian un meci, ci trebuie sa se inteleaga si promotorii si sa iasa "reteta" financiara...

 

declaratiile astea mi s-a parut ca au fost un raspuns la declaratiile adversarilor, asa ca nu le consider o nesimtire sau un semn de frustrare... si oricum ele fac parte din joc(desi nici mie nu-mi place treaba asta deloc).

 

despre advresarii de pana acum, de ce nu vrei sa recunosti ca inainte de S6, Bute avea un palmares mai bun decat al lui Ward? in timp ce Bute s-a batut cu Bika, Berrio si Andrade(toti 3 in top 10 al categoriei la momentele respective), singurul nume mai cunoscut din palmaresul lui Ward era Miranda, cu care s-a intalnit si Bute(si a avut o victorie mult mai clara)... asa ca nu stiu pe cine a ajutat mai mult turneul asta. este adevarat ca neparticiparea in turneu i-a dat lui Bute sansa sa mai progreseze pana la intalnirile cu principalii lui rivali, dar si astia au acumulat multa experienta, notorietate si bani ca urmare a meciurilor dintre ei.

f234567k09.11.2011 10:23

Luni seara, ca să comenteze impreună cu radioascultatorii izbinda obținută de Lucian Bute in meciul cu Glen Johnson, l-am invitat la EuropaFM pe Leonard Doroftei. Dacă anterior dovedise rezerve față de succesele repurtate de mai tinarul sau coleg, reproșindu-le șefilor clubului canadian Interbox că nu i-au oferit lui Bute adversari de primă mina Moșu' s-a aratat de data asta sedus de evoluția lui Lucian, de-a dreptul entuziasmat: A luptat ca un mare campion, jos palaria, bravo lui!.

 

Ceva mai tirziu, am intrat in legatura prin telefon, cu Bute insuși, deja intors la Montreal, unde locuiește, după ce il invinsese pe Johnson la Quebec. Cu modestia-i obișnuita galățeanul a povestit cum a decurs confruntarea cu jamaicanul. Între altele, a spus că nu s-a simțit nici o clipă in primejdie și a ținut să remarce ajutorul primit din partea publicului, a numeroșilor compatrioți prezenți la gala Romanii mei m-au impins spre victorie, le sunt recunoscator, a adaugat.

 

La un moment dat, a intervenit in discuție și Doroftei. Felicitindu-l pe Lucian, practic a repetat ce afirmase mai devreme. Că Lucian s-a batut cu inteligență și cu stil. Că a cîștigat fară dubii. Că i-a rapit partenerului orice șansa Rezumind, că a meritat pe deplin decizia unanimă a juriului.

 

Informat că relațiile dintre ei sunt reci, dacă nu chiar inexistente, m-am temut de reacția lui Bute. Întrucit acesta a tacut preț de 4-5 secunde, mi-a fost și mai frică să nu fi forțat lucrurile, să nu mă fi bagat ca musca-n lapte și să fi comis o gafă!

 

Am rasuflat insă ușurat deoarece Lucian i-a mulțumit Moșului pentru cuvintele frumoase, iar dialogul lor la distanță a continuat citeva minute bune intr-o notă sinceră și cordiala Au parut doi amici ce tocmai s-au regasit și se bucură pentru asta.

 

După ce convorbirea s-a incheiat, l-am auzit pe Doroftei murmurind: Știți că n-am mai vorbit unul cu celalalt de la plecarea mea din Canada, adică de 7 ani?! Ne-am incapăținat aiurea și nu ne-a folosit nici unuia dintre noi!. Apoi, in auzul ascultatorilor, Moșu' a promis că va merge vineri la Otopeni să-l intimpine pe proaspatul campion la revenirea in țara să-i stringă mina și să-l imbrățișeze.

 

Într-o lume a ringului romanesc bintuită mai degrabă de orgolii, caci interese materiale nu cred să fie, impacarea celor doi, sper de durata poate fi semnul unui nou inceput. Pentru a reinvia din propria- i cenușă și a redescoperi drumul spre medalii, boxul nostru are nevoie de toate competențele și de toate energiile. Cu atit mai mult are nevoie, ca de aer, de prietenia dintre Bute și Doroftei, dintre superstarul de azi și cel de ieri.

 

Ovidiu ioanitoaia

RedScorpyON09.11.2011 23:36

@Marius

Eu sunt imbecil ca n-am argumente? Ok!

 

Ia,te rog,si compara meciurile astora pe care ii crezi tu mai tari cu adversarii pe care i-a batut Bute si o sa vezi diferentele. Nu sunt suporter-tip, dar imi place pt ca e un boxer adevarat, cu un stil foarte rar. Cat despre faptul ca te lansezi in acuzatii si imi spui ca nu si-a dovedit valoarea,iti repet,compara rezultatele lui cu X,Y,Z etc cu rezultatele lui Ward(de ex) cu X,Y,Z si vezi ce-ti da. Si nu zic de KO sau decizie,de statisticile cu pumni dati/luati, lovituri ce si-au atins tinta,eschive reusite,etc si o sa vezi ca tu esti cel imbecil,idiot,fixist si rauvoitor. Daca nici alea nu-s argumente,atunci e clar ca tu esti noul don King si ca vezi boxul cu alti ochi decat noi. Eu zic s-o lasati moarta pana ce se va bate cu unul dintre "regii" boxului si atunci sa pariem pe o directa in mufa. Hai sa va vad! Cine se baga?

 

P.S.: Scuze celorlalti pt jignri!

«1131415161731»