FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Box

«1101112131431»
gio_stgloria11.07.2011 12:00

Americanii anunță sfarsitul lui Bute: Pavlik il face KO in noiembrie!

 

Dan Ambrose, de la cunoscutul site dedicat sportului cu manusi - boxingnews24.com, e sigur că pugilistul nascut la Pechea va fi invins de Kelly Pavlik, in noiembrie.

 

Sub titlul "Pavlik il va invinge prin KO pe Bute, in noiembrie", Ambrose scrie: "Nu m-a impresionat niciodată Pavlik, dar am vazut destul ca să pot spune că-l va invinge pe Bute in noiembrie".

 

"Bute n-are nici puterea, nici viteza necesară pentru a invinge un sportiv precum Pavlik. M-am uitat la meciul lui cu Mendy si am vazut un luptator care a pierdut mult din jocul de picioare si care tine in continuare mana dreaptă jos. Singurul punct forte al lui Bute e mana stanga in rest nimic. Câștigă deoarece intalneste adversari slabi. De cand a pus mana pe centura romanul dă piept numai cu oponenti slab cotati", continuă acesta.

 

Ambrose merge mai departe si afirmă ca dacă intr-o luptă cu Pavlik ar avea ceva sanse, cu Ward sau Froch, boxerul roman ar pierde sigur.

 

"Andre Ward si Carl Froch il vor bate cu siguranță. Au o clasă peste el", a conchis ziaristul de peste Ocean.

 

Lucian Bute il va intalni, aproape sigur, pe Kelly Pavlik in luna noiembrie, intr-o luptă in care iși va apara pentru a 9-a oară titlul mondial IBF la categoria supermijlocie.

 

Va fi cea de-a 30-a luptă la profesionisti pentru Lucian Bute.

 

realitatea.net

red&blue_boy11.07.2011 12:18

@ Marius :

Eu n-am spus ca sunt fin cunoscator,cel putin nu ca tine.Nu te-am vizat cu postarea mea,ziceam asa in general de toti cei care-l acuza pe Bute de una-alta.Daca tot ai vrut sa arati cat esti de tare,puteai barem sa imi raspunzi civilizat,la subiect,fara ironii ieftine,ca nu ma cunosti ...

Da,stabilirea unui meci nu depinde de Kessler sau Bute,mai ales cat priveste partea de organizare,televizare,bursa sportivilor.De asta se ocupa cluburile pentru care boxeaza respectivii,ca doar nu Bute nu i-a oferit danezului suma pretinsa.Pot sa se intalneasca Bute si Kessler la o bere si sa spuna ca vreau sa se bata,iar fara acordul cluburilor ce fac?Daca acestea nu negociaza conditile,nu ajung la un consens,tot degeaba...

Poate Kessler e protejat prin faptul ca nu vrea sau nu e lasat de stafful sau sa boxeze altundeva in afara de Danemarca...

 

Marius11.07.2011 12:26
Poate Kessler e protejat prin faptul ca nu vrea sau nu e lasat de stafful sau sa boxeze altundeva in afara de Danemarca...

 

Tocmai ce-am spus ca danezul s-a batut si "in deplasare" si de fiecare data cu adversari buni, deci nu e o problema boxatul in afara tarii.

 

"Sursele mele", in fapt cateva site-uri de profil din Canada, sustin ca de fapt aia de la Showtime nu au vrut un meci Bute - Kessler acum pentru ca Lucica al nost' sa isi mentina invincibilitatea pana in primavara, cand va fi pus in ring cu Ward sau Froch. Pavlik e oricum mai slab decat Kessler si in mare foame de bani, asa ca a acceptat pe loc oferta Interboxului.

 

O victorie cu Pavlik, probabila acum, il va face pe Bute destul de cunoscut in USA pentru ca un meci cu Ward sa fie foarte interesant, mai ales ca ar fi doi boxeri neinvinsi.

Adrian11.07.2011 12:54

Un link, ceva? Sau sursele tale sunt doar pentru tine si nu vrei sa le imparti?

 

Pana acum ai tot batut din gura dar 0 link.

Si site-urile/forum-urile alea de box, poti sa stai linistit, sunt macar surse. Nu ca invizibilele tale. Daca aveai un pic de creier in cap, intrai pe respectivele threaduri, vedeai ca acolo sunt postate niste linkuri. Daca mai urmareai si linkurile... dar e greu pentru tine cu netul...

 

La gala, chiar si baietii de la Pro TV au spus ca Kessler a refuzat 3 milioane pentru un meci cu Bute. Peste tot vad 3 milioane. Bine ca vine Marius si ne spune ca el a citit pe undeva ca nu e asa.

 

Da, frate, linku' si inchide-ne gura. E asa de greu?

 

Ti-au inchis altii gura pe aici si te superi si ii ataci si pe ei. Alceva nu poti.

 

 

Despre kessler, daca cunosteai bine limba romana, ai fi vazut ca am zis ca APROAPE toata viata lui a luptat in Danemarca. A luptat doar de 5 ori afara. Si, cum a dat in afara peste adversari puternici, a luat-o.

Adica de la Ward si Calzaghe, cand a luptat cu aia la ei acasa. Ca de aia nu vrea sa se bata cu Bute in Canada, ca stie ca o ia.

 

Nici nu mai merita mentionat faptul ca scoate 4-5 milioane pentru fiecare meci jucat in Danemarca.

 

Chiar ma intrebam cand o sa vina adevaratii ca Marius sa ne spuna ca oferta facuta de Bute e o insulta la adresa lui Kessler.

 

Penibil!

red&blue_boy11.07.2011 18:38
Tocmai ce-am spus ca danezul s-a batut si "in deplasare" si de fiecare data cu adversari buni, deci nu e o problema boxatul in afara tarii.

Am inteles ca in majoritate meciurile lui Kessler au avut loc in Danemarca,aproape toate.

 

Cum mai spuneam, eu cred ca Pavlik nu e un adversar de lepadat nici acum,cu tot cu perioada zbuciumata dupa care vine.Si pana la meciul cu Bute are timp sa se mai puna la punct,in principal cu pregatirea fizica,ca de boxat sigur n-a uitat cum se face.Are si el o sansa mare sa revina iarasi in top,in prim plan printr-o lupta cu centura pusa in joc.Cred ca va fi un meci interesant,iar o victorie cu Pavlik l-ar duce pe Bute spre un meci si mai tare,poate chiar cu Ward.

 

Sa spunem ca Bute pierde cu Pavlik sau in urmatorul meci.Asta inseamna ca e slab,uitam cei 4 ani in care a tinut centura?

Marius11.07.2011 19:31
Sa spunem ca Bute pierde cu Pavlik sau in urmatorul meci.Asta inseamna ca e slab,uitam cei 4 ani in care a tinut centura?

 

Dar cine a zis ca Bute e slab? Chiar toata lumea s-a pus de acord ca el e un boxer bun spre foarte bun, numai ca nu e zeul supermijlociei si nici port-drapelul Romaniei.

 

Daca o sa piarda la Pavlik, putin probabil, va ramane unul din putinii romani care au castigat un titlu mondial la profesionisti, adica un boxer exceptional pentru Romania si bun spre foarte bun pe plan international.

 

Fara alte patetisme patriotice care nu-si au rostul.

red&blue_boy11.07.2011 20:14
Dar cine a zis ca Bute e slab?

Fii sigur ca o sa se gaseasca multi care o sa spuna asta,in cazul unei infrangeri imediate.

Adrian11.07.2011 20:40

Dar linkurile alea catre ziarele canadiene care au zis ca Bute i-a facut o oferta de rahat lui Kessler unde sunt?

Le-a vazut cineva? Ca sunt tare curios.

blindica11.07.2011 21:33

Idei knock-out pentru tara. Cat de usor este sa-ti bati joc de munca unui om. Observati ca Bute era,asemenea lui Doroftei,era sa nu treaca de cantar. Semn ca toata mediatizarea dinaintea meciului,intalniri cu personaje asa-zis de marca ale societatii,conferinte de presa,spot-uri publicitare,in nici un caz nu fac bine sportivului.La fel a fost si cu Doroftei,cam acelasi staff il au,nu?

Ce rost are comparatia intre cei doi,cand activeaza sau activat la categorii diferite?

Cei care spun ca Bute este slab au vazut cu adevarat statistica? Nu la modul singular ,ci modul in care Bute a castigat cu adversari de asemenea invinsi de alti pugilisti despre care ''gurile rele'' pretind ca sunt mai buni ca Bute.

Mendy era neinvins.Din pacate nu sunt un urmaritor constant al fenomenului,am fost tras spre eveniment de 1.publicitatea enorma 2. faptul ca un roman isi pune titlul mondial in joc . Cert este ca Mendy chiar se lupta cu Bute si knock-out-ul a picat surprinzator,fapt recunoscut,la cald,chiar de Bute.

 

Bute e un campion fabricat la cea mai slaba centura posibila...acest Mendy este slab, Doroftei a avut mereu dreptate.

 

 

Eu vreau sa-l vad pe Bute cu un adversar de calibru nu cu ce s-a batut pana acum.

 

 

De Gatti sau Spadafora auzise toate lumea....de ai lui Bute...

 

 

Si-a luat banii cascadorul francez, proteveul, nea Rudi si gata....sunt mandru Mosule ca ma fost contemporan cu marile tale meciuri...mi-e scarba de mascarada asta!
RedScorpyON11.07.2011 21:42

@Marius

 

BA, n-am comparat pe nimeni cu nimeni,ma,miezule! Am spus doar ca Doroftei e zero ca persoana pentru ca stiu cateva cazuri pe care n-are rost sa le povestesc pt ca nu le-as putea proba... Daca as vrea sa compar,as putea... Si Doroftei cum a dat de un adversar adevarat(Gatti) s-a pisat pe el... Dar asta ar fi aiurea! Amandoi fac parte din elita tarii,unul prezentul,altul trecutul. Doroftei are rabufnirile astea pt ca vede ca lumea l-a uitat,asta il doare pe el,astia suntem noi romanii,uitam repede.

 

Eu n-am nimic personal cu tine,cum ai tu cu Adrian. Doar ca el probeaza tot ce afirma,cu probe bune sau rele,pe cand tu te dai mare miez si te contrazici asa cum zic pseudo-jurnalistii de la noi, "pe surse"...

 

 

LE: Stiti ce faceti voi aici,astia de tot ziceti ca Bute e slab... E ca si cum ne-am apuca noi sa spunem ca Barcelona e bunicica spre buna, sunt celelalte echipe prea proaste si d-aia castiga ei tot de cativa ani...

puyol11.07.2011 22:02

nefiind un cunoscator al boxului (nu stiu daca am vazut 10 meciuri cap coada de box amator sau profi), explicatia lui Badea Mircea mi se pare irefutabila.

RedScorpyON11.07.2011 23:54

@puyol,m-ai facut curios si m-am uitat si eu la emisiunea din 10 iul. Cei care tot o ardeti aiurea ca Bute n-a boxat cu cei mai buni, uitati-va la Badea! Omul se pricepe si acolo demonstreaza ca Bute n-are vreun boxer de care sa se teama.

Adrian12.07.2011 05:15
Observati ca Bute era,asemenea lui Doroftei,era sa nu treaca de cantar.

 

 

E gresit, Blindica. In nici o secunda nu s-a pus problema ca Bute sa nu faca categoria. Numai ca multi oameni, printre care si marii jurnalisti sportivi, habar nu au care e diferenta intre a slabi si a pierde din greutate.

 

Ziceau, parca, ca Bute mai avea de dat jos 2,5 kile cu o saptamana inainte de lupta. Ceea ce e superb pentru un luptator. Alea 2 kile le poti da jos doar cu o sedinta de sauna inainte de cantar.

Bute e un om serios. De aia il respect. El nu-si bate joc de sport.

 

Badea a spus doar lucruri pe care oamenii care fac box le stiau deja. Din pacate, presarii de la noi, in loc sa mearga sa vorbeasca cu Leu, Vastag sau alti oameni care au practicat acest sport si care puteau sa fie obiectivi, s-au dus sa vorbeasca cu Doroftei, care doar obiectiv nu era.

blindica12.07.2011 07:48

Adrian,bineinteles ca nu-si bate joc de sport,se vede! Se vede si ca este om serios! Dar nu ma refer la cele 2,5 kg si la cele 54 g chiar de la momentul cantarului.Nici nu ma indoiesc ca nu si-ar face antrenamentul la cel mai bun nivel sau ca n-ar respecta indemnurile nutritionistilor.Da` totusi 54 de grame sunt la limita. Aici ma refeream ca i-ar fi putut dauna toata agitatia dinaintea meciului si am dat exemplele care credeam eu ca sunt necesare.

Adrian12.07.2011 08:12

Nu sunt deloc la limita. E normal sa fie asa. Tu nu trebuie sa slabesti mai mult decat iti cere categoria. Din cate am inteles eu, Bute are normal vreo 84 de kg. Din moment ce la supermijlocie esti obligat sa ai 76,2, el chiar nu avea de ce sa isi faca probleme. Probabil ca i-a fost chiar usor sa faca categoria, ca nici nu parea obosit sau lent. Si din moment ce avea cu o saptamana inainte de cantar doar 2,5 kg in plus, e clar ca totul a fost facut corect, respectand un program bine facut si bine pus la punct.

 

Bute e destul de mare pentru supermijlocie. 187 cm inaltime. Ar putea oricand sa lupte la semigrei(79 de kg) dar cred ca si la welterweight(69,9), daca ar vrea.

 

Unii luptatori dau jos si cate 15-16 kg si nu au probleme. Cel mai bun exemplu pe care il pot da e in MMA, Anderson Silva, cel mai bun luptator din UFC si poate din lume. Asta umbla pe la 100 de kg si lupta la mijlocie, 84 de kg. Programul de pregatire e foarte important. Daca te pregatesti din timp, datul kilogramelor jos e usor.

stockton12.07.2011 08:46

Fostul campion mondial WBC si IBO la categoria semigrea, Jean Pascal, il atacă pe campionul mondial Lucian Bute, despre care spune că se bate doar cu boxeri mult mai slabi ca el.

 

"După ce m-am luptat cu Bernard Hopkins l-am provocat pe Bute, dar acesta m-a refuzat. M-a dezamagit Bute, m-a refuzat pentru a patra oara El este un boxer bun, dar trebuie să se lupte cu adversari de calibrul sau. E fricos, ii trebuie mai mult curaj. Trebuie să riste un pic", a spus Jean Pascal, potrivit Boxing News.

 

Pascal a cîștigat 26 din cele 29 de meciuri la profesionisti, 16 dintre acestea prin KO. În iunie 2009, Pascal l-a invins prin decizie unanimă pe romanul Adrian Diaconu intr-un meci contind pentru titlul WBC la categoria semigrea.

Adrian12.07.2011 09:06

Ce dobitoc si asta. A luptat cu Hopkins acum cateva luni(si a pierdut, evident). L-a provocat pe Bute si Bute ce trebuia sa faca? Sa renunte la lupta cu Mendy, lupta IMPUSA DE IBF, si sa piarda centura?

 

E clar. Le e frica de Bute.

Sportivii adevarati nu vorbesc. Sportivii adevarati fac. Eu vad ca Bute tace si face in timp ce restu' dau din gura.

Le reseau pansant12.07.2011 09:08

Hiu, Doamne ajuta! Acum am inteles de ce merge tara asta atat de bine, de ce suntem atat de sus ca avem mii de specialisti, toti care mai de care mai pregatiti, mai informati, fie din culise, dupa bloguri, de la Mircea Badea (un referent mondial).

 

Daca nu spunea nimic Doroftei, "argumentul" era pai da ce ba a zis Doroftei ceva? ca doar el e campion mondial, acum ca a zis Mosu ceva, pai ce ba Doroftei e un frustrat, sa spuna Vastag ceva . Din ce retin eu pe la inceputul discutiei parca doar cei care au facut box trebuiau sa vorbeasca, nu?

 

Ma bucur enorm de mult ca sunt contemporan si am si marele privilegiu sa fiu coleg de forum cu specialisti avand cunostinte din variate domenii: fotbal, box, istorie, razboaie, drept, fizica cuantica, chimie macromoleculara.

puyol12.07.2011 09:33

am observat ca ai batut tignalul inspre mine. Cand m-am referit la explicatia lui Badea nu m-am referit degeaba, pentru ca argumentul lui nu consta in elemente tehnice, procedee ale boxului pentru habar nu am. Dar consta in multa logica. Si anume... kessler, pavlik sau froch, aceste "super legende" de care ii e frica lui Bute, acesti mega boxeori peste care bute trebuie sa treaca pentru a-si demonstra valoarea, nu sunt in niciun caz dumnezeii boxului. Ei au pierdut si castigat meciuri in fata unor adversari pe care Bute i-a batut. Nu trebuie sa fii mare cunoscator in ale boxului ca sa iti dai seama ca aia nu-s cine stie ce scule de boxeori (fata de cat vor sa le ridice piedestal haterii lui bute).

stockton12.07.2011 10:21

Adriane, intelege un lucru te rog....nu se ia toata lumea dupa Doroftei. Pascal asta cu siguranta nu s-a luat dupa Doroftei. Cam prea multa lume vorbeste despre un lucru...si acum ce sa credem? Ca e conspiratie generala impotriva lui Bute? Eu ma iau dupa ce vad eu...asa necunoscator cum sunt, am si eu dreptul la o parere si anume ca acel Mendy era sub nivelul unui luptator de talia actuala a lui Bute. Deja la meciul 29 o astfel de lupta sportiv vorbind a fost inutila. Asta era adversar de meciurile 15-25. Si terminati cu faza asta ca era neinvins...pana la 20 si ceva de meciuri multi sunt neinvinsi...abea apoi incep meciurile serioase. Diaconu avea 26-0 apoi a pierdut de 3 ori in 4 meciuri. Leu a preferat sa se retraga cam tot la 26-0 cand insa ar fi inceput adevaratele lupte.

L-am vazut si noi pe Mendy ala si sincer n-a aratat nimic...nici viteza, nici tehnica, nici rezistenta. Normal ca fiecare boxer poate oricand sa fie trimis in lumea viselor dintr-un pumn, dar nu e cazul sa vorbesti aici despre Tyson vs Douglas deoarece acel meci este deja istoric...Mendy nu este Mike Tyson. Unii specialisti vin si ne spun ca pumnul a fost intr-o zona speciala si era normal, altii care nu-l inghit pe Bute spun ca totusi a fost cam teatru. Deh, daca stai si te gandesti Joe Frazier l-a batut o data pe Ali la puncte dar a fost apoi nu stiu cate zile spitalizat, in vreme ce Jean-Paul s-a dus cu Luci in club. Sunt convins ca si protagonistii meciului prezentat de Vlad, Ward si Gatti s-au dus de gat la club dupa meci ca se mai si puteau tine pe picioare...Din cauza faptului ca si specialistii se contrazic, avem si noi dreptul la o parere.

 

LRP...tu iti dai sema ca nu ar mai exista un forum daca ar vorbi numai cei specializati in subiectul X sau Y? Nu confunda parerea cu informatia, care este adevarat ca trebuie adusa numai de catre cei din domeniu sau din interior in orice dezbatere.

Adrian12.07.2011 10:38

Redondo

 

TU stii ce e ala un grudge match?

E ceva ce se vinde, foarte, foarte, foarte, extrem de super bine.

Mai ales la americani. Aia mananca pe paine astfel de evenimente.

 

Ei se cearta inainte de meci si se pupa dupa. Totul e menit sa faca publicitate.

Pascal vs. Bute? Imposibil momentan. Unul e la semigrei, celalalt la supermijlocie. Daca Pascal coboara, poate. Dar Bute cu siguranta nu va urca.

 

Si probabil ca Pascal isi pregateste revenirea la supermijlocie, de aia a comentat asta. De aia vrea sa se bage in seama. Il provoaca pe cel mai tare din categorie pentru a arata ca are coaiele necesare. Ok. Dar asta nu inseamna ca un meci intre el si Bute se va organiza doar pentru ca vrea el.

 

Nu mai puneti voi botul la toate rahaturile pe care le arunca unul si altul. Froch e acum mare smecher, zice de Bute, nu are treaba. Dupa ce o va lua de la Bute, bag mana in foc ca amandoi vor da mana, se vor imbratisa, se vor purta ca doi prieteni.

Exact asa a fost si cu Andrade. Ala a zis de naspa de Bute pana cand Bute l-a batut. Apoi a devenit cel mai mare admirator al lui Bute.

 

Intelegeti si voi ca trebuie si promotorii astia sa faca bani. Nu inseamna ca tot ce zic ei e adevarat.

Lari12.07.2011 10:44

Bai, boxacilor, o intebare cat se poate de fara dedesubturi: cum gatu' ma-sii toata lumea ii scuipa seminte in cap, dar Bute a fost desemnat cel mai valoros pugilist IBF din 2010? La versiunea asta nu era si papagalu' de la Vladimir Klitchko?

stockton12.07.2011 10:46

1. Si daca eu spun acum ca un mare stelist, adoptat de fani ca idol vorbeste in anumite cercuri ca suporterii sunt niste naivii care habar n-au ce e ala ban, o sa ma crezi? Si ca atitudinea lui anti-becalista (daca exista de fapt) e doar publicitate o sa crezi?

 

2. Nimeni n-a zis ca trebuiau sa se rupa si la vestiare dupa meci, ca deh nu urmarim "Rocky 2", doar ca daca meciul ar fi fost mai "incrancenat" probabil ca Mendy cel putin ar fi avut nevoie de ceva odihna, daca nu ingrijiri medicale. Chestia cu acel club alimenteaza zvonurile ca francezul a cam venit in vacanta in Romania....ma mir ca nu l-au prins can-canistii cu niste fetite ceva pe la 6 dimineata.

 

3. Cel mai valoros al centurii lui, nu al categoriei, te rog sa specifici.

 

RedBlue....ala e peste tot acum daca nu ma-nsel si oricum la super-grei inseli sistemul mai greu daca nu aproape deloc.

red&blue_boy12.07.2011 10:48

@ Lari :

Bai,daca n-ai stiut , IBF e cea mai naspa versiune ( vezi prin topicul asta), asa ca Bute si Klitchko sunt cei mai slabi ! :D

Adrian12.07.2011 10:54
1. Si daca eu spun acum ca un mare stelist, adoptat de fani ca idol vorbeste in anumite cercuri ca suporterii sunt niste naivii care habar n-au ce e ala ban, o sa ma crezi? Si ca atitudinea lui anti-becalista (daca exista de fapt) e doar publicitate o sa crezi?

 

Nu, pentru ca tu esti un mincinos.

 

2. Nimeni n-a zis ca trebuiau sa se rupa si la vestiare dupa meci, ca deh nu urmarim "Rocky 2", doar ca daca meciul ar fi fost mai "incrancenat" probabil ca Mendy cel putin ar fi avut nevoie de ceva odihna, daca nu ingrijiri medicale. Chestia cu acel club cam alimenteazA zvonurile ca francezul a cam venit in vacanta in Romania....ma mir ca nu l-au prins can-canistii cu niste fetite ceva pe la 6 dimineata.

 

Iar dau un exemplu din MMA. Sper sa nu se supere nimeni.

Dupa o gala UFC, de obice se organizeaza afterparty-uri la casinouri, iar aici participa TOTI luptatorii de la gala. Aia care pot, bineinteles, ca MMA-ul e un sport mai dur si nu de putine ori au fost dusi luptatorii din cusca direct la spital.

 

Doar pentru ca Mendy s-a dus cu Bute in club, nu inseamna nimic. Ce voiai sa faca? Sa mearga suparat acasa si sa planga? In nici un sport nu mai e asa, frate. Poate doar in filme.

Credeti ca daca l-ati vazut pe Torje plangand deja ati vazut totul.

Torje are 20 de ani. Mendy aproape dublu. Nu sta negru' sa planga ca un copil, ca nu mai e copil.

 

Si cum naiba sa fie Mendy rupt cand a luat KO chiar la inceputul meciului.

Daca ajungea prin repriza 10 si nu era rupt, te credeam. Dar asa.

Ce title contender e ala care dupa 3 reprize nu mai poate?!

 

 

 

 

Lari

 

Nu ii mai baga pe hateri in seama!

«1101112131431»