Ideea cu cartea de istorie era ca aia vorbesc din ce au trait pe pielea lor, pe cand noi vorbim din carti. Nu stiu cati dintre noi, marii razboinici viteji de pe forum, si-ar mai pastra coloana locuind macar o saptamana intr-un oras pe deasupra caruia sa treaca avioane americane dimineata ,la pranz si seara, si nu in croaziera.
Si bunicii nostri au trait vremuri mai grele si nu ii dau nimeni ca exemplu si nu stie nimeni de ce calvar au trait din 1941, asa ca ce spui tu acolo e gargara, ti-am mai spus, razboiul e naspa, cele mai nenorocite vremuri, noi ne agitam cand se opreste 2 minute metroul in statie, insa razboiaiele alea ale sarbilor in mare parte ei si le-au dorit, asa ca nu au scuze pentru asta.
Am impresia ca tu deodata ai intervenit cu un tackling intarziat ¨M-ati bagat in draci cu sarbii vostri, ce e asa de greu de inteles ca nu sunt un popor extraordinar¨. La subiecte de astea de obicei ai o atitudine efervescenta si oarecum superioara de nu-ti ajunge nimeni la nasul de la 1.65.
Ai o impresie gresita, daca ai fi urmarit fcsteaua vedeai ca nu postez asa aiurea si ca postez doar le meciurile Stelei si topice mai importante (istorie, politica, dezbaterii etc). Mai rasfoieste nitel arhiva si o sa vezi cam cine sunt. Cat despre atitudine superioara, daca tu atata intelegi e grav, asta a fost asa preludiul, ca pe urma stiu ca o sa ma faci nazist, hitlerist, extremist, legionar si toate cele.
Adrian
Era o utopie acum 100 de ani ca nu aveam mijloace de productie care sa sustina populatia. Momentan nu cred ca mai e o utopie. Avansul tehnologic imens(in doar cateva decenii s-a trecut de la baloane la oameni pe luna) permite acum constructia de masini care sa se ocupe de aproape toate muncile grele, lasand omul liber sa chill.
Este o utopie si acum, tu gandesti doar cu jumatati de masura, ce nu intelegi ca lumea poate exista doar pe modelul existent in prezent, defapt modelul de acum este cel mai apoape de natura si nevoile umane, democratia+capitalismul asigura individului suficient de multe oportunitati. Nu uita, tarile care au dus-o cel mai rau sunt tarile care se apropiau cel mai mult de modelul lui marx.
Sa iti exemplific: in Romania marile intreprinderi si uzine erau planificate cu mari cantine pentru muncitori, ei bine planul era ca de aici, de la cantinele fabricilor in scurt timp sa se aprovizioneze intreaga populatie, adica se facea mancare pt 20.000 de insi exact cat avea partea aia de oras in care era amplasata uzina. Din fericire lucrul asta nu a fost implementat la noi, dar se zvonea ca in 10-15 ani o sa cam fie incercat. Asa exista in cuba, coreea, exista in china, vietnam. Tu crezi ca oamenii aia erau fericiti ca la 12 le aducea unu mancarea cu camionul? si ca tot cartierul se aduna intr-o sala de la parterul unui bloc sa manance? tu ai putea sa traiesti asa?
Cum poti sa sustii disparitia banilor omule? tu te gandesti la ce inseamna asta? statul comunist a fost cum afost dar ce o sa fie ala in care nu o sa existe nici un fel de proprietate, niciun fel de mijloc de contabilizare.
Ok am ajuns la un nivel tehnologic superior, masinile pot face in principiu cam orice, dar nu uita ca sa faca lucrurile alea tot oamenii trebuie sa lucreze, sa le programeze si proiecteze, tot omul trebuie sa fie in spatele lor, ori tocmai libertatea si capitalismul a facut ca avansul tehnologic sa progreseze atat de rapid.
Tie nu ti se pare suspect ca omenirea s-a dezvoltat atunci cand banul si capitalismul si-au facut aparitia? sa o luam istoric, care sunt cele mai dezvoltate orase ale europei pai alea din vest, adica o mana de orase care in evul mediu au fost porturi sau sedii de banci, unde au aparut primele universitati? exact in aceleasi orase, care au fost centrele culturale si de inovatie ale lumii pana la 1800, exact aceleasi orase port/bancare.
Facem o supozitie, se ajunge in comunismul gandit de tine, adica fara bani si cu masinile care fac totul, oamenii stau si taie frunze la cani, atunci cine mai munceste din moment ce toti au acces la anumite produse? cine mai ofera serviciile de care oameni au nevoie.
Cine te ingrijeste cand te imolnavesti, cine mai iti deseneaza casa, cine te mai face sa razi seara la televizor, la ce film porno te mai uiti, si ce meci de fotbal mai vezi din moment ce, toti oamenii aia isi primesc zilnic ratia de mancare in mod egal, fara nicio diferentiere a profesiei? ce faci atunci, cum mai convingi tu o gagica sa joace in filme porno din moment ce stie ca nu are niciun avantaj? asa doar de placere? dar pe garcea cum il faci sa iti spun bancuri din moment ce si tu si el mancati aceleasi chestii, aveti aceiasi masina.
Cum diferentiezi tu un maturator de un profesor doctor? la unul ii dai o dacie ca masina si la restul un bmw?
Anul asta a fost unul foarte bun pentru Romania dpdv agricol. S-au facut rosii multe(asta stiu sigur) si si alte legume. Nu stiu daca in toata tara dar in zona asta da. Stiti ce s-a intamplat cu produsele? Au ajuns sa fie aruncate pentru ca nu le cumpara nimeni. Si asta e o noua dovada a idioteniei conducatorului statului care, daca achizitionau tot ce era in plus si faceau conserve, puteau hrani populatia pe timp de criza. Dar se pare ca campania erect orala era mai importanta.
Noi aruncam produse in timp ce altii mor de foame in Africa sau alte parti. Astea sunt efectele negative ale capitalismului.
Capitalismul este un sistem de productie, de ce vrei tu ca oamenii aia sa isi vanda pe nimic productia lor de rosii in care au investit enorm, bani (arat, insamantat, sapat, stropit, udat, cules, etc) pentru ca la un alt capat de lumii aceiasi oameni nu au facut nimic?
Hai sa iti mai spun o chestie, tu ai fost vreodata intr-un camin studentesc la baie? daca nu iti sugerez sa o faci, stii ce o sa gasesti?
usi rupte, chiuvete sparte, tevi infundate, dusuri pline de jeg, mizerie si rahat peste tot, ti se face si sila sa mai intri, ei bine daca te duci la oricare dintre studentii aia acasa sunt convins ca baia lor arata ca la hotel.