FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Dezbatere

«167891013»
greenyes05.12.2009 10:31

Adriane, poate asta o sa te lamureasca ce insemana un om integru, un om care nu a tradat, un om care a luptat pentru tara sa pana la sfarsit. Din pacate astfel de oameni si faptele lor nu stau in cartile de istrie din scolile, liceele, facultatile romanest. Poate cei din universitati care invata istoria stiu de ei dar acest fapt nu este normal dar CONSTIINTA NATIOoNALA SE TREZESTE LA TOTI nu doar la cativa insi.

 

Redau aici primul capitol din Testamentul din morga scris de Remus Radina, restul poate fi gasit aici: http://www.procesulcomunismului.com/martur...default.asp.htm

 

plus, ce a facut erou nostru mai departe in anii 90, asta in postul urmator

 

CAPITOLUL 1

 

 

 

 

 

Motto: O singură clipă hotă­răște viața omului..."

 

(Goethe)

 

 

 

Suntem in anul 1946. România geme sub ocupația trupelor sovietice, iar un guvern impus de pumnul in masă" al lui Vișinski lucrează cu febrilitate pentru consolidarea dictaturii.

 

De ochii aliaților, Rușii admit alegeri cu mai multe partide politice, care vor avea loc la 19 Noiembrie.

 

Am 22 de ani și sunt sublocotenent activ de cava­lerie, la Cercul teritorial Câmpulung Bucovina. Armata, până acum marea mută", va lua parte la campania electorală.

 

La mijlocul lunii Octombrie, sunt chemat de secre­tarul partidului comunist din jud. Câmpulung Bucovi­na, Sidorovici, care-mi vorbește rar și categoric:

 

" Te-am chemat din partea tovarășului Emil Bodnăraș, candidatul nostru in județul Câmpulung. Știm ce fel de ofițer ești. Mai știm că in anul 1943, fiind trimis la școala de ofițeri in Germania, ai refuzat să mai continui școala acolo și te-ai inapoiat in țară. Intră in partidul comunist și vei ajunge general!

 

Propunerea lui Sidorovici m'a uluit. I-am replicat:

 

" Bine, dar Armata aparține neamului românesc și nu unui partid. Uitați că eu am depus un jurământ?

 

" Nu e nimic, intri in mod conspirativ!

 

Căutând să-mi păstrez sângele rece și să câștig timp, l-am intrebat:

 

" Dar cum puteți primi in partidul comunist oameni care nici nu vă cunosc doctrina? Vor fi aceștia devotați?

 

" Este cam adevărat, imi răspunde Sidorovici. Iată o importantă carte de doctrină comunistă, citește-o cât mai repede și vino la mine!

 

Apoi mi-a inmânat Anti-Duhring", de Friedrich Engels.

 

Am plecat de acolo ca un om beat, cu convingerea că o mare primejdie plutește deasupra capului meu.

 

Peste câteva zile, pe data de 21 Octombrie, toți ofițerii și subofițerii din garnizoana Câmpulung sunt chemați la un meeting electoral, in sala de spectacole a liceului Dragoș Vodă", din localitate.

 

Meetingul este prezidat de către colonelul Constan­tin Ionescu, comandantul politic al Comandamentului 4 teritorial Iași.

 

Fusese prizonier in U.R.S.S. și venise in țară cu di­vizia Tudor Vladimirescu", una dintre cele două divi­zii formate de sovietici din prizonieri români. La mee­ting ia parte și o unitate din divizia T.V."

 

Colonelul Ionescu incepe să ridice in slăvile cerului realizările guvernului Petru Groza. El susține cu insis­tență că Armata română este astăzi la loc de cinste.

 

Toți cei din sală știau că acest colonel nu spune adevărul. in realitate, niciodată nu fusese Armata ro­mână mai umilită ca acum. Amintiri dureroase defilau in fața ochilor minții mele, ca intr'un film. O revoltă puternică a inceput să pună stăpânire pe sufletul meu. Eram la vârsta când viața nu contează mai mult decât adevărul. in câteva clipe am intuit posibilitatea de a scăpa de presiunile lui Sidorovici pentru a mă inscrie in partidul comunist. Am luat hotărîrea bruscă de a pără­si Armata, din care, cu câteva luni in urmă, prin legea cadrului disponibil, fuseseră indepărtați cei mai integri și capabili ofițeri. Am luat hotărîrea de a pleca din ar­mată și fiindcă aveam ferma convingere că la alegerile din 19 Noiembrie Armata va fi folosită pentru oprima­rea libertății poporului român și nu voiam să comit această imensă crimă impotriva poporului meu.

 

Nu credeam in alegeri libere și nici in ajutorul ime­diat al Americanilor.

 

Americanii distruseseră fascismul german cu aju­torul fascismului sovietic, care incălca cu brutalitate drepturile popoarelor și drepturile omului.

 

M'am ridicat ca electrizat, impins, parcă, de o mâ­nă tainică, și m'am adresat cu voce puternică colonelu­lui Ionescu:

 

" Domnule colonel, eu nu sunt de acord cu princi­piile de care este călăuzit guvernul Petru Groza și, prin urmare, nu mai ințeleg să rămân in armată!

Colonelul Ionescu a amuțit. O liniște mormântală pune stăpânire pe toată sala.

 

Inapoia mea, unitatea din divizia T.V." mă privea cu o ură care m'ar fi sfâșiat in clipa aceea. Apoi, colo­nelul Ionescu, bâlbâindu-se, mă intreabă:

 

"Dar ce te-a făcut să spui asta, aici?

 

"Nu suntem in campanie electorală? Principiul li­bertății cuvântului, i-am replicat eu.

 

"Nu e nimic, vom vorbi după meeting!, a adăugat colonelul, pe un ton amenințător.

 

In sală domnea o atmosferă apăsătoare.

 

Dar o imensă bucurie punea stăpânire pe sufletul meu, bucurie care sfida primejdiile ce mă așteptau.

 

Clipa aceea, in care am aruncat cătușele sufletului in fața celor ce profanau idealurile mele de Român și militar, avea să-mi hotărască intreaga viață.

 

După meeting, sunt luat intr'o mașină mică de că­tre colonelul Ionescu și dus la sediul unității mele. Acolo incepe o prelucrare insistentă. Colonelul Ionescu incearcă să mă convingă să retractez cele afirmate la meeting și să nu cer plecarea din armată. Mi-a făcut chiar o confidență: la intoarcerea sa din prizonierat, a trebuit să lupte mult pentru a-și convinge propriul co­pil de frumusețea ideilor comuniste.

 

După multe insistențe, și-a dat seama că hotărârea mea este de neclintit.

 

Dezamăgit, mi-a cerut cuvântul de onoare că nu voi face propagandă ostilă guvernului Petru Groza, prin­tre camarazii mei ofițeri și subofițeri. I-am răspuns:

 

" Imi dau cuvântul de onoare că nu voi face propagandă ostilă guvernului, timp de șapte zile! Grăbiți-vă să-mi dați drumul din armată!

 

A doua zi, pe 22 Octombrie 1946, am inaintat ur­mătorul raport comandantului Cercului teritorial Câm­pulung Bucovina, colonelul de artilerie Calmuschi:

 

Am onoare a vă ruga să binevoiți a aproba inde­părtarea subsemnatului din cadrele active ale armatei, deoarece nu pot accepta principiile de care este călăuzit guvernul de largă concentrare" democratică, dr. Petru Groza.

 

Acesta fiind un guvern impletit pe osatura oprimării libertății poporului român, vă rog stăruitor să binevo­iți a-mi da aviz favorabil, intrucât prefer să dezbrac această haină pe care am slujit-o cu dragostea fanatică a omului conștient că-și iubește intr'adevăr poporul său, decât să o port umilită, sub pecetea abdicării de la marile lupte intreprinse pentru salvarea patriei".

 

Colonelul Calmuschi, un ofițer de elită, m'a chemat la el și mi-a spus:

 

" La ora actuală nu se mai aprobă plecări din armată. Există un ordin in acest sens. Nu este cazul să te pripești. Știu că ești și student la Facultatea de drept.

Rămâi in armată, cel puțin până termini facultatea!

 

Văzând că sunt ferm hotărît să părăsesc Armata, colonelul Calmuschi mi-a spus că va inainta raportul meu, dar că va propune să nu mi se aprobe plecarea din armată. Apoi a adăugat, spre surprinderea mea:

 

" In orice caz, eu mă simt mai mic decât dumneata!

După această discuție, am luat cartea Anti-Duhring", m'am dus la Sidorovici, secretarul partidului co­munist, i-am restituit-o și i-am spus:

 

" Domnule Sidorovici, am ales un alt drum!

Sidorovici m'a privit indelung, fără ură, cu o tristețe in ochi și nu mi-a adresat nici un cuvânt.

 

Peste câteva zile a sosit in unitatea mea colonelul de grăniceri Comișel, cel care mai târziu va deveni comandantul Corpului de grăniceri. in această calitate, el va avea ingrata misiune de a lua parte la delimitarea fron­tierei dintre România și U.R.S.S., frontieră care tăia trupul Moldovei in două.

 

Auzind de cele intâmplate la meeting, colonelul Comișel m'a chemat și mi-a spus:

 

" Cum ai indrăznit să critici guvernul dr. Petru Groza? Eu, dacă eram la meeting, te linșam!

 

" Aș vrea să văd, domnule colonel, cum ar putea un singur om să linșeze pe cineva!, i-am replicat. Apoi l-am salutat, am intors spatele și am plecat.

 

La ieșirea din birou, mai mulți ofițeri m'au intrebat ce s'a intâmplat. Le-am povestit scena, apoi am adăugat:

 

" Ce mișel este acest Comișel!

 

În zilele care au urmat, s'au prezentat la mine mai mulți foști prizonieri de război.

 

In calitate de secretar al Comisiei pentru trierea prizonierilor de război, grade inferioare, am intocmit formalitățile de prezentare din prizonierat, pentru apro­ximativ 500 de foști prizonieri in U.R.S.S., domiciliați in județul Câmpulung Bucovina. Declarațiile acestor oameni te cutremurau: fuseseră luați prizonieri, in mare majoritate, după 23 August 1944.

 

Rușii, cu viclenia lor caracteristică, ii rugaseră să depună armele, pentru a pleca acasă. Dar, după ce i-au dezarmat, i-au inchis in vagoane de marfă și i-au depor­tat in U.R.S.S. Acolo au murit mii și mii de Români, iar cei care treceau acum prin fața comisiei erau grav bolnavi sau distrofici, mulți dintre ei au murit imediat ce au ajuns acasă.

 

Poporul român a invățat, in decursul zbuciumatei sale istorii, cât preț se poate pune pe cuvântul Rușilor! Rămâne să invețe aceasta și Americanii!

 

Pe data de 28 Octombrie, am expediat o carte poș­tală colonelului Ionescu, prin care-1 anunțam că ince­pând cu acea dată cuvântul meu de onoare că nu voi face propagandă ostilă guvernului" nu mai rămâne in vigoare.

 

La inceputul lunii Noiembrie, mi s'a comunicat că am fost mutat la Regimentul 12 călărași, din Bârlad.

 

Colonelul Ionescu intra in acțiune.

 

Mi-am predat lucrările de birou unui camarad, că­pitanul de infanterie Gică Popescu, devenit mai târziu președintele Federației române de football.

 

Apoi m'am prezentat la Regimentul 12 călărași. Aici fusese inlocuit faimosul colonel Slăvescu, supranu­mit papa" și iubit de subalternii săi.

 

El, ca și ceilalți ofițeri de cavalerie, luase o atitu­dine fermă impotriva imixtiunii comuniștilor in trebu­rile armatei.

 

Intr'un ordin de zi pe care l-am citit ulterior, colo­nelul Slăvescu ataca pe ofițerul politic din regiment:

 

Există ostași care reclamă pe comandanții lor.

Mă intreb cum pot exista urechi care să-i asculte. Probabil că sunt de teapa murdară a lor! "

 

Mai târziu, colonelul Slăvescu va fi inchis pentru înaltă trădare" și va muri in inchisoare.

 

Ofițerii de cavalerie erau atacați de elemente cri­minale. Un ofițer din regimentul meu este aruncat intr'o fântână. Sublocotenentul Popa, tot din regimentul meu, este lovit cu un fier in cap. Eu sunt mereu urmărit.

 

Inainte de alegeri, toți ofițerii și subofițerii primesc o sumă de bani.

 

Pe data de 18 Noiembrie sunt chemat telegrafic la Comandamentul 4 teritorial Iași. in dimineața zilei de 19 Noiembrie 1946, ziua alegerilor, plec cu trenul spre Iași.

 

Ajuns in câteva ore la Comandamentul 4 teritorial, sunt condus intr'o incăpere și invitat să aștept. O ușă blocată mă despărțea de secția de votare.

 

După o oră, văzând că nu mă cheamă nimeni, in­cerc să ies din cameră, dar rămân inmărmurit: un sol­dat, cu baioneta la armă și cu arma indreptată spre mine, mă oprește să ies. Eram, deci, arestat!

 

Procedeul colonelului Ionescu era revoltător. Un ofițer nu putea fi escortat decât de un alt ofițer, in grad cel puțin egal cu el.

 

Ii spun soldatului:

 

" Anunță, imediat, că cer să fiu scos la raportul domnului general! in caz contrar, voi comunica alegătorilor din camera vecină cât de libere sunt alegerile!

 

Peste câteva minute sunt chemat la raportul gene­ralului Stănculescu, comandantul Comandamentului 4 teritorial, căruia ii spun:

 

" Domnule general, protestez impotriva modului arbitrar in care am fost arestat!

 

Generalul Stănculescu imi răspunde:

 

" Tinere, nu sunt eu vinovat de ceea ce ai pățit! Ți-am citit raportul și te-am chemat să te cunosc și eu. Am crezut că ești cine știe ce fiu de moșier, dar văd că ești un om necăjit, ingrijorat de soarta celor mulți.

 

Măi băiatule, ești o picătură intr'un ocean! Te vor distruge!

 

Scuză-mă pentru cele ce ai pățit aici! Și pleacă intr'o permisie de șase zile, să mai uiți de necazuri!

 

Apoi mi-a strâns mâna cu căldură.

 

Intors la Bârlad, am inaintat un raport colonelului Bălășescu, comandantul Regimentului 12 călărași, prin care ceream trimiterea in judecată a colonelului Con­stantin Ionescu, pentru:

 

1. Arestarea mea ilegală.

 

2. impiedicarea de participare la vot.

Bineînțeles că acest raport nu a fost luat in considerare.

 

 

 

 

 

REMUS RADINA: REFUZ DECORAȚIA LUI ILIESCU!

 

 

 

A intrat in tradiția românilor din exil ca in fiecare an de înălțarea Domnului" să se comemoreze Ziua Eroilor la Cimitirul Eroilor Români de la Soultzmatt (Franța). Aceasta ca urmare a propunerii din anul 1980 a domnului Remus Radina, care cercetând arhiva cimitirului, a descoperit un act datând din 30 august 1919 prin care Consiliul localității Soultzmatt donează acest pământ României.

 

 

 

Actul este redactat in limba franceză, cu alfabetul gotic și se numește Auszug" (Extras) in limba germană. Alsacia fusese ocupată o jumă­tate de secol de germani in cimitirul militar din Soultzmatt (Alsacia) se află mormintele a 687 de tineri români, căzuți in Primul Război Mondial. Cimitirul a fost construit la inițiativa reginei Măria, ii aparțin mișcătoarele cuvinte: Soldați români, departe de patria voastră, pentru care v-ați jertfit, odihniți-vă in pace, aureolați de glorie, in acest pământ care nu vă este străin".

 

 

 

Cu ocazia inaugurării cimitirului de către regele Ferdinand și regina Măria, la 9 aprilie 1924, Max Dollfus, omul care a ales locul cimitirului, un bun prieten al românilor, domiciliat in Mulhouse, a declarat ziarului francez Timpul: Nu am fi putut realiza ceea ce s-a făcut fără remarcabila generozitate a comunei Soultzmatt care, fără a ezita, ne-a dăruit in 1919 pentru România, și fără a limita suprafața, tot terenul care ne-ar fi necesar." La 24 septembrie 1969, ziarul francez Alsacia scria: Prin deliberare la data de'30 august 1919, Consiliul mu­nicipal a decis că localitatea Soultzmatt pune la dispoziția Guvernului român un teren pentru inhumarea soldaților români decedați in timpul captivității lor in Alsacia. Soultzmatt face dar acest teren Guvernului român". În ultimii ani domnul Remus Radina a ținut ca Ziua Eroilor să se comemoreze și la alte cimitire românești din localitățile Maubeuge, Assevent, Effry, Hixson; Signy UĂ'bbayey Rețhel, Haguenau și Dieuxe unde se odihnesc soldați români căzuți in Primul Război mondial ca aliați ai Franței. La aceste pelerinaje iau parte români veniți din Belgia, Elveția, Franța și Germania.

 

 

 

Dar, cine este domnul Remus Ra­dina?

 

 

 

Remus Radina s-a născut la 9 aprilie 1924 la Craiova. În 1943 a absolvit Liceul Militar DA. Sturdza" din Craiova, iar la 10 Mai 1945, după absolvirea Școlii de ofițeri activi de Cavalerie din Tîrgoviște, a fost inălțat la gradul de sublocotenent. Sfârșitul celui de-al Doilea Război Mon­dial l-a prins in drum spre front, de unde s-a intors pentru a incepe lupta pe alt front cel anticomunist.

 

 

 

În decembrie 1946 a fost judecat de Consiliul Superior al Oștirii pentru vina de a fi afirmat in scris că guvernul Petru Groza este împletit pe osatura oprimării libertății poporului român".

 

 

 

La 16 aprilie 1947 a fost trecut in retragere prin înalt decret regal". La 2 noiembrie 1948 a trecut clandestin frontiera in Iugoslavia, cu intenția de a merge in Occident, pentru a se angaja in lupta impotriva comunis­mului. Arestat de iugoslavi, a fost extrădat in România la 31 august 1949. Condam­nat la 5 ani inchisoare, a fost trimis la muncă silnică la Canalul Morții Dunăre - Marea Neagră. A mai fost din nou intemnițat timp de 4 ani, după revoluția din Ungaria. in anul 1980 a fost constrâns să părăsească țara după publicarea mărturiei Testamenul din morgă", prefațată de dramaturgul Eugen Ionescu. Se stabilește in Franța, unde este declarat , invalid 80%.

 

 

 

Iie Mihalcea: Stimate domnule Remus Radina, de câtva timp circulă la Paris zvonul, printre români, că ați fost decorat de președintele Ion Iliescu. Care este adevărul? .

 

 

 

Remus Radina: Înainte de 24 ianua­rie 2002 am primit un telefon de la atașatul militar al României la Paris, colonelul Plăvițu, care mi-a comunicat că am fost decorat și sunt invitat de ambasa­dorul României in Franța la 24 ianuarie, pentru a-mi decerna decorația. Am răspuns imediat că refuz această decorație.

 

După mai mult timp, am primit Monitorul Oficial al României nr. 786, din 12 decembrie 2001, unde este publi­cat decretul. nr. 1047, din 6 decembrie 2001, in care se spune, printre altele, că se conferă domnului Remus Radina, fost ofițer al armatei române, Ordinul Națio­nal Pentru Merit in Grad de Ofițer pentru merite deosebite in cultivarea tradițiilor militare și a culturii eroilor României, prin organizarea de pelerinaje anuale la cimitirele românești din Alsacia și Lorena". Semnează Ion Iliescu și Adrian Năstase.

 

 

 

I.M.: De ce ați refuzat această de­corație?

 

 

 

RR: Nu am uitat niciodată răul pe care 1-a făcut și-1 face incă Ion Iliescu poporului român.

 

 

 

1.) Din 1944 până la Revoluția din Decembrie 1989, Ion Iliescu a colaborat cu KGB-ul, criminala organizație care a făcut atâta rău poporului român și altor popoare.

 

Ion Iliescu a trădat poporul român fiind complice la ținerea lui in sclavie. El este vinovat de genocid, ca toți nomenclaturiștii comuniști. El a călcat in picioare toată istoria neamului românesc și toată tradiția lui. El a desființat proprietatea privată.

 

Într-o broșură editată de Ministerul Apărării al Franței, se spune: După cel de-al Doilea Război Mondial, mormântul fu profanat și rămășițele, soldatului necunoscut român dispersate."

 

Iliescu a fost complice cu toți nomendaturiștii comuniști la distrugerea studențimii române, in groaznica inchi­soare Pitești. Ca ministru ce se ocupa cu problemele tineretului, a eliminat mulți studenți din facultăți și a luat masuri de reprimare a lor.

 

 

 

2.) În timpul revoluției din 1989, a dat o nouă lovitură de stat, cu ajutorul criminalei Securități, care este identică cu organizația teroristă Al Qaida. A ucis pe fostul dictator Ceaușescu in ziua de Crăciun și intr-un proces tipic stalinist. Opinia publică il consideră vinovat de moartea tinerilor din timpul revoluției.

 

A luat iar legătura cu Moscova.

 

 

 

3.) După revoluție și până in prezent:

 

A consolidat regimul neocomunist, cu ajutorul Securității. A organizat odioasele mineriade, dând o lovitură de moarte imaginii României in lume. A impiedicat modernizarea economiei românești, in timp ce țările vecine au ieșit din epoca tranziției. A continuat opri­marea libertății poporului român, menți­nând in funcții generali de securitate, cu toate că știe opinia țărilor din NATO despre acești călăi ai poporului român. A incălcat drepturile omului. Chiar in prezent exerciți mari presiuni asupra presei. Ordonă cenzurarea scrisorilor, interceptarea convorbirilor telefonice, bruierea emisiunilor de radio occiden­tale, violarea pachetelor trimise de refugiați familiilor din țară. Inundă comunitățile române din Occident cu agenți ai Securității.

 

 

 

A batjocorit pe victimele represiunii comuniste, gratificând pe securiștii vinovați, de crime contra umanității cu epitetul de eroi". A inceput o activitate de o rară perfidie pentru anihilarea exilaților români din Occident. În noiem­brie 1994 a venit in secret la Biserica Ortodoxă Română din Paris: "I-am dezbi­nat și pe ăștia!" Cu ajutorul patriarhului roșu Teoctist, a instalat un mitropolit in Germania, Serafim, cunoscut ca agent al Securității. Serafim a numit un episcop, Iosif, la Paris și un altul Condrea, in America. Ei tulbură viața românilor din Occident. Nomenclaturiștii comuniști mai au nerușinarea să solicite sprijinul acestor români. Ion Iliescu a declarat de curând că va face politică până la moarte. Popor român, unde este memoria ta?

 

 

 

De la Paris,

 

Ilie Mihalcea

 

Lumea liberă, nr. 716, 19 iunie 2002

 

Sursa: http://www.procesulcomunismului.com/martur...default.asp.htm

MoWeed05.12.2009 10:57

@Adrian

 

Prin utilizatori importanti ai forumului ma refeream la oameni care sunt prezenti pe acest forum extrem de des, la oameni care, prin felul cum posteaza, fac acest forum sa fie peste dinamomania sau fzr.

Ma refer la utilizatori care stiu ce vorbesc, pe care ii cunosc, chiar si la membrii din stafful site-ului.

De ce crezi ca nimeni in afara de mine, Marius si Le reseau pansant nu s-a bagat in aceasta discutie? Pentru ca esti un interlocutor imposibil, te legi de cate un cuvant zis de ceilalti ignorand complet ideea exprimata de ei. Pentru ca nu ai recunoaste ca ai gresit nici daca ar invia Lascar si ti-ar recunoaste in fata ca a fost un tradator. De aia nu s-a mai bagat nimeni in discutie.

 

 

Oamenii ca cei despre care vorbeste Marius(greeneyes), aia sunt eroi. Oameni care nu s-au dat cu comunistii.

 

 

Sa inteleg ca, desi ai fi trait intr-un regim in care vecinul tau ar fi putut fi usor securist, tu ai fi zis tuturor despre cat de bun era regele? Repet, existenta ordinului e dovedita mai sus. Existenta cererii semnate si trimise guvernului sovietic, asta nu pot dovedi pentru ca nu am acces la arhivele militare rusesti. Dar, asa cum ai zis si tu, PROBABIL avea si semnatura regelui. Chiar daca nu era a lui. Intelegi ce vreau sa spun?

Iar te faci ca nu intelegi?

Daca ar fi dat ordin miilor de prizonieri sa se inscrie in divizia HCC in mod sigur s-ar fi aflat asta. Unii din acei prizonieri(de fapt, tu zici ca erau liberi deci termenul de prizonieri nu prea se potriveste, nu?) care au refuzat inscrierea in divizia HCC dar care, dupa logica ta, ar fi stiut de acest ordin, au fost obligati sa plece din tara dupa intoarcerea in Romania. Unii au trait in exil in strainatate si acolo n-ar fi avut de ce sa pastreze secretul unui astfel de ordin.

 

 

Acum exagerezi. Distanta era doar o parte. Ideea importanta era faptul ca datorita distantei le-ar fi luat foarte mult timp ceea ce inseamna ca pe teritoriul sovietic se deplasau fosti prizoniei de razboi. Crezi ca asta era bine pentru ei?Crezi ca nu ar fi aparut incidente?Tu ai permite unor soldati straini sa marsaluiasca prin tara ta?

 

Dupa 23 august, comunistii nu mai trebuiau sa ii tina acolo. Guvernul roman trebuia sa inceapa repatrierea. Divizia aceea a fost una din aceste metode.

Cum poti sa continui sa spui aceasta aberatie?

Divizia a avut unicul rol de a ajuta la instaurarea comunismului. Nu avea rol sa repatrieze prizonieri.

Daca ei erau liberi, nu ar mai fi fost tratati ca prizonieri, nu ar mai fi fost pusi la minca, nu ar mai fi murit pe capete de la epuizare sau din foame.

Tu te auzi ce zici? Adica aia erau liberi dar ramaneau de buna voie in lagare. Mai mult, statul sovietic i-a recunoscut ca aliati dar, in loc sa-i urce in trenuri sa-i aduca in Romania, i-au tinut in lagare alaturi de detinutii germani si in conditii oribile.

 

Tu iti dai sema cat de aberanta poate sa fie aceasta gandire? Pai ei nu vroiau ca oameni neinarmati sa marsaluiasca prin URSS pentru ca era riscant. Asa ca i-au antrenat, i-au inarmat cu tehnica militara de ultim moment si abia apoi i-au lasat sa marsaluiasca. Intr-adevar o divizie neinarmata e mult mai periculoasa decat o divizie antrenata si inarmata.

 

Care sunt acele tampenii istorice? Te rog sa mi le spui. Daca eu am facut o greseala istorica, o scriu pe o foaie de hartie si o mananc.

Nimeni nu a auzit nici de ordinul regelui cum ca soldatii romani trebuie sa elibereze cehoslovacia, ungaria, etc. Totusi, tu zici ca PROBABIL a existat. Doar tu ai voie cu PROBABIL?

 

1.Detinutii romani au fost liberi dupa 23 august 1944, dar nu au venit in tara datorita distantei.

2.Divizia HCC avea rolul sa aduca detinutii in Romania.

3.Lascar s-a inscris in aceasta divizie pentru a salva soldati romani. Ti-am explicat ca divizia era deja formata si ca soldatii ar fi fost oricum salvati dar, daca asta nu este indeajuns, actiunile lui dupa intoarcerea in tara spun ca el a facut asta pentru putere. Altfel, daca ar fi vrut sa ajute doar detinutii, nu ar fi devenit apoi ministru

4.Primul ministru ar fi avut dreptul legal si constitutional de a lua decizii militare pe vreme de razboi, ceea ce e complet fals

 

Ar mai fi, dar acum mi-e lene sa le caut. Astept sa mananci foaia pe care ai scris ca prizonierii romani au fost liberi dupa 23 august 1944. Macar aia, pentru ca e cea mai mare aberatie pe care am vazut-o/auzit-o in viata mea in orice discutie despre Al doilea Razboi Mondial.

 

 

 

Eu nu am sursa de informare wikipedia, asa ca nu iti pot da linkuri. Daca ai pune mana pe o carte de istorie ai vedea ca majoritatea celor spuse de mine se regasesc si acolo.

De altfel, ca vad ca-l consideri pe Le reseau pansant un om bine informat, de ce nu mi-a zis si mie ca aberez? Eu sunt capabil sa accept critica si chiar sa invat din ea.

 

Intr-adevar faptul ca s-a inscris in Armata Rosie cu grad de general este o enigma pentru mine. Dar marea majoritate a lucrarilor istorice despre Al doilea razboi mondial sunt de acord ca divizia HCC s-a format in cadrul Armatei Rosii si abia apoi a fost cedata(la fel ca si divizia "Tudor Vladimirescu", alta divizie cu rol propagandistic care nu a luptat armat impotriva nemtilor) Armatei regale romane. Probabil si cei care au scris aceste lucrari aveau ceva cu Lascar nu?

 

Tu iti dai seama ca negi ceea ce este considerat adevar de intreaga comunitate stiintifica doar pentru ca zici tu?

 

De aceea intreb. Cum poti sa spui despre un soldat care a luptat in prima linie, care si-a varsat sangele pentru tara, care a putrezit in lagare si care, cand a ajuns acasa, a vrut sa se bucure de liniste si de viata pe care o mai avea in el, ca e tradator.

Dar cum poti sa spui ca este un erou, atata timp cat oameni la fel ca el care au luptat in prima linie au fost batuti, schingiuiti, omorati, "reeducati" pentru ca au refuzat asocierea cu bestia comunista?

Adrian05.12.2009 11:05

Greenyes

 

Foarte frumoase extrase si foarte importante. Chiar daca provin de pe un blog anticomunist, cred totusi ca, mai ales prima parte, nimic nu e facut doar de ochii lumii. Si daca tot am zis de prima parte, vreau sa iti spun ca voi vorbi doar despre ea. In partea a doua, discutia despre comunistul iliescu, nu vreau sa ma bag pentru ca imiplica actuali politicieni romani, oameni fata de care am putin respect sau deloc si despre care nu vreau sa vorbesc.

 

In prima parte

 

Suntem in anul 1946. România geme sub ocupația trupelor sovietice, iar un guvern impus de pumnul in masă" al lui Vișinski lucrează cu febrilitate pentru consolidarea dictaturii.

 

De ochii aliaților, Rușii admit alegeri cu mai multe partide politice, care vor avea loc la 19 Noiembrie.

 

Cred ca acest inceput e foarte important, foarte important! Arata clar puterea pe care URSS-ul o avea asupra Romaniei.

 

Va dati seama ce zice acolo?

"Rușii admit alegeri cu mai multe partide". Deci rusii hotarau ce si cum. Nimic nu se putea face pentru a schimba asta.

 

Poporul român a invățat, in decursul zbuciumatei sale istorii, cât preț se poate pune pe cuvântul Rușilor! Rămâne să invețe aceasta și Americanii!

 

Daca stiau atunci...

 

Ofițerii de cavalerie erau atacați de elemente cri­minale. Un ofițer din regimentul meu este aruncat intr'o fântână. Sublocotenentul Popa, tot din regimentul meu, este lovit cu un fier in cap. Eu sunt mereu urmărit.

 

Cam asta era mediul in care traiau acei oameni. Nu faceai ce zic aia, pac in fantana. Te uitai urat, pac fier in cap.

(Daca ceea ce zice acest domn e adevarat, atunci eu ma bucur ca a supravietuit. La ce ar fi ajutat moartea unui tanar de 22 de ani?

Probabil ca de aia a si scapat, datorita varstei. Nu il vedeau drept o amenintare.)

 

De aceea intreb. Cum poti sa spui despre un soldat care a luptat in prima linie, care si-a varsat sangele pentru tara, care a putrezit in lagare si care, cand a ajuns acasa, a vrut sa se bucure de liniste si de viata pe care o mai avea in el, ca e tradator.

 

Repet, nu vorbesc aici despre tradatorii din Tudor Vladimirescu, tradatori care au luptat de partea URSS-ului impotriva Romaniei, vorbesc despre soldatii care nu au facut altceva decat sa respecte ordine. De ce ii considerati pe ei tradatori?

Doar pentru ca nu au dezertat?

Doar pentru ca nu au fugit din tara?

Doar pentru ca au vrut sa traiasca?

 

Mi-am predat lucrările de birou unui camarad, că­pitanul de infanterie Gică Popescu, devenit mai târziu președintele Federației române de football.

 

Asta cu Gica Popescu parca era predestinata sa ajunga pe site-ul nostru :)

E ciudat cum unele destine se intersecteaza.

 

 

Prin utilizatori importanti ai forumului ma refeream la oameni care sunt prezenti pe acest forum extrem de des, la oameni care, prin felul cum posteaza, fac acest forum sa fie peste dinamomania sau fzr.

Ma refer la utilizatori care stiu ce vorbesc, pe care ii cunosc, chiar si la membrii din stafful site-ului.

De ce crezi ca nimeni in afara de mine, Marius si Le reseau pansant nu s-a bagat in aceasta discutie? Pentru ca esti un interlocutor imposibil, te legi de cate un cuvant zis de ceilalti ignorand complet ideea exprimata de ei. Pentru ca nu ai recunoaste ca ai gresit nici daca ar invia Lascar si ti-ar recunoaste in fata ca a fost un tradator. De aia nu s-a mai bagat nimeni in discutie.

 

Asta cu utilizatorii importanti nu o prea inteleg. Daca valoarea unui om poate fi masurata din spatele unei tastaturi atunci e asa cum zici tu.

Cat despre faza cu interlocutor imposibil care ignora ideea, zi-mi ce idee am ignorat?

Ideea ca Lascar s-a inrolat in Armata rosie?

Oamenii ca cei despre care vorbeste Marius(greeneyes), aia sunt eroi. Oameni care nu s-au dat cu comunistii

Prietene, regret sa te informez dar Lacatus s-a dat cu comunistii. Taica-to s-a dat cu comunistii. Maica-ta la fel. Din 45 pana in 89 aproape toata populatia a facut-o. Sunt tradatori?

Nu e bine cum am zis.

Suntem tradatori?

 

Te intreb iarasi, trebuia sa fugim din tara?

 

Iar te faci ca nu intelegi?

Daca ar fi dat ordin miilor de prizonieri sa se inscrie in divizia HCC in mod sigur s-ar fi aflat asta. Unii din acei prizonieri(de fapt, tu zici ca erau liberi deci termenul de prizonieri nu prea se potriveste, nu?) care au refuzat inscrierea in divizia HCC dar care, dupa logica ta, ar fi stiut de acest ordin, au fost obligati sa plece din tara dupa intoarcerea in Romania. Unii au trait in exil in strainatate si acolo n-ar fi avut de ce sa pastreze secretul unui astfel de ordin.

 

Prietene, tu nu intelegi cum functioneaza Armata.

Tu crezi ca regele vine si spune fiecarui soldat in parte ce ordin da?

 

Ordin a primit doar Lascar. In momentul in care guvernul sovietic i-a permis, a executat ordinul si a format divizia. Nu era de treaba lui Lascar sa prezinte ordinul fiecarui soldat in parte ca sa il creada. Lascar era cel mai inalt rang, de el ascultau toti.

In momentul in care guvernul a zis"bai, faci o divizie" el a raspuns cu "sa traiti".

Daca refuza un ordin direct venit din partea propriului stat, era considerat tradator si era impuscat/spanzurat. Asta primesc soldatii care nu respecta ordinele pe timp de razboi.

 

Cum poti sa continui sa spui aceasta aberatie?

Divizia a avut unicul rol de a ajuta la instaurarea comunismului. Nu avea rol sa repatrieze prizonieri.

Daca ei erau liberi, nu ar mai fi fost tratati ca prizonieri, nu ar mai fi fost pusi la minca, nu ar mai fi murit pe capete de la epuizare sau din foame.

Tu te auzi ce zici? Adica aia erau liberi dar ramaneau de buna voie in lagare. Mai mult, statul sovietic i-a recunoscut ca aliati dar, in loc sa-i urce in trenuri sa-i aduca in Romania, i-au tinut in lagare alaturi de detinutii germani si in conditii oribile.

 

Tu iti dai sema cat de aberanta poate sa fie aceasta gandire? Pai ei nu vroiau ca oameni neinarmati sa marsaluiasca prin URSS pentru ca era riscant. Asa ca i-au antrenat, i-au inarmat cu tehnica militara de ultim moment si abia apoi i-au lasat sa marsaluiasca. Intr-adevar o divizie neinarmata e mult mai periculoasa decat o divizie antrenata si inarmata.

Cine ignora ideea acum?

 

O divizie Armata disciplinata si condusa de un om care stie ce face, chiar daca e inarmata pana in dinti, tot e mai putin periculoasa cand trece prin teritoriul aliat decat o gramada de oameni care nu tin cont de nimeni si nimic, care fac ce ii doare capul si care, pe deasupra, erau si nervosi ca i-ai tinut in lagar.

Ti se pare tie ca poti omori oameni doar cu pusca? Cu mainile nu poti?

 

Cine ignora ideea acum?

 

1.Detinutii romani au fost liberi dupa 23 august 1944, dar nu au venit in tara datorita distantei.

2.Divizia HCC avea rolul sa aduca detinutii in Romania.

3.Lascar s-a inscris in aceasta divizie pentru a salva soldati romani. Ti-am explicat ca divizia era deja formata si ca soldatii ar fi fost oricum salvati dar, daca asta nu este indeajuns, actiunile lui dupa intoarcerea in tara spun ca el a facut asta pentru putere. Altfel, daca ar fi vrut sa ajute doar detinutii, nu ar fi devenit apoi ministru

4.Primul ministru ar fi avut dreptul legal si constitutional de a lua decizii militare pe vreme de razboi, ceea ce e complet fals

 

Ar mai fi, dar acum mi-e lene sa le caut. Astept sa mananci foaia pe care ai scris ca prizonierii romani au fost liberi dupa 23 august 1944. Macar aia, pentru ca e cea mai mare aberatie pe care am vazut-o/auzit-o in viata mea in orice discutie despre Al doilea Razboi Mondial.

 

1. Nu ma apuc sa repet toate explicatile date. Daca tu citesti pe sarite, e problema ta. Am clarificat problema "distantei" mai sus. Se pare ca nu intelegi.

2. Nu i-a adus in Romania? Unde i-a dus pe toti romanii aia? In Brazilia?

3. Lascar nu s-a inscris. Lascar a primit ordin de la statul roman sa infiinteze aceasta divizie. E o prostie ce zici tu ca divizia era deja formata si ca Lascar statea cu mana sus in modul de "doamna invatatoare, doamna invatatoare, eu, eu" ca sa fie ales la comanda.

 

Citeste te rog ordinul ala si te vei lamuri! Te rog frumos!

 

4. Sunt curios unde am zis ca primul ministru avea sarcini militare. Confunzi seful guvernului cu guvernul.

Daca guvernul Romaniei decidea sa scoata Romania din razboi, crezi ca soldatii nu se supuneau?

Cand regele a avut rol decorativ, ce nu e clar ca guvernul a condus tara.

 

In cazul nostru, cel mai probabil, petru groza si comunistii de top(ca nu era singur) luau deciziile atunci, nu regele, nu generalii, nu nimeni. Desi se poate ca ordinele sa fi venit direct de la Moscova. Nu e ceva imposibil.

 

Cat despre lenea ta, stiu deja despre ea. Ai dat dovada de lene cand ai citit ce am scris si si cand ai ales sa nu raspunzi la ce te-am intrebat.

Iar aia cu "liberi dupa 23 august", cauta si vei vedea ca am spus clar: "teoretic liberi". Pentru ca teoretic nu ai cum sa fii prizonier la aliatii tai.

 

Eu nu am sursa de informare wikipedia, asa ca nu iti pot da linkuri. Daca ai pune mana pe o carte de istorie ai vedea ca majoritatea celor spuse de mine se regasesc si acolo.

De altfel, ca vad ca-l consideri pe Le reseau pansant un om bine informat, de ce nu mi-a zis si mie ca aberez? Eu sunt capabil sa accept critica si chiar sa invat din ea.

 

Da' te rog, nu iti fie frica sa dai nume de carti si autori. Aici nu sunt acceptate doar argumente gasite pe net. Te rog, daca ai o carte in care scrie ceva, pune numele si autorul.

 

Intr-adevar faptul ca s-a inscris in Armata Rosie cu grad de general este o enigma pentru mine. Dar marea majoritate a lucrarilor istorice despre Al doilea razboi mondial sunt de acord ca divizia HCC s-a format in cadrul Armatei Rosii si abia apoi a fost cedata(la fel ca si divizia "Tudor Vladimirescu", alta divizie cu rol propagandistic care nu a luptat armat impotriva nemtilor) Armatei regale romane. Probabil si cei care au scris aceste lucrari aveau ceva cu Lascar nu?

 

Tu iti dai seama ca negi ceea ce este considerat adevar de intreaga comunitate stiintifica doar pentru ca zici tu?

 

Vai de **** mea ce greseli ai facut!

 

1. Daca e o enigma pentru tine, de ce crezi atat de mult in ea. De ce nu incerci sa cauti niste informatii care sa rezolve misterul?

2. Care lucrari istorice?

3.

la fel ca si divizia "Tudor Vladimirescu", alta divizie cu rol propagandistic care nu a luptat armat impotriva nemtilor

Asta e cea mai mare prostie si dovedeste ca nu esti informat sau esti prost informat. Divizia Tudor Vladimirescu a luptat impotriva nemtilor!!! A participat activ la lupte.

4. Care comunitate stiintifica?

Ia uite ce zice "vocea rusiei"

 

Divizia Tudor Vladimirescu in luptele pentru eliberearea României de fasciști

 

Se apropie ziua Marii Victorii, care a fost dobândită pe fronturile celui de-al Doilea Război Mondial in principal prin eforturile Armatei Sovietice.

 

La apropierea Victoriei asupra Germaniei fasciste au contribuit aliații URSS in cadrul coaliției antihitleriste. La lupta impotriva inamicului și-au adus contribuția și patrioții țărilor subjugate din Europa de Est.

 

Printre aceștia se numără, de exemplu, prizonierii români de război, care au intrat in divizia voluntară română Tudor Vladimirescu, formată pe teritoriul URSS.

 

Ideea formării unităților militare voluntare antifasciste din prizonieri, hotărâți să lupte de partea Armatei Sovietice in timpul bătăliilor pentru eliberarea României, aparține emigranților politici români care locuiau in URSS.

 

Munca de agitație politică printre soldații români prizonieri, numărul cărora, in toamna anului 1943, era de aproximativ 200.000, era dusă de activiștii Partidului Comunist din România, de asemenea, de un rând de ofițeri români: Nicolae Cambrea, Dumitru Petrescu, Iacob Teclu și alții.

 

La inceputul lui septembrie 1943, conferința prizonierilor români a chemat la ieșirea României din războiul antisovietic, răsturnarea regimului Antonescu și la lupta impreună cu URSS impotriva Germaniei hitleriste. Ca sarcină principală a fost declarată instaurarea unui regim democratic in România și dezvoltarea unor relații de prietenie cu URSS.

 

Adunarea reprezentanților prizonierilor au cerut guvernului URSS să aprobe formarea unei divizii voluntare pentru participarea ei la lupta pentru atingerea scopurilor propuse.

 

La inceputul lui octombrie 1943, Comitetul de Stat al Apărării al URSS a aprobat decizia respectivă. În luna octombrie, lângă orașul Reazani, a inceput formarea ei, iar peste o jumătate de an divizia a fost deja gata de luptă.

 

Ea a primit numele Tudor Vladimirescu, legendarul conducător al revoluției din 1821 din Valahia. Divizia a intrat in componența Frontului al II-lea Ucrainean.

 

La 23 august 1944, pornind in marș spre România, la Vaslui a inceput lupta cu un detașament german de soldați, care au fost incercuiți in timpul bătăliei din cadrul operațiunii Iași-Chișinău a trupelor sovietice.

 

După eliberarea unei mari părți a teritoriului României, atunci când trupele sovietice au intrat in București la 31 august 1944, printre ele au trecut și subunitățile diviziei voluntare nr.1 de infanterie Tudor Vladimirescu.

 

Din păcate, bătălia de la Vaslui nu a fost ultima pentru divizia Tudor Vladimirescu. În etapa finală a războiului impotriva Germaniei hitleriste pentru eliberarea nu numai a României, dar și a Ungariei, Cehoslovaciei și unei părți a Austriei au participat multe unități ale Armatei Române, care au trecut de partea coaliției antihitleriste.

 

Divizia Tudor Vladimirescu și-a continuat drumul său de vitejie in cadrul Frontului al II-lea Ucrainean. Luptătorii diviziei au demonstrat un spirit combativ și calități morale deosebite. Pentru vitejia și eroismul demonstrate in lupte, pentru participarea la operațiunea de la Debrecen și la alte operațiuni de eliberare a Ungariei, divizia a fost decorată cu ordinul sovietic Krasnoe Znamea (Flacăra roșie), cu ordinul românesc Apărarea Patriei cl. I-a, de asemenea a fost distinsă cu denumirea Debrecen.

 

Acesta a fost drumul deschis de hotărârea Comitetului Apărării de stat URSS privind formarea diviziei.

 

În cadrul operațiunii de la Debrecen și a altor operațiuni, au fost manifestate ajutorul reciproc intre trupele sovietice și românești. Fermitatea și vitejia trupelor românești care au apărat defilee importante in Carpații Meridionali până la venirea trupelor sovietice este doar unul din multiplele exemple din care se insumează ceea ce se numește alianța militară.

 

Nikolai Dovjenko

 

http://romanian.ruvr.ru/main.php?p=08.05.2...205&lng=rom

 

Astia trebuiau sa "elibereze" Romania! :))

 

 

Dar cum poti sa spui ca este un erou, atata timp cat oameni la fel ca el care au luptat in prima linie au fost batuti, schingiuiti, omorati, "reeducati" pentru ca au refuzat asocierea cu bestia comunista?

 

Da' el nu a luptat in prima linie in timpul razboiului? Si aici ma refer la oricare soldat, nu doar la generalul Lascar sau alte exemple.

Astia nu au suferit in lagare?

 

De cand e o crima sa vrei sa traiesti?

 

Tot nu mi-ai zis de ce Lascar nu a trecut la "Tudor Vladimirescu"(era una din intrebarile alea) daca era asa comunist convins. De ce a asteptat trecerea Romaniei de partea urss-ului?

 

E culmea sa ii acuzi pe soldatii aia ca s-au bagat intr-o divizie pentru a scapa de lagar.

 

Nu, nu! Trebuiau sa refuze. Ce plm?! Ei si-au dat sangele pentru Romania, ce le mai trebuia sa vina acasa?

Daca mureau acasa sau in uniunea sovietica, nu e tot una?!

 

MoWeed

 

Stii unde a murit Antonescu? In Romania.

El a avut parte de luxul asta.

greenyes05.12.2009 12:12

@Adrian

 

"Cam asta era mediul in care traiau acei oameni. Nu faceai ce zic aia, pac in fantana. Te uitai urat, pac fier in cap.

(Daca ceea ce zice acest domn e adevarat, atunci eu ma bucur ca a supravietuit. La ce ar fi ajutat moartea unui tanar de 22 de ani?

Probabil ca de aia a si scapat, datorita varstei. Nu il vedeau drept o amenintare.)"

 

Cand am postat doar primul capitol am crezut ca cei care o sa-l citeaca au sa intre la link-ul dat de mine pentru a citi toata cartea.

 

In final Adrian, domnul Remus Radina a sfarsit in puscariile comuniste dupa ce a trecut si prin puscariile "prietenilor nostri sarbi" pe care multi romani ii slavesc si ni-i dau exemple din lipsa de informatie. Printre altele, de curand "prietenii nosti sarbi" ne-au ars drapelul, interzic limba romana in Valea Timocului (300 000 de romani traiesc acolo si nu se lafaie in drepturile pe care le au ungurii la noi), au vrut sa demoleze o biserica, etc.; cine vrea, afla mai multe, chiar si de pe jurnalul lui Paul Goma de pe acest an.

 

Adrian, ceea ce spui tu anuleaza sacrificiul tuturor romanilor care au murit in puscariile comuniste pentru ca si-au pastrat demnitatea pana la capat, si sunt multi Adriane, mult prea multi, iar noi ca tineri romani nu trebuie sa-i stim sau trebuie sa scotocim internetul pentru a ne afla istoria. ma intreb cu groaza daca nu era internetul cand as fi aflat toate astea? Au murit in puscariile comuniste peste 250 000 de romani in urma torturilor de neimaginat. In total aproape un milion de romani au trecut prin puscariile comuniste iar cei care au supravietuit aproape ca nu au mai fost oameni.

 

Daca o sa rasfoiesti site-ul www.procesulcomunismului.com ai sa afli mai multe marturii ale oamenilor care nu au cedat, care si-au mancat fecalele, care s-au injosit in ultimul hal dar nu au cedat, nu au cedat. Ei sunt adevartii eroi!!!!

 

In final numai Dumnezeu o sa ne judece dar memoria oamenilor care au stat drepti pana la capat nu trebuie patata anulandu-le sacrificiului spunand "nu a existat alta optioune"! Cealalta optiune a fost sacrificiul iar sute de mii de romani l-au ales!!!!! Ei sunt eroii si martirii nostri adevarati!

 

Numai bine,

 

Marius

 

Adrian05.12.2009 12:47
In final Adrian, domnul Remus Radina a sfarsit in puscariile comuniste dupa ce a trecut si prin puscariile "prietenilor nostri sarbi" pe care multi romani ii slavesc si ni-i dau exemple din lipsa de informatie. Printre altele, de curand "prietenii nosti sarbi" ne-au ars drapelul, interzic limba romana in Valea Timocului (300 000 de romani traiesc acolo si nu se lafaie in drepturile pe care le au ungurii la noi), au vrut sa demoleze o biserica, etc.; cine vrea, afla mai multe, chiar si de pe jurnalul lui Paul Goma de pe acest an.

 

Am citit asta Marius. Eu ma refeream la faptul ca a scapat cu viata. Din punctul meu de vedere asta e un lucru bun.

 

Cat despre sarbi, aici putem incepe o noua dezbatere. Rautatea acestor oameni e bine cunoscuta. Stiu de la bunicul meu, fost ofiter, ca la granita cu sarbii, astia nu ezitau sa traga dupa Romani.

 

Adrian, ceea ce spui tu anuleaza sacrificiul tuturor romanilor care au murit in puscariile comuniste pentru ca si-au pastrat demnitatea pana la capat, si sunt multi Adriane, mult prea multi, iar noi ca tineri romani nu trebuie sa-i stim sau trebuie sa scotocim internetul pentru a ne afla istoria. ma intreb cu groaza daca nu era internetul cand as fi aflat toate astea? Au murit in puscariile comuniste peste 250 000 de romani in urma torturilor de neimaginat. In total aproape un milion de romani au trecut prin puscariile comuniste iar cei care au supravietuit aproape ca nu au mai fost oameni.

 

Si de aia trebuiau sa moara si altii? Nu au murit destui?

 

De schimbat, soldatii aia nu puteau schimba nimic. Daca intr-adevar o rascoala ar fi rezolvat problema, as fi zis ca voi: sunt tradatori ca nu au incercat.

Dar adevarul e ca orice ar fi facut, nu ar fi rezolvat nimic. Exemplul rascoalei din ungaria e cel mai bun.

 

Nu o sa ii acuz ca, dupa 5 ani de razboi, au dorit liniste si pace.

 

Cu ceilalti baieti ma "cert" pentru ca ei zic ca au fost eroi doar cei care au murit. Eu zic ca sunt toti eroi. Toti cei care si-au slujit tara sunt eroi. De la Antonescu la Lascar, toti.

Au trait intr-o vreme in care aveau optiuni limitate. Nici unul din ei nu a putut alege solutia cea mai buna, cea mai corecta, cea mai morala, cea mai legala, etc. Nu ma indoiesc ca, daca puteau, o faceau!

De aceea toti sunt eroi. Si nu mi se pare corect sa fie numiti tradatori.

 

In final numai Dumnezeu o sa ne judece dar memoria oamenilor care au stat drepti pana la capat nu trebuie patata anulandu-le sacrificiului spunand "nu a existat alta optioune"! Cealalta optiune a fost sacrificiul iar sute de mii de romani l-au ales!!!!! Ei sunt eroii si martirii nostri adevarati!

 

Moartea inutila nu mi se pare "cealalta optiune".

 

Noi vorbim acum si ne dam eroi dar atunci, pe vremea aia, cati dintre noi ar fi facut asa.

MoWeed05.12.2009 12:48
Asta cu utilizatorii importanti nu o prea inteleg. Daca valoarea unui om poate fi masurata din spatele unei tastaturi atunci e asa cum zici tu

Valoarea unui om poate fi masurata (si) prin ideeile lui si prin modul lui de exprimare. La asta ma refeream

 

 

Prietene, tu nu intelegi cum functioneaza Armata.

Tu crezi ca regele vine si spune fiecarui soldat in parte ce ordin da?

Bun, ofiterii au primit ordinele de la rege, dar eu trebuiau sa dea ordinul mai departe pana la soldatul de rand. Deci da, orice soldat ar fi stiut de existenta ordinului si l-ar fi primit de la superiorii lui.

Lucru care nu s-a intamplat, deoarce daca mii de oameni ar fi stiut de treaba asta, macar unul din ei tot ar fi vorbit pana acum.

 

 

 

O divizie Armata disciplinata si condusa de un om care stie ce face, chiar daca e inarmata pana in dinti, tot e mai putin periculoasa cand trece prin teritoriul aliat decat o gramada de oameni care nu tin cont de nimeni si nimic, care fac ce ii doare capul si care, pe deasupra, erau si nervosi ca i-ai tinut in lagar.

Ti se pare tie ca poti omori oameni doar cu pusca? Cu mainile nu poti?

 

Cine ignora ideea acum?

Continui cu prostia asta?

Pai chiar si neinarmati, ei tot soldati erau. Tot trebuiau sa respecte ordinele superiorilor lor. Tu crezi ca numai in lupta trebuie sa-ti asculti superiorii in Armata? Cine nu stie nimic despre Armata?

Adica ei au zis: "romanii astia pot fi periculosi si, neinarmati, pot sa treaca peste ordinele superiorilor lor. Hai sa ii inarmam, atunci n-o sa mai fie nervosi ca au fost tinuti in lagar".

Cum naiba poti sa crezi sincer o asemenea tampenie? Oricat de periculosi ar fi fost neinarmati, pericolul crestea exponential daca ii inarmau. Pai o divizie neinarmata putea fi escortata de o divizie de rezervisti inarmata a Armatei Rosii. O divizie inarmata si antrenata putea sa faca mult mai multe pagube

 

Mai fezabil si mai logic era sa foloseasca o divizie de rezervisti din Armata Rosie pentru escortarea romanilor. Era mult mai logic si mai ieftin decat antrenarea si dotarea unei alte divizii formate din oameni care erau, dupa cum zici tu, un potential pericol. Si te asigur ca Armata Rosie avea resursele umane necesare unei astfel de escorte

 

 

1. Nu ma apuc sa repet toate explicatile date. Daca tu citesti pe sarite, e problema ta. Am clarificat problema "distantei" mai sus. Se pare ca nu intelegi.

2. Nu i-a adus in Romania? Unde i-a dus pe toti romanii aia? In Brazilia?

3. Lascar nu s-a inscris. Lascar a primit ordin de la statul roman sa infiinteze aceasta divizie. E o prostie ce zici tu ca divizia era deja formata si ca Lascar statea cu mana sus in modul de "doamna invatatoare, doamna invatatoare, eu, eu" ca sa fie ales la comanda.

 

Citeste te rog ordinul ala si te vei lamuri! Te rog frumos!

 

4. Sunt curios unde am zis ca primul ministru avea sarcini militare. Confunzi seful guvernului cu guvernul.

Daca guvernul Romaniei decidea sa scoata Romania din razboi, crezi ca soldatii nu se supuneau?

Cand regele a avut rol decorativ, ce nu e clar ca guvernul a condus tara.

1.Incredibil cum poti sustine in continuare tampenia asta. Incredibil!

Cum Doamne iarta-ma sa fie liberi cand erau tratati exact la fel ca prizonierii germani de razboi?

2.I-a adus in Romania, dar nu asta a fost scopul formarii acestei divizii.

3.Divizia ar fi fost formata oricum, cu sau fara Lazar

4.Eu vorbeam de dreptul legal si tu ai inteles complet altceva. Nu-i nimic ai fost pe langa in discutia asta de la inceput

 

Da' el nu a luptat in prima linie in timpul razboiului? Si aici ma refer la oricare soldat, nu doar la generalul Lascar sau alte exemple.

Astia nu au suferit in lagare?

 

De cand e o crima sa vrei sa traiesti?

 

Tot nu mi-ai zis de ce Lascar nu a trecut la "Tudor Vladimirescu"(era una din intrebarile alea) daca era asa comunist convins. De ce a asteptat trecerea Romaniei de partea urss-ului?

 

E culmea sa ii acuzi pe soldatii aia ca s-au bagat intr-o divizie pentru a scapa de lagar.

 

Nu, nu! Trebuiau sa refuze. Ce plm?! Ei si-au dat sangele pentru Romania, ce le mai trebuia sa vina acasa?

Daca mureau acasa sau in uniunea sovietica, nu e tot una?!

 

Te stiu un tip inteligent, incep sa cred ca faci pe prostul intentionat.

Nu e nici o crima ca si-au urmarit interesul personal, dar a-i numi pe ei eroi este o blasfemie tinand cont ca foarte multi oameni au murit pentru ca au refuzat sa faca exact ca ei. Aia sunt eroi, astia sunt niste oameni normali care vroiau sa traiasca in orice conditii doar sa traiasca.

 

Lascar poate nu a fost un comunist convinst. Stiu doar ca, din postura de ministru, a contribuit la instaurarea regimului comunist in Romania. Nu ma intereseaza care erau convingerile lui politice, stiu doar ca prin actiunile lui a ajutat la cresterea popularitatii comunismului in Romania.

 

 

 

 

Acum imi este evident ca faci pe prostul doar ca tii tu neaparat sa ai dreptate. O sa te las sa aberezi in continuare singur pentru ca imi este mai mult decat evident ca traiesti in lumea ta si orice argument ti-as aduce tu o sa inventezi o alta tampenie ca cea cu soldatii romani liberi. Plus ca nu am cum sa dezbat despre un fapt istoric cu o persoana care habar nu are istorie(altfel nu ai fi fost capabil sa spui o tampenie ca aia cu soldatii romani liberi).

Sper doar ca, in urma acestei dezbateri, sa pui mana pe o carte de istorie si sa te documentezi exact cum a stat treaba cu prizonierii de razboi romani din URSS, cu divizia HCC si cu instaurarea comunismului la noi in tara.

Sau poate o sa te lamureasca Le reseau pansant sau Marius desi ma indoiesc sincer

Adrian05.12.2009 13:23
Valoarea unui om poate fi masurata (si) prin ideeile lui si prin modul lui de exprimare. La asta ma refeream

 

Ce valoare ii dai atunci lui Marius, care m-a jignit pentru ca nu sunt de acord cu el?

 

Bun, ofiterii au primit ordinele de la rege, dar eu trebuiau sa dea ordinul mai departe pana la soldatul de rand. Deci da, orice soldat ar fi stiut de existenta ordinului si l-ar fi primit de la superiorii lui.

Lucru care nu s-a intamplat, deoarce daca mii de oameni ar fi stiut de treaba asta, macar unul din ei tot ar fi vorbit pana acum.

 

Si tu crezi ca ofiterii trebuiau sa zica: "Bai, vedeti ca a zis regele..." ? Si le mai si arata ordinul pe deasupra, cu semnatura si sigiliu, nu?

 

Lascar a specificat clar in ordin: el urma sa se ocupe de o divizie de voluntari romani care aveau ca scop lupta antinazista si "democratizarea" Romaniei. Aprobarea infiintarii diviziei a venit de la Stalin, seful statului in care se aflau(ca, dupa cum ti-am zis, nu poti sa faci o Armata de capul tau intr-un stat strain. ), la cererea guvernului roman condus de petru groza.

 

Era o oportunitate pentru acei soldati sa scape de lagar si sa se intoarca acasa. Voiai sa zica nu?

 

Continui cu prostia asta?

Pai chiar si neinarmati, ei tot soldati erau. Tot trebuiau sa respecte ordinele superiorilor lor. Tu crezi ca numai in lupta trebuie sa-ti asculti superiorii in Armata? Cine nu stie nimic despre Armata?

 

Noa bun. Inca nu realizezi ce inseamna Armata. Sa zicem ca era asa cum zici tu. Sa zicem ca le dadea drumul neinarmati si ca militarii astia nu o luau de capul lor si alegeau sa ramana organizati. De la dracu-n praznic din siberia si pana in Romania cine se ocupa de aprovizionarea acestor militari care marsaluiau pe jos?

Sau crezi ca trimitea Romania masini, trenuri, avioane si provizii pentru ei?

 

 

Adica ei au zis: "romanii astia pot fi periculosi si, neinarmati, pot sa treaca peste ordinele superiorilor lor. Hai sa ii inarmam, atunci n-o sa mai fie nervosi ca au fost tinuti in lagar".

Cum naiba poti sa crezi sincer o asemenea tampenie? Oricat de periculosi ar fi fost neinarmati, pericolul crestea exponential daca ii inarmau. Pai o divizie neinarmata putea fi escortata de o divizie de rezervisti inarmata a Armatei Rosii. O divizie inarmata si antrenata putea sa faca mult mai multe pagube

 

Mai fezabil si mai logic era sa foloseasca o divizie de rezervisti din Armata Rosie pentru escortarea romanilor. Era mult mai logic si mai ieftin decat antrenarea si dotarea unei alte divizii formate din oameni care erau, dupa cum zici tu, un potential pericol. Si te asigur ca Armata Rosie avea resursele umane necesare unei astfel de escorte

 

Rezervisti pe timp de razboi. Asta chiar e buna :))

 

Serios? Aveau resurse umane? Prietene, stii cine a inarmat si aprovizionat divizia HCC?

Americanii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Am scris asta intr-unul din posturile anterioare. Nu ai luat-o in seama. De la rusi am primit doar knowledge-ul sovietic.

 

Da' sa stii ca aveau rusii la rezervisti...

 

I-au antrenat, i-au aprovizionat, i-au trimis acasa. O divizie ordonata, gata de lupta daca e nevoie, care nu reprezenta nici un pericol pentru URSS.

 

1.Incredibil cum poti sustine in continuare tampenia asta. Incredibil!

Cum Doamne iarta-ma sa fie liberi cand erau tratati exact la fel ca prizonierii germani de razboi?

2.I-a adus in Romania, dar nu asta a fost scopul formarii acestei divizii.

3.Divizia ar fi fost formata oricum, cu sau fara Lazar

4.Eu vorbeam de dreptul legal si tu ai inteles complet altceva. Nu-i nimic ai fost pe langa in discutia asta de la inceput

 

1. Nu are rost sa discutam problema asta pentru ca tu ai probleme cu intelegerea cuvantului "teoretic".

2. Scopul formarii acestei divizii il poti citi in ordinul pe care ti l-am aratat.

3. Iarasi ii spui Lazar unui fost mare general roman si omului care a infiintat Steaua. Tare curios sunt ce stii despre el. Din moment ce ii spui Lazar, nu cred ca prea multe.

4. Tu vorbesti despre drepturi legale. Pai ce drept legal avea guvernul sa il ameninte pe rege? Ce drept legal avea Antonescu sa se faca dictator? Ce drept legal aveau nemtii sa incepe al 2lea Razboi Mondial.

Nu ti se pare o copilarie sa vorbesti despre drepturi intr-o perioada cand drepturile erau calcate in picioare?

 

Fiat iustitia ruat caelum, nu?

 

Te stiu un tip inteligent, incep sa cred ca faci pe prostul intentionat.

Nu e nici o crima ca si-au urmarit interesul personal, dar a-i numi pe ei eroi este o blasfemie tinand cont ca foarte multi oameni au murit pentru ca au refuzat sa faca exact ca ei. Aia sunt eroi, astia sunt niste oameni normali care vroiau sa traiasca in orice conditii doar sa traiasca.

 

Multi dintre cei care au putrezit prin puscarii erau politicieni sau oameni care nu au fost pe front, care nu au simtit pe spinarile lor ororile razboiului, care nu au murit de foame prin lagare. Astia o duceau bine cat soldatii mureau. Where's the fucking justice in that?

 

 

Lascar poate nu a fost un comunist convinst. Stiu doar ca, din postura de ministru, a contribuit la instaurarea regimului comunist in Romania. Nu ma intereseaza care erau convingerile lui politice, stiu doar ca prin actiunile lui a ajutat la cresterea popularitatii comunismului in Romania.

 

AAaaaaaaaa... nu!

 

Singura sa contributie a fost ajutorul dat la fraudarea "alegerilor". Le-am pus in ghilimele pentru ca au fost "alegeri" doar de ochii lumii. Daca nu interveneau americanii si britanicii, doar partidul comunist avea voie sa participe la acele "alegeri".

 

Tu alegi sa treci cu vederea toate lucrurile bune facute de "Lazar" doar datorita anticomunismului tau.

 

De fapt, ma si intreb daca te luai vreodata de el daca nu ar fi fost pus in compartie cu Lacatus. Sunt destul de sigur ca in alt context, ai fi sarit sa il aperi.

 

Acum imi este evident ca faci pe prostul doar ca tii tu neaparat sa ai dreptate. O sa te las sa aberezi in continuare singur pentru ca imi este mai mult decat evident ca traiesti in lumea ta si orice argument ti-as aduce tu o sa inventezi o alta tampenie ca cea cu soldatii romani liberi. Plus ca nu am cum sa dezbat despre un fapt istoric cu o persoana care habar nu are istorie(altfel nu ai fi fost capabil sa spui o tampenie ca aia cu soldatii romani liberi).

Sper doar ca, in urma acestei dezbateri, sa pui mana pe o carte de istorie si sa te documentezi exact cum a stat treaba cu prizonierii de razboi romani din URSS, cu divizia HCC si cu instaurarea comunismului la noi in tara.

Sau poate o sa te lamureasca Le reseau pansant sau Marius desi ma indoiesc sincer

 

Prietene, nu incerca sa distragi atentia si sa maschezi lipsurile tale.

Oamenii pot vedea mai sus ce gauri are cultura ta generala si cat de putine cunostiinte ai despre foarte multe lucruri care s-au dezbatut aici.

Argumentele date de tine sunt pareri personale despre care tu zici ca vin din carti. Te-am rugat sa zici ce carti, sa pot citi si eu, sa vad daca e adevarat ce zici. Nu mi-ai dat nici un nume.

 

Poti sa zici cat vrei tu ca eu nu stiu istorie, pana la urma, cei ce vor citi postarile de mai sus, vor vedea ca tu ai scris ca "Tudor vladimirescu" nu a luptat niciodata impotriva nemtilor, ca Lascar s-a inrolat in Armata rosie direct cu grad de general, ca regele Mihai a avut putere in tara, etc.

Cei ce vor citi vor vedea dovezile aduse de mine si vor judeca singuri.

 

Doar atat te mai intreb si, daca doresti, poti sa nu mai discuti nimic despre acest subiect cu mine: Ai citit documentul ala pe care l-am uploadat? Ai citit ordinele alea?

Marius05.12.2009 18:41
Prietene, regret sa te informez dar Lacatus s-a dat cu comunistii. Taica-to s-a dat cu comunistii. Maica-ta la fel. Din 45 pana in 89 aproape toata populatia a facut-o. Sunt tradatori?

Nu e bine cum am zis.

 

Prietene, regret sa te informez, dar esti prost de bubui. Tatal meu cel putin nu "s-a dat" cu comunistii. Nu a facut parte din partid, nu a facut propaganda, ba chiar spre uluirea neuronului tau nici macar la mitinguri nu a fortat sa iasa. Si nici mama. Pentru ei doi bag mana in foc si daca vrea neuronul tau mergem pana la cnsas sa cautam dosare de urmarire si alte tampenii.

 

din '45 pana in '89 cu comunistii s-au dat o mana de profitori, recte aparatul de partid, plus, in sensul larg al expresiei "a se da" alti maxim 3-4 milioane (estimari proprii, evident) care au fost membri ai partidului sau care au fost fortati sa iasa cu pancarte la diverse manifestari.

 

"aproape toata populatia", asa cum spui tu intr-un mod idiot, nu s-a dat cu nimeni, multi fiind chiar anti-comunisti. din pacate pentru ei, teroarea instalata de sistem in fiecare individ i-a facut sa creada, ca si tine acum, la 20 de ani de la revolutie ceea ce e extraordinar de trist, ca majoritatea e comunista, lucru totalmente fals.

 

in rest, continua sa ceri lectii de istorie, vad ca inca mai sunt 2 oameni dispusi sa-si piarda timpul cu tine.

 

P.S. imi cer scuze fata de cei care considera limbajul meu neadecvat. el totusi e prost si a dovedit lucrul asta in ultimele zile prin incapacitatea de a asimila informatii evidente si verificate, preferand in schimb sa continue pe linia imbecila a dezbaterii cu pumnul in masa, fara urme de argumente sau cunostinte de istorie.

 

LE: valoarea individului e data, oarecum, de suma aprecierilor oamenilor cu care intra in contact. eu nu te-am jignit pentru ca nu esti de acord cu mine, am constatat faptul ca esti incapabil sa asimilezi si sa procesezi informatii - imbecil. daca nu intelegi ce inseamna, te ajut cu un dictionar.

Adrian06.12.2009 01:01
Prietene, regret sa te informez, dar esti prost de bubui. Tatal meu cel putin nu "s-a dat" cu comunistii. Nu a facut parte din partid, nu a facut propaganda, ba chiar spre uluirea neuronului tau nici macar la mitinguri nu a fortat sa iasa. Si nici mama. Pentru ei doi bag mana in foc si daca vrea neuronul tau mergem pana la cnsas sa cautam dosare de urmarire si alte tampenii.

 

Da' de ce nu au facut nimic sa scoata comunismul din tara? Din logica MoWeed-iana reiese ca cei care stiau cat de rau e comunismul si nu au luptat impotriva lui pana la sfarsit sunt niste tradatori. Asadar, de ce nu a luptat taica-to impotriva comunistilor?

Poate pentru ca te avea pe tine? Poate pentru ca o avea pe maica-ta?

 

Nimic nu e mai usor decat sa judeci.

 

din '45 pana in '89 cu comunistii s-au dat o mana de profitori, recte aparatul de partid, plus, in sensul larg al expresiei "a se da" alti maxim 3-4 milioane (estimari proprii, evident) care au fost membri ai partidului sau care au fost fortati sa iasa cu pancarte la diverse manifestari.

 

E bine ca ai pus acolo "estimari proprii". Totusi, eu prefer niste documente, asa cum ai zis si tu. Daca gasesti, o sa fii surprins sa vezi ca in Romania numarul comunistilor adevarati era sub un milion.

Daca tu vrei sa ii bagi pe cei fortati in aceeasi oala cu cei care fac de buna voie, e problema ta.

 

"aproape toata populatia", asa cum spui tu intr-un mod idiot, nu s-a dat cu nimeni, multi fiind chiar anti-comunisti. din pacate pentru ei, teroarea instalata de sistem in fiecare individ i-a facut sa creada, ca si tine acum, la 20 de ani de la revolutie ceea ce e extraordinar de trist, ca majoritatea e comunista, lucru totalmente fals.

 

Iarasi intreb, daca erau anticomunisti, de ce nu s-au rasculat?

Ai raspuns doar pe jumatate corect. Nu le era lor frica ca majoritatea e comunista, ca majoritatea nu era comunista. Le era frica de securisti, de militie, de lucrurile rele pe care putea sa le faca regimul.

 

Observ mariuse ca tu esti mai destept decat toata populatia Romaniei. Am tras concluzia asta din estimari de-ale tale.

Aia, toti, care traiau in comunism nu stiau ca majoritatea tarii nu e comunista. Doar tu stiai, la cei 5 ani pe care ii aveai in 89. By the way, ai fost pionier?

Nu de alta, dar sa stim daca te judecam sau nu pentru inalta tradare.

 

in rest, continua sa ceri lectii de istorie, vad ca inca mai sunt 2 oameni dispusi sa-si piarda timpul cu tine.

 

Voi continua, ca am invatat multe lucruri. De exemplu:

1. Divizia "Tudor Vladimirescu" desi a ajuns pana prin muntii Tatra, nu a luptat cu nici un neamt!

2. Pe timp de razboi, rezervistii raman tot in rezerva.

3. Nemtii nu au avut nici o vina in ciopartirea Romaniei. Nici cu dictatul de la viena, nici cu pactul ribbentrop-molotov, ribbentrop fiind de altfel un portughez, nu neamt.

Si altele.

 

Eu stiam altcumva povestile astea.Se pare ca le stiam gresit. Asa ca sunt deschis si abia astept sa mai invat.

 

LE: valoarea individului e data, oarecum, de suma aprecierilor oamenilor cu care intra in contact. eu nu te-am jignit pentru ca nu esti de acord cu mine, am constatat faptul ca esti incapabil sa asimilezi si sa procesezi informatii - imbecil. daca nu intelegi ce inseamna, te ajut cu un dictionar.

 

vezi ca jumate din forum zice ca esti gay in fiecare zi. Suma aprecierilor oamenilor cu care ai intrat in contact...

 

Ma rog, daca tu esti atat de arogant incat sa crezi ca deti adevarul absolut si ca eu, in nemernicia mea, nu pot asimila invataturile tale, inseamna ca tu esti zeu si eu un simplu om si nu ar mai trebui sa discuti cu mine.

Marius06.12.2009 09:08

muahahahaaaaaaa... depasesti recordul de imbecilitati/post stabilit de deni :D

 

E bine ca ai pus acolo "estimari proprii". Totusi, eu prefer niste documente, asa cum ai zis si tu. Daca gasesti, o sa fii surprins sa vezi ca in Romania numarul comunistilor adevarati era sub un milion.

 

ei na :))))) estimarile mele proprii se bazeaza pe faptul ca pcr-ul avea in '89 aproape 4 mil de membri - undeva in jur de 3,7-3,8 milioane (conform arhivelor, adica documentelor daca pricepi mai usor asa)... daca-i mai pui si pe aia din utc ajungi, iata, la cifrele inainte de mine.

 

tu insa folosesti o expresie cretina "comunisti adevarati" incercand oarecum sa sutii ca nu toti membrii de partid erau comunisti si ca aia care credeau cu adevarat in doctrina national-comunista erau mult mai putini. Dar din moment ce nimeni nu te obliga sa te inscrii, din moment ce din 23 de milioane de cetateni doar o minoritate de 22-23% a ales sa se inregimenteze politic, tragem concluzia ca? :)

 

Iar pseudo jignirea cu "jumate' de forum" nu e nici macar amuzanta. Daca ar scrie 24.000 de useri pe forum, zilnic, am fi cel mai tare sait din .ro.

 

LE: acum am vazut :D

 

n-am fost ma pionier, eram prea mic. am fost soim al patriei si nu-ti spun ce inseamna asta pentru ca-s sigur ca o sa scrii o alta cretinitate, in ciuda faptului ca o sa afli ce inseamna a fi fost soim al patriei :D

Adrian06.12.2009 09:54
ei na laugh.gif))) estimarile mele proprii se bazeaza pe faptul ca pcr-ul avea in '89 aproape 4 mil de membri - undeva in jur de 3,7-3,8 milioane (conform arhivelor, adica documentelor daca pricepi mai usor asa)... daca-i mai pui si pe aia din utc ajungi, iata, la cifrele inainte de mine.

 

Si cati dintre ei s-au dus pentru ca credeau in comunism? Dupa cum am zis, e ca lumea ca tu esti zeu si stii ce au gandit oamenii aia si care erau simpatiile lor.

 

tu insa folosesti o expresie cretina "comunisti adevarati" incercand oarecum sa sutii ca nu toti membrii de partid erau comunisti si ca aia care credeau cu adevarat in doctrina national-comunista erau mult mai putini. Dar din moment ce nimeni nu te obliga sa te inscrii, din moment ce din 23 de milioane de cetateni doar o minoritate de 22-23% a ales sa se inregimenteze politic, tragem concluzia ca? smile.gif

 

Nu te obliga nimeni dar daca voiai sa faci ceva...tragem concluzia ca...? Ce alte optiuni mai aveai?

 

Nu te obliga nimeni sa faci asta dar daca vrei sa ai o viata linistita trebuie sa o faci. Dar nu te obliga nimeni.

 

Iar pseudo jignirea cu "jumate' de forum" nu e nici macar amuzanta. Daca ar scrie 24.000 de useri pe forum, zilnic, am fi cel mai tare sait din .ro.

 

Era din "estimari proprii" ca doar astea sunt argumentele cu care ne jucam aici.

 

n-am fost ma pionier, eram prea mic. am fost soim al patriei si nu-ti spun ce inseamna asta pentru ca-s sigur ca o sa scrii o alta cretinitate, in ciuda faptului ca o sa afli ce inseamna a fi fost soim al patriei biggrin.gif

 

Eu nu am fost nici soim al patriei, deci sunt curat, nu ca tine, un comunist murdar.

 

 

p.s. O intrebare serioasa:

 

Crezi ca, daca in Romania erau 4milioane de comunisti care chiar credeau in sistem, sustinatori convinsi ai comunismului ceausist, in 89 mai avea sanse de reusita revolutia? Lasand la o parte povestile cu conspiratii straine, care pot sau nu sa fie adevarate, la 4 milioane de romani comunisti, chiar crezi ca avea sanse revolutia?

 

 

 

Le reseau pansant06.12.2009 10:33

Citate Adrian

 

Da' de ce nu au facut nimic sa scoata comunismul din tara? Din logica MoWeed-iana reiese ca cei care stiau cat de rau e comunismul si nu au luptat impotriva lui pana la sfarsit sunt niste tradatori.

 

Omule esti de-o incapatanare fantastica, faci asta fie ca stii ca nu ai dreptate sperand ca poate poate dregi busuiocul la final. Eu am scris ca generalul Lascar stia ce inseamna cu adevarat comunismul pentru ca, din postura lui de general avea acces la absolut orice informatie, si crede-ma ce pe atunci se faceau rapoarte cu miile despre ce inseamna bolsevismul. Cu atat mai mult a avut posibilitatea sa vada pe viu, live si in direct, ce inseamna comunismul cat a fost militar in urss, de aici palma pe care i-o da istoria, pentru ca desi stia ce e ala comunism a ales sa fie unul din elementele de baza ale sale, sa ajute la instaurarea lui din functii dintre cele mai inalte.

 

Lascar nu are scuza cu nu stia, ca a fost prins de capcana propagandistica, nu compara un general culmea si anticomunist, cu un taran cu 2 clase caruia ii spuneau comunistii ca o sa ii dea si o sa ii faca, ca o sa aduca democratia, ca o sa ii dea tractoare, ii faca scoli si uzine si etc. Acum ai inteles cum stau treburile?

 

Vad ca ai o obsesie cu cuvantul tradator, tradator dragutule este dat de codul penal, esti tradator in 2 situatii pe timp de pace si pe timp de razboi, nu cand vrei tu, sau cand consideri tu ca cineva nu iti este pe plac il faci tradator, ne-a inteles?

 

In al doilea rand, moralitatea si verticalitatea lu lascar este cel putin indoielnica dupa momentul august 44, pentru ca pe langa pactizarea cu comunistii ca sa ajunga in tara a si contribuit la instaurarea regimului din poztii cheiei, ti-am mai spus de ce cand a ajuns in tara nu s-a opus opus regimului sau nu a incetat orice activitate politica/pro-comunista?

 

Stii de ce? pentru ca tocmai aici sta cheia venirii lui in tara, el a venit in tara cu sprijinul comunistilor ca sa ii sutina, asta a fost targul, noi te aducem in tara tu ne aduci la putere/sustii.

 

Nu toti cei care se inscriu intr-un partid sunt tradator, nici aia care se inscriu in pcr, doar ca marea masa a facut-o doar din parvenitis, interese, oportunism, vroiau sa obtina ceea ce niciodata nu obtineau daca nu erau comunistii.

 

Iarasi intreb, daca erau anticomunisti, de ce nu s-au rasculat?

Ai raspuns doar pe jumatate corect. Nu le era lor frica ca majoritatea e comunista, ca majoritatea nu era comunista. Le era frica de securisti, de militie, de lucrurile rele pe care putea sa le faca regimul.

 

Pui problema cu o legeritate fenomenala, adica tu te intrebi asa bai in tara erau 15 milioane de anticomunisti de ce dracu nu s-au rasculat astia? dar tu uiti ca in tara erau doar 2 ziare, 5 ore de tembelizor zilnic unde partidul era pana si in publicitate, stii ca cei care aveau masina de scris erau cercetati si verificati de 2 ori pe an ca nu cumva sa scrie manifeste? stii ca pe atunci hartia era un lux? cum vroiai tu sa se revolte oamenii aia? Sercuritatea si represiunea unde era? nu umbla si ancheta in stanga si dreapta, si tu te intrebi senin ce faceti ba de nu va revoltati, de parca o revolutie se face asa batand din palme.

 

Aia, toti, care traiau in comunism nu stiau ca majoritatea tarii nu e comunista. Doar tu stiai, la cei 5 ani pe care ii aveai in 89. By the way, ai fost pionier?

Nu de alta, dar sa stim daca te judecam sau nu pentru inalta tradare.

ti-am mai spui, pui intrebari asa penibile, aiurea-n tramvai sperand ca poate iesi din mocirla, dar te cufunzi si mai rau in penibil. Nici macar securistii nu sunt tradator, doar ca toti cei care au pactizat si au activat in pcr merita dispretul si batjocura publica pe veci, pusi la stalpul infamiei si blamati, iar aici se inscrie cu brio si generalul Lascar, atitudinea si comportamentul lui arata o angajare voita de partea comunistilor.

 

Voi continua, ca am invatat multe lucruri. De exemplu:

1. Divizia "Tudor Vladimirescu" desi a ajuns pana prin muntii Tatra, nu a luptat cu nici un neamt!

2. Pe timp de razboi, rezervistii raman tot in rezerva.

3. Nemtii nu au avut nici o vina in ciopartirea Romaniei. Nici cu dictatul de la viena, nici cu pactul ribbentrop-molotov, ribbentrop fiind de altfel un portughez, nu neamt.

Daca tu negi ceea ce 99,999(99) la suta din istorici afirma, inseamna ca doar tu detii si stii adevarul, restul sunt fascisti si neonazisti, asa cum m-ai facut in repetate randuri, gratuit si in necunostinta de cauza.

 

Fac o paranteza, tu imi spuneai despre turcia ca nu stii mare lucru despre Armata ei, dotare, etc, dar te bateai cu caramida in piep mai ceva ca Becali cand spunea ca castiga CL, desi cunostintele tale se reduceau la niste informatii vagi de clasa a patra. Nu este exclus sa fie la fel si acum, doar ca acum nu recuosti.

 

 

 

Marius06.12.2009 10:35

La intrebarea ta serioasa a raspuns chiar tovarasu' iliescu, acum o saptama sau doua. el cu Gurita lui a spus ca e naiv cel care crede ca serviciile secrete din strainatate nu au fost active in timpul miscarilor populare din '89. Desigur ca a precizat faptul ca revolutia e a romanilor si ca s-a iesit in strada din cauza conditiilor etc.

 

Dar faptul ca a recunoscut implicarea straina in '89 e deja un mare pas in fata. Daca ne gandim si la actiunea ratata de la Iasi, cu cateva zile inainte de Timisoara (sigur, acum se vorbeste ca iasul ar fi fost momeala pentru secutitate, sa atraga atentia asupra moldovei), daca ne gandim ca dupa capturare, la targoviste, nea Nicu si coana vorbeau de tradare si spioni - apropo, stii pe cine a numit iliescu min. de interne in decembri '89? - daca ne gandim ca totusi timisorenii si-au riscat viata pentru a-l apara pe... Tokes :), daca ne gandim ca mitingul din Bucuresti a fost organizat nu la initiativa lui ceausescu, in fine, daca ne gandim la multe lucruri pot sa spun doar ca nu stiu. Daca 4 milioane de romani erau comunisti activi si combativi habar n-am ce s-ar fi intamplat, dar eu sunt sigur ca daca nu se implicau niste oameni ce nu vb bine lb romana in '89 nu era nimic.

 

dar chiar daca nu se intampla atunci, indepartarea lui ceausescu s-ar produs pana la urma, 23 de milioane de posibili cumparatori sunt prea multi pentru a fi refuzati .

 

P.S. ti-am zis ca-s sigur ca o sa scrii o tampenie? :)

 

Eu nu am fost nici soim al patriei, deci sunt curat, nu ca tine, un comunist murdar.

 

ai vrut tu sa fii ironic dar nu ti-a iesit. mai incearca, mai foloseste gugalul.

Adrian06.12.2009 11:35
Omule esti de-o incapatanare fantastica, faci asta fie ca stii ca nu ai dreptate sperand ca poate poate dregi busuiocul la final. Eu am scris ca generalul Lascar stia ce inseamna cu adevarat comunismul pentru ca, din postura lui de general avea acces la absolut orice informatie, si crede-ma ce pe atunci se faceau rapoarte cu miile despre ce inseamna bolsevismul. Cu atat mai mult a avut posibilitatea sa vada pe viu, live si in direct, ce inseamna comunismul cat a fost militar in urss, de aici palma pe care i-o da istoria, pentru ca desi stia ce e ala comunism a ales sa fie unul din elementele de baza ale sale, sa ajute la instaurarea lui din functii dintre cele mai inalte.

 

Domnule, ai zis-o chiar cu tastatura ta: legea marzescu interzicea comunismul in tara. Ma indoiesc ca majoritatea populatiei nu stia asta. E de inteles ca nu erau televizoare sau internet atunci da', da-o-n ma-sa!, timp de 20 de ani nu au reusit sa afle toti de legea aia?

Si, cu toate ca stiau, uite ca multi s-au dat cu ei. Regele s-a dat cu ei, in plm. Alte partide politice s-au dat cu ei. Si cu totii au platit pretul.

 

Lascar nu are scuza cu nu stia, ca a fost prins de capcana propagandistica, nu compara un general culmea si anticomunist, cu un taran cu 2 clase caruia ii spuneau comunistii ca o sa ii dea si o sa ii faca, ca o sa aduca democratia, ca o sa ii dea tractoare, ii faca scoli si uzine si etc. Acum ai inteles cum stau treburile?

 

Tocmai, l-am comparat cu alti generali care stiau ce inseamna comunismul si au ales sa lupte de partea urss-ului, cu politicieni care stiau ce inseamna comunismul si s-au alaturat comunistilor romani, cu regele care stia ce inseamna comunismul dar care, alaturi de comunisti, l-a dat jos pe Antonescu.

 

Cu astia l-am comparat.

 

Vad ca ai o obsesie cu cuvantul tradator, tradator dragutule este dat de codul penal, esti tradator in 2 situatii pe timp de pace si pe timp de razboi, nu cand vrei tu, sau cand consideri tu ca cineva nu iti este pe plac il faci tradator, ne-a inteles?

 

Iarasi ma confunzi cu MoWeed. Eu nu am facut pe nimeni tradator. Eu am zis ca Lascar, pentru ceea ce a facut pentru soldatii sai si pentru tara, e un erou. Altii au zis ca e tradator.

 

In al doilea rand, moralitatea si verticalitatea lu lascar este cel putin indoielnica dupa momentul august 44, pentru ca pe langa pactizarea cu comunistii ca sa ajunga in tara a si contribuit la instaurarea regimului din poztii cheiei, ti-am mai spus de ce cand a ajuns in tara nu s-a opus opus regimului sau nu a incetat orice activitate politica/pro-comunista?

 

Si aici ajungem de unde am plecat.

De ce e bagat doar Lascar in oala? Nici ceilalti generali nu s-au opus. Ba, mai mult, au condus trupe romanesti in tari straine sa lupte cu nemtii.

Asta cu "a contribuit la instaurarea regimului" e o copilarie. Te intreb asa, cine a avut contributia mai insemnata, Lascar sau trupele sovietice care ocupau Romania?

 

Politica lui pro-comunista a fost atat de buna incat in scurt timp a fost indepartat si trimis in judecata pentru crime de razboi.

Din pacate, vad ca sunt singurul de pe aici care se bucura ca nu a fost omorat.

 

Stii de ce? pentru ca tocmai aici sta cheia venirii lui in tara, el a venit in tara cu sprijinul comunistilor ca sa ii sutina, asta a fost targul, noi te aducem in tara tu ne aduci la putere/sustii.

 

Deci vina lui e ca nu a vrut sa moara.

 

P.s. Iarasi, nu cred ca Lascar a avut o contributie asa de importanta in instaurarea regimului comunist. Ce plm?! Daca avea, nu auzeam de el prin cartile de istorie?

 

Nu toti cei care se inscriu intr-un partid sunt tradator, nici aia care se inscriu in pcr, doar ca marea masa a facut-o doar din parvenitis, interese, oportunism, vroiau sa obtina ceea ce niciodata nu obtineau daca nu erau comunistii.

 

Exact ce am zis si eu. Si nu cred ca ii poti condamna pe oameni ca au vrut o viata mai buna pentru ei si familiile lor. Sa fim seriosi. E natura umana!

Nimeni nu cred ca vrea sa sufere.

 

Pui problema cu o legeritate fenomenala, adica tu te intrebi asa bai in tara erau 15 milioane de anticomunisti de ce dracu nu s-au rasculat astia? dar tu uiti ca in tara erau doar 2 ziare, 5 ore de tembelizor zilnic unde partidul era pana si in publicitate, stii ca cei care aveau masina de scris erau cercetati si verificati de 2 ori pe an ca nu cumva sa scrie manifeste? stii ca pe atunci hartia era un lux? cum vroiai tu sa se revolte oamenii aia? Sercuritatea si represiunea unde era? nu umbla si ancheta in stanga si dreapta, si tu te intrebi senin ce faceti ba de nu va revoltati, de parca o revolutie se face asa batand din palme.

 

Bine ai zis aici. Foarte bine. Mai adaug si ca in tara nu erau 15 milioane de anticomunisti. Sa nu ii excludem pe cei carora nu le pasa.

Noi romanii suntem bine cunoscuti pentru caracteristica asta. Atunci, in nici un caz nu cred ca lucrurile erau albe si negre. Cred ca era chiar foarte mult gri.

 

Imi pare bine ca tu ai continuat problema asta, ca Marius nu a facut-o. Voiam prin ce am scris acolo sa demonstrez ca oamenii nu pot fi acuzati ca nu au facut nimic. Nu poti sa ii numesti tradatori doar pentru ca s-au gandit la familiile lor sau pentru ca nu aveau spirit revolutionar.

 

ti-am mai spui, pui intrebari asa penibile, aiurea-n tramvai sperand ca poate iesi din mocirla, dar te cufunzi si mai rau in penibil. Nici macar securistii nu sunt tradator, doar ca toti cei care au pactizat si au activat in pcr merita dispretul si batjocura publica pe veci, pusi la stalpul infamiei si blamati, iar aici se inscrie cu brio si generalul Lascar, atitudinea si comportamentul lui arata o angajare voita de partea comunistilor.

 

La asta cu securistii nu sunt de acord. Aia au facut rau altor oameni. Au facut rau multor altor oameni. Direct!

 

Cat despre treaba cu: "cei care au pactizat si au activat in pcr merita dispretul si batjocura publica pe veci" te intreb atat si vreau sa fii corect:

 

Daca nu aveai poza cu Antonescu la avatar si poza cu Germania ca imagine de profil, ai mai fi gandit asa?

 

Daca tu negi ceea ce 99,999(99) la suta din istorici afirma, inseamna ca doar tu detii si stii adevarul, restul sunt fascisti si neonazisti, asa cum m-ai facut in repetate randuri, gratuit si in necunostinta de cauza.

 

Pai, tocmai, 100% din istorici afirmau exact invers ce am enumerat eu acolo.

Adica:

1."Tudor Vladimirescu" a luptat impotriva nemtilor.

2. nu conteaza

3. Nemtii au avut multa vina in ciopartirea Romaniei Mari.

 

Ceea ce incercati voi sa ma invatati, sunt lucruri neadevarate.

 

 

Fac o paranteza, tu imi spuneai despre turcia ca nu stii mare lucru despre Armata ei, dotare, etc, dar te bateai cu caramida in piep mai ceva ca Becali cand spunea ca castiga CL, desi cunostintele tale se reduceau la niste informatii vagi de clasa a patra. Nu este exclus sa fie la fel si acum, doar ca acum nu recuosti

 

Aici iar iti tai craca de sub picioare.

Ti-am zis sa te informezi de ce era Turcia importanta. Nemtii voiau sa ii atraga in razboi nu numai pt a beneficia de Armata turca. de fapt, cred ca nici nu ii interesa asta. Mai mult ii interesa importanta strategica a turciei. Puteau de aici sa incercuiasca trupele britanice din orient si sa le zdrobeasca rapid, puteau ajunge la puturile petroliere din orient, puteau trece in caucaz si sa le aplice rusilor o noua lovitura, puteau sa intrerupa liniile de aprovizionare ale aliatilor. Ca sa nu mai vorbim de accesul la mediterana, marea neagra si stramtorile dintre cele 2 mari. Armata turca era la fel de importanta pentru ei ca Armata ceha.

 

 

Marius

 

. Daca 4 milioane de romani erau comunisti activi si combativi habar n-am ce s-ar fi intamplat, dar eu sunt sigur ca daca nu se implicau niste oameni ce nu vb bine lb romana in '89 nu era nimic.

 

dar chiar daca nu se intampla atunci, indepartarea lui ceausescu s-ar produs pana la urma, 23 de milioane de posibili cumparatori sunt prea multi pentru a fi refuzati .

 

Spre surprinderea ta o sa iti spun ca sunt complet de acord.

Le reseau pansant06.12.2009 12:45
Domnule, ai zis-o chiar cu tastatura ta: legea marzescu interzicea comunismul in tara. Ma indoiesc ca majoritatea populatiei nu stia asta. E de inteles ca nu erau televizoare sau internet atunci da', da-o-n ma-sa!, timp de 20 de ani nu au reusit sa afle toti de legea aia?

nu am inteles ce vrei sa spui, reformuleaza, eu gasesc ambigua fraza/formularea. Nu intelegi unde vrei sa ajungi plecand de la lege marzescu.

 

Tocmai, l-am comparat cu alti generali care stiau ce inseamna comunismul si au ales sa lupte de partea urss-ului, cu politicieni care stiau ce inseamna comunismul si s-au alaturat comunistilor romani, cu regele care stia ce inseamna comunismul dar care, alaturi de comunisti, l-a dat jos pe Antonescu.

Aici este vorba doar depsre generalul Lascar, nu despre fiecare ofiter din Armata romana, deci ne concentram pe el, aici Lascar centreaza Lascar da cu capul, nu ne intereseaza ce face regele, antonescu, sanatescu, sulica, pulica.

 

Eu il consider pe Lascar ti-am mai spus un om capabil (ajuns general pe merit), dar ca din n motive si x cauze nu il pot considera un om reper de moralitate/deminatate/patriotism pentru ca in final a ales sa se dea cu comunistii. Daca eram in locul lui nu stiu ce faceam, poate ca faceam ca el, poate mai rau decat el, poate preferam sa mor, nu stiu, dar ce am afirmat despre am spus-o dupa ce am analizat actiunile lui.

 

Asta cu "a contribuit la instaurarea regimului" e o copilarie. Te intreb asa, cine a avut contributia mai insemnata, Lascar sau trupele sovietice care ocupau Romania?

Politica lui pro-comunista a fost atat de buna incat in scurt timp a fost indepartat si trimis in judecata pentru crime de razboi.

Din pacate, vad ca sunt singurul de pe aici care se bucura ca nu a fost omorat.

 

In primul rand nu i-a cerut nimeni moartea, doamne fereste, am spus doar ca si el a contribuit intr-o masura, in plus de asta Armata Rosie asigura "spatele", adica ea sustinea oamenii "noului regim", daca nu era Lascar, era Lascarica, tot acelasi drac, dar pe noi ne intereseaza de ce Lascar care a fost general a acceptat si nu s-a opus.

Cat despre treaba cu: "cei care au pactizat si au activat in pcr merita dispretul si batjocura publica pe veci" te intreb atat si vreau sa fii corect:

 

Daca nu aveai poza cu Antonescu la avatar si poza cu Germania ca imagine de profil, ai mai fi gandit asa?

Da, pentru ca sunt un om care iubeste democratia si libertatea si tara, si ii urasc de moarte pe toti cei care au facut atenteaza la ele, in special la patrie. Cat despre poza cu Germania, o spun inca o data, eu iubesc Germania nu pentru ca a omorat 6 milioane de evrei, ca a inceput 2 razboaie mondiale, ci pentru ca sunt oameni seriosi, sobri, muncitori, disciplinati, corecti, demni, este tara care a ajuns in fruntea lumii in mai putin de 20 de ani de 2 ori desi pleca de la zero, este tara cu cele mai multe carti tiparite anual, cu cele mai multe premii nobel in stiinta (dupa SUA), cu cele mai multe brevete si inventii din Europa, cu cele mai puternice firme si corporatii in orice domeniu. De asta iubesc Germania.

 

Armata turca era la fel de importanta pentru ei ca Armata ceha.

asta pe unde era? Cehia nu mai exista ca stat din '38 deci cu 3 ani inainte de razboi, iar ca fapt divers, tancurile facute de skoda, erau in 1941 un fel de loganuri pe senile cu tabla putin mai groasa, erau complet depasite de timp si de evolutia motorizatelor, asta ca sa nu mai intram si in polemica cu tancurile si blindatele germane.

 

 

Salutari

Mihai

Adrian06.12.2009 14:23
nu am inteles ce vrei sa spui, reformuleaza, eu gasesc ambigua fraza/formularea. Nu intelegi unde vrei sa ajungi plecand de la lege marzescu.

 

M-am referit la faptul ca oamenii stiau ca comunismul nu e salvarea. Pur si simplu nu aveau ce face.

 

Aici este vorba doar depsre generalul Lascar, nu despre fiecare ofiter din Armata romana, deci ne concentram pe el, aici Lascar centreaza Lascar da cu capul, nu ne intereseaza ce face regele, antonescu, sanatescu, sulica, pulica.

 

Eu il consider pe Lascar ti-am mai spus un om capabil (ajuns general pe merit), dar ca din n motive si x cauze nu il pot considera un om reper de moralitate/deminatate/patriotism pentru ca in final a ales sa se dea cu comunistii. Daca eram in locul lui nu stiu ce faceam, poate ca faceam ca el, poate mai rau decat el, poate preferam sa mor, nu stiu, dar ce am afirmat despre am spus-o dupa ce am analizat actiunile lui.

 

Nu eu am facut comparatie intre el si alti oameni ai generatiei sale. Comparatia initiala era Lascar vs. Lacatus, general de Armata vs. fotbalist/antrenor.

A fost o comparatie facuta de MoWeed care incerca sa scuze gestul lui Lacatus de a se baga sclav la cioban, aratand ca Lascar era un tradator si deci cu nimic mai bun ca Lacatus.

 

Eu unul refuz sa pun semnul egal intre un sportiv si un general.

Primul poate sa faca sport si performanta daca e priceput. Al doilea, daca e priceput, poate salva vieti.

Si cred ca esti de acord cu mine ca Lascar, prin priceperea sa, a salvat multi soldati romani.

 

In primul rand nu i-a cerut nimeni moartea, doamne fereste, am spus doar ca si el a contribuit intr-o masura, in plus de asta Armata Rosie asigura "spatele", adica ea sustinea oamenii "noului regim", daca nu era Lascar, era Lascarica, tot acelasi drac, dar pe noi ne intereseaza de ce Lascar care a fost general a acceptat si nu s-a opus.

 

Foarte putini generali s-au opus atunci.Chiar nici unul. Ca, daca nu ma insel, nimeni nu a contrinuat lupta cu comunistii dupa 23 august. Poate datorita faptului ca regele era controlat de comunisti. Ideea e ca, daca nimeni nu a facut nimic, de ce se asteapta lumea ca Lascar sa fi fost diferit?

 

Cea mai mare greseala a lui Lascar a fost ca a acceptat sa fie seful comisiei electorale a armatei desi ma indoiesc ca avea de ales si ca un refuz din partea sa nu ar fi batut la ochi. Mai ales ca "sovietismul" sau era pus sub semnul intrebarii. Lucru dovedit de faptul ca a fost anchetat pentru "crime de razboi" la scurt timp dupa.

 

 

Da, pentru ca sunt un om care iubeste democratia si libertatea si tara, si ii urasc de moarte pe toti cei care au facut atenteaza la ele, in special la patrie. Cat despre poza cu Germania, o spun inca o data, eu iubesc Germania nu pentru ca a omorat 6 milioane de evrei, ca a inceput 2 razboaie mondiale, ci pentru ca sunt oameni seriosi, sobri, muncitori, disciplinati, corecti, demni, este tara care a ajuns in fruntea lumii in mai putin de 20 de ani de 2 ori desi pleca de la zero, este tara cu cele mai multe carti tiparite anual, cu cele mai multe premii nobel in stiinta (dupa SUA), cu cele mai multe brevete si inventii din Europa, cu cele mai puternice firme si corporatii in orice domeniu. De asta iubesc Germania.

 

Deci recunosti ca Germania nazista a facut si rau. Daca era dupa Hitler(ca nu imi place sa vorbesc la modul general, ca stiu ca nu toti nemtii sunt nebuni dupa putere si chiar apreciez poporul german. am prieteni nemti care nu se dau deloc mari cu ispravile lui hitler. ba chiar le e rusine de ele) democratie si libertate existau doar pentru arienii lui.

 

asta pe unde era? Cehia nu mai exista ca stat din '38 deci cu 3 ani inainte de razboi, iar ca fapt divers, tancurile facute de skoda, erau in 1941 un fel de loganuri pe senile cu tabla putin mai groasa, erau complet depasite de timp si de evolutia motorizatelor, asta ca sa nu mai intram si in polemica cu tancurile si blindatele germane.

 

Exact. Atat de importanta era pentru nemti Armata turca. Adica nu era :)

 

 

 

vad ca, de vreo 2 zile, nu a mai zis nimeni nimic pe aici despre acest subiect de dezbatere. Probabil si-au pierdut toti interesul. Asta e.

Il declar subiect inchis daca nu doreste nimeni continuarea lui si las topicul deschis pentru cei care mai au lucruri de dezbatut.

Topicul asta e pentru dezbateri, orice fel de dezbateri.

Joga Bonito08.12.2009 13:07

blonde sau brunete?

sabin130708.12.2009 14:53

@Joga.

Brunete. Topic inchis.

 

New topic: Vin sau bere?

Lari08.12.2009 17:26

Vin. Topic inchis!

 

Vin alb sau vin rosu?

 

Vin rosu. Topic inchis!

Ronnie08.12.2009 17:29

Johnny Bravo sau Peter Earts

 

Se baga cineva?

Lari08.12.2009 17:32

Peter Bravo.

Ronnie08.12.2009 17:43

Si care sunt argumentele tale inafara ca "doar asa spui tu"? Si renunta la ironiile astea ieftine.

Marius08.12.2009 18:05

ia uite ma ca invatat si asta micu' ceva la liceul ala :thumbsup:

Lari09.12.2009 07:50

Am facut "ironii ieftine" pentru ca o dezbatere serioasa despre Johnny Bravo sau Peter Earts este mult peste puterea mea de a face ironii in adevaratul sens al cuvantului.

Le reseau pansant09.12.2009 20:29

Va rog incetati cu tampismele pe topicul asta, aici este un topic serios, unde am investit timp cunostinte, etc, si in plus de asta, in toate cele 10 pagini sunt lucruri foarte imprtante, valabile nu doar in cazul lui Lascar ci si asa in general despre multi oameni care au pactizat cu comunistii.

 

Mie nu mie se pare corect ca pe acest topic sa se dezbata despre toata porcariile, slava domului, avem sectiune de misto, de politica, de filme, de curve de aproape orice pe forum, de ce sa venim cu mojicia si balcanismul si aici, unde am avut o discutie atat de interesanta?

 

Aaa si mai am ceva, de ce isi permite Adrian sa transforme topicul in dezbateri de orice din moment el nu este autorul topicului?

 

 

«167891013»