În primul rând, iartă-mă de intârzierea cu care iți răspund, LRP.
"Ce imi plac mie oamenii care sustin comunismul si egalitatea sociala, "
La cine faci referire, camarade? Nu ințeleg insinuarea și mă detașez total de ea. Eu sunt la dreapta spiritualității românești, patriot român, naționalist, nu-mi voi aroga eticheta de legionar, fiindca asta e o CINSTE pe care incă nu o merit, nu sunt ÎNCĂ' și poate nu voi fi vreodată de o
curățenie sufeltească necesară de a mă numi legionar. Cine cunoaște(a) cum erau cuiburile cu adevărat, nu după demonizări, demistificări, minciuni, stigmatizări, șablon(iz)ări și manipulări va vedea cât de mici, ordinari, perveși, spurcați, decăzuți, declasați, nemernici, murdari suntem față de ei.
Am dus o amplă și neobosită dezbatere cu toți cei care susțineau măcar o bucățică din sistemul ăsta infernal numit comunism, am lipit afișe pentru eroii Revoluției, sunt dintr-o familie EXTREM de prigonită, asuprită și iremediabil vătămată și terorizată de dejism, ceaușism și orice fel de comunism, oricum ar fi el, am participat la mintinguri anticomuniste la mine in Cluj, in București și, mai mult, in Viena. La Viena unde toată Poliția (forțele de represiune) susține așa -numiții "antifasciști", de fapt niște turbulenți comunisto-sindicalo-socialisto-libertariano, nu mai insist. E un amalgam de teorii tâmpite care se izbesc bezmetic și furibund de creierele lor mărunte. Sunt doar niște sălbatici care vor să distrugă orice inseamnă patriotism și identitate. Și aici am vorbit incă fără a fi reducționist, știind că orice rigiditate in aplicarea vreunui criteriu compromite sau anulzeaă numaidecât foloasele posibile! Chiar așa sunt ei...
Am participat acolo, deși tabăra antifa era mult mai numeroasă și ajutată de toate ONG-urile posibile și imposibile, care, MAI ALES in vestul tău civilizat, sunt de un comunism feroce, de o ingustare aproape autodizolvantă a creierelor. Toți susțin sus și tare comunismul, dispariția granițelor , combinarea popoarelor, deci de un imbold globalizant fățiș.
Ar trebui să vezi in vest ce amploare au mișcările astea, inainte de pune o atât de nedreaptă și totalemente greșită prăpastie intre "noi", nostalgici socialiști (?!, FEREASCĂ' Ă'l de sus!), nedezvoltați, și "vesticii", mari dezvoltați, după părerea mea niște blazați, letargici, ori manipulați, ori xenopatici. Am mai spus de multe ori că noua paradigmă creata de EUSSR, căci de UE e puțin spus, dorește demitizarea, detabuizarea, dezrădăcinarea, spulberarea oricărei idei, cât de mici, de "național".
Iată deci că, deși tehnica și progresul au fost fulgurante, asta recunosc și eu, de când cu capitalismul, -incipient, sălbatic sau "normal"-, tot există o altă fața a monedei pe care atât de obstinat te prefaci că nu o vezi sau o ignori: capitalismul a insemnat o acțiunea eminamente corozivă impotriva relațiilor intre oameni, a negat până la patologic binefacerile ce vin din spiritualitate, a militat vehement impotriva identităților, religiilor, convingerilor care nu sunt de acord la modul servil cu el. Direct sau indirect, dar mai ales prin vocile ditirambico-sentețioase ale unor grupuri, cercuri inalte, autoerijate in capii omenirii.
Tot capii ăștia vor acum să ne facă dispăruți cu totul, fie că suntem legionari sau simpli credincioși, spirituali, nostaligici, visători, naționaliști, etc.
"Pe de alta parte, popoarele vestice au cam ajuns la nivelul maxim de dezvoltare, mai mult de atat nu prea se mai poate, ".
Hai să convenim asupra unui fapt. Mă voi preface că n-am văzut replica asta de un comic involuntar. 
Capitalsmul implică faptul că oamenii iși vând munca, ceea ce asigură că judecata și acțiunile muncitorului sunt subordonate celui care il plătește.
Alt fapt: Exista câte o executare silita imobiliara odata la 7 secunde, așa a fost o primă teză din filmul "Capitalism:a love story", inainte de criză...
Asta naște capitalismul.
El se bazează pe controlul unui grup restâns asupra mijloacelor de producție, pe manipularea cetățenilor, pentru ca aceștia să le servească interesele, creând beneficii pe care altfel capitaliștii nu le-ar putea obține și din care doar o mică parte este destinată salariilor și, in fine, pe faptul că ambele folosesc o parte din capitalul obținut pentru a-i menține pe producătorii de bogăție in staulul concepției capitaliste despre muncă, prin intermediul propagandei ideologice (deriva capitalistă a mediilor de comunicare).
Are multe hibe și capitalismul, dar da, e de un miliard de ori mai bun decât anarhia de orice fel, libertarianismul, comunismul, etc.
Dar, cu toate acestea, lasă-mă să ii nuanțez, măcar pe internet- chit că ei s-au prins de puterea internetului și-l vor controla și aceasta ultimă oază cu o acribie mefistofelică- principiile rebarbative, uneori cristofobe, alteori spiritualofobe.
Criza Spiritului va fi așa de mare, incât, intr-adevăr vom fi instăpâniți de ceea ce stăpâneam.
"Banul e ochiul dracului", ascultă-ți strămoșii, LRP!