Ba, terminati cu tampeniile aviatice, nu vedeti ca a ajuns o disputa in doi? V-as da ban, daca as sti ca nu puteti sa vi-l scoateti, pe cuvant.
Ba, terminati cu tampeniile aviatice, nu vedeti ca a ajuns o disputa in doi? V-as da ban, daca as sti ca nu puteti sa vi-l scoateti, pe cuvant.
gata ma, promit sa nu mai scriu nimic aici o perioada ![]()
he he he
eram absolut sigur ca o sa intri pe luftwaffe.cz. sa-mi zici daca vrei sa te mai invat si altceva.
ti-am mai spus ca esti total pe dinafara, nu intelegi macar expresia "a rupe lupta". asta inseamna ca te desprinzi de adversar prin diverse manevre ia el, adversarul adica, nu te mai poate urmari pentru ca tu ai rupt lupta
in fine, e grele stiu.
tabelul ala nu inseamna absolut nimic, lagg-ul e tot un avion slab iar rusii erau piloti si mai slabi. ba chiar tabelul ala demonstreaza ce ti-am spus de la inceput, neamtul tau a doborat in majoritate vanatori ceea ce inseamna ca a executat preponderent misiuni de superioritate aeriana deasupra frontului.
iar ca sa dai jos un lagg era chiar usor din cauza motorizarii slabe.
ce spui tu despre misiunile de superioritate aeriana si insotire dovedeste ca nu ai nici cea mai mica idee despre acesti termeni iar n-am de gand sa-mi mai bat capul cu tine.
vad ca te informezi de pe forumuri
cu baietii de pe D-13th am fost pe la muzeul aviatiei, la baza aeriana de la fetesti, sunt de gasca. saluta-i te rog din partea mea.
si acum pe bune, daca vrei sa mai afli cate ceva e de ajuns sa ma rogi frumos
E clar ca esti si prost si rau intentionat.
Ti-am demonstrat ca ai vorbit prostii, acum o intorci ca tot tu ai dreptate.
Bine ma, desteptule, e cum zici tu. Hartmann era un pilot mediocru si nu se putea compara cu Serbanescu care era un aviator mult mai tare tocmai pentru ca ai zis tu. Ce conteaza ce zic specialistii?! Nimeni nu e mai specialist ca Marius deci e adevarat doar ce zice el.
Aia cu "majoritatea il-2" era doar o aroganta de-a lui, de fapt stia foarte bine totul. A vrut sa ma testeze.
Si da, LaGGurile erau slabe. Toate variantele, 3,5,7, 9. Mai ales ultimele 2. Ca de aia erau folosite de aviatia romana, de slabe ce erau.
Toate avioanele doborate de Hartmann erau varza si pilotii lor erau dobitoci. Toate. Si La-urile si Il-urile si Migurile si Yakurile si P-39le si mustangii. Varza toate si toate pilotate de 352 de piloti de tot rahatul.
Tot ce conteaza e ca mrs stie ce inseamna a rupe lupta.
Pacat ca nu isi pune intrebarea: de cate ori a lupt Hartmann lupta?
Da' probabil ca are dreptate. De aia a pus stalin recomensa pe capul lui, ca fugea bine de la lupta.
Si ca sa nu mori prost, uite ce faceam eu pe d13(forum pe care nici nu am cont):
http://www.d13-th.ro/forum/index.php?showtopic=3622
Noteaza-ti mailul ala de acolo si comanda revista. Poate nimeresti data viitoare majoritatea de Il-uri.
p.s. pentru cei care nu stiau, mrs e expert in aviatie si a zburat in multe misiuni de lupta, cunoscand la perfectie jocul Il-2 Sturmovik.
La urmatorul post care contine jigniri topicul acesta dispare. Si imi pare rau pentru ca sunt unii care chiar stiu sa discute civilizat (SS Lazio, LRP).
Nu stiu unde ar fi trebuit sa scriu aceste randuri asa ca le-am postat aici. Viitorul omenirii este in pericol nu numai al Romaniei:
Preluat de pe: http://saccsiv.wordpress.com/
INTERNETUL va muri repede si sigur
Posted in internet by saccsiv on decembrie 19, 2009
Citez din articolul Death Of The Internet: Censorship Bills In UK, Australia, U.S. Aim To Block Undesirable Websites (Moartea internetului: Proiecte de legi de cenzura in Marea Britanie, Australia; Statele Unite doresc sa blocheze website-urile nedorite ):
Taierea definitiva a accesului, amenzi mari si chiar inchisoare propuse pentru cei care isi bat joc de noile legi
Proiecte de legi de cenzura a internetului isi fac locul in legislatia din Marea Britanie, Australia si Statele Unite pentru ca puterile guvernamentale sa restranga accesul si sa filtreze orice site despre care se crede ca este nepotrivit pentru consumul public.
In Marea Britanie, legea denumita Digital Economy Bill , momentan dezbatuta in Camera Lorzilor, i-ar permite ministrului afacerilor interne sa impuna o obligatie tehnica furnizorilor de servicii de internet pentru a bloca orice site pe care ministrul il doreste a fi blocat.
In clauza 11 a proiectului de lege, obligatia tehnica este definita astfel:
O obligatie tehnica referitor la un furnizor de internet, este o obligatie pentru acel furnizor de a lua o masura tehnica impotriva anumitor abonati la serviciul sau.
O masura tehnica reprezinta o masura care " (a) limiteaza viteza sau alta capacitate a serviciului furnizat unui abonat; (b) impiedica un abonat de a utiliza serviciul in scopul obtinerii accesului la un anumit material, sau ii limiteaza acest acces; © suspenda furnizarea serviciului catre un abonat; sau (d) limiteaza in alt mod serviciul furnizat unui abonat.
Cu alte cuvinte, guvernul va avea puterea de a-i forta pe furnizorii de internet sa va limiteze si chiar sa va blocheze accesul la anumite site-uri sau chiar de tot daca doreste.
Legislatia soseste pe fondul dorintei guvernului Marii Britanii de a-si aroga mai multe puteri asupra internetului si a acelora ce il folosesc.
Lord Mandelson, Secretarul de Stat , neales de cateva luni , a supravegheat eforturile guvernului de a contesta independenta infrastructurii internetului britanic.
Mandelson doreste de asemeni sa impuna politici aspre, prin Digital Economy Bill, ce ar urmari taierea la nesfarsit a accesului utilizatorilor la internet de mare viteza, adaugand amenzi de pana la 50 000 de lire, acordate fara a avea dovezi sau a se sustine un proces, daca acestia descarca muzica si filme cu drepturi de autor. Acest plan a fost caracterizat de catre experti ca fiind potential ilegal .
Legislatia ar impune furnizorilor de internet sarcina de a-si spiona efectiv clientii, pastrand inregistrari ale site-urilor pe care acestia le-au vizitat si ale materialelor pe care le-au descarcat. Furnizorii care vor refuza sa coopereze vor plati o amenda de 250 000 de lire.
Ca jurnalist si expert in domeniul drepturilor de autor, Cory Doctrow a aratat ca proiectul de lege ii permite de asemeni secretarului de stat sa inventeze atat de multe penalizari si sisteme de aplicare cate doreste, fara sa fie nevoie de supraveghere sau dezbatere parlamentara.
Acest lucru poate permite autoritatilor sa numeasca militii private, care vor avea puterea sa va scoata de pe internet, sa va spioneze cu privire la utilizarea internetului, sa va ceara inlaturarea fisierelor obtinute de pe site-urile blocate.
Mandelson si succesorii sai vor avea puterea de a inventa orice tip de amenda, inclusiv de a acorda pedeapsa cu inchisoarea pentru orice infractiune digitala de care considera ca s-ar face vinovati britanicii.
. In ciuda denumirii de Digital Economy Bill, legislatia nu contine nimic ce ar putea stimula economia si se bazeaza in mare parte pe transferarea controlului asupra internetului in mainile guvernului, permitand birocratilor sa ascunda intentionat informatii publice daca se doreste acest lucru.
Mandelson a inceput atacul violent asupra internetului gratuit din Marea Britanie dupa ce a petrecut o vacanta luxoasa de doua saptamani la vila din Corfu a lui Nat Rothschild impreuna cu magnatul David Geffen.
Digital Economy Bill este legat intrinsec de planurile pe termen lung ale guvernului Marii Britanii de a realiza o extindere fara precedent a puterilor de stat pretinzand ca autoritatea sa monitorizeze toate emailurile, telefoanele si activitatea de pe internet din intreaga natiune.
Anul trecut guvernul si-a anuntat intentia de a crea o baza de date centrala uriasa, ce sa contina detalii ale fiecarui text trimis, email, telefon si site vizitat de oricine in Marea Britanie.
Programul, cunoscut sub denumirea de Programul de Modernizare a Interceptiei , va permite spionilor de la GCHQ, agentia secreta guvernamentala de supraveghere si centrul pentru activitatile de interceptare (Signal Intelligence " SIGINT), sa plaseze efectiv un buton de interceptare pe fiecare dispozitiv electronic de comunicare din Marea Britanie in numele prevenirii terorismului.
Conform ultimelor declaratii, guvernul a sugerat in aprilie ca planurile au fost abandonate, conform convorbirilor cu ministrul afacerilor interne de atunci, Jacqui Smith care afirma ca nu exista nici un plan pentru o singura baza de date .
In orice caz, cum abandonarea a fost inlocuita de noi legi ce le cer furnizorilor de servicii de internet sa stocheze detaliile emailurilor si telefoniei de pe internet numai pentru 12 luni, au aparut noi detalii ce indica faptul ca guvernul a implementat un sistem de spionare de tip big brother ce depaseste cu mult asteptarile publicului.
London Times a publicati informatii despre un proiect secret de supraveghere in masa, cunoscut sub denumirea de Mastering the Internet (MTI).
Costand sute de milioane de bani publici, sistemul este implementat deja de catre GCHQ cu ajutorul sistemului american de aparare, gigantul Lockheed Martin precum si firma britanica de IT Detica, ce are legaturi stranse cu agentiile de informatii.
Un grup de mai mult de 300 de firme furnizoare de servicii de internet si telecomunicatii au incercat sa se opuna acestor planuri radicale, descriind propunerile ca reprezentand o invazie nejustificata asupra intimitatii cetatenilor.
In momentul de fata, orice interceptie a vreunei comunicari in Marea Britanie trebuie sa fie autorizata de un mandat semnat de secretarul afacerilor interne sau de catre un ministru cu rang echivalent. Numai cei ce se afla sub supravegherea politiei sau a serviciilor de securitate pot fi interceptati.
Daca proiectul MTI al GCHQ este realizat, cutiile negre pentru pastrarea informatiilor vor fi inmanate furnizorilor de servicii de internet si companiilor de telefonie, permitand supraveghetorilor sa monitorizeze comunicatiile fiecarei persoane din tara fara a mai fi nevoie de un mandat.
Chiar daca cineva ar crede dezmintirea GCHQ cu privire la dorinta de a crea un sistem imens de monitorizare legea actuala a RIPA (Actul Regulamentului de Investigare a Puterilor) permite accesul sutelor de agentii guvernamentale la inregistrarile fiecarui furnizor de internet din tara.
In propunerile anuntate public de a extinde aceste atributii, firmele vor fi obligate sa adune si sa pastreze date mai variate, preluate inclusiv de pe retelele de socializare de genul Facebook.
Daca aceste planuri continua, fiecarui utilizator de internet i se va da un cod de identificare unic si toate datele sale vor fi stocate intr-un singur loc. Agentiile guvernamentale, cum ar fi politia si serviciile de securitate, vor avea acces la date daca le vor solicita pentru a se ajuta in activitatea impotriva terorismului si crimei.
Acesta este cu siguranta urmatorul pas intr-un program ce doreste implementarea sistemului de spionare de tip big brother desemnat sa distruga complet intimitatea, un drept fundamental al omului, prevazut in articolul 8 al Conventiei Europene a Drepturilor Omului.
Eforturi similare de a obtine restrictii asupra internetului se desfasoara in Australia, unde guvernul implementeaza un filtru de internet obligatoriu si extins, modelat dupa cel al guvernului comunist chinez.
Ministrul australian al comunicatiilor, Stephen Conroy, a afirmat ca guvernul va fi arbitrul final de trecere a site-urilor pe lista neagra, ca fiind ×´refuzate la clasificare×´.
Justificarea oficiala a acestui filtru este de a bloca site-urile pornografice cu copii, dar cu toate acestea, asa cum a aratat grupul de paza Electronic Frontiers Australia, legea va permite de asemeni guvernului sa blocheze orice site doreste, in timp ce detinatorii de site-uri pornografice se pot strecura relativ usor printre filtre.
La inceputul acestui an, wesite-ul Wikileaks a publicat o lista secreta a site-urilor care urmeaza a fi blocate de filtrul sponsorizat de statul Australia.
Astfel, se arata ca lista neagra a site-urilor includea ×´site-urile de pocker online, linkurile la YouTube, cele homosexuale si cele pornografice, postarile pe Wikipedia, site-urile despre eutanasiere, cele ale religiilor extremiste cum ar fi site-urile satanice, cele despre fetisuri, cele crestine, un site de turism si chiar un site al unui dentist din Queensland.×´
Filtrul va bloca pana si site-urile de jocuri considerate nepotrivite pentru cei ce au mai mult de cincisprezece ani, conform spuselor guvernului australian.
Atacul asupra internetului nu se marginalizeaza numai la Marea Britanie si Australia.
Uniunea Europeana, Finlanda, Danemarca, Germania si alte tari din Europa au propus toate blocarea sau limitarea accesului la internet si folosirea de filtre ca cele din Iran, Siria, China si alte tari care sunt supuse regimurilor represive.
In Statele Unite, in anul 2008, Motion Picture Association of America i-a cerut presedintelui Obama sa introduca anumite legi care sa permita guvernului federal sa spioneze efectiv intregul internet, stabilind astfel un sistem in care acuzatia de infractiune de incalcarea drepturilor de autor va duce la interdictia de conectare la internet.
In anul 2009 a fost introdus Cybersecurity Act, ce propunea ca guvernul federal sa aiba dreptul de a supraveghea orice detaliu digital al fiecarui cetatean, fara mandat. Informatiile bancare si datele medicale vor fi puse la dispozitie pentru inspectie, ca si mesajele instant personale si comunicatiile pe email.
Legislatia, introdusa in aprilie de senatorii John Rockefeller (D-W. Va.) si Olympia Snowe (R-Maine) ii ofera posibilitatea presedintelui sa ×´declare stare de urgenta in domeniul securitatii cibernetice×´ si sa blocheze sau sa limiteze traficul pe internet pentru orice retea de informatie ×´critica×´, in numele ×´securitatii nationale×´. Proiectul de lege nu defineste clar termenii de retea de informatie critica sau urgenta in domeniul securitatii cibernetice. Definirea acestor termeni este lasata la dispozitia presedintelui, conform unui raport Mother Jones.
In timpul unei audieri asupra proiectului de lege, Senatorul John Rockefeller a tradat adevarata intentie din spatele legislatiei cand a declarat: ×´Ar fi fost mai bine daca nu am fi inventat niciodata internetul×´ in timpul discursului panicard despre atacurilor cibernetice asupra guvernului Statelor Unite.
Casa Alba, prezidata de Obama, a solicitat de asemeni un furnizor privat pentru a ×´lua si arhiva×´ date cum sunt de exemplu comentariile, tag-urile, email-urile, informatia audio si video din orice site unde Casa Alba este prezenta " pe o perioada de pana la opt ani.
Obama a propus de asemeni si reactivarea unei tehnologii de urmarire a felului in care oamenii folosesc site-urile guvernamentale folosind ×´cookies×´ si alte tehnici.
Dezvaluiri recente ale Freedom Of Information Act au aratat de asemeni ca guvernul federal are mai multe contracte cu site-uri precum Youtube (Google), Facebook, Myspace si Flickr (Yahoo) pentru ca acestea sa renunte la normele privind monitorizarea utilizatorilor si sa permita companiilor sa directioneze vizitatorii catre site-urile guvernamentale in scopul publicitatii.
Armata Statelor Unite a investit 30 miliarde dolari pentru a derula propiile proiecte privind internetul.
Tot ceea ce am prezentat reprezinta pasi in activitatea de realizare a unui sistem restrictionat de internet.
Internetul, asa cum il stim acum, este atacat din toate partile, dorindu-se restrictionarea sa. Prin demascarea adevaratelor intentii ale guvernelor putem sa il aparam si sa pastram ultimele vestigii ale informatiei libere si independente.
Parerea mea e ca, orice ar incerca ei, internetul(si comunicarea) a ajuns prea departe ca sa mai poata fi oprit. Deja nu mai poate fi vorba de propaganda, de tinerea oamenilor in intuneric, de minciuni. Informatiile ne sunt puse la dispozitie si nu cred ca vor reusi vreodata sa ne poata opri, in acest moment, sa facem rost de ceea ce cauta, de adevar.
E parerea mea.
De incercat pot sa incerce dar nu cred ca vor reusi vreodata sa mai opreasca avalansa asta a internetului. Si trebuie luat in considerare si faptul ca internetul creste in fiecare zi.