Evident, evident, nu a invatat destul.
Pai, bai, Marius, daca omului i-a fost spalat creierul, de ce e tradator?
Daca a fost nevoie de cativa ani sa il "intoarca", inseamna ca s-a opus pana nu a mai putut.
Iar faza cu cei 10 nu o sa functioneze niciodata. Pentru ca cei 10 sunt ipocriti. In cazul de fata tu si Le reseau sunteti ipocriti.
Acum un an erati nervosi si peste tot scriati ca Kosovo e Serbia. Atunci nu era corect ca aia mai mari s-au bagat si au rupt din Serbia.Da' acum 60 de ani era corect ce au facut nemtii cu noi.
Puteti spune "ipocrit"?
Adrian te scalzi in penibil, ai un numar de telefon fix? te sun eu din franta sa iti explic mai detaliat cu stau treburie, vorbesc foarte serios.
Lasand la o parte faptul ca amesteci treburile, adica cedarea Ardealului cu campania din rusia, am sa iti mai explic o data cum stau lucrurile cu dictatul de la viena si razboiul.
In anul 1940, prin iulie relatia Romaniei cu ungaria era destul de tensionata, ungurii care in toata perioada de dupa Versailles si Trianon au refuzat sa accepete acele tratate de pace, manifestau acum ca sa le dam ardealul. Si au tot behait ei pe acolo pana cand romanii i-au luat in seama, prima mare greseala a noastra.
In 3 august 1940 formal a fost o intalnire intre noi si ei ca se vedem cum facem cu chestiunea Ardealuli, dupa care discutii oficiale au avut loc la Turnu Severin pana pe 16 august 1940. In rundele astea evident ca nu s-a ajuns la un consens, noi cu a noastra ei cu a lor, pretentiile lor erau infecte, adica 69.000 mk patrati cu peste 3.900.000 de locuitoiri, din astia vreo 800.000 mongoli plus alte frectii.
Romanii care ii stim cat de curajosi au fost, si de-a lungul istoriei si dupa rusinea din iunie acelasi an, au acceptat propunerea monglolilor, adica ARBITRAJUL.
Vazand impasul negocierilor, romani au fost de acord ca Germania si Italia sa judece cazul asta in locul nostru si al ungurilor, adica o lor li se prezentau faptele si ei in urma faptelor trebuiau sa faca "dreptate"/decida.
Decizia asta a fost una la cel mai inalt nivel posbil, adica a implicat regele, ministii, Armata, practic toate organele importante ale statului, toti astia intr-un fel sau altul au fost de acord cu varianta arbitrajului.
Greseala Romaniei, de fapt greselile au fost enorme si tin nu numai de cum si-a prezentat pozitia in momorandumul trimis germanilor si italienilor, ci de cum actiona in politica externa de dupa razboi.
Romani si-au taiat singuri craca de sub picior prin acceptarea faptului ca germania si italia sa decida pt noi, nu stiu ce asteptari aveau politicienii de atunci si ce credeau ei, dar au fost cu totul nerealisti.
In plus de asta Italia a fost tara care ne-a facut cel mai mult rau, de ce vezi in ce am scris mai jos.
Pentu tine fac eu o sumara trecere in revista.
Romania a avut in toata perioada interbelica oroare de Germania, relatiile diplomatice cu tara asta au fost printre cele mai prosaste posibile, plus ca Romania in grandoare ei sustinea sus si tare democratia si principiile ei, si se arata ostila oricaror forme totalitare. Dupa venirea regimului nazist, stii care au fost primii care au reactionar impotriva lui hitler? noi romani.
Tot Romania, in 1935/36 cand italia a invadat etiopia, al nostru titulescu a convocat de urgenta Liga natiunilor si a cerut pedepsirea italiei, adica emargou economic, mobilizare europeana generala, retragerea sprijinului politic.
In plus de asta, Romania era foarte filofranceza si filobritanica, atat la nivelul clasei ploitice, sociale cat si in ce priveste relatiile si schimburile interstatale. Romania era oarecum aliata cu franta, facea parte din 2 aliante militare constituite pentru mentinerea situatiei europe, aliante militare care erau bazate pe ideile strategige al Frantei, care era si principalul lor garant.
Tot in perioada interbelica, si dupa nasterea Triplei intelegeri/aliante/mica antanta din 1920/1921 formata din Romania, cehoslovacia si iugoslavia, formal alianta asta era indreptata impotriva ungariei. Chiar Ion Antonescu, a spus la o intrunire prin 1926 ca in caz de razboi, ungaria trebuie atacata simultan de cele trei state si anihilata, pentru ca oricum interesele ei vizeaza revendicari teritoriale.
ungaria ca si Germania sustineau revizuirea tratatelor de la versailles si trianon, de fapt anularea lor si revenirea la situatia dinainte de razboi.