FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Dezbatere

«12345613»
Adrian02.12.2009 15:31

MoWeed

 

El era scapat inca de la 23 august 1944

 

Nu am zis eu ca a fost sau nu comunist. Altii au zis asta. Oportunist nu stiu daca a fost avand in vedere ca nu a obtinut prea multe. Comunist la fel, nu stiu daca a fost. Am zis doar ca nu era imposibil atunci sa iti schimbi o viziune politica, comunismul nefiind etichetat ca ciuma bubonica.

 

Astazi viziunile politice se schimba de la o zi la alta.

 

Daca Lascar a fost oportunist. Atunci ce au fost liberalii si taranistii care au intrat in PCR?

MoWeed02.12.2009 15:36
MoWeed

 

El era scapat inca de la 23 august 1944

Minciuni, el a fost intr-un lagar rezervat ofiterilor intre 1943-1945. Daca nu ma insel, era lagarul special numarul 48.

Adrian02.12.2009 15:40

Si era scapat la fel ca restul romanilor inca de la 23 august. Ca de aia s-a facut pace. Stii?Nu poti fi prizonier la aliatii tai.

De aia am si zis ca nu a facut altceva decat sa ii duca pe oameni acasa. Chiar crezi ca nu se putea intoarce in alt mod? Putea oricand sa zica "bai, vreau sa fiu ministru in guvernul groza". Nu cred ca il refuza cineva.

MoWeed02.12.2009 15:48

Ahahahahaha

 

Pai daca nu puteai fi prizonier la aliati, de ce trebuia sa salveze el soldatii? Nu tu ai zis ca oricum veneau acasa fara sa se infiinteze divizia HCC?

Practic, daca erau liberi de ce nu au plecat toti din lagare la 23 august 1944?

 

Dar miile de prizonieri care au murit prin URSS dupa ce am trecut de partea lor ce au fost? Munceau acolo din proprie initiativa ca oameni liberi?

Marius02.12.2009 15:50
MoWeed

 

El era scapat inca de la 23 august 1944

 

ha, ce buna-i asta... daca te-ar auzi oamenii care au trait vremurile alea cred ca s-ar rasuci in mormant de rusine ca esti roman.

 

bai baiatule, actul de la 23 august a venit la putin timp dupa ce rusii resisera sa rupa frontul in moldova si se pregateau de o ofensiva masiva. s-a intamplat ce s-a intamplat, Romania a intors armele iar noul aliat pe care vad ca-l pupi in cur atat de mult stii ce facut bai?

 

a confiscat absolut tot ce era pe linia frontului, indiferent ca era material militar german sau roman, au luat prizonieri de razboi, retine, de razboi, la gramada dintre unitatile germane si romane ba chiar erau mai cruzi cu romanii!

 

bai, tu stii ma ce pateau subunitatile romane surprinse de rusi in momentul retragerii? erau masacrati ma, cu sange rece si fara urma de remuscare... si treaba asta s-a intamplat pana pe 28-30, cand am avut norocul sa avem niste generali cu **** si demnitate care s-au impus.

 

iar acesti generali, care au scapat din gheara sobolanilor comunisti mii de soldati romani au fost apoi schingiuiti si omorati in puscariile comuniste sau pe la canal...

Adrian02.12.2009 15:55

Pai, nu stiu de ce nu au plecat. Cea mai buna explicatie e faptul ca intre lagarele sovietice si Romania e o distanta mare si, de capul lor, prizonierii de razboi nu prea pot sa faca distanta aia.

 

Ororile razboiului sunt ororile razboiului. Nu am negat niciodata ca ar mai fi murit romani acolo.

De asta si zic ca e foarte bine ca au scapat cei care au scapat.

 

Cu divizia aia, prizonierii au fost organizati si au ajuns in tara. Un lucru foarte bun din punctul meu de vedere.

Imi pare rau daca nu crezi asta.

 

 

Marius

 

Sa inteleg ca tu esti de parere ca razboiul e un lucru onorabil si e dus doar de oameni respectuosi, cavaleri, etc?

De crimele facute la ordinele lui Antonescu ce zici?

 

O paranteza.

 

Vreau sa ii intreb pe toti cei de aici daca li se pare o prostie faptul ca purtam aici niste discutii in contradictoriu si daca li se pare subiectul interesant sau nu. Pentru ca unii zic ca e o prostie.

MoWeed02.12.2009 15:58

Imi pare rau ca zici astfel de prostii.

 

Daca ne erau aliati rusii, suiau frumos prizonierii intr-un tren si ii trimiteau in Romania. Nu era nevoie sa fie reeducati, antrenati si organizati intr-o unitate militara dotata corespunzator.

Prizonierii romani au ramas prizonieri la rusi pana in 1947-1948. Atentie, PRIZONIERI!

Divizia aia nu a fost facuta sa aduca prizonierii in Romania.

 

Doamne fereste, cum iti demontez un argument, inventezi altul chiar daca se contrazice cu tot ce ai zis pana acum.

Fane02.12.2009 15:58

Continuati...continuati.

Adrian02.12.2009 15:59

MoWeed si Marius

 

 

Din cate stiu eu Romania s-a predat neconditionat. Gresesc?

 

 

 

p.s. Am zis de Lascar ca era salvat pentru ca un om in pozitia lui, cu influenta, cu renume, putea oricand sa ceara sa fie eliberat oferindu-le ajutorul.

MoWeed02.12.2009 16:03
Am zis de Lascar ca era salvat pentru ca un om in pozitia lui, cu influenta, cu renume, putea oricand sa ceara sa fie eliberat oferindu-le ajutorul.

Daca avea atata influenta ii salva pe toti, nu numai o divizie de soldati. Crezi ca pe rusi ii interesa renumele lui? Pai pe Antonescu, care avea un renume si o influenta multi mai mare decat Lascar, nu au ezitat sa-l ucida.

Adrian02.12.2009 16:05

Eu nu vorbeam de rusi. Vorbeam de comunistii din Romania. Pe astia ii putea ajuta Lascar.

 

 

Trebuie sa plec. Revin si continuam in vreo 2 ore

Ronnie02.12.2009 16:08
Trebuie sa plec. Revin si continuam in vreo 2 ore

 

Peste 2 ore incepe meciul. Asa ca in 4 ore. :D

 

PS: Discutia e spumoasa ca tot intrebai :D

MoWeed02.12.2009 16:08

Continuam dupa meci.

 

Abia astept sa vad ce argument mai inventezi acum: in curand o sa-mi spui ca Inaltul Comandament Sovietic se ruga de prizonieri sa plece dar ca ei, desi indurau conditii oribile, se incapatanau sa ramana acolo

Marius02.12.2009 16:10
p.s. Am zis de Lascar ca era salvat pentru ca un om in pozitia lui, cu influenta, cu renume, putea oricand sa ceara sa fie eliberat oferindu-le ajutorul.

 

asta am si zis pana acum. un om cu pozitia lui s-a pus capra (pardon, si-a oferit intregul concurs tarii prietene urss :) )comunistilor pentru a scapa. ma bucur ca ai ajuns la concluzia mea.

 

aaaaa, si in momentul in care Romania a capitulat in fata aliatilor, teoretic ostiolitatile intre parti erau incheiate si tot teoretic bolsevicii nu aveau dreptul de a lua prizonieri.

 

Eu nu vorbeam de rusi. Vorbeam de comunistii din Romania. Pe astia ii putea ajuta Lascar.

 

pai pe astia i-a si ajutat :)

Adrian02.12.2009 18:22
asta am si zis pana acum. un om cu pozitia lui s-a pus capra (pardon, si-a oferit intregul concurs tarii prietene urss :) )comunistilor pentru a scapa. ma bucur ca ai ajuns la concluzia mea.

 

aaaaa, si in momentul in care Romania a capitulat in fata aliatilor, teoretic ostiolitatile intre parti erau incheiate si tot teoretic bolsevicii nu aveau dreptul de a lua prizonieri.

 

 

 

pai pe astia i-a si ajutat :)

 

Imi place cum ai pus problema acolo. Foarte corect!!!

Teoretic trebuiau sa scape mult mai multi prizonieri de razboi.

 

Din pacate, razboiul nu e ceva onorabil, nu e luptat doar de oameni care traiesc dupa coduri de onoare.

 

Am intrebat mai sus si vad ca nu a raspuns nimeni.

Romania s-a predat neconditionat sau nu?

 

Invinsii nu pot cere nimic. Asta e adevarul.

Desi romanii au luptat cot la cot cu rusii o perioada buna de timp, pierzand pe frontul vestic vreo 60de mii de oameni, aliatii nu ne-au recunoscut ca parte cobeligeranta.

Noi am iesit rau din razboi. Am fi iesit rau oricum am fi procedat. Nu trebuie sa surprinda pe nimeni faptul ca aia s-au pisat pe noi.

 

Cat despre Lascar, i-a ajutat pe comunisti. Dar putea sa ii ajute mai bine si mai repede daca voia.

Faptul ca nu a vrut sa faca parte din Tudor Vladimirescu nu ar trebui ignorat.

Atat timp cat Romania a fost anti urss, Lascar nu i-a ajutat cu nimic. Cand guvernul groza a venit la putere, cand regele a dat lovitura de stat pentru a-l indeparta pe Antonescu, Lascar i-a ajutat, intr-adevar. Dar nu mai devreme. Nu a luptat impotriva propriului neam!

 

 

MoWeed

 

Tu, prizonier de razboi, in siberia, slabit si vai de capul tau, ai putea pleca singur spre Romania fara nimic la tine?

Mai mult, ca sef de stat, ai elibera prizonieri de razboi si i-ai lasa sa treaca singuri, de capul lor, prin tara ta?

 

 

offtopic

 

La cum a inceput generalul lippi razboiul cu rusii, cred ca cel mult facem egal cu ei.

Poate nu inteleg eu fineturile meseriei de antrenor dar, daca vrei calificarea/victoria, de ce ti-ai lasa pe banca cel mai bun varf?!

MoWeed02.12.2009 20:49
Tu, prizonier de razboi, in siberia, slabit si vai de capul tau, ai putea pleca singur spre Romania fara nimic la tine?

Mai mult, ca sef de stat, ai elibera prizonieri de razboi si i-ai lasa sa treaca singuri, de capul lor, prin tara ta?

Singur nu.

Dar daca, intr-adevar ne erau aliati, ne aduceau prizonierii sub escorta militara pana la granita, de unde sa-i preluam. Ei nu erau liberi, ei erau obligati sa ramana acolo.

Oricum, daca vroiau sa scape de prizonierii liberi de ce nu i-au trimis pe toti in Romania? Si de ce i-au organizat ca o divizie a Armatei Rosii?

Le reseau pansant02.12.2009 21:27

Imi pare rau ca nu am gasit topicul asta ieri inca de la debut, acum e mai greu sa intervin, oricum o fac si asa.

 

In primul rand adriane, baneaza-te, da-ti ignore, si ce mai vrei, daca nu permanent cel putin pe topicele de politica si istorie, ramai sa scrii doar la Steaua 2 unde o faci.

 

Baietas, esti pierdut forever, nu vrei sa intelegi nimic si nu acepti nicio evidenta, de nici un fel, asta pentru ca ai lipsuri enorme, nu cunosti nici lucruri elementare pentru a intelege discutia asta iar argumentele tale sunt de-o penibilitate exacerbata, sunt decontextualizari ale argumentelor lui mo si Marius, interpretari la offsid-ul logicii limbii romane si o mare, mare ignoranta.

 

Cum poti ma sa spui ca un general care trece la rusi nu e tradator? ca un general care nu numai ca trece la rusi dar si accepta functii de concudere in tara, functii care aveau eminamente rol propagandistic comunist/sovietic.

 

Cum spui ca ce mare branza a facut ca s-a dat cu rusii, ca a aceptat reeducarea, ca a fost comandantul unui corp de Armata cu rol esentialmente propagandistic, asta ii interesau pe rusi cel mai mult, propaganda, imaginea pozitiva, ca ei sa apara in eliberatori si salvatori, ca oamenii buni care ne-au eliberat de bestiile naziste. Razboiul era in mare castigat, oricum romanii aia chiar daca ar fi luptat pe vreun front nu aveau forta sa se opuna nemtilor, doar unele divizii rusesti creau brese in front, restul erau de ulplutura.

 

Acepti cu o senilitate instaurarea comunismului in tara, bai baiatule asta e cea mai mare crima/tradare/blasfemie sa fii comunist, sa fii aliat al rusilor, sa doresti sovietizarea si comunizarea, tu stii ce a insemnat perioada aia pentru Romania? efectele ei le resimiti si azi, tu stii ce a insemnat regimul comunist pana in 55/64? ala pe care idolul tau nu numai ca l-a girat nu numele/functia si popularitatea lui dar l-a si sustinut fatis si deschis.

 

Cum acepti ma ca alegerile sa fie fraudate? de ce acepti asta? cum acepti ca un general al armatei romane sa fie CAPUL acelor marsavii electorale, fraudele electorale care au insemnat cel mai atroce regim politic din afara urss, cum acepti ca un general roman sa primeasca ordine, sa se supuna vointei liderilor politici comunisti romani si sovietici, cum acepti ca un general sa faca ceea ce spune moscova? si toate astea dintr-una din cele mai inalte functii.

 

Stii prietene ce sustineau comunistii? aia despre care tu spui ca te-au eliberat de nemti, sustineau ca basarabia si adrealul nu sunt romanesti, ca au fost teritorii cotropite, ca Romania trebuie sa dispara, devina un teren agricol pentru uniunea sovietica, ca Romania este un stat imperialist, care asupreste popoarele conlocuitoare nedandu-le niciun drept.

 

Stii amice cate femei au fost violate pana cand au murit, cate femei au fost vilolate, ororile inimaginabile, atrocitatile, ferocitatile abominabile comise de "aliati", stii ca intreaga economie a tarii a trecut in mainile armatei rosii, ca intreaga productie era organizata esentialmente pentru nevoie armatei rosii si apoi ai urss-ului? stii cat a fost furata tara asta de comunistii, sutele de mii de oameni, morti, batuti, schinguiti, torturati, deportati ei bine tu pe toate astea le cataloghezi cu si ce daca, ce mare lucru este, nu a facut rau.

 

Stii cand a semnat Romania armistitiul cu urss-ul? pe 12 septembrie, intre 23 august si 12 septembrie au murit mii de romani impuscati de nenorictii de la est, au fost facuti peste 100.000 de prizonieri, distrugeri si furturi cat cuprinde, stii ce prevedea armistitiul cu moscova? tu stii ce scrie in tratatul de pace cu Romania de la paris din 47.

 

 

Si hai sa iti mai spun ceva, vezi ca lascar este erou nu pentru ca a luptat impotriva Germaniei, din contra ca a luptat alaturi de Armata ei impotriva nenorocitilor de rusi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Le reseau pansant02.12.2009 22:12

Uite omule cum se murea in Romania de atunci, cand unul era primit cu toate onorurile altul ,tot ofiter era impuscat in grajdurile jilavei pentru ca se opusese bestiilor rosii.

 

"Avind dispozitii pentru executarea sentintei nr. 107 din 19 mai 1959 pronuntata de Tribunalul Militar al R. 2 M. prin care inculpatul ARNAUTOIU TOMA, nascut la 14 februarie 1921 in comuna Nucsoara fiul lui Ioan si Laurentia, divortat, avere are 25 ha. teren diferit fost ofiter [/color]si deblocat cu domiciliul in Bucuresti str. Vasile Lascar nr. 18, detinut in penitenciarul Jilava, a fost condamnat la MOARTE pentru crima de acte de teroare p.p. de art. 207 al. 1 C.P., ne am deplasat la peni¬tenciarul Jilava pentru a proceda la executie. [ ] Executarea sentintei fiind fixata la orele 21 astazi 19 iulie 1959 ne am deplasat cu totii la locul de executie impreuna cu condamnatul la moarte ARNAUTOIU TOMA care a fost scos din penitenciarul Jilava sub supravegherea comandantului peni¬ten¬cia¬rului, a fost identificat si apoi legat la ochi. [ ]

Executarea sentintei nr. 107 din 19.05.1959 a Tribuna¬lului Militar al R.2 M a avut loc astazi 19 iulie 1959 orele ... la penitenciarul Jilava prin impuscarea condamnatului la moarte susmentionat, cu pistoletul de catre echipa de militari, la comanda data de comandantul penitenciarului Jilava.

 

Proces verbal de executie

18 iulie 1959 "

 

E foarte misto nu? pot sa spun chiar funny, eu unul am ras cu orele, chiar si acum rad, nu ma mai pot oprii nu e asa ca moartea unui om nu valoreaza nimic, si pana la urma ce daca a murit, comunistii erau in tara din 23 august, planul de comunizare al tarii exista de mult. Asta e, ce sa-i faci, a avut ghinion omul.

 

 

Uite ce conditii calumea erau in inchisorile alea, doar revistele porno ce le mai lipseau, dar pana si la astea au o scuza ca nu se inventasera inca.

 

"Este ora 2 noaptea; cel putin fac apel sa fiu amanat pe maine; sunt in a 24-a zi in care noptile ma scol din jumatate in jumatate de ora, suferind de lombosciatica pe un pat de ciment cu saltea subtire" (Ion Mihalache, declaratie consemnata in timpul anchetei din 6 august 1947; Dosar nr. 4001, vol.3, pag.131,-A.SRI).

 

 

Uite cum descrie Elisabeta Rizea la felul in care a fost anchetata de capitanul de Securitate Carnu: "Cand m-a batut cel mai rau Carnu, m-a dus la Militie intr-o camera ( ) si a tras Carnu un scaun langa masa, m-a legat cu mainile la spate dupa spatar ( ), dupa aia a suit scaunul pe un alt scaun ( ) si a urcat scaunele pe masa si mi-a legat coada acolo sus in carlig ( ). Cand m-a urcat de tot acolo, mi-a dat drumul la coada, mi-a dezlegat parul si m-a lasat numa-n maini. Si mi-a fost frica ( ), si stam si tipam si spuneam, domnule, impuscati-ma, taiati-mi capu, scoteti-mi ochii, taiati-mi limba, nu stiu de ei, nu ma intrebati ca nu stiu. Nu ma chinuiti, nu ma lasati fara maini, mai bine impuscati-ma!"

 

Documentul continua cu descrierea unei scene si mai zguduitoare prin ferocitatea ei: "A fost ridicata - se spune - fata fugarului Jubleanu Titu, in etate de 17 ani, aceasta a fost batuta, mai mult, i s-a dat foc in partea de jos a corpului, astfel copilul fiind nevoit sa spuna diferite minciuni, la care a revenit spunand ca nu-i adevarat ci a spus numai minciuni de frica."

 

 

Nu e asa ca este o virtute sa fii comunist? tu cand te inscrii in PCR? sau esti deja membru?

Adrian02.12.2009 23:18
Singur nu.

Dar daca, intr-adevar ne erau aliati, ne aduceau prizonierii sub escorta militara pana la granita, de unde sa-i preluam. Ei nu erau liberi, ei erau obligati sa ramana acolo.

Oricum, daca vroiau sa scape de prizonierii liberi de ce nu i-au trimis pe toti in Romania? Si de ce i-au organizat ca o divizie a Armatei Rosii?

 

Ti-am zis eu cum sta treaba cu onoarea pe timp de razboi dar si cu predarea neconditionata.

Nu cunosc toate dedesubturile. Se prea poate ca sovieticii sa fi vrut sclavi pentru munca ieftina. Aici au fost de vina mai marii.

 

 

 

Le reseau pansant

 

O sa trec peste ironiile cu care m-am obisnuit de la tine si o sa iti pun aceiasi intrebare simpla la care tot astept raspuns si de la Marius:

 

Dupa ribbentrop-molotov si dictatul de la viena, cei care s-au dat cu nemtii nu erau cumva tradatori?

 

Eu te inteleg, esti fan Antonescu, deci anticomunist convins.Dar asta nu cred ca te impiedica sa fii obiectiv si sa recunosti ca in anii aia Romania era intre ciocan si nicovala. Nu aveau aia ce sa faca.

Doar un dobitoc poate sa creada ca Romania nu risca sa fie calcata in picioare daca nu se dadea cu nemtii sau ca instaurarea regimului comunist putea fi oprita.

 

Un general ca Lascar, care a avut grija de oamenii lui, nu poate fi altceva decat un erou!

 

Acum noi ne permitem sa judecam, sa punem etichete in stanga si in dreapta.Dar atunci, in locul acelor oameni...

 

 

p.s.

Le resau pansant

 

Nu ne spui si despre ororile facute de nemti si cruzimile lor?

 

 

p.s.

 

offtopic

 

La cum a inceput generalul lippi razboiul cu rusii, cred ca cel mult facem egal cu ei.

Poate nu inteleg eu fineturile meseriei de antrenor dar, daca vrei calificarea/victoria, de ce ti-ai lasa pe banca cel mai bun varf?!

 

Just as I predicted!

Le reseau pansant03.12.2009 00:20
O sa trec peste ironiile cu care m-am obisnuit de la tine si o sa iti pun aceiasi intrebare simpla la care tot astept raspuns si de la Marius:

Nu sunt deloc ironii, e purul adevar, daca tu il interpretezi ca ironie inseamna ca merge la inimioara si incerci sa o dai dupa cires.

Dupa ribbentrop-molotov si dictatul de la viena, cei care s-au dat cu nemtii nu erau cumva tradatori?

 

Eu te inteleg, esti fan Antonescu, deci anticomunist convins.Dar asta nu cred ca te impiedica sa fii obiectiv si sa recunosti ca in anii aia Romania era intre ciocan si nicovala. Nu aveau aia ce sa faca.

Doar un dobitoc poate sa creada ca Romania nu risca sa fie calcata in picioare daca nu se dadea cu nemtii sau ca instaurarea regimului comunist putea fi oprita.

 

Un general ca Lascar, care a avut grija de oamenii lui, nu poate fi altceva decat un erou!

 

Mai omule tu stii ce a fost ribbentrop-molotov si dictatul de la viena? hai sa iti fac eu o mica prezentare ca poate intelegi.

 

Pactul Ribbentrop-molotov a fost un tratat/acord/pact intre Germania si urss incheiat la 23 august 1939, pactul avea 7 articole si era legat de probleme economice, schimburi de tot felul si ajutor in relatiile internationale. Codicilul ala de care facem noi atata caz e fix un mare zero, un zero barat, pentru ca: 1 a fost o parte secreta, adica era asa o intelegere de principiu intre cele 2 state, oricum vina apartine in egala masura amandurora dintre parti, asa ca nu poti sa spui ca Germania e mai vinovata decat urss.

 

2 in ce priveste basarabia, articolul 3 al codicilului aminteste de: "interesele speciale ale urss in basarabia", nimic de anexiune, etc chiar daca scopul real era asta. Pe de alta parte, rusii ne luau basarabia si fara ribbentrop molotov, si fara sa fie in europa nazismul, pur si simplu ei au crezut ca basarabia a fost ocupata de Romania, nu s-au impacat cu gandul niciodata cu asta. Nici la reluarea relatiilor diplomatice cu urss in 1934, stii cum i-am facut sa recunoasca faptul ca Basarabia ne apartine? prin deschiderea unui oficiu consular la Chisinau!!!

 

In relatiile internationale si ce vroiau rusii sa faca in europa ribb-molotov e o varza murata, intentiile urss nu s-au schimbat de loc, au ramas aceleasi, poate doar s-au amplificat actiunile.

 

Dictatul de la viena, aici este de scris o tona, oricum vina nu este exclusiv a Germaniai, politicienii nostri de atunci au fost atat de slabi incat i-au lasat pe nemti sa dicida in locul nostru, si inca ceva Romania era de pe atunci un bastion al antinazismului si fascismului, relatia cu Germania era destul de slaba, plus alianta extraordinara cu Franta si anglia, de aia a facut sa pierdem Ardealul. Asta a fost asa o paranteza ca sa explic anul 1939/1940. Dictatul de la viena sa stii ca a fost opera italiei mai mult, iti spun eu toata povestea alta data.

 

Acum sa revenim la subiect urss-ul ne-a invadat in 1940, basarabia a fost ocupata cu forta militara, aia a fost agresiune, razboiul din 1941 a fost unul just pentru ca constituia raspunsul la invazia din vara trecuta. Situatia Ardealului e mai complicata si nu o expun pt moment ca nu este cazul.

 

Nu erau deloc tradatori cei care s-au aliat cu Germania pentru ca Germania nu ne-a invadat never, nu ne-a agresat, nu ne-a ocupat un sfert de tara, Romania din contra a avut relatii excelente cu Germania dupa 1940 si pe de alta parte si Romania a dorit arbitrajul ala, adica undeva a fost si vina Romaniei ca a acceptat sa se decida soarta tarii prin arbitraj, actul acela a avut conotatii la cel mai inalt nivel-regele, ministerul de externe, Armata, toti astia au fost de accord cu arbitrajul, adica Romania sa fie arbitrata de italia si Germania.

 

 

Un general ca Lascar, care a avut grija de oamenii lui, nu poate fi altceva decat un erou!

 

Omule, ce nu iti este clar, oamenii aia nu erau oamenii lui lascar, erau niste oportunisti care au zis, ne dam cu rusii ca sa scapam, erau toti cei care au preferat sa faca compromis ca sa scape cu viata din iadul sovietic, si inca ceva, sa nu crezi ca "oamenii aia" erau orisicine, erau numai cei care aveau 'origini sanatoase' adica pe de o parte ofiteri si oameni instruiti care vor constitui in primii ani baza regimului comunist, pe de alta parte soldati simpli care sa poata fi usor manipulata si prostita.

 

Conducerea trupei asteaia putea fi asigurata de oricine, rezultatele erau aceleasi pentru ca nu conducatorul HCC, decidea, rolul acelui corp de Armata era dinainte stiut, si oricum Moscova si cadrele sovietice decideau in niciun caz Lascar. Asa ca eroul tau nu pare atat de demn si de erou din moment ce a fost doar o persoana aleasa sa indeplineasca o misiune deja stabilita si impusa in cele mai mici detalii.

 

Ti-am spus erou a fost cand a luptat contra bestiilor rosii, nu acum cand a tradat.

 

 

 

Prietene, nemtii in Romania nu au comis nicio crima, nicio atrocitate, nimic, ei nu au avut nicio politica de impunere a ideologiei naziste, sau de eliminare a opozantilor, asa cum s-a intamplat cu comunistii si urss. Faptul ca Germania este responsabila de diferite atrocitati comise in timpul razboiului, lucrul asta nu conteaza absolut de loc pentru ca nu priveste relatia cu Romania. urss-ul si comunistii au avut clar o politica de exterminare a romanilor si a celor care se opuneau regimului, ceea ce nu este cazul pentru Germania.

 

capisci?

 

Tu compari banane cu portocale si te intrebi unde este cotorul!

Adrian03.12.2009 00:41
asa ca nu poti sa spui ca Germania e mai vinovata decat urss.

 

Dar unde am zis eu asta?

 

La fel de vinovat inseamna la fel de vinovat si e la fel de rau.

 

Dictatul de la viena, aici este de scris o tona, oricum vina nu este exclusiv a Germaniai, politicienii nostri de atunci au fost atat de slabi incat i-au lasat pe nemti sa dicida in locul nostru, si inca ceva Romania era de pe atunci un bastion al antinazismului si fascismului, relatia cu Germania era destul de slaba, plus alianta extraordinara cu Franta si anglia, de aia a facut sa pierdem Ardealul. Asta a fost asa o paranteza ca sa explic anul 1939/1940. Dictatul de la viena sa stii ca a fost opera italiei mai mult, iti spun eu toata povestea alta data.

 

Acelasi lucru. Nu ma intereseaza gradul de vinovatie. Ne-au furat din tara? Da.

PUNCT!

 

Acum sa revenim la subiect urss-ul ne-a invadat in 1940, basarabia a fost ocupata cu forta militara, aia a fost agresiune, razboiul din 1941 a fost unul just pentru ca constituia raspunsul la invazia din vara trecuta. Situatia Ardealului e mai complicata si nu o expun pt moment ca nu este cazul.

 

Invazie facuta cu acceptul germaniei naziste. Invazie asemanatoare cu invazia Poloniei(Danzigul nemtesc), invazie facuta cu acceptul urss.

 

Situatia Ardealului nu e complicata de loc. Totul a fost foarte simplu: Jumatate din Transilvania a schimbat tara!

Furt?Da. Invazie? Da.

Razboi cu ungurii?Nu.

 

Nu erau deloc tradatori cei care s-au aliat cu Germania pentru ca Germania nu ne-a invadat never, nu ne-a agresat, nu ne-a ocupat un sfert de tara

 

Nu, nu ne-au invadat, nu ne-au ocupat. Doar au dat altora ceva ce nu le apartinea. Lucruri total diferite.

Ca si cum eu i-as da vecinului meu masina ta. Nu ti-am facut rau, nu?

 

Da. Romania a dorit arbitraj si a primit cel mai corect arbitraj posibil.

 

 

Omule, ce nu iti este clar, oamenii aia nu erau oamenii lui lascar,

 

Deci soldatii aia romani, prostimea, pedestrasii, etc, aia erau toti comunisti. Nu erau simplii romani care voiau sa vina acasa, sa scape de razboi. Erau comunisti indoctrinati.

 

 

Prietene, nemtii in Romania nu au comis nicio crima, nicio atrocitate, nimic, ei nu au avut nicio politica de impunere a ideologiei naziste, sau de eliminare a opozantilor, asa cum s-a intamplat cu comunistii si urss. Faptul ca Germania este responsabila de diferite atrocitati comise in timpul razboiului, lucrul asta nu conteaza absolut de loc pentru ca nu priveste relatia cu Romania. urss-ul si comunistii au avut clar o politica de exterminare a romanilor si a celor care se opuneau regimului, ceea ce nu este cazul pentru Germania.

 

Dupa ce legionarii si-au dat in petec si au inceput sa faca prostii prin tara, Antonescu, cu voia lui Hitler, a decis sa ii indeparteze de la putere. Accent pe voia lui Hitler. Maresalul a avut noroc ca era respectat de catre hitler in ochii caruia avea mai mare valoare ca fascistii lui.

Nu ne-au omorat pe noi dar asta nu ii face mai putin scarbosi decat rusii aia jegosi.

 

Daca istoria le-ar fi acordat destul timp, cine stie?, poate ne omorau si pe noi.

 

Si, daca stau si ma gandesc bine, ne-au omorat si pe noi. Sau evreii nascuti in Romania nu erau romani?

 

Banane sau portocale, mie nu-mi pasa. Toate-s stricate!

Capisci?

MoWeed03.12.2009 05:59
Si, daca stau si ma gandesc bine, ne-au omorat si pe noi. Sau evreii nascuti in Romania nu erau romani?

Din nou, vorbesti in necunostiinta de cauza. Spre deosebire de evreii din alte tari aliate Germaniei naziste, evreii romani nu au fost trimisi la Auschwitz, ba chiar multi evrei din Polonia, Ungaria, Cehoslovacia au scapat pentru ca au trecut granita in Romania.

 

 

Pe de alta parte, vad ca si Le reseau pansant a ridicat problema pe care am ridicat-o si eu: tinand cont ca oamenii aceia oricum scapau(divizia era formata deja cand Lascar a preluat-o), cum e Lascar erou ca i-a scapat? A preluat divizia HCC pentru el, ca sa scape el

Marius03.12.2009 07:05

mama, Adrian e fenomenal... bai, pe bune, daca te nasteai in '25-'30 aveai sanse uriase sa fii in conducerea pmr/pcr si chiar sa ii furi lui dej presedintia tarii. abilitatea cu care scrii tampenii, si mai mult, chiar vad ca le si crezi, felul in care vorbesti de istorie, desi intre cunostintele tale in domeniu sunt similare cu ale mele despre Hannah Montana, te face comunistul/oportunist perfect.

 

hai s-o luam pe rand, desi ma astept din nou la o ploaie de argumente care nu i-ar face invidiosi nici pe aia din gradinita:

 

1. la fel de vinovat sau nu, habar n-ai de geopolitica. nu te mai baga. invata cateva luni si mai discutam.

 

2. cine ti-a furat tie din tara? ce parte de pamant romanesc a fost ocupata de germania nazista? din nou, tampenii.

 

3. din nou mult pe dinafara. bai, citeste bai in plm ce scriem, citeste toate propozitiile nu 3 cuvinte din ele. arbitrajul germaniei in problema ardealului a fost facut si la solicitarea Romaniei. ca iti plac exemplele puerile, e ca si cum tu ai da masina mea lui Mo dupa ce eu te rog sa-i dai masina mea lui Mo. e suficient de clar si simplu?

 

4. soldatii aia au devenit in majoritate, la cativa ani de la revenirea in tara, activisti comunisti. mai un primar, mai un secretar de judet, mai membru al consiului local, ma-ntelegi? deci da, au fost antrenati pentru a deveni comunisti, au acceptat treaba asta si majoritatea s-a comportat ca atare.

 

5. astea-s tampenii. daca vrei sa vorbim ca numar, cele 5-6 milioane de oameni exterminati de nazisti nu se compara cu cele cam 30 de milioane de oameni exterminati de stalin si gasca lui, asta pana la moartea tatucului, dupa aceea fiind alta poveste. daca vrei sa discutam din punct de vedere moral, probabil ai dreptate, dar parca e mai naspa cand sunt masacrati romanii tai, nu?

Adrian03.12.2009 08:32

 

1. la fel de vinovat sau nu, habar n-ai de geopolitica. nu te mai baga. invata cateva luni si mai discutam.

lasa ca stii tu.

2. cine ti-a furat tie din tara? ce parte de pamant romanesc a fost ocupata de germania nazista? din nou, tampenii.

Deci trebuiau sa fie nemtii in tara ca sa se puna.

Din nou intreb asta: daca eu ii dau vecinului meu masina ta, te fur sau nu?

 

3. din nou mult pe dinafara. bai, citeste bai in plm ce scriem, citeste toate propozitiile nu 3 cuvinte din ele. arbitrajul germaniei in problema ardealului a fost facut si la solicitarea Romaniei. ca iti plac exemplele puerile, e ca si cum tu ai da masina mea lui Mo dupa ce eu te rog sa-i dai masina mea lui Mo. e suficient de clar si simplu?

 

Si doar pentru ca a fost solicitat de Romania inseamna ca a fost corect?

4. soldatii aia au devenit in majoritate, la cativa ani de la revenirea in tara, activisti comunisti. mai un primar, mai un secretar de judet, mai membru al consiului local, ma-ntelegi? deci da, au fost antrenati pentru a deveni comunisti, au acceptat treaba asta si majoritatea s-a comportat ca atare.

 

Si tu stii asta de unde?

Scuza-ma, eu stiam ca tu ai total alta meserie decat cea de securist. Acum, daca vreun membru al familiei tale a revenit de pe front indoctrinat si a ajuns primar, te cred. Daca nu, nu.

Se intampla ca eu sa cunosc exemple de oameni care s-au intors de pe front si nu au devenit pcr-isti.

Asa ca "in majoritate" nu prea merge.

 

 

5. astea-s tampenii. daca vrei sa vorbim ca numar, cele 5-6 milioane de oameni exterminati de nazisti nu se compara cu cele cam 30 de milioane de oameni exterminati de stalin si gasca lui, asta pana la moartea tatucului, dupa aceea fiind alta poveste. daca vrei sa discutam din punct de vedere moral, probabil ai dreptate, dar parca e mai naspa cand sunt masacrati romanii tai, nu?

 

Nu neg ca e mult mai grav cand mor ai tai. Dar nu asta era discutia. Le Reseau Pansant ne spunea despre cruzimea rusilor fara sa aminteasca ce faceau nemtii. Ceea ce mie nu mi se pare prea corect.

Amandoua partile, din punctul meu de vedere, au fost la fel de jegoase.

 

 

MoWeed

 

Intr-adevar, noi am primit multi polonezi dar, sa stii, si evreii din Romania au avut de suferit. Au si fost emisiuni acum ceva vreme in care povesteau supravietuitori cum rude de-ale lor erau impuscate.

 

Ai inteles gresit. Lascar nu e erou doar pentru ca i-a adus pe aia in tara. E erou pentru ca, conducand Armata romana, a salvat vieti pe frontul de est. Totusi, nu inteleg de ce nu va convine ca un general roman inteligent a ajuns sa comande o unitate de romani. Pe cine voiati sa puna? Vreun general incompetent?

Cine stie, sa ne vorbeasca despre sarcinile unui sef de Armata.Sa vedem cu ce se ocupa.Credeti ca doar cu tactica?

Eu nu cred.Eu zic ca postul de comandant de Armata implica mai multe responsabilitati.

 

Daca il acuzam pe Lascar ca si-a adus oameni acasa, il putem acuza si ca i-a dus la razboi.

Pana la urma, tot nu m-am convins de nevinovatia germaniei in pierderea Basarabiei si a celorlalte teritorii.

MoWeed03.12.2009 11:28

O fi avut de suferit dar, intr-o perioada in care evreii din Franta, Germania, Cehoslovacia, Ungaria, Polonia si parti ale URSS ocupate de nazisti au fost aproape exterminati, cei din Romania au scapat in marea lor majoritate.

Din punctul acesta de vedere, Antonescu a salvat evreii romani.

 

Divizia aceea nu a avut niciodata un rol militar, ci un rol propagandistic. Asa ca putea sa puna pe oricine se pricepea catusi de putin la probleme de logistica sa se ocupe de ea. Nu era musai sa fie un general.

 

Dar, ma repet a 4-a oara, cu ce e erou Lazar ca a preluat comanda unei unitati deja formate din soldati romani care oricum ar fi scapat din lagare?

«12345613»