Aoleo Adriane, sa-mi bag plua daca nu scrii niste enormitati... ce naiba ma, nu stii chiar nimic despre divizia asta nenorocita?
Nu am negat ca nu facea parte din Armata Rosie. De fapt nici nu stiu din ce Armata facea parte. Am zis doar ca nu a participat la nici o lupta. Atat. Divizia "H.C.C" nu poate fi acuzata ca a luptat de partea rusilor. Pentru ca nu a luptat deloc. A facut deplasarea in Romania si acolo s-a alaturat armatei Romane, cum zicea Marius mai sus, inlocuind veterani.
Dupa ce romanii au intors armele, prizonierii de razboi din Rusia au fost reorganizati in divizii care luptau sub comanda armatei rosii dar nu erau loiale rusiei. Sper ca ma intelegi.
fii atent putin:
A doua divizie de voluntari români, constituită din prizonierii de război aflați pe teritoriul Uniunii Sovietice, care avea să primească denumirea Horia, Cloșca și Crișan, a fost inființată la 12 aprilie 1945 in garnizoana Kotovsk cu scopul de a ajuta la cunoașterea armamentului, precum și la pregătirea de război a voluntarilor in scopul insușirii experienței sovietice, așa cum se preciza in ordinul de zi nr. 1 din 12 aprilie 1945. Comandantul marii unități a fost numit generalul Mihai Lascăr, cel care fusese decorat de Hitler in 1942 cu cea mai inaltă distincție de război germană pentru rezistența opusă in incercuire in luptele din Cotul Donului, din apropierea Stalingradului.
În același document, se preciza că la momentul potrivit, voluntarii urmau să contribuie la măreața operă de democratizare a țării noastre și a armatei române. Cu același prilej, generalul Mihail Lascăr, de fapt autoritățile sovietice, care deciseseră constituirea marii unități, releva adevărata misiune a marii unități, subliniind că aceasta trebuia să fie un model care să servească la organizarea intregii armate române pentru a clădi o nouă armată cu un nou spirit, Armata democratică română și să constituie sprijinul pe care se bazează guvernul de concentrare și democratizare a țării. Scopul pentru care fusese inființată noua mare unitate a fost și mai clar exprimat in ordinul de zi nr.69, la 14 iulie 1945, in momentul sosirii in țară. Misiunea diviziei de sub comanda mea - precizase generalul Lascăr - este de a fi sprijin neclintit guvernului de largă concentrare democratică prezidat de dr. Petru Groza in opera sa măreață de ridicare a țării și poporului. Împreună cu Divizia Tudor Vladimirescu-Debrețin - continua el - vom alcătui baza noii armate in creare. Va trebui să fim stâlpii acestei armate, in care să aducem suflul democrației și al credinței față de patrie. Armata in serviciul poporului - aceasta ne e deviza. Ca și cum restul marilor unități române care tocmai contribuiseră in mod exemplar la obținerea marii victorii de la 9 mai 1945 nu ar fi fost in slujba Poporului și a Țării.
Fără indoială este faptul că pentru cei peste 10000 de militari români, foști prizonieri la sovietici, pentru familiile lor, intoarcerea mai rapidă in țară a constituit un lucru minunat, așteptat de către intregul popor român. Neplăcut a fost insă faptul că divizia a primit, alături de Divizia Tudor Vladimirescu - care se remarcase pe frontul antihitlerist alături de celelalte mari unități române -, misiunea politică de sprijinire a guvernului și a regimului politic instaurat de sovietici la 6 martie 1945. La fel de neplăcut și incorect a fost faptul că odată ajunsă in țară, Divizia Horia, Cloșca și Crișan nu a fost demobilizată, ci a fost integrată in Armata română in timp ce alte numeroase mari unități, care luptaseră excelent pe front au fost desființate la ordinele Comisiei aliate de Control (partea sovietică). Acest lucru nu a putut fi ințeles de zecile de mii de militari români demobilizați sau indepărtați pe nedrept din armată, după ce iși riscaseră viața pe front până in ultima zi de confruntare.
În cadrul misiunii politice, de schimbare a mentalităților și a normelor tradiționale de funcționare a armatei române, până la 1 aprilie 1946, 216 ofițeri, 146 subofițeri și 31 trupă din Divizia Horia, Cloșca și Crișan au fost mutați in alte unități ale armatei române și in posturi de conducere a aparatului pentru Educație, Cultură și Propagandă.
uite acum si bomboana de pe coliva, daca vrei 
Cuvântare rostită de generalul Mihail Lascăr cu prilejul constituirii celei de-a 2-a divizii de voluntari români pe teritoriul U.R.S.S.
Misiunea diviziei de voluntari români
Guvernul Sovietic in frunte cu domnul mareșal Stalin, marele conducător al poporului Uniunii Sovietice și desăvârșitul comandant al glorioasei Armate Roșii in urma intervenției Guvernului Român, condus de domnul dr. Petru Groza, a aprobat constituirea Diviziei a 2-a de voluntari români.
Comanda diviziei a fost incredințată subsemnatului, având ca secund și șef de stat major pe generalul de brigadă Dimitriu Romulus.
Vestea acestei aprobări a fost primită cu multă insuflețire de marea majoritate a ofițerilor și soldaților români hotărâți să arate prin fapte voința lor fermă de a lupta pe front contra fascismului hitlerist și de a clădi o țară nouă pe temeiuri democratice. Din fericire puțini sunt cei care nu au ințeles imperativul vremii.
Aceștia nu merită decât dispreț și infierare, ca trădători ai intereselor superioare ale poporului român.
Divizia a inceput să se constituie. Cred insă necesar ca să ne lămurim precis asupra celor ce vor avea de făcut, asupra scopurilor ce urmărim, adică asupra misiunii diviziei noastre.
Misiunea Diviziei 2-a de voluntari este să participe la operațiunile de pe front impreună cu brava Armata Roșie și celelalte trupe române pentru sfărâmarea fascismului hitlerist.
Sunt sigur că toți ofițerii și soldații Diviziei 2-a voluntari, cărora li s-a făcut onoarea de a li se da arma in mână, sunt hotărâți să lupte cu tot avântul, cu tot entuziasmul și să-și dea viața neprecupețit pentru dobândirea victoriei care nu poate să intârzie.
Cei ce nu au această convingere n-au ce căuta in divizia noastră. Vreau să comand o divizie compusă din ostași hotărâți să lupte cu avânt și vitejie impotriva hoardelor barbare hitleriste.
Divizia nu e un mijloc de ducere acasă a celor lași, fricoși și necinstiți.
Ostași ai Diviziei a 2-a, vă veți arăta oare mai prejos de Pandurii din Divizia Tudor Vladimirescu și de ostașii diviziilor române ce se găsesc pe front? Sunt sigur că nu! Contez pe voi și aveți incredere in mine. Vă duc pe drumul cinstei, al bărbăției și al gloriei. Voi fi intotdeauna in mijlocul vostru și mai ales acolo unde va fi mai greu.
Divizia noastră trebuie să fie un model care să servească la organizarea intregii Armate Române pentru a clădi o nouă armată cu un nou spirit, Armata democratică Română.
Această concepție democratică trebuie s-o realizăm in primul rând in divizia noastră.
Câteodată se confundă democrația cu anarhia, cu indisciplina. Este o mare greșeală, o armată fără disciplină nu poate exista, disciplina leagă pe ostași intre ei și ii face să rămână nezdruncinați in infernul câmpului de luptă modern.
Luați ca exemplu Armata Roșie, Armata cea mai democrată din lume ce are la bază o disciplină admirabilă. Această disciplină unită cu vitejia ostașilor sovietici a avut ca rezultat rezistența exemplară a Armatei Roșii in clipele cele mai grele ale războiului și apoi după trecerea la ofensivă, loviturile hotărâtoare date armatei hitleriste au culminat cu intrarea in Berlin, in insăși capitala fascismului.
Deci trebuie să realizăm și in divizia noastră o disciplină de fier, această disciplină trebuie să fie conștientă, conștientă de fiecare dintre noi. Aceasta constituie primul semn distinctiv al unei armate democrate: disciplina de fier bazată pe convingere.
Respectarea demnității personale și a drepturilor fiecărui ostaș stau de asemenea la baza unei armate democratice și deci ele trebuiesc observate cu orice preț in divizia noastră.
În consecință vor fi cu desăvârșire inlăturate toate procedeele care injosesc pe om.
Dar o armată democratică adică o armată care este și trebuie să fie a poporului și nu deasupra poporului și care nu servește numai interesele unei anumite clici sau clase, ci interesele intregului popor, nu poate exista dacă națiunea nu are ea insăși o organizație și o structură democratică.
Această democrație trebuie realizată și in țara noastră și datoria ne este ca ajunși in țară să propovăduim această credință democratică. Divizia noastră trebuie să fie o armată democrată intr-o țară democrată.
Divizia noastră, organizată după normele de mai sus, va constitui sprijinul pe care se bazează guvernul de concentrare democratică, in impiedicarea oricărei tentative de sabotare și subminare a operei sale de democratizare a țării.
Iată misiunea diviziei noastre, o misiune sfântă, de la care nu trebuie să ne abatem cu nici un preț.
Este in joc viitorul poporului nostru.
Calea noastră este trasată.
Vrem o țară democratică, liberă și independentă, cu o armată democratică care să trăiască in raporturi de cea mai sinceră prietenie cu popoarele Uniunii Sovietice, ca și cu toate țările dimprejurul nostru.
Eu vă declar că voi consacra tot restul zilelor ce mai am de trăit acestui scop inalt, cu credința fermă că numai așa se asigură fericirea poporului nostru.
Ostași, ce poate fi mai inălțător, mai sfânt, mai demn pentru fiecare dintre noi, decât hotărârea cinstită și fermă de a lucra devotat pentru binele neamului nostru, pentru Patrie.
Trebuie să mulțumim din tot sufletul și să arătăm toată recunoștința noastră față de mareșalul Stalin, care a aprobat constituirea diviziei și care s-a arătat atât de generos față de Țara noastră.
De aceea nu pot să termin decât cu urarea: Trăiască gloriosul conducător al bravei Armate Roșii, Stalin, căruia, noi și intregul popor român ii exprimă recunoștința noastră!
Să trăiască prietenia de nezdruncinat intre poporul român și popoarele Uniunii Sovietice!
Glorie și cinste bravei Armate Roșii!
Pace și bună conviețuire intre toate popoarele democratice!
Trăiască România liberă, independentă și democratică!
Trăiască Armata democrată Română!
Moarte fascismului!
Comandantul Diviziei 2-a voluntari români,
General de corp de armată, Lascăr Mihail
nu-i asa ca e misto treaba asta cu eroii?
mai vrei? mai e destul, sa nu fie prea mult de cititi:
Astăzi, datorită revenirii alături de aliații noștri naturali, suntem din nou liberi, din nou independenți.
Dar să nu uităm, că pentru acest nou 10 Mai al independenței noastre, a curs din plin sângele ostașilor sovietici, a curs sângele celor mai scumpi fii ai popoarelor sovietice.
Prin faptele sale strălucite de arme, Armata Roșie a arătat lumii intregi o sublimă afirmație de eroism, pusă in slujba binelui, a libertății și a fraternității intre popoarele dornice de pace, progres și libertate.
Și incă, in acest 10 Mai 1945, sărbătorim pentru prima dată și afirmarea categorică, că de acum inainte nu vom mai părăsi linia tradițională a politicii noastre de veșnică prietenie cu cei ce ne-au redat independența: U.R.S.S.
Și nu o vom părăsi, căci de azi inainte păzitor al destinelor sale in țara noastră este și va fi in vecii vecilor poporul muncitor, poporul acesta atât de amăgit până astăzi.
Este, astăzi, ostași, sărbătoarea reînvierii acelui 10 Mai de independență dar și de afirmare a drepturilor poporului in conducerea statului.
OSTAȘI!
Ridicați-vă la inălțimea sublimelor clipe istorice prin care trece țara noastră!
Ridicați-vă la inălțimea sublimelor sacrificii făcute de Armata sovietică, care ne-a salvat pe noi, a salvat democrația!
Azi, Armata Roșie a săvârșit cel mai măreț act istoric, impunând inamicului intregii omeniri, capitularea fără condiții și pregătind prin aceasta pacea atât de dorită de toată lumea civilizată, care dorește cu insetare să se bucure de binefacerile libertății și democrației.
Și astăzi ca și totdeauna să cimentăm zi de zi prietenia cu salvatorii noștri și să zicem:
- Glorie biruitoarelor armate Sovietice și armatelor Române că luptă alături de ele!
- Glorie și slavă popoarelor Uniunii Sovietice!
- Trăiască toate popoarele dornice de libertate!
- Trăiască România liberă, independentă și democrată, cu guvernul său!
- Trăiască prietenia poporului Român cu toate popoarele Uniunii Sovietice!
- Trăiască marele eliberator al popoarelor, Mareșalul Stalin!
Prezentul ordin va fi citit trupelor sub arme.
Dat la P.C. al Diviziei 2-a Voluntari Români, in garnizoana N pe teritoriul Uniunii Sovietice, astăzi 10 Mai 1945.
Comandantul Diviziei 2-a de voluntari români,
General de corp de armată Lascăr Mihail
vrei sa afli si scopul pentru a fost formata aceasta divizie de elita in lupta... politica? ti-o spune chiar eroul tau:
Ordinul de zi nr. 69 emis de generalul Mihail Lascăr referitor la rolul marii unități. 14 iulie 1945.
Ostași, Voluntari!
La trei luni după inființarea Diviziei 2-a voluntari români ne indreptăm spre Țara noastră mult incercată și fierbinte iubită, pentru a ne pune in slujba poporului, ai cărui fii suntem.
După o muncă intensă de pregătire militară și sufletească in vederea implinirii inaltei misiuni ce ne-am luat benevol asupra noastră, plecăm la datorie. Plecăm in condițiuni când războiul in Europa s-a terminat și drapelul victoriei fâlfâie deasupra Germaniei. Plecăm de pe teritoriul Uniunii Sovietice, unde am fost trimiși de clica criminală a Antoneștilor. și unde din vina trădătorilor România a participat timp de 3 ani la războiul criminal contra pașnicului popor sovietic.
Plecăm din țara Sovietelor, despre care ni s-au spus atâtea minciuni de către cârmuitorii de ieri ai Țării Românești și de către o presă vândută și murdară. Și tocmai țara aceasta, care de fapt nu ne-a fost niciodată dușmană, ne-a intins in momentul cel mai critic puternica-i mână, salvându-ne de o catastrofă națională.
Părăsim această țară cu arma in mână, constituiți in unitate militară - o nouă dovadă supremă a spiritului de ințelegere a mărinimiei și a politicii consecvente a U.R.S.S.: de respectare a drepturilor suverane a tuturor popoarelor, de ajutorarea lor in lupta pentru o viață liberă și fericită.
Nu ne-a mai fost ingăduit să participăm cu arma in mână la lupte pentru zdrobirea Germaniei hitleriste. Sarcinile care ne stau insă inainte sunt numeroase și mărețe. Încredințandu-ne arme, poporul nostru așteaptă de la noi să fim la inălțimea angajamentelor luate și să ne punem neprecupețit in slujba intereselor lui.
Situația actuală din țară este cu totul deosebită de cea dinainte. La cârma Țării Românești se află pentru prima dată un guvern al poporului, care reprezintă numai și numai interesele poporului. Spre deosebire de toate guvernele ce au existat inainte, guvernul actual, clădit pe baza Frontului Național Democrat și prezidat de dr. P. Groza, are sprijinul celei mai mari puteri militare și economice din lume - U.R.S.S.
Ofițeri, subofițeri, ostași,
Stăm in fața primului examen serios. Va trebui să dovedim că merităm numele de fii credincioși ai patriei, numele de voluntari.
Suntem in slujba poporului și numai a lui. Să fim tari in hotărârea noastră de a trece peste toate greutățile, de a zdrobi toate piedicile ce ni se vor pune in cale. Dușmanii poporului nostru, care ne-au trimis să murim pe meleagurile intinse ale Uniunii Sovietice pentru ca ei să se poată imbogăți pe socoteala sângelui vărsat, mai incearcă și azi să reție prin fel de fel de mijloace mârșave poporul nostru de pe drumul său firesc spre libertate și progres. Să fim necruțători cu toți dușmanii poporului, deschiși sau ascunși. Destul a sângerat și a suferit poporul nostru! Noi, ofițerii și ostașii Diviziei 2-a voluntari trebuie să fim păzitorii cuceririlor poporului, obținute cu atâtea jertfe, și luptătorii de avangardă pentru crearea unei Românii puternice și fericite.
Să nu precupețim nici o sforțare și la nevoie nici sângele nostru, in apărarea poporului, contra tuturor celor ce ar atenta la libertățile lui. În măsura in care ne vom arăta purtătorii idealurilor democratice și ai intereselor naționale, poporul ne va răsplăti.
Misiunea Diviziei de sub comanda mea, este de a fi sprijin neclintit al guvernului de largă concentrare democratică prezidat de dr. P. Groza in opera sa măreață de ridicare a țării și poporului.
Noi vom trebui să depunem toate sforțările și să luptăm in mod neobosit pentru distrugerea totală și definitivă a ultimelor rămășițe ale fascismului și ale susținătorilor lui; pentru intronarea unui regim cu adevărat democratic in Țara Românească - condiție fără de care nu poate exista o adevărată propășire a poporului. Împreună cu Divizia Tudor Vladimirescu, vom alcătui baza noii armate in creare. Va trebui să fim stâlpii acestei armate, in care să ducem sufletul democrației și al credinței față de Patrie. Armata in serviciul Poporului - aceasta ne e deviza!
Luptând pentru o politică externă cu adevărat națională, noi vom fi pionierii prieteniei și alianței veșnice cu U.R.S.S., țara care, deși ar fi putut să ne trateze cu toată severitatea invingătorului față de invins, ne-a salvat și ne ridică azi alături de națiunile unite, spre un viitor fericit.
Programul de guvernare al Frontului Național Democrat este programul poporului. Iar noi - sprijinul necondiționat al realizării lui.
Ofițeri, subofițeri, soldați,
Părăsim această țară plini de recunoștință față de guvernul Sovietic și de Generalisimul Stalin - făuritorul celei mai mari victorii militare din istoria popoarelor - pentru increderea și ajutorul ce ni l-au acordat; plecăm cu sufletele pline de o adâncă mulțumire pentru atenția cu care am fost tratați.
Noi nu vom iuta o singură clipă rolul decisiv jucat de Uniunea Sovietică in câștigarea victoriei, rolul glorios care a pus-o in fruntea coaliției antihitleriste. Noi nu vom uita că datorită inaintării vijelioase a trupelor sovietice, forțele democratice din țară au căpătat putința de a realiza actul istoric de la 23 August 1944, in care M.S. Regele Mihai I a jucat, alături de cei mai buni patrioți ai țării, un rol hotărâtor, salvând astfel onoarea noastră națională.
Să nu uităm că scumpa noastră Transilvanie de Nord, sfârtecată de către fostul aliat al României, ne-a fost redată de Uniunea Sovietică, că datorită puternicelor lovituri date inamicului pe teritoriul nostru, țara a fost salvată de mari distrugeri, războiul trecând prin țară ca un uragan.
Țara noastră are nevoie de prietenia marelui și generosului nostru vecin din Răsărit, cu care de-a lungul veacurilor am trăit in cea mai bună ințelegere și cu ajutorul căruia ne-am câștigat in 1877 independența și cu care in 1916-1917 am luptat impreună contra cotropitorilor nemți.
Numai alături de această țară puternică și mărinimoasă, țara noastră va fi in viitor fericită și respectată.
Ostași, voluntari,
Fiți pildă de ostași conștienți și disciplinați, de apărători devotați poporului. Să dăm dovadă prin fapte de credința noastră față de popor și de legământul dat.
Ținând sus tricolorul primit, pe faldurile căruia stă scris: Luptăm pentru o Românie liberă, independentă și democratică.
Cu toții in jurul guvernului P. Groza - guvern ce reprezintă cele mai nobile tradiții ale poporului nostru și luptă pentru infăptuirea tuturor aspirațiunilor naționale.
Trăiască prietenia și alianța veșnică româno-sovietică, garanția dezvoltării neîncetate a țării noastre!
Glorie Armatei Roșii - Armata eliberării popoarelor!
Glorie și slavă poporului sovietic - poporul invingător!
Trăiască vitezele trupe românești, in frunte cu Divizia Tudor Vladimirescu-Debrețin, care au participat alături de trupele sovietice, la victoria cauzei Libertății și Dreptății!
Trăiască Divizia 2-a Voluntari Români - sprijinul guvernului Groza și ambasadorul prieteniei româno-sovietice!
Trăiască Armata Română Democratică!
Trăiască guvernul Dr. Petru Groza - primul guvern cu adevărat al poporului - guvernul salvării naționale.
Trăiască M.S. Mihai I, Regele României Democrate!
Trăiască Generalisimul Stalin - salvatorul poporului român!
Înainte pentru o Românie liberă, independentă și democratică!
Dat la P.C. al Diviziei 2-a voluntari români, in garnizoana N pe teritoriul Uniunii Sovietice, astăzi 15 iulie 1945.
Comandantul Diviziei 2-a voluntari români,
General de corp de armată Lascăr Mihail
sa-mi spui Adriane daca mai vrei sa discutam de eroi si plm... si ca sa nu uit, stii cum se chema treaba facuta de lascar si "voluntarii" lui dupa legile regatului? trecere la inamic (inrolare intr-o Armata straina), inalta tradare. te las sa ghicesti cum se pedepsea.