apropo de deplasarea la ploiesti...
Aberant! Astra Ploiești le cere fanilor dinamoviști 60.000 de lei garanție pentru scaune!
Articol publicat de Mihai Nejneru in Cupa Romaniei | 18.11.2009 | 20:01 .Suporterii lui Dinamo au intrat la mijloc in războiul psihologic dintre Astra Ploiești și Dinamo, echipe ce vor juca mâine pentru calificarea in semifinalele Cupei României. Astfel, oficialii ploieștenilor au incercat să impiedice prezența ultrașilor la meci printr-o serie de cereri cel puțin aberante. Pentru a li se elibera cele 200 de bilete solicitate, fanilor li s-a cerut drept garanție suma de 60.000 de lei. Banii ar fi urmat să acopere eventualele daune produse de bucureșteni. Solicitarea a fost refuzată, ultrașii preferând să iși procure singuri biletele. "Nu este neapărat o problemă financiară, suntem din București, avem bani. Este vorba de abordarea aleasă de ei. De aceea am refuzat. Dacă oficialul lor fugea la bancă cu ordinul de plată? Trebuia să ni se ofere și nouă un camion cu furaje de la domnul Niculae drept garanție și nu cred că ar fi vrut", a declarat Adrian Lungu, unul dintre liderii suporterilor.
Au cerut și actele asociației suporterilor, in original
Garanția bancară pentru cele 200 de scaune ce urmau să fie ocupate de ultrași, nu este singura doleanță a responsabililor Astrei. Aceștia au cerut fanilor să le procure și actele originale ale asociației suporterilor clubului Dinamo, respectiv persoana juridică ce poate răspunde penal in cazul producerii unor eventuale incidente. "Această a doua cerere imi este greu să o comentez. Pentru că pur și simplu nu am mai auzit de așa ceva. Este o aberație a clubului Astra, care incearcă cu orice preț să impiedice prezența noastră. Dar e clar că nu au cum să reușească acest lucu, iar noi vom fi prezenți la meci", a continuat reprezentantul ultrașilor lui Dinamo.
Fanii Știnței nu au fost lăsați la meciul cu Astra
Strategia clubului Astra a mai fost folosită in acest campionat, victimile fiind suporterii Universității Craiova. Accesul acestora la meciul direct a fost blocat de forțele de ordine, fanii neavând posibilitatea de a-și cumpăra tichetele de intrare la aceea partidă. De aceea, 400 de susținători ai Științei au fost nevoiți să facă cale intoarsă către casele lor, străbătând un total de 700 de kilometri fără să poată vedea măcar un minut din partidă.