FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Hip Hop

«15758596061115»
Daniel-Ionut01.02.2011 09:17

Referitor la sondaj, este clar ca Parazitii, cu Tot ce e bun tre sa dispara, a castigat.

pytycrys01.02.2011 10:07

Tipic romanesc. Cum ziceau si baietii inainte. Ce are atractie la public e catalogat drept cel mai bun, in timp ce DOC este catalogat "parlit".

Foarte tare.

PS: Nu intelegeti gresit, imi plac Parazitii, dar asta e cel mai slab album al lor.

Dragos_G01.02.2011 10:10

Cand a dat exemplu de Facem vs. Hades cred ca se referea mai mult la 'competitia' dintre cele doua case pentru ca au un stil asemanator, au avut si mici cpnflicte in trecut dar si colaborari.

 

Alt exemplu ar mai fi 20 CM vs. Casa (astia parca sunt mafiotii) sau Scandalos Music (la familia, daca nu ma insel).

 

Nyghty01.02.2011 10:28
Cand a dat exemplu de Facem vs. Hades cred ca se referea mai mult la 'competitia' dintre cele doua case pentru ca au un stil asemanator, au avut si mici cpnflicte in trecut dar si colaborari.

 

Exact la asta ma refeream.

 

@Ronnie

O sa caut pe net ce albume sunt anuntate anul asta in afara de Sisu-Temnita luminii,Specii si Praetor care a zis ca o sa scoata cate un album la 3-4 luni :)

ebonyc01.02.2011 12:15
Tipic romanesc. Cum ziceau si baietii inainte. Ce are atractie la public e catalogat drept cel mai bun, in timp ce DOC este catalogat "parlit".

Foarte tare.

PS: Nu intelegeti gresit, imi plac Parazitii, dar asta e cel mai slab album al lor.

 

Pai vezi ca acum 2 saptamani era Doc pe primul loc si spunea lumea ca nu intelege de ce nu e Parazitii pe primul loc, ca de ce cine are atractie la public e catalogat drept cel mai bun. Lumea nu intelege ca un sondaj reprezinta parerea publicului si nu e un studiu de specialitate cu privirea la calitatea albumului. Deci a fi in voga inseamna ca vei castiga sondajul, dar nu ca esti si cel mai bun.

puyol01.02.2011 13:34

greenyes, intr-adevar, multa lume s-a simtit atrasa de muzica lor si datorita injuraturilor. Dar sa fim seriosi, numai ei injurau? Chiar si Cedry2k sau Doc mai injura... intr-adevar, nu asa mult ca B.U.G. Mafia, dar gandeste-te ca erau alte timpuri. La fel si stilurile, care sunt foarte diferite. De altfel, in piesele mai recente, au lasat-o mai usor si cei de la B.U.G. Mafia cu injuraturile.

Bogdan01.02.2011 16:28

nu e hip-hop dar merge:

 

Ronnie02.02.2011 19:28
pytycrys02.02.2011 19:47

Mai scoate si Deliric albumu' in curand..

rezistenta_ultras03.02.2011 10:29
Ronnie03.02.2011 10:34

Am schimbat sondajul acestui topic la sugestia lui Nyghty.

 

Am luat datele de pe wikipedia:

 

Hades Records

Hades Records este o casă de discuri independenta de hip-hop, din Romania, fondată de Kombat in anul 2001.

 

Artiști

 

axes / Sexy Loops

Butch

Criss Blaziny

Dagga (Butch, Ghismo, Ozo, DJ Undoo)

Dribbler (aka Mr.Dreamcraft)

FunkTastics (Serafim, Moses)

Keri (producator)

KST (Kombat, Maerry, DJ Faibo X)

Ortega (producator)

Phlo (beatbox)

Soim

Veritasaga (Praetor, Jhivago, Dribbler, DJ Sonia)

Zeppelin (Serafim, Ortega, DJ Faibo X)

 

Facem Records

 

Facem Records este o casă de discuri independentă de Hip hop fondata de Vlad Dobrescu si DJ Paul. Artisti Facem Records sunt: C.T.C.(L Doc, Vlad Dobrescu, Deliric 1, DJ Paul), Cedry2k, Carbon, Nwanda, Aforic, 2012, DJ Faibo X, Grigo, DJ Sauce, Sez, Raz One.

 

 

Am votat Facem Records datorita lui Doc, Cedry2k, Deliric, Carbon, Aforic si mai ales pentru Vlad Dobrescu. Si Hades Records as fi votat pentru Zeppelin, Veritasaga, Ortega, Keri, Dagga sau Butch.

Daniel-Ionut03.02.2011 10:34

Dintre Hades si Facem, prefer Casa Productions :D

rezistenta_ultras03.02.2011 10:36

era mai interesant un sondaj cu toate casele de productie,ca din cele 2 nu prefer niciuna...Casa,Okapi,20 cm,Scandalos Music etc

Ronnie03.02.2011 10:41

Ok, le-am trecut pe toate care-s cat de cat mai in hip-hop.

rezistenta_ultras03.02.2011 10:46

Votat Okapi (Guess Who, Spike, Agresiv, Maximilian, Grasu XXL, JJ, Tranda, Dj OldSkull).

 

s0r1n11103.02.2011 10:51

In opinia mea,de departe,Facem Records.Acolo e nucleul hip-hop-ului romanesc.

Nyghty03.02.2011 10:51
Am votat Facem Records datorita lui Doc, Cedry2k, Deliric, Carbon, Aforic si mai ales pentru Vlad Dobrescu. Si Facem Records as fi votat pentru Zeppelin, Veritasaga, Ortega, Keri, Dagga sau Butch.

 

Esti sigur? :))

Pana la urma am ales Hades pentru Veritasaga,Keri,Zeppelin,Dagga,Axes si Butch.

Ronnie03.02.2011 10:54

Am gresit de la atata munca. Sunt singurul moderator care se ocupa de forumul asta, mai pacatuiesc si eu. :D

MoWeed03.02.2011 10:59

Facem Records

un_oarecare03.02.2011 11:01

@Daniel

din pacate casa mai inseamna doar mafia.toti artistii lor ca grasu,m&g,maximilian si altii au migrat la alte case de discuri din cauza lui tataee care nu i-au promovat aproape deloc in atatia ani.

cei mai activi in ultimul timp au fost cei de la agresiv pe parte de productie,au scos hituri pe banda rulanta in 2010,deci okapi cu siguranta.

Daniel-Ionut03.02.2011 11:04

Pai pentru BUG Mafia am ales Casa :king:

blindica03.02.2011 11:17

Okapi ( pentru Spike ).

Asta nu inseamna ca i-am uitat pe Dagga si Veritasaga,''scriitorii'' anilor de liceu,pt mine.

Dragos_G03.02.2011 12:28

Am votat Facem Records pentru mai multe motive (mc, dj, producatori, colaborari, stil...)

Datele de pe Wikipedia sunt vechi. S-au inmultit baietii.

 

De la Hades imi place Axes, cateva melodii de la Dagga, Ortega la productie, cand am chef de ceva mai comercial mai ascult Criss Bla dar in primul rand ca si-au pus amprenta si pe proiectul SDST.

 

Puteau fi bagati in sondaj si Sociopat Records, Chill Brothers (Zale, Camuflaj..) si Special K House.

pcsbb03.02.2011 12:31
<iframe title="YouTube video player" width="480" height="390" src="http://www.youtube.com/embed/otjuoSZpQsY" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

 

:sick:

Maye03.02.2011 13:16

Okapi

«15758596061115»