FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Hip Hop

«11718192021115»
Adrian14.01.2010 13:48
Tac prietene, ca doa
r nu o sa vorbesc cu monitorul.

Dar Stefan Banica Junior este cunoscut de 10 romani din 10. Cumicu, Cedry2k si co. nu au parte de o asemenea simpatie in randul oamenilor de rand. La un concert cu Banica vin 20 000 de oameni, la un concert cu un rapper care nu apare la TV, radio daca se strang 500 de oameni este super ok.

 

Tu, ca om caruia ii place rapul, mergi la concert banica? Eu nu.

 

 

 

Reformulez: "O piesa buna ce are succes si la cererea oamenilor ajunge pe TV si radio, pentru tine este comerciala". Asa a fost cazul lui Puya cu melodia "Undeva-n Balcani". La inceput piesa a fost data doar pe internet si la cererea oamenilor a aparut usor, usor la radio, apoi la TV.

 

Fix pe puya te-ai trezit sa mi-l dai exemplu de necomercial. Si, ti-am zis, doar pentru ca o piesa nu e data la TV sau pe cduri, nu inseamna ca nu e comerciala.

 

Aceaiasi intrebare pe care m-am cam saturat sa o repet: Ce inseamna pentru TINE underground? Nu am cum sa inteleg ceea ce zici tu atata timp cat nu cunosc ce inseamna pentru tine termenul de "underground" pe care il folosesti atat de des.

Iar sa ma repet?

Ok. Ce faci pentru tine, nu pentru altii.

 

Tu cand ai sa pricepi ca pentru a face muzica (absolut de orice gen) iti trebuie bani?

 

Serios? Daca eu vreau sa cant acum, am nevoie neaparat de bani? Nu pot canta? Nu pot face rap fara bani? Ba pot.

Nu pot sa inregistrez cd-uri fara bani. Aia da.

 

Aceleasi argumente tipice tie. Toti tovarasii pe care ii am si au ajuns oameni la casa lor pleaca de dimineata si se intorc seara la 10-11. Cand plm sa mai faci si rap?! Si in situatia asta sunt majoritatea.

 

Sa inteleg ca toti prietenii tai sunt rapperi?

 

Atunci artistul de ce se mai chinuie sa scoata albume?

 

CASA DE DISCURI!!!!!!!!

 

Cine crezi ca il ajuta sa devina cunoscut? Nu ai zis chiar tu ca ai nevoie de aparatura ca sa iasa totul bine?Alea iti dau aparatura, tu te faci cunoscut, primesti bani din concerte la care te cheama lumea si si ei primesc bani din vanzari de cd-uri. Asa, de curiozitate, tu din ce crezi ca traiesc casele de discuri?

 

omule, cei pe care ii vizezi sunt doar cei foarte cunoscuti... BUG Mafia, Parazitii, Puya, etc. Si oricum, si in cazul lor, nu e corect sa profiti de pe urma lor fara sa platesti. Dar hiphopul romanesc e format in MARE PARTE de artisti care lucreaza INDEPENDENT, nu au absolut nicio treaba cu casele de discuri. Se vede cat esti de bagat in "fenomen" de vreme ce ajungi sa compari pe Stefan banica cu toti care fac rap la noi in privinta banilor pe care ii fac din concerte... se vede clar ca vorbesti fara sa stii.

 

Eu zic una, tu intelegi asta. Unde l-am comparat eu pe Banica si cu cine? Am dat doar exemplu de cantaret si cam cat castiga. 10 mii euro pe ora nu ti se pare mult? Sa iei 500 pe ora si tot e bine.

 

De unde visezi tu ca lucreaza independent? Crezi ca isi fac ei casetele acasa? Gresit. Merg la o casa de discuri si, daca nu au contract, inchiziaza aparatura. Scot melodia, pac pac pe calculator la un videoclip, pac pe youtube, pac notorietate, pac angajamente la concerte. Si casele de discuri vin dupa, nu e problema.

Sau ce? Daca auzi in cateva luni ca nu mai stiu care din ei a semnat cu o casa de discuri, o sa te surprinda?

 

se vede clar si ca nu dai banii pe albume, nu trebuie sa nascocesti tot felul de "scuze", sa o dai la intors. Nu dai bani, recunoaste, si gata...

 

Se vede clar ca nu citesti ce scriu eu. Daca citeai, vedeai ca am recunoscut acest lucru chiar de prima data cand m-ai intrebat.

 

Eu nu decid ce inseamna underground. Eu iti spun ce e. Daca vrei sa admiti bine, daca nu, sa fii sanatos.

Nu stau sa ma lupt cu morile de vant.

In momentul in care pornesti la drum cu scopul de a face bani, e clar ca faci comercial.

 

Eu faceam versuri anti rapid si dinam0. Crezi ca unul din baietii pe care tu ii lauzi ca sunt underground ar face asa ceva?

Nu ar face. Pentru ca ei au nevoie de fani ca sa ia bani.

Eu nu am nevoie. Eu imi bag **** in caini si ciori si zic de rahaturile alea doua de cate ori vreau. Nu ma ia nici o casa de discuri, da' asta nu ma opreste sa fac rap. Ca nu sunt la fel de ascultat ca aia, ma doare fix in cot.

 

Bani... la modu' sa traiasca din muzica. Intr-adevar, omu primeste 2-3-4-5 sute de euro pe un concert, dar uite ca poate are o chirie, o intretinere, facturi, telefoane, instrumentale, videoclip, etc.

 

Atunci din ce traiesc? Daca nu traiesc din muzica, din ce?

Repet, nu subestimati castigurile acestor oameni! Si, p.s., de contracte de publicitate ai auzit? Sau tu crezi ca la concerte nu se face asa ceva?

Cati dintre voi au tricouri cu 20cm?

 

Moda hip hop e, totusi, puternica. Sau acum o sa imi spui ca toti copii pe care ii vad pe strada cu haine largi, sepci intoarse si echipament de baschet sunt doar in imaginatia mea?

 

dar tu cum asculti doar getto daci, e normal sa nu stii de versurile de care spuneam. Pe vremea aceea, singura sursa de muzica era originalul si era mult mai greu sa piratezi.

 

Pe vremea aia, mai faceam si noi un pic de rap. Pe vremea aia, luam casete. Pe vremea aia cand nu aveam casete in original, le inregistram.

Nu inteleg de ce te-ai aruncat acum asupra pirateriei. Nici nu discutam despre asta. Ai schimbat subiectul doar asa...

 

Numai ca noa, asa se face cand ai idei gresite. Iti repet de cate ori vrei tu. Nu cantaretii se ocupa de comercializarea cd-urilor! Casele de discuri o fac. Aia iau grosul incasarilor.

Ronnie14.01.2010 14:02
Tu, ca om caruia ii place rapul, mergi la concert banica? Eu nu.

 

Nu este vorba de mine sau de tine. Vorbim de restul lumii. La un concert cu Banica, in orice oras al tarii, strange 10 000 de oameni cel putin. Nu mai spun, ca sunt showuri la care se ajung si la 20 000.

 

Fix pe puya te-ai trezit sa mi-l dai exemplu de necomercial. Si, ti-am zis, doar pentru ca o piesa nu e data la TV sau pe cduri, nu inseamna ca nu e comerciala.

 

Eu am dat exemplu cum a luat ascensiune piesa "Undeva-n Balcani". Era doar un exemplu. La fel cum s-a intamplat si cu piesa "Locul Potrivit". A aparut intai pe youtube, de-acolo lumea a cerut-o la radio si asa a devenit foarte cunoscuta.

 

Ok. Ce faci pentru tine, nu pentru altii.

 

Daca asta zici tu ca inseamna underground, atunci iti dau dreptate. Dar pentru mine under-ul inseamna cu totul altceva.

 

Serios? Daca eu vreau sa cant acum, am nevoie neaparat de bani? Nu pot canta? Nu pot face rap fara bani? Ba pot.

Nu pot sa inregistrez cd-uri fara bani. Aia da.

 

Poti juca si fotbal in toaleta. Ce, imi poti demonstra contrariul? Eu fac doua porti din prosoape si iese un meci pe cinste. Hai sa fim seriosi!

 

Sa inteleg ca toti prietenii tai sunt rapperi?

 

Asta ai inteles tu din ce am spus eu? :)

 

La restul raspunsurilor care le sar si le-am mai sarit consider ca nu are rost sa mai raspund. Am impresia ca ne invartim in acelasi cerc care nu se va opri niciodata. Eu iti spun de ce, tu spui nu.

David14.01.2010 14:22
Parazitii sunt baieti destepti. Si-au dat seama ca nu pot rezista daca nu fac ceva compromisuri. Oricum, nici ei nu se apropie macar de nivelul Getto Dacilor.

Parazitii sunt peste Getto Dacii.Degi sa-mi bag **** daca vad macar un compromis facut de Parazitii!Daca nici aia nu spun doar ce vor sa spuna,atunci cine?

puyol14.01.2010 20:25

Serios? Daca eu vreau sa cant acum, am nevoie neaparat de bani? Nu pot canta? Nu pot face rap fara bani? Ba pot.

Nu pot sa inregistrez cd-uri fara bani. Aia da.

 

deci pentru tine, a face rap... inseamna pur si simplu cand stai cu baietii la bere si iti vine sa canti? Asta numesti tu a face rap? Doamne Dumnezeule... inseamna ca jumate din populatia terrei e rappera de cand se stie, jie jie...

 

Atunci artistul de ce se mai chinuie sa scoata albume?

 

 

CASA DE DISCURI!!!!!!!!

 

Cine crezi ca il ajuta sa devina cunoscut? Nu ai zis chiar tu ca ai nevoie de aparatura ca sa iasa totul bine?Alea iti dau aparatura, tu te faci cunoscut, primesti bani din concerte la care te cheama lumea si si ei primesc bani din vanzari de cd-uri. Asa, de curiozitate, tu din ce crezi ca traiesc casele de discuri?

 

Omuleeeeee, isi scot si ei cd-uri fara sa fie la vreo casa de discuri... vai de capu tau cate cd-uri s-au scos fara case de dsicuri... pai in mod oficial, industria hh in Romania este MOARTA omuleeeeeeeeeee... sunt fffff putine trupe ce scot la case de discuri. VORBESTI FARA SA STII, CREDE-MA! HABAR NU AI PE CE LUME TE AFLI... dar vorbesti de parc-ai sti. Ia netul, ia stirile, forumurile, site-urile de specialiate si rasfoieste-le si ai sa vezi. Nu mai fi atat de incapatanat ca Becali. Parca nici ala nu e asa incapatant ca tine.

 

De unde visezi tu ca lucreaza independent? Crezi ca isi fac ei casetele acasa? Gresit. Merg la o casa de discuri si, daca nu au contract, inchiziaza aparatura. Scot melodia, pac pac pe calculator la un videoclip, pac pe youtube, pac notorietate, pac angajamente la concerte. Si casele de discuri vin dupa, nu e problema.

Sau ce? Daca auzi in cateva luni ca nu mai stiu care din ei a semnat cu o casa de discuri, o sa te surprinda?

 

de unde visez eu? pentru ca stiu. Multi au scule cumparate de ei, de-aia se organizeaza in labeluri. Pun 5-6-7-10 insi mana de la mana si isi cumpara scule. Exista si studiouri pe care le poti inchiria, pe o ora, doua, 3... cat ai nevoie. Vad ca tot folosesti pac-una,pac alta.. asta imi aduce aminte de cineva... Tu crezi ca e chiar asa simplu ? Eu ascult pe unii artisti de ani de zile, si aproape niciunul din care acum 2-3 ani nu aveau case de discuri in spate,, nu au nici acum.. :)))

 

Eu faceam versuri anti rapid si dinam0. Crezi ca unul din baietii pe care tu ii lauzi ca sunt underground ar face asa ceva?

Nu ar face. Pentru ca ei au nevoie de fani ca sa ia bani.

Eu nu am nevoie. Eu imi bag **** in caini si ciori si zic de rahaturile alea doua de cate ori vreau. Nu ma ia nici o casa de discuri, da' asta nu ma opreste sa fac rap. Ca nu sunt la fel de ascultat ca aia, ma doare fix in cot.

 

asta demonstreaza inca o data, foarte clar, ce inseamna pentru tine "a face rap" :))). Inseamna ca tu ai ani grei in spate in muzica asta, nu? Adica daca faci versuri acasa, si le tii acolo, ins ca faci rap? vai de viata mea...

 

 

Atunci din ce traiesc? Daca nu traiesc din muzica, din ce?

Repet, nu subestimati castigurile acestor oameni! Si, p.s., de contracte de publicitate ai auzit? Sau tu crezi ca la concerte nu se face asa ceva?

Cati dintre voi au tricouri cu 20cm?

 

Moda hip hop e, totusi, puternica. Sau acum o sa imi spui ca toti copii pe care ii vad pe strada cu haine largi, sepci intoarse si echipament de baschet sunt doar in imaginatia mea?

 

inca o data, repet pentru ca sunt in cunostinta de cauza. MARE PARTE din ei traiesc din joburi omuleeeee, nu din muzica. URmareste-i la interviuri, citeste omule, citeste, informeaza-te, intreaba in stanga si-n dreapta... vorbesti fara sa ai habar, crede-ma!!!

 

Numai ca noa, asa se face cand ai idei gresite. Iti repet de cate ori vrei tu. Nu cantaretii se ocupa de comercializarea cd-urilor! Casele de discuri o fac. Aia iau grosul incasarilor.

 

omule, repet, multi scot albume fara sa aiba case de discuri in spate...

 

 

Adrian14.01.2010 21:03
Parazitii sunt peste Getto Dacii.Degi sa-mi bag **** daca vad macar un compromis facut de Parazitii!Daca nici aia nu spun doar ce vor sa spuna,atunci cine?

 

 

**** you Romania iti spune ceva?

 

 

puyol

 

Nu am zis de facut rap la bere. Te rog nu mai interpreta aiurea tot ce zic. Pentru ca nu voi mai continua discutia.

 

Daca tu crezi ca poti sa scoti singur un cd, te rog spune-mi cum. Ai tu aparatura specializata? AI Dj? AI muzica?

 

de unde visez eu? pentru ca stiu. Multi au scule cumparate de ei, de-aia se organizeaza in labeluri. Pun 5-6-7-10 insi mana de la mana si isi cumpara scule. Exista si studiouri pe care le poti inchiria, pe o ora, doua, 3... cat ai nevoie. Vad ca tot folosesti pac-una,pac alta.. asta imi aduce aminte de cineva... Tu crezi ca e chiar asa simplu ? Eu ascult pe unii artisti de ani de zile, si aproape niciunul din care acum 2-3 ani nu aveau case de discuri in spate,, nu au nici acum.. :))

 

Si ai ajuns la ce am zis eu: studiouri. 10 insi sa puna mana de la mana si tot nu isi pot cumpara aparatura necesara. Mai ales ca ai nevoie si de o camera izolata fonic ca sa poti sa faci ceva cum trebuie. La studiou de duci, inchiriezi, scoti cd-ul si il prezinti la case de discuri. Da' asta o faci ca sa faci bani, nu pentru tine. Youtubeul e exact ce am zis eu. Nu vad diferenta intre el si piraterie. Daca rapperii astia cer sa nu mai pirateze lumea muzica lor, de ce nu cer scoaterea melodiilor lor de pe youtube?

Forteaza-i ba pe fani sa cumpere!

De ce nu scot alea? Ca se pot scoate. E foarte usor. Eu am uploadat acum vreun an si ceva rap battleurile din 8 mile si mi le-au scos dupa cateva luni. Ca cica ownerul nu imi da voie.

 

Si atunci cine are dreptate?

Nu eu, ca zic ca pe ei ii doare in cot de cd-uri si piraterie si ii intereseaza doar popularitatea-in urma asteia sunt ei platiti?

 

 

I

nseamna ca tu ai ani grei in spate in muzica asta, nu? Adica daca faci versuri acasa, si le tii acolo, ins ca faci rap? vai de viata mea...

 

Ai fost vreodata intr-o rapoteca? Ai facut vreodata freestyle?

Daca nu, taci in plm!

 

inca o data, repet pentru ca sunt in cunostinta de cauza. MARE PARTE din ei traiesc din joburi omuleeeee, nu din muzica. URmareste-i la interviuri, citeste omule, citeste, informeaza-te, intreaba in stanga si-n dreapta... vorbesti fara sa ai habar, crede-ma!!!

 

Inca o data, repet, cerul este galben. Crede-ma omule, crede-ma!

 

Ce job-ul pulii mele are Guess Who?

 

omule, repet, multi scot albume fara sa aiba case de discuri in spate...

 

Sa vedem exemplu de album.

 

 

puyol14.01.2010 21:27

sa taci tu in **** mea, ca nu ne tragem de sireturi ;)

 

nu, nu am aparatura pentru ca nu e de mine cantatul. Nu am fost nici intr-o rapoteca (de altfel, nici nu stiu ce e, sincer sa fiu) si ncii freestyle nu am facut. Pentru ca simt ca nu e de mine... asta inseamna ca nu mi pot da cu parerea, sau ce ?

 

guess who, tin sa-ti reamintesc ca e pustan, nu stiu daca are 22-23 de ani. Si acum cu siguranta face bani din muzica...

 

cd-uri neoficiale ?

 

stiu ca pentru tine e greu, vezi ca au si preturi cd-urile din lista de mai jos, dar nu te speria. Stiu ca e aiurea sa dai banii pe cd-uri, ca totul se duce la casele de discuri. ;)

 

Pe site-ul asta apare cd-ul lui Nimeni Altu' apare ca album oficial, dar nu este, o spun din surse sigure. Probabil a cumparat el holograme sa il poata vinde in anumite magazine. http://shop.hiphopkulture.ro/lista/ . E pusa pe categorii, cd-urile bootleg fiind cele scoase pe cont propriu. Inainte era si sunetesubsol prin care se vindeau fff multe cd-uri. Omu' de acolo s-a lasat si greul l-au preluat cei de la hhk. Si mai sunt destule alte cd-uri ce nu apar pe site-ul asta dar care se vand tot asa, ba le trimite prin posta si plata se face in sistem ramburs, ba la concerte, ba la evenimente, ba predare personala, etc.

 

Ok omu', nu ma crezi pe mine si nu e de mirat, ca nu cant rap. Dar daca esti open mind, ceea ce e foarte greu de crezut, citeste interviuri cu oameni care chiar fac rap, scot albume, au concerte. Si vezi ce zic ei... Imi spui si iti las ce vrei tu.. interviuri scrise, video, articole, etc. Dar pe tine nu te intereseaza, esti incapatanat si nu vrei sa admiti ca ai putea gresi.

 

apropo, la cat de mult vorbesti fara sa stii, nu m-ar surprinde sa nu stii ca deceneu a scos clip. Clip la o piesa de-a lui... nu ca era colaborare sau stiu eu ce altceva. La piesa "7 Zile". Nu mai e under, nu? :)

 

sa ceri ca de pe youtube sa fie retrase piesele ? wow.. pai cui ceri? :) Mai degraba incerci marea cu degetul. Pe artisti ii afecteaza mai mult faptul ca sunt ascultati si ca nu vand. Nu ii afecteaza faptul ca sunt ascultati. :)

 

apropo, ti se pare o simpla coincidenta faptul ca la cd-urile oficiale, apar doar artisti cunoscuti? puya, sisu, bitza. Eu cred ca e doar o coincidenta... sau si aia independenti, care unii nu au vandut nici 50 de albume, au si ei o casa de discuri in spate :). Casele de discuri, din contra, sunt foarte sceptice in ceea ce priveste rapul, pentru ca lumea nu mai asculta. Cat rap mai vezi pe la TV azi? Lumea nu cumpara, nu mai merge la concerte. Muzica asta a fost doar o moda la un moment dat, acum cativa ani, si a trecut.

 

Tricourile cu 20 cm records fac ca rapul romanesc sa faca bani? Ufff, urat, urat de tot ce ai zis. Da, sunt o gramada de copii care umbla cu haine de le stau ca pe gard, dar totusi, care e legatura ? Asta inseamna ca ei dau banii pe cd-uri, ca merg la concerte ? Cam greu de crezut asa ceva...

1on14.01.2010 21:29
pot sa intreb si eu ceva?

 

daca am albumele guess who si spike luate cu gsp-ul si le am si mp3 in calculator downloadate de pe net.. se numeste piraterie? :D

 

După cate stiu eu nu, cu conditia să nu le dai la altii. :)

 

Bagandu-mă si io-n subiect, am ascultat intr-o perioadă albume mai vechi scoase de BUG Mafia si versurile nu mi se par departe de versurile manelelor. Cu dusmanii invidiosi si cu cel de jos care-a ajuns sus si a uitat, sau nu, de unde-a plecat.

puyol14.01.2010 21:39
După cate stiu eu nu, cu conditia să nu le dai la altii. :)

 

Bagandu-mă si io-n subiect, am ascultat intr-o perioadă albume mai vechi scoase de BUG Mafia si versurile nu mi se par departe de versurile manelelor. Cu dusmanii invidiosi si cu cel de jos care-a ajuns sus si a uitat, sau nu, de unde-a plecat.

 

 

daca asculti versuri din Cypress Hill, NWA sau Wu-Tang ai sa descoperi ca si aia sunt manelari. ;)

 

Poate ideile coincid, si nu-mi spune ca tu in viata nu ti-ai propus niciodata sa nu uiti de unde ai plecat... De stilul gangsta ai auzit ?

 

 

Adrian, ia uite ce zice baiatu' asta din video, mai spre final asa.

 

"support cypress hill". E pus de casa de discuri sa zica asta? :)

Adrian14.01.2010 22:19

Pai, daca nu ai facut, nu te mai da asa expert, ca nu inveti rap de pe forum.

 

 

guess who, tin sa-ti reamintesc ca e pustan, nu stiu daca are 22-23 de ani. Si acum cu siguranta face bani din muzica...

 

Si? Si guta face bani din muzica. What's your point?

 

Pe site-ul asta apare cd-ul lui Nimeni Altu' apare ca album oficial, dar nu este, o spun din surse sigure.

 

Au zis pe forum? Daca au zis pe forum e clar. Eu nu inteleg de ce voi nu pricepeti ca artistii se folosesc de cduri si youtube si alte astfel de cacaturi doar pt a se face cunoscuti. e treaba voastra.

 

apropo, la cat de mult vorbesti fara sa stii, nu m-ar surprinde sa nu stii ca deceneu a scos clip. Clip la o piesa de-a lui... nu ca era colaborare sau stiu eu ce altceva. La piesa "7 Zile". Nu mai e under, nu?

 

Cand ascultam eu aia tu nu stiai ce e ala rap. Ca sa stii si tu, aveam caseta cu asta. Umblam cu walkmanul pulii si numai eu stiu cati bani am dat pe casti, ca atunci nu existau aipoduri si empetreipleiere. Ne faceam singuri dooraguri... ma rog... mie imi facea un prieten. plm. Eu nu am talent la facut din alea. Si ti-l facea gratis daca ii aduceai material. Daca nu, era 5 lei de la el. Materialu! Ala nu a facut bani din hip hop, ca facea din placere.

 

Oricum, am trecut peste faza aia a vietii.

 

Ok omu', nu ma crezi pe mine si nu e de mirat, ca nu cant rap. Dar daca esti open mind, ceea ce e foarte greu de crezut, citeste interviuri cu oameni care chiar fac rap, scot albume, au concerte. Si vezi ce zic ei... Imi spui si iti las ce vrei tu.. interviuri scrise, video, articole, etc. Dar pe tine nu te intereseaza, esti incapatanat si nu vrei sa admiti ca ai putea gresi.

 

Pui tu casa ta la bataie ca tot ce zic aia in interviuri e adevarat?

 

Bai omule, cati ani ai? Tu pui botul la tot ce zic altii? Daca rapperii astia au avut toti viata grea si is saraci, de ce plm s-au bagat in muzica? De ce nu s-au dus sa lucreze, frate, undeva unde sa faca bani? Pentu ca fac din muzica. Pentru ca asta au vrut de la inceput. Is curios ce lucreaza Guess Who. Serios acum. Intra pe forumuri si intreaba lumea si apoi spune-ne.

 

sa ceri ca de pe youtube sa fie retrase piesele ? wow.. pai cui ceri? smile.gif Mai degraba incerci marea cu degetul. Pe artisti ii afecteaza mai mult faptul ca sunt ascultati si ca nu vand. Nu ii afecteaza faptul ca sunt ascultati. smile.gif

 

Cum adica cui ceri? intra pe youtube la orice video si o sa vezi butonul de flag. sau report. nu mai stiu ce si cum ca nu am folosit.

 

Lumea nu cumpara, nu mai merge la concerte. Muzica asta a fost doar o moda la un moment dat, acum cativa ani, si a trecut.

 

Stii tu asta din Spania sau mai treci si prin Romania sa vezi cum merge rapul pe aici?

 

Tricourile cu 20 cm records fac ca rapul romanesc sa faca bani? Ufff, urat, urat de tot ce ai zis. Da, sunt o gramada de copii care umbla cu haine de le stau ca pe gard, dar totusi, care e legatura ? Asta inseamna ca ei dau banii pe cd-uri, ca merg la concerte ? Cam greu de crezut asa ceva...

 

 

Voiam doar sa arat cum fac rapperii bani. Sa vezi si tu ce importanta dau ei cd-urilor.

AG14.01.2010 22:28

deja deveniti penibili ,

 

@ Adrian, am vazut undeva mai sus k spuneai ceva de freestylle, daca poti sa faci asta si te crezi bun, te invit la o sesiune de battle :D

Adrian14.01.2010 22:30
deja deveniti penibili ,

 

@ Adrian, am vazut undeva mai sus k spuneai ceva de freestylle, daca poti sa faci asta si te crezi bun, te invit la o sesiune de battle :D

 

Nu am mai facut de mult dar...oricand. Desi, e naspa ca esti stelist. Era fain sa zici de echipele rivale. Subiect bun.

puyol14.01.2010 22:30

Adrian, daca tot zici ca faci freestyle si ca faci rap, ma faci sa cred ca ai o casa de discuri in spate :-?

 

acum pe bune, daca tot ai asa o memorie buna, tu nu observi nicio diferenta intre ce era la TV si radio acum 10 ani si ce e acum? Sau prin magazine, nu observi nicio diferenta intre numarul de albume scoase la vanzare acum 10 ani si numarul de acum?

 

Sper doar sa ajungi in anturaje rap, sa stai de vorba cu artisti, sa le vezi punctul lor de vedere.. Si vei gandi altfel.

 

ok, deci daca tu stii ca la un concert rap merg 10.000 de oameni ca asa merg si la Stefan banica, atunci e foarte marfa. De aici din spania, cu doua click-uri am aflat, direct de la sursa ;), ca cea mai cunoscuta trupa din Romania, BUG Mafia, a adunat recent 1500 de oameni la polivalenta. concertul fusese destul de promovat, cu afise si toate cele. Ma intreb oare cati merg la un concert cedry2k, cumicu, nimeni altu, etc.

 

Da, din momentul de fata consider ca nu mai pot continua discutia asta, eu unul nu mai am nimic nou de spus si nu are rost sa repet lucruri pe care le-am mai spus. Oricum, interesant punctul tau de vedere, si anume ca toti raperii au de fapt case de discuri in spate si ca lor li se rupe de cum li se vinde cd-ul. Numa' bine!

 

edit: ba nu, mint... ma retrag din discutie pentru ca AG, dupa parerea domniei sale, considera ca suntem penibili, implicit eu.

 

lateredit: daca e cineva de pe aici care imi impartaseste ideile, m-ar intelege, ca la capatul acestor zeci de posturi de dezbatut aprins, ascult piesa... "am nevoie de o pastila". Cine stie, cunoaste.. ;)

Adrian14.01.2010 22:39
acum pe bune, daca tot ai asa o memorie buna, tu nu observi nicio diferenta intre ce era la TV si radio acum 10 ani si ce e acum? Sau prin magazine, nu observi nicio diferenta intre numarul de albume scoase la vanzare acum 10 ani si numarul de acum?

 

Acum 10 ani erau mult mai putine!

 

Acum 10 ani nu apareau albume prin gsp. Stai tu calm.

Atunci, repet, erau casete. Vorbeam cu prieteni care aveau norocul sa aibe Getto Dacii sau RACLA sa imi dea si mie. Ca atunci nu se gaseau asa peste tot.

Ia uita-te acum, in orice benzinarie gasesti. Sa nu mai vorbim de malluri.

 

Sper doar sa ajungi in anturaje rap, sa stai de vorba cu artisti, sa le vezi punctul lor de vedere.. Si vei gandi altfel.

Am fost si, in afara de beutura si rasete, nu prea am discutat chestii serioase. Eu consider beutura si rasetele chestii serioase :))

 

ok, deci daca tu stii ca la un concert rap merg 10.000 de oameni ca asa merg si la Stefan banica, atunci e foarte marfa. De aici din spania, cu doua click-uri am aflat, direct de la sursa wink.gif, ca cea mai cunoscuta trupa din Romania, BUG Mafia, a adunat recent 1500 de oameni la polivalenta. concertul fusese destul de promovat, cu afise si toate cele. Ma intreb oare cati merg la un concert cedry2k, cumicu, nimeni altu, etc.

 

Nu 10 mii dar 500-1000 si, oricum, cand merg sa promoveze un bar sau un club, nu sunt platiti in functie de numarul de oameni. Sunt platiti pentru a canta, pentru a face reclama respectivului club. Onorariul ala e in functie de negocieri. Daca clubul e dispus sa dea 10 mii de euro, atat primeste.

 

Da, din momentul de fata consider ca nu mai pot continua discutia asta, eu unul nu mai am nimic nou de spus si nu are rost sa repet lucruri pe care le-am mai spus. Oricum, interesant punctul tau de vedere, si anume ca toti raperii au de fapt case de discuri in spate si ca lor li se rupe de cum li se vinde cd-ul. Numa' bine!

 

Pacat ca nu am stiut ca intelegi doar ce vrei. Nu ma mai oboseam sa iti raspund. Si, da, li se rupe de cd-uri! Verifica pe forumuri cat castiga ei din prostiile alea.

Sanatate!

AG14.01.2010 22:50

acum 10 ani cumpara casete goale din piata d la obor cu 500 de lei bucata pe care trageam la un prieten tot ce aparea la noi, racla,mafia, la familia, il egal,deceneu,ghetto dacii,morometii etc.. apoi le vindeam pe 3000 de lei caseta.. faceam afacere :)) pana a auzit mama ce ascult si le'a aruncat, apoi am luat'o de la cap

Adrian14.01.2010 23:04
pana a auzit mama ce ascult si le'a aruncat, apoi am luat'o de la cap

 

 

Eu mi-am luat-o cand a ascultat mama finalul de la Hit'em up...cand zicea 2pac: **** you and your motherfucking mama... vreo saptamana nu a mai vorbit cu mine. Era prin 2000 sau 2001 asta :D

AG14.01.2010 23:20

tot vorbeati de cantat,productie muzicala etc,Skinerr feat. AG ( dreapta ) in actiune @ kristal glam club

 

150130434b4fa92300ca5.jpg

Maye15.01.2010 00:36

Iar o ardeai in aromana ma?

Adrian15.01.2010 00:42
tot vorbeati de cantat,productie muzicala etc,Skinerr feat. AG ( dreapta ) in actiune @ kristal glam club

 

150130434b4fa92300ca5.jpg

 

Tu esti tipa cu curu mare din fundal?:D

 

 

p.s. Daca ala esti tu, felicitari. Si multumesc. Tocmai le-ai demonstrat baietilor de aici ce inseamna sa faci rap de placere, pentru tine.

AG15.01.2010 08:28

ms

puyol15.01.2010 08:33
AG15.01.2010 08:35

l'am vazut azi dim la 12 , la lansare :)) prea grav

pytycrys15.01.2010 08:59

PENAL!

Grasu e un fel de ciac noris. =]]

Ronnie15.01.2010 13:31
ascult piesa... "am nevoie de o pastila"

 

Una din cele mai bune piese din hh romanesc aparuta in ultimii ani.

 

Caterinca rau Spike. Exact cum il stiam. :)

MoWeed15.01.2010 13:33

Ce clip:))

 

 

@AG

Cat ceri pentru o manea? :bananadance:

 

AG15.01.2010 14:26

fara numar

«11718192021115»