Tac prietene, ca doar nu o sa vorbesc cu monitorul.Dar Stefan Banica Junior este cunoscut de 10 romani din 10. Cumicu, Cedry2k si co. nu au parte de o asemenea simpatie in randul oamenilor de rand. La un concert cu Banica vin 20 000 de oameni, la un concert cu un rapper care nu apare la TV, radio daca se strang 500 de oameni este super ok.
Tu, ca om caruia ii place rapul, mergi la concert banica? Eu nu.
Reformulez: "O piesa buna ce are succes si la cererea oamenilor ajunge pe TV si radio, pentru tine este comerciala". Asa a fost cazul lui Puya cu melodia "Undeva-n Balcani". La inceput piesa a fost data doar pe internet si la cererea oamenilor a aparut usor, usor la radio, apoi la TV.
Fix pe puya te-ai trezit sa mi-l dai exemplu de necomercial. Si, ti-am zis, doar pentru ca o piesa nu e data la TV sau pe cduri, nu inseamna ca nu e comerciala.
Aceaiasi intrebare pe care m-am cam saturat sa o repet: Ce inseamna pentru TINE underground? Nu am cum sa inteleg ceea ce zici tu atata timp cat nu cunosc ce inseamna pentru tine termenul de "underground" pe care il folosesti atat de des.
Iar sa ma repet?
Ok. Ce faci pentru tine, nu pentru altii.
Tu cand ai sa pricepi ca pentru a face muzica (absolut de orice gen) iti trebuie bani?
Serios? Daca eu vreau sa cant acum, am nevoie neaparat de bani? Nu pot canta? Nu pot face rap fara bani? Ba pot.
Nu pot sa inregistrez cd-uri fara bani. Aia da.
Aceleasi argumente tipice tie. Toti tovarasii pe care ii am si au ajuns oameni la casa lor pleaca de dimineata si se intorc seara la 10-11. Cand plm sa mai faci si rap?! Si in situatia asta sunt majoritatea.
Sa inteleg ca toti prietenii tai sunt rapperi?
Atunci artistul de ce se mai chinuie sa scoata albume?
CASA DE DISCURI!!!!!!!!
Cine crezi ca il ajuta sa devina cunoscut? Nu ai zis chiar tu ca ai nevoie de aparatura ca sa iasa totul bine?Alea iti dau aparatura, tu te faci cunoscut, primesti bani din concerte la care te cheama lumea si si ei primesc bani din vanzari de cd-uri. Asa, de curiozitate, tu din ce crezi ca traiesc casele de discuri?
omule, cei pe care ii vizezi sunt doar cei foarte cunoscuti... BUG Mafia, Parazitii, Puya, etc. Si oricum, si in cazul lor, nu e corect sa profiti de pe urma lor fara sa platesti. Dar hiphopul romanesc e format in MARE PARTE de artisti care lucreaza INDEPENDENT, nu au absolut nicio treaba cu casele de discuri. Se vede cat esti de bagat in "fenomen" de vreme ce ajungi sa compari pe Stefan banica cu toti care fac rap la noi in privinta banilor pe care ii fac din concerte... se vede clar ca vorbesti fara sa stii.
Eu zic una, tu intelegi asta. Unde l-am comparat eu pe Banica si cu cine? Am dat doar exemplu de cantaret si cam cat castiga. 10 mii euro pe ora nu ti se pare mult? Sa iei 500 pe ora si tot e bine.
De unde visezi tu ca lucreaza independent? Crezi ca isi fac ei casetele acasa? Gresit. Merg la o casa de discuri si, daca nu au contract, inchiziaza aparatura. Scot melodia, pac pac pe calculator la un videoclip, pac pe youtube, pac notorietate, pac angajamente la concerte. Si casele de discuri vin dupa, nu e problema.
Sau ce? Daca auzi in cateva luni ca nu mai stiu care din ei a semnat cu o casa de discuri, o sa te surprinda?
se vede clar si ca nu dai banii pe albume, nu trebuie sa nascocesti tot felul de "scuze", sa o dai la intors. Nu dai bani, recunoaste, si gata...
Se vede clar ca nu citesti ce scriu eu. Daca citeai, vedeai ca am recunoscut acest lucru chiar de prima data cand m-ai intrebat.
Eu nu decid ce inseamna underground. Eu iti spun ce e. Daca vrei sa admiti bine, daca nu, sa fii sanatos.
Nu stau sa ma lupt cu morile de vant.
In momentul in care pornesti la drum cu scopul de a face bani, e clar ca faci comercial.
Eu faceam versuri anti rapid si dinam0. Crezi ca unul din baietii pe care tu ii lauzi ca sunt underground ar face asa ceva?
Nu ar face. Pentru ca ei au nevoie de fani ca sa ia bani.
Eu nu am nevoie. Eu imi bag **** in caini si ciori si zic de rahaturile alea doua de cate ori vreau. Nu ma ia nici o casa de discuri, da' asta nu ma opreste sa fac rap. Ca nu sunt la fel de ascultat ca aia, ma doare fix in cot.
Bani... la modu' sa traiasca din muzica. Intr-adevar, omu primeste 2-3-4-5 sute de euro pe un concert, dar uite ca poate are o chirie, o intretinere, facturi, telefoane, instrumentale, videoclip, etc.
Atunci din ce traiesc? Daca nu traiesc din muzica, din ce?
Repet, nu subestimati castigurile acestor oameni! Si, p.s., de contracte de publicitate ai auzit? Sau tu crezi ca la concerte nu se face asa ceva?
Cati dintre voi au tricouri cu 20cm?
Moda hip hop e, totusi, puternica. Sau acum o sa imi spui ca toti copii pe care ii vad pe strada cu haine largi, sepci intoarse si echipament de baschet sunt doar in imaginatia mea?
dar tu cum asculti doar getto daci, e normal sa nu stii de versurile de care spuneam. Pe vremea aceea, singura sursa de muzica era originalul si era mult mai greu sa piratezi.
Pe vremea aia, mai faceam si noi un pic de rap. Pe vremea aia, luam casete. Pe vremea aia cand nu aveam casete in original, le inregistram.
Nu inteleg de ce te-ai aruncat acum asupra pirateriei. Nici nu discutam despre asta. Ai schimbat subiectul doar asa...
Numai ca noa, asa se face cand ai idei gresite. Iti repet de cate ori vrei tu. Nu cantaretii se ocupa de comercializarea cd-urilor! Casele de discuri o fac. Aia iau grosul incasarilor.

