FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Hip Hop

«11516171819115»
puyol12.01.2010 22:03
Am ascultat CTC si pot sa zic ca imi place. Dar de la a-mi placea mie la a fi underground...hahhahahahahahahhah... long way my brothers.

 

 

valeu :)))

sa-nteleg ca tu esti un etalon, adica tu decizi cine e underground si cine nu? Cine e bun sau nu ? Iar unul din criteriile de baza pentru ca o trupa sau un mc sa fie under, e acela ca trebuie sa-ti placa tie? Sigur esti acelasi Adrian care publica articole pe fcsteaua.ro ?

 

cata filosofie, vai de viata mea... cum adica guess who e un obosit pt ca nu e underground?!?! Pai daca omu' nu canta pe gustul tau, nu inseamna ca e un "obosit".

 

apropo, sunt ff curios... ce inseamna "underground", cum ai defini conceptul ?

 

tu cam confunzi un pic sula cu prefectura... fotbalul cu muzica... daca tie iti place o trupa, nu inseamna ca celelalte sunt varza. Muzica e o ARTA... iti poate place sau nu.

 

CTC a aparut prin 2001, 2002, 2003, odata cu proiectul verde? tin sa te anunt ca proiectul verde a aparut in 2004 :))). Si CTC a aparut cu mult inainte de 2004 ;). La fel si Raku.

 

MoWeed12.01.2010 22:42

N-ai de unde stii cum ar fi fost astazi. Gandeste-te ca astazi curentul hip-hop este mult mai popular ca in perioada aceea.

 

Tu ai ascultat melodiile de la GuessWho, Spike, Cedry2k, Nimeni Altu, Cumicu, Carbon(atentie, nu Cabron), SDST ca sa zici ca Romania nu are hip-hopperi adevarati?

 

 

Chiar iti recomand melodiile celor de la SDST: "Ingeri deasupra Romaniei" si "Scrisoare de pe front" si melodia "Fii ai bravilor soldati" a lui Nimeni Altu. Asta pentru ca te stiu patriot...

Adrian12.01.2010 22:50

puyol

 

imi pare rau ca nu sunt o wikipedie a rapului romanesc. ctc stiu ca a aparut la inceputul anilor 2000. tot atunci sau imediat dupa proiectul verde, in care erau ctc, deceneu, da hood justice si nu mai stiu cine, ctc a facut ala cu original verde.

 

I-am ascultat pe astia, mi-au placut dar nu pot sa zic ca sunt under. Cauta niste underground pe youtube si compara. Ca asta poti sa faci si tu.

 

De Raku cred ca ai dreptate. Ca imi aduc aminte ca a facut niste lucruri cu parazitii inainte de proiectul verde. Pe la inceputul anilor 2000. PLM nu ii stiu pe ani.

Is nu stiu cati ani de atunci. Eu nu tin minte ce am facut ieri, vrei sa tin minte ce era acum 10 ani?

 

Cat despre guess who, ala e obosit rau de tot. Nu se compara cu astia de mai sus. E departe rau. Deh, ce plm, acum toata lumea se poate face repăr.

 

 

MoWeed

 

Am ascultat toate melodiile alea enumerate de tine, la cele de pe front ma refer. Si sunt un exemplu foarte bun in legatura cu ceea ce ziceam. Rapul nu inseamna sa ii atingi pe altii cu niste mesaje, sa trezesti sentimente, etc. Inseamna sa zici ce ai de zis, plm. Si daca se intampla, se intampla. Ca si normal ca unii vor gandi la fel.

Mie nu imi plac treburile astea care se forteaza asupra ta.

Repet, ascultati Getto Dacii si comparati. Se va vedea diferenta si la mesaje si la rime.

MoWeed13.01.2010 07:55

Poti sa spui tu ce ai de spus pe 50 de albume, daca nimeni nu se regaseste in textul tau n-o sa ai niciodata fani.

In hip-hop conteaza cel mai mult mesajul transmis.

Adrian13.01.2010 08:19
Poti sa spui tu ce ai de spus pe 50 de albume, daca nimeni nu se regaseste in textul tau n-o sa ai niciodata fani.

In hip-hop conteaza cel mai mult mesajul transmis.

 

Esti sigur?

Pai, ce? Faci hip hop pentru altii sau pentru tine?

bodanelu13.01.2010 08:20

Raku a plecat din Morometii.

 

 

Da_hood_justice...

MoWeed13.01.2010 08:23

Sunt sigur.

Nu e vorba ca faci hip-hop pentru tine sau pentru altii, dar daca nimeni nu se identifica cu mesajul tau nu inseamna ca esti "cel mai underground" artist, ci ca esti un artist slab.

Mesajul e cel mai important

 

 

Daca tot ce conteaza e sa spui ce vrei tu, inseamna ca 50 Cent e unul din cei mai mari hip-hopperi. Melodiile lui nu transmit nici un mesaj, dar asta nu conteaza...

Adrian13.01.2010 08:41

Ce mesaje visati mai?

Numai mesaje va trebe. De ce simtiti nevoia ca trebuie sa influentati?

 

Pai, plm, daca eu simt nevoia sa fac rap despre cat de naspa e Gigi, ma doare in putza daca lumea e de acord sau nu.Mesaju pulii.Si 50 de centi trimite mesaje, iti zic eu. Sunt aceleasi mesaje pe care le vezi in manele. Apeleaza la toti cocalarii americani. Asculta mai atent si o sa vezi.

pytycrys13.01.2010 08:50

Guess Who si Spike nu sunt underground clar. Au avut cateva piese care au iesit pe posturi si la radio.

Crede-ma, nu cred ca vom vedea vreodata un clip sau o piese de a lui Cedry2k , CTC, Nimeni Altu, Aforic,Carbon ,samd pe posturile de televiziune de rahat de la noi,sau vom auzi la radio.

puyol13.01.2010 09:02

ctc-ii si cedry2k au fost la radio si au dat freestyle-uri...

 

sincer, sunt un pic surprins de felul cum priviti pe aici rap-ul, ma gandeam ca fiind baieti de comitet, tineret in general, care o ardeti la meciuri, veti fi mult mai open-mind. Nu pot sa inteleg cum puteti fi atat de "ultrasi" cand vine vorba de muzica. O luati personal asa, ma refer la muzica.. dar ma rog, fiecare cu viziunea lui... :)

 

Adrian, spuneai ca nu mai sunt trupe ca NWA, AC/DC... ce, si astia erau underground? :)

Adrian13.01.2010 09:40

puyol

 

Am vorbit despre underground si despre calitatea muzicii. Sunt diferente intre ele. Una e sa iti placa sa asculti, alta e sa fie underground. Nu inseamna ca doar pentru ca iti place tie ce canta nu stiu care, e si underground.

 

Eu nu inteleg de ce v-ati suparat asa, mai ales ca nu am zis ca CTC sau altii fac muzica proasta. Doar am zis ca nu sunt underground.

 

Rap-ul e ceva personal. Pacat ca multi nu inteleg asta.

 

Cand ziceam de AC/DC si altele vorbeam de calitatea muzicii si de scaderea ei in timp.

Daniel-Ionut13.01.2010 10:51
tu fara mafia esti k un tigan fara Adrian, e acelasi lucru

 

Cu BUG Mafia trebuie sa ne trezim dimineata! :thumbup:

Ronnie13.01.2010 12:17

@Adrian

 

Ok. In primul rand ce inseamna pentru tine hip-hop underground? Am asa senzatia ca vorbesti fara sa stii. Eu consider ca un artist under este cel care stie sa se faca promovat fara videoclipuri, aparitii la radio sau emisiuni (gen Nimeni Altu, CTC). Si nu poti spune despre cineva ca (,) canta underground. Undergroundul nu este un gen de muzica, poti spune de exemplu ca este mai putin comercial. Undergroundul este o subramura a hip-hop-ului (nu m-am exprimat chiar bine, dar sper ca ai priceput).

 

Nu inteleg unde tot bati atata cu Guess Who. Daca nu iti place, nu asculta frate, nu cred ca se supara nimeni. Dar asa ai un stil, semeni perfect cu cel pe care il detesti cel mai mult, Gigi. Ce nu iti place, jignesti. Guess Who nu face hip-hop underground si nu a sustinut nimeni de aici acest lucru. El lucreaza cu o casa de productii destul de buna, are videoclipuri si apare la radio si TV. Diferenta dintre el si repperii comerciali de la noi din tara este ca nu a cantat niciodata pe ritmuri de muzica tiganeasca, dance sau de club si nici nu se lauda aiurea prin piese. Imi pare rau pentru tine daca ai borat cand ai ascultat "Locul Potrivit". Daca ascultai piesa "Tu" probabil erai in coma acum :) .

 

Apropo, Guess Who este stelist si anti-Becali (am citit intr-un ziar), poate il vei avea si pe el la inima asa cum ii ai pe Ghetto Dacii despre care " ii suspectezi ca ar fi stelisti."

 

Te sfatuiesc sa asculti o piesa de la un artist care nu a aparut niciodata nici macar pe o pagina de ziar. Poate mai revii putin cu picioarele pe pamant.

 

 

Interesant cum spui ca CTC sunt cat de cat mai aproape de underground si in urma cu 24 de ore ziceai ca ei canta "manele underground".

 

Adrian: Sunt foarte putini rapperi adevarati in Romania. Din cei cunoscuti: Ghetto Dacii, Parazitii, Raku si cam aia care umbla cu ei.

Guess Who a fost lansat de baietii de la Parazitii. La fel si Spike. Acum e un "adevarat"? Apropo, sa imi explici si ce inseamna rapper adevarat si neadevarat. Daca vrei, bineinteles.

 

puyol13.01.2010 12:41

bine punctat omu'. Piesa aceea am dedicat-o si eu "criticilor" de aici, nu cu mult timp in urma.. :D

Adrian13.01.2010 13:11
Eu consider ca un artist under este cel care stie sa se faca promovat fara videoclipuri,

 

Cu asta m-ai dat gata.

Ce ii oprea pe bug mafia sa nu se faca ascultati daca nu facea videoclipuri?!

Crezi ca nu existau destui copii cu haine largi si sepci intoarse care sa dea din cap pe muzica lor.

 

Zici ca eu nu stiu ce e under dar iti dai singur in cap si demonstrezi ca nu stii.

 

Voi nu faceti diferenta intre underground si comercial. Cel putin tu nu faci. Tu probabil crezi ca, daca iti intorci sapca si bagi ceva rime cu gangsteri, esti rapper."Artistul" pe care mi l-ai pus mai jos e exemplul clar de intelegere gresita a ceea ce inseamna rapul. Tu crezi ca, daca vorbeste despre "cai gresite" "saracie" "pistol la tampla" "prefacuti" "sa facem ceva" etc, asta e rap? Cine e acel "noi" despre care vorbeste? Eu si el? Nu cred. Nu ma identific cu baiatul.

 

Pot multi sa zica ca nu fac comercial daca fac comercial. Asta de mi l-ai aratat tu face comercial. Stii care e problema? Nu l-a semnat nimeni inca sau nu a reusit sa isi faca loc printre "veterani". Ca, daca reusea, sigur era in top.

 

Undergroundul este o subramura a hip-hop-ului

 

LOL!

Crezi ca hip-hopul a aparut odata cu marile case de discuri sau a pornit din strada,de jos, de la oameni care si-au bagat **** si au facut rap spunand ce simt ei, fara sa ii intereseze de restul.

 

Daca nu ati inteles inca, rapul il faci pentru tine, nu pentru altii, nu ca sa atragi public. E normal sa nu intelegeti asta daca nu ati facut sau daca ati stat toata viata si ati ascultat chestii date pe la TV sau radio si care sunau bine.

 

Ma doare in cot ce e ghici cine. Poa' sa fie si lunetistul care il omoara pe becalii. De aia nu mai pot eu. Intre el si cocalarii manelisti americani nu e nici o diferenta.

 

Interesant cum spui ca CTC sunt cat de cat mai aproape de underground si in urma cu 24 de ore ziceai ca ei canta "manele underground".

 

Fata de altii sunt mai aproape. Ca nici aia nu s-au prea imbogatit din rap. Sau crezi ca nu puteau? Aia nu inseamna ca sunt underground.

 

 

Adrian: Sunt foarte putini rapperi adevarati in Romania. Din cei cunoscuti: Ghetto Dacii, Parazitii, Raku si cam aia care umbla cu ei.

Guess Who a fost lansat de baietii de la Parazitii. La fel si Spike. Acum e un "adevarat"? Apropo, sa imi explici si ce inseamna rapper adevarat si neadevarat. Daca vrei, bineinteles.

 

Evident ca limitat, frate. Tu poti sa intelegi ce vrei. Si aia de la Anonim au plecat de la Parazitii. Aia is tare underground, nu am ce zice.

 

Parazitii sunt baieti destepti. Si-au dat seama ca nu pot rezista daca nu fac ceva compromisuri. Oricum, nici ei nu se apropie macar de nivelul Getto Dacilor.

 

Du-te si fa niste rap si o sa intelegi. Nu e destul sa asculti si sa postezi pe forum, crede-ma.

 

 

ia uite aici niste rap adevarat

 

Ronnie13.01.2010 13:30

Ok. In primul rand nu stiu ce inseamna pentru tine undergroundul.

 

Si chestiile astea cu comercial, necomercial pe mine, ca si ascultator, ma doare-n p... daca o melodie imi place, o ascult.

 

Ce ii oprea pe bug mafia sa nu se faca ascultati daca nu facea videoclipuri?!

Crezi ca nu existau destui copii cu haine largi si sepci intoarse care sa dea din cap pe muzica lor.

 

Si ei cum isi mai intretin familia, cum isi platesc taxele catre stat? Un artist trebuie sa stie sa scoate si bani de pe munca lui.

 

"Artistul" pe care mi l-ai pus mai jos e exemplul clar de intelegere gresita a ceea ce inseamna rapul

 

Artistul respectiv isi exprima o opinie printr-o melodie. Tu nu faci decat sa spui "asa NU", dar nu vrei sa ne explici opinia ta.

 

Pot multi sa zica ca nu fac comercial daca fac comercial. Asta de mi l-ai aratat tu face comercial.

 

Ma innebunesti cu atata comerical si necomercial. Ce plm inseamna ma comercial si ce inseamna necomercial?!!?

 

Ma doare in cot ce e ghici cine. Poa' sa fie si lunetistul care il omoara pe becalii. De aia nu mai pot eu. Intre el si cocalarii manelisti americani nu e nici o diferenta.

 

Cu ce se aseamana Guess Who de 50 CENT?

 

Discutam mai multe cand imi explici ce inseamna comercial/necomercial, undergroundul pentru tine.

 

PS: Parodia pe care ai pus-o tu inca nu m-am prins daca e pusa in mod ironic sau nu.

Adrian13.01.2010 13:46

Da' nici nu am zis sa nu ascultati daca va place. Aici e buba. Voi ati sarit in capul meu doar pentru ca am zis ca nu sunt under. De la asta voi ati inteles ca ctc sau nu mai stiu care sunt naspa. V-am zis clar care nu imi plac mie si de ce si v-am zis la fel de clar si ca ascult unele formatii care va plac si voua. Numai ca ati inteles ce ati vrut. Nu te oblig sa asculti ce ascult si eu si ti-am zis de nenumarate ori ca eu nu am de gand sa ma apuc acum sa va tin lectii de istorie a rapului pentru ca nici nu stiu 100% totul si ar fi o prostie. Rap-ul il descoperi singur, nu iei ce iti spune unul sau altul. Cand o sa vezi underground, o sa iti dai seama de diferente.

 

Sunt gata sa bag mana in foc ca nu ai facut o comparatie intre Getto Daci si astia de azi. Uita-te la versuri si la rime frate, acolo e diferenta de clasa. Ca, pana la urma, asta inseamna rapul - sa vorbesti. In engleza, asta inseamna cuvantul: to rap=a vorbi, a conversa, a spune

 

 

Si ei cum isi mai intretin familia, cum isi platesc taxele catre stat? Un artist trebuie sa stie sa scoate si bani de pe munca lui.

 

Eh, daca vrei sa te faci lautar, atunci nu zi ca nu canti la petreceri!

Daca ei vor sa faca rap pe bani, atunci, fara suparare, nu au cum sa fie underground. Si asta din start!

Daca apoi te mai uiti si la versurile lor si vezi ca sunt facute pentru a atrage public, totul e clar!

 

"nu e nimic pe lumea asta la fel, ca viata care-o am in cartier" - ce **** de viata are ala in cartier? Vai de **** lui daca ala crede ca ma impresioneaza victimizandu-se.

"printre blocuri sutem noi sa ne-ntelegi mai bine" - cine **** vrea sa ii inteleaga?!

 

Gandeste un pic obiectiv, nu ti se pare ca versurile astea si cele asemanatoare lor promoveaza mentalitatea de cocalar?

 

 

Ma innebunesti cu atata comerical si necomercial. Ce plm inseamna ma comercial si ce inseamna necomercial?!!?

 

Poti sa cauti in dictionar pentru o mai buna intelegere. Eu cred ca am fost destul de clar: rapul adevarat il faci pentru tine, nu pentru altii. Spui tu ce ai de spus, nu ce vor altii sa auda.

 

Cu ce se aseamana Guess Who de 50 CENT?

 

Intre SUA si Romania exista diferente. Ce se vide in SUA nu are asa de mult succes in Romania. Acolo da bine daca vorbesti despre curve si bani si petreceri, ca aia isi permit. Sau isi permiteau la vremea aia. De fapt, da. Chiar isi permiteau. Ca inainte de criza o duceau chiar foarte bine.

La noi e la moda politicul.

"Nu ne-am nascut in locul potrivit" - Da' unde ma-ta voiai sa te nasti? Moare domnul Guess Who de foame? De ce vorbeste despre lucruri care nu il afecteaza? Are el probleme cu banii? I-au pus politicienii bete in roate? Sa-mi explice cineva si mie, ca nu inteleg.

 

Nu e facuta piesa asta ca sa atraga publicul, ca sa faca o legatura intre rime si public? Atunci cum ma-sa sa nu fie comercial?

 

Parodia aia pe care tu o iei la misto e facuta ca sa isi bata joc de niste loseri care, la fel ca multi din tinerii de azi, au crezut ca fac rap daca baga cu cartiere, cu femei, petreceri, etc.

E pentru public piesa? Nu. E o dedicatie. Te face sa vrei sa mai asculti? Probabil, ca mie imi place. Poate si altora.

Ronnie13.01.2010 14:15
Daca ei vor sa faca rap pe bani, atunci, fara suparare, nu au cum sa fie underground. Si asta din start!

 

Cei care asculta rap sunt rapperi, nu rapperi comerciali sau under.

Daca scoti o piesa rap buna si ai si noroc cu un impresar sau casa de discuri buna poti ajunge la radio sau TV si scoti bani. Si nu trebuie sa faci ceva comercial precum Puya, poti foarte bine sa canti acelasi stil si acelasi hip-hop bun (gen Guess Who, care a ramas acelasi din perioada Anonim).

 

BUG Mafia este una din trupele cu care am crescut. Este una din trupele preferate. Mie imi place. Daca ei promoveaza mentalitatea de cocalar, atunci sunt cocalar. Piese gen "Nimeni mai presus", "Poveste fara sfarsit", "Pana cand moartea ne va desparti", "Capu' Sus" sau "N-ai fost acolo" sunt piese care le voi asculta si peste 25 de ani. Eu sunt mai deschis la minte, stiu ca artistul trebuie sa scoata si bani, d-aia nu il condamn nici pe Puya, care era genial in La Familia.

 

Referitor la ce spui despre Guess Who, am spus-o si eu, au spus-o si ceilalti colegi de forum: GUESS WHO NU ESTE UN ARTIST UNDERGROUND! Este un lucru evident. El canta si pentru bani, la fel cum o fac majoritatea rapperilor din lume. Tu crezi ca Ghetto Dacii nu ar fi vrut sa scoata (sau poate au scos) bani din asta? Iar comercial inseamna cu totul altceva decat ce spui acolo (cum ca ar canta despre politica, pai despre ce plm vrei sa cante?! boabe de orez?).

 

Si asculta te rog frumos melodia asta: Cedry2k - Nimeni Altu - Contra cost. Ai sa intelegi de ce vor bani din hip-hop ei. Asculta toate melodia ca sa o intelegi.

MoWeed13.01.2010 14:38

E clar ca Adrian iar are un fix si nu poate sa scape de el. Rau este ca vorbeste despre lucruri despre care habar nu are(chiar el a recunoscut ca nu a ascultat piese ale unor artisti pe care-i ataca).

Adrian13.01.2010 15:05
Cei care asculta rap sunt rapperi

 

Cei care asculta rap sunt ascultatori. Rapperi sunt aia care fac rap.

 

Daca scoti o piesa rap buna si ai si noroc cu un impresar sau casa de discuri buna poti ajunge la radio sau TV si scoti bani. Si nu trebuie sa faci ceva comercial precum Puya, poti foarte bine sa canti acelasi stil si acelasi hip-hop bun (gen Guess Who, care a ramas acelasi din perioada Anonim).

 

Tu inca crezi ca Guess Who si Anonim nu sunt comerciali? Ok. Fie cum zici tu.

 

BUG Mafia este una din trupele cu care am crescut.

De unde si ideile gresite despre ceea ce inseamna rap.

 

Piesele pe care le enumeri tu sunt facute ca sa atraga public. Pricepi?

 

Tu crezi ca Ghetto Dacii nu ar fi vrut sa scoata (sau poate au scos) bani din asta?

 

Pai nu au scos. Ca, in 5sau 6 ani de existenta, au facut doar 2 albume. Aia au facut rap pentru ei, nu pentru public sau bani. De aia au si rezistat atat de mult desi nu au scos la fel de mult. Nu vezi ca in ziua de azi unii, mai noi, cum fac o pauza, cum se duc dracului.

 

Am ascultat melodia si mi-a placut ca au inceput cu prostii din drept. Mai ales ca vineri am examen la drept societar :))

Dar iar observ ca apare acele "voi", "noi". Ce plm?!

Si numai tu crezi ca ei nu castiga nimic si ca o duc super greu. Prietene, iti spun eu, sunt multi rapperi care fac freestyle si o fac de placere, nu pentru bani. Ca nu ii impiedica banii sau lipsa lor sa faca rap. Asta nu pricepeti voi.

 

Crezi ca, daca nu ai bani, nu poti vorbi? Astea sunt povesti.

 

 

moweed

 

cred ca am destula experienta in rap si nu trebuie sa ascult o mie de piese de la un "artist" ca sa imi dau seama de fata lui.

 

Da' nah, e greu sa iti dai seama ce e adevarat si ce nu cand "cresti cu mafia".

Ronnie13.01.2010 15:40
Cei care asculta rap sunt ascultatori. Rapperi sunt aia care fac rap.

Mama, ce om dificil esti! Maine am sa imi cer scuze tuturor oamenilor care i-am facut manelisti. Ei sunt ascultatori de manele, nu manelisti.

E acelasi lucru, omule!

 

Tu inca crezi ca Guess Who si Anonim nu sunt comerciali? Ok. Fie cum zici tu.

Dupa principiile mele, nu. Eu ti-am spus ce inseamna pentru mine comercial sau underground. Oricum, eu nu imi sortez preferintele muzicale dupa comercial sau underground. Eu am doua mari si late: "imi place" si "nu imi place". Apropo, nu mai exista Anonim.

 

De unde si ideile gresite despre ceea ce inseamna rap.

Piesele pe care le enumeri tu sunt facute ca sa atraga public. Pricepi?

 

Evident ca sunt facute sa atraga public. Dar eu cred ca fac parte din publicul care asculta muzica buna (hip-hop), cel putin asa vreau sa cred. Piesele pe care eu le-am enumerat sunt piese care pe mine ma ating la suflet, si eu asta vreau sa ascult. Nu imi trebuie rime de la Shakespeare neaparat. Vrau pe langa versuri sa aud si un beat bun.

 

AC/DC, NWA crezi ca fac muzica pentru ei. Nu, o fac pentru bani. Toata lumea o face pentru bani. Ca si in fotbal. Toti joaca pentru bani. A, ca unii nu accepta sa joace pentru echipa rivala. La fel si in muzica, nu ai sa vezi un Nimeni Altu', Cedry2k, Aforic, Cumicu sau Vescan sa cante manele.

 

Pai nu au scos. Ca, in 5sau 6 ani de existenta, au facut doar 2 albume.

 

Majoritatea din cei pe care i-am enumerat eu mai sus au scos cam un album de cand sunt ei (Guess Who-2009, Nimeni Altu'- 2008, doar Cedry2k are doua, unul din 2007 si unul din 2010, scos zilele trecute si Spike 2006 si 20009) si majoritatea au intrat in rapul romanesc cam de prin anii 2004-2005. Deci nu ii poti incadra in categoria celor care scot albume an de an.

 

Tu nu pricepi ultimele versuri din melodia respectiva:

"Nu e ca si cum vreau sa ma-mbogatesc din asta

E doar ca sa pot continua sa fac asta".

 

Crezi ca, daca nu ai bani, nu poti vorbi? Astea sunt povesti.

Asta este cea mai mare... perla (ca sa nu ii spun mai urat) pe care ai putut sa o spui. Evident prietene, daca iti respecti fanii vrei sa scoti melodii cu o calitate buna din punct de vedere audio (Ghetto Dacii la fel ar fi facut, doar ca in '96 nu era o tehnologie extraordinara. Nu ai vrea sa auzi niste piese de la ei pe o calitate mai buna?) si asta nu o poti face decat intr-un studiou profesionist, dj priceputi. etc. Ca doar piese nu se fac in fata monitorului, cu un microfon si un negativ de pe net.

 

Eu mai sunt inregistrat si pe un forum de hip-hop din Romania de foarte mult timp si acolo sunt si oameni de la case de discuri care au si spus-o ca muzica hip-hop se vinde foarte prost. Artistii scot foarte putin profit de pe urma cd-urilor vandute. Asa ca nu imi spune tu ca ei sunt putrezi de bogati sau alte bazaconii.

greenyes13.01.2010 17:17

Problema e ca multi care asculta ce canta Cedryk, CTC, Raku, Nimeni Altul, Aforic (in special melodiile cu un puternic mesaj social si indemn la atitudine) nu inteleg nimic dar aduc vorbe mari (goale) acestor artisti.

 

Multi care comenteaza aici si-i lauda pe cei mentionati mai sus l-au luat la misto pe Dan_20 cand acesta a postat pe alt forum niste filme despre viitorul omenirii condus de masoni si restul clicii de papusari.

 

Pai Cedryk si co canta despre masoni, cip-uri, controlul mintii prin diferite metode de manipuare, etc. dar cine pelea mea sa inteleaga.

 

Ok, sa spunem ca nu ai stiut DAR daca tot te lauzi ca-i ascultii pe baietii astia care, O REPET, au o grmada de melodii in care sunt mentionati masonii, cip-urile, manipularea, si ne indeamna pe noi ASCULTATORII sa numai punem botul la rahatul lor, sa luam atitudine, CAND vezi ca vine altul, Dan_20 care iti recomanda sa vezi niste filme despre MASONI,CIP-uri, MANIPULARE, adica ce canta artistii tai preferati, nu te apuci frate sa faci misto de Dan_20, in cel mai rau caz iti pui intrebarea: bai, Cedryk si restul tocmai despre asta canta, pelea mea, o fi ceva daca astia pe care-i laud eu canta despre ce a postat "fraierul" asta de Dan_20?

 

Dar de unde, toti laudarosii lui Cedrea si co au dat-o in "dume", l-au trimis la somn pe Dan_20, au dat-o in caterinca, etc

 

Ce pelea mea mai ascultati fratilor? Ce pelea mea intelegeti din Istorii secrete (Cedrea si Deliric), Secretul din Atom (CTC), Zilele fricii (Cedryk), Astia-s banditi (Nimeni altul), etc etc etc????

 

L.E. Am postat si aici ca sa fiu sigur ca mesajul ajunge unde trebuie fara sa stiu ca mi s-a raspuns intre timp pe celalalt forum unde am post un mesaj asemanator

pytycrys13.01.2010 17:51
E clar ca Adrian iar are un fix si nu poate sa scape de el. Rau este ca vorbeste despre lucruri despre care habar nu are(chiar el a recunoscut ca nu a ascultat piese ale unor artisti pe care-i ataca).

 

Subscriu.

Ca sa intelegi mai bine ce e hip-hop`ul ,Adrian,sa nu ramai doar Ghetto-Dacii ,ca vad ca doar p-aia ii mentionezi , asculta si tu "Hip-hop all day" , "In dulcele stil clasic" de Cumicu, orice de Cedrea si Nimeni Altu .

 

PS: Nu mai spune ca Ghetto-Dacii sunt peste Parazitii ca 99% dintre cei de pe forum o sa rada de tine,pe drept motiv.

puyol13.01.2010 19:19

adriane, oricat de multi ani ai de cand asculti rap, nu poti emite, si niciunul de altfel, ca X e mai bun ca Y. Poti spune doar ca X imi place mai mult ca Y. Atat...

 

apoi, daca tot ii acuzi pe mafioti... ca cica nu erau reali. Iti spun ceea ce urmeaza din postura unui ADMIRATOR al MARELUI MAESTRU Deceneu, unul din mc-ii care pe mine pur si simplu ma rup. Omu' este geniu. Cum le scoate, nu cred ca cineva il va ajunge... dar te intreb, de curiozitate. Stii cum o duce acum? Stii ce e de capul lui ? Si nu vorbesc in necunostinta de cauza. Situatia in care se afla acum este in totala contradictie cu "fraiere tu nu ma poti da jooos, te respect veninos direct intravenos... cand vii la mine ia-ti respectul cu tine.. etc". Si desi stiu asta, pt mine omul nu e zeu, dar e pe acolo... un fenomen, cum nu va mai pupa Romania prea curand.

 

apropo, daca iti place deceneu, atunci asculta asta: www.ryu.ro

 

daca nu iti place albumul respectivului, o sa astept un ban de la tine, si vorbesc serios.. :)

Adrian13.01.2010 19:29

Ronnie

 

Ai facut rap vreodata?

 

Baiatule, fa diferenta intre Hip Hop si Rap. Rapul face parte din Hip Hop dar nu e acelasi lucru. Hip Hopul e un stil de viata. Graffiti, breakdance, rap, platanele, astea fac hip hopul. Poate ca esti hip hoper, ca ai stilul asta de viata, dar asta nu te face rapper.

 

Si da, poti sa te duci sa le ceri scuze la aia care asculta manele doar ca le place sa asculte si in rest nimic. Aia sigur nu sunt manelisti.

 

Si eu joc fotbal de placere, sunt fotbalist?

 

Apropo, nu mai exista Anonim.

 

Si uite cum mi-ai confirmat ce am zis in alte parti.

 

 

Evident ca sunt facute sa atraga public. Dar eu cred ca fac parte din publicul care asculta muzica buna (hip-hop), cel putin asa vreau sa cred. Piesele pe care eu le-am enumerat sunt piese care pe mine ma ating la suflet, si eu asta vreau sa ascult. Nu imi trebuie rime de la Shakespeare neaparat. Vrau pe langa versuri sa aud si un beat bun.

 

AC/DC, NWA crezi ca fac muzica pentru ei. Nu, o fac pentru bani. Toata lumea o face pentru bani. Ca si in fotbal. Toti joaca pentru bani. A, ca unii nu accepta sa joace pentru echipa rivala. La fel si in muzica, nu ai sa vezi un Nimeni Altu', Cedry2k, Aforic, Cumicu sau Vescan sa cante manele.

 

Ma indoiesc ca stiu sa cante manele. Auzi, daca ar stii, ai baga mana in foc ca nu ar face-o? Eu nu cred. Ca nu ii cunosti tu personal.

 

Si, daca sunt facute sa atraga public, nu sunt comerciale?

 

Majoritatea din cei pe care i-am enumerat eu mai sus au scos cam un album de cand sunt ei (Guess Who-2009, Nimeni Altu'- 2008, doar Cedry2k are doua, unul din 2007 si unul din 2010, scos zilele trecute si Spike 2006 si 20009) si majoritatea au intrat in rapul romanesc cam de prin anii 2004-2005. Deci nu ii poti incadra in categoria celor care scot albume an de an.

 

Tu nu pricepi ultimele versuri din melodia respectiva:

"Nu e ca si cum vreau sa ma-mbogatesc din asta

E doar ca sa pot continua sa fac asta".

 

Ti-am zis deja ca e destul de greu sa iti faci loc in industria asta. Numai pentru ca au scos putine albume nu inseamna ca nu vor scoate mai multe in continuare. Si, daca in 2011, scot fiecare cate 2 albume, ce te faci?! Si inca 2-3 dupa si tot asa. Lasa-i un pic sa prinda radacini. Vorbim dupa. Spre deosebire de ei, Getto Dacii nu au mai continuat.

 

Cat despre versurile alea, ce plm?! Nu poate sa faca rap daca n-are bani? E o tampenie. Cand o dadeam pe la 16-17 ani cu versuri peste tot mie nu-mi pasa de bani. Nici nu ma gandeam ca imi trebuiesc bani ca sa fac aia. Da' atunci era altceva. Atunci nu eram asa de innebuniti sa stam in casa. Atunci ne mai intalneam cu prieteni pe undeva, mai mergeam cu o rola ceva, ieseam in oras. Ete na, acum e prea bine acasa la TV si computer. Faci rime pe mesager ca e tot una, nu?

 

De aia se duce totul dracului, ca lumea e tot mai lenesa. Asta e.

 

Sa-mi explici te rog de ce are nevoie de bani ca sa faca rap.

 

 

Evident prietene, daca iti respecti fanii vrei sa scoti melodii cu o calitate buna din punct de vedere audio

 

Noi despre ce discutam acum? Despre rap underground sau despre rap comercial? De unde **** mea vezi fani la underground?

Repet pentru a mia oara.

RAPUL IL FACI PENTRU TINE, NU PENTRU ALTII.

 

Din moment ce te preocupa fanii, las-o-n sange de treaba, te preocupa si banii pe care-i scoti de pe ei.

 

Sa nu crezi tu ca, numai pentru ca zic ei ca nu vor bani, chiar e asa.

 

Eu mai sunt inregistrat si pe un forum de hip-hop din Romania de foarte mult timp si acolo sunt si oameni de la case de discuri care au si spus-o ca muzica hip-hop se vinde foarte prost. Artistii scot foarte putin profit de pe urma cd-urilor vandute. Asa ca nu imi spune tu ca ei sunt putrezi de bogati sau alte bazaconii.

Hai sa va mai spun ceva.

Voi stiti cum isi castiga artistii astia grosul banilor?

Din vanzari de discuri? NU! Un nu foarte mare.

Grosul banilor vin din concerte. Si puteti sa verificati oriunde vreti. cd-uri si casete-astea conteaza ca sa fidelizeze publicul, nu pentru venit. Ii doare pe ei fix in penis ca tu piratezi sau iei the real deal. Cand vii la un concert de-al lor si dai nu stiu cati bani si ei sunt platiti bine, iti zic eu ca ii doare in cot de toate melodiile piratate.

 

Interesati-va sa vedeti daca nu am dreptate.

 

De aia e asa de greu sa iti faci loc in industria asta. Daca nu ti-ai castigat repede niste fani, esti gata. Cine crezi ca te cheama la concert?

 

 

 

pytycris

 

Nu pot sa zic altceva decat: asculta Getto Dacii si vorbim dupa.

 

 

puyol

 

Auzisem la un moment dat ca cica Deceneu ar fi innebunit din cauza ca si-a pierdut parintii. Dar nu stiu sigur.

 

 

p.s. Voi nu vreti sa intelegeti un lucru: Nu am zis ca nu imi place, am zis doar ca nu e underground!

«11516171819115»