Acu' vad:http://kameliahora.blogspot.com/
:) ![]()
)))
EDIT: PUYA-VIP
)DOAMNE ![]()
)
Acu' vad:http://kameliahora.blogspot.com/
:) ![]()
)))
EDIT: PUYA-VIP
)DOAMNE ![]()
)
Ce legatura are asta cu hip-hopul?
Vreau topic cu si despre Manele ![]()
Vreau topic cu si despre Manele![]()
Si cine te opreste...
EDIT: PUYA-VIP
)DOAMNE
)
Manea pe fata
voi de muzica asa, mai balcanica, ati auzit ? Mie unul imi place la nebunie piesa aceea, desi nu ascult manele, destestandu-le chiar. ![]()
daca instrumentalul lui puya suna a manea, atunci ce parere aveti domnior specialisti de muzica sarbeasca, greceasca, etc ? ![]()
Nu am auzit numai de muzica si zgomote.
Iar esti beat Maye?
@puyol
Mie mi se pare ca aduce a manea linia muzicala a melodiei. Mult mai mult decat muzica greceasca si sarbeasca. E o parere personala.
Da.
greenyes
baietii aia enumerati de tine fac rap underground?
Daca nici Cedrea nu face rap, eu ma apuc de ascultat manele!
Serios Adriane, aici nu ai dreptate.
@Adrian.
Cedrea e cel mai bun MC ,iar CTC una dintre cele mai bune trupe.
Punct.
Astea cu rapul le stiti voi astia mai tineri pentru ca nu stiti altceva. Degeaba incerc sa va spun acum ce si cum, ca nu are rost.
Eu zic ca, totusi, am crescut cu alte generatii de rapperi, mult mai buni decat ce e acum.
Am ascultat CTC si pot sa zic ca imi place. Dar de la a-mi placea mie la a fi underground...hahhahahahahahahhah... long way my brothers.
Oricum, fata de altii, recunosc, sunt mai aproape.
Rapul romanesc, de fapt, e destul de departe de underground. Ca, nah, de unde peleme sa se poata?! E si asta o scuza.
Sunt curios care de pe aici a facut un pic de underground, care a fost pe la rap battle ca alea din 8 mile, un pic de freestyle, ceva...
Ia sa va dau ceva, sa vedem daca stiti si daca va place:
p.s. sa-l scuzati pe chino ![]()
Hai ba, lasa-ma-n plm cu aerele tale de batran underground. Daca nu are rost sa ne explici noua, astora mai tineri, care era treaba cu rap-ul in vremea ta atunci lasa-ne.
Am ascultat si eu Ghetto Dacii si nu mi se par mai buni decat MC gen Cedry2k, Nimeni Altu sau Aforic. Dar asta depinde de gusturi.
Prietene, eu ascult rap de prin 98, nici nu mai tin minte. Eu ascultam CTC cand tu nici nu stiai ce e ala rap. Ii stiu de cand au aparut, de prin 2001-2002-2003(vremea asta). Erau cu proiectu verde, cu urban allstars, cu Deceneu. Daca nu ma insel, atunci a aparut si Raku, unul dintre cei mai buni rapperi din Romania.
Nu ma lua tu pe mine cu povesti ca nu cunosti. Getto Dacii erau cei mai buni. PUNCT.
De la cine crezi ca au invatat/copiat astia care acum se dau tari?
Pai, frate, tu crezi ca astia canta underground doar pentru ca baga chestii din astea de care te simti legat, care te ating, cu probleme ale poporului,cocalari, etc?
Guess Who ala e un obosit si jumatate. Cand am ascultat si eu rahatul ala cu "locul potrivit" mi-a venit sa borasc. Astia voi credeti ca sunt underground?
Eu nu ma apuc de explicat nimic. Asculta tu ce era pe vremuri si gata.
Getto dacii mi-s la suflet si pentru ca eu ii suspectez ca ar fi stelisti.
La asta de mai sus ascultati ce zice la 2.10 ![]()
La asta de mai sus sa ascultati ce zice la 2.31 ![]()
Daca am BUG Mafia nu imi mai trebuie absolut nimic!!!
numai doctori in rap pe aici...
nu prea ai cum sa ai respect pentru o trupa care a scos doar un album sau 2 in atatia ani de activitate.pentru mine erau prea obositori in '97 cand au scos albumul la cei 13 ani pe care ii aveam pe atunci.bine,eram influentat si de idolii de pe atunci:"getto dacii,locul vostru e in lanul de porumb,fraierilor".
mi se pare ca intrasera si ei in RANS la un moment-dat cu racla,sindicat aparent "periculos" in unele versuri dar extrem de timid pe strazi...sunt celebre bataile incasate de rimaru la vremea aia...
Daca am BUG Mafia nu imi mai trebuie absolut nimic!!!
tu fara mafia esti k un tigan fara Adrian, e acelasi lucru
Guess Who ala e un obosit si jumatate. Cand am ascultat si eu rahatul ala cu "locul potrivit" mi-a venit sa borasc. Astia voi credeti ca sunt underground?
da cine a zis k guess e under ?? la noi nu exista under,doar se cred under... pe langa asta k fiecare are preferintele lui,nu impune unu sau altu,deja 4-5 p'aici s'au nascut cu hip hop'ul in sange daca ne luam dupa spusele lor,n'are rost
rezistenta_ultras
2 albume au scos si foarte bine. Nu cantitatea conteaza. Getto dacii si-au pus amprenta pe hip-hop-ul romanesc. Au incercat sa educe rapperi romani dar nu le-a prea iesit.
BUG, La Familia, etc - fraieri si nimicuri. Si pot sa scoata ei inca o mie de albume ca tot nu vor fi la fel de buni ca Getto Dacii. Aia aveau altceva. Si in rime, in tot. Era rap adevarat.
De batai stiu doar ca puya si-a luat-o de la K-gula ![]()
cati nervi pe aici..
Prietene, eu ascult rap de prin 98, nici nu mai tin minte. Eu ascultam CTC cand tu nici nu stiai ce e ala rap. Ii stiu de cand au aparut, de prin 2001-2002-2003(vremea asta). Erau cu proiectu verde, cu urban allstars, cu Deceneu. Daca nu ma insel, atunci a aparut si Raku, unul dintre cei mai buni rapperi din Romania.Nu ma lua tu pe mine cu povesti ca nu cunosti. Getto Dacii erau cei mai buni. PUNCT.
De la cine crezi ca au invatat/copiat astia care acum se dau tari?
Pai, frate, tu crezi ca astia canta underground doar pentru ca baga chestii din astea de care te simti legat, care te ating, cu probleme ale poporului,cocalari, etc?
Guess Who ala e un obosit si jumatate. Cand am ascultat si eu rahatul ala cu "locul potrivit" mi-a venit sa borasc. Astia voi credeti ca sunt underground?
Eu nu ma apuc de explicat nimic. Asculta tu ce era pe vremuri si gata.
Getto dacii mi-s la suflet si pentru ca eu ii suspectez ca ar fi stelisti.
La asta de mai sus ascultati ce zice la 2.10
La asta de mai sus sa ascultati ce zice la 2.31
Se vede ''veteranu'' din tine
...nu la familia bug mafia....pai ce...: TE *** daca dai banu....cam asa..
Getto-dacii erau si sunt cei mai buni PUNCT....Puya e gay....Oricum cei mai tari:CTC,RAKU,SPIKE,Getto-dacii aforic,cedry2k...cam atat...
Poate ma insel eu dar sunt de parere ca totul se cam duce dracului si ca inainte se faceau lucruri mai frumoase.
Si desene animate si muzica si sport si tot.
Cand ma uit azi la desene animate, imi vine sa imi fac laba, atat is de bune tipele de acolo. Pai, ce plm?!, in cativa ani poate ca o sa am copii, la cacaturile astea trebuie sa ii las sa se uite?
La fotbal e plin de cocalari. Mentalitate de tot rahatul. Doamne ajuta ca mai exista sporturi adevarate: arte martiale, rugby, etc. Acolo mai inveti si ce inseamna respectul nu doar cum sa te dai mare.
La muzica se vede cel mai clar. Cacaturile astea de au aparut in ultimii 10 ani strica tot. Inainte aveai un rock frumos, rap, Led Zeppelin, AC/DC, NWA. Azi?
Azi ****, ca vine salam sa compuna ode pentru toti pseudofotbalistii si lumea crede ca aia e la moda.
O sa se duca si mai dracului industria asta muzicala. O sa vedeti.
Adriane ,
Spui ca o sa se duca dracului industria asta muzicala.Pai ce?!Avem industrie muzicala?
@Adrian
De acord cu tine, Getto Dacii au avut un impact semnificativ asupra hip-hopului romanesc. Chiar si acum ascult cu placere piese ca "Pe aici nu se trece" sau "Octombrie rosu".
Dar cate melodii ai ascultat de la Guess Who ca sa pui tu verdictul asta? Ai ascultat tot albumul?
Tu crezi ca Getto Dacii ar mai fi fost underground daca ar fi iesit acum pe piata? Ar fi beneficiat de aceeasi acoperire ca Guess Who. Un artist nu este underground dupa mesaj, un artist este underground cand canta de placere, nu pentru bani. Un artist underground nu are contract cu casa de discuri, nu scoate albume care sa fie vandute publicului larg. Asa ca, daca e sa o luam dupa definitie, nici Getto Dacii nu au fost underground.
Si un artist nu trebuie sa fie musai uderground ca sa fie hip-hopper adevarat. Trebuie sa nu cante cacaturi gen 50 Cent.
Industria muzicala s-a dus dracului deja. Muzica comerciala de azi(pentru ca asta sustine industria muzicala) este atat de superficiala si lipsita de sens incat numai muzica nu poate fi numita
N-am zis ca tre sa fie under ca sa fie rapper. Doar ca majoritatea sunt cantareti, atat.
N-am ascultat prea multe de la Ghici Cine ca nu mi-a placut baiatul de la inceput.
Getto dacii, daca ar canta azi, ar fi la fel.Dupa cum am zis, au scos doar 2 albume. In 5 sau 6 ani de existenta. Daca voiau, puteau sa bage pe bani si cantau si azi la petreceri si erau promovati prin gazeta prosturilor.
Cand faci rap, faci rap ca sa zici tu ce ai de zis, nu ca sa ii "atingi" pe oameni. Daca se intampla sa ii "atingi", asta e.
Uitati-va ce rime aveau Getto Dacii si comparati-i cu cei de azi. Veti vedea o foarte mare diferenta de clasa. Rime din alea nu mai pupa Romania in viitorul apropiat.
p.s. ati vazut cum zic de Steaua si de catzele rosii? ![]()