FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Candidatele La Titlu Si La Primele 6 Locuri in Liga I

«1234567»
Stryker30.08.2009 08:16

In ordinea asta : CFR, Poli si Dinamo , astea sunt contracandidatele la titlul , iar in cazul mai putin fericit , Urziceni,Brasov,Rapid,Craiova si poate Vaslui ar fi contracandidatele la un loc de europa league !

 

Cel putin Poli joaca corect pe teren , CFR si Dinamo mai au niste asi prin maneca !

Rapidul deja s-a dus, au aparare mai slaba ca noi si nici in atac nu stau prea bine .

Iar Urziceni nu cred ca mai pot repeta performanta de anul trecut ...

Brasov,Craiova si Vaslui sunt echipe care ne pot incurca pe parcurs dar nu au puterea sa se lupte pt campionat ...

 

@weeezer vezi ca ti-a cam expirat semnatura ! :rolleyes:

Alexandru H.30.08.2009 08:38
Da dar avantajul care imi pare ca-l avem noi asupra Unirii este ca noi mai avem destul loc pentru a progresa. Ei nu stiu daca mai pot face asta, cred ca deja si-au atins limita maxima, cel mult o vor putea mentine dar chiar si-asa nu stiu cat va fi de suficient pentru ei.

 

Nu cred ca anul asta mai are sanse Unirea la titlu, dar poate incurca niste echipe. Pana acum pe noi ne-a incurcat cel mai mult, cu infrangerea aia nenorocita de acasa. Am mai avut si un egal prost cu CFR-ul, mai lipseste sa o luam de la Dinamo azi si ne-am facut norma de rezultate proaste cu echipe contracandidate.

 

Partea buna e ca toate echipele astea vor participa in grupele EL si CL. Adica nu va mai exista doar din partea noastra scuza oboselii. Mi-e teama insa de tineri... vor putea sa faca fata pe doua fronturi?

Alexandru H.30.08.2009 19:49
Da dar avantajul care imi pare ca-l avem noi asupra Unirii este ca noi mai avem destul loc pentru a progresa. Ei nu stiu daca mai pot face asta, cred ca deja si-au atins limita maxima, cel mult o vor putea mentine dar chiar si-asa nu stiu cat va fi de suficient pentru ei.

 

Cred ca trebuie sa updatam procentele...

 

Trei meciuri acasa cu trei contracandidate = 1 punct.

 

Apararea = varza.

 

La cum jucam, ma indoiesc ca ne putem gandi anul asta la campionat. De fapt, la cati jucatori tineri avem, nici nu cred ca ar fi trebuit sa avem pretentii. Daca atingem locul 3, sa zicem Multumim Doamne!

Bogdan4Steaua30.08.2009 23:20

7 puncte in 5 etape...

 

Egal chinuit cu CFR, dupa ce ne-au condus de doua ori pe propriul teren... 0 puncte acasa cu Urziceni si Dinamo. Victorie norocoasa cu Otelul plus victorie norocoasa obtinuta pe final cu Ceahlaul... aparare de doi lei, portar gafeur, ax median lipsit de experienta, benzi foarte slabe si atac mediocru... 30%? Mai probabil 3%...

 

Eu unul nu ii mai dau lui Bergodi mai mult de doua luni la Steaua... si mai fac o previziune: anul acesta batem recordul de anul trecut... terminam sub locul 6...

Ronnie22.02.2010 16:21

Acum ma uit la Unirea-CFR si nu pot sa nu spun ca Lacina Traore, daca intradevar are varsta care se spune, este unul dintre cei mai buni atacanti care au jucat in ultimul timp in Romania si jucator care ar face fata cu brio fotbalului jucat in insula.

Daniel-Ionut22.02.2010 17:26

Urziceni - CFR 0-1, si dupa parerea mea, Clujul devine favorita la castigarea campionatului.

crx22.02.2010 20:07
Acum ma uit la Unirea-CFR si nu pot sa nu spun ca Lacina Traore, daca intradevar are varsta care se spune, este unul dintre cei mai buni atacanti care au jucat in ultimul timp in Romania si jucator care ar face fata cu brio fotbalului jucat in insula.

 

nu stiu cine se ocupa la CFR de transferuri, dar trebuie sa recunosc ca au "jucatori"

cred ca este favorita la castigarea titlului.

 

Bogdan4Steaua22.02.2010 20:26

Acolo sunt oameni profesionisti pe partea de management al echipei (de la transferuri la alte chestii organizatorice).

 

In plus, cred ca alaturi de Dinamo, CFR se va bucura in acest retur de ajutoarele fluierasilor. Oricum noi nu intram in ecuatia pentru titlu...

vlad22.02.2010 20:53

N-am vazut meciul. A jucat N.Dica? A jucat bine,a pus osul la treaba?? Sau in sictir?

Si arbitrii? Au jucat bine?

crx22.02.2010 22:37

N.Dica nu a jucat, a fost rezerva.

a fost un meci bun......de la CFR s-a remarcat atacantul L.Traore care mi s-a parut foarte periculos.......au castigat printr-un gol norocos, dar meritau victoria.

 

duminica vom avea un meci greu

Lari07.04.2010 10:00

In ciuda luptei aprige care se da pentru titlul de campioana a Romaniei la fotbal, ierarhia finala pare sa fi fost schitata deja printre conducatori. Astfel, se pare ca titlul nu va poposi nici in acest an in Capitala, dar nici la Cluj sau Urziceni, cum s-a intamplat in precedentele editii de campionat.

 

Favorita pentru castigarea editiei 2009-2010 a Ligii 1 nu este alta decat FC Vaslui, echipa patronata de fostul arbitru Adrian Porumboiu (foto). Echipa moldoveana pare sa fi fost aleasa de sefii fotbalului romanesc, dar si de catre conducatorii celor mai importante echipe din Liga 1. Iar miza consta in cota extrem de ridicata pe care o are Vasluiul la mai toate casele de pariuri, in lupta pentru titlu si care ar putea aduce bani frumosi mai multor investitori din fotbal.

 

In acest fel, ar putea fi impuscati mai multi iepuri deodata. Porumboiu, care tot ameninta cu retragerea din fotbal, ar urma sa-si ia milioanele de euro de la UEFA, pentru Liga Campionilor, in timp ce restul finantatorilor si-ar acoperi si ei insuccesele echipelor cu banii castigati la casele de pariuri. Ca tot nu pot termina mai multe echipe pe locul 1. Iar atunci de ce sa existe nemultumiri?

 

Agentia de Investigatii Media

Lari06.05.2010 12:33

Ancheta despre Dinamo

 

În curtea clubului de fotbal Dinamo Bucuresti a izbucnit zilele acestea un scandal financiar care amenință să retrogradeze gruparea "cainilor" direct in faliment. Drepturi neplatite jucatorilor, taxe catre Liga impozite pe venituri. Este numai varful icebergului. Pe noi insă prea putin ne interesează dacă Niculescu sau Bratu si-au luat leafa si primele promise cu mare emfază la televizor de Borcea sau de Turcu.

 

Este problema lor. Nici dacă si-au achitat taxele catre Liga lui Mitica Este tot o problemă intre două pravalii particulare. Dar ne interesează foarte mult faptul că FC Dinamo Bucuresti, club privat, joacă fotbal pe bani publici, ai contribuabilului. Mai exact, foloseste gratuit bazele sportive ale statului - Stadionul din Ștefan cel Mare si Complexul Saftica - fară să platească macar utilitățile sau reparatiile.

 

Un hățiș de acte normative care se bat cap in cap si care incearcă să acopere fraudele, sentinte judecatoresti date in dispretul total al adevarului sau pur si simplu ignorarea cu nesimtire a obligatiilor inscrise in documente cu valoare juridică au prejudiciat de-a lungul anilor cu zeci de milioane de euro bugetul MAI.

Mai mult, capii de la Dinamo au jecmanit bugetul Internelor si prin intermediul firmelor la care sunt actionari.

 

IEȘIREA DE LA CABINE

După 1990, sectia de fotbal a clubului Dinamo al Ministerului Administratiei si Internelor s-a privatizat. Adică a luat fară nici un ban sigla (pe care a transfotmat-o ulterior), suporterii si palmaresul si a pornit pe cont propriu. A luat nastere Fotbal Club Dinamo, asociatie persoană juridică romană de drept privat. Restul de Dinamo cu celelalte discipline sportive a ramas tot in proprietatea statului si s-a numit in continuare Clubul Sportiv Dinamo.

 

Nu intamplator s-au dat aceste denumiri diferentiate doar de o singură litera ci pentru a crea confuzie intre cele două cluburi: FC Dinamo, privat, si CS Dinamo, de stat. Confuzie care s-a dovedit extrem de folositoare de-a lungul anilor. Pe noii proprietari ai lui FC Dinamo nu i-a lasat inima să despartă cele două cluburi surori, asa că au decis să ramană in Ștefan cel Mare. Adica FC Dinamo, club privat, să folosească baza sportivă a lui CS Dinamo, club de stat. De aici incepe meciul.

 

LOVITURA DE ÎNCEPERE

Fluierul de start al jafului a fost dat in 1994 de un ordin al ministrului de Interne de atunci (OMAI nr. 378/23.02.1994), cand FC Dinamo primea cu titlu gratuit, din patrimoniul statului, pentru gloria sportului romanesc si beneficiul actionarilor sai, constructii in suprafață totală de 19.482 mp, teren in suprafață de 125.397 mp, precum si alte obiecte de mobilier si inventar. Un inceput bun, dar nu suficient. Marea performanță mai cerea investitii in clubul privat.

 

Investitii care au venit ca o binecuvantare tot de la stat, prin cel de-al doilea ordin al ministrului de atunci (OMAI 453/14.03.1995), la fel de ilegal si de aberant ca si primul, prin care s-a mai adaugat tot gratis la zestrea clubului constructii in suprafață de 352 mp si obiectele de mobilier aflate in dotarea spatiilor respective. Cu alte cuvinte, Badea, Borcea si compania, nu au avut nici macar bunul-simț să-și aducă de acasă un scaun pentru birou. Au luat gratis tot de la stat.

 

Cum la conducerea clubului nu sunt numai vanzatori de butelii, ci si juristi, acestia s-au straduit să dea o aparență de legalitate transferurilor de bunuri. Știm că fotbalul nu face casă bună cu cartea, asa că solutiile lor sunt demne de un jurist care loveste mingea cu piciorul. Au afirmat că ordinele cu bucluc au fost emise in baza legală oferită de Decretul nr. 409/1955, numai că acest decret spune exact pe dos: NU conferă dreptul conducatorilor institutiilor centrale să transmită prin ordin dreptul de folosință. Deci, cele două decizii ale ministrului de Interne de atunci sunt lovite de nulitate. Și ce daca

 

O MICĂ' PAUZĂ'

Asa cum se procedează cand meciul este in dificultate, s-a fluierat pauza, iar FC Dinamo - clubul privat - a intrat la cabine cu mai multe goluri marcate in patrimoniul lui CS Dinamo - clubul de stat - constand in cladiri, terenuri si mobilier.

 

Pauza a durat mai bine de sase ani. Sau, mai exact, in acest rastimp s-a jucat cu reflectoarele stinse, FC Dinamo continuand in baza celor două ordine ale ministrului, fară nici o valoare, să folosească gratis terenul si cladirile.

 

REPRIZA A DOUA

Fluierul de iesire de la cabine, din nou sub lumina reflectoarelor, l-a dat Hotararea de Guvern nr. 1086 din 09.11.2000, dată special pentru FC Dinamo, prin care se aproba trecerea din domeniul public al statului in domeniul privat al statului si in administrarea MAI fix a bunurilor care fuseseră date gratis cainilor rosii si care incerca să dea o aparență de legalitate jafului care a durat mai bine de sase ani.

 

Cu alte cuvinte, schimbandu-se statutul juridic al bunurilor, MAI, in calitate de institutie de stat, era abilitat să incheie contracte de inchiriere pentru ele. Pentru gloria sportului, CS Dinamo a decis să inchirieze tot lui FC Dinamo, că tot se obisnuiseră cu bunurile luate cu japca de la stat. Contractul de inchiriere a fost socotit de Borcea, Badea si compania o hartie fară valoare.

 

Asa că FC Dinamo - clubul privat, a folosit baza sportivă a lui CS Dinamo, club de stat, fară să platească nimic, marcand din nou decisiv goluri in bugetul MAI, deci al statului: chiria pe teren si cladiri, dar si banii pe utilități. Un singur exemplu pentru a vedea dimensiunile jafului. Numai pentru apa consumată in trei ani, desi cainilor rosii se pare că nu le prea prieste apa, FC Dinamo - clubul particular - a ramas dator CS Dinamo - clubul de stat - cu 3 miliarde de lei vechi.

 

Era din nou groasa asa că pentru a doua oară s-a fluierat pauză si FC Dinamo a intrat din nou la cabine cu goluri marcate in bugetul de stat.

 

REPRIZA A TREIA

Meciul FC Dinamo - CS Dinamo a continuat si in repriza a treia, contrar regulamentelor. De această data fluierul de start a fost dat de un document care voia să bage partida in legalitate. Este vorba despre contractul de asociere nr. 2640/16.07.2002 intre clubul privat si cel de stat, care avea ca obiect "asocierea partilor in vederea sustinerii si activității sportive de performanță si exploatarea rentabilă si eficientă a bazei materiale".

 

Pentru gloria sportului, la această asociere, clubul de stat venea cu un nimic constand in terenuri, spatii de birouri, terenuri de fotbal, tribune, vestiare, garaje si magazii. La randul lui, FC Dinamo - clubul privat - venea la asociere cu "personal calificat, experiență manageriala public amator de fotbal". Vasazica una dintre cele mai importante baze sportive din tară contra dibaciei lui Badea, Borcea si compania, pricepere care se vede in performantele obtinute de echipa Ciudat, dar in bunurile puse la dispozitie de clubul de stat nu figurează si o statie de butelii, ca să se explice cat de cat experienta manageriala

 

De ochii lumii, contractul mai cuprindea obligativitatea lui FC Dinamo de a da catre CS Dinamo cotă parte din biletele vandute, cotă parte din contractele de reclama cotă parte din banii luati pe transferurile de jucatori. Desigur că statul, adică CS Dinamo, nu a vazut nici un ban din toate acestea. Deci, la Dinamo, actionarii au aplicat principiul: cand am zis că luam am luat, cand am zis că dam am zis. Cheltuielile cu echipa au fost suportate de stat, iar câștigurile, bagate fară jenă in buzunar de actionari.

 

TURCU NU PLĂ'TEȘTE

De două zile, Vasile Turcu strigă că are de luat bani de la FC Dinamo. Că a venit cu bani de acasă si acum ii vrea inapoi. De unde avea insă banii de acasa Tot de la tepele date lui CS Dinamo - clubul de stat.

 

Dacă tot mergeau ca pe roate performantele sportive, s-a pus problema ca locatiile din Ștefan cel Mare si cele de la Saftica să fie renovate. De platit, platea proprietarul, adică statul, prin CS Dinamo. De incasat, a incasat particularul, adică Turcu. Mai putin vocal decat acum, Turcu a trucat pe sest o licitatie. Pentru renovarea cladirilor si a anexelor si-au oferit serviciile două firme: "Romconstruct Holding" si "Rom Vial".

 

Pretul cel mai bun l-a oferit prima firmă care a câștigat contractul. Numai ca uitandu-ne pe foaia de arbitraj de la Registrul Comertului, constatam că pachetul majoritar de la "Rom Vial" este detinut de "Romconstruct", iar administratori manageri la ambele societăți sunt Turcu Vasile si Donă Elena. Vasazica in meciul pentru renovarea clubului Dinamo, Turcu s-a batut cu Turcu si a câștigat Turcu, acelasi Turcu, care acum strigă că-și vrea banii inapoi si spune că el a facut parte formal din consiliul de administratie al FC Dinamo.

 

 

Sfarsitul nu-i aici

Contractul de asociere dintre CS Dinamo - de stat si FC Dinamo - particular mai cuprindea si niste clauze incredibile, cum ar fi: durata nedeterminată a contractului sau imposibilitatea rezilierii unilaterale. Asa că Badea, Borcea si cu Turcu puteau marca linistiti goluri in bugetul MAI pană la adanci batraneti, iar meciul dintre FC Dinamo si CS Dinamo continuă si in zilele noastre, fară să vină un arbitru competent care să fluiere sfarsitul si să dea cartonase rosii vinovatilor.

 

Jurnalul National

 

Lari26.05.2010 16:44

Domnule Funar, cat de aproape a fost Paszkany, pe vremea cand erati primar, sa preia pe U Cluj?

 

- El nu a purtat cu mine nicio discutie pe aceasta tema, nici nu avea cum, pentru ca nu a intrat niciodata in primarie. Eu m-am intalnit cu el doar in salile de judecata, unde l-am actionat atat pe el, dar mai ales pe Radu Sarbu si pe prefectul Farcas Alexandru.

- Din ce cauza i-ati actionat in instanta?

 

- Paszkany i-a dus la Budapesta si acolo au semnat un protocol celebru prin care prefectura s-a angajat sa sprijine, impreuna cu FPS, afacerile firmei Polus. De asemenea, prefectul s-a angajat sa intervina in instantele de judecata pentru a sustine interesele firmelor lui Paszkany. Revenind la fotbal, cat am fost eu primar, Universitatea si CFR Cluj au fost ajutate in mod egal, am sprijinit sportul din acest oras.

- Ati fi colaborat cu Paszkany la U Cluj?

 

- Singurul om cu care am colaborat a fost Ioan Ovidiu Sabau, care este un "U"-ist adevarat si a venit din Italia pentru a salva clubul. Cu Paszkany m-am aflat in conflict pe tema Polusului si afacerea "Sapca Verde". El a intrat pe 35 de hectare de teren al statului, il ocupa si acum, iar jaful dat bugetului roman este de peste 70 de milioane de euro. DNA nu a facut nimic, iar la o comanda politica acest dosar a fost inchis si Paszkany achitat.

- Cum credeti ca a facut Paszkany avere?

 

- Imediat dupa Revolutie, in anii a92-a93-a94, Paszkany era administrator la Motor SRL, o firma ai carei angajati au fost arestati si sunt in puscarie, cu condamnari de 15-20 de ani, pentru ca au facut parte din "reteaua Torino", de traficanti de droguri. Paszkany este singurul scapat dintre ei, a fost salvat de Teodor Pop Puscas.

- Cine este Teodor Pop Puscas?

 

- La vremea respectiva era un politist. Ulterior, a ajuns comandantul Politiei Municipale, Judetene, apoi general al Politiei Romane si acum este angajatul lui Paszkany.

- Primaria sprijina in vreun fel pe CFR Cluj?

 

- Boc a sprijinit serios pe CFR, a incheiat niste afaceri frumoase cu Paszkany. I-a dat 203 hectare de pamant in apropierea aeroportului pentru constructii de locuinte. Din cate stiu eu, contractul nu este onorat, insa nici nu-l reziliaza primaria. Tin cu "U" de mic, mi-au placut intotdeauna echipele studentesti, sper sa promoveze in Liga I, iar pe noul stadion sa avem o echipa care sa se bata de la egal la egal cu CFR.

Virgil06.06.2010 09:08
Pentru mine echipele care se vor bate pentru primele 6 locuri ale campionatului vor fi urmatoarele, in ordinea de mai jos:

 

CFR Cluj

FC Timisoara

Steaua

Unirea

Vaslui

?

 

Exact ce spuneam inainte de retur.

1. CFR a devenit campioana. O campioana impusa de arbitri si de jucatorii imprumutati echipelor din Alba Iulia si Curtea de Arges.

2. Unirea a venit neasteptat pe locul secund. Neasteptat pentru ca Dan Petrescu a plecat si pentru ca jocurile din cele doua Ligi europene nu au obosit-o si nici nu i-au sifonat moralul in vreun fel.

3. Vaslui cred ca merita mai mult la lotul puternic pe care l-a avut. Arbitrii insa si poate vechiul nr 7 al Stelei cu nesfarsita lui nesansa, nu i-au permis sa urce mai sus.

4. Steaua. De la Steaua ne asteptam la putin mai mult. Si totusi ea terminat la egalitate de puncte cu locul 3.

5. Timisoara, din candidata la titlu termina lamentabil pe locul 5. Mai mult decat Sabau, cred ca a fost de vina Marian Iancu care-si baga mereu coada in treburile echipei. Un dobitoc ca si Becali.

6. In dreptul locului 6 daca doriti sa observati am pus un semn al intrebarii. Coincidenta-i mare, pentru ca Dinamo si Rapid, concurente pe acest loc, sufera pana cand TAS-ul va decide daca Rapid reprimeste punctele confiscate de LPF si atribuite Timisoarei sau nu. Dinamo sau Rapid?

 

Aceste concluzii insotesc sfarsitul editiei de campionat 2009/2010.

Lari03.08.2010 04:51

Blaturile de la Dinamo, date in vileag de un fost angajat

 

Antrenorul Ion Manu demască sistemul clientelar care functionează la gruparea "cainilor". Tartorul este Tică Danilescu, pe care Florin Cheran ar fi vrut, la un moment dat, să-l impuste!

 

Secat de performante, atat la nivel de cluburi, cat si la cel de echipe nationale, fotbalul juvenil se departează de adevaratul sistem de valori, alunecand si mai abitir in bezna O decizie luată recent de conducerea clubului de fotbal Dinamo a determinat reactia vehementă a unuia dintre cei vizati.

Gruparea din Șoseaua Ștefan cel Mare s-a descotorosit recent si de ultimul antrenor de la Centrul de Copii si Juniori care a jucat fotbal la nivel profesionist (Liga I), Ion Manu, iar in locul fostelor glorii (Dumitru Moraru, Costel Orac si Ionel Augustin) sau al celor care au mancat fotbal pe paine au fost adusi profesori, alesi după criterii hilare.

 

Acestia sunt tineri absolventi ai unor facultăți de sport, socotiti tobă de teorie, dar pe care practica ii omoara fiind deseori ironizati fiindcă "le trece mingea pe sub picior", cand trebuie să le arate micutilor cate un exercitiu.

 

Spre deosebire de Dinamo, la Steaua, Victor Piturcă a procedat exact invers: i-a dat afară pe "profesori" si a adus la centru nume cu rezonanță, care să fie modele pentru juniori.

 

S-a ajuns la situatia aparent paradoxală ca bucurestenii să-și dea copiii să invete fotbal la Sportul Studentesc, club unde parintii platesc echipamentul si cantonamentele, si nu la Dinamo, unde, la varstele mici, nu se percep taxe. Asta pentru că sistemul functionează in Regie si scoate valori, in vreme ce in Șoseaua Ștefan cel Mare dă rateuri. Conform descrierilor, noul angajat de la Centrul de Copii si Juniori al dinamovistilor este o persoană supusă si de preferat rudă cu familia lui Tică Danilescu.

 

Și-a cerut banii pe Tameș

 

Scapat de incorsetari, antrenorul a iesit la rampă si a dezvaluit cateva dintre cauzele care intretin cancerul la nivelul fotbalului juvenil. Folosind informatii stranse din "campul muncii", tehnicianul nu i-a crutat pe cei care au facut din Dinamo propria afacere.

 

După 20 de ani petrecuti in "Groapă", trecand prin vremurile in care pe gazonul din Șoseaua Ștefan cel Mare se incingeau gratarele cu mititei, Ion Manu a fost lasat pe drumuri. Banuieste că i se trage de la faptul că nu s-a caciulit in fata directorului sportiv Constantin Danilescu, caruia nu i-a convenit că antrenorul a avut mai multe tentative de a obtine libertatea fiului sau, Mihai (20 de ani), care nu era folosit de catre "cainii rosii", dar nici nu era lasat să plece la altă formatie. Danilescu ii mai poartă pică lui Manu si fiindcă acesta obisnuia să-și ceară drepturile.

 

Iată un exemplu, relatat chiar de Manu: "Am lucrat opt ani cu Iulian Tameș (n.r. - fost jucator la Dinamo, in prezent la FC Timisoara), iar cand s-a transferat in Rusia, la Alania Vladikavkaz, am facut un referat la FRF prin care imi ceream, asa cum credeam eu că mi se cuvine, un procent din formarea jucatorului. M-am intalnit cu Danilescu pe holurile federatiei, care a inceput să tipe la mine: «Ce, ba nu ti-ai luat salariul pentru cat ai muncit? Vrei bani in plus?». Asta e atitudine corecta".

 

Anuntat de un coleg că a fost dat afară

 

Cum s-a facut selectia antrenorilor adusi să formeze vi itorii dinamovisti, cum poti rezista la Dinamo, pe cine trebuie să perii ca s-o duci bine? A raspuns antrenorul iesit din sistemul care l-a alungat ca pe o masea stricata Manu a acceptat să dea in vileag blaturile de la Dinamo.

Fuga de raspundere a sefilor este exemplara Nu se stie cine ia deciziile si nici nu se oferă justificari. "Am fost anuntat de catre un coleg, Ghiță, că trebuie să predau grupa pe care o aveam. Nu de vreun sef.... Iar cand m-am intalnit cu Ion Moldovan, cel care conduce centrul, mi-a spus: «S-a luat decizia asta». Cine a luat-o, care au fost motivele, in conditiile in care există cel putin o grupă de copii care nu are antrenor in acest moment? Nu mi s-a dat nicio explicatie. Cand am venit la Dinamo, acum 20 de ani, si am participat la prima sedință la club, eram un nimeni. Stateam la masă cu Frățila Parcalab, Vaiscovici, pe atunci antrenori la centru. Aveai ce invăța de la acesti oameni, care au jucat fotbal. Acum nu mai are cine să le arate copiilor. Le-am spus celor care conduc centrul: «Teorie aveti, dar probleme vor fi cand va trebui să loviti mingea»... Mi-au dat dreptate".

 

"Dacă e liniste, nu inseamnă că lucrurile merg bine"

 

Concluzia lui Ion Manu, omul pe care Dinamo l-a deposedat de un salariu lunar de 2.000 de lei si de bucuria de a forma jucatori, este pesimistă: "N-o să schimb nimic cu asta. Roata se va invarti in continuare la fel ca si pană acum. Am vrut doar să trag un semnal de alarma să arat că la Dinamo, chiar dacă e liniste, nu inseamnă că lucrurile merg bine!".

 

"Cand am venit la Dinamo, acum 20 de ani, si am participat la prima sedință la club, eram un nimeni. Stateam la masă cu Frățila Parcalab, Vaiscovici.", Ion MANU, fost antrenor la Dinamo

 

"Tică Danilescu taie si spanzură la Dinamo! Cand era la Steaua, ii injura de mama focului pe militieni, cum ne spunea el. Acum ia pensie de la militieni!", Ion MANU, despre Tică Danilescu

 

DESPRE DÂNILESCU

"Îi injura de mama focului pe militieni! Acum ia pensie de la ei!"

 

Capul rautăților la Dinamo este indicat Constantin Danilescu, aratat cu degetul de cei care nu fac parte din "gasca" lui. Lui Danilescu i se reprosează "politica de cadre" impusă la Dinamo. Dat afară de la Steaua in 1999, oficialul a fost adus la Dinamo de Cornel Dinu, cu care este prieten si cu care a fost coleg de bancă in scoala generala

 

"Tică Danilescu taie si spanzură la Dinamo! Cand era la Steaua, ii injura de mama focului pe militieni, cum ne spunea el nouă pe atunci. A fost dat afară de Steaua si trecut in rezervă de Armata apoi a fost reactivat la noi, unde s-a pensionat. Acum ia pensie de la militieni!", acuză acelasi Manu, care remarcă faptul că pană si Cornel Dinu a fost tras pe linie moartă la Dinamo: "Procurorul mai vorbeste cu voi, ziaristii. În rest, nu este bagat in seamă de nimeni la club. La asa ceva s-a ajuns la Dinamo".

 

Amenintarea lui "Vava"

 

Atat de inversunate sunt fostele glorii ale clubului Dinamo față de "intrusii" din familia Danilescu incat, povestesc acestia, Florin "Vava" Cheran, fost jucator si antrenor al "cainilor", a amenintat că-l impuscă pe oficialul dinamovist! Candva "secund" al lui Mircea Lucescu, "Vava", dat afară deunazi de la federatie, are de mai multi ani permis portarma

 

"Am avut acea izbucnire cand Dudu Georgescu, despre care se stie cate a facut pentru Dinamo, a revenit in Romania, a mers la club, dar nu i s-a dat niciun post de antrenor la centru, dar se gasise acolo loc pentru baiatul lui Danilescu, care este stelist. E o nenorocire ce se intamplă acum la Dinamo. Am dreptul să port arma Am fost pensionat cu gradul de colonel, asa că am dreptul, la o adica si la cal, la sabie...", a detaliat ieri Florin Cheran.

 

1999 este anul in care Tică Danilescu a fost dat afară de la Steaua. Prietenul Cornel Dinu l-a adus imediat in "barlogul" marii rivale

 

DOMNUL Goe

 

Fiul lui Tică Danilescu are parte de un tratament preferential față de ceilalti tehnicieni. Grupa pe care o antrenează efectuează deplasari cu avionul

 

Explicat prin Dorinta de a improspata sangele la Dinamo, experimentul adu cerii unor "profesori" este doar o formă de a ascunde intentii deloc curate. Antrenorii aflati acum la club sunt inruditi intre ei! "Sorin Popescu este nasul lui Catalin Danilescu, fiul lui Tică Danilescu si totodată antrenor la Dinamo. Ilie Alexe, dat afară de Piturcă de la Steaua si adus la Dinamo, este, la randul lui, nasul lui Sorin Popescu", descrie Manu tabloul de familie.

 

Catalin Danilescu, campion in sezonul trecut cu grupa 1993, are un tratament aparte față de restul "amarăștenilor". Desi a patat blazonul clubului (a omorat cu masina un batran pe trecerea de pietoni, dar a scapat cu o pedeapsă cu suspendare), "Domnul Goe" este tinut in puf, iar de asta are grijă din plin tatal sau.

 

"Grupa lui Catalin a facut două saptamani cantonament la Saftica, in conditiile in care alti copii abia prind o zi-două de pregatire acolo. Iar o deplasare la Timisoara, pentru un meci, s-a facut cu avionul, lucru de care n-a beneficiat nicio altă grupă de copii. Iar acum se laudă că este campion al Romaniei, că are rezultate. Cu asemenea conditii, poate si altii ar fi iesit campioni cu grupele lor", dezvaluie acelasi Manu.

 

Tică Danilescu s-a aparat ieri: "Deplasarea cu avionul ne-a costat mai putin decat dacă s-ar fi facut cu autocarul. Întoarcerea s-a facut imediat după meci, altfel ar fi fost nevoie de nopti de cazare in plus. Totul a fost aprobat de domnul Borcea".

 

Jucatori care n-au loc nici la Divizia D

 

Manu acuză faptul că la Dinamo sunt mentinuti juniori fară sanse de progres. "Sunt jucatori care au facut opt-nouă ani de juniorat la Dinamo, apoi nu au avut loc nici la echipe din Divizia D. De ce sunt tinuti la Dinamo acesti copii, dacă nu au valoare? Apoi acestia spun că au jucat la Dinamo. Nu, au trecut pe la Dinamo, nu au jucat".

 

Jucatorii sunt impusi de alte criterii, la presiunile impresarilor, si nu de propria lor valoare. "Dacă n-ai un impresar si relatii foarte bune, nu poti face nimic! Altfel, cum se explică faptul ca la unele meciuri ale celor de la Dinamo II, au fost partide in care nu era niciun jucator crescut de Dinamo! Sportul Studentesc scoate jucatori fiindcă nu e Dinamo! Dacă regulamentul n-ar impune existenta a cinci grupe de copii si juniori, Dinamo ar renunta la centru. L-ar desfiinta, asa cum a vrut să facă Ioan Becali in perioada in care a fost presedinte de club! La Dinamo se pune o presiune falsa Se vrea an de an titlul la copii si juniori, dar nu există niciun fel de conditii, nici macar pentru antrenamente decente. Este un teren sintetic in incita complexului, care vara se incinge, după ora 11.00, incat nu se poate juca pe el. Plus că se fac diverse combinatii. Doar anumite grupe de copii sunt sub titulatura Dinamo, unele sunt trecute la AS Team. La această societate sunt bagati diversi conducatori, deci tot Dinamo e!", zice Manu.

 

Și ceilalti conducatori de la Dinamo au interferat cu munca antrenorilor. Cristi Borcea, care mai nou obisnuieste să-și bombardeze antrenorii cu telefoane, pentru a le da "indicatii tactice", folosea la inceput metode mai fine. Nu trasa sarcini explicite, ci doar dadea de inteles că anumiti copii trebuiau urmariti mai atent decat altii.

 

Sfaturi de la Borcea: "Vezi ce poti să faci!"

 

"Pe Cristi Borcea il stiu din prima zi in care a venit la Dinamo. Era cu Cornel Dinu, ducea un diplomat. În decursul anilor m-a chemat de două-trei ori la el in birou, in probleme legate de anumiti juniori. Îmi zicea: «Manolo, te rog, vezi ce poti să faci!»". Dacă raspunsul meu era negativ, copilul nu era oprit. Nu consider că s-a bagat peste mine, fiindcă nu mi-a impus jucatori", ne-a spus antrenorul pus pe liber.

 

"Activitatea mea poate fi analizată de domnii Badea si Borcea, nu de unii care au un dinte impotriva mea. De 11 ani, eu imi fac treaba onest la Dinamo", TICĂ' DĂ'NILESCU, director sportiv la Dinamo

 

"Contractul domnului Ion Manu a expirat. Asta e explicatia. Eu am simpatie față de muncă si de corectitudine, nu față de o persoană sau alta.", TICĂ' DĂ'NILESCU, angajat de 11 ani al "cainilor".

 

EvZ

Lari08.08.2010 18:46

Ma declar impresionat de cum au jucat timisorenii cu CFR.

Astristul08.08.2010 21:33

Mda ... nici eu nu ma asteptam sa joace asa bine. Mai ales dupa circul cu MyPa. :|

red&blue_boy09.08.2010 04:39

Sa-i vedem etapa viitoare ce fac,de regula la Poli dupa un meci bun urmeaza unul mai putin reusit.

Astristul09.08.2010 14:20

FC, nu Poli. Politehnica Timisoara joaca in Liga a IV-a Bucuresti!

red&blue_boy09.08.2010 20:07
FC, nu Poli. Politehnica Timisoara joaca in Liga a IV-a Bucuresti!

 

Da,asa e,dar din obisnuinta le-am zis asa...

Astristul10.08.2010 08:42

Ca sa-ti fie mai usor, zi-le direct Bragadiru. :D

red&blue_boy10.08.2010 09:47
Ca sa-ti fie mai usor, zi-le direct Bragadiru. :D

 

Fulgerul !!! :D

pcsbb10.08.2010 10:03

Echipa buna si tanara are si Otelul, daca n-or sa fie furati de arbitri, si nu cedeaza prea multe puncte intentionat cred ca termina lejer in primele 6-7, parca anul trecut a terminat pe 8 la 2 puncte de ciori si la 3 puncte de javre. :bananadance:

David01.09.2010 12:37

Otelul are si antrenor bun.Dorinel e momentan cel mai bun antrenor din Liga I dupa Piti.

red&blue_boy01.09.2010 19:33
Dorinel e momentan cel mai bun antrenor din Liga I dupa Piti.

Pai nu e Ilie "Subordonatorul"? :D

«1234567»