FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Banel Nicolita

«1343536373851»
danimarcu31.05.2010 18:54

Pai parca era ca si transferat la Roma,dupa presa de :shit: din tara noastra!Pe meleoane de euro...

clausblaus01.06.2010 06:35

Da,o sa fie transferat pe post de....capitan de echipa la Steaua.Unul din cei mai vechi la acest club,experienta cat 7-8 jucatori la un loc,sustinere neconditionata din partea conducerii si talent cu carul.Ce mai,intruneste toate conditiile!

Un singur lucru nu inteleg,de ce Becali nu construieste un teren special pentru protejatul lui,unul de 300m lungime si 200m latime?

Asa are si el loc sa se desfasoare si toate centrarile lui vor ateriza in teren.

mountytoma20.06.2010 12:53
Da,o sa fie transferat pe post de....capitan de echipa la Steaua.

 

daca al doilea prost al pamantului ajunge capitan de echipa la Steaua, e clar ca Piturca este si el un sclav supus celui dintai prost al pamantului!

 

banele tata, cica e un sport in voga acum: saltul cu sau fara parasuta in vulcanul care erupe! nu incerci si tu? faci un bine Stelei!

daca il folosesti pe iubitul tau jijel pe post de parasuta, faci doi "bini" Stelei! si chiar natiunii, daca ma gandesc bine...

Alexandru H.21.06.2010 20:49

Nu sunt aparatorul lui Nicolita, dar cine ar putea fi capitan in conditiile in care ne schimbam 90% din echipa? Nu poti baga unul nou, nu poti baga unul foarte tanar. Am ramane cu Emeghara, Tatarusanu, Nicolita, Stancu, Surdu, Kapetanos, Szekely si Tanase. Din nefericire, niciunul nu are calitati suficiente pentru un capitan.

mountytoma22.06.2010 11:51
Nu sunt aparatorul lui Nicolita, dar cine ar putea fi capitan in conditiile in care ne schimbam 90% din echipa? Nu poti baga unul nou, nu poti baga unul foarte tanar. Am ramane cu Emeghara, Tatarusanu, Nicolita, Stancu, Surdu, Kapetanos, Szekely si Tanase. Din nefericire, niciunul nu are calitati suficiente pentru un capitan.

 

Nicolita are cele mai putine calitati dintre toti, indiferent pe ce lista ar aparea. daca vorbeam de atletism, poate avea o sansa, desi si acolo iti trebuie si creier, nu doar picioare si plamani! iar la creier, Banel nu sta mai bine decat comparat cu maimuta de la loja!

poatepoate27.06.2010 12:09

Banel este cel mai maratonist din lot si pe forum, alergand un incredibil 95k+ views pe 44 de pagini! Sa-i dea Dumnezeu sanatate, putere si in mod special, Il rugam cu caldura, inspiratie; dealtfel el a mai primit din cand in cand inspiratie picata din cer, sunt cateva momente memorabile.

iNsTiGaToR28.06.2010 20:15

Ba-nel Capitan ! Ba-nel Capitan !!! :clap:

 

Cum dracu sa pui un tigan care nu joaca bine nici macar pe playstation.. capitan?... :wall:

David03.07.2010 11:18
Banel Nicolita a acordat un interviu in exclusivitate pentru site-ul oficial al clubului.

 

Banel, in primul rand, spune-ne ce inseamna pentru tine sa fii capitanul Stelei?

 

Este onoare pentru mine sa port banderola de capitan, este o responsabilitate mult mai mare ca pana acum si sper din tot sufletul sa rasplatesc increderea antrenorului si colegiilor mei. Faptul ca sunt capitan ma motiveaza si mai mult si vreau sa fac cel mai bun sezon al meu la Steaua de pana acum.

 

Cum decurge pregatirea din primul cantonament al verii?

 

Este o pregatire normala, trebuie sa tragem tare acum ca sa fim in forma maxima la startul sezonului. In noul campionat este obligatoriu sa castigam titlul.

 

Cum se descurca baietii care au venit acum la Steaua?

 

S-au integrat foarte bine in echipa, sunt baieti muncitori si modesti si sunt convins ca vor face performanta la Steaua. Noi trebuie sa fim uniti si sa aratam ca o adevarata familie.

 

Despre Victor Piturca ce poti sa ne spui?

 

Eu am mai lucrat cu dansul si la nationala, este un profesionist care comunica mereu si pot spune ca este un antrenor intelegator. Domnul Piturca ne ajuta mult sa avem incredere in noi. Imi doresc ca impreuna sa castigam tiltul si sa facem fericiti milioane de fani.

 

Un mesaj pentru toti stelistii adevarati...

 

Ne dorim din tot sufletul sa vina la stadion, avem nevoie de ei si fac un apel catre fani sa ne incurajeze in noul sezon. Avem cei mai frumosi fani si vreau sa-i facem fericiti.

mountytoma07.07.2010 06:16

mesaj pentru "toti stelistii adevarati"...

 

cred ca eu nu sunt din categoria aia, si nici prea multi de pe acest site. o fi Banel "stelist adevarat"?

 

daca tot a ajuns capitan, s-o fi apucat si el sa invete engleza? s-ar putea sa aiba nevoie... desi, mai intai ar trebui sa invete sa gandeasca, apoi sa invete romana, apoi sa invete fotbal, ce dracu' m-a apucat si pe mine sa-i cer astuia sa invete engleza?

Moskopole09.07.2010 14:30

Ce o tot dati pe asta cu Banel capitan?

 

Nu e capitan, e doar purtator de banderola, si este cel mai in masura sa o poarte. Nu inteleg de unde vine revolta la unii dintre voi. Revolta referitoare la Banel ca purtator al banderolei, nu la alt aspect, nota bene!

 

Conform tuturor regulilor, normelor, uzuantelor, obiceiurilor si traditiilor legate de subiect, in familia fotbalului, este cel mai calificat la asa ceva.

 

Este cel mai vechi dintre titulari, este un exemplu prin daruire, este model de seriozitate (cu minore derapaje, absolut de inteles, tinand cont de mediul din care provine si - mult mai grav - mediul in care a intrat), este cel mai galonat, avand cele mai multe trofee, este multiplu international, cu un Turneu Final al Campiuonatului European la activ, ca titular in fata Campioanei si vice-campioanei mondiale, nefacandu-se de ras, exprima cel mai bine vocatia muncii si disciplinei ca vehicul de succes, in contrpondere cu talentul si calitatea nativa - fapt de cultivat, in zilele noastre - si peste toate, in comparatie cu altii, are cele mai multe calitati si cele mai putine defecte, care sa-l califice la asa ceva.

 

Aaa, ca exprima starea jalnica in care a ajuns Steaua, si ca ar trebui sa ne crape obrazul de rusine, ca am ajuns la nivelul asta de degradare, dupa Iordanescu, Iordache, Tudorel, Hagi, Lacatus, Radoi si chiar Ghionea, sa poarte handicapatul asta banderola, aia e altceva.

 

Dar eu vad ca nimeni nu sufla nicio vorba despre drama de a-l avea pe Banel drept simbol, ci contesta legitimitatea sa la acest statut in ceea inseamna Steaua de azi.

 

N-o mai contestati, pentru ca o faceti degeaba. Analfabet, respingator fizic, incapabil de a se impune in fata confratilor care pazesc parcarile pe Magheru, dupa 18.00, dar in fata unei colectivitati cu 30 de caractere, si cu atat mai putin in fata adversarilor, penibil in aparenta sa de jucator de fotbal, o jignire pentru ce inseamna purtatorul banderolei, ca pazitor al tuturor valorilor acumulate in timp, cu obligatia de a le da mai departe, Banel se revendica in mod clar, ca cel mai potrivit moral de a purta banderola Stelei lui Becali.

 

Este o reflexie perfecta a starii de lucruri actuale.

 

 

Lari21.07.2010 00:31

Noul Banel?

 

De cand a preluat banderola de capitan, Nicoliță s-a transformat dintr-un jucator timid si retras, intr-unul care iși incurajează coechipierii si indeplineste perfect rolul antrenorului din teren. Revenirea lui Piturcă la Steaua a fost de bun augur pentru fotbalistul cu cea mai mare vechime din actualul lot al roș-albastrilor.

 

Vara a inceput cum nu se poate mai bine pentru Banel Nicoliță! În primul rand, după plecarea lui Petre Marin la Urziceni, mijlocasul de 25 de ani a devenit cel mai longeviv jucator din actualul lot, el fiind legitimat la Steaua din iarna sezonului 2004 - 2005.

 

Apoi, o altă mutare care l-a avantajat pe Nicoliță a fost revenirea lui Victor Piturcă in Ghencea. Printre primele decizii luate de fostul selectioner s-a numarat si investirea jucatorului care sub comanda sa a bifat 27 de selectii la echipa natională in postura de capitan!

 

Astfel, după o stagiune mai putin reusită in care mai intai Bergodi l-a exilat pentru o scurtă perioadă pe banca de rezerve, iar ulterior Stoichiță l-a mutat in banda stanga Nicoliță si-a regasit zambetul.

 

Mai mult, noul sau statut in Ghencea l-a transformat in alt om! Schimbarea de atitudine a fost prima caracteristică a noului Banel", remarcată de colegii sai. Dintr-un tip retras, fotbalistul a devenit mult mai activ la antrenamente, de parcă ar fi un jucator aflat in probe!

 

Jardel" ramane de multe ori pe gazon si după terminarea sedintelor de pregatire pentru a-și imbunatăți tehnica. Nu mai vrea să se spună despre el că aleargă si atat", ne-au povestit apropiatii stelistului.

 

Nicoliță mentine o relatie apropiată cu Victor Piturca discutand des cu antrenorul si transmițand apoi cererile tehnicianului catre colegii din vestiar.

 

Îi incurajează pe tineri

 

În cele două cantonamente din Austria, pustii de la Steaua II care au fost cooptati de Victor Piturcă in lotul echipei mari au avut in Nicoliță un aliat de nadejde. Banel ne-a ajutat foarte mult. E un tip modest si pe tot parcursul stagiului de pregatire ne-a incurajat si ne-a dat sfaturi.

 

A fost ca un frate mai mare pentru noi si am avut ce invăța de la el", a marturisit fundasul stanga Lucian Filip. Dintre manjii" de la Steaua II, Jardel" a tinut să-l felicite, in mod special, pe Alex Lazar, singurul jucator care a reusit să-i depășească performantele la testele fizice!

 

"E o mare onoare să port banderola si asta mă motivează să fac cel mai bun sezon de cand sunt eu la Steaua." - Banel Nicoliță, mijlocaș Steaua

 

"Nicoliță merită să fie capitan. E un jucator care pune foarte mult suflet. " - Cosmin Olaroiu, antrenor Al-Sadd Doha

 

Adevarul

Lari28.07.2010 12:36
Toti cei care vin la Steaua trebuie să se gindească de 5 ori inainte pentru că aici se vine intii cu sufletul si abia apoi pentru bani. N-am mai avut de mult stadionul plin si ne doream asta, sper ca suporterii să fie cit mai aproape de noi la meciul cu Universitatea Craiova. Cel mai important este să luam campionatul si impreună devenim foarte puternici", a spus Banel.
Stryker28.07.2010 14:21

Sunt sigur ca el joaca mai mult pentru onoare la Steaua, banii sunt mai putin importanti :))

pcsbb01.08.2010 16:43

Gata!! Nu mai pot, nu-l mai suport, de 3 ani incoace mingea fuge de el, si noi il bagam titular il mai facem si capitan. Aseara, din nou n-a facut absolut nimic, toate centrarile se opreau in primul om, cum ajungea mingea la el se incheia faza - numai pase inapoi si in lateral, plus ca mai strica si actiunile coechipierilor.

Oare antrenorii astia de la Steaua nu vad ca Banel nu poate sa joace fotbal, nu stie, de cati ochi au nevoie sa vada lucrurile astea? :cursing:

Roby9101.08.2010 17:13

Si-o sa ne mai manance zilele si de acum incolo.N-o sa-l scoata nimeni din echipa acum ca i s-a dat si banderola.

 

Sa vezi ca din cauza asta o sa-l tina pe Szekely pe banca,chiar daca Janos e cu 2 clase peste Banel.

AG01.08.2010 17:25

" noi cand aveam capitan / ala nu era tigan "

gio_stgloria01.08.2010 18:35

daca ar fi sa il aseman cu vreun animal , l-as asemana cu un berbec.

Ro.OBert01.08.2010 19:28

ieri la meci mi-a spart capu' Banel cu o centrare cand coboram scarile sa-mi caut loc

Daniel-Ionut01.08.2010 19:42
" noi cand aveam capitan / ala nu era tigan "

 

Ba daca ai sti cat m-am chinuit azi sa imi amintesc cum ai zis asta cu capitanul :))

mountytoma02.08.2010 12:40

nu sunt inca entuziasmat de jocul Stelei in acest sezon, dar trebuie sa recunosc ca acum seamana a echipa de fotbal. se leaga chiar si 20 de pase consecutive, se fac si un-doiuri, chestii care au lipsit ani de zile.

 

insa cu atat mai mult iese in evidenta ceea ce poate remarca orice om care nu are UN INTERES ANUME ca tiganul sa fie titular: bbanel nnicolita nu are ce cauta la Steaua! strica tot aproape, o data la nu stiu cate meciuri ii iese si lui o centrare (ca la alba iulia la golul lui Stoica), dar ne distruge nervii. habar nu are de fotbal. o sa ma rog tot sezonul sa joace cioara bine, poate pacaleste pe altcineva si se transfera ca nu mai pot, nu mai rezist! si cand il mai vad si pe gibon pe maibah cu prostimea in delir, ma apuca iar dracii!

 

dar, de cand maestrul Jenei a revenit in Ghencea, trebuie sa ne innabusim pornirile necivilizate :-(

Robert Aeroth07.08.2010 00:41
daca ar fi sa il aseman cu vreun animal , l-as asemana cu un berbec.

 

Ai gresit animalul, seamana mai mult cu un grauRRe

AG07.08.2010 07:21
Ba daca ai sti cat m-am chinuit azi sa imi amintesc cum ai zis asta cu capitanul :))

plm, dadeai un telefon, ce era greu =))

RobYnho13.08.2010 13:09

Banel Nicolita, capitanul echipei Steaua Bucuresti, dezminte categoric informatiile aparute in presa de azi, conform carora el ar refuza de acum incolo convocarile la echipa nationala de fotbal a Romaniei. "Vreau sa afirm categoric ca voi merge la actiunile echipei nationale ori de cate ori voi fi convocat".

 

steauafc.com

Tupac Amaru13.08.2010 15:39
Banel Nicolita, capitanul echipei Steaua Bucuresti, dezminte categoric informatiile aparute in presa de azi, conform carora el ar refuza de acum incolo convocarile la echipa nationala de fotbal a Romaniei. "Vreau sa afirm categoric ca voi merge la actiunile echipei nationale ori de cate ori voi fi convocat".

 

steauafc.com

 

Domne, e sigur vorba de Banel Nicolita? Intr-o admiratie tampa, 99,9% dintre cei care-i pomenesc numele se simt obligati sa ii aminteasca si prenumele, probabil pentru sonoritatile zlataresti induse la pronuntie....

Oricum, sper sa nu mai fie convocat la nationala, nu de alta, dar chiar nu are ce cauta pe-acolo...in toata tara sunt sute de copii mai talentati decat acest individ care in loc de creier are un mare, foarte mare vid...

 

red&blue_boy13.08.2010 20:03

Banel iz da greitast ! :D

«1343536373851»