Si eu , si mai sunt f f f multi !
Si eu , si mai sunt f f f multi !
Banele. Vrei sa fii un stelist adevarat? Atunci lasa Steaua pentru fotbalisti adevarati, si nu bambalici.
Esti cel mai slab jucator din istoria Stelei, din pacate...
Din pacate,trebuie sa fiu d acord cu Steaua B,mi se intampla f rar asta...dar aici are dreptate.
Banele. Vrei sa fii un stelist adevarat? Atunci lasa Steaua pentru fotbalisti adevarati, si nu bambalici.
Esti cel mai slab jucator din istoria Stelei, din pacate...
Pai si Lovin unde mai intra? sunt echilibrati...
Banel Nicolita nu este iubit ca jucator, ci ca persoana.. Ne gandim mereu: "Ce ar fii daca toti tigani erau ca Banel".
Banel Nicolita este un jucator care nu are acea smecherie de fotbalist. Nu este genul ala de jucator care sa faca niste biciclete inainte de a trimite un sut (mai sunt momente in care se prosteste, exemplu in meciul cu Italia de la Euro), dar in ultimul an a inceput sa fie din ce in ce mai eficiente si cu executii foarte grele. Amintiti-va pasa cu calcaiul data pentru Ogararu la golul cu Vasluiul, si tot asa un dribling foarte frumos in acelasi meci, o pasa foarte grea data cu exteriorul cu FC Arges pentru Toja la prima ocazie a meciului sau centrarile foarte bune pe care le da in ultimul timp (nu mai vobresc ca a dat si goluri). Inca mai are mult de lucrat la acest capitol, dar este o prostie sa spuneti ca ar fi cel mai slab jucator din istoria clubului. Este titular meci de meci, indiferent de antrenor, este la echipa nationala meci de meci etc.
Asta nu inseamna ca nu as prefera un Szekely in locul lui.
A avut la dispozitie foarte mult timp sa arate ce poate. Jocul lui era atat de penibil, incat acum ni se pare ca joaca fantastic uneori, desi nu isi depaseste si nu isi va depasi niciodata conditia de jucator limitat si mediocru.
Daca dorim sa revedem adevarata Steaua, trebuie in primul rand sa scapam de creditor, de presedinte si de antrenor, dar si de o serie de jucatori care nu au nimic in comun cu "tiparul" stelist: Nicolita, Lovin, Semedo, Ovidiu Petre si Dayro.
A avut la dispozitie foarte mult timp sa arate ce poate. Jocul lui era atat de penibil, incat acum ni se pare ca joaca fantastic uneori, desi nu isi depaseste si nu isi va depasi niciodata conditia de jucator limitat si mediocru.
Daca dorim sa revedem adevarata Steaua, trebuie in primul rand sa scapam de creditor, de presedinte si de antrenor, dar si de o serie de jucatori care nu au nimic in comun cu "tiparul" stelist: Nicolita, Lovin, Semedo, Ovidiu Petre si Dayro.
Dayro este chiar tehnic si spectaculos. Insa el nu poate sa joace cu jucatorii anticreativi ca Nicolita,Lovin sau O.Petre. L-am vazut jucand in nationala Columbiei. Pff,acolo joaca ca Maradona. Fiindca acolo - in jurul lui - are jucatori valorosi, si tehnici. Cea ce la Steaua nu exista.
ceea ce ma nedumereste pe mine cel mai mult este ca Nicolita ramane executant de cornere si "libere" din laterale. asta inseamna ca cineva acolo sus il vede tehnic. sau nu are pic de respect pt viata celor din peluze care sunt constant amenintati de traiectoriile impuse balonului de catre acest "muncitor" al fotbalului romanesc.
ceea ce ma nedumereste pe mine cel mai mult este ca Nicolita ramane executant de cornere si "libere" din laterale. asta inseamna ca cineva acolo sus il vede tehnic. sau nu are pic de respect pt viata celor din peluze care sunt constant amenintati de traiectoriile impuse balonului de catre acest "muncitor" al fotbalului romanesc.
"simbolul" il vede tehnic ![]()
Dayro este chiar tehnic si spectaculos. Insa el nu poate sa joace cu jucatorii anticreativi ca Nicolita,Lovin sau O.Petre. L-am vazut jucand in nationala Columbiei. Pff,acolo joaca ca Maradona. Fiindca acolo - in jurul lui - are jucatori valorosi, si tehnici. Cea ce la Steaua nu exista.
desi este in continuare dator echipei, cel putin cu a nu mai trimite astfel de pase de gol adversarului cum a facut-o cu argesul (doua bucati intr-un meci, din care una chiar s-a transformat in gol!), Banel este in prezent mai util echipei decat Dayro. care o fi fost el valoros candva si altundeva, dar la Steaua a dovedit mult, mult, mult prea putin. il inteleg ca e frustrat, dar nu are ambitie deloc.
in schimb la Banel s-a vazut ceva schimbare in bine in returul asta, a spus cineva mai sus ce si cum!
"CEL MAI TEHNIC JUCATOR DIN ISTORIA Romaniei!!
FORZA Banel Nicolita! Noul MARADONA! "
Vai de Steaua noastra
dar dc nu joci u in locul lui sa te vedem dc esti in stare...
dar dc nu joci u in locul lui sa te vedem dc esti in stare...
Daca esti din Faurei,e de inteles...
dar dc nu joci u in locul lui sa te vedem dc esti in stare...
Promit ca o sa incerc sa joc eu in locul lui daca inveti sa scrii romaneste ![]()
Un Banel e bun la echipa , el da uneori tonul echipei , prin sprinturile lui , prin daruirea lui coechipierii intra in ritm , calcaiul lui cu cei de la Iasi i'a facut pe jucatori sa incerce mai multe scheme , mai multe combinari rapide, iar Banel e unu din cei mai buni jucatori din acest retur , poate Ogararu si Toja sa fie peste Nicolita
tu vorbesti serios?...daca da atunci ne meritam soarta si niciodata cu asta in echipa n o sa castigam nimic
Da , vorbesc serios , Banel da un strop de entuziasm echipei...parerea mea , nu mai vreau sa intru in conflicte de opinie cu nimeni , ca iar sunt amenintat cu "banarea" daca ma prinde , cu banarea pe forum si altele
[...] ca iar sunt amenintat cu "banarea" daca ma prinde , cu banarea pe forum si altele
NIMENI nu te va bana daca-ti vei exprima civilizat si corect romaneste opinia.
On-Topic: eu nu pricep de urlam la Nicolita, atata vreme cat stim bine cum se face echipa si atata vreme cat stim bine ca Banel nu intra de capu' lui (in general) sau al antrenorului (dupa ce face meciuri mizerabile) pe teren.
Si cand unii oameni va spun ca sursa raului e alta, se gasesc indivizi sa se intrebe ca de ce nu incurajam echipa. Raspuns: noua ne plac fotbalistii, nu papusile nimanui!
@Lari
Bine,inteleg ca la Steaua atletul este impus de catre marele strateg,dar cum iti explici convocarea constanta la nationala?Are Becali mana asa de lunga?Si, din cate stiu,lui Piti nu-i place sa se bage cineva peste el,cel putin teoretic.
Nu reusesc sa inteleg!
Banel e printre putinii care a dat randament atat pe postul de fundas, cat si pe cel de mijlocas, deseori in acelasi meci. Asta e ceea ce cere Piturca si, in general, antrenorii romani.
Da , vorbesc serios , Banel da un strop de entuziasm echipei...parerea mea , nu mai vreau sa intru in conflicte de opinie cu nimeni , ca iar sunt amenintat cu "banarea" daca ma prinde , cu banarea pe forum si altele
Stai linistit, nimeni nu te va bana atata timp cat te exprimi civilizat. Oricum ar trebui sa scrii jigniri grave sau repetate pentru a primi ban.
Bine,inteleg ca la Steaua atletul este impus de catre marele strateg,dar cum iti explici convocarea constanta la nationala?Are Becali mana asa de lunga?Si, din cate stiu,lui Piti nu-i place sa se bage cineva peste el,cel putin teoretic.Nu reusesc sa inteleg!
Pentru ca Banel se muleaza perfect pe tactica lui Piturca, cu 8 oameni defensivi in teren. Alearga mult si face treaba in aparare, ceea ce e perfect tinand cont ca pe Piturca nu-l intereseaza sa atacam...
Pentru ca Banel se muleaza perfect pe tactica lui Piturca, cu 8 oameni defensivi in teren. Alearga mult si face treaba in aparare, ceea ce e perfect tinand cont ca pe Piturca nu-l intereseaza sa atacam...
si pentru ca, parerea mea, Banel ii cotizeaza lui Piti pentru convocari iar Gigi i-a promis aceluiasi antrenor procent din vanzarea lui Nicolita.
.... ceea ce e perfect tinand cont ca pe Piturca nu-l intereseaza sa atacam...
De asta avem fotbalul pe care il avem!
Daca nu il intereseaza atacul,este clar ca nu il intereseaza victoria.
Piturca aplica vechea metoda romaneasca:sa nu luam gol.......daca mai si reusim sa inscriem,santem tari.
Banel Nicolita este un jucator pe care intotdeauna l-am admirat, il consider un jucator foarte bun, caci de aceea a si ajuns sa joace la Steaua. Daca nu avea aceasta calitate esentiala, SUPERIORITATEA, Banel Nicolita ar fi jucat pentru alta echipa buna, insa nu pentru Steaua Bucuresti. Apreciez pe toti jucatorii care au trecut pe la Steaua, insa din generatia actuala trebuie sa recunosc ca Banel Nicolita are toata stima si admiratia mea!
Calitatea superioara a lui Banel Nicolita, deriva din triada (Citius, Altius, Fortius= mai repede, mai sus, mai tare! ) si este cu siguranta "viteza". Cred ca s-a mentiunut la Steaua atata timp si inca se va mentine, pentru ca serveste drept model pentru ceilalti jucatori, asa cum si ceilalti au o anumita calitatea superioara, care-i influenteaza pe ceilalti in bine.
Banel are viteza, inainteaza (urca) mereu in atac, deci trebuie sa-si corijeze doar "taria", adica sa fie intotdeauna rational, sa nu mai fie emotiv. Daca greseste, nu-i nimic, se mai intampla,din greseli invata omul, insa nu trebuie sa se lase influentat de nimeni, sa fie imun la orice "huiduiala" ce o aude din public si sa se gandeasca mereu ca oamenii isi exprima dezamagirea pentru faza ratata, insa pe el il respecta, ca este stelist.
Probabil instabilitatea emotiva a lui Banel, se datoreaza si faptului ca de mic copil a fost nevoit sa fie umil, s-a nascut intr-o familie modesta, a avut parte de lipsuri si greutati de-a lungul vietii, probabil s-a simtit ofensat si privit de oameni de sus, cu dispret, insa prin munca si-a depasit conditia si a reusit sa dovedeasca ca este un om demn de respectat. Deci, Banel Nicolita are suficienta tarie in el, incat sa reuseasca sa fie mereu in forma maxima, e doar o problema de concentrare!
Iti doresc Banele sa lupti in continuare pentru Steaua, asa cum mereu ai facut-o si sper ca orice zgomot de fond pe care-l vei auzi, sa-l percepi ca pe o imbarbatare, care sa te incarce pozitiv si sa-i dea taria de a merge mai departe, pentru ca esti un invingator! Iar daca publicul nu te aclama si iti este greu, uita-te in jur si sunt sigura ca vei gasi in colegi sprijinul necesar pentru a merge mai departe! Asa cum atributul tau principal este "viteza", asa altii au "taria", deci sigur sunt colegi de la care poti invata cum sa-ti conservi si sa-ti amplifici taria. Atata timp cat ai unul dintre aceste 3 atribute(citius,altius,fortius), celelalte doua deriva prin vointa, simtire si ratiune! Ai o vointa imensa, ai ratiune, insa ai si o simtire profunda. Uita toate umilintele pe care le-ai indurat de-a lungul vietii, incearca sa treci peste cand te vei mai simti "lovit", pentru ca esti un invingator si ai demonstrat asta! Semedo ar trebui sa-ti urmeze exemplul, pentru ca se incadreaza exact in aceeasi tipologie ca si tine, deci si el porneste de la "viteza", insa datorita simtirii mult prea profunde, are probleme de concentrare si da senzatia ca se pierde. Aminteste-ti de Radoi, care avea "taria" si datorita tariei a ajuns sa castige viteza si sa urce in atac, sau sa raspunda atacurilor adversarilor, deci tot un invingator ca si tine este!
TOT RESPECTUL, ESTI UN STELIST ADEVARAT!
ce-ti veni cucoana ? ![]()