Interviu cu Banel in gaozeta:
- Bãnel, în ultima vreme te cam ferești sã apari prin presã.
- Sînt un tip liniștit și nu îmi place sã ies așa în evidențã. Am preferat sã spun pe teren ceea ce am de zis.
- Miercuri împlinești 24 de ani. Ce Dorințã ți-ai pus?
- În primul rînd, sã fiu sãnãtos. ªi, dacã tot fac 24 de ani, e normal sã îmi doresc titlul Stelei cu același numãr: 24! Nu va fi imposibil. Ne batem cu multe echipe: Dinamo, Urziceni, CFR, Rapid, Craiova și Timișoara. Orice se poate întîmpla. Liga I a devenit un campionat foarte echilibrat și dificil pentru cã sînt multe formații apropiate valoric.
- Steaua a adunat doar un punct în Liga Campionilor. Nu e puțin pentru pretențiile voastre?
- Avem echipã bunã, dar grupa a fost infernalã. Totuși, chiar dacã am ieșit rãu din Europa, nimeni nu ne poate contesta valoarea. Sã joci trei ani consecutiv în Liga Campionilor nu este la îndemîna oricui.
- Toamna a fost foarte sãracã în rezultate. ªi în Europa, și în Liga 1.
- N-am luat multe puncte, dar ne-am dat silința. Am fost criticați, ironizați, dar pînã la urmã noi am reprezentat România. Noi și CFR. Cînd vor mai fi și alții, atunci sã vorbeascã!
- CFR ce impresie ți-a lãsat?
- Mi-a plãcut mult cum a jucat în Liga Campionilor. Mai ales la început, cu Roma și Chelsea. Clujenii au o echipã foarte bunã. Este meritul lui Andone, pentru cã el a creat-o.
"Suporterii sã fie alãturi de noi. Avem nevoie de ei pentru cã ne așteaptã meciuri foarte grele, va fi un retur infernal!"
- Mulți spun cã revenirea lui Lãcãtuș e garantul cîștigãrii titlului. Ești la fel de optimist?
- Eu m-am înțeles foarte bine și cu Dorinel, și la fel este și cu Lãcãtuș. Ambii sînt antrenori valoroși. În acest moment cred cã Lãcãtuș știe cel mai bine ce îi lipsește Stelei acum și ce trebuie sã facem pentru a lua campionatul.
Despre echipa naționalã:
"Meciul cu Serbia, din martie, e crucial. Orice punct pierdut cîntãrește enorm acum. Am demonstrat cu Franța cã ne batem de la egal la egal cu oricine".
"Toatã lumea l-a criticat pentru acel penalty ratat la Euro cu Italia! Credeți cã el nu a vrut sã dea gol? Pentru mine Adrian este cel mai bun jucãtor. E rãu fãrã el la naționalã".
5 goluri în 21 de meciuri a reușit Nicolițã pentru Steaua în toamnã, dintre care 2 cu Galatasaray.