Cu riscul de a ma repeta,
O noua seara in care am speriat Europa.
Cu riscul de a ma repeta,
O noua seara in care am speriat Europa.
Levski Sofia - RB Salzburg 0 - 1
Levski ramane singura echipa care n-a marcat pana acum in Grupele Europa League...deci se poate si mai rau. ![]()
Ne meritam soarta !!! Toti. Si noi, si spurcatii si celelalte 2 echipe anonime.
Aud mereu ca a crescut media campionatului romanesc. A crescut o ****. Echipele "mari" au scazut si scad din ce in ce mai mult, iar cele mici s-au ridicat destul de mult incat sa le puna bete in roate.
In rest, in Europa suntem modele de studiu "asa nu".
In fine, ma bucur din tot sufletul pentru toti cei implicati, pornind de la cioban, pana la Borcea si ceilalti si pana la maestrii federatiei. O sa avem cea mai spectaculoasa cadere din topul coeficientilor. FELICITARI baieti !
A crescut pe naiba valoarea campionatului...Asa zic idiotii de Becali,Borcea,Dragomir....Aici in Europa se vede adevarata valoare,unde nu mai merge cu arbitrii,valize,reciprocitati,etc...Sau investitii minime in infrastructura,in stadioane sau centre de juniori...Si transferuri de doi lei....O sa scoatem un coeficient de rasul lumii !Ar trebui ca echipele noastre sa solicite la UEFA sa nu mai joace joi,ca poate de aia o luam asa urat.
Anderlecht - FC Timisoara 3 - 1
Dinamo Zagreb - Ajax Amsterdam 0 - 2
Genoa - Lille 3 - 2
Slavia Prague - Valencia 2 - 2
Hamburger SV - Celtic 0 - 0
Rapid Vienna - Hapoel Tel Aviv 0 - 3
SC Heerenveen - Hertha BSC 2 - 3
Sporting Lisbon - Ventspils 1 - 1
AS Roma - Fulham 2 - 1
Basel - CSKA Sofia 3 - 1
Dinamo Bucuresti - Galatasaray 0 - 3
Sturm Graz - Panathinaikos 0 - 1
Levski Sofia - RB Salzburg 0 - 1
Villarreal - Lazio 4 - 1
FC Twente Enchede - FC Sheriff Tiraspol 2 - 1
Fenerbahce - Steaua Bucuresti 3 - 1
AEK Athens - BATE Borisov 2 - 2
Everton - Benfica 0 - 2
Partizan Belgrad - Club Brugge 2 - 4
Toulouse - Shakhtar Donetsk 0 - 2
CFR Cluj - Slavia Prague 2 - 3
FC Copenhagen - PSV Eindhoven 1 - 1
Nacional - Athletic Bilbao 1 - 1
Werder Bremen - Austria Vienna 2 - 0
Toate echipele romanesti au strans pana acum 10 puncte.
Red Bull Salzburg a strans 12(intr-o grupa cu Villareal si Lazio) , Hapoel Tel Aviv are 9 , Basel are 9 , Sahtior a strans 12.
Eu spun ca suntem pe drumul cel bun.
Eu spun ca suntem pe drumul cel bun.
Eurofantastici
Mortii lor cu Evertonul lor... de cand cu gripa asta nici pariurile nu mai merg.
Nu inteleg de ce atitudinea asta negativa. Asta e valoarea fotbalului romanesc. In anii 90 nu rupeam norii in Europa dar erau mai multe meciuri memorabile in campionat si cupa(pentru toatele echipele tari nu numai pentru noi) iar dupa 2000 fotbalul romanesc,prin Steaua mai ales,a scos capul in Europa pentru 2-3 sezoane pentru a intra inapoi in mediocritate. Acei 2-3 ani erau cruciali pentru dezvoltarea unor alte echipe insa patronii au preferat sa bage banii in buzunar si nu investeasca in juniori ci in "vedete" straine dubioase.
Ca de obicei manelismul nostru ne-a distrus si ultima bucurie. De ce credeti ca sunt atatia suporteri romani scarbiti de conducatorii lor,fie de la echipa de club,fie de la nationala? Pentru ca,prin tot ce fac,arata incompetenta iar in unele cazuri(ca la ciobanul nostru) se si pisa pe blazonul clubului pe care il conduc. Eu mereu m-am intrebat de ce 3 participari in CL fac cat 3 trofee in mintea becalistilor prosti. Si nici macar nu am facut ceva notabil in acele 3 calificari atat de mult laudate.
Evident ca pe noi ne doare situatia Stelei,dar uitati-va la restul cluburilor maneliste din tara,cel putin la alea cu pretentii. Javrele s-au pisat pe Andone acu cativa ani cand era pe locul 1 si s-au descotorosit si de Rednic. De asemenea certurile intre smecherasii de acolo i-au belit pe caini iar apropiere de becalisti a facut ca selectia de acolo sa fie compromisa. Asta pe langa eternele betii ale pechinezilor. La ei este gafa dupa gafa insa borcica,oricat de imbecil ar fi,pare ca tine la clubul asta(in antiteza cu ciobanasul nostru care nici nu stie cine a executat penalty-urile de la sevilla si se pisa pe blazon zi de zi). De crapid nici nu are rost sa vorbesc pentru ca astia au facut din esec o "arta",eternii "boemi" ai tiganiei. Si astia au un patron praf,care nu este rapidist dar ii place sa se dea rapidist si care este bogat dar ii place sa faca pe saracul. Chefereii,dupa ce pareau acesti occidentali care stiu sa contruiasca o echipa,au facut totul(influente pe la comisii,arbitraje favorabile) ca sa se asemene cu bucurestenii pe care ii urasc atat de mult. In acest moment chefere e echipa cea mai favorizata de LPF. Si astia au fost praf la antrenori(l-au dat afara pe Andone dupa ce a luat eventul) si nu reusesc sa defileze in Liga mediocra de fotbal din Romania desi au cel mai bun lot si s-au bagat cei mai multi bani acolo. Ardealu-i fruncea my ass. De bragadiru nici nu stiu ce sa zic. O echipa in care se baga bani insa care este manageriata foarte prost,cel mai important jucator fiind Iancu,un mare agent dublu(nu vb doar de marime) care spune ca vrea sa castige campionatul si vinde meciuri importante(vezi cum capituleaza timishuaua an de an cu dinamu).
Toti baietii care conduc aceste cluburi,fara exceptie,vor sa faca bani(ceea ce nu e un lucru rau) insa vor sa o faca fara investii mari,ba multi dintre ei baga minimul de bani necesar si niciodata in juniori. Dupa ce se aduc straini de mana a doua,cu antrenori marioneta de cele mai multe ori si carora li se stirbeste autoritatea din start,lucrurile o iau inevitabil la vale si incep tensiunile cu suporterii iar fraierii de patroni pierd bani. Daca nu vin suporterii,patronii baga placa aceea veche"adevaratii suporteri stau langa echipa" chiar daca echipa respectiva nu joaca nimic ani de zile si fac tricourile respective de ras. De asemenea fac pe martirii de parca au facut o jertfa nationala investind la echipele respective. Unii nici macar nu investesc,vezi declaratia de avere a creditorului Becali care n-a dat nici un ban la Steaua in 2009.
Un fotbal condus de patroni grobieni,stransi la punga si amatori pe deasupra,cu antrenori marioneta(mandatul mediu la Steaua in ultimii ani a fost vreo 3 luni si ceva)care nu sunt lasati sa-si faca treaba,cu juniori care se antreneaza in conditii mizerabile si care sunt promovati prin metode dubioase de antrenori si mai dubiosi,cu cluburi care nu dau 2 bani pe suporterii lor,nu avem cum sa facem performanta.
Fotbalul din Romania este exact ca Romania in sine. LA PAMANT. Sezoanele acelea de acum cativa ani au fost exceptia. Doar noi am reusit performanta sa ne belim aproape total sansele in Europa dupa doar 4 etape si in acelasi timp am reusit sa castram din punct de vedere managerial granzii campionatului. Cupa a devenit o competitie de tot rasul,campionatul a ajuns un fel de competitie in care vedem care e cel mai putin slab si Europa a devenit o himera.
Culegem ceea ce am semanat.
Macar putem sa ne uitam la Unirea Urziceni,in care singurul element manelist mi se pare iesirile lui Dan Petrescu,de altfel in profesionist in pregatirea jocului insa nu stie cum sa se comporte in timpul meciului si dupa. Sper sa se dezvete de asemenea apucaturi. Nu-i fac cinste. Urziceni United este in acest moment singura echipa profesionista de fotbal din Romania. Restul sunt niste amatori glorificati de niste branduri carora nici nu le stiu istoria,d-apoi sa le onoreze cu performante similare celor din trecut.
In cazul Stelei,pana nu moare/pleaca ciobanul,nu ne vom vindeca niciodata. Nu stiu cat vom mai putea duce in carca acest cancer.
FORZA Steaua!!!
Intotdeauna superiori.
Macar putem sa ne uitam la Unirea Urziceni,in care singurul element manelist mi se pare iesirile lui Dan Petrescu,de altfel in profesionist in pregatirea jocului insa nu stie cum sa se comporte in timpul meciului si dupa. Sper sa se dezvete de asemenea apucaturi. Nu-i fac cinste. Urziceni United este in acest moment singura echipa profesionista de fotbal din Romania. Restul sunt niste amatori glorificati de niste branduri carora nici nu le stiu istoria,d-apoi sa le onoreze cu performante similare celor din trecut.
Foarte bine zis!
Grupa A
Anderlecht - Dinamo Zagreb 0 - 1
FC Timisoara - Ajax 1 - 2
Clasament grupa A:
1. Ajax 11 puncte
2. Anderlecht 8 puncte
3. Dinamo Zagreb 6 puncte
4. FC Timisoara 2 puncte
Grupa B
Slavia Praga - Genoa 0 - 0
Valencia - Lille 3 - 1
Clasament grupa B:
1. Valencia 9 puncte
2. Lille 7 puncte
3. Genoa 7 puncte
4. Slavia Praga 3 puncte
Grupa C
Celtic Glasgow - Hapoel Tel Aviv 2 - 0
Hamburg - Rapid Viena 2 - 0
Clasament grupa C:
1. Hamburg 10 puncte
2. Hapoel Tel Aviv 9 puncte
3. Celtic Glasgow 5 puncte
4. Rapid Viena 4 puncte
Grupa G
FC Salzburg - Lazio Roma 2 - 1
Levski Sofia - Villarreal 0 - 2
Clasament grupa G:
1. Salzburg 15 puncte
2. Villarreal 9 puncte
3. Lazio Roma 6 puncte
4. Levski Sofia 0 puncte
Grupa H
Sheriff Tiraspol - Steaua Bucuresti 1 - 1
FC Twente - Fenerbahce 0 - 1
Clasament grupa H
1. Fenerbahce 12 puncte
2. FC Twente 7 puncte
3. Sheriff Tiraspol 5 puncte
4. Steaua Bucuresti 3 puncte
Grupa I
Bate Borisov - Benfica Lisabona 1 - 2
AEK Atena - Everton 0 - 1
Clasament grupa I:
1. Benfica Lisabona 12 puncte
2. Everton 9 puncte
3. Bate Borisov 4 puncte
4. AEK Atena 4 puncte
Numai Levski Sofia au fost mai slabi decat "eurofantasticii" nostri. Asta ne e valoarea
Grupa D
FK Ventspils - Hertha Berlin 0 - 1
Sporting Lisabona - Heerenveen 1 - 1
Clasament grupa D:
1. Sporting Lisabona 11 puncte
2. Hertha Berlin 7 puncte
3. Heerenveen 5 puncte
4. Ventspils 3 puncte
Grupa E
Fulham - CSKA Sofia 1 - 0
AS Roma - Basel 2 - 1
Clasament grupa E:
1. AS Roma 10 puncte
2. Basel 9 puncte
3. Fulham 8 puncte
4. CSKA Sofia 1 punct
Grupa F
Dinamo Bucuresti - Sturm Graz 2 - 1
Galatasaray - Panathinaikos 1 - 0
Clasament grupa F:
1. Galatasaray 11 puncte
2. Panathinaikos 9 puncte
3. Dinamo Bucuresti 6 puncte
4. Sturm Graz 1 punct
Grupa J
Shakhtar Donetsk - Club Brugge 0 - 0
Toulouse - Partizan Belgrad 1 - 0
Clasament grupa J:
1. Shakhtar Donetsk 13 puncte
2. Club Brugge 8 puncte
3. Toulouse 7 puncte
4. Partizan Belgrad 0 puncte
Grupa K
PSV Eindhoven - Sparta Praga 1 - 0
FC kopenhaga - CFR Cluj 2 - 0
Clasament grupa K:
1. PSV Eindhoven 11 puncte
2. FC Kopenhaga 7 puncte
3. Sparta Praga 7 puncte
4. CFR Cluj 3 puncte
Grupa L
Austria Viena - Athletic Bilbao 0 - 3
Werder Bremen - Nacional 4 - 1
Clasament grupa L:
1. Werder Bremen 13 puncte
2. Athletic Bilbao 10 puncte
3. Nacional 2 puncte
4. Austria Viena 2 puncte
United de Romania vs Liverpool ![]()
Ce frumos va fi!
Unirea-Liverpool!
O sa aiba in Europa League un adversar mai puternic decat cei 3 din Champions League
Cei 3 la un loc.
Rubin - Hapoel Tel Aviv
Bilbao - Anderlecht
FC Kobenhavn - Marseille
Panathinaikos - AS Roma
Atletico - Galatasaray
Ajax - Juventus Torino
FC Bruges - Valencia
Fulham - Șahtior
Liverpool - Unirea Urziceni
Hamburg - Eindhoven
Villareal - Wolfsburg
Standard - Salzburg
Twente - Werder Bremen
Lille - Fenerbahce
Everton - Sporting.
S-a echilibrat extrem de mult competitia asta.
Pana la urma a fost o masura buna revolutionarea formatului.
Cel mai interesant meci al saisprezecimilor Europa League: Ajax - Juventus, iar cel mai neinteresant: Rubin Kazan - Hapoel Tel-Aviv.
Cu cateva exceptii,meciuri tari,echilibrate si in Europa League...Interesante dueluri Ajax-Juventus,Hamburg-Eindhoven,Villarreal-Wolfsburg sau Panathinaikos-Roma...Degeaba a zis Jiji asa,dar Europa league nu poate fi considerata o competitie de doi lei...
pentru Jiji orice competitie in care nu poate face performanta e de 2 lei
pentru Jiji orice competitie in care nu poate face performanta e de 2 lei
Gresit.
Pentru Jiji orice competitie in care nu poate face bani e de 2 lei. Performanta nu conteaza...
mda...dar ma gandeam ca fara performanta nu prea poti scoate bani din aceste competitii...