Poftim, iti dau eu tot ce-am discutat, sa vada toata lumea cum incerci sa-i prostesti si sa te ascunzi in spatelor unor securisme de doi lei.
Discvutia intre mine si o persoana care m-a contactat, in legatura cu probleme siteului:
Io spun ca-s doua variante:
1. dispari definitiv si nu ma bantui pe-aici.
2. de la anu` ar cam fi cazul unui nou inceput.
Dintr-un numar de motive (atat pentru tine, dar mai ales pentru stelisti si pentru Steaua) ar fi de preferat prima varianta. Iti iei frumos anumite domenii si incepi sa arati cum trebuie facute anumite lucruri (din calitatea de user), in calitate de simplu stelist.
Orgoliul n-ar trebui lasat la o parte, dar ar trebui exprimat in asa fel incat sa ajute Stelei. Te-ai distanta de anumite practici, atitudini de-aici, foarte bine, acum revii si, din calitatea de user incepi sa construiesti conturul unui stelist. E clar ca Steaua a intrat adanc intr-o noua era, ar trebui schimbat putin limbajul de stelisti, adaptat la situatia in care suntem - o foarte lunga opozitie minoritara. Ar trebui exersate reflexe de stelism, prin diverse modalitati, fara sa ne mai gandim la un rezultat imediat. Si, pentru asta e nevoie de oameni. Nu se poate ca, din cauza catorva tampiti, sa se piarda si lucrul asta.
Da-mi un mail si o sa discutam mai multe, am o propunere pentru tine.
xxx xxx xxx
Salut.
In primul rand, sa discutam despre faza cu mailul. Eu nu prea mailuiesc.
Nu mai bine imi dai adresa de mesager? Acolo vorbim mai mult, mai in detaliu. Mailurile ma sacaie.
Acum, in ceea ce priveste revenirea, eu cred ca ai vazut ca, tot ce am zis eu acum cateva luni, s-a intamplat. Azzido, asa cum l-am mirosit de mai bine de un an, nu mai e de partea noastra.
Si, dupa cum bine ai vazut, atitudinea lui a facut ca cei care ne contestau pe noi sa prinda putere si sa fie mult mai guralivi.
Un nou inceput mi-ar placea foarte mult dar nu il cred posibil. Siteul asta trebuia, inca de la inceputul sezonului, sa arate stelistilor ca NU TREBUIE SA MEARGA LA STADION.
Din pacate, nu a facut asta. Si e in egala masura si vina mea, pentru ca am inceput acest sezon alaturi de echipa fcsteaua.ro si nu am tras destul de tare.
Insa mi-a fost scarba. Mi-a fost scarba de tot ce au facut acesti baieti aici. Cand incepi sa banezi stelisti adevarati ca sa ii aperi pe cei murdari, e o problema.
Am incercat sa schimb ceva, nu a mers. Am incercat sa aduc moderatori noi, dar astia noi s-au dovedit a fi fricosi si supusi celor vechi. Credeam ca vor fi un pic mai independenti, ca vor incerca sa se impuna, am gresit.
Oamenii ca Axl au ajuns sa conduca pentru ca sunt prieteni buni cu azzido. De aia nu l-a dat afara. Desi Axl a comis un abuz incredibil de mare, mai ales cu tine.
Pe Axl il doare-n cot de Steaua. El e cu mistourile. Alea-l intereseaza pe el. La fel cum pe ronnie il preocupa doar Manchester united sau hiphopul sau nu mai stiu eu ce. Ei sunt forumisti si atat.
Asa cum ultrasii lui Bogdan pancarul sunt ultrasi pentru ei insisi, nu pentru Steaua(e cool sa fii ultras, da bine in poze) si astia de aici sunt forumisti pe siteul suporterilor stelisti, nu suporteri stelisti adevarati.
Eu, cu cea mai mare placere, as relua lupta. Dar, din pacate, nu cred ca mai are rost. Cel putin nu pe acest site.
Un mar stricat si doar 1%, tot mar stricat e.
Orice am zice noi, eu, tu, Lari, Armanovici, etc., atata timp cat vine Administratorul Azzido si ne spune ca "da-o dracului, ca mi-e dor de Steaua si trebuie sa incurajez echipa", totul e degeaba.
Utilizatorii vad ce spune mai marele siteului si totul se sterge. Cum sa ma impun in fata lor cand nu ma pot impune in fata "sefilor" mei?
Am vazut ca pe stadion au inceput sa mearga tot mai multi oameni. 30 de mii, 40 de mii - tot mai multi. A facut ciobanul bani. Lucrurile vor continua asa. Mai ales acum ca Steaua e din nou printre primele echipe.
Din niste surse stiu ca ciobanasul era dispus sa vanda echipa anul asta si cauta investitor. Ca e in buda, asta e clar. Nu are bani sa o tina. Dar, daca incepe sa faca din nou bani, va amana.
Anul asta, cu echipa data afara din Ghencea si cu Viitorul Constanta luptand pentru promovare, noi trebuia sa ducem lupta finala. Acum trebuia abandonata echipa. Fara banii din bilete, jegul sigur o vindea.Sau Hagi, cu viitorul, prelua emblema si istoria si palmaresul si tot si se muta in Ghencea.
Din pacate, nu cred ca mai e posibil.
Trimite-mi un mesaj cu adresa ta de messenger.
XXX XXX XXX
Pai la mine e inversa situatia, eu nu am messager, nu am avut niciodata si nici nu-mi fac.
Nu sunt de acord cu influenta lui Azzido, e minimala in opinia mea. Mi se pare o motivatie, nu un motiv. De asemenea, moderarea e un subiect secundar, comentariile sun un subiect secundar, articolele inseamna 99%. NIMENI nu a cenzurat vreodata nimic, poti sa scrii ce vrei. Vreau sa fac un serial de 100 de episoade cu "Steaua - de la MApN la Becali", le fac, nimeni nu-mi zice nimic. Asta e ceea ce conteaza, asta inseamna directia siteului, nu ce spune Azzido intr-un comentariu, nu abuzul unui moderator. Iar asta mi se pare un lucru ENORM.
Daca tu ai fi scris avancronici si cronici asa cum trebuiau scrise, nu conta ca axl nu stie nimic de Steaua, ca Ronnie e cocalar, ca altii au morcovu-n cur.
Bun, sunt tampiti, fac abuzuri etc., dar cu toate astea, NIMENI nu te-a impiedicat sa faci o campanie de 15-20 de articole "Nimeni la meci".
Eu as fi vrut sa-ti propun sa te ocupi de sarbatoritul zilei din partea CSA. M-am chinuit acum cateva luni sa fac o lista cu toti marii sportivi (date de nastere). Pana la urma, am luat criteriul celor numiti maestri emeriti ai sportului.
Am inceput, am facut vreo 6-7 articole, dar am abandonat (si din saictir si din comoditate si pentru ca eu nu prea urmaresc CSA, deci cam le bag din burta). Dureaza vreo 2 ore sa faci un articol, cu adunatul datelor, cu tot. Numai din acest proiect se ocupa vreo 300 de zile cu articole principale in urmatorul an. Ar insemna mult. Iti faci un grafic, le scrii pe o saptamana inainte si le postezi prin Lari sau altcineva. Gandeste-te.
Eu am prea multe proiecte in desfasurare si nu apuc sa termin nimic. La unul dintre ele (cel mai important) am fost nevoit sa citesc peste 1.000 de articole, printre care si opera ta. O sa mai vorbim despre asta, pana atunci da-mi un semn cu "portrete CSA" si nu te mai ascunde dupa tot felul de pretexte. Suntem oricum prea putini.
XXX XXX XXX
Am facut multe articole "Nimeni la meci". Din pacate stelistii sunt romani. Iar romanii au memorie scurta. In general ura lor fata de cioban exista pana la primul meci bun. Apoi..."nu joaca ciobanul, sa incurajam echipa".
Ti-am zis, eu sunt de mai mult timp pe site si ii cunosc pe multi. Am vazut cum s-au sucit foarte multi. Daca vrei ii si enumar. Dar e irelevant.
Cand astazi esti anticioban si maine esti pro, e o problema.
Cand oamenii care ar trebui sa aiba un cuvant de spus fac asa, e iarasi o problema.
Iar Azzido, atata timp cat scrie Administrator pe profilul lui, va avea cuvant greu de spus. Mai ales in fata utilizatorilor noi. Ei vor vedea ca adminul siteului e pentru Gigi. Si asta va conta pentru ei. Nu ce vei scrie tu sau eu sau oricine.
De asemenea, eu am propus promovarea articolelor legate de CSA. Am propus ca cei din staff sa le comenteze, sa le faca vizibile, sa vada lumea ca nu sunt doar povesti pe care sa le citeasca si sa treaca mai departe. Din pacate, asta nu s-a intamplat.
Am avut multe idei dar si-au bagat picioarele in ele. Iar eu zic ca erau idei bune, care ar fi ajutat siteul. Live Video-ul a fost ideea mea. Tocmai pentru a-i face pe stelisti sa stea pe site, sa se uite la meciuri aici, sa nu mearga la stadion.
Le-a adus trafic dar au uitat repede de mine atunci cand m-au banat. Eh, Axl e mult mai important, a facut mai multe pentru FCSteaua.ro. Doar el tine singur in spate sectiunea de mistouri iar asta nu e lucru putin.
Asta e adresa mea de mail. In timpul saptamanii, cand sunt la servici, mai bine imi trimiti mailuri aici, ca mailul nu il prea verific. Dar aici intru.
XXX XXX XXX
Prietene, am o rugaminte. Nu mai scrie nici un articol pentru site, nu mai trimite nici un articol.
S-a dus totul dracului:
http://www.fcsteaua.ro/forum/index.php?sho...c=29212&hl=
Azzido e vandut.
XXX XXX XXX
Cu Stix as putea intelege, dar cu Joga si mai ales cu Maye ce s-a intamplat? Exact, ca fapte, ce au facut, mai ales Maye, pentru ca la Joga intuiesc?
Cat priveste sa nu mai scriu, sa nu mai trimit, ce ai tu impresia ca s-a intamplat azi, pentru mine s-a intamplat acum un an si jumatate, cand aveam zeci de proiecte (nu exagerez, erau vreo 14 la un moment dat) pe care vroiam sa le implementez prin site, si nu am putut, fiind dat afara din cauza ca unul mi-a scris datele personale, luate din admin, pe forum.
Deci, in ce ma priveste, este exact aceeasi stare ca aceea in care am activat eu aici in 90% din perioada in care sunt pe site. Nu s-a schimbat nimic, poate sa va dea afara pe toti, in frunte cu Lari, nu se escladeaza niciun nivel de prostie, nesimtire sau rea-vointa, in ce ma priveste.
Deci, pentru mine nu s-a dus nimic mai dracului decat atunci cand luam suturi in cur pentru un idiot ca Virgil, ca atunci cand propuneam un mega-proiect cu un site care sa cuprinda toate cronicile de meci ale tuturo sezoanelor jucate de Steaua, in facsimil, si nici nu eram bagat in seama, nu s-a schimbat nimic fata de cand tineam nivelul calitativ al siteului prin articole de istorie si nu aveam nici macar posibilitatea sa le postez singur, cand ceream acces pentru a posta articole cu termen ce nu erau postate la timp si eram ignorat (sa nu spun altfel), in timp ce unii care sunt redactorii n-au scris o pagina in viata lor etc, etc.
Asa cum am ales sa ignor toate astea si sa-mi vad de drumul meu, avand ca reper doar Steaua si ce pot face eu pentru ea, la fel o sa ignor ceea ce crezi tu ca s-a intamplat. Pentru mine abuzurile astea nu inseamna nimic, le-am trait pe propria pielea, infinit mai flagrant decat banarile lor. Nu-i mai vandut sau mai prost Azzido decat acum doi ani, un an, decat acum o luna.
Daca faceti vreo organizatie puternica a exilatilor, cu sprijinul a 5-6 figuri importante din interior (Lari, Costi, INM, Pacurar, SSK, andyro), si propuneti un program articulat, in care boicotul meu sa aiba ca finalitate un scop superior, constructiv, atunci poti sa contezi pe mine, ma pun la dispozitie.
Dar altfel, nici nu ma gandesc, pentru ca din perspectiva mea, nu s-a intamplat nimic altceva decat o reconfirmare (foarte) partiala a cacaturilor pe care le-am inghitit si le inghit eu pentru Steaua, fara a le mai baga in seama.
XXX XXX XXX
Faptele care au dus la banarea celor 3:
1. Azzido, desi e mare, de fapt e un om mic, dornic de razbunare si mort dupa putere. Din ce mi-au zis baietii, el ameninta sa se retraga o data la 2 ore. Maye(ca de el stiu sigur) a avut coaiele sa nu puna botul la bluful lui si i-a zis sa se retraga.
2. Azzido e platit de cioban. De aia e asa bun prieten mai nou cu Bogdan punkeru.
Cele doua puncte nu sunt despartite de "sau", ci de "si".
Dupa cum a zis si el acolo, vor urma altii. Poate chiar si tu.
Am zis sa nu mai trimiti articole, pentru a vedea adminul pacifist ca e singur. Atat. Pana il schimba. Ca, de schimbat, il vom schimba. Am vorbit deja cu multi oameni si sunt toti nemultumiti.
Ori va fi schimbat adminul, ori doar el va ramane pe site impreuna cu pupincuristii lui si prietenii cu care isi ia banii de la cioban.
Eu cred ca totul va fi rezolvat repede.
Organizatia puternica a exilatilor va avea loc aici, nu altundeva.
O sa le propun baietilor un nou admin, preferabil unul din provincie, care sa se ocupe doar de partea tehnica, fara banuri si rahaturi. In minte am deja un personaj. Sa vedem daca vrea si el.
Tu ai dreptate, fata de acum un an, nu s-a schimbat nimic.
Eu am vrut sa ma retrag de pe site inca dinainte sa inceapa sezonul trecut, ala cu Piturca. Pentru ca de atunci incepusera rahaturile, mai ales cu azzido.
O sa vorbesc cu oamenii pentru ca nu se mai poate cu mizeria asta. FCSteaua.ro a ajuns suportersteaua.net.
Atata te rog, cateva saptamani sa nu mai trimiti nici un articol. Apoi, daca nu se rezolva, faci cum vrei tu.
XXX XXX XXX
Esentiala este pozitia lui Costi si Lari, daca ei nu merg e cazuta din start.
In momentul in care am OK-ul de la ei doi si proiectul clar (suntem astia, vrem sa facem asta) ma pun la dispozitie.
Sunt total de acord cu un admin strict pe partea tehnica, apoi cu restructurare totala, sefi la moderare, la redactional.
Partea cu "lasatul singuri" poate fi rezolvata mult mai simplu, nu-i neaparat nevoie de razboi rece daca sunt toti oamenii potriviti in ecuatie. Trebuie predata de buna-voie puterea, dar trebuie garantii clare cel care va prelua partea de administratie tehnica, stie si poate sa o duca. "Azzido, multumim, pa!", o scrisoare deschisa pentru un nou management si totul se schimba.
Pana cand nu am planul exact, cu oamenii astia doi (Lari si Costi) langa el, totul e apa de ploaie, eu imi vad de treaba ca inainte, dar in momentul in care-l am, sistez absolut totul si ma pun la dispozitia voastra.
Pana atunci, zilele urmatoare urmeaza un mega-sondaj-concurs.
XXX XXX XXX
In ultima vreme xxx a cam dat-o-n balarii. Nu il mai inteleg nici pe el. E prieten cu Azzido. Dar asta inseamna sa te sucesti odata cu el?! In fine, cu el nu am vorbit. Desi sunt sigur ca va fi cu Azzido.
Costi e on board. Pe el putem conta. Si el e scarbit de ce se intampla.
XXX XXX XXX
Daca e Costi, xxx e sigur in partea asta, stai linistit ca nu-i de partea lui Azzido, el incearca sa tina echilibru, sa fie tolerant si uneori poate greseste.
Atunci, stabiliti cu Costi ce-i de stabilit, care-s pasii, si astept de la el informatiile complete.
Deci, rezumand, daca am inteles bine propuneti:
1. administrator tehnic pentru site, pentru care garantati ca poate face la nivelul lui azzido si va investi timpul necesar pentru a face, pe cel putin vreun an.
2. AISS este de partea unei schimbari majore, care va fi explicata prin scaderea atractivitatii siteului pentru public, prin greseli mari de management, prin abuzuri care se nasc in urma lor, prin retrageri de useri importanti, prin useri dati afara in urma sesizarii abuzurilor (cu exemple) si disfunctionalitatilor respective. Va mai fi explicata prin scaderea la minimum a calitatii discutilor, a numarului de articole, de tema propuse, de dezbateri. In esenta, administratia Azzido s-a uzat moral si numai poate continua, starea de fapt fiind bolnavicioasa. Trebuie o schimbare fundamentala, de sus.
3. Conducerea siteului, pe langa adminul tehnic, va fi asigurata de un Consiliu de 10-15 persoane care va numi, prin vot, un coordonator al moderarii, un coordonator al partii redactionale, un coordonator al subiectelor de pe forum. Comisia va stabili prin dezbateri urmate de vot directia, orientarea, proiectele siteului, precum si responsabilii pentru indeplinirea lor. Se restructureaza complet ceea ce exista acum, unii se vor regasi in noua formula, altii nu.
4. Daca simpla invitatie de cedare a "puterii" nu este acceptata, se porneste un Razboi Rece.
Eu sunt pentru, dar vreau sa stiu exact langa cine stau. Nominal, ala, ala, ala.
In momentul in care se stabilesc bazele si exista certitudini (ala a acceptat sa se ocupe de tehnic), ma contactati, initial prin Costi si va pun la dispozitie proiecte ce-ar trebui sa se faca si nu se vor mai face, daca ramane Azzido, sau proiectele care se vor face de noua administartie, cum vrei s-o iei.
XXX XXX XXX
Prietene, total de acord. Mi-ai citit gandurile, pot spune.
Cat despre cine e cu noi, iti pot spune cine e cu azzido, ca e mai usor: Marius si axl.
Atat.
Doar astia 2 sunt cu el. Adica fix cele 2 pile care nu fac nimic pentru site. Marius, redactorul care si-a facut cont pe site pentru a agata fete, nu scrie articole. Axl, moderatorul care stie doar mistouri, nu modereaza. Ei doar arunca pupe pe fundul adminului platit de cioban.
XXX XXX XXX
Eu nu sunt prea sociabil,n-am stat de vorba cu ei prea mult, salut-salut odata, dar garantez pentru oameni gen Vlad, Joseph, nu mai spun de drvladyk, Tupac, ca pot fi de mare folos, daca li se explica chestiile astea.
Nu acum, dar in perspectiva facuta o lista cu useri (nu membrii ai colectivului, simpli useri) importanti care sa fie introdusi - cand va fi cazul - in tema, pentru ca ar putea ajuta prin anumite chestii, din postura de "independenti".
XXX XXX XXX
Pe Vlad, Tupac si Joeseph i-am propus la redactori/moderatori. Drvladyk nu era atunci activ pe site. Dar il cunosc si si eu pot garanta pentru el.
Si ei sunt scarbiti de ce se intampla. Nu stiu daca unii din ei ar avea timp, dar, daca au, sigur vor ajuta.
XXX XXX XXX
danimarcu, ultramoro, tanaruyoung, din astia... dar nu pentru o functie ma gandeam la ei, in prima faza, ci mai ales pentru a fi agenti de influenta si provocare, daca se ajunge la "Razboi Rece".
Mai vorbim despre asta, sper sa nu fie cazul, dar daca va fi, sa avem o baza de sprijin.
Hai, mai raspund pe seara, daca e.
XXX XXX XXX
Ti-am zis ca gandim exact la fel. Mai vorbim. Salut!
Asta a fost tot de-atunci, nu s-a facut absolut nimic. Nu e nimic ascuns, sunt planuri legitime (bune-proaste) de schimbare a situatiei, dar nu trebuia sa urlu in gura mare. Cer scuze numelor care au aparut, dar Azzido e prea porc si prea securist pervers.
Lumea nu e proasta, Azzido!