Am de facut o reclamatie in legatura cu un fapt de o gravitate maxima
Reclamatia il are ca subiect pe moderatorl axl, si ca victima pe dl. @xray, si de fapt, prin gravitatea faptei, pe noi toti, in mod direct.
Arat ca domnul @xray este un membru marcant al comunitatii suporterilor stelisti, cu multe contributii pline de sens si scop, chiar si la cele inaintate ore din noapte, pilduitoare pentru simtamintele sale pentru Steaua, pentru toti cei care pot sa inteleaga
Mai putin axl.
Moderatorul axl, prin niste atitudinile sale (ce a facut si ce a spus), l-a pus, in fata mea, pe onorabilul @xray, intr-o pozitie umilitoare, aratand-ul, in ochii mei, ca fiind un las, lipsit de caracter si mincinos ordinar.
De ce scriu, atat de revoltat, aceasta plangere, referitoare la craerea unei atmosfere incompatibile cu respectul de cel mai minim bun-simt ce trebuie sa existe in acest spatiu.
Se pare ca axl nu poate intelege lucrul asta: minimul obraz.
Ce s-a intamplat?
Cronologie:
Eu scriu articolul Oglinda viitorului, pe care-l semnez cu numele adevarat, G.L.
Eu, Moskopole, am un comentariu (la ora siteului 06:16 pm):
Sa comentezi, intr-un articol a carui teme erau traditia, principiile, valorile istorice, respectul si sufletul clubului, trecutul, prezentul, si, mai ales viitorul, despre pretextul Banel, asta inseamna -pentru mine, cel putin- ca nu mai exista absolut nicio speranta.
@xray, va felicit sincer. Asa ne trebuie!
1. domnul @xray a scris ceva despre mine. Despre mine, Moskopole! in postul d-sale (ora 6:22 pm) , imi spunea, ca desi am citit articolul,nu l-am inteles. 
@Moskopole
Pana si poza articolului arata cine-i personajul principal din articol, adica "Oglinda viitorului".
Daca ai vazut-o si nu te-ai prins, desi ai citit, te felicit!
2. ii trimt d-lui @xray un mesaj personal, in care-l asigur de toata consideratia mea, si pe care-l semnez cu numele meu adevarat, care arata ca sunt autorul articolului:
Constanta, 13 iunie 2010, ora 18,32
3. dl. @xray editeaza, imediat, mesajul sau initial adaugand faptul, ca recunoaste ca nu si-a dat seama ca eu eram autorul articolului, si-mi multumeste ca i-am dezvaluit, in mesaj privat, ca sunt autorul. Eu mi-am dezvaluit numele meu real in fata d-sale, in particular, iar d-sa a iesit imediat sa-l arate public.
4. eu scriu un post -existent acum- in care, ca urmare a editarii postului sau, cu o informatie pe care i-am oferit-o cu prezumtia de buna-credinta (in niciun caz pentru al face public), in care ii bat civilizat, obrazul,la 7:59 pm:
Ca tot vorbim de caractere.
Dar nu respectam o minima igiena morala.
Dupa minciuni dovedite, amenintari si incercari repetate de santaj...
Poate dumneavoastra sunteti de varsta lui Platon, care sustineti ca va este prieten, dar ar trebui sa stiti ca Barba non facit philosophum.
Ex auribus sognoscitur asinus!
5. domnia sa imi raspunde cu un post, in care ma acuza ca il acuz de niste lucruri, prin fraza "Dupa minciuni dovedite, amenintari si incercari repetate de santaj..." (pe care eu nu le-am adresat, sub absolut nicio forma dumnealui), si mai spune, ca ce mare scofala a fost ca mi-a dezvaluit numele, ca "doar nu era secret", si-mi mai spune un lucru jignitor si nedrept, pe care nu-l meritam: "te dai filozof, dar esti la nivel de mahala", prin faptul ca domnia sa a considerat ca-i adresam d-lui fraza in care acuzam amenintarile, minciuni dovedite si incercari de santaj.
6. eu scriu un post in care imi cer scuze, recunoscand neglijenta pe care am facut-o, prin fraza interpretabila:
Dupa minciuni dovedite, amenintari si incercari repetate de santaj...
Stimate @xray, ce ursitoare rea v-a facut sa apropiati de contributiile dumneavoastra aici, - care sunt vizibile in splendoarea lor pentru oricine - amenintarile, santajul si minciunile?
Regret nespus, imi asum culpa neintentioanata si imi cer sincer scuze daca plasarea neglijenta a acelei fraze, care ar fi putut fi interpretata ca fiind adresata domniei voastre, v-a cauzat vreo vatamare, zgandarind cine stie ce demoni interiori, pe care, cu decenta ii inteleg si respect.
Cerandu-mi inca odata scuze pentru blamabila neglijenta, apta la a da strambe comentarii din partea unor constiinte mai incarcate,
Va sigur din partea mea de toata consideratia pe care o meritati.
7. domnului@xray i se sterge sterge postul in care imi reprosa ca ii adresez lui respectiva fraza: Dupa minciuni dovedite, amenintari si incercari repetate de santaj...de catre moderatorul axl.
Faptele, dupa cum voi arata, sunt extrem grave, incalcand constient valorile de functionare ale acestui spatiu virtual, constient incalcate, prin gesturi care trebuie sa duca la excluderea vinovatului.
Contributiile foarte pilduitoare ale d-lui @xray la cauza Stelei sunt vizibile tuturor prin utila functie de vezi postarile. Eu le-am vazut si mi-am dat seama de ce valoare are acest om pentru Steaua. Ce-i doreste Stelei.
Unii nefericti, incapabil sa depaseasca niste limite, il califica pa dl. @xray (caruia i se adreseaza si la per tu) ca fiind un pion otravit, un agitator, un diversionist.
Insa eu mi-am dat seama de calitatea acestui om deosebit (din postarile d-sale, fireste), si il creditez cu toate calitatile pe care d-lui, in repetate randuri le agita: respect si onoare.
Domnia sa, in mesajul personal cu care m-a onorat, mi- dat dovada calitatilor sale morale maxime, a unei forte de inalta constiinta civica, pe care ne putem baza si la bine, dar mai ales la rau
Domnul @xray, in acel mesaj personal (singurul, dealtfel), pe langa faptul ca s-a deschis fata de mine, vorbindu-mi doar la per tu, intr-o expresie clara a deschiderii si apropierii fata de un interlocutor nevrednic, mi-a spus ceva ce nu voi uita toata viata, aceasta fiind si motivatia intima a acestei revolte.
Domnia sa mi-a spus: Mi-e prieten Platon, dar mai prieten mi-e adevarul
In lumina acestei revelatii, nu mai pot sa tac, si sa asist la discreditarea acestui om deosebit.
Cand in mod evident, adevarul este prietenul sau suprem, dl. @xray este adus la postura de mincinos ordinar, si, in esenta un nenorocit, de catre ce s-a intamplat, intr-o nedreptate ce ii poate pune, de catre unii care atat asteapta, toata activitatea sa aici, sub semnul imposturii.
Atfel, moderatorul axl, mi-a spus ieri seara, in repetate schimburi de mesaje pe care le-am avut, ca dl @xray si-a sters singur postul, dupa ce eu i-am raspuns la el, fapt ce eu, initial, in tampenia mea, l-am crezut. Prin aceasta, axl, in mod evident a vrut sa-l puna de dl. @xray intr-o postura penibila, care sa-l arate ca un las, un nenorocit care nu-si asuma faptele, un intrigant si un diversionist.
Iar eu nu pot sa permit asa ceva.
Eu cred ca @axl, asa cum se dovedeste si mai sus, intr-o postarea mai veche adresata lui @xray, "Nu stiu daca ai simtit lucrul asta si te crezi oarecum la adapost de masuri extreme dar daca asa e sa stii ca te inseli. Pe mine unul ai inceput sa ma scoti din sarite.", are ceva personal impotriva dlui @xray, pe care vrea, ca prin aceasta stergere a postarii d-sale, sa-l puna intr-o pozitie josnica, pretinzand ca acesta si-a sters singur postarile.
Gravitatea cazului este urmatoarea:
1. Eu, in postul meu (nr. 4 din Cronologie), am urmatoarea fraza: Dupa minciuni dovedite, amenintari si incercari repetate de santaj...
Contextul era urmatorul: sa-mi fie "dat in gat" cum ar spune unii, numele, pe care l-am incredintat dlui @xray incredintat ca valorile pe care le clameaza ii sunt proprii, am considerat-o o lipsa de caracter, intr-o exprimare prea dura.
Eu m-am simtit dezamagit de acest om - @xray - pe care il admiram enorm, si care m-a facut sa ma simt, pe moment, foarte mic.
De vaici si urmatoarea fraza: Dupa minciuni dovedite, amenintari si incercari repetate de santaj..., pe care am intentionat-o in urmatorul sens:
Daca am ajuns, pe siteul fcsteaua, ca dupa minciuni dovedite, amenintari si incercari de santaj, care s-au intamplat in decursul timpului, ca tocmai dl. @xray, exemplul nostru de corectitudine si moralitate sa faca un astfel de gest, justificat in felul urmator: "Ce mare secret era? "
Pai nu era, dar nu se face!
Catranit din cauza ca unul dintre cei la care ma raportam in ce priveste moralitatea din spatele caruia dirijeaza toate discutiile despre Steaua, am scris, mahnit acel post.
2. dl. @xray a facut apoi (nr. 5 in Cronologie) un post in care - absolut de neinteles - isi asuma acele caracteristici, pe care eu, dupa cum am explicat si o arata evidentele, in niciun caz nu le-am intentionat domniei sale.
"Sper ca nu te referi la mine cu minciunile, amenintarile si santajele", si mai spunand domnia sa: "vezi ca te dai filozof, dar intri, cu astfel de acuze, in mahala"
Aceste nenorociri, -minciuni, amenintari, santaje- pe care dl. @xray le-a luat singur asupra m-au naucit, pe moment.
3. Am scris apoi postul in care explic situatia (nr. 6 in Cronologie), in care atitudinea mea fata de subiect:Stimate @xray, ce ursitoare rea v-a facut sa apropiati de contributiile dumneavoastra aici, - care sunt vizibile in splendoarea lor pentru oricine - amenintarile, santajul si minciunile?
Regret nespus, imi asum culpa neintentioanata si imi cer sincer scuze daca plasarea neglijenta a acelei fraze, care ar fi putut fi interpretata ca fiind adresata domniei voastre, v-a cauzat vreo vatamare, zgandarind cine stie ce demoni interiori, pe care, cu decenta ii inteleg si respect.
Cerandu-mi inca odata scuze pentru blamabila neglijenta, apta la a da strambe comentarii din partea unor constiinte mai incarcate,
Va sigur din partea mea de toata consideratia pe care o meritati.
4. Domnului @xray i se sterge postarea in care prezuma ca minciunile, amenintarile, santajele, ii sunt adresate domniei sale, de catre moderatorul axl.
Ei, aici este problema:
Daca stimabilul @xray ar fi sters raspunsul sau, prin care se incrimina singur, pe principiul "musca pe caciula", ca fiind unul care se identifica cu minciuna, santajul si amenintarile, ca sa ma lase pe mine in off-side, si sa scape de ridiculizarea publica la care simte domnia sa ca a fost supus prin demascarea caracterului (fara ca asta sa fie deloc intentia mea) - dovada fiind chiar stergerea postului prin care se incrimina direct, atunci ar fi fost aratat in toata splendoarea sa: mincinos, las, diversionist, fara caracter, fapt ce i-ar pune astfel, toate contributiile de aici, si implicit viitorul sau, sub un mare semn de intrebare.
Atunci, moderatorul axl a sters el postul d-lui @xray, tocmai pentru a-l pune in postura in care s-ar fi aflat domnul @xray daca ar fi sters acel post singur: un las si un mincinos care are ca scop doar scandalul si nu are scrupule atunci cand cineva il face sa se demaste singur, in splendoarea micismului sau caracterial si al relei-credinte, care astfel se demonstreaza.
Eu nu pot sa asist impasibil la asa ceva, si il apar de domnul @xray, aparand de fapt niste valori care in absenta lor demonstrata, ar face ca subiectul sa fie incompatibil cu prezenta sa in continuare in acest spatiu virtual.
Daca domnul @xray a sters acea postare, atunci domnia sa este in culpa. Dar eu sunt convins ca moderatorul axl a facut-o pentru al discredita pe dl. @xray, pe care multi sunt invidiosi pentru inteligenta deosebita pe care o are, inventandu-i tot felul de vine, si incercand ca, in cumul cu multe alte pacate pe care i le imputa, mult-comentate, din cate am inteles, sa-i desavarseasca un portet care sa-l arate pe domnia sa in asa fel incat sa se demonstreze ca e incompatibil cu acest spatiu: un intrigant nenorocit, care da bir cu fugitii cand se arata el singur la ce-i sta gandul, care-l caracterizeaza in acest spatiu: santaj, minciuna, amenintare.
Este simplu: Postarea aia a fost stearsa pentru a ascunde niste buboaie urat mirositoare, pline cu puroi.
Cine a sters-o, trebuie sa dispara!ori axl, ori onorabilul @xray (fapt ce-l exclud, insa din start, prin toate valorile pe care le arata)
Eu imi demonstrez astfel fata de domnul @xray, prin devotament si verticalitate, increderea cu care onorabilul @xray, - acaparator si orientator de tinere caractere steliste al tuturor discutiilor legate de principii si valori ale viitorului Stelei - m-a investit, cand mi-a transmis, spre buna pastrare si folosinta, valoarea domniei sale cea mai de pret: Mi-e prieten Platon, dar mai prieten mi-e adevarul.
Cer lamurirea situatie de catre root administratori.