Vreau sa-mi exprim nemultumirea fata de attitudinea deplasata, blamabila, a unuia care ar trebui sa fie factor de calm si echilibru, dar nu face decat sa fie vectorul principal de agresivitate si de incalcare ostentativa, permanenta, a principiilor de convietuire pe un forum.
Atitudinea lui mi se pare total opusa a ceea ce ar trebui sa fie unul care modereaza.
Astfel,
Am de facut niste plangeri in legatura cu cel zis "Marius"
1. folosirea absolut neprovocata a unor ironii vrut-injositoare;"puiule, puisor".
2. Jignirea cu expresia" Nu te duce capul'.
3. Apelarea absolut fara niciun rost la familie:'Nu ai educatia din familie", Atat in cazul meu, cat si al lui Jogo Bonito,"neologimele astea sa le folosesti la tine in familie"
4. ma face in mod jignitor "chelner"
5. psihanaliza de sant "denoti prostie crasa si egocentrism"
6. Ton general suburban agresiv:" Ba,..."in topicul "Cei mai buni fotbalisti din toate..."
Toate cacatisurile astea, fiecare in sine minore, nu ma deranjeaza, in sine. NU ELE SUNT SUBIECTUL RECLAMATIEI. Dar care la altii, au fost direct sanctionate.
Ce deranjeaza este dispretul parca voit, demonstrativ, al perceptelor de dialog expuse intr-un topic principal.
Agresivitatea asta patologica, la unul care se vrea a modera ceva, este hilara, si, pentru mine,
deranjanta.
Sa zicem ca sunt prost, si prost crescut din familie, si sunt si chelner, si pseudo-intelectual, si am o cultura mai subtire ca firul de par, si ca sunt analfabet si ca nu stiu sa ma exprim in limba romana, si ca sunt frustrat, si in genere, am toate defectele din lume, Ce-l intereseaza pe el?
In regulile de functionare ale forumului, adica in Regulament, sunt interzise absolut toate attitudinile pe care le are "Marius", cel putin in astea 3, 4 posturi, adresate mie, in conditiile in care, Subliniez, nu i-am spus niciodata nimic.
In arta ipocriziei a lui Marius scrie ca;
1.Nu corecta partenerilor de conversatie greseli gramaticale, de pronuntare, sau provincialisme
. El se leaga de mine ca nu stiu sa scriu si-mi zice ca prima data sa invat romana, si dupa aia sa scriu aici.
2.Nu-ti pierde timpul conversand despre subiecte care nu duc la descoperirea adevarului si deci nu sunt folositore omenirii.
99%din continut, el imi face mie critica chibritului, luandu-ma de urechi.
3.Nu folosi vreun cuvant jignitor.
Ce sa mai vorbim...
4.Critica parerile sustinute de o persoana fara a recurge la "atac la persoana".
La asta mai ales e FLAGRANT. In toate posturile, nu se refera mai deloc la subiect, dar posteaza numai pentru a ma critica pe mine. Si pe altii, sunt absolut convins.
5.Fii modest, nu fa parada de cunostiintele tale enciclopedice.
Imi spune ca ce IQ mare are el, si sa ni-l masuram noi doi, daca am curaj, si daca il am mai mic decat al lui, sa ma arunc de la etajul zece, ca sa cape lumea de un nu stiu ce.
D-lor, eu am intrat aici, strict din pasiune pentru sport si pentru Steaua in special.
In afara opiniilor mele, care pot fi gresite, rautacioase, sau complet false daca vreti cu privire la un subiect, va dau cuvantul meu ca sunt absolut de buna credinta, si nu vreau sa-mi aduc decat o minima contributie.
Nu am jignit pe nimeni, nu m-am bagat in seama cu ABSOLUT nimeni, neprovocat, FARA EXCEPTIE, si nu am intrat aici sa flecaresc cu voi la topice de luat la misto. Nu am postat absolut nicaieri altceva decat ce era in legatura cu subiectul topicului si n-am stat sa comentez ce au spus altii inaintea mea.
Nu sunt internaut si primul contact cu regulile de desasurare ale unui forum le-am invatat aici. Absolut toate comentariile unora, care incalca regulamentul, in litera si spiritul lui, au fost reactii la ce am postat eu, in care m-au atacat personal, nu ce-am scris acolo, ci pe mine, ca persoana...
Eu n-am comentat dupa nimeni. Daca era ceva contrar regulamentului in posturile mele, trebuia sa fiu avertizat. Dar nu era nimic, iar ei ma atacau personal.
Daca acest "Marius", nu este sanctionat , atat pentru toata attitudinea pe care o arata, in dispretul principiilor de convietuire intr-un astfel de spatiu, cat si pentru chestiunile punctuale, fiecare dintre ele apta de a-l acuza, atunci d-lor, cu parere de rau pentru cativa dintre d-voastra, eu ma retrag.
Nu pot sa intru aici, ca sa-mi arunc vorbe de ocara cu unul caruia i s-a urcat sefia(si altele la cap), si in niciun caz, nu stau intr-o atmosfera, daca nu ostila, macar incarcata.
pentru ce sa stau sa fac posturi documentare, ca sa vina asta si sa ma agreseze(neregulamentar si nemoral)
Am vazut clar ca un principiu este sa vorbesti la subiect, nu sa-l ataci pe ala dinaintea ta. Desfiinteaza-i ideile. Asta-i altceva. Cred ca si d-voastra nu va convine ce am scris despre Hagi, si ce o sa mai scriu, dar nu mi-ati zis nimic. (Am avut un report despre avatarul cu Antonescu al unuia, si unul dintre d-voastra mi-a raspuns sa tin unele lucruri pentru mine. Am inteles si n-am mai insistat...)
Fa-l praf, dar pe argumente, nu pe agresivitati din astea de gang, care pe mine mie imi creeaza un disconfort psihic. pentru ce sa fiu umilit, fara posibilitatea de a riposta macar?
Chiar daca as fi cum ma face el, nu are absolut nicio relevanta, si se incalca FLAGRANT principiile de functionare ale unui forum.
Daca d-voastra nu luati masurile care sa fie in spiritul regulilor pe care le afisati, si care sunt normale si absolut necesare,(nu stiu care sa fie pedeapsa, dar trebuie sa fie corespondenta prejudiciului cauzat, nu numai mie, ci si multor altora, prin attitudinea asta de gardian cincizecist) cu parere de rau, atunci eu nu pot, spre deosebire de altii care ignora, sa mai stau aici, si pe cale de consecinta, ma dati pe mine afara.
Am spus ce aveam de spus, cred ca a ajuns la toti moderatorii; daca aveti vreo reactie fata de cineva, f. bine, daca nu, treaba, voastra, eu nu-mi pierd in niciun caz timpul si energia intr-o dezbatere, care pentru mine, nu e decat constatarea a ceva flagrant.
Am inteles tot ce mi-au spus unii pe privat, dar nu sunt absolut deloc multumit de atitudinea voastra fata de subiect. Ce sa rapotez, ca pe mine nu ma deranjeaza chestiile punctuale, chiar daca ar fi grave, ma deranjeaza incalcarea principiului.
Sa-l ataci pe un om pentru ceva ce a scris, personal, pe el, nu subiectul, mie mi se pare aberant, si mai ales, fara perspective de iesire din logica asta, si absolut de netolerat la un moderator, mai ales ca nu e vorba de exceptii, ci de o atitudine de obicei.
Voi o sa sanctionati o injuratura sau o ironie, dar sunt "n"-spe posturi, numai pe unde am postat eu, care se refera direct la persoana, fara nicio legatura cu subiectul. Chiar daca intru de mai multe ori pe zi, nu stau decat 5-10 min. Ce s-ar intampla daca as incepe sa fac reporturi la toti, unde dracu am ajunge?
S-ar bloca toata activitatea. Ar fi ca in viata reala... Din cauza asta sunt f.f. deranjat.
Attitudinea asta a unuia care ar trebui sa gireze asigurarea unui cadru normal, mi se pare absolut aberanta. Faptul ca voi, ceilalti, nu interveniti pentru denuntarea clara a atiitudini(repet, nu a micilor cacatisuri), pentru mine inseamna, in mod clar, ca, intr-o logica halucinanta, multe dintre attitudinile care sunt aici, voi le provocati. Sunteti ca americanii.
Absolut, nu inteleg. Ma sfatuiesti sa fac reclamatii pentru efecte, dar nu abordati direct, cauzele.
Fiti linistiti, inteleg care sunt ratiunile, imi dau seama ca sunt niste chestii delicate, si chiar daca ar vrea unul, sau altul sa aiba o altfel de attitudine, sunt niste ratiuni interne, pe care le intuiesc si care obliga la anumite limitari, si birocratice, si de alta natura...
Unul dintre moderatori, mi-a explicat ca au fost mari probleme in trecut, cu tot felul de indivizi care intrau aici numai sa agite treaba, si ca stilul meu de a posta, aduce nu stiu ce amintiri, si de aici, reactii din astea agresive.
Nu am vazut decat f. superficial ce s-a discutat inainte, ar fi interesant sa stau, sa citesc pe indelete, pentru a fi in cunostinta de cauza, dar nu am cum sa fac asta, in niciun caz n-am timp.
Orice ar fi fost, e clar ca au fost chestii f. dure, daca au putut sa traumatizeze in halul asta(nu numai pe el).
Nu inteleg, uman, cum ar putea exista vreun dubiu din toata attitudine mea, prin ceea ce am scris, prin exprimarea clara a pozitiei mele fata de Steaua, atat de trecut("Transferuri ratate", "Valentin...", cat si de prezent, si mai ales de viitor"Cu ce drept..." Daca in aceste conditii se mai pune problema intentiilor mele "..pana acum.."inseamna ca intr-adevar, voi sunteti in stare de asediu in fiecare zi, si prin tot acest stres si toate luptele astea, nu mai puteti sa vedeti clar.
Attitudinea asta ostil-violenta, nu se explica prin faptul ca i se pare ca seman cu nu stiu cine. Am vazut clar ca este o trasatura definitorie in multe relatii de aici.
Exact sentimentul asta mi l-a de la prima postare, de "Bai iepurasule, de ce nu porti, ma , cravata?"
In vreo 2-3 saptamani, o sa fac un topic frumos, cu niste clasificari in extenso, pe niste criterii clare, pe 6-7 epoci, pe sase posturi, ale celor mai buni fotbalisti din lume. O sa fie peste vreo 200 de nume, cu caracterizari, palmares; nici unde in Romania nu o sa fie asa ceva. O sa fie pe Steaua. ro Asa ceva, normal ca o sa dea nastere la comentarii, pentru ca atunci cand am intrebat ceva de Dorel Zamfir, n-a raspuns nimeni de 4 saptamani, sau la alte topice mai profi, dar aici, unde-si da tot manelistul cu parerea, in 12 ore, am nu stiu cate reply-uri pe tema "Cine-i mai tare, Batman sau Superman?" si le-am specificat clar sa se opreasca, pentru ca nu luam in considerare perioada de dupa 2000.
Iar Marius asta, a sarit imediat, ca de ce, ca nu stiu ce?
Acum spune tu, cum sa vorbesti cu unul despre care zici ca-i inteligent, dar cauta, ca in acest exemplu doar scandalul?
Sa-i fac eu unui Moderator, educatie acum, si sa-i explic, ca toate evenimentele istorice recente, nu pot fi interpretate, si ca trebuiesc adunate si conservate cat mai multe info. pentru ca atunci cand va fi cazul, sa se aiba o privire de ansamblu, mai complexa, a ceea ce o sa insemne Messi, Rooney, Kaka?
Vrea scandal! iar pentru mine asta e cel mai deranjant, nu ca ma face chelner si prost si analfabet, si-mi vorbeste cu puisor. Eu peste atitudine nu pot sa trec, nu peste cacatisurile astea minore, indiferent cat de tari ar fi ele.
Daca nu mi-am castigat prezumtia de buna-credinta prin ceea ce am facut pana acum, astfel incat sa-mi permit o opinie mai nuantata despre Hagi(care poate fi complet gresita, repet,) sau despre altcineva, sau despre altceva, inseamna ca ceva nu functioneaza cum trebuie.
Eu nu-mi dau seama ce inseamna munca voastra, asa ca n-am cum sa inteleg, dar mi se pare excesiva o anumita attitudine care cam a radiat intr-o psihoza. Tu, si inca vreo 3-4, mai logici, treceti la urmatorul nivel, de unde sa decelati daca o anumita attitudine este expresie a unei rea-vointe, sau pur si simplu, este credinta unui stelist de rit vechi, despre anumite evenimente.
Ma gandeam acum cateva zile sa fac un topic mai nuntat despre o anumita perioada a Stelei, in care Lita, Iordanescu si Raducanu faceau anumite lucruri(alaturi de Sames, Iaordache, Maarin). As fi pus in alta lumina "fuga" lui Marcel, si ar fi fost o contributie la cunoasterea unei perioade despre care nu se vorbeste, si nici n-o sa se vorbeasa. Ar fi fost o parte din istoria Stelei, care ne-ar fi permis sa ne apropiem de ea in mod uman, si o apreciem si mai mult. Acum, la cate prejudecati domnesc, nici nu ma mai gandesc. Imi dau seama cate argumente personale, o sa cada in capul meu... Nu ma mai spala nici fluxul, nici refluxul.
Aveam de gand sa completez la Hagi, cu perioada Brescia, apoi Real, apoi Barca, si sa termin cu Galata. Normal ca n-as fi scris romantismele alea cacacioase, dar in niciun caz, trebuie sa ma crezi, n-as fi vrut sa-l denigrez. E doar o parte a lui pe care eu o vad. Stiu ca nu ma crezi, dar as scris cu cele mai bune intentii.
Unul dintre astia mai mici daca ar fi citit, si ar fi luat partile corecte, din ceea ce scriam, eu as fi fost satisfacut.
In conditiile in care principiile de dialog sunt rareori respectate, eu cum sa mai fac lucrul asta?
Si altele, care sa aduca o contributie, pentru site, pentru Steaua, si ce ma intereseaza cel mai mult, pentru vreo cativa (50-100, mai multi nu vad sa fie) tineri , sub 20 de ani, care n-au apucat sa vada perioada imediat de dupa 90, si au fost vaduviti de o determinare mai corecta a structurii lor de stelisti.
Inteleg ca armele canta, si ca altii trebuie sa taca, dar uitati multi dintre voi, cei care ar trebui sa determine attitudinea chiar in sensul asta, ca, cu atat mai meritorie ar fi o dezbatere autocritica.
Lucrurile generale, se stiu despre multe. Daca as fi zis ca Iordanescu a fost internat vreo doua saptamani la "baietii vesli", ma dadeati afara de aici, daca as fi zis ca Alecsandrescu, a devalizat prin 96-97, vreo 900 de mii, angajati un killer, daca ziceam ca Duckadam e unul dintre cele mai jegoase caractere imaginabile, cereati expulzarea, s.a, s.a.
Avand in vedere toate astea, eu cred ca trebuie sa treceti la un nivel superior de interpretare mai larga a unor utilizatori (care nici nu sunt multi; mai mult de zece, eu n-am vazut care sa intre aici pentru chestii tehnice, istorice, serioase, si nu pentru stirea zilei, bancuri, sau sacrul "sa ne luam la misto.")
Ca sa iti spun clar, nici nu ma intereseaza schimbul de idei cu altii. Mai mult de zece pe aici, cu care sa poti discuta, nu sunt. Si din astia, mai mult de trei-patru, au cam alte idei decat mine, pe chestiile mai polemice. Daca ar fi dupa mine, as posta referitor la titlul topicului si atat.
Eu intru aici pentru niste valori comune. Cred ca le-am demonstrat, iar de aici incolo, ne despartim, in sensul ca, pe acest fond, imi exprim ideile mele persoinale referitoare la orice, iar persoana mea trebuie sa ramana exterioara oricaror argumente contrare
.Ideile, nu! Faceti-le praf. Dar am observat ca, pana si cei de buna credinta, cu vreo trei exceptii, cand nu le convine ceva, nu combat subiectul, ci pe mine personal "Sa-ti fie rusine..etc."
Eu agresivitatea asta nu o inteleg, si ma deranjeaza, pentru ca repet, nu intru aici, decat din dragoste pentru Steaua. Prin ceea ce exprim aici, vreu doar sa-mi aduc o minima contributie...
Tolerand o astfel de attitudine, in dispretul celor mai elemenatere principii de bun sunt civil, nu internaut, va faceti si d-voastra, complici la proliferarea unor attitudini violente, ilegale, si cel mai important, injuste.
P.S. Am abuzat f. mult de spatiul, timpul si rabdarea d-voastra, prin compilarea, ridicola, a vreo 4 mesaje personale. In nici un caz n-am vrut sa-mi spal chilotii in piata publica, dar mi s-a spus, de catre mai multi, ca asta este procedura.
Nu ma intereseaza o polemica, si nici alte explicatii.
Daca-mi spuneti sa-mi vad de treaba mea, imi vad de ea, fara nici un comentariu sau alte argumente.
Tot ce rog, este sa se ia in considerare buna mea credinta, si attitudinea violenta si deplasata prin atacuri permanente, absolut gratuite la demnitatea unei persoane, nu la ideile lui, pe care o acuz.
P.P.S Nu mi-am exercitat calitatea de tert interesant, in prezentarea a n astfel de golanii ale luiMarius, in raport cu altii. D-voastra insa, sunteti obligati sa tineti cont de ele, nu numai de cazul meu, in interpretarea corecta a faptelor si stabilirea culpei.