FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Redactori

«1888990919297»
Azzido06.09.2012 03:49

@Joga si 1on. Eu am postat articolul ala dubios cu "Steaua, cel mai bine clasata", deci ma puteti trage pe mine de urechi, nu e nevoie sa va certati intre voi. Mi s-a parut si mie dubioasa exprimarea, dar gramatica mea de balta a considerat-o acceptabila.

 

@Lari, adevarat, niciodata nu am fost cu totii pe aceeasi lungime de unda, dar de dragul unui scop maret am reusit sa ne intelegem intre noi sau sa ne ignoram.

 

@Joga si cine mai vorbea de un nou protest:

Nu vreau sa va dezamagesc, dar in conditiile actuale nu cred ca se pune problema unui nou protest. Nu ne ajuta pozitia din clasament, faptul ca Steaua joaca ceva fotbal comparativ cu anii trecuti, plus ca nu avem sprijinul peluzelor, ceea ce inseamna ca ar fi un esec total organizarea unor noi proteste in strada sau stadion. Nu stiu cati dintre voi ati fost la actiunile anterioare, dar va pot spune ca 80% din oamenii prezenti erau din peluze. Au incercat si aia de la dinamomania sa faca ceva de genul asta si s-au trezit 20 de insi in fata stadionului. No comment...

axl06.09.2012 05:29

Copii, nu e bine ce facem. Parca, parca a inceput sa se miste ceva pe linia redactionala, hai sa evoluam, nu sa ne dam in cap.

Lasati disensiunile, sunt de parere ca nu avem mere putrede in echipa.

blindius06.09.2012 09:57
@Blindius

Nimeni nu cred ca este multumit de modul in care functioneaza "redactia". Dar, cand lumea va intelege ca nu exista o redactie, ci doar cateva persoane care dau efectiv cu sapa, o sa avem acelasi punct de plecare pe care l-a avut si Joga Bonito: a muncit cum a crezut de cuviinta si i-a iesit excelent. Fara sa se bage in vietile altora.

 

In ciuda parerii pe care o ai despre MariusMihet, te asigur inca o data ca eu stiu cat se poate de bine de ce nu "a dat randament". Omu' are niste probleme personale si, in ciuda faptului ca m-a rugat sa vorbesc cu Azzido sa-i retraga calitatea de redactor, am insistat sa se mai gandeasca.

 

Va trebui sa intelegem ca suntem diferiti, ca lumea mai are si o viata personala si ca acest site a fost ridicat de oameni care au respectat asperitatile celuilalt. Azzido, Dragoshel, Axl si altiii pot sa confirme ca rareori staff-ul a fost 100% pe aceeasi lungime de unda (asta ca nu spun ca au existat antipatii puternice in unele cazuri), dar oamenii si-au vazut de treburile lor.

 

Sau s-au palmuit pe privat. Ceea ce cred ca este cel mai bine.

 

Am mai spus-o: chiar si o singura data pe luna daca scrie careva, tot e bine. Se mentine o stare de spirit.

 

Si cred ca ar trebui sa insist asupra acestei chestiuni: acest site nu mai are anvergura de a porni proteste de amploare, dupa parerea mea. Dar are toate uneltele la indemana sa mentina o stare de spirit in care suporterii cu ceva in cap sa se identifice atunci cand Steaua va scapa de duhoarea becaleasca.

 

Despre Joga Bonito am si mentionat ca a facut treaba excelenta lasand in dulap toate nemultumirile sale si dorind sa dezvolte site-ul.

 

Cred ca destul de privat am fost si eu aici, nu am facut comentariul respectiv sa vada tot forumul.

 

Imi plac articolele lui mariusmihet si, in general, sunt de parere ca daca exprimi ceea ce trebuie, lumea va intelege si daca nu scrii cu recomandarea Academiei, insa pe mine m-a deranjat interventia aceea a sa pe care o mentioneaza mai sus.

 

Domnule blindius,

 

Inainte de toate va multumesc pentru urari si pentru amabilitatea de a-mi raspunde.

Mai apoi as vrea sa va asigur ca NU abilitatea mea de a stapani gramatica limbii romane mi-a adus emblema de redactor, la fel cum acele articole apreciate de unii, contestate de altii, mi-au adus contestatari.

Cand am iesit pe forum cu acea sinceritate foarte prost inteleasa, de catre domnia ta, a fost din dorinta sincera de a participa cu ceva aici, nu am avut intentia de a jigni munca nimanui si nu cred ca am facut asta. Nominalizarea mea ca REDACTOR a venit dupa aceea si regretele ca nu am avut timp mai mult pentru a participa sunt mari din partea mea.

Cat despre antipatii....cu siguranta toti avem, si eu am, insa varsta mi-a spus ca ele sunt importante doar atunci cand pentru diverse motive puerile, le scoatem in fata.

Nu o sa am nici o ezitare in a colabora pe acest site, cu sau fara emblema....

 

Gresit, senor, erati deja ''redactor'' cand ati facut acea remarca, altfel nu ma deranjam.

 

Aceea a fost singura mea ''problema''. In rest, puteti sa scrieti si fara cratima, daca ideea articolului este de apreciat, asa cum au fost cele pe care le-ati avut, nu ma opreste nimic sa va multumesc.

 

Am zis ca daca tot ati criticat public mica dezordine, ati fi putut foarte bine s-o faceti aici, iar daca tot ati facut-o, de la acel moment inainte sa si fiti un exemplu pentru ceilalti.

blindius06.09.2012 18:21

Nu stiu daca a fost un pumn in gura, insa daca l-ai resimtit astfel, imi cer eu scuze.

 

Avand in vedere diferenta de varsta ce ne separa, s-ar putea spune ca n-am vazut mai multe ca tine, insa eu spun ca problemele fiecaruia nu se pot masura in ''mai grave sau mai putin grave''. Fiecare resimte si face fata in felul sau, de aici trag concluzia ca ''a vedea mai mult sau mai putin ca o persoana'' nu-si are locul in discutia noastra.

 

De asemenea, pot sa spun ca mi-as dori mai mult o discutie cu critica, dezbatere sau ironii, in locul uneia pe care o conduci spunandu-mi ca ''speri ca viitoarele articole sa fie si pe placul meu'', mai ales ca am mentionat ca mi-au placut cele pe care le-ai scris deja.

 

Chiar si asa, nu mie tre' sa-mi placa! Dupa cum a spus Lari, nu este neaparata nevoie sa fim aceeasi lungime de unda si acest lucru se poate transforma in ceva pozitiv.

 

Pe mine mai mult m-a interesat sa fii mai aproape de noi pe acest forum ascuns, fiindca, intr-adevar, si eu vad prezenta aici ca pe o mandrie, in loc sa-ti impartasesti ideile despre dezvoltare cand o puteam face si aici.

 

Cat despre nivelul muncii, cooperarii, ajutorului pe care-l dai site-ului, eu nu reprezint o persoana in fata careia tre` sa dai socoteala, persoanele respective sunt binecunoste si decid ce si cum.

 

Repet, m-a deranjat doar cum ai expus problema aceea, imi plac articolele dumitale, te-am ''citit'' ca fiind un om cu bun-simt si mai mult m-a interesat sa te atrag aici.

Lari07.09.2012 11:53

Are careva timp/chef sa faca vreo cronica pentru meciul Estonia - Romania?

axl07.09.2012 12:07

Ar fi bine, daca se face cronica, ea sa aibe un aer cat mai delasator, gen "ce meci de rahat o mai fi asta", asta ca sa mai spalam un pic din reactiile de la comunicatul ASR.

Lari07.09.2012 12:34

Gata, s-a rezolvat, uite ca s-a oferit Axl voluntar. SPOR! :thumbup:

 

Eu sustin in continuare, in legatura cu abordarea meciului, sa fie LIBERTY PARADE. :yes: Nu de alta, dar n-am criticat cam de multisor pe nimeni. :D

Virgil08.09.2012 07:49
X, distins ''hater'' al staff-ului, n-are absolut nici o ezitare pentru a colabora pentru binele acestui mediu. Intre noi fie vorba, fie ca-mi convine sau nu, el reprezinta un plus pozitiv pentru site.

 

Fara sa incerc sa fiu rau, exprimarea cu plus pozitiv in fraza, nu merge. Pentru simplul fapt ca opusul plus negativ e fara sens.

Dar daca ai spus-o in gluma, incerc sa inteleg.

Cu colegialitate.

 

Joga Bonito08.09.2012 08:02

Exprimarea nu merge pentru simplul fapt ca "plus pozitiv" este un pleonasm. Dar mai stii, colegu' Virgil, poate este vorba de un pleonasm legiuit, prin care blindica il foloseste tacit pentru a sublinia ceva...

 

 

blindius08.09.2012 10:40
Fara sa incerc sa fiu rau, exprimarea cu plus pozitiv in fraza, nu merge. Pentru simplul fapt ca opusul plus negativ e fara sens.

Dar daca ai spus-o in gluma, incerc sa inteleg.

Cu colegialitate.

 

Nu esti rau, domnule Virgil, multumesc pentru parere, dar hai sa discutam asupra faptului, daca gresesc... asta este, cat traim invatam.

 

De ce am folosit cei doi termeni, ''plus'' si ''pozitiv'':

 

In primul rand, am plecat de la ideea ca Joga Bonito s-a alaturat staff-ului existent, staff care ''producea'' deja ceva, mai mult sau mai putin calitativ. Pana aici cred ca suntem de acord.

 

Contributia lui Joga Bonito la acea productie a staff-ului vine ca un ''plus''. Ok?

 

PLUS s.n. 1. Ceea ce trece peste o anumită cantitate; prisos

PLUS1- Element de compunere care inseamnă mai mult

 

OK.

 

Acum am stabilit ceea ce a si fost dovedit prin faptele lui Joga, si anume ca el a adus sporit activitatea staff-ului.

 

I: A sporit activitatea staff-ului am zis, dar cum a sporit-o?

 

R: A sporit-o intr-un mod pozitiv.

 

POZITÍV, -Ă', pozitivi, -e, adj. l. Care se intemeiază pe experiență, pe fapte, pe realități; p. ext. care are un caracter de certitudine; cert, adevarat, real, sigur. â—Š Științe pozitive = științe experimentale. â'¦ Care are o semnificație justa, valoare; valoros; demn de urmat, de imitat.

 

De asemenea, daca ne limitam orizontul doar la negativ ca fiind antonimul lui pozitiv si nu observam ca sinonime pentru ''negativ'' ar putea fi si '' NEGATÍV adj. = 1. v. defavorabil. 2. v. daunator. 3. v. minus. , va fi ''normal'' sa consideram ca nu putem folosi ''plus pozitiv''.

 

___________

 

''Plus-ul'' adus de Joga ar fi putut sa fie daunator, dar, in opinia mea, n-a fost.

 

 

 

 

 

Joga Bonito08.09.2012 11:12

Blindica, Virgil comenta exprimarea ta din punct de vedere gramatical, nu contributia mea efectiva adusa site-ului (care apropo, nu e una colosala, ci in limitele bunului simt - cum m-am si angajat de la bun inceput sa fie).

 

E laudabil ce faci, dar nu-i nevoie sa raspunzi in locul meu si sa-mi aduci argumente pro, chiar daca sunt pertinente. Noi doi si Lari avem alt scop in redactia asta. Ii lasam pe Virgil si pe restul sa dezbata corectitudinea frazelor noastre. OK?

 

Ce planuri avem pe saptamana viitoare?

blindius08.09.2012 11:29

Stiu ca pentru gramatica a venit comentariul, dar vreau sa va dati cu parerea daca si dupa explicatia mea este tot gresit, pentru ca pe viitor sa evit alaturarea respectiva. :beer2:

 

Pentru saptamana viitoare, daca datele respective sunt corecte: CSMS Iasi " FC Steaua 21.30, DIGI SPORT, Duminica 16/09/12 - conform LPF.ro, daca nu va exista atunci o pana de curent sau orice alta problema, m-as baga sa fac eu cronica meciului de la Iasi. Normal, doar daca nu exista obiectii. :look:

Virgil09.09.2012 17:54

@ Blindius,

 

degeaba incerci sa ma convingi. Raman la parerea mea. Daca ai fi scris simplu, ca a adus un plus site-ului era suficient.

Nu te supara pe mine, sunt roman sadea si am pretentia ca stiu sa scriu si sa vorbesc corect. Ce-am citit acolo mi-a deranjat ochiul. Daca ai fi exprimat prin viu grai acele cuvinte, mi-ar fi zgariat auzul.

Pe de alta parte errare humanum est, astfel incat nu te judec.

 

blindius09.09.2012 17:58

@ Virgil: stiu latina si fara sa caut pe google.

 

Cum doresti, ramai la parerea dumitale. Pot sa spun ca nu incercam sa te conving.

 

Spor, toate cele bune!

Lari10.09.2012 12:17
Ce planuri avem pe saptamana viitoare?

 

Pai o avancronica a meciului de joi, de la Stuttgart, in caz ca are careva chef.

 

Si cronicile meciurilor de joi si de duminica, daca are careva chef.

 

Altfel, mai am un articol "anti" pe teava.

 

Revin pe seara/noapte cu raspunsurile la eventualele probleme/nelamuriri/critici, etc.

 

blindius10.09.2012 12:27
Pentru saptamana viitoare, daca datele respective sunt corecte: CSMS Iasi " FC Steaua 21.30, DIGI SPORT, Duminica 16/09/12 - conform LPF.ro, daca nu va exista atunci o pana de curent sau orice alta problema, m-as baga sa fac eu cronica meciului de la Iasi. Normal, doar daca nu exista obiectii. :look:

 

@ Lari: cu Stuttgart se joaca abia pe 20 septembrie

 

La cronica pentru meciul cu CSMS Iasi m-am inscris pe lista de asteptare.

Lari10.09.2012 12:36

Pfff... Ai dreptate la faza cu Stuttgart. :look: (asa e cand vii dupa 3 zile de pe drumuri...)

 

Dar 1-1, ca nu exista lista de asteptare. E primu' venit, primu' servit ;)

 

Cand o sa fie o redactie (daca...), o sa fie alte reguli. Pana atunci...

Lari10.09.2012 19:20

Are chef sa scrie careva ceva despre zdrobirea/umilirea andronezilor cu 1-0 sau 2-1?

 

Smecherim si-un Love Video? :look:

 

(Bai, tre' sa gasesc odata si-odata kacatu' ala de site care avea si cod embed la transmisiunile live... Il caut de saptamani intregi...)

Joga Bonito10.09.2012 19:32

Eu as fi facut cronica daca era vorba de meciul Stelei. Romanii lui Piturca ma cam lasa rece si nu prea vad ce tangente au cu noi...

 

Care-i faza cu Gandalf? Revine la site sa scrie din nou?

blindius10.09.2012 20:40

M-a izbit o idee: cum ar fi o avancronica in germana si romana pentru deplasarea de la Stuttgart. L-as intreba pe Harald daca are chef si timp si restul calitatilor s-o traduca din romana, in rest as putea s-o fac de luni noapte si marti s-o traduca. Acum sunt la serviciu, tastez de pe tel., asa ca nu ma bag sa-i dau p.m., dar astept pareri de la voi.

Azzido10.09.2012 21:53

suna bine.

@Joga, eu nu am discutat nimic cu el. Sa revina...

Lari10.09.2012 22:20
Care-i faza cu Gandalf? Revine la site sa scrie din nou?

 

Nu mi-a zis nimic. Poate fi o toana, poate fi o chestie de durata. Ssshhhh, sa nu-l speriem. :))

 

@Azzido

:punk: DOWN, BOY! :clap:

 

M-a izbit o idee: cum ar fi o avancronica in germana si romana pentru deplasarea de la Stuttgart. L-as intreba pe Harald daca are chef si timp si restul calitatilor s-o traduca din romana, in rest as putea s-o fac de luni noapte si marti s-o traduca. Acum sunt la serviciu, tastez de pe tel., asa ca nu ma bag sa-i dau p.m., dar astept pareri de la voi.

 

Eu sunt de parere ca materialul in germana ar tine mai mult de forum, decat de prima pagina. Spun asta bazandu-ma pe cifrele de trafic ale sitului... Cum ziceti si voi.

 

Joga Bonito10.09.2012 22:33

Mi-a trimis Arhimede un articol, il publici? Cred ca ti l-a trimis si tie...

 

Lari10.09.2012 22:53

I-am sters mesajul.

 

Dupa ce am publicat articolul.

blindius10.09.2012 22:53

@ Lari: pai daca tot apare avancronica in romana pe prima pagina, de ce n-am pune si traducerea in germana in acelasi articol? Dac-o exilam pe forum chiar ca vor fi comentarii triste ( cu Gigi, ca suntem pro pipera, etc. ). Asa, pe langa faptu' ca am face o demonstratie de forta ( cine mai posteaza bilingv dintre rivali? ) poate "nimerim" si cativa straini care ne gugaluiesc inainte de meci.

«1888990919297»