DRAGÃ TIBERIU,
Te rog sã iei notã asupra deciziei mele irevocabile de a
întrerupe colaborarea cu site-ul "fcsteaua" din rațiuni personale.
Proiectul meu de a prezenta Steaua "altcumva" în 88 episoade(știai cã
în cheie numerologicã 8 reprezintã un infinit pe verticalã) în parte a
reușit. A fost prima oarã(și sper ultima) când am scris în varianta
aceasta, ce se vrea interactivã și modernã, se crede o Plaka a
democrației de idei, dar prin precaritatea țâfnoasã a unor
sfârâiaci(tot clasicul Creangã a gãsit o denumire sugestivã pentru
uscãturile cetãții) reușește sã eșueze deseori într-un bâlci al
deșertãciunilor. ªi, slavã Domnului, cã majoritatea userilor gândesc
logic și sunt militanți pãtimași ai unei cauze nobile, iubirea de
Steaua(cred cã suntem prea aproape de ea ca sã avem perspectiva
acestui miracol sportiv și social). Existã și o minoritate de neghiobi
congenitali(atenție, conform directivelor Consiliului Europei,
minoritãțile trebuiesc protejate-te rog sã ai grijã sã nu-i rãnești
cumva cu vreo idee, ce i-ar destabiliza ireversibil), care aruncã în
derizoriu orice atitudine de bunã credințã, planând asupra ta zborul
deasupra unui cuib de cuci. Fug de acest site ca sã nu mã molipsesc de
primitivismul unei sfertodocte, care neîncrezãtoare în superbia limbii
române de a exprima orice trãire, simte nevoie de a-și culege
afirmațiile precare cu litere de tipar, și de a nu a avea de a face cu
ciudãțeniile acestui enjoy(o joie funestã a spiritului, ce mai, un
scrântit, pay attention, în viziunea sa, nu-i exclus ca eu sã fiu
considerat nebun, pentru cã pacienții Socolei cred cã aiurelile și
anacronismul se întind dincolo de zidurile spitalelor de alienați
mintali). Enough is enough ! Mã voi simți mereu solitar cu voi în
credința cã sunteți vârful de spadã al încercãrii superbe de a cultiva
normalitatea și civilizația în peluzele Ghencei. "Partir c'est mourir
un peu !", vorba lui Ribery, care a scos sufletul din noi la Munchen.
Cu privilegiul de a fi cunoscut un grup de tineri frumoși și niște
steliști devotați, rãmân al vostru,
Constantin Ardeleanu
PS Pentru a stinge eventual curiozitatea unora despre "ãla care a
dispãrut așa cum a apãrut", îți sugerez de a le spune cã am plecat în
vacanța de iarnã, cum chiar am de gând sã fac. ªi când se întoarce ?
Dar de ce, mã rog, ar fi nevoie sã se mai întoarcã ?