FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Redactori

«1959697»
Lari12.12.2012 18:55

Adi, Adrian, MoWeed, Gandalf si ceilalti nu au ce negocia. Ei vor un singur lucru, ca Sudul sa nu mai mearga la meciuri. Si nici nu prea au cum sa se faca vreo intalnire. Nu numai ca se afla la sute de kilometri distanta, dar nici nu cred ca ar avea ce sa-si spuna.

 

O idee ar fi ca ei sa se implice redactional la site, nu sa ramana doar la stadiul de comentarii si de raspunsuri adresate unora, ori altora.

 

O alta idee ar fi sa se creeze o echipa de moderatori care sa aiba si timpul necesar sa acopere mai toate zilele, dar si maturitatea/inteligenta/rabdarea sa faca pe arbitrul, ori sa initieze discutii constructive, nu certuri/zbierete.

 

Dar eu sunt pesimist si ma astept sa curga din nou cu ban-uri si scandaluri. :(

Marius12.12.2012 20:38

Eu as merge la o astfel de intalnire, macar ca sa nu ma mai caute nimeni pe acasa.

 

Lasand gluma la o parte, nu stiu ce ar putea aduce concret o asemenea intalnire. In afara de faptul ca ei ar vedea ca exist in carne si oase. Pentru ca ar fi tot un fel de confruntare in care nimeni nu ar convinge pe nimeni.

 

Dar repet, as merge, fara insa a fi a reprezenta pe nimeni decat pe mine.

drvladyk12.12.2012 21:06

Zic si eu, hai sa o luam cu pasi marunti: important e sa se rezolve cumva conflictul Azzido-Filip. Site-ul are nevoie de amandoi.

Despre peluza greu sa comentez, nu sunt si nu am fost implicat, dar dupa bann-ul lui lecce am vazut filmuletul si am vazut cine este. Pai cum vorbea atunci si ce atitudine are acum. Si toti la fel, nu mai au argumente, nu ca ar fi datori sa explice, dar de cateva saptamani vad doar amenintari de la ei.

Deci au ramas o mana de baieti care scriu pe net, macar de aici sa iasa ceva, daca unul deschide ochii din cand in cand si tot e ceva. Asa sper eu cel putin, dar daca aici e numai balacareala toti care intra citesc asta, nu mai stau de articole. Gandalf daca se tempereaza nitel poate face articole f bune si la fel si ceilalti. Si exact cum ii spuneam aseara lui axl ar trebui sa ne respectam mai mult parerile si sa nu ne mai sarim la gat atat de usor, ca e destul o scanteie. Eu unul incerc sa ma abtin si la fel si altii. Dar multi se retrag, baieti de calitate gen Victor, Dani etc si e pacat, red e cu un pas afara si el.

LDS13.12.2012 00:27
ar trebui sa ne respectam mai mult parerile si sa nu ne mai sarim la gat atat de usor

 

Vedeti ? Cel mai bun raspuns la polemici complexe se formuleaza printr-o fraza simpla.

 

Aspectul citat mai sus l-am mai subliniat si eu in cateva ocazii, nu prea multe, ca nu-mi place repetitia. Oameni buni, haideti sa combatem pareri, nu oameni (useri). Haideti sa citim ce zice X-ulescu, nu sa vedem mai intai cine e X-ulescu. Daca X-ulescu e om de vaza si spune o gogomanie, haideti sa lasam la o parte subiectivismul si sa-l combatem la modu' obiectiv, pe textul scris, la fel ca in cazul in care X-ulescu ar fi un Neica Nimeni.

 

Ma refer aici la oamenii capabili sa duca o dezbatere civilizata, nu la aia care vin cu " calculatoristi ", " ultrasi de tastatura " , " virgini nefututi (sic) " s.a.m.d. Cu speciile astea ar trebui sa se ocupe naturatulistii, in cazul de fata, moderatorii saitului.

 

Virgil25.12.2012 18:47

Articol de pus pe prima pagina,

 

Atacantul Stelei, Raul Rusescu, a fost declarat Fotbalistul Roman al Anului in ancheta ziarului Gazeta Sporturilor, care se desfasoara anual.

 

Acesta a cucerit distinctia in urma voturilor jurnalistilor, a cititorilor, precum si a presedintilor, antrenorilor si capitanilor echipelor din Liga 1, fiind urmat, la foarte mica distanta, de catre un alt stelist, Vlad Chiriches. De asemenea, capitanul Stelei, Alexandru Bourceanu, s-a plasat pe locul al patrulea in topul preferintelor.

 

In ceea ce priveste clasamentul antrenorilor romani, Laurentiu Reghecampf s-a plasat pe pozitia secunda, la egalitate de puncte cu Dan Petrescu, ambii aflandu-se in urma lui Mircea Lucescu. Mai jos puteti citi declaratiile antrenorului Stelei, precum si ale lui Rusescu si Chiriches cu privire la distinctiile primite din partea Gazetei Sporturilor.

 

Acest trofeu inseamna foarte mult pentru mine. Nicolae Dobrin a fost primul castigator, nu? Si probabil cel mai important de cand exista ancheta Gazetei, dat fiind faptul ca ii poarta si numele. Iar eu sunt cel mai recent castigator si ma simt onorat de situatia in care ma aflu. Eu credeam ca va castiga Vlad Chiriches - RAUL RUSESCU

 

Sunt multumit de evolutiile mele din acest an. Normal ca am mai avut si evolutii de care nu am fost mandru, dar in viata de fotbalist treci si prin momente mai putin reusite, pe care trebuie sa le depasesti. Raul a meritat sa castige, pentru ca ne-a ajutat foarte mult in acest tur de campionat. A marcat foarte multe goluri si, cu siguranta, merita acest premiu - VLAD CHIRICHES

 

Mircea Lucescu si Dan Petrescu sunt, in momentul de fata, cei mai buni antrenori pe care ii are Romania. Sa fiu plasat langa ei inseamna pentru mine o companie selecta si, mai mult, o mandrie personala. Am avut un an foarte bun. Am salvat de la retrogradare o echipa retrogradata pentru ca, practic, Chiajna in situatia asta era cind am preluat-o eu. Apoi, am venit la Steaua si am avut 6 luni fantastice. Sa termini turul la 10 puncte de locul 2 si sa te afli si in primavara Europa League mi se pare exceptional - LAURENTIU REGHECAMPF

 

sursa: steauafc.com

Marius16.03.2013 19:51

Pentru ca e sambata seara, las aici un articol ca sa fie postat de cine are acces la admin:

 

 

 

 

 

 

Va rog, mult iubiti conducatori, umiliti-ne in continuare

 

N-am prins perioada de trista amintire de dinainte de 1989 mai mult de cativa ani, prea putini pentru a-mi aminti de altceva decat de uniforma portocaliu cu albastru de gradinita si de ursul si calul cu care imi faceau ai mei poze in "Oraselul Copiilor". Totusi, tind sa cred ca exponentii sinistrului regim ar fi invidiosi pe realizarile regimului sinistru care conduce clubul de fotbal Steaua Bucuresti de cativa ani.

 

De fapt, gandindu-ma mai bine, cred ca mult iubitii sefi/ patroni/ finantatori/ manageri ai Stelei de azi au gasit secretul succesului conducerii totalitare, discretionare, acceptata cu draga inima de plebe. Pentru ca altfel nu imi pot explica cum sute, mii, zeci de mii de oameni isi cersesc portia de umilinta periodic, la fiecare meci de pe teren propriu.

 

Sesizand interesul tot mai mare pe care il genereaza parcursul bun, pe alocuri foarte bun, al echipei in acest sezon, oamenii care decid au decis sa intinda coarda. Si au tot intins-o, fara ca aceasta sa dea macar semne ca se va rupe.

 

Ce vreau sa spun cu asta? Preturile biletelor au fost nesimtite in toamna, cand Steaua evolua in grupele Europa League. La meciurile continentale, preturile erau comparabile cu cele din strainatate. Nu s-a tinut cont de nivelul de trai sau de salarizare din tara, nu s-a tinut cont de valoarea echipei noastre sau de valoarea adversarilor. S-a tinut cont doar de interes, si el mult amplificat de presiunea, intentionata sau nu, a presei. S-a ajuns astfel ca prezenta pe stadion la un meci din cupele europene sa fie un "must have". Nu conteaza ca National Arena nu e nici pe departe asa cum se povesteste (cati or fi vazut oare scarile nefinisate si acoperisul prin care ploua, cati s-au saturat cu hotdogii infecti si cola calda vandute cu adaos de 1000%, ca in primii ani de dupa Revolutie), nu conteaza decat sa ajungi acolo, sa iti tragi cateva poze cu telefonul si sa dai un check-in pe Facebook. Dupa asta poti sa pleci si in minutul 30, mai ales daca Stuttgart ne calca in picioare.

 

In primavara, nesimtirea a atins cote nebanuite la meciul cu Ajax si cand spun asta ma refer, din nou, la preturi. E drept ca rezultatul din tur a scazut considerabil marja de profit, dar profit a fost.

 

Iar aceasta nesimtire a devenit o amintire frumoasa la meciul cu Chelsea. Si acum nu vorbesc atat de pret, cat de atitudinea conducerii. Mandra conducere care v-a mintit si ne-a mintit pe toti cu buna stiinta. Mult doritele bilete la meciul cu Chelsea, devenite pentru cateva zile mai pretioase ca aurul, au fost vandute online. Cat de bine au fost vandute s-a vazut prin numarul mare ajuns pe mana tiganilor (tigan in spirit si atitudine, nu ca si culoare a pielii) bisnitari care au facut mici averi in pre-zilele jocului. S-a spus atunci ca o parte a tichetelor au fost pastrate pentru fanii din Bucuresti, urmand a fi puse in vanzare la casele National Arena. Competentul manager general fara drept de semnatura la club a avut tupeul de a anunta acest lucru in toiul scandalului, cand stia foarte bine ca nu mai exista de mult bilete.

 

Si, ca sa ajungem la esenta arogantei nesimtita, de ce mai erau bilete? Pentru ca cineva si-a oprit cateva mii (!!!) dintre ele. Mii de bilete au fost sustrase fanilor pentru a consolida subreda cariera politica a celui care se mandreste cu titlul de patron, dar care scoate anual cinci milioane de euro din conturile clubului pentru ca asa vrea. Mii de bilete au fost facute cadou unor indivizi care nu aveau nicio legatura cu fotbalul, ca sa nu mai vorbim de echipa Steaua.

 

S-a iscat o micro-revolta provocata nu din cauza atitudinii anti-suporteri a clubului din Ghencea (sau Mariott sau Pipera sau prin ce garsoniera o mai fi sediul acum), ci din pricina faptului ca multimea, imbata de zecile articole si reportaje zilnica, nu mai avea cum sa ajunga pe stadionul visat la meciul meciurilor. Se rata astfel momentul de maxima opulenta, povestile cu "am fost pe stadion la meciul cu Chelsea" urmand a circula ani la rand de acum inainte.

 

Dupa aceasta serie de palme aplicata fara vreo urma de regret, ba chiar cu nedisimulata pofta, de catre conducatori, o societate normala ar fi ejectat aceste elemente. Dar la noi nu se intampla asa, ci s-a ajuns chiar ca oamenii umiliti o data sa revina iarasi si iarasi pentru noi astfel de episoade.

 

Si de-ar fi numai problema biletelor!

 

Poate cineva sa imi spuna de unde isi cumpara materiale promotionale cu Steaua? Sau de unde isi cumpara pana acum cateva luni, inainte de "externalizarea" dubioasa a departamentului de marketing? Ei bine, da. Cam de nicaieri. Producatorul de echipament vindea si vinde si acum astfel de materiale promotionale, dar la preturi prohibitive pentru ca pe club il doare undeva de suporteri. Asa se face ca o formatie cum e Chelsea vinde in magazinele proprii replici ale tricourilor de joc cu 70 de lire iar Nike vinde replici ale tricourilor Stelei cu 90 si ceva de lire! Iar daca la englezi iti poti cumpara "tricoul lui x-ulescu", in Romania ar mai trebui sa dai cateva zeci de lei, in alta parte, ca sa-ti imprimi cu plastic ieftin un numar si, eventual, un nume pe spate.

 

Iar lista disfunctionalitatilor in relatia club - suporteri poate continua la nesfarsit. De fapt, nu cred ca exista macar un capitol la care Steaua sa arate nu ca este alaturi de fanii ei, ci doar sa demonstreze ca nu isi bate joc de ei cu buna stiinta si cu un ranjet larg.

 

Si totusi, chiar si in aceste conditii, lumea - ma feresc sa spun fanii "ros-albastrii" - se inghesuie saptamana de saptamana, meci de meci, sa isi primeasca portia de umilinta, ajungand chiar sa fie mandri de aceasta stare.

 

Pe final, mi-a venit in minte o ipotetica discutie intre un suporter al unui club civilizat, sa zicem FC Barcelona, si unul al Stelei:

 

- Sunt fericit! Dupa cativa ani de asteptare si eforturi, in sfarsit am prins un abonament!, spune catalanul.

 

- Eu sunt si mai fericit!, zice romanul nostru.

 

- De ce?

 

- Pai am gasit un bisnitar de treaba si n-am dat decat 3 milioane pe un bilet!

Lari16.03.2013 21:03

Ceeeee, maaaa? fularultras

Lari09.08.2013 20:10

Greco, m-a rugat Azzido sa verific daca pot urca articole. Prin urmare, l-am urcat pe cel dupa care se plangea Choli de atata vreme: http://www.fcsteaua.ro/index/section/articles/article/41040/

 

Sper sa corespunda, cat de cat. M-am straduit sa-l corectez in spiritul pe care incerci sa-l impui. Daca vrei sa-l stergi, sau ceva, am rugamintea sa-l anunti pe Choli, sau sa-mi zici de ce l-ai suprimat, ca sa-l anunt pe baiat.

 

 

greco09.08.2013 20:30

Am pus un disclaimer la inceputul articolului (vezi aici http://www.fcsteaua.ro/index/section/artic...article/41040/) si am explicat pe forum care sunt problemele care vor trebui evitate in viitor. E util pentru a explica cum va trebui sa arate prima pagina FCSTEAUA.RO de acum incolo.

 

Am pus un disclaimer la inceputul articolului (vezi aici http://www.fcsteaua.ro/index/section/artic...article/41040/) si am explicat pe forum care sunt problemele care vor trebui evitate in viitor. E util pentru a explica cum va trebui sa arate prima pagina FCSTEAUA.RO de acum incolo.

Lari09.08.2013 21:04

Am inteles.

 

Stiu ca e irelevant, dar m-am straduit sa corectez acel articol, intrucat continea chestii si mai si. De exemplu, am pus 'onanist' ca sa nu las originalul, 'labagiu'. Nu stiu daca stii, insa a fost publica o inregistrare cu directorul sportiv Marius Ianuli (poreclit Mache), in care se masturba intr-un video chat cu o tipa. Nu-ti poti imagina ce-a fost aici, pe site, vreo juma' de an... De pilda, la fiecare meci slab al Stelei, ori rezultat aiurea, gluma cu "a fost mana lu' Mache" era la ordinea zilei.

 

Da' parca vad c-o sa ne iei si bucuria asta, ha? :bananadance: (glumesc)

greco10.08.2013 01:37

Am inteles in sfarsit toata situatia (as fi preferat sa nu stiu despre ce e vorba). Consider ca acest topic e irelevant in momentul de fata, deci il voi inchide. Daca sunt motive sa fie redeschis, anuntati-ma pe PM.

 

Continuati discutia aici:

 

http://www.fcsteaua.ro/forum/index.php?showtopic=33164

Adrian14.08.2013 20:59

Am redeschis acest topic pentru redactori pentru ca urmeaza sa trec aici numele tuturor celor care se vor alatura redactiei.

 

Scopul meu e sa atrag cat mai multi oameni astfel incat sa avem un articol nou in fiecare zi. Chiar daca unii nu vor putea sa scrie in fiecare saptama, o vor face la cate doua saptamani.

 

Primul care a fost de acord a fost Ivanski.

El o sa incerce sa scrie macar doua articole pe luna.

 

Momentan sunt in discutii si cu alti utilizatori.

 

Greco, te rog sa treci aici si numele acelor redactori cu care ai vorbit tu, pe cei care sunt de acord sa scrie si cei care nu.

Tiberiu Florea14.08.2013 23:16

Multumesc pentru initiativa dar locul acestei discutii nu este aici (redactia nu ii priveste pe mozi, nu toti colaboratorii vad ce se scrie aici, si incercam sa creem transparenta).

 

Va rog continuati aici http://www.fcsteaua.ro/forum/index.php?showtopic=33220 la obiect, si intelegand ca redactorul-sef conduce discutia de pe acel thread. Adrian, ti-am scris acolo redactorii cu care am discutat eu (SSK, Soldatino, Toshiro) si ce raspunsuri am de la ei. Daca vrei sa postezi update-uri periodice e treaba ta, dar eu iti cer doar recensamantul lor pana la sfarsitul saptamanii.

 

Reinchid topicul.

Empyro20.10.2013 15:30

Fratilor, suntem in criza de material !

Consider ca problemele cu moderarea nu mai necesita atentie sporita si ar trebui sa ne axam pe "recrutarea" colaboratorilor. Interveniti cu PM-uri, intrati in discutii cu oamenii pe care ii considerati capabili, fiindca tare mi-e ca in curand s-ar putea sa postam pe gsp.

Joga si Marius, interveniti in discutie "anytime now". Eu o sa "extrag" de la Lorimer o statistica despre FC Basel si intalnire dintre echipele romanesti si cele elvetiene.

Il voi suna si pe Superstar18 care a mai scris in trecut niste articole "dragute".

Daca nu aveti timp sa va ocupati, dar aveti anumite persoane in vizor, dati-mi o lista si ii voi contacta eu.

 

 

Joga Bonito20.10.2013 17:06

Nu prea vrea sa se implice nimeni, altfel erau articole pe prima pagina.

 

In perioada asta eu sunt ocupat rau si vreau sa predau stafeta altcuiva. Din partea mea, poti cere drepturi de redactor lui Azzido si sa incerci sa asiguri continutul provizoriu.

 

Ceilalti care au drepturi de admin (Virgil, Dragoshel, Marius, George Stan, Lari etc) vad ca nu prea-i intereseaza, iar eu nu am timpul efectiv sa ma ocup. Bafta!

 

Empyro20.10.2013 23:51
Nu prea vrea sa se implice nimeni, altfel erau articole pe prima pagina.

 

In perioada asta eu sunt ocupat rau si vreau sa predau stafeta altcuiva. Din partea mea, poti cere drepturi de redactor lui Azzido si sa incerci sa asiguri continutul provizoriu.

 

Ceilalti care au drepturi de admin (Virgil, Dragoshel, Marius, George Stan, Lari etc) vad ca nu prea-i intereseaza, iar eu nu am timpul efectiv sa ma ocup. Bafta!

Joga nu ma pot ocupa tot eu si de redactie, trebuie sa gasim o solutie, respectiv o persoana dispusa sa se ocupe.

 

Am postat si eu primul articol pe pagina, prin intermediul contului , lui Virgil - sper sa nu se supere. Preluare blog Soldatino.

Daca maine nu apare un alt material, voi posta eu o avancronica privitoare la meciul cu elvetienii, tot prin intermediul contului lui Virgil.

«1959697»