bajetii, azi sunt cam prins in redactie, are cineva timp sa faca o mica revista a presei?
bajetii, azi sunt cam prins in redactie, are cineva timp sa faca o mica revista a presei?
Bai, trai-v-ar, care-o pune de-un articol despre fratalaii nostri de la TSKA cu niste imagini de arhiva? (e o sectiune speciala de ULTRA)
Eu am adunat, pana acu', asa (da'-s prea obosit sa mai postez acu' + ca nu vreau sa ratez vreo chestie importanta):
- pe topicul asta gasiti si poze si-un filmulet care se poate embedui (e mai spre final): http://www.fcsteaua.ro/forum/lofiversion/i....php/t6242.html
- sa nu uitam de celebrul: http://www.ciobanul.com/2009/07/becali-con...y-from-Ghencea/
- si ma gandesc sa mai punem si ca o sa jucam "acasa" pe Dr. Constantin Radulescu, din Cluj, al alora de la CFR. Pe psp se mai mentionau urlatoarele: " Alte stadioane la standardele UEFA pe care Steaua putea juca au fost "Dan Palinisanu" si arena de la Piatra-Neamt insă din diferite motive, patronul gruparii din Ghencea a ales varianta Cluj".
DE LA GANDALF:
Salut,
Am trimis dimineata un articol care trebuia sa apara neaparat azi (15 ani de la Bruges-Steaua), dar vad ca n-a aparut. Daca apare vreun redactor, il rog sa-l posteze. Ti-l atasez aici, cu tot cu coduri. Ideal ar fi sa-l trimit pe mail. Deci, te rog sa lasi un mesaj pe sectiune, ca, atunci cand apare un redactor, sa-mi dea un mail, sau, macar sa-l puna asa cum e. Ar mai trebui integrate 2 facsimile.
In urmatoarele 2-3 ore o sa fiu la calculator.
f***@***
După 15 ani: Bruges " Steaua 2-2
Acum 15 ani, pe 7 august 1996, Steaua juca mansa tur a dublei pentru accederea in grupele Champions League, contra campioanei Belgiei, FC Bruges.
După dublele cu Servette Geneva (1994-1995) si Casino Salzburg (1995-1996), prin care Steaua devenea prima echipa romanească calificată in grupele Champions League "competitie rebrand-uită si reformată incepand cu sezonul 1992-1993, <i> sistemul eliminator fiind inlocuit de cel care propunea grupe, prin calificarea directă (urmare a coeficientului de tară), sau după depășirea tururilor preliminarii</i> ", tragerea la sorti pentru meciul care genera accederea, pentru a treia oară consecutiv, in competitia supremă inter-cluburi, o propunea pe Bruges.
În sezonul 1996-1997, cea de-a 42-a editie de CCE a propus un sistem in care 8 echipe au fost participante directe in grupe (4 grupe a cate 4 echipe), iar celelalte 8 au acces in urma unui tur preliminar.
În urma câștigarii titlului de campioană cu numarul 18, tragerea la sorti i-a scos-o in față Stelei pe Club Bruges K.V. Înfiintată in 1890!, cu prima aparitie in Liga Belgiană in 1895, Bruges avea, la acel moment, 10 titluri nationale <i> (1919-20, 1972-73, 1975-76, 1976-77, 1977-78, 1979-80, 1987-88, 1989-90, 1991-92, 1995-96) </i> si 7 Cupe ale Belgiei <i> (1967-68, 1969-70, 1976-77, 1985-86, 1990-91, 1994-95, 1995-96). </i>
Rezultatele europene maxime " <i> finalistă a Cupei UEFA (in 1976) si finalistă a CCE, in 1978</i> " construiau o personalitate corentă (chiar dacă net inferioară reperului national Anderlecht), cu un maxim pe a doua jumatate a anilor `70 si o revenire pe inceputul anilor `90, momentul 1996 fiind unul chiar de semi-gratie, pentru flamanzi. În sezonul precedent, belgienii cuceriseră eventul, <b> luand campionatul la 10 puncte in fata unei echipe a lui Anderlecht</b> care ii avea in componență pe <i> de Wilde, Babayaro, de Boeck, Doll, Oparaku, Danny Boffin, Musonda, Oliseh, Wallem, Johnny Bosman, Preko, de Bilde, </i> condusi de vedeta suedeză <i> Par Zetterberg, </i> si aveau, in mod evident, statutul de favoriti, chiar dacă numele Stelei era urias <i> prima echipă a Estului</i> fiind marca prin care era recunoscută campioana noastra
La nivelul lotului de jucatori, față de sezonul incheiat, au fost ceva mutatii. În locul lui Costel Galca transferat la Real Mallorca, in urma achitarii clauzei de reziliere in valoare de 1 milion de dolari, postul de half central a fost a coperit de 2 dintre cei trei jucatori de experiență ramasi pe această pozitie: Militaru, Nagy si Bucur Bogdan. Marile achizitii au fost tinerii <i> Dennis Șerban si Augustin Calin, </i> ambii mijlocasi laterali, ofensivi, cu un aport de tehnicitate foarte reconfortant. În locul lui Toni Dobos plecat la AEK Atena, fostul rapidist Adi Matei a fost adus să acopere postul de fundaș central. Reprofilarea lui Filipescu ca fundaș dreapta a insemnat trecerea lui Tibi Csik langă Prodan, deasemenea tinerii Baciu si Miu fiind folositi ca aparatori centrali, Matei neaparand in ChL, multimea de jucatori rulati pe un post de siguranță (celor enuntațți adagandu-li-se si Leo Nemtanu, Tudorel Zamfirescu sau Roland Nagy) tradand (și explicand, in acelasi timp) cifrele defensive. Încă o pierdere importanta pe langă despartirea de Joe Panait, a constituit-o plecarea lui Jean Vladoiu la Koln. Sabin Ilie a fost integrat, usor-usor, langă Lacatus in avanposturi, alt nou-sosit, Cristi Ciocoiu, alternand meciurile excelente cu cele penibile.
Un campionat, 1996-1997, inceput devreme, pe 31 iulie avand loc prima etapă in care Steaua a trecut, in Ghencea, cu 2-1, de Otelul Galati, a oferit posibilitatea unui minim rodaj, in conditii de competitie, pentru o echipă intinerită masiv prin Șerban, Miu, Baciu, Calin, Ciocoiu, Sabin Ilie sau Nemtanu.
În formula Gherasim " Filipescu, Csik, Prodan, Nagy " Militaru, Bucur, Adi Ilie " Lacatus Ciocoiu, Rosu, <i> prima si ultima repetitie oficială a Stelei n-a fost una deosebit de reusita Stelistii n-au convins că sunt pusi pe picioare si gata de luptă cu belgienii, plecarile din această vară punandu-și amprenta indeosebi asupra relatiilor de joc. </i> Antrenorul Țiti Dumitriu aprecia: <i> Evolutia de ansamblu a echipei mă nemultumeste, dar mă bucur că am câștigat. Ținand cont că am pierdut in această vară multi jucatori si că n-am putut conta pe serviciile lui Sabin Ilie " suspendat, Calin si Narcis Raducan " accidentati, evolutia echipei a suferit din acest punct de vedere. </i>
Golurile lui Lacatuș " min. 17 si Ciocoiu " min. 39 (Viorel Tanase, in min. 44 pentru oaspeti) i-au dat Stelei startul de care avea nevoie, pentru pregatirea linistită a meciului de peste 7 zile.
În acest interval, marea noutate o reprezintă transferul lui Dennis Șerban, jucatorul Farului Constanta fiind o lovitură de ultim moment, după negocieri care se tot prelungeau de 3 luni.
În formula <b> Gherasim " Csik, Prodan, Bucur, Filipescu " D. Șerban, Militaru, Ad. Ilie (79 Raducan), Calin " Lacatuș (71 S. Ilie), Ciocoiu (58 R. Nagy), </b> Steaua a facut unul din meciurile de referință ale anilor 90.
Belgienii, cu Verlinden " Staelens " Deflandre, Van der Elst, Renier, Claessens " Vermant, Spehar, Nielsen " Verheyen, Mario Stanic.
Dezinvolti, siguri pe ei, agresivi la recuperare si cu un joc de posesie scurta accelerată in progresii surprinzatoare, Steaua a mentinut meciul in control, dominatia teritorială a belgienilor (confirmată de raportul suturilor pe portă 7-3) fiind anulată de interventiile lui Gherasim si de clasa continentală a lui Marius Lacatuș (care a jucat cu infiltratii), acelasi arc diabolic, la finele caruia Steaua Stelei, Adrian Ilie, ducea un 2-2 in deplasare, scor prin care Steaua era calificata
Junii Dennis Șerban (intr-o surprinzatoare aparitie ca titular, la doar 4 zile după primul contact cu lotul militar, intr-o si mai surprinzatoare partitura care, deseori, il forta in zona fundasului dreapta) si Augustin Calin (pe mecanicile si traseele consacrate de Ilie Dumitrescu), au confirmat, in linii mari, asteptarile, declaratia antrenorului Dumitriu Dumitriu fiind un reper pentru caz: <i> La Steaua, dacă aducem jucatori de cota lui Șerban, e obligatoriu ca ei să fie titulari si e obligatoriu ca ei să confirme. Altfel, nu ii mai aducem. ...</i>
Peste toate, ramane meciul vedetei de necontestat a fotbalului intern, Adrian Cobra Ilie, in rolul bine preluat de jucator de exceptie al Stelei, urmand sarcinilor (și importantei) lui Constantin, Iordanescu, Marcel Raducanu, Hagi ori Panduru.
Semnificatia meciului este una generoasa dar, din pacate, nu ne mai foloseste la nimic.
Un mare merit al clubului Steaua este reprezentat de suita de meciuri nouazeciste, precum cel cu Bruges, prin care, in mai toate momentele importante " in fata unor adversari superiori financiar si, chiar ca pozitie valorică ", chiar dacă nu la nivelul optzecist, Steaua si-a confirmat o mostenire subzistenta care poate fi numită SPIRIT, mostenire care " recunoscută ca vitală ", a creat rezultatele, care rezultate, la randul lor, au confirmat si dus mai departe mostenirea, adică SPIRITUL.
Iar spiritul a facut-o ceea ce este. Dar, cum spuneam, asta nu mai foloseste si nu mai inseamnă nimic. Pentru că asa vor stelistii.
<span class="blueboldtext"> Filip Pindean </span>
<i> Iată toate rezultate din 7 august 1996, contand pentru prima manșă a turului preliminar pentru accederea in grupele UEFA Champions League: </i>
<b> Maccabi Tel Aviv " Fenerbahce 0-1</b> (Kemalettin 42`)
<b> Glasgow Rangers " Alania Vladikavkaz 3-1</b> (McInnes 51`, Ally McCoist 60`, Petric 77`/Yanovskyi 29`)
<b> Panathinaikos Atena " Rosenborg 1-0</b> (Warzycha 19`)
<b> IFK Goteborg " Ferencsvaros 3-0</b> (Blomqvist 37`, Petterson 49`, 56`)
<b> Widzew Lodz " Bronby 2-1</b> (Dembinski 63`, Majak 73`/Bjur 75`)
<b> Grasshopper Zurich " Slavia Praga 5-0</b> (Turkylmaz 11`, 46`, Esposito 43`, Viorel Moldovan 57`, Koller 90`)
<b> Club Bruges " Steaua BUCUREȘTI 2-2</b> (Nielsen 26`, Spehar 54`/Adi Ilie 45`, 62`)
<b> Rapid Viena " Dinamo Kiev 2-0</b> (Stumpf 7`, Guggi 89`)
il pun eu
Cei care se ocupa de gandalf, va rog sa ii modificati articolul si sa scoateti cuvintele "****" si "****" din text. Inlocuiti-le cu denumirile in latina sau ceva ![]()
daca vreti, modificati-le...eu sunt perfect de acord cu ele ![]()
asadar, impuscati curierul ![]()
Bai, care face cronica meciului Steaua - "U" Cluj? Ca in programarea aia scrie Mihai, dar omu' e plecat la mare si nici nu mai vrea sa scrie, din cate stiu.
Eu unul sunt in vacanta. Sa se resimta altul si sa scrie, ce penisul lu' Rocco Siffredi?!
Cic-o face Marius, da' vrea tricoi d-ala cu girafe.
Petricaaaaaaaaaa da-i pe gesepe ca mi-au citit astia articolul in derect si sunt convins ca si-n reluare ![]()
Asa articol, asa post TV ![]()
Esti doar invidios ca eu o sa primesc si masina de serviciu din partea lu` Azzido pentru chestia asta ![]()
Mda. Se pare ca AndyQ a uitat ce a zis, super tare! Daca poate cineva sa puna o cronica din asta piratata, ca eu nu mai am timp sa ma apuc sa fac cronica si nici putere.
dap
Propunere de a mea, nu stiu daca voi o vreti, nu stiu daca va pasa.
Vreti sa dam live video (cand se poate) meciurile Viitorului Constanta pe site? Momentan echipa lui Hagi are 4-0 la pauza cu Dunarea Galati. In primul 11 sunt 6 fosti stelisti.
Subscriu, dar hai sa o facem de proba, sa vedem ce feedback primim.
Vreti sa dam live video (cand se poate) meciurile Viitorului Constanta pe site?
Votul meu: NU !
De ce Daniele? Motiveaza !
Ce legatura are Viitorul Constanta cu FCSTEAUA.ro, site-ul suporterilor stelisti ?
Nu stiu, sa ne zica Adi.
eu ma gandeam sa ne axam pe meciurile CSA
Nu sunt redactor, dar nici eu nu as prea vedea de ce sa bagam meciurile Viitorului Constanta. Daca e, atunci sa bagam si meciurile Petrolului ca acolo sunt jucatori care chiar au facut ceva pentru Steaua + antrenorul. Si daca e loc sa bagam si Mioveniul pentru Dica si Neaga. Si poate si cateva meciuri de-ale lui Bostina si Oprita cand jucau pentru Dinamo.
Nu stiu, sa ne zica Adi.
Ca sa dam si noi macar un micut push implicarii lui Hagi in ideea aia cu mutarea viitorului pe Ghencea si preluarea palmaresului, a numelui, emblemei, etc.
Pai da suntem siguri ca exista o asemenea initiativa?