Nenea Fane sugereaza sa postam chestia asta:
SCRISOAREA LUI Jiji DIN PARNAIE.
Draga mea familie, dragelor mioare,
Rog scuzați-mi scrisul, cã e cam rãcoare
ªi-mi tremurã mâna… sufletul din mine…
N-am nici masã, scaun… vã scriu stând pe vine.
Pac-pac, cum vedeți… zdrențele mi-au tras-o!
Simt cã-s mic și negru, din Burkina Faso;
Vãd, de dupã gratii, cum apune Soare,
Rãzboinicul Luminii, încet, dar sigur, moare.
Stau ca mielușel în celulã strâmtã,
"Supãrat îs Doamne", un coleg îmi cântã;
ªi vã scriu cu dor, versuri ce-s de jale,
Plâng ca Paraziții… "lacrimi și fecale".
Plâng, cã nu e drept… mare grozãvie…
Nu-nțeleg… de ce mi se-ntâmplã mie?
Hahalere care m-au încãtușat,
Toate știu prea bine c-au fãcut un blat.
Apelez la veri, surori și cumnați,
Tot neamu` Becali, oi și avocați…
Faceți ce îț` face, cã-i pe banii mei;
Scoateți-mã afarã dintre derbedei!
Iooo, Gigi Becali, sunt nevinovat,
Cã pe proștii ãia nu i-am sechestrat!
Papagalii dracu`… hoți de meserie;
Ei în libertate… io fac pușcãrie!
Pân-o fi sã ies, vã scriu în rãvaș,
Sã-mi aduceți slanã, ceapã și un caș,
Cã-ãștia bagã-n mine ceai și marmeladã
ªi nu vreau stamina ca în jos sã-mi cadã.
Rog sã îmi aduceți și-un televizor,
Cã-s sãtul de table și privit în gol;
La barbut îs AS, i-am fãcut pe toți…
Chiar de-am în celulã cei mai trei din hoți!
Mai am o problemã, care mã cam doare,
Îi vorba de cele zece dragi mioare…
Sã le-aveți de grijã, nu uitați de ele,
C-altfel ies de-acilea și dați de belele.
Mergeți și la Athos, faceți rugãciune,
Zdrențele cu Dracu, Dumnezeu cu mine.
Pac-pac, asta-i tot, vã salutã Jiji;
Om cu Steaua-n frunte… și în fruntea ligii!
Unde-o postam? 