FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Redactori

«1636465666797»
Dragoshel25.05.2011 11:02

bagam

Lari25.05.2011 16:47

O sa faca Miaus cronica meciului. Pana o sa-si borasca el tampeniile, o sa montez eu ceva.

Dragoshel25.05.2011 18:11

trag **** la un stream ca nu gasesc. **** Dinamo

Marius26.05.2011 06:58
Dragoshel26.05.2011 07:15

te mai lauzi mult ma? :))

axl26.05.2011 07:33

Tu le scrii pe-alea ma? Acum imi explic eu massurile alea. Acuma ca stiu ca tu le scrii poate o sa le citesc si eu.

Marius26.05.2011 07:53
te mai lauzi mult ma? :))

 

se cheama spam bah, dar e si o invitatie de a-l pune pe fcsteaua :D

Costi26.05.2011 08:14
vorbisem sa nu mai copiem de pe alte situri. de acum lasi aici un link cu articolul care trebuie pus sau imi dau o "palma" pe messss sa il rescriu eu.

cine a vorbit sa nu mai copiem de pe alte siteuri? la ultimele discutii exact despre asta am vorbit, sa luam si de pe alte siteuri, sa existe si sectiune de revista presei...

Dragoshel26.05.2011 08:22
4. As dori sa evitam pe viitor situatia in care preluam stiri de pe OnlineSport, Gsp,Prosport,etc.. Sunt convins ca putem sa facem in asa fel incat aproape in orice moment sa fie cineva care sa poata posta update-uri sau articole pe site care sa aiba amprenta noastra.

 

de pe ala de la yahoo.

Costi26.05.2011 09:39

asta din mailul de la alex, nu?

 

cum as fi putut sa fac articol despre treaba asta tinand cont ca nu a fost nimeni acolo...aia vine pe fluxul de la mediafax, ei preiau si automat preluam si noi. si eu as vrea sa avem independenta totala fata de presa dar, dupa cum observi, nu se poate...asa ca ala e ceva spre care tindem, nu o regula generala.

 

oricum nu cred ca o sa mai stau mult timp pe aici, asa ca probabil nu se va mai repeta

Marius26.05.2011 09:42
oricum nu cred ca o sa mai stau mult timp pe aici, asa ca probabil nu se va mai repeta

 

altu' care s-a vandut ca sa aiba bani de vacanta in Grecia :(

Dragoshel26.05.2011 20:00

ati pus-oo baaa, revine bogdanbabes ala pe stadion din tur :)))

Azzido26.05.2011 22:01

normal. cand bate Steaua toti suntem stelisti pana la moarte,dincolo de moarte, etc

Dragoshel27.05.2011 08:57

pl ma. la el nu e asa. asta e ala de-l cautau mai toti de prin nord sa-l bata. a fost un timp cu martorii lui iehova cu dastea acuma s-a lasat :))

Costi27.05.2011 09:34

a fost cu noi in autocar in deplasarea la galati...memorabila deplasare :))

Dragoshel29.05.2011 17:56

s-a terminat si campionatul nu vom mai avea subiecte. voi incerca sa caut prin arhiva dupa articole vechi, daca aveti ceva idei de articole sau va mai aduceti aminte de vreunul postati-l. o sa incerc sa promovez si subiectele de pe forum, dar si ce se mai aude de pe la alte sporturi.

cred ca voi incepe cu Jucatori emblematici apoi cui istoria stelista

 

acum ar fi cazul sa cautam alti redactori sa avem, un regulament sa vedem care cum scrie

MoWeed29.05.2011 19:12

Tanaru' Young m-a rugat sa ii dau motivul pentru care articolul lui nu a fost postat. Tinand cont ca in ultima vreme nu am prea avut timp sa citesc articolele respective, intreb pe cineva care chiar l-a citit.

L-a scris sub numele de Pelswick

Costi29.05.2011 19:50

a fost trimis astazi, iar articolele nu se posteaza imediat cum apar. Cel putin eu nu am facut niciodata asta. Se postase deja un articol azi, m-a rugat gandalf sa urc iarasi ala cu heysel, ca se implinesc azi 26 de ani. O sa ma uit peste articolul lui young si o sa-l postez maine.

 

@all,

in curand ar trebui sa avem o intalnire la nivelul echipei redactionale, iar apoi una la nivelul echipei de mozi.

In ceea ce priveste echipa redactionala, alex(miaus) se va ocupa de coordonarea si organizarea ei(pana acum foarte putini redactori i-au raspuns la mail si vor sa continue) iar de mozi se va ocupa calin(moweed).

 

va trebui sa stabilim niste directii in care se va indrepta siteul, niste strategii, ce se va scrie, cand se va scrie, cine va scrie.

MoWeed29.05.2011 21:19

Ok, mersi de raspuns Costi. El mi-a spus ca l-a trimis ieri, dar eu nu prea am avut timp sa verific.

Cat despre intalniri, principala problema pe care o vad eu ar fi faptul ca atat redactorii cat, mai ales moderatorii sunt imprastiati prin toata tara. Parerea mea este ca ar trebui o intalnire la care sa participe atat redactorii, cat si moderatorii la care sa se vorbeasca pe fata care sunt problemele(cu redactorii d.p.d.v al moderatorilor si invers). Consider ca cel mai bun feedback al activitatii noastre ar trebui sa fie cel al colegilor din staff.

Lari29.05.2011 23:04

Asa cum am scris de multe ori pe yahoo groupul redactorilor, parerea mea este ca situl ar trebui sa-si asume rolul de pion principal in lumea stelistilor. Daca tot am cazut de acord ca 2gi e raul cel mai rau la acest club, scriam acolo ca trebuie sa urmam o linie prin care sa-i aducem pe toti (ori pe cat mai multi) la acelasi numitor comun.

 

Asta am scris pe group in octombrie anul trecut:

 

Parerea mea e ca ar trebui sa votam/hotaram ce vrem sa facem cu acest site: o chestie libera, fiecare scrie cum il taie capu' sau subordonam totul obiectivului de a arata lumii cum stau treburile pe la club.

 

Daca va fi vorba de prima varianta, ma gandesc ca ar trebui sa ne concentram asupra modului in care manageriem redactia, articolele primite de la useri, sa ne hotaram in ce hal va arata lay-out-ul, ce punem p-acolo etc.

 

Daca ne tine sa ne punem capu' sa facem o manipulare (ca doar asta o sa fie...) in care sa punem tunurile intr-un mod cat mai inteligent pe ce se intampla la club, cred ca ar trebui sa ne organizam ceva mai bine si sa fim atenti la modul in care se discuta. Pentru ca, daca alegem sa facem asta, cred ca ar trebui si sa ne asumam ca TOT ce se scrie aici este perceput in exterior ca parerea AISS-ului (va reamintesc faptul ca nu de putine ori, in trecut apropiat e adevarat ca nu, sport.ro au facut materiale cu parerea userilor de pe site despre subiectele care "ard").

 

Evident ca e o tampenie sa crezi, la modul absolut, ca ce debiteaza Bogdinho ori mai stiu eu ce alt involuat, este pozitia AISS. Dar ar trebui sa pornim de la aceasta premisa, daca vrem sa ducem discutiile acolo unde ne dorim.

 

Prin urmare:

 

- mie mi-au placut enorm (atat ca realizare artistica, dar si ca impact) materialele realizate de LDS si Armanovici (aia cu tactica in care diavolu' radea de 2gi - ar putea fi un lait-motiv, de exemplu, cand o sa ne lasa masca Simbolu' la tactica - a fost dementziala, si acu' rad cand imi aduc aminte). Adica articole care sa provoace un ras amar oamenilor cu ceva in cap si un ras sanatos alorlalti.

 

Nu intamplator am inceput cu chestia asta. Io cre'ca cel mai usor de ajuns la creerele subdezvoltatilor e prin ironie, prin sarcasm. Iar cand acestea au si o prelucrare fina a subiectului, adica exact cum ne-a obisnuit LDS, de pilda, dobitocii pot (nu e sigur, dar unii ar putea) ajunge la imensa performanta de a-si pune intrebari.

 

Iar eu cred ca aici trebuie sa ajungem: sa-i facem pe micii mari gigei sa-si puna intrebari, sa priceapa singuri de ce lucrurile merg atat de prost.

 

Asa cum am mai spus cu diverse ocazii, consider ca articolele noastre nu ar trebui sa traga concluzii, ci sa prezinte intr-un mod cat mai interesant si cat mai urban, ca realizare, puncte de vedere favorabile cauzei. Fara articole gen "Oilor, dans!" ori alte de-astea. E perfect adevarat ce se scrie acolo, nimeni nu poate nega. Dar am dat cu bata-n cap tampitilor pana acum si nu am realizat mare lucru. Cred ca avem potentialul sa punem si altfel problema.

 

Exemple de astfel de articole care ar putea sa-i puna pe ganduri pe retarzi/neutri/"civilizati" etc:

 

http://www.fcsteaua.ro/index/section/articles/article/18113/

http://www.fcsteaua.ro/index/section/articles/article/17315/

http://www.fcsteaua.ro/index/section/articles/article/16524

http://www.fcsteaua.ro/index/section/articles/article/17522/

http://www.fcsteaua.ro/index/section/articles/article/5162/

 

Cred ca astfel de materiale sunt in mod evident mai folositoare, mai necesare decat articole precum acesta, de pilda: http://www.fcsteaua.ro/index/section/articles/article/7670/ (imi cer iertare ca ma dau pe mine exemplu, insa nu am vrut sa arat cu deshtu' pe altcareva, pentru a evita orice fel de interpretari).

 

De asemenea, cred ca am avea de castigat enorm, daca nu am mai scrie numele Jegului in editoriale, ci ne-am referi la el prin expresii precum "conducerea", "conducatorii" etc. Cred ca am da de inteles mai bine, in acest fel, ca nu avem o problema cu persoana 2gi, ci cu modul sau de a "manageria" clubul.

 

Evident ca noi nu avem o problema cu persoana boului aluia handicapat mintal, cu 2 neuroni atrofiati, de oaie beata. Dar cred ca atentia sporita la modul in care scriem/vorbim/ne adresam "multimii" (atata cat e reprezentata de/pe acest site) ar fi un punct important in intentia noastra de a schimba mentalitati.

 

De asemenea, ma gandesc ca ar trebui sa fim atenti la modul in care preluam anumite declaratii ale conducatorilor: titlul sa nu fie ceva de genul "Iar a beut 2gi gaz"/"2gi a dat iar in gropi"/"Ducka strikes again", ci sa dam fie o declaratie, ca citat, mai "geniala", fie o chestie gen "Santaj asupra lui Szekely". M-am gandit la acest ultim exemplu, fiindca e o chestie de actualitate si pentru ca avem pe site o stire de genul asta. Numai ca in titlu mai apare si "ordinar": http://www.fcsteaua.ro/index/section/articles/article/17873

 

Da, evident ca este o porcarie care te face sa-ti iesi din minti, doar ca noi deja am tras concluzia, iar boii o sa aiba de ce anume sa se lege. Asa, o sa citeasca si, in timp, cu o ploaie de articole de genul asta, o sa priceapa si ei care-i faza.

 

Ar mai bestial daca in (avan)cronici am reusi sa bagam si strambe de genu': "la mijloc va evolua Szekely si speram ca nu va fi afectat de presiunea la care a fost supus de 2gi atata vreme, precum si de faptul ca antrenorul nostru il prefera in locul sau pe Apostol".

 

Scuze ca m-am lungit atata si sper ca nu am batut campii (prea rau). Da' sa stiti ca io chiar sunt convins de chestiile scrise mai sus.

 

Habar n-am dac-o sa iasa ceva, in cazul folosirii chestiilor de mai sus. Dar, la scara larga, au mers incredibil de bine tehnicile astea de manipulare. Poate-om reusi, ori asa, ori altfel, sa miscam cimpanzeii spre Homo Erectus...

 

Insist:

- este/va fi de o prostie epocala (dpdv tactic) sa continuam sa dam cu toporu'-n oi. Cu cat vom sugera mai subtil, mai inteligent anumite "chestii", cu atat vom reusi mai multe pe termen lung. In caz ca nu ma credeti pe mine, pot aduce niste bibliografie din manualele de manipulare (din) mass-media.

Azzido30.05.2011 05:11

Articolele de genul "sa puna pe ganduri pe retarzi/neutri/"civilizati" sunt f bine venite, problema (zic eu) este ca nu poti sa scrii in fiecare zi genul asta de articole, motivele fiind diverse: de la lipsa de inspiratie, pana la lipsa timpului sau motivatiei necesare.

Din punctul meu de vedere, eu va las pe voi sa decideti in ce directie trebuie dus fcs, dar as vrea sa va ganditi bine si sa-mi spuneti ce se va face in cazul in care mai vine o finala de cupa Steaua-Dinamo. Iar ne certam intre noi, iar o sa fiu intrebat "de ce ar trebui sa mergem la meci"? :ce_oameni: De asemenea, politica editoriala NU trebuie sa fie anti-jj toata ziua 24/7 pt ca o sa parem un fel de antena1-2-3 vs basescu, adica niste frustrati penibili, deci daca vreti sa dam constant in Gigel trebuie sa o facem inteligent, (precum zicea si Lerry) si mai ales sa nu uitam ca suntem un site al suporterilor stelisti, nu anti-becali, iar daca-mi ziceti ca sunt identice cele doua notiuni cred ca va dau un sut in fund si va arat si niste sondaje de mai demult, deci concluzia ar fi ca trebuie sa fim echilibrati si suficient de inteligenti incat sa transmitem mesajul nostru fara sa ajungem detestati de majoritatea stelistilor ...neutri (sa zicem).

Costi30.05.2011 07:03

azzido, am mai discutat problema de o mie de ori. **** sondaje. daca majoritatea stelistilor cred ca Gigi e bun pentru Steaua, iar noi credem ca Gigi e malefic si avem dreptate, ma pis pe ea de majoritate. nu o sa facem dupa cum vrea majoritatea, ci cum e bine.

 

daca maine mi-as face un post TV, fii sigur ca nu ar fi unul de cancan pentru toti cocalarii din Romania, chiar daca conform businessului asta ar fi cea mai profitabila alegere. voi face unul prin care sa aduc chestii interesante in ochii publicului, prin care sa incerc sa educ.

 

antena 3 au devenit maxim de scarbosi prin atitudinea pe care o au, si pe care noi nu trebuie sa o copiem. dar asta nu inseamna ca ei nu au dreptate, ca guvernarea basescu-boc este falimentara pentru Romania. in aceeasi situatie suntem si noi, trebuie doar sa gasim modalitatea sa o facem corect.

axl30.05.2011 08:05

Blow up the mosque. Radicalize the moderates.

Dragoshel30.05.2011 10:12

atunci hai sa cautam o solutie sa facem userii sa scrie articole. lucreaza George momentan la un sistem de postare pe care il putem imbunanati prin concursuri/cel mai reusit articol cel mai citit/comentat etc etc.

o sedinta cu moderatorii e ceva mai greu....

Lari30.05.2011 11:59
Articolele de genul "sa puna pe ganduri pe retarzi/neutri/"civilizati" sunt f bine venite, problema (zic eu) este ca nu poti sa scrii in fiecare zi genul asta de articole, motivele fiind diverse: de la lipsa de inspiratie, pana la lipsa timpului sau motivatiei necesare.

 

Nu trebuie sa scrii in fiecare zi. Insa o anume linie ar trebui urmata, mai ales ca nu va mai fi gaura asta de articole, daca ne iese smecheria cu reforma redactorilor.

 

De asemenea, politica editoriala NU trebuie sa fie anti-jj toata ziua 24/7 pt ca o sa parem un fel de antena1-2-3 vs basescu, adica niste frustrati penibili

 

Atitudinea e totul: daca venim cu articole gen "Oilor, dans!", evident ca asa vom parea. Daca punem articole in genul lui Ovidiu (SSK), putem urma linistiti acea linie, pentru ca noi nu aberam, ci spunem niste realitati evidente.

 

N-o mai dati atata cu Antena 3, ca aia nu au oferit pentru Romania nici macar 5% solutii viabile cate am oferit noi, de-a lungul timpului, pentru Steaua. Aia latra ca turbatii cu un interes clar al lui Voiculescu, noi am oferit SOLUTII CONCRETE. Pe astea trebuie sa le scoatem in evidenta cat mai bine, nu sa latram la oi ca turbatii.

 

Ce am scris mai sus se poate rezuma astfel: sa acoperim duhoarea cu solutii si cu prezentarea cat mai documentata a realitatii. Asta e tot ce trebuie sa facem pentru a atrage de partea noastra neutrii.

 

Intre noi fie vorba, mi se pare dramatic faptul ca a ajuns sa fie o povara sa fim cea mai iubita echipa din Romania...

 

«1636465666797»