@Gandalf. Se comentau la greu articolele in 2008, problema este ca am facut schimbari la site si nu mai sunt afisate commenturile vechi decat in arhiva forumului, dar crede-ma ca erau calare pe articole ![]()
@Gandalf. Se comentau la greu articolele in 2008, problema este ca am facut schimbari la site si nu mai sunt afisate commenturile vechi decat in arhiva forumului, dar crede-ma ca erau calare pe articole ![]()
@ Adrian incerc eu de ceva timp sa formez o echipa:
monica(handbal)
1on
fredy (clasamente)
maniaku
costi
eu
padrese
tu(Adrian)
eu ma gandeam sa facem asa: avancronica inainte de meci, un articol despre meci la pauza meciului(cele mai imp faze si alte chestii) iar la finalul meciului sa editati articolul pus in timpul meciului si sa puneti acolo cronica sa nu se piarda posturile. ps se discuta destul de mult la pauza meciului
Vad acum ca articol principal unul scris de Octavian. Lasam la o parte cine a fost asta.
Dar vad ca nu e specificata sursa. Adica ceva de genul " batranul comunist T.O., dupa o viata de facut propaganda pe la Uniunea Scriitorilor, si lins curul Porcului, ca subaltern al sau la Flacara, a avut o brusca trezire de constiinta, si, revoltat de cat astat in genunchi, in fituica X, a fatat urmatoarele:"
Asta e protocolul? Luam si trantim acolo? Sau trebuie si o fraza explicativa, in care sa precizam si sursa. Sau doar linkul ala pe nume e suficient. Eu am luat scrisoarea aia, si am scris in fraza explicativa "promovata de gsp".
Sa-mi ziceti, ca sa stiu cum sa procedez pe viitor.
Si sa-mi spuneti si care e politica. Despartim omul de opera, da? Adica, daca o jigodie notorie scrie ceva care poate ne convine/ajuta, il publicam? Fara retineri/depinde/nu!?
tinand cont ca siturile de sport nici link catre noi nu dau atunci cand iau ceva de la noi, eu zic ca este destul de bine cum facem acum. La sfarsitul articolului punem numele celui care l-a scris si link catre site.
cum ai spus si tu, daca ne convine si ne ajuta cu ceva acel articol, il publicam, zic eu. Daca gresesc rog pe altcineva sa ma corecteze
Dar, daca eu vreau/pot/cred ca-i mai bine, pot sa comentez intr-o fraza (2,3) respectivul articol/editorial/stire? Explicand, succint, motivatia si pozitia care au stat la baza aducerii pe site. Poate fi chiar ceva din ciclul "Scuipati aici!", nu?
Plus, ca mi se pare ca mai mult ii ajutam pe aia dandu-le link, decat o simpla mentionare, pe care voi avea grija sa o fac cat mai peiorativ cu putinta, fara a se putea considera , totusi, jignire.
N-am vazut genul asta de abordare, din cat am parcurs eu.
da, poti
off-topic, sau poate ca nu.
Ba frate, eu inteleg ca lumea sa nu-i suporte pe moderatori, dar ce-au cu redactorii? Eu sunt de acord ca moderatorii sa fie porcaiti. Fara menajamente. Fara mila. E natural. Dar redactorii...
Eu n-am facut nicio postare si a si venit unul sa-mi dea o stea, si sa-mi strice onoarea mea de viitor familist.
Cand eram civil, eram general cu 5 stele. Hehe, ce vremuri!
Plus ca vreo doi useri care de-abia asteptau sa mai vorbim, acum afiseaza doar un dispret rece. ![]()
Asta ca sa va dati si voi seama ca nimeni nu va iubeste, ba!
Na mah ca ti-am dat eu 5 stele si ti-a revenit onoarea de viitor familist ![]()
Eu cu 3 stelute ce sa mai zic.. ![]()
'vorba' unei melodii: "Inca mai pot ca-s potent, DUSMANITI-MA TOTI!..."
@Gandalf te lauzi si ne spui si cine esti? ![]()
Dragose, asa te vreau! Sa moara Gigi de ciuda ca ne bagam putzele in el si sustinem Steaua adevarata!
Acum sa trecem la "bee's knees"
Am primit mesaj privat de la ragnarok. El a inregistrat emisiunea la care au participat cei doi membri ai AISS, o sa o pun articol principal in locul articolului cu tribunele. Sper ca e ok.
Ar trebui sa nu sara comunicatul. In rest sa se publice articole...
Cine a pus articolul cu SportFM l-a scos pe ala cu Tribunele au intotdeauna dreptate.Daca a fost intentionat nu-i problema dar daca e greseala sa se repare.
l-am pus eu ca articol, normal ala cu tribunele.
@Gandalf te lauzi si ne spui si cine esti?![]()
Sunt unu` care seamana cu doctoru` Oprescu: operez mult, repede si bine. ![]()
Altfel, e in regula ca avancronica sa fie postata de maine?
da, merge maine:)
@Gandalf mersi ![]()
Te-am intrebat... ca-mi pari foarte cunoscut de pe site ![]()
Cred ca ar fi bine sa apara o dezmintire la zvonurile aparute in presa cum ca Pn merge la meci.Trebuie facuta o delimitare intre cativa bisnitari din Pn si suporterii adevarati care nu se vor prezenta la meci.Daca nu faceti asta,multi bezmetici vor crede ce scrie in presa si vor merge la stadion,aruncand protestul in ridicol.
Parerea mea.
Mesaj primit de la danimarcu
Articolul Despre Steaua. Patru gloante. e nesemnat.
Banuiesc ca e al vrajitorului din Taramul de Mijloc. Gandalf, daca nu stii sa editezi semnatura da un semn si fac eu.
Raspunsul acesta este pentru Adrian, dar cred ca trebuie dat in public, pentru a face cunoscuta pozitia mea tuturor colegilor.
Cat timp voi avea dreptul sa scriu despre Steaua, o voi cum cred eu de cuviinta. Fie ca este despre Becali sau Ienei, Lacatus sau Lita, Hagi sau aliuta, Trica sau Vicopoleanu, Gatu, Balas-Soter, fie ca e vorba despre Dorel si Pompiliu ori despre Laura Badea sau Ilie Nastase.
Fara sa ma intereseze altceva decat sa fac ceea ce consider eu ca este bine pentru Steaua.
De ascultat si bagat la cap ceea ce ne spui tu am facut-o. Nu sunt de acord cu forma. "Concentrati-va pe Cioban!" Pai ce sa fac, sa-l injur pe Cioban ca altii se baga sclavi la el ca sa-i sustina in continuare distrugerea clubului?
Pe mine ma intereseaza visul lui Ilie sau Steaua?
Ma intereseaza burta lui Duckadam sau Steaua? Ma intereseaza ca nu are bani sa-si cumpere viagra ca sa-si satisfaca nevasta cu 30 de ani mai tanara, sau ma intereseaza Steaua? Ma intereseaza ca a crezut mai important sa-si ia o masina second cu banii de pe manusi, sau Steaua?
Si ce vrei sa fac? Daca inainte sa fiu eu pe site (sau chiar daca as fi fost, nu conteaza) s-a gresit abordarea, marsand la sahul emotional pe care l-a dat Becali, trebuie sa gresesc si eu acum. pentru a fi impresie unitara?
Asta nu se poate! Nu se va depasi o anumita limita, dar sa vii si sa acuzi "jignirea gloriilor" cand se vorbeste despre "marioneta" si "colaborator" ori "presedinte-nejucator" (expresii prea blande, chiar), mi se pare deplasat.
Tu ai facut cum ai crezut de cuviinta cronicile. Nu-ti fac niciun repros, pentru ca am devia inutil, dar asta nu inseamna ca asa trebuiau facute atunci si cu siguranta nu inseamna ca asa trebuie facute acum.
Nu Ilie e tinta. Nici oricine altul ar veni. Dar nu putem spune "domne`, dati in Cioban", si lasati-i sclavii voluntari in pace.
Si repet, e absolut ridicol sa consideri niste ironii usoare drept atacuri.
Cat timp voi scrie eu, asta va fi linia.
Gandalf
Raspunsurile se dau la articol, nu pe ascuns, pe privat, pe alt topic. Chiar voiam sa iti spun ca, din moment ce faci articole, nu poti sa mergi pe ideea "eu nu raspund". Trebuie sa iti asumi niste responsabilitati.
Acum, la subiect, cu ce te ajuta pe tine sau cu ce ne ajuta pe noi ca dai/dam in Ilie sau alti sclavi ai ciobanului?
Oricine de aici poate sa faca un articol frumos despre argatseala sau gherghisor, un articol in care sa maturam cu aia pe jos si sa primim numai note mari si aplauze.
Cu ce ne ajuta?
Tinta e ciobanul si doar ciobanul, asa cum ti-am mai zis in articolul ala cu "inamicul public numarul 2".
Nu exista asa ceva. Exista ciobanul si gata. El trebuie sa plece.
Vorbim acum de Ilie dar il lauda pe Piti, acelasi Piti care a venit si el la cioban si s-a bagat "sclav". Care e diferenta intre Piti si Ilie?
Ca a pus Piti clauzele alea? Si?
Va aduc aminte ca Ilie a vorbit de fiecare data impotriva ciobanului si a spus lucrurilor pe nume. Asta intr-o perioada cand Piti era bun prieten cu Gigi si nu zicea nimic.
Si, in final, te intreb asa. Care e diferenta intre tine, care acum dai in Ilie, si becalistii care acum dau in Piti?
Din moment ce nici una din parti nu da in jeg, din punctul meu de vedere, nici una.
Lasa tu "sclavii voluntari" si concentreaza-te pe cioban.
Ala face rau Stelei. Nu Ilie, nu Duckadam, nu nimeni.
p.s. Stiu ca ai boala pe Duckadam, ca nu iti place de el. Dar de aici si pana la a-i considera pe el si pe Ilie vinovati de ce se intampla la Steaua e cale lunga.
Sper sa continuam discutia pe topicul avancronicii.
Nu dau niciun raspuns pe ascuns. Ti-am trims un PM la 7:13, adica la un minut dupa ce am postat asta aici.
Iti este adresat exclusiv tie si colegilor de redactie, nu celor de pe site, asa ca cererea ta este cel putin bizara, ca sa nu-i spun altfel.
Eu imi spun pozitia exclusiv prin articole. Nu ma poate obliga nimeni sa fac orice altceva. Nici moral si nici altfel. Prin asta imi asum responsabilitati
Te tine cineva sa scrii articole? In ultimele 4 luni n-am citi vreun articol de opinie de-al tau! Ai spus ca te ocupi de celelalte sectii. N-am vazut nimic despre Potec, in ultimlele 4-5 zile. Asta asa, ca sa-ti dau doar un exemplu.
Nu inteleg ce vrei tu sa faci (in calitate de redactor-N.B.!), prin astfel de postari (si nu prin articole), si este doar treaba ta. Eu m-am cam lamurit.
Singurul repros pe care mi-l fac este Inamicul public nr. 2 ; au fost o greseala strategica titlul, poza si 2 fraze.
Dar atat!
Pozitia unui redactor se exprima civilizat printr-un articol. Pozitia unui redactor care se ocupa de alte sporturi, se exprima prin articole despre acele sporturi.
Ce faci tu e mahala.
La celelalte intrebari nu-ti raspund. M-as compromite singur.
Gandalf, faci ca colegul cel nou de servici, te certi din prima zi. Si Adriane, pe tine te mananca in c.u.r.
Noi avem aici niste relatii de conduita intre noi, niste politeturi redactionale, de exemplu eu fac misto de Adrian si de Marius si, cam atat.
Mai baieti, ia lasati voi orgoliul deoparte.
De ce e bizar ca ti-am cerut sa interactionezi cu utilizatorii?
O sa ajunga lumea sa creada ca Gandalf e doar o inventie, nu un om care isi exprima propriile sale ganduri.
Ai si vazut ca de multe ori am fost acuzat chiar eu ca as fi Gandalf.
Te tine cineva sa scrii articole? In ultimele 4 luni n-am citi vreun articol de opinie de-al tau! Ai spus ca te ocupi de celelalte sectii. N-am vazut nimic despre Potec, in ultimlele 4-5 zile. Asta asa, ca sa-ti dau doar un exemplu.
Ce faci acum? Ma certi? Eu, prietene, m-am si retras de pe site o perioada. De asta am avut o perioada in care nu am scris. Daca vrei sa imi citesti articolele, poti cauta linistit la sectiunea Steaua Noastra sau te poti uita in arhiva dupa articolele semnate de mine. Nu cred ca poate sa zica Azzido sau Armanovici ca eu nu mi-am facut treaba. Pana una, alta, eu am tinut cronicile anul trecut atat la echipa mare cat si la satelit si, cand am putut, am facut si la alte sporturi.
Mi se pare fantastic ca imi reprosezi tu ca nu scriu. Sa imi reproseze utilizatorii, nu tu, care esti redactor de 3 zile.
Eu, prietene, am fost invitat sa scriu pentru acest site, nu am trimis mailuri la cei din conducerea acestui site pentru a-i ruga sa ma lase sa scriu. Gandeste-te un pic la asta inainte sa vorbesti.
Si mai gandeste-te ca sunt si alti redactori care raspund pe acest forum. Si ei fac mahala?
Noi, astia nu asa de superiori ca tine, am fost intai utilizatori ai acestui site. Apoi am ajuns redactori, moderatori, etc. Si am ajuns in pozitiile alea, fiind invitati, nu rugandu-ne sa fim primiti.
Si p.s. Avancronicile si cronicile de meci nu trebuie sa fie articole de opinie.
Axl
Cu ce m-a mancat in cur? Ca am zis ca trebuie sa dam in becalii, nu in altii?
Nu cred ca am atacat pe cineva.
Era, in primul rand, un indemn adresat tuturor utilizatorilor, utilizatori care, pe avancronica meciului Steaua-Branesti se certau despre subiectul Ilie Dumitrescu la Steaua. Era un pic offtopic daca ma intrebi pe mine.
@Adrian, daca erau adresate utilizatorilor imi cer scuze. Dar fondul, totusi, ramane.
Calomnia cum ca m-am rugat sa fiu redactor poti sa ti-o sustii? Mai precis, cine ti-a spus? Ori minti tu, ori minte el!
Daca nu, o sa-l rog pe cel care m-a propus sa ti-o desfiinteze.
Si nu incerca sa-ti sustii un repros pe care ti l-am adus doar tie prin aruncarea lui si in spatele altora, pentru a-l decrebiliza. Astea fa-le cu @xray. Am spus clar: tu faci mahala. Nu toti redactorii!
Later edit:
Nu te cert, Adriane, dar
1. cand vii si spui ca vreau sa fiu redactor, daca o ok cu voi si apoi vii si ma acuzi pe mine ca m-am propus, pe cand tu ai fost invitat, e putin jenant.
2. cand spui ca te vei ocupa de alte sporturi, dar vii si, pentru a doua oara, contrazici ideea articolului (ca redactor-N.B.) eu n-am o problema. Treaba ta.
De aia am si postata aici raspunsul, pentru ca era vorba de o chestiune de principiu. Vroiam sa stie toti pozitia mea. Daca ai simtit ca e ceva impotriva ta, imi cer scuze si te asigur ca nu e asa .Tu, daca spuneai spuneai: Da, domne, nu sunt de acord, eu nu mai aveam nicio problema.
Dar, tu nu stii termenii in care am devenit eu redactor. Ce responsabilitati am preluat si ce am refuzat in mod expres, acele lucruri fiind acceptate. Tu, de fapt, nu stii cum s-a intamplat exact, prin simplul fapt ca vii si ma acuzi ca m-am autopropus.
Accept sa se discute despre cum trebuie facuta o cronica. Desigur! Asta da! care e limita. cat trebuie sa fie fapte si cat opinie. daca asta e o situatie normala sau nu etc.
Dar nu prea pot sa accept ca un redactor care a spus ca el o sa se ocupe de alte sporturi, sa se ocupe prin postari kilometrice (care se repeta mereu), tot de fotbal.
Daca vrei sa ai o pozitie, eu cred ca - in calitate de redactor -, trebuie sa scrii un articol!
Later later edit
Ti-am dat un mesaj personal in care ce spuneam? Te rog frumos si insist, daca ai adus vorba, sa-l prezinti in intregime, sa ma compromiti un pic! ![]()
Hai frate ca nu am chef acum sa ma cert cu tine. Stii doar foarte clar cui i-ai trimis mesaje si ce mesaje ai trimis. Noi redactorii avem un grup al nostru. O sa fii si tu invitat, probabil, candva. Noi discutam acolo ce si cum.
p.s. Acum fac mahala, vad ca. Inainte, cand imi trimiteai mesaje private in care ziceai ca nu vrei sa ma lasi singur, atunci nu faceam mahala?
Ti-a zis si Virgil acolo la avancronica. Lasa, frate, problemele personale pe care le ai cu un fost jucator sau altul. Daca vrei sa ajuti Steaua, bine. Daca vrei sa reglezi conturi, pacat.
LOL
Acum am citit Later Editul.
Deci, daca eu nu mai vreau sa fac articole despre fotbal, nu mai am voie sa vorbesc deloc despre fotbal. Senzational.